KERKNIEUWS, OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Ik hoop binnenkort nog een foto van de opening naar Holland te zenden, evenals van de slametan, die wij denzelfden avond met het per soneel en hun familieleden gehouden hebben. Die foto kan misschien wel eens circuleeren bij de naaikransen. Die feestavond, geheel naar Javaan- sche trant, was bijzonder gezellig. Na al de drukte van deze festiviteiten was het erg prettig weer aan het gewone dagelijksche werk te kunnen gaan. De patiënten zouden door al deze drukte bijna tekort komen. Er zijn er nu reeds 49 opgenomen, terwijl de polikliniek gemiddeld door ruim 40 patiënten per dag wordt bezocht. Wij hebben dus al bijna onze maximum capaciteit bereikt (60 bedden). Gelukkig weet men reeds algemeen, dat dit ziekenhuis geen gou vernementssubsidie geniet en voelt men zich daardoor gedrongen naar vermogen bij te dragen in de kosten van verpleging en medicijnen. Daar door loopt de exploitatie tot nu toe heel goed. Wij hebben echter thans nog veel stadsmenschen, die een vast inkomen genieten als er later een grooter percentage arme dessamenschen komt, zullen de inkomsten per patient wel wat naar beneden gaan. Gelukkig hebben wij een kleine subsidie van de Gemeente gekregen, n.l. 10 cent per dag per patient. Van de Provincie zullen wij ook nog wel iets krijgen. Intusschen is hier de zuster uit Holland, Mej. van de Waal, reeds aangekomen. Zij heeft nog 14 dagen mogen samenwerken met haar voor gangster, waardoor zij in alles kon worden in geleid. Zuster Stolk vertrekt morgen dan staat Zuster v. d. Waal voor alles alleen. In het begin is haar taak heel moeilijk. Ik hoop, dat velen in Holland met haar en met ons allen mogen meeleven, opdat ons werk hier door Gods zegen tot lichamelijk en geestelijk heil van veel zieken moge zijn. G. J. DRECKMEIER. Magelang, 13 Juni 1932. DRIETAL TE Waardhuizen Cand. K. Bokma te Bolsward. Cand. J. W. Dragt te Harmeien. Cand. M. W. J. Chr. de Kluis te Utrecht. Te Amersfoort is door wijlen den heer E. R. aan de Geref. Kerk aldaar 4000 gelega teerd, waarvan 2500 voor de Kerk, 1000 voor de Diaconie en 500 voor de Zending. Goor. Het Evangelisatielokaal te Goor, van de Geref. Kerk van Enter, gebouwd met steun van de Kerken in de Classis Deventer, wordt Woensdag a.s. in gebruik genomen. Het ligt in de bedoeling des Zondagsmorgens gewone diensten te houden voor de Gereformeerden te Goor woonachtig, en des namiddags Evangeli satiesamenkomsten. Te Leeuwarden heeft Ds. J. Mulder bij de ingebruikneming van het vierde kerkgebouw der Geref. Kerk een predikatie gehouden over 1 Cor. 3 9b ,,Gods gebouw zijt gij". Hij lette daarbij op: 1. den Bouwmeester, 2. de samen stellende deelen en 3. Gods bedoelen met den bouw. Tevens werd in gebruik genomen een nieuw orgel, gebouwd door de Firma Valckx en Van Kouteren te Rotterdam. Het heeft 20 sprekende registers. Emeritaat is aangevraagd door Ds. A. P. Lanting te Schoonrewoerd tegen 1 Dec. 1932. Ds. Lanting studeerde aan de Theol. School en werd candidaat 31 Mei 1892 en diende ach tereenvolgens de kerken van Tzummarum, Ga meren, Andel, Oud-Loosdrecht, Tholen, Krom menie, Wolphaartsdijk en Schoonrewoerd. D.V. 27 November a.s. mag hij herdenken zijn 40- jarige ambtsbediening. Een moeilijk moment. Een moeilijk mo ment voor den Nederlandschen afgevaardigde Dr. S. O. Los, van Den Haag aldus lezen we in „De Standaard" ontstond, toen de Synode (der Chr. Geref. Kerk in N.-Amerika) constateerde, dat het schrijven, waartoe de Sy node van de Geref. Kerken in Nederland in 1930 te Arnhem besloot en waarbij aan de buiten landsche kerken, met welke de Geref. Kerken in correspondentie staan, haar oordeel zou ge vraagd worden over de door de Nederlandsche kerken voorloopig aanvaarde liturgische wijzi gingen, in Amerika niet was aangekomen en ver moedelijk dus nog niet was verzonden. Ten einde stagnatie te vermijden besloot de Synode een commissie te benoemen, die, zoo het schrijven alsnog inkwam, het zou kunnen beant woorden. Geen internationale Synode De vraag van de Geref. Kerk in Zuid-Afrika om de mogelijkheid van een internationale Sy node van Geref. Kerken of een internationaal Calvinistisch congres te overwegen, vond in de Synode der Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika geen weerklank. Deze oordeelde, dat de motie ven om tot samenroeping over te gaan van zulk een internationale Synode of congres, niet vol doende gewichtig zijn om de moeite en de kosten te rechtvaardigen. Evenwel werd een commissie benoemd om de correspondentie over deze zaak met de buitenlandsche kerken voort te zetten. Te Palembang (Sumatra) woonden sinds vele jaren Gereformeerden. Hun aantal was ech ter te klein om een eigen kring in het leven te roepen. Zij bezochten dan ook meest de Prot. Kerk, waar tot dusver een rechtzinnig predikant geplaatst was en sommigen namen zelfs zitting in den Kerkeraad. De Geref. predikanten van Batavia trachtten op hun reizen door predik dienst en avondmaalsviering tusschen de leden onderling eenigen band te leggen. Ds. H. Holtrop, van Batavia, die onlangs Pa lembang bezocht, zag er ten huize van de familie Buijse een ontmoetingsavond georganiseerd, waar niet minder dan ruim 30 Gereformeerden aan wezig waren. Toen is er een Kring gevormd. Kentering. In de Hervormde classicale vergadering van Den Haag, onlangs gehouden, heeft de heer Vrolijk, ouderling der Hervormde Gemeente te Scheveningen, een voorstel ingediend, om ter gelegenheid van het Eeuwfeest der Afscheiding aan de Geref. Kerken een betuiging van leed wezen te zenden over de harde bejegening in 1834 en 1886 den Afgescheidenen en Doleeren- den aangedaan. Ds. A. Hoekert, Herv. pred. te Voorburg, schrijft naar aanleiding daarvan „M.i. is er veel vóór te zeggen, dat aan het verzoek van den ouderling uit Scheveningen gevolg wordt gegeven. Principieel staan wij vier kant tegenover Afscheiding en Doleantie maar de praktijken der besturen van die dagen nemen wij niet gaarne in bescherming. Laat de betui ging van leedwezen gezonden worden. Met be richt er bij, dat wij niet mee jubileeren kunnen, zelfs niet feliciteeren kunnen, maar dat wij ons zelf condoleeren, dat deze breuke, geslagen in het lichaam van Christus, nog steeds niet genezen is. En laat er voorts broederlijk gevraagd wor den of de noodzakelijke eenheid in Christus, die ook het instituut der Kerk sieren moet, ja haar fundament moet zijn, ons niet dwingen moet te vergeten hetgeen dat achter is, en de handen ineen te slaan". Ds. E. H. Broekstra, in de „Leidsche Kerk bode" zijn „Vriend in Zion" met het boven staande in kennis stellende, vraagt terecht „Wie zou voor eenige jaren hebben kunnen denken, dat een dergelijk voorstel niet alleen zou kunnen opkomen, maar dat het ook de goedkeuring en verdediging van anderen zou ontvangen Er is in dit opzicht metterdaad ken tering." Eenheid ook van het instituut In „Friesch Kerkblad" noemt Ds. J. Hartkamp, van Oudega (Small.) bovenstaand schrijven van Ds. A. Hoekert sympathiek, maar vraagt„wat te zeggen van de laatste vraag, een broederlijke vraag naar eenheid ook van het instituut En dan vervolgt hij „We willen deze vraag zien in het droevig licht van een ander persbericht. 5 Juli werd te Hoorn een vergadering gehou den van de Noord-Holl. Predikantenvereeniging. Dr. G. Sevenster sprak aldaar over„Het karakter der Evangeliën". Spr. betoogt dan, dat er twee belangrijke hypothesen aangaande het karakter der synoptische Evangeliën tegenover elkander staan 1. Het Evangelie gehistoriseerde mythe, 2. het evangelie gemythificeerde historie. Hij kiest voor de laatste en wijst allereerst het ver wijt van apriorisme van de zijde der radicalen af. Men heeft volkomen het recht, een histori sche kern in de evangeliën aan te nemen. De verkondiging van Jezus als den Messias en de discussie over zijn messianiteit vooronderstellen reeds zijn historiciteit. Bovendien heeft de be studeering der niet-christelijke gegevens in de laatste jaren tot belangrijke resultaten geleid. En ten slotte aldus spr. zouden reeds de treffende analogieën uit de antieke wereld (de met mythe en legende vermeerderde traditie betreffende Augustus, Alexander, Pythagoras) ons het recht geven, ook de evangeliën hypo thetisch als gemythificeerde historie te beschou wen. Uitvoerig toont spr. vervolgens aan, dat een toetsing aan de gegeven teksten de juistheid dezer hypothese bewijst. Daarentegen wordt de hypothese der radicalen door zoo ernstige be zwaren en wel op het punt der historiseering, gedrukt, dat zij met beslistheid moet worden afgewezen. Tot zoover het resumé van het referaat. Ds. Hartkamp vervolgt dan Voorwaar, de eenheid ook van het Instituut moet gezocht. In 1834 werd geteekend de Acte van Afscheiding en Wederkeer. Naar dien wederkeer dient gestreefd. Maar kunnen wij zóó de handen ineenslaan Al zijn wij dankbaar voor elke poging tot toenadering, de afscheiding was niet een zaak van persoonlijke bejegeningen, maar van beginsel, eisch van gehoorzaamheid aan onzen Koning. En dat beginsel blijft (Heraut) K.B. S. Middelburg. Voor bijzondere gevallen in mijn wijk gelieve men zich tot 1 September te wen den tot Ds. Ringnalda. D. SCHEELE. Middelburg. De vergadering van den Ker keraad Smal zal niet Donderdag 4 Augustus maar Dinsdag 2 Augustus worden gehouden. HET MODERAMEN. Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 4 Aug. a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol. Fac. der V.U. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, Juli 1932. Rilland-Bath. De vergadering der Classe Tholen zal D.V. worden gehouden op Woens dag 7 Sept. a.s. Stukken voor de agenda worden ingewacht tot 23 Augustus a.s. bij ondergeteekende. E. TANGE, Scriba. Bijdrage kerkdakreparatie Classis Middelburg. Van de 1600, zijnde het aandeel der kerken van Zeeland voor de reparatie van het kerkdak te Magelang, komt 36%, dat is 576 voor re kening van de Classis Middelburg. Voor de verschillende kerken dezer Classis wordt ditArnemuiden 5% f 28.80 Dom burg 1J/2 8.64 Gapinge 2 11.52 Grijpskerke 5J^ 31.68 Koudekerke 6 f 34.56; Meliskerke 5^ 31.68; Middelburg 28% 161.28; O. en W. Sou burg 8J/2 48.96 Oostkapelle 4 23.04 Serooskerke 8 f 46.08 St. Lau rens 4 23.04 Veere 4 f 23.04 Vlissingen 13 74.88 Vrouwepolder 4 23.04 en Westkapelle 1 5.76. HEIJ. Gaarne vestigen we weer eens de aandacht op „Timotheus", geïllustreerd Christelijk Tijd schrift. We laten hieronder de inhoud volgen Geschiedenis van den dag (Weekoverzicht), Behouden (Overdenking), Indrukken van den Hoofdredacteur. Verder een mooi artikeltje over Mr. Th. Heemskerk. Vervolgens het vervolg verhaal „De opgaande lijn" door Ds. J. Smelik, „James Hudson Taylor" door Dr. Ir. H. G. v. Beusekom, „God, een toevlucht" door H. W. Aalders, „Garibaldi en Amita" door Q. A. de R. Ds. J. C. H. Scholten f. Iets over de arbeid der Bijbelkiosk op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs in 1931 (I), Het landen van de „Graf Zeppelin", (zeer interessant). Hartelijk aanbevolen. Daden door Mary Pos. U. M. Hol land, Amsterdam. De geschiedenis van een Gereformeerd meisje, Maartje den Hartogh, en van den rijken heer Van Rhenen, bij wien zij particuliere secreta resse wordt. Het meisje heeft van haar vader, dien zij al vroeg moest missen haar moeder was nog vroeger gestorven een Godvruchtige opvoeding gekregen zij is daar zeer dankbaar voor en begeert ook de vrucht daarvan in haar leven te toonen. Doordat zij, mooi, begaafd en innemend als ze is, door den heer Van Rhenen wordt aangesteld als zijn particuliere secreta resse, komt zij in zware verzoeking, daar deze heer, wiens huwelijk zeer ongelukkig is, door haar bekoorlijkheden wordt geboeid, en haar dat hoe langer hoe duidelijker gaat toonen. Het meisje toont dan, dat het haar ernst is met het wandelen in den weg des Heeren. Dat zijn dan de „daden", waarvan de titel spreekt. Nu is dat alles wel mooi, maar mooier zou geweest zijn, wanneer de daad wat vroeger gekomen was. Het meisje speelde op gevaarlijke wijze met vuur. En is daarin zeker geen voorbeeld. De Groningsche Bondsdag 1932, Uitgave v. h. Bondsbureau, Amersfoort. Gaarne kondigen we hier aan de uitgave van de redevoeringen en referaten, gehouden op den Bondsdag van onze Geref. Jongelings-vereeni- gingen, te Groningen 1932. De inhoud vermeldt „Waar en werkelijkheid" door den heer A. Zijl stra „Una et Sancta" door Dr. K. Dijk; „Wat is principiëele studie door de heeren P. van Nes Cz. en A. Kuiper „Calvinisme en Natio nalisme" door het Tweede Kamerlid J. Schouten en ook door Mr. H. Bijleveld„Armoede of rijkdom" door Ds. J. G. Feenstra en „Door Zijn vrees beveiligd voor d' afval van den tijd" door Ds. W. H. den Houting Jr. In vaak schoone taal wordt hier aan onze jonge menschen gewenschte en noodige voorlich ting gegeven. Bijzonder actueel zijn de redevoe ringen over Calvinisme en Nationalisme. Omdat op dit terrein onder schoone schijn nu ontstel lende dingen worden gepropageerd, bevelen we de lezing daarvan zeer bijzonder aan. De Beukelaars. Een verhaal uit be wogen tijden door J. Lens. N.V. Uit geversmij. E. J. Bosch, Amsetrdam. Een geschiedenis van de familie De Beukelaar en die dan demonstreert, dat de grootschheid des levens een gevaarlijke zonde is. Het hoofd der familie doet als zakenman, om maar groot te kunnen schijnen, heel gevaarlijke handelsonder nemingen. Als dat dreigt tot een mislukking te leiden, houdt een broer de zaak nog overeind en geven daarna de oorlogstijden groote winst, zoodat de heele familie op grooten voet gaat leven. Maar de basis was wankel en eindelijk stort de zaak ineen. Ons dunkt, dat de zonde wel wat duidelijker had kunnen en moeten uit komen en dat van den schrijver kan worden gezegd, wat hij sommigen laat zeggen over de toespraken bij het graf van den heer De Beu kelaar „dat hij het wel wat te mooi gemaakt heeft". Behoudens dit bezwaar kunnen we dit verhaal wel aanbevelen. Er is desondanks veel qoeds en leerzaams in. HEIJ. VERANTWOORDING yan LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van Catharina en Gilles Provoost 155 halve centen en zilverpapier voor de Zendingeen oude broeder verraste mij Zondag vóór den morgendienst met f 10.voor de School te Denderleeuw. Met dank. D. Scheele. Middelburg. Door bemiddeling van mej Schoon- aard in dank ontvangen een groot pak zilverpapier uit Bruinisse en een pak zilverpapier van de kinderen der Chr. School te Koudekerke. Mej. C. Littooij. Molstraat F 90. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van dhr. A. D. Littooij een gift van f 50.voor de Diaconie. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier-Diaconie. Middelburg. In de maand Juli werd gecollec teerd Kerkbussen f 78 88Hulpbeh. Kerken in de Classis f 129 50aflossing f 128 50 Theol. Fac. der V. U. f 127.96Huwelijkscollecte f 8.15. Voorts ont vangen door bemiddeling van br. Littooij f 50.— voor de Kerk. C. van der Kleijn, Boekh. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een mand luxe broodjes. N. J. v. Commenée, huisvader. VEREENIGINGSLEVEN. Onder deze rubriek worden alleen opgenomen be richten van gewone vergaderingen eener Jongelings- of Meisjesvereeniging. De aankondiging van openbare vergaderingen kunuen wel in die rubriek een plaats vinden, mits ook een advertentie in dat nummer geplaatst wordt. Waarom wordt wel in een ander blad zoo'n ver gadering geannonceerd en niet in de „Zeeuwsche Kerkbode", die daarvoor in de eerste plaats het aan gewezen blad is. J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het V ereenigingsgebouw. Onderwerp N. T. les 30, door vr P. Boone. Onderwerp Anti-revolutionaire beginsels, art. 16 van Ons Program, „de Financiën", door vr. M. Boone. Vergadering v<>.n de Ger. Jongelingsver. Spreuken 8 3^a te St. Laurens, op Zondag 31 Juli des avonds 7 uur in de consistorie der Ger. Kerk. 1. Geloofsbelijdenis art. 15, vr. J. v. d. Hofstede. 2. A. R. beginselen art. 4, 4e ged. vr. J. Gilde. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 31 JULI 1932. CLASSE MIDDELBURG, MIDDELBURG. Collecte voor de Zending. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda ds. A. B. W. M. Kok te Zaamslag ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. H. Scholing ds. J. E. Visser ds. D. Scheele Lezen eener Leerr. ds. C. v. Meyenfeldt van Alkmaar Lezen eener Leerr. ds. A. van Dijk van Koudum ds. Ingwersen te Katwijk aan Zee ds. A. B. W. M. Kok van Zaamslag Lezen eener Leerr. ds. A. van Dijk van Koudnm 2 uur ds. M. Vrengdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Voorber. H. Av. en Openb. Belijdenis. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. C. v. Meyenfeldt Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds P. Deddens 7 uur ds. J. C. J. Kuiper Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE, Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 7 uur Grijpskerke 9 uur 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 uur 2 uur Meliskerke 9 uur Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds F. Staal Lezen eener Leerr. ds. R. Brouwer ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. de Meester ds. Z. Hoek Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelatra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur cand. W. J. C. de Kluis te Utrecht Tholen 9.30 en 6 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 10 en 2.30 uur ds. C. Vonk Voorber. H. Av: Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9 30 en 5.30 uur ds. H. Torenbeek 's Gravenpolder 10.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. E. Beukema Heinkenszand 9 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 1.30 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 uur ds. E. Beukema 2 uar Lezen eener Leerrede Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Lezeu eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A Lauwers te Brussel ds. P. van Dijk te Zaandam ds. C. B. Bavinck ds. Th. Potma ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. F. Tollenaar te Den Haag

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3