BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN 19. Sluiting door Ds. W. H. v. d. Vegt. Op last der classis, Ds. E. BEUKEMA, h.t. Scriba. P.S. De collecten zijn geïnd tijdens de pauze en één na de vergadering. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens op 19 Juli '32. Praeses, Ds. A. Koning, opent de vergadering, laat zingen Ps. 65: 1, leest 2 Cor. 8: 19 en gaat voor in gebed. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen Stukkena. Dankbetuiging van Dr. Krop voor ontvangen steun ten behoeve van het werk in Rusland, b. Van br. A. Jansen, dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie van Beheer aanneemt. Beide stukken voor kennisge ving aangenomen, c. Doopattest van Jans Eif van de kerk van Middelburg. Rapporten. Praeses rapporteert over gehouden ziekenbezoek. Er viel niets bijzonders te rap porteeren. Diaconale zaken. Geen bijzonderheden. Financieele zaken. Nadere maatregelen ten dien aanzien zullen op de volgende Kerkeraads- vergadering worden besproken. Een rooster van aftreding voor de Commissie van Beheer wordt vastgesteld. In verband met de vacantie van Ds. Koning, wordt de eerstvolgende Kerkeraadsvergadering vastgesteld op D.V. 18 Augustus a.s. In den dienst des Woords zal op 31 Juli Ds. Kok van Zaamslag één beurt vervullen en Cand. Wolfert op 14 Augustus beide beurten. Censura Morum. Geen der broeders heeft be zwaar tegen viering van het Heilig Avondmaal. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel, gehouden te Schoondijlce op 19 Juli 1932. 1. Ds. Potma opent, namens ae roepende kerk van Oostburg de vergadering, leest 2 Tim. 1 en gaat voor in gebed. 2. De lastbrieven worden nagezien en in orde bevonden. 3. Het Moderamen wordt samengesteld als volgtPraeses, Ds. Potma; Scriba, Ds. de Vries; Assessor, Ds. Groeneveld. 4. De Praeses heet Ds. Bavinck, predikant van Hoek, voor 't eerst ter vergadering, hartelijk welkom, en wenscht de kerk van Hoek geluk met den nieuwen Dienaar des Woords. 5. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. 6. Ingekomen Stukken a. Van de Classis Woerden voor kennis geving aangenomen. b. Van broeders uit de kerk van A. en N. wordt in comité behandeld. Aan deze broeders wordt namens de Classis schrijven gericht. 7. Art. 41 K.O. De kerk van Aardenburg vraagt vacature- beurten. Toegestaan. De kerk van Axel stelt voor om weer terug te keeren tot de gewone wijze van stemmen voor afvaardiging. Aangenomen. 8. Rapporten. a. Van de Partic. Synode door Ds. Post. In verband hiermee nadere mededeelingen door den Deput. voor Art. 13 en door den Zen- dingsdeputaat. 9. De collectelijst wordt vastgesteld als volgt: JuliHulpbehoevende Kerken in de Provincie. Aug.Kas Hulpbeh. Idioten enz. Sept.Theol. Fac. V. U. Oct.Evangelisatie in de Provincie, Nov. Dec.Theol. School en Jodenzending. Jan. Evangelisatie in België. Febr.Hulpbehoevende Studenten. MaartTheol. Fac. V. U. I AprilArbeid Zuiderzee-kerken. MeiTheol. School of Zending. Juli Zending of Theol. School. 10. De kasboeken voor Art. 13 en voor Hulp behoevende Kerken zijn nagezien en in orde bevonden. 11. De vacaturebeurten worden geregeld als volgt25 Sept. Ds. Kok 9 Oct. Ds. Post13 Nov. Ds. Bavinck. 12. De volgende vergadering wordt vastge steld op 18 Oct. a.s. te Neuzen, aanvang half tien roepende kerk Schoondijke. Te storten collectenvoor de Kas Hulpbeh'. Idioten enz. en Theol. Fac. V. U. Het Moderamen zal D.V. zijnPraeses, Ds. Kok Scriba, Ds. Potma Assessor, Ds. de Vries. 13. Bij rondvraag worden enkele zaken be sproken en der kerken aanbevolen. 14. De Korte Notulen worden gelezen en goedgekeurd. 15. De Assessor gaat voor in dankgebed de Praeses sluit de vergadering. Op last der Classis, S. GROENEVELD, Assessor. VERSLAG van de 12e Zeeuwsche Pro vinciale Diaconale Conferentie, gehou den op Vrijdag 1 Juli 1932 in de Gereformeerde Kerk te Goes. III (Slot). De middagvergadering werd heropend mef het zingen van Ps. 135:1, waarna de Voorzitter den referent, dhr. C. Smeenk van Arnhem har telijk verwelkomt en hem daarna het woord geeft voor zijn referaat over het onderwei p ,,De verhouding tusschen Diaconie en Crisis-Comité". Spreker gaf aan de hand der breode literatuur over het vraagstuk der werkloosheid, sedert do moderne industriëele ontwikkeling een aanvang nam, allereerst een beeld van den i ;tand van het vraagstuk der Werkloosheid. Er zijn altijd werkloozen geweest - Daarbij zijn er met een zwak lichaam, moreele effecten, on- geschikten tot regelmatigen arbeid u Deze cate gorie wordt helaas talrijker. Jar en achtereen werkloosheid doet het moreele v weerstandsver mogen lijden. Daarom zullen Ke ;rken en Soc. organisaties aan het vraagstuk hc je de jeugdige werkloozen hun geestelijke krac hten te doen behouden de grootste aandacht mc jeten schenken. Dan is er de seizoen-werkloosheid. Deze be hoort geheel te worden gedekt door verzekering tegen werkloosheid. Het is een sociale misstand als dit niet geschied. Er is in ons land nog geen verplichte verzekering tegen werkloosheid wel een vrijwillige verzekering, gesteund door Staat en Gemeente. Het ligt op den weg der Diaco nieën zooveel in haar vermogen is het toetreden tot die verzekering te bevorderen. Het meest dringt nu echter naar voren de crisis-werkloosheid. Spr. bespreekt uitvoerig de oorzaken daarvan. Wijst op het standpunt der S.D.A.P. die de oorzaken in verband brengt met de huidige voortbrengingswijze, welk standpunt hij bestrijdt. Voelt ook het op de studeerkamer uitgedachte systeem „productie naar behoefte" als onhoudbaar aan den tand, waar dit systeem practisch onuitvoerbaar is. Had men na den oorlog zich maar kunnen aanpassen, doch door het vredesverdrag, een monument van economisch onverstand genoemd, is er gekomen een scherpe protectionistische po litiek, met als gevolg een groote internationale verwarring. De omvangrijke werkloosheid waarmede nu de wereld te kampen heeft is dus een gevolg van de maatschappelijke economische omstandighe den. Als we dit voor oogen houden zal de be antwoording der vragen voor de Diaconieën gemakkelijk zijn Wie is de eerstverantwoordelijke Ie. De bedrijven en maatschappelijke orga nen. Toen de crisis kwam waren deze echter onvoorbereid. 2e. De Overheid zal zich niet onbetuigd kunnen laten en het bedrijfsleven hebben te steunen en te sterken. Met krachtige hand helpe zij de bij de verzekering tegen invaliditeit en werkloosheid. Doch nu de massa, die niet georganiseerd zijnde, ook niet door de organisatie kan worden geholpen De oprichting van particuliere Steun- comité's valt daarvoor zeer toe te juichen en wanneer onze Gereformeerden daarin medewer ken zullen ze ook profijt van hebben. Maar wat moeten nu onze Diaconieën doen De toestanden in verschillende gemeenten varieeren zóó, dat het moeilijk is in één woord de vraag te beantwoorden. Vast staat, dat het de taak der Diaconie in de eerste plaats is te vervullen haar normale roeping Zorg voor weduwen en weezen ge- brekkigen oude van dagen en die door eigen schuld hun weg hebben verdorven. Deze taak mag door het abnormale verschijnsel der werk loosheid niet lijden. Deze taak moet men goed doen. Kan een Diaconie nog meer doen, dan doe ze wat ze kan en mag doen waar burgerlijke regelingen ontbreken. En dan is er ook geen bezwaar hulp van Crisis-Comité, zoo noodig, te aanvaarden. Stel er is een zeer welvarend dorp, dan kan ze daar misschien alles doenMaar zulke dorpen zullen er niet vele zijn Mag nu bij nood de Diaconie gebruik maken van 't Crisis-Comité Ja Het staat er mee als bij Watersnood-Comité's bij nationale rampen. De werkloosheid is ook een nationale ramp. Men werpt tegen de geheimhouding lijdt schade! Dan worde het door het Crisis-Comité beschik baar gestelde door de Diaconie uitgereikt. Voorziet de burgerlijke gemeente niet bij crisis-werkloosheid, dan voorzie daarin de Dia conie en ze doe zulks goed. Maar zegt de Overheid gij zijt Crisis-werk- looze, en steunt ze, dan volge de Diaconie met die crisis-werklooze niet te steunen. En vooral geen dubbele bedeeling. Al komt er eenig licht in den algemeenen toe stand, verwacht wordt, dat nog moeilijke jaren volgen zullen. Het gevaar dreigt daarbij, dat ook de draagkracht onzer gemeenteleden vermindert. Laat daarom de eerste plicht blijven vooraf gaan; die vervullen onze Diaconieën goed En als ons volk eendrachtig samenwerkt, groote offervaardigheid toont, dan kan er nog hoop zijn in de dringendste behoeften onzer broeders en zusters te kunnen blijven voorzien. Met groote aandacht werd deze rede aange hoord. Na het gebruik van een kopje thee ontvangen verschillende broeders het woord om met den referent van gedachten te wisselen of nadere vragen te stellen. Daarbij kwamen de volgende vragen naar voren 1. Als een Crisis-Comité gelden te kort komt, moet dan de Diaconie helpen 2. Wanneer een Crisis-Comité aan de Dia conie vraagt een der Diakenen in het Comité te doen zitting nemen, is ze dan verplicht dit verzoek in te willigen, of kan de Diaconie dat afwijzen 3. Heeft de goddelooze kinderbeperking geen schuld aan de overproductie 4. Moest de Regeering niet krachtiger op treden om buitenlandsche arbeiders te weren 5. Is 't werkelijk 't ideaal onze Crisis-werk- loozen te verwijzen naar Crisis-Comité enz. inplaats dat eerst de Diaconie helpt? Bij deze vragen gaat de referent nog op vele dingen dieper in, en beantwoordt de vragen in dezen geest 1. Of de Diaconie aan een Crisis-Comité steun moet verleenen hangt af van den toestand der Diaconiekas. Is deze zelf belast, dan geve zij geen gehoor maar kan ze steunen, waarom dan niet? 't Geldt een nationale ramp. 2. Zitting nemen in een Crisis-Comité is geen plicht. Ook is niet noodig, dat de Diaconie afvaardigt. Maar wel is gewenscht, dat een der broeders persoonlijk zitting neemt. 3. De overproductie kan niet als de schuld van 't Malthusianisme worden aangemerkt. In algemeenen zin is er geen overproductie. De moeilijkheid is een zekere onevenwichtigheid, mede als gevolg van ten top gedreven nationa lisme. 4. Maatregelen tegen vreemde arbeiders zijn moeilijk te nemen door de Regeering, zoolang er ook nog zoovele duizenden Nederlanders in het buitenland emplooi vinden. Het zou aan leiding tot repressaille-maatregelen geven, en dan zouden we er niets beter door worden. 5. Wat is 't ideaal? Niet dat de Overheid principieel zij aangewezen. Doch daar gaat het niet om. In dezen tijd van massale werkloosheid is het onmogelijk, dat de Diaconieën zouden kunnen voorzien. Daartoe is alleen de Overheid bekwaam. Dat is niet het ideaal, maar er moet uit geboren worden, dat in de toekomst de be drijven zelf door verzekering tegen werkloosheid daarin voorzien. Een hervormende taakEn daarom, de Diaconie houde zich bij haar speciale taakweduwen en weezen, oude van dagen, gebrekkigen, zieken, hen, die door persoonlijke omstandigheden in moeilijkheden verkeeren, te verzorgen. Doet men dat behoorlijk dan kan de massa Crisis-Werkloozen niet voor rekening van de Diaconie komen. De voorzitter dankt namens de Conferentie den heer Smeenk hartelijk voor den dezen mid dag gegeven Cursus. Het was een leerzame ure. Bij de Rondvraag spreekt de Diaconie van Goes den wensch uit, dat de oproep tot de Conferentie, wat betreft haar onderwerpen, voortaan niet per „Zeeuwsche Kerkbode" maar per speciale circulaire zal geschieden. Als de B. B. er op gesteld zijn, zal het Comité zulks doen, is het oordeel van den Voorzitter, die meteen den broederen verzoekt te willen helpen, dat onderwerpen of vragen tijdig in 't bezit van 't Comité komen. De Diaconie van Axel zou gewenscht achten, dat niet het Comité, doch de Classicale Diacon. Verg. de namen voor de dubbelgetallen opmaak ten. Daar er in Zeeland slechts één dergelijke Classicale Diac. Verg. bestaat, is dat niet moge lijk. Doch waarom vestigen de broeders de aan dacht niet op door hen gewenschte personen Br. v. Driel wekt nog eens de Diaconieën op zich toch alle in bezit te stellen van 't „Diaco naal Handboek", dat door geen Diaconie zonder schade kan worden gemist en voor een paar gulden is te verkrijgen. Na de gewone dankbetuigingen gaat Ds. Ring- nalda voor in dankgebed en sloot de Voorzitter de 12e Conferentie. De dokter in Huis. We ontvingen van dit populair tijdschrift voor de volksgezondheid no. I van den 13den jaargang. De inhoud is als volgt Levenswijsheid. Cirkelgang ook in de ge neeskunde. Dr. J. C. Mom. Eerste hulp bij ongelukken in het huisgezin. Dr. M. L. van der Stempel. Ontdekkers in de geneeskunde. (Met portret). Speelgoed. H. Donker-van Hen gel. Medisch Prijsraadsel. Uit de Praktijk. Dr. N. K. De stem van het volk. Korte MededeelingenHoog bezoek. (Met afb.); Medicatus Het Calmette-proces te Lü- beck Postiform. Medische BrievenbusOntsteking van de kaakholte Hoorapparaten Ontsteking van den dikken darm Galsteenen Basedow'sche ziekte; Chronische verstopping Puistjes in het gelaat StofwisselingszoutChronische hoest Blaas- icatarrh Ekzeem Stoornissen van functies van maag en darmen Gebrek aan eetlust Spat aderen; Niersteenen; Mineraal water Neuralgie. Nieuwe boeken. Buitenlandsche tijdschrif ten. Internationale Boekenschouw. Prac- tische wenken. Titelblad en Alphabetische Register voor den 12en jaargang. Het gezin van den chauffeur door Maryo. N.V. W. D. Meinema, Delft. Wanneer men tegen dit verhaal als bezwaar, inbracht, dat het wel wat aan de oppervlakte blijft, zou dat zeker gegrond zijn, maar zou men daardoor ook de goede kwaliteiten, die het heeft, wel eenigermate miskennen. Er is hier een heer lijk optimisme aan het woord, dat vooral nu waardeering verdient en dit boek voor jonge menschen aantrekkelijk maakt en misschien in staat is ouderen eens uit den put te halen. De blijkbaar nog jeugdige schrijfster heeft ongetwijfeld talent. Dat zij gelegenheid moge ontvangen het verder te ontwikkelen dan zal de diepgang ook wel komen. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In dank ontvangen van N. N- f 2 50 voor de Kerkvan N. N. f 2 50 voor de Kerk voor School Denderleeuw uit Oud-Vossemeer van N. N. f 1.en uit Krimpen a.d. Lek f 1. Aanvrage voor Prikkaarten uit Yerseke. D. Scheele. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen uit de Zendingsbusjes van AprilJulivan Prina Piiemens f 5 43 van Mina Hillebrand f 4 28 van Gretha Boon f 2 32van Neeltje Sanderse f 1.89 en van Jannetje de Bree f 1.73, samen f 15 65. Namens de Commissie, D. Willemse, Penningm. Terneuzen. Ontvangen collecten uit de Classis Axel voor de Theol. SchoolAardenburg f 7.67 Axel f 46.65; Hoek f 23.46 Terneuzen f 87 52 en Zaam slag f 58.18. Voor de Zuideizee-arbeiders Terneuzen f 43 96. M. Riemens. SCHOOLZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen van de School te Koudekerke (hoofd de heer J. C. Ruitenbeek) f 15.— voor de Schoolzending. HOSPITAAL TE MAGELANG. Van de Kerk te Souburg de bijdrage a f 216.— Heij. VEREENIGINGSLEVEN. Gere}. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg. Vrij onderwerp door vr. J. C. de Wolff. J. V. op Gerei. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het Vereenigingsgebouw. Inleiding Ned. Geloofsbelijdenis Art. 31, door vr. D. Kerkhove. Ring-onderwerp Godsvrucht, „de stuwkracht van ons Vereenigingsleven". Zie Geref. Jong blad no. 30, 31, 32 en 33, 43e jaargang, door vr. L. Boone. KRING WALCHEREN II. Vergadering D.V. 28 Juli, 's av. half acht, in de Geref. Kerk te Oostkapelle. Inl. Geloofsleer: Het verbond der Genade. B. en B. no. 15, 17, 18, 24, 34 en 40 door de Ver. „Jaag den Vrede na" te Serooskerke (W.) Inl. M. 0. Het meisje in de toebereiding voor huis gezin en maatschappij, door Vrouwepolder. Proza door de ontv. Ver. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 24 JULI 1932, CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 nxrr ds. J. Gillebaard te Zeist 6 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. J. Gillebaard 6 uur ds. J. Giliebaard Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. H. Scholing Domburg 9,30 uur ds. D. J. Coumou te Lexmond 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Deddens Grypskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 en 6.30 uur ds. M. Vreogdenhil 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur ds. H. Scholing Voorber. H. Av. Veere 9.30 uur ds. J. v. d. Guchte 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5,30 uur ds. Hagenaar te Amsterdam. Collecte Theol. Fac. V.U. Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. Deddens 2 uur ds. D. Scheele Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijb 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur 7 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. J. de Meester Lezen eener Leerr. ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. D. v. d. Velden ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Lezen eener Leerr. ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam Voorber. H. Av ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur cand. H. Volten te Utrecht Tholen 9.30 en 6 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 10 en 2,30 unr Borssele 9 uur 2 uur ds. A. Oussoren te Ambt-Vollenhoven Lezen eener Leerr. ds. J. v. d. Guchte te Veere Driewegen 9.30 en 2 uur ds. W. H. v. d. Vegt Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. M. Gravendijk te Dordrecht 's Gravenpolder 10 30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 1.30 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. en Daukz. CLASSE AXEL, Aardenborg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr, ds. J. S. Post ds. C. B. Bavinck ds. Th. Potma ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3