FEUILLETON* EVERT VAN DER WALLE. ZENDING. KERKNIEUWS, OFFICIEELE BERICHTEN. Ds. J. Douma, voorzitter der Zendingsdeputa- ten, schrijft „Deze conferentie zal gehouden worden van 26—28 Juli, niet in Lunteren, niet op Harden- broek of ergens elders in de schoone dreven, maar te Amsterdam. Onderscheidene comité's gaven hieraan de voorkeur. Ook dit bewijst wel, hoezeer 't er maar niet om te doen is eens enkele dagen buiten te zijn in de vrije natuur. Men wenscht inderdaad een „werkconferentie" Nu, alles wijst er op, dat het dit ook worden zal, al wordt eenige tijd voor ontspanning bestemd. De plaatselijke commissies van Amsterdam treden als gastvrouw op. Ge kunt er van ver zekerd zijn, dat zij voor een hartelijke ontvangst zal zorgen De plaats van samenkomst is het uitnemend geschikte gebouw Molenpad 2, in het hartje van de hoofdstad. Voor logiesverschaffing in gastvrije gezinnen is men reeds druk in de weer. Er wordt gerekend op een groote deel name. De ongeveer 50 plaatselijke comité's in ons land van Geref. Jodenzending sturen natuur lijk een beduidend aantal afgevaardigden, terwijl ook voor belangstellenden de toegang wordt opengesteld. De deelnameprijs is zeer laag ge houden. Deze conferentie belooft zeer belangrijk te worden. Het begint natuurlijk met een begroe tingsavond op 26 Juli. Dan volgen op Woensdag en Donderdag de ochtend- en middagvergade ringen, terwijl er 's Woensdagsavonds een kerk- avond zal zijn. Onze beide missionarissen treden op met referaten over het huidige Jodendom, de roeping der kerk, de historie en den tegenwoor- digen stand van de Jodenzending Prof. Gros heide zal spreken over de vruchten en verwach tingen naar Romeinen 911 ook Dr. von Harling uit Leipzig, bij wien onze Jodenzende- lingen zijn opgeleid, hoopt het woord te voeren broeders en zusters die in de practijk arbeiden, zullen inleidingen houden over het huisbezoek en het kinderwerk en nog andere sprekers heb ben zich reeds bereid verklaard een woord tot de schare te richten, terwijl er tot onderlinge voorlichting, opscherping en bemoediging gele genheid wordt gegeven tot behandeling van aller lei practische vragen, die zich bij dit moeilijk werk telkens voordoen." Zegene God dit werk, opdat straks met nieu we kracht het evangelie den Joden wordt ver kondigd. Het is den Jood nog een ergernis. Het Centraal „Blad voor Israëlieten in Neder land" schreef eens in verband met de Joden zending der Gereformeerde Kerken „Laat iedere Jood, hoever hij ook in zijn le vensopvatting van Vader's Huis verwijderd schijnt te staan, laat ieder zoon van ons Volk de uitbreiding van den arbeid onder de Joden van Ds. van Nes en zijn trawanten (het is wel heel droevig te moeten constateeren, dat zich daaronder ook een hoogleeraar bevindt) on mogelijk maken. De Joodsche sociale arbeid, zooals die vooral in de laatste jaren hier te lande, en met buiten gewoon veel succes verricht wordt, is wel een van de allerbelangrijkste middelen, waarmede men degenen tot zich kan trekken, die anders gevaar zouden loopen in de netten verstrikt te geraken van de Zendelingen onder de Joden. Al zijn wij niet bevreesd voor een mogelijk suc ces der heeren, toch is het goed tegenover hen een houding aan te nemen, waaruit spreekt waardigheid en activiteit, om allen te behouden voor den Joodschen stam, die het levenslicht in een Joodsche wieg aanschouwden." Nog is er geen verandering te bespeuren en toch God beveelt te arbeiden. Ook Joden zullen worden, toegebracht, daarom zij ook dit werk voor ons een gebedszaak en moge daartoe deze conferentie meewerken, opdat wij in dezen onze roeping steeds weer verstaan. Middelburg. SCHEELE. S. O. s. Van alle zijden bereikten ons de S. O. S. be richten de wereld in nood. Reeds lang kwamen zij tot ons, doch nu volgen zij elkaar steeds sneller op. Alles predikt, dat er direct moet in gegrepen worden alle landen wachten op het beslissende woord. Daarom confereerde men en doet het nog. Enkele weken geleden waren de vertegenwoordigers der landen in Lausanne sa men om nu toch eens wat te bereiken. Wat is er van overgebleven, nu ons alles bekend is In Genève vergadert men nog steeds en onder- (VAN EEN ZEEUWSCHEN JONGELING IN DE ZEVENTIENDE EEUW) DOOR H. KINGMANS XXVI. Al wel vijf minuten hadden de mannen ge zeten zonder een woord te zeggen. Simon Krepel keek naar Lourens Nagelmans en Lourens Na gelmans naar Simon Krepel, maar dat kijken bracht geen woorden. Op de haven konden zij wel praten, maar in de school, bij een knap man, als meester Maartensz., neen, dat viel niet mee, om dan je boodschap te doen. Temeer niet, om dat die meester Maartensz. zoo allergruwelijkst streng kijken kon „Waarmede kan ik jullie van dienst zijn, man nen vroeg de meester. Gelukkig, nu viel er tenminste een woord in het duffe lokaal, waar nauwelijks het daglicht in doordrong. „Ja, meester..." begon Simon Krepel en hij keek zijn metgezel aan. „Toe maar", moedigde deze aan. „We komen namens alle visschers. Ze zei den jullie moeten naar meester gaan. Ja, dat zeiden ze. Niet, Lourens Lourens Nagelmans bevestigde die woorden wijl worden de toestanden steeds moeilijker. Geen land ontkomt er aan. Een teekenend feit, dat onze minister-president een rede voor den microfoon hield over onze zorgvolle tijden. 't Heeft iets te zeggen, dat de leidende per sonen, die de waarheid onder de oogen durven te zien, nog meer donkerheid vreezen. Voor velen een donkere tijd, alles is onzeker. Meer dan ooit zijn wij menschen van het heden. Wij zijn er niet klaar mee te zeggen, dat elk tijdperk zijn donkerheid heeft gekend. Wij heb ben met het heden te rekenen en dat heden is droevig. Opstanden in Zuid-Amerika, millioenen werkloozen in de Vereenigde Staten en Europa. Doorwerking van den geest van het communis me en steeds krachtiger openbaring van het nationaal-socialisme. Duitschland bezit ook zijn Mussolini. Hitler's macht rijst. Het Duitsche volk is ver deeld en wat zich deze weken afspeelde, doet het ergste vreezen. Heel de wereld is in woede. De seinen komen tot ons en velen geven er geen acht op. Daarom zal de toekomst nog donkerder worden. Wachter, wat is er van de nacht vragen velen, 't Is nog nacht, zegt de profeet en het zal nacht blijven, als de landen en volken niet vragen naar den Heere en Zijn dienst. Profeten genoeg, maar de Profeet wordt voor bijgegaan. Meer dan ooit wordt openbaar, dat de volken in eigen kracht, verblind door den geest van den afgrond, hun eigen graf graven. En al zou er een tijdelijke opleving komen, de vervulling van Christus' profetie gaat onher roepelijk door. Dat is de kracht van Gods volk in alle lan den, ook in ons land, hoe zwaar de tijden ook worden. Hij zal kracht geven aan Zijn kinderen om te kunnen dragen, sterker nog, zij zullen leeren, dat al deze dingen moeten geschieden. De dagbladen teekenen steeds méér den nood der volken, de tijden spreken van afval in Gods verzaking, het egoisme viert hoogtij en het leven van den naaste niet geacht. Heel de wereld roept om hulp, maar vindt niet, omdat zij het zoekt bij zichzelf en dan kunnen geen maatregelen baten. En toch er is behoud. In Christus Jezus. Hij zal, kan en wil zorgen. Tot Hem met de nooden van land en wereld, nog is Hij vol ge nade en goedertierenheid. De gemeente wordt juist nu tot den arbeid geroepen. Middelburg. SCHEELE. 14 Juli 1932 ontvangen en dadelijk naar Mid delburg verzonden voor den Medischen Dienst van Baarland 20.Borssele 5.Drie wegen ƒ5.Goes 100.Kruiningen 15. Nieuwdorp 125.Wemeldinge ƒ5.Wol- phaartsdijk 15.Yerseke 40.en Hein- kenszand 30.of te samen 360. Voor het herstel van het dak van het kerk gebouw te Magelang van Baarland 25.92 Wolphaartsdijk 23.04 Borsselen 9. Nieuwdorp 50.en Heinkenszand 25.92 te samen 133.88. Reeds vroeger is verzonden voor de kerken van Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge, 's-Graven- polder, Yerseke, Kruiningen en Goes de som van 149.24. Namens 11 kerken der Classis Goes is nu verzonden aan dhr. Hondius te Middelburg 149.24 133.88 283.12. Naar de berekening gemaakt op de Part. Synode van Zeeland, gehouden 1 Juni j.l. moes ten de kerken van de classis Goes zorgen voor 288.zoodat er nog te weinig is ontvangen 4.88, doch gezien, dat de bijdrage van nog ééne kerk ontbreekt, mag de hoop gevoed, dat het te kort door die kerk zal omgezet in een surplus. We zeggen de kerken dank voor de spoedige afwerking van deze zaak. 't Heeft me geen an dere moeite gekost dan een briefkaart aan alle kerkeraden. Als het om den arbeid der Zending gaat, is er wel bereidwilligheid. De arbeid te Magelang zij bij den voortduur in aller gebed en liefde aanbevolen. A. SCHEELE. Kapelle-Biezelinge, 14-7-'32. door heftig te knikken. En dan zeide hij het ook nog eens „Ja, dat zeiden ze". Nu was meester Maartensz. nog even ver. Hij dacht„Waarom heeft men Jacob van der Walle niet gezonden Die kan tenminste zonder vrijpostig te worden, vrijmoedig zijn woord doen". Maar hij zeide het niet. „Juist, mannen, dus namens alle visschers Dus jullie bent zooveel als afgevaardigden." „Krek, meester, dat is het juiste woord. Och, zoo'n meester weet ook alles, hé Ik zeg vaak tegen mijn vrouw, zeg ik..." „Best, Krepel, jij bent nu eenmaal visscher en geen meester. Visschers moeten er ook we zen." „Krek, meester. Elk zoo zijn nering en han teering. Alle menschen kunnen ook geen meester wezen, want dan was er niks niet meer te leeren." Na deze gewichtige opmerking zweeg Simon Krepel. Hij had trouwens al heel wat gezegd. „Zoo is het, Krepel. Wij hebben allen onze bestemming op aarde ontvangen." „Krek, meester. Meester bedoelt hetzelfde als ik, maar hij zegt het veel mooier. Maar, om kort te gaan, meester, wij waren vanmiddag met z'n allen op de haven" Simon Krepel schepte moed en Lourens Nagelmans vond, dat hij het wat mooi zeide „en toen zeiden we, dat Kees Evertsen toch spoedig aan zijn eind gekomen is... Nou, dat is ook zoo. Maar dat kunnen wij allemaal. Daar behoef je niet eens oud voor te wezen. En Kees was al oud. De laatste weken was hij eigenlijk versleten. Afijn, 't moest zoo wezen en nou heeft hij hetveel AANGENOMEN NAAR Schiedam C. Vonk te Baarland. BEDANKT VOOR Oudshoorn C. Vonk te Baarland. Bezuiniging. De Classis Assen van de Gereformeerde Ker ken besloot om redenen van bezuiniging dit jaar in haar ressort geen kerkvisitatie te doen hou den, tenzij bijzondere omstandigheden het toch j noodzakelijk mochten maken. Ds. P. J. Lambooij zal, alvorens hij we- derom naar Pajeti (Soemba) vertrekt, op Don- j derdagavond 25 Augustus a.s. voor de Geref. j Kerken van Hoogeveen optreden tot het spreken van een afscheidswoord. Ds. M. van Wijk, van Bolnes, hoopt Zondag 4 September a.s. bevestigd te worden als predikant der Geref. Kerk van Rotterdam Delfshaven door Ds. Herm. Knoop, aldaar, in de Boschpolderkerk, en Woensdag 7 Sept. d.a.v. intrede te doen in het kerkgebouw Tidemanstr. Uit Indië. Als afgevaardigden naar de Gen. Synode van Middelburg (1933) benoemde de vergade ring als primi de predikanten Ds. J. G. Fernhout van Bandoeng en Ds. Th. Kuipers van Djocja en ouderling J. Vegter en als secundus Ds. C. Mak van Medan, die alsdan met verlof in Hol land zijn. Ds. G. H. de Jonge, predikant der Geref. Kerk van Tzum, wien wegens voortdurende ziekte en zwakte tegen 1 November a.s. eervol emeritaat verleend is, heeft, in verband met den ernstigen toestand zijner echtgenoote, reeds mid den Juni zich te Heerde gevestigd. Ds. A. L. Ruys, wien eervol emeritaat verleend werd, is voornemens Zondagnamiddag 7 Augustus a.s. van de Geref. Kerk van Dintel- oord afscheid te nemen. Op dien dag zal het juist 40 jaar geleden zijn, dat hij in zijn eerste Gemeente, n.l. Fijnaart (in dezelfde Classis Klun- deenrt), intrede deed. Groningen. Ds. L. Oranje Czn. is te Groningen tot z'n dienstwerk bij de Geref. Kerk bevestigd door Ds. J. Gispen, die bij die gelegenheid preekte over 2 Corinthe 3 9. Intrede met Efeze 6 17b. De bevolking van Br. Indië. Blijkens de gegevens van de volkstelling in Britsch Indië, gehouden in 1931, is de bevolking daar toegenomen met 34.000.000 zielen. Zij kwam van 319 op 353 millioen. Van de zen zijn (met ronde cijfers) 238 millioen hindoes, 78 millioen mohammedanen, 6 millioen christe nen, 4 milloen sikhs en 400.000 boeddhisten. De sikhs namen toe met 33, de christenen met 32.6, de mohammedanen met 13, de hindoes met 10 en de boeddhisten met 2.3 procent. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft de classis Arnhem der Geref. Kerken aan Ds. K. Winkelman, Geref. predikant te Ede, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend tegen 1 Oc tober a.s. Ds. Winkelman, die nog in het midden van zijn jaren is, werd 21 Febr. 1888 te Utrecht geboren en is van Nederl. Herv. huize. Hij stu deerde eerst aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, maar ging over tot de Geref. Kerken en studeer de theologie aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1916 candidaat werd. 1 Oct. van dit jaar aanvaardde hij zijn ambt te Twijzel, vanwaar hij in 1919 naar Eindhoven vertrok. In 1923 werd hij predikant te Maastricht. Sedert 27 Mei 1927 staat hij te Ede. Ds. Winkelman heeft met name in het Zuiden hard gewerkt en mocht in Maastricht o.m. een nieuwe kerk in gebruik nemen. K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 25 Juli. DE SECRETARIS. Centrale Diaconale Conferentie. Het Comité der Centr. Diac. Confer, besloot dat de 43e Conferentie D.V. op Woensdag 21 September a.s. te 's-Gravenhage zal gehouden worden. beter, is het niet zoo, meester „Zeker, mannen, het is om jaloersch op Kees te wezen", dacht meester Maartensz. Simon Krepel knikte heftig bevestigend. Maar Lourens Nagelmans niet. Hij wilde nog wel wat van de wereld genieten en vond geen enkele reden, om jaloersch op den dooden lichtwachter te zijn. „Dus jullie spraken over Kees Evertsen „Ja, meester." „Eigenlijk niet, Krepel," waarschuwde Nagel mans. „Wel natuurlijk, man", dus heftig Krepel. „Als Kees niet dood was, hadden wij toch over dat andere niet te praten." Het was meester Maartensz. niet bepaald helder, maar hij ging nu toch wel een weinig gevoelen, waar zijn bezoekers heen wilden. En omdat hij naar moeder de vrouw wilde, zou hij hen maar een handje helpen. „Kees was een plichtsgetrouwe lichtwachter, mannen." „Krek, meester. Daar mankeerde niets aan." „Maar jij hebt het ook goed gedaan, Krepel, toen Kees ziek was. Je doet het nu zeker nog „Ja, meester, ik ga straks naar den lichttoren. Want licht moet er wezen, zeg ik maar. Ik zeg tegen Stientje meid, ik ben voorloopig 's nachts niet thuis. Nu, dat vond ze goed. 't Zal wel moeten. Daar komt me vanmiddag de bode van de Vroedschap met een groot stuk pampier. Klaas, die jongen van mij, meester weet wel..." Ja, meester Maartensz. wist het wel. Hij had genoeg met den jongen te stellen gehad. En als de plak, die nu zoo rustig aan den katheder hing, KORTE ACTA van de vergadering der Classis Goes op 14 Juli '32. 1. Opening door Ds. G. v. Heiningen. 2. Een welkomstwoord tot Ds. H. Tonsbeek; ook een betuiging van blijdschap over het her stel van Ds. A. Scheele en van Ds. C. Vonk ook een gelukwensch aan Ds. C. Vonk met zijn beide beroepen ook een felicitatie aan de kerk van Wemeldinge met hun 25-jarig jubileum tenslotte een woord van deelneming aan Ds. W. H. v. d. Vegt met het overlijden van zijn geliefden vader. Ds. A. Scheele spreekt een woord van dank voor zijn levensbehoud, en voor de deelneming, die hij heeft ondervonden uit de classis. 3. De credentiebrieven worden nagezien en de vergadering wordt geconstitueerdPraeses Ds. W. H. v. d. Vegt Assessor Ds. E. Beuke- rna Scriba Ds. Joh. Booij. 4. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 5. Naar aanleiding van een ingekomen stuk van de depp. voor N. Br. en L. wordt Ds. H. Tonsbeek tot dep. voor deze zaak benoemd. 6. Dankzegging van een broeder wordt voor gelezen. 7. Van een schrijven van de Classis Woer den inhoudende Dr. J. G. Ubbink zijn afzetting, wordt met leedwezen kennis genomen. 8. Aan br. H. zal geantwoord, dat hij zich tot den kerkeraad te voegen heeft. 9. De Commissie om te komen tot eventueele herziening der classicale quota dient hun rapport in en stelt eenparig voor de cijfers aldus vast te stellen Baarland 7 Borssele 2y2 Driewegen 2y2 Goes 23 's-Gravenpolder 3 Heinkens zand 9 Kapelle-Biezelinge 5 Kruiningen 6 Nieuwdorp 17 Wemeldinge 3 Wolfaartsdijk 9 Yerseke 13. Deze cijfers worden vastgesteld met op één na algemeene stemmen. De Commissie wordt dank gezegddatum van invoeringde Octobermaand. Besloten wordt nog, om, ter wille van den crisisnood, wanneer er geen examen is, te ver gaderen des middags. 10. Besloten wordt aan de vacante kerken ditmaal 3 Zondagen te geven. 11. Wemeldinge vraagt een afgevaardigde op a.s. Zondag, aangewezen wordt Ds. E. Beukema. 12. Ds. A. Scheele rapporteert over de Zen ding het hospitaal is geopend onder veel be langstelling Ds. Merkelijn ziet zich genoodzaakt zijn zoon voor studie naar Holland te zenden de gelden voor het dakherstel van Magelang's kerk komen geregeld binnen. Over den Zendingsdag kan gerapporteerd bezoek goed, =t 300 voor de sprekers niets dan lof finantieel geen voordeel. 13. Rapporten kerkvisitatie Ds. A. Scheele over Goes, Wemeldinge en Yerseke Ds. E. Beukema over Wolfaartsdijk, Kruiningen en 's-GravenpolderDs. Joh. Booij over Nieuw dorp en Borssele Ds. G. v. Heiningen over Kapelle-Biezelinge, Driewegen, Baarland en Heinkenszand. Uitgesproken wordt ons te houden aan art. 2 van de visitatieregeling indien niet tijdig ge waarschuwd wordt, vallen de extra-kosten op de bepaalde kerk. De classis spreekt nog uit, dat opnieuw be vestigen het beste is bij herkiezing, als ook opnieuw onderteekenen der 3 Formulieren. Over het nog-niet-beroepen van Borssele en Driewegen wordt nog een opwekkend woord gesproken. 14. De vacaturebeurten worden aldus vast gesteld 's-Gravenpolder Ds. E. Beukema, Ds. Joh. Booij, Ds. G. v. Heiningen Wemeldinge Ds. Booij, Ds. v. Heiningen, Ds. J. Koolstra Driewegen Ds. v. Heiningen, Ds. Koolstra, Ds. A. Scheele Borssele Ds. Koolstra, Ds. Scheele, Ds. H. Torenbeek. 15. De rondvraag naar art. 41 levert geen bijzonders op. 16. De volgende vergadering wordt gesteld op 13 October half twee roepende kerk Yer seke Praeses Ds. E. Beukema, Assessor Ds. Joh. Booij, Scriba Ds. G. v. Heiningen. Te innen collecten Theol. Fac. der V. U. en Hulpbehoe vende Kerken in de provincie. 17. Alsnog wordt bij persoonlijke rondvraag Ds. G. v. Heiningen benoemd als dep. voor den arbeid onder de verstrooiden in N. I. en brengt Ds. H. Torenbeek den dank van zijne kerk over voor den steun van de classisbroeders onder vonden tijdens de vacature. 18. De Korte Acta worden vastgesteld. vertellen kon... „Klaas heeft het voorgelezen. D'r stond in, dat ik tijdelijk de plaats van Kees Evertsen moet innemen op hetzelfde loon. Natuurlijk totdat de Vroedschap een nieuwen lichtwachter heeft benoemd. Kijk, meester, om kort te gaan, daar over spraken wij nu op de haven. En dat kon natuurlijk niet, als we het niet hadden over Kees Evertsen, Nagelmans." Het verwijt was Simon Krepel nog niet vergeten. Meester Maartensz. wist nu, naar hij meende, genoeg namens de visschers kwamen die twee hem vragen, of hij niet bewerken kon, door bij voorbeeld een verzoekschrift op te stellen, dat de Vroedschap Simon Krepel aanstelde als op volger van Kees Evertsen. Hij vond het dan toch niet fijn gevoeld van de visschers, om Kre pel zelf naar hem af te vaardigen. Hij moest nota bene het woord nog wel doen. Overigens was zijn besluit genomen met alle genoegen zou hij helpen Krepel was een beste man, een waardig opvolger van Kees. En bo vendien kon hij het jaargeld wel gebruiken. Zijn gezin was een der grootste van Zierikzee. Maar de verdiensten waren niet grooter dan die van andere visschers. Hij zou Krepel maar op gang helpen. De visschers vroegen niet gaarne wat. Men had hem dan ook Krepel niet moeten zen den. Neen, dat was niet fijn gevoeld... „Ik zou zeggen, Krepel", begon hij, „dat jij maar voor vast lichtwachter worden moest. Als dat gevraagd wordt, zal de Vroedschap je wel benoemen. En de visschers zullen daarmee ook wel content zijn, zou ik denken." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 2