BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN 9. Aanwijzing roepende kerk. Vaststelling van datum. 10. Vaststelling Korte Notulen. 11Sluiting. Namens de roepende kerk van Oostburg, Ds. PH. P. POTMA, Praeses. W. CATSMAN, Scriba. Oostburg, Juli 1932. Op den lastbrief voor deze vergadering dient de opbrengst der navolgende collecten te worden vermeld Theol. School, Hulpbeh. ker ken in de Prov. Tevens wordt gevraagd de volgende collecten te houden vóór de eerstvolgende classis-ver- gadering Aug. Idioten Sept. Theol. Fac. V.U.; Oct. Evangelisatie in de Prov. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 7 Juli 1932. Praeses Ds. Scheele. Gelezen Psalm 138 gebed. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Een verslag van den arbeid in Rijn- Pruisen en Westfalen. Afgestaan aan het archief. b. Een brief uit S. betreffende een geval van censure. c. Een brief van een broeder, die voor ken nisgeving wordt aangenomen. d. Een exemplaar van ,,'t Anker", Evangeli satie onder de schippers doorgezonden aan de Commissie ad hoe. Rapporten Verschillende broeders rapportee ren aangaande hunne bemoeiingen inzake som mige gevallen van censure. Woensdagavondcommissie1 huwelijksaan- vrage ingekomen 2 lidmatenattestaties aan gevraagd 1 lidmaten en 1 doopattest. RondvraagDe Particuliere Synode vraagt een collecte voor de Zending aan op 31 Juli. Toegestaan. Meegedeeld wordt, dat in Sectie II 417 be zoeken zijn gebracht. 4 Augustus Smal. Sluiting. DE KERKERAAD. VERSLAG van de 12e Zeeuwsche Pro vinciale Diaconale Conferentie, gehou den op Vrijdag 1 Juli 1932 in de Gereformeerde Kerk te Goes. 1. Te ongeveer 10 uur opent de Voorzitter, br. Wessels uit Goes de Conferentie door te laten zingen Ps. 362 voorlezing van 1 Joh. 3 717 en gebed. In zijn openingswoord roept hij al de aan wezigen een hartelijk welkom toe. Deze Con ferentie is iets later in den tijd dan gewoonlijk, hetgeen reden vindt in het vaststellen van den datum door den Referent. De Diaconie van Goes was weer bereid de Conferentie te ont vangen. De predikanten Ds. Staal van Colijns- plaat en Ds. Ringnalda van Middelburg toonden zich bereid als adviseurs onze Conferentie te dienen. Zeer ernstig, moeilijker en diep ingrijpender worden de vragen. Hoe zullen we in deze zware tijden ons hulpbetoon hoog kunnen houden Als we met heilige geestdrift onze roeping ver vullen den priesterlijken dienst van onzen Heere Jezus Christus in de kerk des Heeren uit te oefenen. Onze agenda staat in het teeken van dezen tijd. Mogen de besprekingen vruchtbaar zijn ook voor dezer tijden nood. 2. Presentielijst. Aanwezig blijken te zijn de afgevaardigden van 41 Diaconieën. 3. De Notulen worden niet gelezen ze zijn in het „Correspondentieblad" Juli 1931 opge nomen en worden aldus vastgesteld. 4. De Penningmeester, br. H. v. Driel uit Middelburg, brengt zijn finantieël jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat er een saldo is van 272.-. De Diaconie van Middelburg rapporteert, dat boeken en kas zijn nagezien en in orde bevon den, zoodat geadviseerd wordt den Penning meester te dechargeeren. Op voorstel van den Voorzitter wordt onder dankbetuiging zoowel aan den Penningmeester als aan de Diaconie van Middelburg, daartoe besloten. 5. Uitslag stemming. Uitgebracht blijken voor Classis Middelburg 39 stemmen op H. van Driel te Middelburg 1 stem op J. J. Dronkers te Middelburg. Classis Axel 36 stemmen op M. C. Dees te Terneuzen 5 stemmen op D. M. v. Melle te Breskens. Br. van Driel, ter vergadering aanwezig, neemt de benoeming aan. Aan br. Dees zal bericht worden gezonden. 6. Navraag vruchten der vorige Conferentie. Br. Dieleman deelt mede, dat de Diaconie van Hoek rijke vrucht van de vorige Conferentie heeft geplukt, daar de gegeven adviezen inzake voorziening in de finantiën zijn opgevolgd en het gewenschte resultaat hadden. 7. Br. H. van Driel leidt nu de vraag in „Hoe hebben diakenen te handelen als „hun hulp wordt ingeroepen voor een Br. „of Zr. die zenuwziek is en vermoedelijk „zal moeten worden opgenomen in een „stichting van barmhartigheid." De inleider zegt hierover Tot goed begrip zal het noodig zijn eerst eenige aandacht te wijden, zoowel aan de thans geldende Wet regelend het Staatstoezicht op Krankzinnigen, als aan de Armenwet van 27 April 1912, Staatsblad No. 165, en hare wij zigingen betrekking hebbend op dit onderwerp. Als wij, voor wat eerstgenoemde wet betreft, raadplegen het Referaat van Dr. H. Sap, ge houden 3 Juli 1931 voor de Vereeniging van Christelijke Psychiaters in Nederland, blijkt ons, dat reeds in de wet van 29 Mei 1841, Staats blad No. 20 de idee tot uiting kwam, dat een krankzinnige niet alleen moest worden afgezon derd in het belang der openbare veiligheid, maar dat hij ook is een zieke, die geneeskundige be handeling behoeft en het de taak van den Staat was voor beide zorg te dragen. Het zou te ver voeren van de thans geldende wet, het groot aantal wijzigingen en vernieuwin gen na te gaan, genoeg zij U er op te wijzen, dat plaatsing in een krankzinnigengesticht alleen kan geschieden op beslissing daartoe van den Kantonrechter, of van den Officier van Justitie, op verklaring van een geneeskundige. Volgens art. 39 der Armenwet van 27 April 1912, Staats blad No. 165, zijn Gemeentebesturen verplicht de kosten van overbrenging en verpleging van arme krankzinnigen te voldoen. Zenuwlijders, dus zij, die zonder rechterlijke machtiging in een inrichting werden verpleegd, vielen dus niet onder de bepaling van art. 39 der Armenwet, 't welk tengevolge had, als zij of hunne familie niet bij machte waren de ver- pleegkosten te voldoen en toch gestichtsverple- ging noodzakelijk was, dat zij niet in een daar voor aangewezen gesticht konden worden ver pleegd, en dan verpleging ontvingen in een krankzinnigengesticht, doch dan ook eerst na rechterlijke machtiging konden worden opgeno men. Voor deze lijders kwam echter een gunstige wending door aanvulling van art. 39 der Armen wet. (Volgt voorlezing van het desbetreffend artikel.) 't Gewijzigd artikel 39 trad in werking 1 Januari 1931. Tevens werd bij Kon. besluit van 9 April 1930, Staatsblad No. 136 bepaald, dat de kosten van hen, die zonder rechterlijke machtiging worden opgenomen in een aangewezen afdeeling van een krankzinnigengesticht, ook voor rekening der betrokken Gemeente komen, indien de verkla ring van den door de Kroon aangewezen des kundige, (zoo de betrokken Gemeente deze verklaring eischt) deze voorwaarde bevatdat bij niet verpleging in zulk een aangewezen in richting, verpleging in een krankzinnigengesticht noodig of gewerischt zou zijn. Het antwoord op de gestelde vraag is dus a) Als, naar het oordeel van den behande- lenden geneesheer gestichtsverpleging wensche- lijk is, maak dan in de eerste plaats gebruik van den Buitendienst der stichting Vrederustdeze toch verstrekt, geheel kosteloos, consult en be schikt over specialisten, welke zeker in staat en ook genegen zullen zijn, van wetenschappe lijke voorlichting te dienen ook over de wijze hoe de zaak behandeld moet worden. b) Gewenscht is, als iemand opgenomen moet worden, dat de Diaconie de familie verwijst naar het betrokken Gemeentebestuur om de questie der betaling te regelen, en eerst als de regeling getroffen is, tot plaatsing over te gaan, tenzij spoedgevallen plotseling ingrijpen nood zakelijk maken. c) Aangezien op de Diaconie geen wettelijke verplichting rust, treedt deze niet als betalend college op zijn voor steun in deze, naar het oordeel der Diaconie, dringende redenen, dan draagt zij liever tot wederopzeggings toe een zeker bedrag in de verpleegkosten bij. Om misverstand te voorkomen, herhaal ik nog even, dat de Gemeente wettelijk aansprakelijk is, indien overigens aan de vereischte bepalingen wordt voldaan, voor verpleging in Krankzinnigen-gestichten, Inrichtingen voor achterlijken, Verpleging in aangewezen inrichtingen of open Afdeelingen van een krankzinnigengesticht, en in Psychiatrische klinieken. Broeders uit de Diaconieën van Hoek, Vlis- singen, St. Laurens en Terneuzen maken naar aanleiding van het gesprokene opmerkingen. Er worden ten opzichte van verpleging van zenuw lijders in „Vrederust" wel eenige bezwaren ge voeld, omdat dezen daar in te dichte omgeving van krankzinnigen komen te verkeeren, wat voor zenuwlijders niet zoo gewenscht wordt geacht. Zenuwzieken zou men daarom liever verpleegd zien te Zeist in het Chr. Sanatorium. Enkele brs. meenden, dat 't beter zou zijn niet in eerste, maar pas in laatste instantie de hulp der publieke kas in te roepen. De Adviseur Ds. Staal acht te dezer zake het gebruik maken van 't wettig verkregen recht zeker gewenschtterwijl de Adviseur Ds. Ring nalda er nog de aandacht op vestigt, dat naast de door den arts te geven verklaring dat de samenleving beveiligd moet worden voor den patiënt, ook wel de verklaring mocht kunnen worden gegeven of de patiënt beveiligd moet worden voor de samenleving. Spreker maant tot groote voorzichtigheid, daar er een zeer groot onderscheid kan zijn tusschen krankzinnigen en zenuwlijders, en voor de zenuwlijders de vraag te stellen of de Diaconie voor bepaalde gevallen niet eerst een roeping heeft. Nadat de Voorzitter den Broeders nog even den practischen weg heeft voorgehouden, n. 1. zich in voorkomende gevallen te wenden tot den voor de afdeeling Zeeland aangewezen deskun digen Zenuwarts Dr. Schuurman te Middelburg, of tot den Buitendienst van de Stichting „Vrede rust", wordt van dit onderwerp afgestapt, met de opmerking van den inleider, dat het hier niet gaat om het leunen op den Staat aan te moedi gen, maar om gebruik te maken van de rechten, welke de Staat verleend heeft. 7b. De Diaconie van Meliskerke licht nu bij monde van br. Coppoolse de vraag toe „Moet de Diaconie ook ondersteunen het „gezin van een werkschuwen br. der ge- „meente Zoo ja, hoever en op welke wijze „moet hier steun verleend worden Het betreft hier een gezin met 9 kinderen. Man verdient een vierde van 't voor het gezin benoodigde kan bij de werkverschaffing het dubbele verdienen, maar wil dit niet, doch leunt op den steun der Diaconie. Bij de bespreking wordt advies gegeven, dat de Diaconie dien broeder de woorden der Schrift zal voorhouden „Ga tot de mieren gij luiaard" en „Die niet werkt zal niet eten". Onderstand in natura te bieden, zoodat het gezin niet ver hongert. De adviseur Ds. Staal adviseert tot een onderzoek of mogelijk de man ook abnormaal is, zoodat hij ongeschikt is voor 't maatschappelijk leven. 7c. Br. Prins van St. Laurens geeft inlich tingen over de door zijn Diaconie gestelde vraag: „Mag een Diaconie een gift geven aan „een plaatselijk Werkloozen-Comité, dat „geheel neutraal is en niet aangesloten bij „één of anderen bond De Conferentie meent, dat de Diaconie zulks voorzeker mag, doch dat de Diaconie ook zoo veel mogelijk zal aandringen, dat werknemers, zich aansluiten bij hun organisaties, opdat ze bij werkloosheid récht op steun kunnen laten gel den, temeer waar Rijk en Gemeente en Werk- loozenkassen in dezen mobiel zijn. (Wordt vervolgd) Wandteksten naar ontwerp van Mej. W. M. Flipse. Koning's Uitgeverij, Baarn. Over het gebruik van wandteksten wordt door sommigen heel ongunstig geoordeeld. Afschaf fing daarvan zou, volgens hen, noodig zijn. Met dat oordeel kunnen we niet instemmen. Natuur lijk kan men ook hier overdrijven wanneer men alle wanden van een kamer vol hangt met tek sten. Die overdrijving is dan in strijd met goeden smaak en schaadt. Maar overdrijving is er aan de andere zijde, wanneer men als regel stelt nooit een tekst aan den wand. De meeste men- schen gevoelen er behoefte aan om hun huis gezellig te maken door de wanden van hun ka mer op te sieren en er is wel niemand, die deze versiering zou willen missen en liever op kale muren kijken. En waarom zou dan onder die gewenscht-geachte wandversiering ook niet een tekst een plaats mogen hebben Waarom zou er van den wand in ons huis ook niet mogen uitgaan een prediking van het Evangelie Bij dat alles is dan echter noodig dat, wat als yersiering wordt aangebracht, ook metterdaad versiering is. En dit is ook bij wandteksten lang geen onverschillige zaak. Wat we hierboven nu als wandteksten aan kondigden, zijn niet alle teksten. Er is maar één eigenlijke tekst bij Matt. 11 28. Wel heeft bij alle de bedoeling voorgezeten het element van versiering tot z'n recht te doen komen. Nu wa gen we ons niet aan een kunst-critische be schouwing, maar kunnen wel zeggen dat ze alle drie op het oog een aangenamen indruk maken.. Omdat de smaken verschillen zal de één aan deze, de ander aan een andere plaat de voor keur geven. Er is er één met een gedicht van wel 12 regels met daaromheen een rand van hulst en brandende kaarsen. Een andere, ook met een gedicht, heeft een mooie narcissen- versiering deze zouden we boven de eerste prefereeren. En eindelijk de derde met den tekst Matt. 11:28 verdient o.i. daarom reeds voor keur en geeft dien tekst ook in sprekende letter en in gepaste omlijsting. Misschien zal voor velen de prijs, ƒ1.per stuk, wel een bezwaar zijn. De homoeopatische huisdokter door Dr. Clotar Müller, bewerkt door H. van Roijen, hom.-arts. 2e druk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. We meenen, dat we ter aankondiging van het bovengenoemde werk, al niet beter kunnen doen dan hier iets over te nemen uit het „Woord vooraf" van den bewerker, dat dit boekje n.l. niet bestemd is om propaganda te maken voor het zichzelf behandelen van leeken. Het wekt op om bij ernstige aandoeningen zoo spoedig mo gelijk geneeskundige hulp in te roepen. Maar waar deze niet of niet spoedig kan aanwezig zijn kan men voorloopige hulp verleenen. In een eerste deel wordt gehandeld over de beginselen der homoeopathie, over de bereiding, bewaring en toediening van hom. geneesmidde len, en over het hom. dieet. Het tweede deel spreekt over de behandeling van ziekten. Dan volgt een aanhangsel over de kinderziekten. Tenslotte bevat het een lijst van de meest gebruikelijke, algemeen werkende ge neesmiddelen met enkele van hunne meest sprekende symptomen. Het boek is alzoo rijk van inhoud en kan bij verstandig gebruik onder den zegen Gods velen tot hulp strekken. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen een gift van N. N door bemiddeling van koster Volkers, ad f2 50 waar voor besten dank. C. Willeboordse, Kassier-Diaconie. Middelburg. Ontvangen van een zuster f 2.50 waarvan f 1 25 voor de Kerk en f 1.25 voor de Zen ding van N. N. f 10 voor onze Diaconievan N. N. f 15.waarvan f 10.voor de Kerk en f 5. voor de Zending. Voortdurend bereid verder te ver antwoorden. Vriendelijk dank. D. Scheele. Middelburg. Ontvangen voor de dameskring door tusschenkomst van mej. Lefebre een gift van twee gulden en van mej. L. een werkmand met kleeding enz. Vriendelijk dank. Namens de Evang.-Commissie, Molstraat 26. Korteknie, Secr. LINNENKAST-COMITE VOOR MAGELANG—PARAKAN—BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de gez. Noels uit Wemeldinge, verz. door de meisjes Adriaanse, f 5.voor de linnenkast en f 5.voor Blondo van mevr. Pouwer te Goes, de contr. uit Goes, Kloetinge en 's Heer Hendrikskinderen f 150.25van de Zen- dingsnaaiver. te Vrouwepolder, door mevr. de Bruijne de Graaf f 45.25. Het bedrag uit Wemeldinge voor Blondo hoop ik aan den heer C. J. Hondius af te dragen. S. E. Heij—Goslinga, Penningmeesteresse, Linnenkast-Comité. Giro-adres Ds. A. C. Heij, Geref. Pastorie Koude- kerke, No. 169757. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Mannen-Vereen. „Dr. Herman Bavinck" vergadert D.V. op Vrijdag 15 Juli e.k. des avonds 8 uur in de Consistorie der Gastkuiskerk. Onderwerp „De Geref. Eeredienst" door den heer A Asscheman. Alle Geref. Broeders welkom. V. op Geref. Grondslag Préd. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het V ereenigingsgebou w. Inleiding O. Testament. „De laatste nacht van Koning Belsazar", (zie leidr. O.T. II, les 83, lste ge deelte) door vr. P. Izeboud Gz. Inleiding Kerkgeschiedenis, „De Kerk in het Westen", les 5, door vr. J. Huisman. Knapenvergadering ,iSamuël", Middelburg. Afdeeling II. B. G. „Samuel 8 en 9" door vr. J. Boone. V. G. „Leicester" en „Prins Maurits" door vr. M. Lenselink. Afdeeling III. Bijb. Gesch. Simson II, Richteren 16, door vr. Wisse Vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen WagenaarM'burg. 0. T. 21. „Salomo", J.-B. 12 Juni'31, vr. M. Jacobse V. G. 18. „De Gouden Eeuw", vr. P. Meyler. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 10 JULI 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte aflossing Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9.30 uur 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 uur 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur Geldleening. Prof. Dr. H. Bouwman te Kampen ds. D. Scheele ds. D. Scheele ds. D. Scheele Prof. Dr. H. Bouwman ds. H. Scholing ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. P. J. O. de Bruijne ds. H. Pestman ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. M. Vreagdenhil Lezen eener Leerr. ds. P. Deddens Lezen eener Leerr. ds. W. F. M. Lindeboom Lezen eener Leerr. ds. H. A. Wiersinga ds. J. v. d. Guchte ds. H. A. Wiersinga Voorber. H. Av. Collecte Emeriti, ds. P. J. 0. de Bruijne ds. P. Deddens van Rijswijk Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Bed. H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 6 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur uur ds. J. Spoelstra Cand. H. C. Voorneveld te Utrecht ds. A. Andree dhr. K. de Vries ds. A. P. Heijner te Giesen Rijswijk dr. C. Veltenaar ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 10.30 uur 3 uur Heinkenszand 9 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Missionair predikant Krainingen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. Horvath Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. W. H. v. d. Vegt Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. Joh. Booij ds. H. Torenbeek ds. P. Lambooij te Pojeti (Soemba.) ds. J. Koolstra ds. E. Beukema ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Datema te Driebergen ds. J. S. Post ds. C. B. Bavinck ds. Th. Potma ds. D. de Vries ds. S, Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3