OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING, PREDIKBEURTEN putaten, met de ondersteuning ook dit jaar door te gaan. Tevens wordt besloten geen oproeping te doen voor nieuwe alumni, en daarom ook het komende jaar slechts éénmaal te collecteeren. Een nieuw Leerboek. Ondergeteekenden brengen ter kennis, dat op verzoek van K. (wiens proeve we in elk geval voor 4 Aug. inwachten) de termijn van inzen ding van proeven van een Leerboek is verlengd tot 4 Aug. Voorts verzoeken zij de proeven onder pseu doniem te willen zenden aan het adres van den eersten onderteekenaar, Emmastraat 4, Kampen. Tusschen 8 Juli en 1 Aug. gelieve men echter, wegens uitstedigheid, geen proeven te sturen. De deputaten der Generale Synode van Arn hem voor het Leerboek A. G. HONIG, Voorzitter. G. MEIMA. J. L. SCHOUTEN, Secretaris. 13 Juni 1932. Een emeritus-predikant, die in oude pa perassen had gesnuffeld, doet in het „Week blad" der Hervormde Kerk mededeeling van twee ontdekkingen „In oude kerkeraadsnotulen vond ik voor ons woord „Attestatie" herhaaldelijk de benaming „Borgbrief". Behalve dan dat dit laatste een teekenachtig echt Nederlandsch woord is drukt het toch ook beter uit, wat een dergelijk geschrift zeggen wil, dan het tegenwoordig gebruikte. Zou niet eens overwogen kunnen worden, 't we derom zijn plaats te geven en het woord „At testatie" te laten verdwijnen „Voor een „convocatie, te doen minstens vier en twintig uur vóór den aanvang van de ver gadering", vond ik, dat de „uitnoodigingen moe ten geschieden bij overnachtsche wete". Misschien kan onze kerkelijke taal ook deze prachtuitdrukking wederom uit den doode doen opstaan, 't Zou een goede verrijking onzer taal zijn." Wat zeggen onze taalgeleerden en kerktaal- geleerden hiervan Nadat Woensdag 15 Juni door de Parti culiere Synode van de Geref. Kerken van Noord-Holland het voorstel der Classis Amster dam, om tot splisting dezer Classis over te gaan, was aangenomen, hebben, naar de „Stand." meldt, de betrokken Kerken met de vorming der nieuwe Classis Hilversum aanstonds voortgang gemaakt. Reeds zijn deze Kerken tot een eerste vergadering saamgeroepen op Donderdag 30 Juni a.s. in de Torenlaankerk te Hilversum. De Classis Hilversum omvat de Geref. Kerken van Ankeveen, Bussum, 's-Graveland, Hilver sum, Huizen, Laren, Muiden, Muiderberg, Naar- den, Nederhorst den Berg en Weesp tezamen 11 Kerken. De Classis Amsterdam zal dan gevormd wor den door de Kerken van Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Amsterdam-West, Amsterdam-Zuid, Diemen, Ouderkerk a. d. Amstel en Water graafsmeer, tezamen 8 Kerken. K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 27 Juni a.s. DE SECRETARIS. Collecte Theol. School. Arnemuiden 20.82 Domburg 13.02J^ Gapinge 7.01 Grijpskerke 25.39 Koude kerke 21.69 St. Laurens 20.41 Meliskerke 19.92 Middelburg 130.85 Oostkapelle ƒ11.20; Serooskerke ƒ36.51 Souburg ƒ43.43; Veere 12.55 Vlissingen 77.54 Vrouwen polder 15.90 Westkapelle 6.29. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, 24 Juni 1932. De e.k. vergadering der Classis Goes van de Geref. Kerken in Nederland zal D.V. gehouden worden Donderdag 14 Juli 's morgens om 10 uur. Punten voor het Agendum kunnen tot 25 Juni gezonden worden aan den eerstondergeteekende. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Wolphaartsdijk (h.t. roepende kerk), G. VAN HEININGEN, Preses. F. CAAN, Scriba. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Op a.s. Donderdag 30 Juni hoopt onderge- teekende de gewone zitting te houden voor de verrekening der Emeriti-gelden in de consistorie van de Noorderkerk. Het totale bedrag der Emeriti-uitkeeringen werd op de laatstgehouden Partic. Synode vast gesteld op 25.149,86. Hiervan betaalt classe Middelburg 36 of 9053,95 of 2263,49 per 3 maanden. Voor rekening der kerken komt Arnemuiden 5 452.68 113.17 Domburg V/2% 135.80 33.95 Gapinge 2 181.08 45.27 Grijpskerke 5]/2 497.96 124.49 Koudekerke 6 543.24 135.81 Meliskerke 5J^ 497.96 124.49 Middelburg 28 „2535.12 633.78 O. enW. Souburg Sy2 769.56 192.39 Oostkapelle 4 362.16 90.54 Serooskerke 8 724.32 181.08 St. Laurens 4 362.16 90.54 Veere 4 362.16 90.54 Vlissingen 13 1177.294.25 Vrouwepolder 4 362.16 90.54 Westkapelle 1 90.52 22.63 9053.88 2263.47 C. P. POUWER. Noordsingel 156a. Serooskerke (W.), KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad ge houden op Maandag 20 Juni 1932. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken. 1. Bericht van overlijden van Mevr. de Wed. P. W. de Bruijnevan dei- Tas. Aan de familie werd een schrijven van deelneming gezonden. 2. Agendum van de Zeeuwsche Diaconale Conferentie. Afgevaar digd worden de brs. H. Tavenier en J. Verhagen, sec. br. Adr. Melis. 3. Collecterooster Synode jaar 1932/'33. 4. Agendum Jaarvergadering van „Jachin". 5. Verslag arbeid in Rijn-Pruisen en Westfalen. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen het laatste zal circuleeren. 6. en 7. Steunaanvragen voor den arbeid in Rus land en in Friesland's Z. O. hoek. In handen van de Commissie ad hoe. Kerkelijke stand. Overleden br. P. Sinke. Ge doopt Cornelia Christiaanse Cd. Over een niet- aangevraagde attestatie zal een schrijven worden gezonden naar de betrokken kerk en naar niet ingekomen attestaties zal worden geïnformeerd. Rapporten. Br. Adr. Melis doet verslag van zijn bezoek aan de J. V. Rapport wordt uitgebracht van het huisbezoek gedaan in 64 gezinnen. Een zuster der gemeente vraagt en verkrijgt de aanbeveling van den Kerkeraad voor het winnen van contribuanten ten behoeve van „Licht in Lijden", een blaadje, dat geregeld ook aan vele van onze zieken wordt gezonden. Diaconale Zaken. Een geval wordt besproken en een voorloopige beslissing genomen. Rondvraag. Een „Regeling voor het gebruik der Ziekentelefoon" zal worden ontworpen. Sluiting. DE SCRIBA. Gezelle Meerburg's Christelijke Ka lender voor het jaar 1933. Uitgave D. H. Littooij Az„ Terneuzen. Nog is 't jaar niet ter helfte of de scheur kalenders voor het volgend jaar kondigen zich al aan. Zoo ook de hierboven genoemde, die sinds vele jaren al een goede bekende is. Met het schild is, dunkt ons, de uitgever buitenge woon goed geslaagd het is metterdaad „een lust voor de oogen". De bewerking der voor zijde is toebetrouwd aan bekende Geref. predi kanten n.l. R. E. van Arkel, A. J. Bouma, N. Buffinga, D. J. Couvee, H. van de Elskamp, R. Hamming, Dr. J. Hoek, Dr. C. N. Impeta, Dr. G. Keizer, Dr. B. A. Knoppers, G. Laarman, B. van der Werff, die elk een maand hebben en dan daarbij zich tot een bijbelboek bepalen. Als premieboek wordt gegeven een verhaal Gescheiden hereenigd door Johanna. Dit moet een heel mooi verhaal zijn. De inteekening is nu al opengesteld. Voorzoover dat nog noodig zou zijn bevelen we deze kalender hartelijk aan. Gereformeerde T ractaatgenootsehap „Filippus". Uitgevers J. B. v. d. Brink Co., Zutfen. We ontvingen ter aankondiging een zestigtal tractaatjes van het bekende genootschap „Filip pus". Natuurlijk kunnen we er niet aan denken van elk daarvan melding te maken. Dan zouden we aan een bijblad zelfs nog niet genoeg hebben. Met een algemeene aanprijzing moeten we vol staan. Vele daarvan lazen we met genoegen, omdat ze ons uitermate geschikt voorkwamen om met een kort woord het Evangelie van onzen Heere Jezus Christus aan te prijzen. Men make er voor uitdeeling gebruik van. Augustinus' belijdenissen. Uit het Latijn vertaald en ingeleid door Dr. A. Sizoo, 2de druk. N.V. W. D. Meinema, Delft. Het is een verblijdend verschijnsel, dat van de uitnemende vertaling, die Dr. Sizoo gaf van Augustinus' beroemdste werk, nadat die in 1928 in eerste uitgave verscheen, nu, na vier jaar, een tweede druk ter perse gelegd kon worden. Ter kenschetsing van deze confessiones van Augustinus moge dienen, wat de vertaler daar van zegt in z'n schoone Inleiding „Wie de Belijdenissen van Augustinus leest, heeft de binnenkamer betreden van een kind Gods hij is er de schuchtere ge tuige van hoe een met zonden beladen mensch de geheimste roerselen zijner ziel blootlegt voor God Hem den kenner der harten, belijdt hij al de ongerechtigheden en afdwalingen Zijns levens, de twijfelingen en vertwijfelingen van Zijn Geest, de wor stelingen van zijn naar waarheid zoekend verstand en naar vrede dorstend harthij ziet de tranen en hoort de smeekingen van een ziel, die schreeuwt tot God, gelijk een hert schreeuwt naar de waterstroomen, die zich nederbuigt en onrustig is in zichzelve, totdat zij rust vindt in God. Rust in God want ook daarvan getuigt de belijder voor Gods aanschijn zijn bidden blijft niet on verhoord, zijn zoeken is niet ijdel, zijn klop pen niet vergeefsch. Zoo wordt zijn gebed een lofzang." Hierin is ook aangegeven, hoe dit boek moet gelezen worden. Die lezing vraagt de wijding, die er over iemand komt, wanneer hij betreedt een binnenkamer, die bidvertrek is. En zoo kan dit boek, dat reeds tienduizenden een zegen bracht, ook nu leiden tot het kennen en ver heerlijken van de genade Gods, waardoor de vrede en rust der ziel gevonden wordt. Vraagt de lezing van dit boek, dat men zich er rustig aan geven kan, ook omdat het lang niet altijd gemakkelijke lectuur is, zoo is het dan wel bijzonder geschikt voor hen, die met vacantie gaan en dan eens uit het drukke ge jaagde leven uitkomen. Het kon dan tegelijk uitnemend dienst doen om een tegenwicht te vormen tegen de gevaren van het vacantieleven. En wij, die hier wonen op het terecht om z'n schoonheid geprezen en daarom door steeds meerderen gezochte, Wal cheren, hebben overvloedig gelegenheid om die gevaren op te merken. Het vacantieleven schijnt in vele gevallen niet bevorderlijk te zijn aan den bloei van het geestelijk leven, als het ge beurt, dat zelfs Gereformeerde ambtsdragers om van anderen maar niet te spreken zeer ontrouw worden in het zoeken van den dienst des Woords en der gebeden en een heelen Zon dag doorbrengen aan het strand, dat juist op dien dag vaak veel onstichtelijks te zien geeft. Lezing dezer Belijdenissen waarbij men zou kunnen voegen de lezing van „Het leven van Augustinus" door Dr. A. Sizoo zou hier ongetwijfeld ten goede werken. De Theodicee, dat God rechtvaardig is in de regeering der wereld door Dr. A. Kuyper Jr. N.V. W. D. Meinema, Delft. In „De Heraut" schreef Dr. A. Kuyper Jr. een reeks artikelen over het bovengenoemde onderwerp. En deze artikelen werden nu bij Meinema te Delft in keurigen boekvorm uitqe- geven. Het verwondert wel niet, dat die Heraut artikelen de belangstelling trokken. De Gods- regeering stelt ons voor allerlei moeilijke en vaak zelfs pijnlijke vragen. Vragen, die dan conqentreeren in deze vraag hoe zooveel kwaad en lijden in de wereld in overeenstemming te brengen is met Gods rechtvaardigheid. Nu brengt het behandelen van die vraag groo- te gevaren mee. De schrijver deed dan ook goed met in „Een woord vooraf" daarop te wijzen. De Theodicee mag niet rationalistisch worden behandeld, d.w.z. zóó, dat God gedaagd wordt voor de vierschaar van de menschelijke rede en dan getracht wordt God tegen verschillende aanklachten te verdedigen door middel van men schelijke redeneering. De methode, door den schrijver gevolgd en die hij de authentische noemt, is dat men eerbiedig luistert naar wat God ons in Zijn Woord openbaart over het bestuur van de door Hem geschapen wereld, voor zoover het Hem belieft aan menschenkin- deren daarin inzicht te geven. Zoo geeft de geleerde en bekwame schrijver een leerzaam boek, dat tot rijken zegen kan strekken. Met name in dezen tijd, nu Gods hand zwaar is over velen, en ook in den kring der Geref. belijders openbaar begint te worden een geest van ontevredenheid en murmureering, moge dit boek aan velen hun zonde ontdekken om ze te leiden tot ware verootmoediging en alzoo ook tot het kennen van den waren vrede. Mevr, Van HoogstratenSchoch in Duitschland. Naar wij vernemen is dezer dagen van den bekenden echtscheidingsroman van Mevr. A. Van HoogstratenSchoch „De Lange Weg" een Duitsche vertaling verschenen onder den titelJuliana van Hoorn. Die Geschichte einer Ehe. Het andere werk van deze schrijfster, de opstandige-jeugd-roman „Gouden Teugels" heeft in Duitschland onder den titelCornelia. Einer Mutter Kampf zulk een opgang gemaakt, dat daarvan onlangs reeds het 7e tot 10e duizendtal der Duitsche vertaling verscheen. Beide verta lingen zagen het licht bij Verlagsbuchhandlung des Erziehungsvereins in Neukirchen. Niet al leen dus in Nederland, maar ook in 't buiten land wordt gretig gegrepen naar de boeken van deze schrijfster. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen van een bejaard echtpaar f 1,voor het Zendings hospitaal te Magelangvan een zuster der gemeente f 10,waarvan f 5,— voor de armen, f 4,voor het Rusthuis en f 1,— voor de kerktelefoon. Ringnalda. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Wim Meijers, Spanjaardstraat, een pakje zilverpapier en theelood. Mej. C. Littooij. Molstraat F 90. Kapelle-Biezelinge. Ontvangen en door gezonden naar Middelburg de bijdrage van de Geref. Kerk van Yerseke, groot f37 44 voor de dakreparatie van de Zendingskerk Magelang. Met hartelijken dank en verdere aanbeveling. A. Scheele. Serooskerke. Voor de zieken- en dooven- telcfoon onder hartelijken dank ontvangen fl. gevonden in de collecte op 1.1. Zondag en fl. van een catechisante. W. F. M. Lindeboom. Middelburg Gevonden in mijn brievenbus een enveloppe met f 0 50 en opschrift„Voor de Zending van een zuster uit liefde voor het geloof." Met dank. Ringnalda. VEREENIGINGSLEVEN, V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het V ereenigingsgebouw. Ned. Geloofsbelijdenis Art. 30, door vr. L. Boone. Anti-revolutionaire beginselen Art. 14, Schets 1 en 2, door vr. D. Verhage. Knapenv erg ader ing ,£amuël", Middelburg. Afdeeling II. B. G. „Eli en Samuel", door vr. P. Smallegange. K. G. ..Gustaaf Adolf", door vr. M. Geuze. Afdeeling III. B. G. Richt. 10-6 en 18 en 11, „Jefta" door vr. Clement. Vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, M'burg. G. B. Art. 15. De erfzonde vr. J. Boone. K. G. 27. Het Geref. leven buiten Nederland, vr. C. Schout. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. Mozes in Egypte en Midian, Marie Davidse Maatsch. Onderw. De Vrouwenbeweging, Marie Walraven. PoëzieJeanne Vader. Memorisatie Heieen Coumou. Geref. Jongelingsver. „Herman Paukeel", Middelburg. O T. Schets 35. De tijd der Richteren, door vr. B. Jonkheer. A. R. Beg. Art. Ill door vr. M. Breel. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 26 JUNI 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor verschillende doeleinden. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. RiDgnalda 6 uur ds. J. E. Visser te Domburg. Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. D. J. de Vries van Schoondijke Meliskerke 9 uur ds. M. Vrengdenhil 2 nar Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom 2 nur ds. C. Lindeboom van Amsterdam Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Ve8ro 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds C. Lindeboom van Amsterdam 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9 30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur dr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. J. de Meester ds. J. P. Unger Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar ds. F. Staal J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 Borgen op Zoom 9.30 uur 6 uur Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 6 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur uur ds. J. Spoelstra ds. W. M. Ie Cointre Voorber. H. Av. Cand. S. R. Smilde te Hattem. ds. A. Andree dhr. K. de Vries Cand. S. R. Smilde dr. C. Veltenaar ds. C. A. Vrengdenhil CLASSE GOES. Baarland 10 en 2 30 uur Boissele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2 Goes 9 30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 10.30 en 3 Heinkenszand 9 uur 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 uur 3 en 6 30 uur Kruidingen 10 en 2.30 uur Nicnwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 ds. C. Vonk ds. Joh. Booij Lezen eener Leerr. ds. E. J. van Voorst te Kootwijk 30 unr ds. A. Scheele ds. W. H. v. d. Vegt uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. Joh. Booij ds. H. Torenbeek Lezen eener Leerr. ds. W. F. M. Lindeboom te Serooskerke ds. J. Koolstra ds. E. Beukema uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL, Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2 30 uur Hoek 10 uur 3 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Geref. Meisjesvergadering ,J>Junia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Achans zonde", Bets Pouwelse. Na de pauze vrije werkzaamheden. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. J. S. Post Bed. H. Av. en Dankz. Cand. P. H. Wolfert te Terneazen ds. C. B. Bavinck Bevestiging, ds. C. B. Bavinck Intrede, ds. Th. Potma ds. A. Koning te St. Laarens. ds. S. Groene veld ds. F. Tollenaar te Den Helder.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3