een Sigarenzaak, ZENDING. KERKNIEUWS, OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. zakelijke en eerlijke bespreking van dit punt uitgenoodigd. De Heraut antwoordt daarop nu in een reeks artikelen, helaas, in zeer persoonlijken en grie- venden, bijkans beleedigenden, toon gesteld. Een toon, die reeds meer kwaad bloed in ons kerkelijk leven gezet heeft en ellende gebracht heeft. Deze week heb ik aan De Heraut plaatsing verzocht voor a.s. week voor de mededeeling, dat ik in het Geref. Theol. Tijdschrift van Sep tember a.s. hoop aan te toonen, dat de aanha lingen door prof. Kuyper gedaan öf de zaak niet raken, öf dat hij ze iets anders laat zeggen, dan zij zeggen. De redactie van genoemd tijd schrift gaf mij toezegging voor plaatsing van een artikel in September, eer was er, zoo deelde prof. Hoekstra mij mede, geen plaats. Anders had ik het eerder gedaan. Alsdan hoop ik ook prof. Bouwman te beantwoorden, wiens toon geluk kig anders is. De lezers gelieven dus zoolang hun oordeel op te schorten. Ik hoop tevens in genoemd artikel op meer dan één onjuistheid of vergissing, in de artikelen van De Heraut, het bijkomstige en grievende, te wijzen. VAN LONKHUIJZEN. Met hartelijken dank ontvangen en reeds doorgezonden voor de Medische Zending der Zeeuwsche Kerken van de familie L. te W. 10.voor Blondo van de Geref. Kerk te 's-Gravenpolder 2.50. Voor de dakvernieu wing der Kerk te Magelang van de kerk van Wemeldinge 10.van de kerk van 's-Gra venpolder 8.64 van de kerk van Kapelle- Biezelinge 15.van de kerk van Kruiningen eene collecte voor dat doel groot 20.56. Nog ontving ik van 2 kerken der Classis Goes bericht, dat zij voor het verwachte aandeel in deze reparatie hopen te zorgen. Ook van de andere kan wel vertrouwd, dat zij niet zullen achterblijven. Aanvankelijk loopt de zaak goed. God zorgt en zelfs in deze dagen, als het gaat om de Zending, is er naar 's Heeren bevel een verstaan der roeping van Godswege. In dagen van pijnlijk lichaamslijden en ge dwongen rust, hebben de voortvarendheid dezer kerken en bovenstaande giften meegewerkt alles te werpen op Hem, Die ons bidden leerde „Uw Koninkrijk kome". Ja, het komtLaat ons werken, terwijl we nog kunnen en mogen. A. SCHEELE. Kapelle-Biezelinge, 15-6-'32. TWEETAL TE StadskanaalA. J. Boss te Mariënberg. W. van der Heide te Zoutkamp. BEROEPEN TE Ooster-Nijkerk (Fr.): Cand. J. C. Gilhuis te Utrecht. Valthermond: Cand. D. Veenhuizen te Groningen Loosduinen (vac.-C. J. van Binsbergen): W. A. Wiersinga te Weesp. AANGENOMEN NAAR Rotterdam-Delfshaven (5de pred.pl.): M. van Wijk te Bolnes. Ds. S. Neerken, van Ulrum gekomen, deed Zondag j.l., na te zijn bevestigd door Ds. W. Seinen, van Baarn, die tot tekst had Lukas 17:510, des namiddags intrede bij de Geref. Kerk te Dedemsvaart, met een predikatie uit 1 Corinthe 1 23 en 24. Ds. P. Veenhuizen, nam Zondag j.l. van de Geref. Kerk van Oudega (W.) afscheid om te vertrekken naar Soerabaja. Zijn tekst was Hebr. 13 20, 21a over ,,Het gebed om de vol making der Gemeente". Ds. G. J. van Reenen nam, wegens aan staand vertrek als missionair predikant van Am sterdam voor Djogjacarta (Java), Zondag j.l. afscheid van de Geref. Kerk van Warns met een predikatie over 1 Cor. 15 58. Te Charlois (Rotterdam) heeft de Kerke- raad der Geref. Kerk, in verband met de rege ling van den dienst des Woords gedurende het beroepingswerk voor de komende predikants vacature, in beginsel besloten tot het aan stellen van een hulpprediker voor dien tijd. Cand. C. B. Bavinck, van Rotterdam, hoopt Zondag 26 Juni a.s., des namiddags intrede te doen als predikant bij de Geref. Kerk van Hoek (Z.), na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. C. B. Bavinck, em.-pred. van Rotterdam, wonende te Amersfoort. De 52ste jaarlijksche samenkomst van de Vereen, voor Hooger Onderwijs wordt op 6 en 7 Juli te Leiden gehouden. Op Woensdag 6 Juli zal van iy28x/2 een ure des gebeds worden gehouden in de Geref. Kerk aan de Hooigracht, waarin als voorganger zal optreden Ds. H. Thomas, predikant te Leiden. Onder leiding van Prof. Dr. J. Waterink zal Donderdag 7 Juli in de Stadsgehoorzaal de alge- meene vergadering worden gehouden. In deze samenkomst zal Ds. J. de Waard te Rijnsburg spreken over„Samenwerking eerst naar binnen" Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhove over „Taak en plaats der wijsbegeerte aan onze Uni versiteit" en Mr. J. A. de Wilde over„De nationale beteekenis van de Vrije Universiteit". Evangelisatie-predikant. De Part. Synode van Noord-Brabant en Lim burg oordeelde, dat het voorstel van de Classis Klundert tot het beroepen van een specialen Evangelisatie-predikant, zóó weinig voorbereid en omschreven was, dat het voor behandeling niet in aanmerking komen kon. Interkerkelijk. De Part. Synode van Friesland-Noord heeft haar adhaesie betuigd aan de volgende conclu sies van een rapport der Classis Leeuwarden a. dat optreden van Gereformeerden in Evangelisatiesamenkomsten met leden van an dere Kerkformaties samen, alleen dan geoorloofd is, indien zulk een samenwerking geschiedt op een grondslag, welke in overeenstemming is met onze belijdenis, gelijk deze is uitgedrukt in de Drie Formulieren van Eenigheid b. dat optreden van Gereformeerden in de Noordelijke Tentzending ontoelaatbaar is, om reden deze zich stelt op den breeden grondslag der Evangelische Alliantie, welke niet geacht kan worden, zulk een zuivere basis te bieden c. dat geen Gereformeerde mag optreden in een interkerkelijke samenkomst in bovenbedoel den zin, die zonder bewilliging, veel minder die tegen den wil van den kerkeraad in wiens res sort deze samenkomst wordt gehouden, wordt belegd, aangezien daarmee zou worden tekort gedaan aan het recht der plaatselijke Kerk en het gezag des ambtsdragers geschaad. De Synode verzocht aan de Classis Leeuwar den aan elk der Kerken van het Synodaal res sort twee afdrukken toe te zenden, opdat deze 't in overweging nemen en zoo mogelijk met 'n bepaald voorstel komen ter doorzending naar de Generale Synode. De Classis Woerden van de Geref. Ker ken in Nederland heeft in haar vergadering van 14 Juni j.l. besloten over te gaan tot de afzetting van Dr. J. G. Ubbink te Zevenhoven uit het ambt van Dienaar des Woords. De overwegingen waarop dit besluit is ge grond, zijn de volgende lo. Dat hij niet voldaan heeft aan het verzoek van de Classis om een categorisch antwoord te geven op een achttal tot hem gerichte vragen om bepaalde in zijn boek geleerde gevoelens te herroepen 2o. dat hij in de hem voorgelegde uitspraken uit zijn boek verwerpt de ingeving en onfeil baarheid der H. Schrift loochent de eenigheid van de H. Schrift, de volmaaktheid van de H. Schrift aantast het wezen der Kerk als ver gadering der ware Christ-geloovigenontkent dat de ambten van predikant, ouderling en dia ken in opdracht van God zijn ingesteld den Christelijken ban on-Reformatisch, on-Christe- lijk en on-Schriftuurlijk noemtde belijdenis schriften niet erkent als accoord van kerkelijke gemeenschap en beweert dat er geen middel is om objectief uit te maken wat de waarheid is 3o. dat hij de beloften door zijn onderteeke- ning van het onderteekeningsformulier van de Dienaren des Woords heeft geschonden door zijn afwijkingen in publieken geschrifte te pro- pageeren 4o. dat hij aan de tot hem gerichte verma ningen geen gehoor heeft gegeven. In het officieele besluit van de Classis staan deze overwegingen breeder omkleed. Tevens heeft de Classis besloten hem, met het oog op zijn leeftijd en zijn langdurigen dienst, voorloopig voor 'n jaar 'n nader te bepalen be drag uit te keeren, op voorwaarde dat hij ge durende dien tijd van den dienst des Woords zich zal onthouden en geen propaganda zal ma ken voor zijn afwijkende gevoelens. K. B. S. De e.k. vergadering der Classis Goes van de Geref. Kerken in Nederland zal D.V. gehouden worden Donderdag 14 Juli 's morgens om 10 uur. Punten voor het Agendum kunnen tot 25 Juni gezonden worden aan den eerstondergeteekende. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Wolphaartsdijk (h.t. roepende kerk), G. VAN HEININGEN, Preses. F. CAAN, Scriba. Zondag 17 Juli a.s. hoopt de Geref. Kerk van Wemeldinge het feit te herdenken, dat zij 25 jaar geleden werd geïnstitueerd. Ds. Heida van Vlaardingen, toentertijd pre dikant te Ierseke, door wiens arbeid deze insti- tueering tot stand kwam, hoopt op dien dag te Wemeldinge een gedachtenisrede uit te spreken. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Wemeldinge, J. HOOGERHEIDE. (Buiten v irantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Als ik mij veroorloof een lettertje aan Uw adres te schrijven, dan wil ik beginnen met te melden, dat ik altoos met genoegen onze „Zeeuwsche Kerkbode lees" dit blad van 3 Juni j.l. deed mij door een stukje, geschreven onder den titel„Bedenkelijke raad" bijzonder genieten. Het behoeft geen betoog, dat ik als Gereformeerd mensch het met dat stuk hartroe rend eens ben, maar als ik nu dat betreffende stuk in Pniël lees en daarna wat Ds. van Dijk schrijft onder hooger genoemden titel, is het dan te verwonderen, dat een Gereformeerd mensch wel eens wat hoog vliegt met zijn Gereformeerde leer? Ik meen niet te zeggen, dat Ds. van Dijk daarvan de schuld is, neen, want wij zijn door Gods genade gewend aan schriftuurlijke verkla ringen, maar als G. uit Pniël zegt„dat en dat laat ik staan", dan doet het mijn Gereformeerde hart toch zoo goed, een stem te mogen hooren die mij leert, dat het niet noodig is om te laten staan, want dat al de schrift nuttig is tot leering en onderwijzing. Ik ben in verhouding tot men- schen die Dr. voor hun naam kunnen schrijven, maar een dom mensch en of nu in mij vervuld wordt, het woord der schrift„Wijzen en ver- standigen verborgen en de kinderkens geopen baard", ik durf het haast niet te zeggen, maar dit durf ik wel te zeggen dat het geen G. uit Pniël maar wil laten staan, voor mij de eenige troost is tot zekerheid van mijn geloof en als G. dan ook Zijn conclusies trekt, ten opzichte van andersdenkenden en die noemt„Erg zwevend, Niks Gereformeerd, Lichte spijze en met een ingebeelden hemel naar de heldan wil de gedachte mij niet loslaten, dat G. dat zelf ook wel voelt, maar dit met groote woorden, tracht weg te nemen. Er is een tijd in mijn leven ge weest, dat ik precies dacht als G., maar zoo heimelijk was het mij toch altoos een last, dat ik een stuk van Gods woord moest laten staan en dat was mij bij al mijn beweerde zekerheid een onveilig sein op mijn weg bij de gedachten aan het woord der schrift„Al de schrift is van God ingegeven en is nuttig zijn tot genoemd doel. Om kort te zijn het heeft den Heere behaagd, mij mijn dwaasheid te doen zien in het feit, dat juist het gedeelte dat ik maar wilde laten staan en die juist de door G. genoemde gedeelten der schrift waren, de aan het geloof vastigheid ge vende gedeelten zijn. Nu kan ik ook verstaan „Hierin is de liefde, niet dat wij God liefgehad hebben, maar dat Hij ons lief heeft gehad enz. 1 Joh. 4 10. Wij hebben Hem lief, omdat Hij ons eerst liefgehad heeft", vers 14. Wat de raadgeving van G. en de zekerheid dat hij Jezus achter zich heeft betreft, zou ik het volgende willen opmerken Jezus heeft toch nooit geleerd, dat wij maar een gedeelte der schrift moeten laten staan Als Jezus achter U staat, gaat het U, G., net als Petrus toen die Jezus tot zich nam (uit liefde) en Hem bestrafte met de woorden „wees U genadig dit zal U geenszins geschieden". Matth. 16:22. Petrus had hier Jezus bij zich en lees nu eens het 23 vers en ge zult zien tot welke dingen een mensch, zelfs in de nabijheid van Jezus in staat is. Dat G. de menschen maar wil laten praten, kan nog wel eens goed zijn, maar dat hij dit wil doen met God, door den raad te geven laat dat maar staan, dat is voor mij een ontzet tende gedachte. G. zal toch niet van gedachten zijn, dat zij die wel Gods voorverordineering gelooven, niet kunnen gelooven aan de verlos sing door Jezus Christus en in de woorden van Joh. 3:16? Als ik G. een raad zou mogen geven om iets te laten staan, dan zou ik zeggen U had beter gedaan, die woorden en raadgeving in Uw geheugen te laten staan. Hoogachtend, V. te W. Dr. J. Th. de Visser. Zijne Excellentie Jhr. Mr. D. J. de Geer schrijft in de voorrede der Biographie van Dr. de Visser, (getiteld Een Nationale Figuur, door Q. A. de Ridder) o.m. het volgende „Het leven van Dr. de Visser wordt ons hier geschetst in kort bestek, en zonder vermelding van veel data of feitelijke gegevens. Toch is het in een bepaald opzicht volledig. Het beweegt zich op nagenoeg alle terreinen, waarop de overledene een zegenrijke plaats heeft ingeno men, en bovenal, het doet uitkomen hoe één zelfde motief al deze zeer onderscheidene be moeiingen heeft beheerscht. De schrijver voert ons naar een bergtop, van waar we op het leven van Dr. de Visser als op een vriendelijk en wonderschoon landschap neerzien. Een rijke schakeering van de meest afwisselende beelden treft ons, alle gedragen door hetzelfde zonlicht en tezamen verbonden tot een stralend geheel." 17 portretten en illustraties verluchten dit werkje, hetwelk 15 Juni a.s. verschijnt. Ook komen er 'n paar authentieke bladzijden in voor uit Dr. de Vissers Dagboek. VERANTWOORDING vanLIEFDEGAVEN Serooskerke. Gevonden in de collecte 1.1. Zondag f 4,— zijnde f 2,— voor de kerk en f 2 voor de Diaconie. Met dank. De boekhouder. ZENDING. Middelburg. Ontvangen nagift Pinkstercollecte van Mej. v. D. f 1.—Catechesat.iebus Hofpleinkerk f 3,Catechesatirbus Langedelft f 2,92 V->van broeder A. f 0,50. Voor de giften onzen hartelijken dank. Namens de Zendiugscommissie, W. P. Wattel, penningm. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. In dank ontvangen van de kin deren van de Chr. School te Heinkenszand een pak zilverpapierpak zilverpapier en theelood kinderen Kooiman, Westkapelle. Mej C. Littooij. Molstraat F 90. Serooskerke. Onder hartelijken dank ont vangen voor de zieken- en dooventelefoon Gevonden in de collecte j l. Zondag twee giften f 1,— en f 0,50 (van een zuster) en voorts opgespaarde mij ter hand gesteld f 1,05. Onder voortdurende aanbeveling. W. F. M. Lindeboom. VEREENIGINGSLEVEN. KRING WALCHEREN I. Vergadering D.V. 21 Juni 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk te Meliskerke. Inleiding: Geloofsleer: Natuur en Dienst der en gelen door Souburg. InleidingOpvoedkunde door Middelburg. Bijdrage door Meliskerke. Knapenvergadering ,£amuël", Middelburg. Afdeeling II. Vergadert Zaterdagsavonds in de Noorderkerk. B. G. „Ratli" door vr. D. den Hollander. K. G. „Gustaaf Adolf" door vr. M. Geuze. J. V. op Gere[Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het Vereenigingsgebouw. Inleiding N. T. les 29 „De arbeiders in den wijn gaard" door vr. J. de Kam. Inleiding Vad. Gesch. les 17 „De twisten tijdens het Bestand" door vr. Klerq. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. O. T. Schets 30, vr. J. Ton V. G. Oranje en Nederland, vr. C. Alewijnse. Afdeeling II. Bijb. Gesch. Gibeou en Ajalou, Joz. 9 en 10, door Ina Graafhuis. Reciteeren Maatje Verstraate. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg. N. T. Schets 3. Christus' geboorte, door vr. v. Ouwerkerk. Vad. Gesch Schets 14 Losmaking van Spanje, door vr. Verstraate. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 19 JUNI 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele ds. P. Bakker te Andel ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda Bed. H. Av. 6 uur ds. D. Ringnalda Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur ds. J. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.^0 en 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Bed. 11. Av. en Dankz. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9 30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. M. Vrengdenhil Ooslkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Collecte Hulpbeh. Kerken in de Classis. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur ds. P. J. O. de Bruijne Wostkapélle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIE Brouwershaven 9 30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9 30 en 2 unr RIKZEE. ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Eude Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Lezen eener Leerr. ds. Bremmer te Hoek van Holland, ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. AnnaJacoba Polder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbcndijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bat.h 10 en 2.30 uur ds. J. van Nes te 's Gravenhage. Tholen 9.30 en 6 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE G Baarland 10 en 2 30 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur Gravenpolder 10.30 en 3 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 9.30 uur 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur OES. Cand. van Hulsteijn te Middelstum Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema ds. P. Bakker te Andel. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. J. Voerman te Joure. Cand. P. H. Wolfert te Terneuzen. ds. Joh. Booij ds. H. Torenbeek ds. H. J. Heida te Vlaardingen ds. J. Koolstra ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. ds. G. van Heiningen Axel 9.30 uur Hoek 10 en 3 uur Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Jericho, Gré Winter. Na de pauzeVoorlezen. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Lezen eener Leerr Nam. Voorber. H. Av. ds. J. S. Post ds. A. B. W. M. Kok Bed. H. Av. en Dankz. 0o8tbnrg 9.30 en 2 uur ds. Th. Potma Schoondyke 10 en 3 uur Lezen eener Leerrede Terneuzen 9.30 en 2 30 uur ds S. Groeneveld Ziamslag 9 30 en 2.30 uur ds. J Spoelstia te Anna Jacoba Polder Wegens gebrek aan opvolger ter overname, medio Augustu?, r anmx KRUIDENIERSWAREN, te Middel burg, op goeden stand, voor uitbreiding vat baar. Meer dan 50 jaar bestaand. Brieven letter Q, Boekhandel FEIJ, Lange Burg, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3