KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN er geen grond, waarop ge dit zegt, want iemand die moed houdt, heeft iets, waaraan hij zich vastklemt, iets dat niet bij de handen afbreekt en daar weet de wereld niet van. Maar Gods volk heeft een steunpunt om moed te houden, daarin dat de Heere beloofd heeft, dat Hij in dit moeilijk leven en zijn volk en erf deel nooit zal begeven. Voor Gods kinderen wordt het altoos weer licht. Hoe donker ook Gods weg moog wezen, Hij ziet in gunst op die Hem vreezen. Daarom zijn dan ook al die geschiedenissen in het Woord geschreven, van benauwdheid en uitredding. Die zijn tot leering, bemoediging en vertroosting geschreven. We hebben een wolk van getuigen om ons liggende. Een van deze beproefden, die door een don keren weg weer door 's Heeren goedheid tot het licht kwam, is ook Naomi, de weduwe van Eli- melech, de moeder van Machlon, en Chiljon, de schoonmoeder van Ruth. Ge hebt haar misschien al dikwijls gezien, wandelende in de duisternis. We kunnen haar u ook toonen gezeten in het licht. Dat was bij de geboorte van Obed, het kind van Boaz en Ruth. „De Bazuin." H. W. L. TWEETAL TE Laren (N.-H.): Cand. W. J. van Otterlo, hulppred. te Voorburg. Cand. J. Verkuyl te Nieuw-Vennep. IJmuiden W. Moene te De Lier. S. Wesbonk te Hoorn. BEROEPEN TE Nijmegen D. Bremmer te Hoek van Holland. StadskanaalG. F. Hajer te Schoonebeek. BurumG. W. van Houte te Nijeveen. AANGENOMEN NAAR Amsterdam (als 2e miss. pred. voor Djogjacarta): G. J. van Reenen te Warns. Aalsmeer: Cand. J. Knoppersen te Putten (G.). BEDANKT VOOR Loosduinen (vac.-C. J. van Binsbergen): G. Laarman te Hilversum. Te Amsterdam ontving de Geref. Kerk van N. N. een gift van 1000, gelijkelijk te ver- deelen onder Kerk en Diaconie, en van Mej. A. L. G. een legaat van 1000 voor het Petro- nella Zendingshospitaal te Djogjacarta. De Classis Klundert van de Geref. Ker ken besloot aan de Part. Synode van Noord- Brabant en Limburg voor te stellen alle pogin gen in het werk te stellen om te komen tot het beroepen van een predikant, speciaal voor den evangelisatie-arbeid in de provincie Noord- Brabant. Op verzoek wordt medegedeeld aan hen, die de zomervacantie wenschen door te brengen in Oisterwijk (N. Brabant), dat aldaar eene Geref. Kerk is, Kievitslaan, zijweg van den Ge- mullehoekenweg. Gedurende de zomermaanden wordt gezorgd voor geregelde bediening des Woords door predikanten. Niet meer dansen» In het „Alg. Wbl. voor Christendom en Cultuur" lezen we In Oost-Nieuw-Guinee heeft een vergadering van 4000 Christenen besloten, dat er in de Christengemeenten niet meer gedanst zal wor den, omdat zij gevoelden, dat er een oud hei- densch element in hun dansen lag en dat het behoorde bij datgene, wat zij bij het afleggen van hun belijdenis hebben weggeworpen. Daar om weigerden zij aan het verzoek der overheid te voldoen om hun dansen voor het Belgisch kroonprinselijk echtpaar uit te voeren. Zouden de beschaafde Christenvolkeren, on der wie zelfs wedstrijden gehouden worden, welk paar het langst achtereen om elkaar heen kan draaien, het nu niet tijd vinden de dans- manie een klein beetje te temperen Of vindt men, dat het Christelijk element er meer door tot zijn recht komt? In Mechelen in België wordt door onze Gereformeerde broeders en zusters met groote toewijding gearbeid. God gaf hun een kerkge bouw Hij zegent in den dienst des Woords en in de Evangelisatie, en de volijverige dominé van Antwerpen, Ds. Winter (die met Ds. Maas kant te Brussel en Ds. Ganzevoort te Gent een kostelijk Zuid-Nederlandsch trio vomt, dat met inspanning van alle krachten arbeidt) mag ge tuigen van vele blijken van Gods trouw. Maar nu wordt er critiek geoefend van Hervormde zijde. Ds. de Haan, Herv. predikant te Antwer pen, schrijft in het Maartnummer van zijn Kerk- blaadje over de Herv. Gemeente van Ds. Joe- lants in Mechelen, en uit zich op deze wijze „Die Gemeente heeft onder leiding van Ds. Joelants een grooten bloeitijd gekend. Nu is zij maar klein. De reden ligt in de onzalige con currentie, die men de oude Gemeente is komen aandoen. Eerst heeft de Amerikaansche Metho distische missie een deel der leden weggelokt en onlangs heeft de Antwerpsche Gereformeerde Kerk gemeend op een honderdtal meters afstand van de oude kapel een eigen kerkje te moeten bouwen. Alsof Mechelen geen ruimte genoeg bood, om veel verder weg een evangelisatiehuis te openen. Of meent men in eigengereide vroom heid waarlijk een beter evangelie te kunnen brengen, dan Ds. Joelants de jaren door ge bracht heeft Dan zou men den bijbel moeten verbeteren. De jaren door hebben ook de en kele in Mechelen wonende Gereformeerden steeds de oude Gereformeerde of Evangelische Gemeente in de Keizerstraat gesteund en trouw de diensten bijgewoond. Welk een indruk dergelijke concurrentie op de Roomschen dezer bisschopstad maakt, be seffen alleen zij, die reeds jaren in België ge woond hebben. Men meent we veronderstel len te goeder trouw te kunnen bouwen in werkelijkheid breekt men aldus af en slaat men stuk." Ds. Winter komt in het uitnemend geredi geerde en keurig uitgegeven Maandblad van de Belgische kerken tegen deze critiek op hij gaat eerst de historie van het kerkelijk leven in Me chelen na, en zegt dan, dat het niet gaat om Ds. Joelants maar om de bediening des Woords in den weg door dat Woord zelf aangegeven. „Zijn wij in de onmogelijkheid dit te bereiken, dan bezoeken wij een andere kerk of samen komst, al stemt ook lang niet alles met den eisch van Gods Woord overeen, maor komt er mogelijkheid zelf als gemeente samen te ko men in regelmatigen, kerkelijken vorm, dan zou het verzaken aan onze roeping zijn dit na te laten. Is dit eigengereide vroomheid of concur rentie Ik geloof altijd nog, dat Ds. de Haan bij principieel nadenken zijn woorden betreuren zal. En verder, in gemoede gesproken, kan hier sprake zijn van concurrentie Wie de toestan den kent, moet hier glimlachen. Waar moeten wij tegen concurreeren Er kan plechtig ver zekerd worden, dat geen bezoeker der samen komsten uit de Keizerstraat bij ons in de kerk komt. Er kan hier geen strijd gevoerd worden, faute de combattants Maar zelfs al ware dit zoo, dan nog zouden wij niets van concurrentie moeten hebben. Dat is niet betamelijk in de kerk. Maar wel staan de deuren van ons gebouw wagenwijd open voor ieder, die de Gereformeer de waarheid wil hooren, zelfs al ware hij Ne- derlandsch Hervormd. Want overal in Neder land en in België, waar Gereformeerde kerken zijn, daar is dat een protest tegen de Neder- landsch Hervormde Kerk en een oproep aan die kerk om terug te keeren tot de aloude Schriftuurlijke belijdenis, om zich weer als Kerk te openbaren. De dag, waarop die Hervormde Kerk terugkomt tot de gehoorzaamheid aan Gods Woord, beteekent de vereeniging van onze Kerk met de Hervormde. Tot de Wet en tot het Getuigenis Zoo lang dat niet het geval is, bouwen wij kerken, ook in Mechelen. (Opmerking. Dit is een kloek woord naar ons aller hart, dat temidden van zooveel week gepraat over zoogenaamde eenheid weldadig aandoet. God moge Mechelen's Geref. leven tot grooten bloei brengen.) Kerkbl. 's-Gravenhage. K. D. Te Wormer besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk de volgende instructie aan de Clas sis Zaandam in behandeling te geven „De Raad der Geref. Kerk van Wormer, in vergadering bijeen op 6 April 1932, constateerende, dat er in den laasten tijd ont staan is een streven naar meerdere eenheid der belijdende geloovigen van onderscheidene Kerk- formaties, een eenheid in den strijd voor Gods Koninkrijk en tegen den antichristelijken geest, en dat dit verlangen naar eenheid ook in onze Kerken steeds levendiger wordt van oordeel, dat dit verlangen een gunstig teeken is, waarvoor wij dankbaar moeten zijn, daar het geheel overeenkomstig de bede van den Koning der Kerk is „dat zij allen één zijn" (Joh. 17: 11,21); van oordeel voorts, dat allereerst met ernst gestreefd moet worden naar een kerkelijk sa menleven van alle Gereformeerden in één ker kelijk instituut verzoekt aan de vergadering der classis Zaan dam, het voorstel te willen overnemen, om dit via de Particuliere Synode van Noord Holland te brengen op de Generale Synode, welke D.V. in 1933 te Middelburg zal gehouden worden dat de Generale Synode Deputaten benoeme, welke pogingen hebben aan te wenden, om een grootere kerkelijke eenheid der Gereformeerden practisch te verwezenlijken, door zich in ver binding te stellen met andere Kerkformaties, welke daartoe het meest in aanmerking komen, en met deze hierover besprekingen te openen". K. B. S. Men gelieve zich tot Vrijdag 6 Mei in bi- zondere gevallen tot Ds. Ringnalda te wenden. D. SCHEELE. Middelburg, 29 April '32. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 2 Mei a.s. DE SECRETARIS. St. Laurens 16.97 Meliskerke 14.52 Mid delburg 139.51 Oostkapelle 11.37J^; Se- rooskerke 30.38 Souburg 33.23 Veere f 15.12 Vlissingen 70.40 Vrouwenpolder 14.70 Westkapelle ƒ4.87. De class, correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, 29 April 1932. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens op 25 April 1932. Middelburg. Zangkoor-Evangelisatie. Gerezen moeilijkheden zijn overwonnen. Tot Directeur zal geheel belangeloos optre den br. I. A. Goedbloed, die én in Middelburg én in Groningen zijn sporen op het terrein der vocale kunst verdiend heeft en wat nog meer zegt een warm hart heeft voor den arbeid in het Koninkrijk Gods. Het Zangkoor zal nu definitief geïnstalleerd worden D.V. Vrijdag 6 Mei a.s., n.m. 8 uur in de Gasthuiskerk (niet gelijk persoonlijke con vocaties vermeld hebben op Maandag 2 Mei). Ieder is welkom. Met nadruk zij vermeld dat het hier niet gaat om de oprichting van een nieuwe Zangvereeni- ging, maar de bedoeling is geen andere dan de installatie van een Zangkoor als afzonderlijke subcommissie onzer stadsevangelisatie. Contributie zal niet geheven worden. De Centrale Commissie dekt de onkosten. Ieder, die zingen kan en deze gave in dienst wil stellen van onze Evangelisatie-samenkom sten, kan dus lid worden. Laten nog velen zich opgeven en 6 Mei ter vergadering komen. Ik weet van een dame ergens in ons land, die door middel van een lied, gezongen door een Evangelisatie-zangkoor, o zoo eenvoudig, tot bekeering kwam. RINGNALDA. Praeses, Ds. A. Koning, opent de vergadering, laat zingen Ps. 1051, leest 2 Corinthe 1 en gaat voor in gebed. Alle broeders zijn aanwezig. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Van de Rudolfstich- ting een uitnoodiging tot bijwoning der jaarver gadering wordt voor kennisgeving aangenomen, b. Een verzoek van de Geref. Ver. voor drank bestrijding om steun, zal een gift gezonden wor den uit de Kas voor alg. Chr. doeleinden, c. Van de deputaten voor Evangelisatie in België een schrijven over nalatigheid van sommige ker ken. Aangezien onze kerk niet nalatig is geweest, voor kennisgeving aangenomen, d. Een schrijven van een bezwaarde broeder zal beantwoord worden. Rapporten. Praeses rapporteert over zieken bezoek en kon van toenemende beterschap ge wagen. Broeders ouderlingen rapporteeren over het gehouden huisbezoek, wat hier en daar aan leiding gaf tot bespreking. Diaconale zaken. De zorgen der Diaconie vermeerderen. Rondvraag. Enkele zaken worden besproken. Censura Morum. Geen der broeders heeft bezwaar tegen viering van het Heilig Avondmaal. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Theologische School te Kampen. Van Br. C. de Voogd ontving ik de contri buties uit Vrouwepolder 15.75. Vriendelijk dank. De Correspondent, J. OLTHOFF. Middelburg, 29 April '32. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg In dank ontvangen voor onze Stadsevangelisatie een groot pakket jaargangen „Timotheüs" van de familie de K. te G. Het platteland leeft mee met de stad Ringnalda. Middelburg. Ontvangen van diakenen f 1, voor de kerktelefoon. Deze gift gevonden in de collecte van Zondag 17 April. Hartelijk dank B. H. Lavooij, penningmeester. MILITAIR TEHUIS TE MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontving ik door tusschen- komst van ds. Scheele een gift groot f 2 50 van N. N. te Goes voor het Militair Tehuis ta Middelburg. Deze gift was mij te meer welkom, omdat tengevolge van de crisis de inkomsten van het Tehuis, die juist voldoende waren voor een zuinige exploitatie, sterk aan het verminderen zijn. Een groot aantal contri- butie-kwitantiën werd onbetaald door mij terug ontvangen en tot overmaat van ramp was de Neder- landsche Militaire Bond, welks penningmeester ook al op den bodem zijner schatkist zit te kijken, ge noodzaakt zijn subsidie te verminderen. Als geen buitengewone giften binnenkomen, dreigt het Tehuis noodlijdend te worden. Ik vertrouw, dat de Zeeuwen in en buiten Middelburg het zoo ver niet zullen laten komen en dat ik spoedig door meerdere giften zal worden verblijd Ieder bedrag, hoe klein ook, is welkom. G. W. Graafhnis, penningmeester. Postrekening No. 19644. Middelburg, 27 April 1932. Ontvangen de collecte voor de Theol. Facul teit der Vrije Universiteit uitArnemuiden 20.65 Domburg 9.69 Gapinge 7.18J^ Grijpskerke 23.80Koudekerke 20.14 Sero oskerke. Voor de zieken- en dooven- telefoon werd onder hartelijken dank ontvangen, gevonden in de collecte op Zondag 17 April f 0 50 en fl en van een zuster f2.50. Voorts werd mij ter beschikking gesteld een bedrag van f 17dat ik eveneens bestemde voor de telefoon. Zoo komen wij langzaam maar zeker het gestelde doel naderbij We zijn er echter nog niet. Onder voortdurende aanbe veling, W. F. M. Lindeboom. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Annie en Nellie Wisse 43 halve centen, een doos zilverpapier en capsules en een doos rostzegels en van Dora en Jo Prins een reuzepartij postzegels, capsules en zilverpapier met daarin verborgen 2 halve centen. Wie volgt er nu weer in dezen schoonmaaktijd Namens de ZendiDgscomm-'ssie W. Karreman Penningm. VEREENIGINGSLEVEN. Knapenvergadering SamuëlMiddelburg. Afdeeling I. B G. les 39. „Achans zonde", vr. Cornelisse. K. G. les 51. „Remonstrantsche troebelen", vr. Graafhuis. Afdeeling II. Zaterdagavond 7.45 uur. Bijb. Gesch „De kroon op 'twerk", vr. J. Maldegem. Vad. Gesch. door den leider. Afdeeling III. Bijb. Gesch. les 39 Jozua 7 en 8. Achans zonde door vr. Janse. V. G. door den leider. V. op Geref. Grondslag Pred. 12Ia te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het Vereenigingsgebouw. Inleiding N. T. les 27„Het gebed in de gelijkenis" door vr. D. Simonse. Voordracht door den voorzitter. Memorisatie door vr. P. Izeboud Gzn. Inleiding A. R. beginselen Leidraad II. Ons Pro gram Art. 13, Schets 4 „Huwelijk en echtscheiding„ door vr. W. Maas. Zondag 1 Mei s'avonds 8'/2 uur m Gasthuiskerk consistorie gecombineerde vergadering van de J. V. „Herman Faukeel", „Dr. Lützen Wagenaar" en „Sola Fide". Lezing van den Weleerw.-Heer Ds. D Ringnalda Jr. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 1 en DONDARDAG 5 MEI 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. School. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. J. S Post D. 9.30 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. J. S. Post te Axel. 2 uur ds. J. S. Post 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. H. Scholing D. 9.30 uur ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser Openb. Bel. en Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. D. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne D. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman D. 9 uur ds. H.fPestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. CHeij Bed. H. Av. en Dankz. D. 9 nui- ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. D. 9 30 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. M Vrengdenhil D. 9 uur ds. M. Vrengdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. D. 9.30 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. 2.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Vooitz. Bed. H. Av. en Dankz. D. 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9 30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Bed. H. Av. en Dankz. D 9 30 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Gnchte D. 9.30 uur ds. J. v. d. Gnchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga D. 9 30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. D. 9.30 uur ds. P. J. 0. de Brnijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser D. 9 30 uui ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds. F. Staal ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Verspieders: Rie Kleijnenberg. Na de pauzeMemoriseeren doorEmmij v. Sluijs Magda v. d. Kleijn en Riny Huizenga. Afdeeling II. Bijb. Gesch: „Korachs Oproer", Num. 16. door Annie Sanderse. Reciteeren Jaantje Tange. Brouwershaven 9 30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur D 6 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9 30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 uur Voorber. H. Av. en Openb. Bel. 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. J D. v. d. Velden te Kralingen. D. 9.30 uur ds. M. Heuzeveldt Oosterland 9.30 en 2 uur ds. J. D. v. Velden Voorber. H. Av. Scharendijke 9.30 en 2 unr ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. AnnaJacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9 30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 unr dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Tholen 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinee 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9 30 en 5.30 uur ds. W. H. v. d. Vegt D. 9.30 uur dr. A. Kuyper te Rotterdam, 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. D. 9.30 uur Wemeldinge 9.60 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 uur ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. 2 uur ds. G. van Heiningen Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. D. 9 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenbnrg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 uur D. 9.30 uur Hoek 9 en 2 uur Oostbnrg 9.30 en 2 uur Seboondijke 9.30 en 2 uur D. 9.30 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur ZaamsUg 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Cand. de Graaf te Zeist, ds. S Post Lezen eener Leerr. ds. Th. Potma ds. D. J. de Vries ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3