QFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. betrekking tot de Zending onder de Chineezen op Midden-Java, hebben mededeeljng gedaan, dat, gelet op de huidige tijdsomstandigheden, er stemmen zijn opgegaan om het beroepingswerk van een missionair predikant voor dezen arbeid, te staken. (Rott.) Het oorspronkelijke doodvonnis van den Heere Jezus Christus Men heeft meermalen gevraagd of het dood vonnis, waarmede Pontius Pilatus den Heere Jezus veroordeelde tot den kruisdood, nog be waard is gebleven. Destijds ontving Ds. C. L. F. van Schelven voor de „Geldersche Kerkbode" een afschrift van dit vonnis. Een lezer had het gevonden in ,,De Wekstem", 10 Mei 1877. Dit wordt er dan van medegedeeld Bij het uitgraven der oude stad Aquilla in Napels 1810 is gevonden het oorspronkelijke doodvonnis uitgesproken onder Pontius Pilatus over Jezus Christus, in een oude vaas van wit marmer. Door den Commissaris van Wetenschap in het Fransche leger is dit uit het Hebreeuwsch vertaald en luidt als volgt „Uitgesproken vonnis door Pontius Pilatus, Gouverneur over Beneden Galilea, tegen Jezus van Nazareth, die gekruisigd zal worden. In het jaar 17 des keizers Tiberius Caesar, op den 27e der maand Maart in de stad van het heilig Jeruzalem, terwijl Anna en Caipsa, pries ters zijn en offeraars voor het volk van God. Pontius Pilatus, Gouverneur van Beneden Ga lilea, gezeten zijnde op de Residentszetel van de Praetory, veroordeelt Jezus van Nazareth, om aan het kruis opgehangen te sterven, tusschen twee deugnieten, omdat de groote en luide stem des volks zegt Jezus is een verleider, Hij is twistzoekend, Hij is vijand van de Wet. Hij noemt zich ,,de Zoon van God Hij noemt zich ,,de Koning van Israël Hij is in den tempel gegaan en werd gevolgd door hen, die palmtakken droegen in het heilig dom daarom. Ik Pontius Pilatus, beveel den opperhoofdman Quillius Cornelius, den veroordeelde naar de strafplaats te brengen, en aan ieder, wie het ook zij, rijk of arm, is hierbij verboden de voltrek king van dit vonnis te verhinderen. De getuigen, die dit vonnis onderteekend heb ben zijn Daniël Robany, Ioana Robany, Refaël Robany, Capen een burger. Jezus zal uit de stad geleid worden, door de poort Struenes." Bovenstaand is gegraveerd in koper, aan de keerzijde staat,,Een gelijkluidend stuk wordt gezonden naar eiken stam". Wij geven dit door zooals wij het vonden. Voor de echtheid kunnen wij niet instaan. Het Romeinsche recht was zeer formeel, en wij kunnen ons wel voorstellen dat het dood vonnis, waar Pontius Pilatus als rechter zijn handteekening onderzette, er zoo zal hebben uitgezien. Wel weten we, dat er ook nog een ander afschrift van het doodvonnis bewaard wordt, waarin de tekst ietwat anders luidt. In hoofd zaak komt het op hetzelfde neer. (Rott. Kerkbode) A. K. Afgescheiden oorblazers. In het Hervormd weekblad ,,De Gereformeer de Kerk", kan men bijna elke week de eene of andere „vriendelijkheid" aan het adres der Ge reformeerden vinden, of liever aan dat der „Afgescheidenen", zooals wij in dit blad bijna altoos genoemd worden. In het laatste no. waar schuwt Ds. Lingbeek tegen de gevaren der z.g. Evangelisatie. (Bij de Hervormden noemt men „Evangelisatie" de organisatie ter plaatse, waar het kerkgebouw in handen is van modernen of ethischen, die in een eigen gebouw godsdienst oefeningen houden voor dat deel der gemeente, „dat de prediking van het evangelie naar de Schriften wenscht, maar niet ontvangt".) Wan neer men een dertig of veertig jaar in zoo'n eigen lokaal heeft gezeten, raakt, volgens Ds. L. het besef weg, dat dit maar een noodotestand is, vooral bij het jongere geslacht. „Men vertelt elkaar, niet met droefheid, maar al spottend (en vaak niet zonder overdrijving) wat kost daar in die Hervormde Kerk al niet opgeschept wordt. Het Evangelisatie-gebouw daarentegen beschouwt men als zijn eigenlijke kerk. In beginsel, alhoewel zonder het nog te beseffen, is men nu reeds afgescheiden... Daarbij komen dan echt Afgescheiden oorblazers, die u vromelijk influisterenzoudt gij nog uw geld geven om dien modernen rommel daarginds in de Hervormde Kerk te helpen in stand houden?" Afgescheiden oorblazers. We zijn benieuwd, welke liefelijke benaming Ds. L. de volgende week voor ons heeft: K. B. S. Particuliere Synode van Zeeland. De Particuliere Synode van Zeeland zal D.V. worden gehouden op Woensdag 1 Juni a.s. in de Geref. Kerk te Goes. Eventueele stukken voor het agendum en de namen der afgevaardigden worden vóór 17 Mei ingewacht bij den eerstondergeteekende. Alle quaestores, die ter Particuliere Synode moeten rapporteeren over de onder hun beheer zijnde kassen en gelden, gelieven boeken en be scheiden in te zenden bij de roepende kerk vóór 20 Mei a.s. Namens den Raad van de kerk te Goes, W. H. v. d. VEGT, Praeses. R. ZUIDEMA, Scriba. Goes, 5 April 1932. Classis Zierikzee. In verband met den Hemelvaartsdag, vergade ring op Dinsdag 3 Mei. Stukken voor het agendum bij ondergeteekende vóór 19 April. De roepende kerk van Brouwershaven, Namens den kerkeraad, J. MEESTER. Classis Middelburg. Vergadering op Dinsdag 10 Mei e.k. Punten voor het agendum in te zenden vóór of op 20 April aan het adres van den eerst ondergeteekende. Namens de roepende Kerk van Meliskerke, M. VREUGDENHIL, Praeses. C. POLDERMAN, Scriba. Theologische School te Kampen. Ontvangen van br. Schoonaard de contributies uit Middelburg 70.Vriendelijk dank. De correspondent voor de Classis Middelburg, J. OLTHOFF. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 7 April 1932. Praeses Ds. Ringnalda leest Ps. 21 en gaat voor in gebed. Notulen gelezen en met dankzegging goed gekeurd. Ingekomen stukken a. Een dankzegging van de J.V. voor gebruik van een kerkgebouw. b. Eenige verzoeken om steun. Ze worden ter hand gesteld aan de betrokken Commissies. c. Een agendum van de 13e Zeeuwsche Ouderlingenconferentie. Als afgevaardigde wordt br. Sanderse aangewezen. d. Door deputaten volgens Art. 13 wordt gebruik gevraagd van een consistoriekamer. Wordt toegestaan. Woensdagavondcommissie2 doopaanvragen en 1 huwelijksbevestiging toegestaan. 3 doop- attesten aanvaard. Koninklijke bewilliging zal worden aange vraagd voor het aanvaarden eener erfenis. Br. Heemskerk wenscht nog een collecte voor de kerktelefoon en Ds. Ringnalda een collecte voor de Jeugdcentrale. Beide ingewilligd. Br. v. Driel belooft namens de Diaconie, in dien de Diaconale kas het toelaat, inplaats van 200.500.extra af te lossen. De Jeugdcentrale vraagt gebruik van de Gast- huiskerk voor een rede van Ds. Buffinga toe gestaan. Donderdag 14 April Sectie Ds. Scheele, Vrijdag 15 April Sectie Ds. Ringnalda. Rondvraag. Sluiting. DE KERKERAAD. Buiten v '.rantwoordclijkheid der Redactie.) De Christelijke Vereeniging tot stichting en instandhouding van arbeidskoloniën „Het Hooge- land" hoopt eerlang ter gelegenheid van haar a.s. veertigjarig jubileum een gedenkboek uit te geven, waarin onder meer de foto's van de oprichters zullen worden opgenomen. Tot die oprichters behoorde ook wijlen Dr. L. H. Wa genaar, Geref. Predikant te Middelburg in de jaren 18981910. Nu vraagt genoemde ver eeniging mij „Zou het U ook mogelijk zijn om voor ons een goed gelijkende foto van wijlen Dr. Wagenaar te bemachtigen 1" Ik zal het zeer op prijs stellen, als één der lezers van onze Kerkbode mij ten behoeve van „Het Hoogeland" aan bedoelde foto kan helpen. Nadat zij in bruikleen is afgestaan, wordt ze teruggezonden. D. RINGNALDA Jr. Dam N.Z.9, Middelburg. Jaarboekje van het verband van Evangelisatie-commissies van Gerefor meerde Kerken in Nederland. Secretari aat P. Joubertstraat 2, Apeldoorn. 1932. 3de jaargang. Uitgave N.V. W. D. Meinema, Delft. De uitbreiding van dit jaarboekje teekent ons dat de evangelisatie-arbeid in ons land steeds toeneemt. Deze opsomming van feitenmateriaal schijnt wat dor te zijn, gelijk alle statistische gegevens en toch hierachter ligt verborgen een kracht, welke spreekt van leven. Hier wordt ons iets meegedeeld van den ar beid der kerk, welke niet ongezegend zal blijven. Willen wij iets weten van hetgeen op dit terrein wordt gedaan, het jaarboekje is een uit nemende gids. Ook de arbeid in Indië is niet vergeten. Voor ieder, die op de hoogte wil blijven, on misbaar. Wij zijn Ds. Ringnalda van Middel burg dankbaar voor deze samenstelling, op zulk een uitnemende wijze verricht. De prijs bedraagt 0.50. Om het in het bezit van meerderen te brengen, schijnt ons de prijs wat te hoog toe. Zou een grootere oplage hier niet aan verlaging van prijs kunnen meewerken? Op bezoek in Dierenland, door Hed- wig Lohsz, bewerkt door Diet Kramer. UitgaveKoning's Uitgeverij Baarn. Prijs geb. 5.60. Een bezoek aan den Dierentuin beschreven. Keurig geïllustreerd en op een wijze uitgegeven, die boven allen lof verheven is. Welk een genot hier geboden wordt, hebben wij bij onze kin deren gezien. Telkens grepen zij naar dit boek, de stukjes hadden de kinderen te pakken. Hier een boek, dat kinderen zullen blijven waardeeren voor de prijs mag men even terug schrikken, het boek is het ten volle waard om het geld er voor te besteden. Een blijvend, waardevol geschenk. Wrakhout door J. A. Visscher. Tweede, vermeerderde uitgave. Koning's uitgeverij, Baarn. Wij komen door dit boek in aanraking met de menschen, die tot het „wrakhout" der samen leving behooren. Allerlei typen worden uitgebeeld, in woord en zwart krijt teekeningen. De schrijver, Hervormd Predikant te Groes- beek, wil deze individuen, hoe diep ook gezon ken, ons laten zien als menschen, die hulp be hoeven, die om Christus' wil geholpen moeten worden. Hij is hierin geslaagd. Dit boek legt men niet onbewogen terzij. De noodzakelijkheid van de Christelijke reclasseeringsarbeid ten volle hier door aangetoond. „Wrakhout" roept ons toe, heb uw naaste lief en vervul alzoo de wet van Christus. Gereformeerde Ethiek door Prof. Dr. W. Geesink. Voor den druk ge reed gemaakt en voorzien van een levensbeschrijving door Prof. Dr. V. Hepp. Tweede deel. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. Prof. Geesink's levenswerk, zijn ethiek is met de uitgave van het 2de deel in ons bezit. De behandeling van het christelijk-zedelijk subject wordt voortgezet. Wij staan hiermee midden in de levensvragen. Voor den theoloog van de grootste beteekenis. De richtlijnen voor het ethische leven hier gegeven op een meesterlijke wijze. Het standaardwerk voor ons volk, is nu com pleet en alzoo samengesteld, dat datgene, wat men gebruiken moet, makkelijk is te vinden. Prof. Hepp en de uitgever zijn wij onzen dank verschuldigd. Middelburg. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middel b ti r g.In'dank ontvangen f 2 voor de kerk van M. M. en fl.voor Radiokerkdienst van W. te B. D. Scheele. Middelburg. In hartelijken dank ontvangen van verschillende broeders f 5.50 voor onze Schippers- Evangelisatie. De Secretaris. Middelburg. In Maart werd gecollecteerd Kerkbussen f 133.34 Biddag f 180.71Radiocollecte f151.72; Emeriiusfonds f130 57; Vrije Universiteit f 139.51; Huwelijkscollecten f 8.42,/a en f 10.35. Giften gevonden in de collectevoor de Kerk f2.50 en fl.voor Radio-uitzending fl.voorde Diaconie f 1.en in dank ontvangen van zuster P. f 5.te verdeelen over Kerk, Diaconie en Zending. C. van' der Kleijn, Boekhouder. ZENDING. Middelburg. In deze week werd ik weer ver blijd door een drietal giften. Van Mej. A f 1. Familie N.N. f8 kinderen van W. J. de Schipper uit het Zendingsbusje f 7 48. Mijn hartelijken dank, hopende dat er nog meerdere zullen volgen voor het heerlijke doel. Kinderen School Gravenstraat een groote doos zilverpapier. Namens de Zendingscommiseie, W. P. Wattel, Penningm. Korte Noordstraat. Vlissingen. M$-t hartelijken dank ontvangen van Leentje en Jopie Suurmond een doos capsules en zilverpapier; van Mientje Jobse 28 halve centen een doos zilverpapier, een doos sigarenbandjes en een zakje capsules (theelood) en van familie S. v. d. P. drie jaargangen Timotheüs en een jaargang„Op den Uitkijk" (bijblad van „De Aarde en haar volken". Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. LINNENKAST-COMITÉ MAGELANG—PARAKAN—BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de M. V. „Uw Koninkrijk kome" te Nieuwdorp, gezonden door Mej. E. Steketee f 10.door bemiddeling van Mej. A J. Pouwer f 10.van het Zandingscomité te Maastrichtuit Grijpskerke, verzameld door Mej. J. Franke, f 38.50; uit Middelburg, verzameld door Mej. de Wagenmaker, f 70.75. De Penningmeesteresse, S. E. Heij-Goslinga. Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro-adres Ds. A. C. Heij, no. 169757. Middelburg. Ontvangen van een „zieke zuster, die niet op kan komen" een zakje met allerlei geld stukjes ten bedrage van f 4 12,/.>. waarvan wij f 2, bestemden voor de kerk eu f 2.12'ƒ2 voor de Diaconie. Met hartelijken dank. Ringnalda. ZENDINGS-HOSPITAAL. Middelburg. In dank ontvangen van Mej. A. fl—door tusschenkomst van Mej. J. Vinke fl van dames C., uit het busje van Mej. de S. f2 425; ook ontving ik een doos van Mej. C. Littooij, Mol straat, met dezen inhoud: 5 gulden, 5 kwartjes, 2 dubbeltjes, 53 stuivers, een twee en halve cent stuk, 144 centen en 2278 halve centen, samen f 21.95®. Namens de Commissie, L. A. Tange. T e r n e u z e n. Ontvangen Collecte uit, de Classis Axel, voor de Theol. Fac. V. U.Aardenburg f 5,88 Axel f 78,23Terneuzen f 40,33Schoondijke f 23,22 Zaamslag f 33,43. Voor Evangel. Belgie Hoek f 15,22Schoondijke f 32,89. Voor Zuiderzee arbeid Aardenburg f 5,61. Voor Hulpbeh. Kerken in de Prov.Hoek f 15,73. M. Riemens. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, M'burg. 0. T. 20i. David vervolg. J.-B. 4233, vr. C. Adriaanse. V. G. 16. Strijd tusschen de Regenten en Maurits, vr. A. Tange. Vergadering der Geref. Mannenvereen. Dr. Herman Bavinck op D.V. Vrijdag 15 April as. des avonde 8 uur in de Consistorie der Gasthuiskerk. Onderwerp: De Drieëenheid Gods. zie G. M. bl. No. I 9e jaargang door den heer G. M. Feij. Alle Geref. Broeders welkom. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het Vereenigingsgebouw. Vrij onderwerp Vad. Gesch. „Frederik Hendrik" door vr. W. Maas. Inleiding Antirevolutionaire beginselen leidraad II. Ons Program Art. 13 schets 3. „De doodstraf" door vr. L. Boone. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Bijb. Gesch.„Mozes moeiten", Num. 91112 113door Prien Slotema. Na de pauze Reciteeren, Jeanette Versluijs. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 10 APRIL 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Ringnalda 0 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds D.;,RingnaIda 0 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 uur ds. H. Scholing 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur ds. P. J. O de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 uur ds. H. Pestman 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9 30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H Scholing Qostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Soubdrg 9 30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9 30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Collecte Hulpbeh. Kerken. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Wcstkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9 30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9 30 en 5.30 uur Geersdijb 9.30 en 2 uur Haamstede 9 30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissckerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN, AnnaJacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. C. v. d. Boom te Overschie. Tholen 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9 30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur ds. E. Vonk te N. Loosdrecht. Lezen eener Leerr. ds. H. Pestman te Grijpskerke. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9 30 en 5 30 uur ds. W. H. v. d. Vegt 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkeuszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Openb. Bel. en Voorber. H. Av. Wemeldinge 9.60 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiniugen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdqk 9.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aarden burg 9 30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9 30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. ds. Th. Potma ds. D. J. de Vries ds S. Groeneveld ds. C. Vonk te Baarland. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Schriftstudie vr. C. Anthennisse. Vrij onderwerpvr. P. Walraven. Zondag 3 April overleed te Serooskerke (Schouwen) onze ge liefde Moeder en Grootmoeder CORNELIA 003SEvan den Bos, Weduwe van den Heer M. OoGse, in den gezegenden ouderdom van 84 jaar. J. WALRAVEN-Oosse. A. WALRAVEN en Kinderen. Middelburg, Noordweg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3