FAMILIE BERICHTEN OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN PLAATST UWE IN DE een zaak van buitengewoon beiang voor onze i Zending, gelijk we vroeger meermalen hebben aangetoond." Curasao. Uit het kerkeraadsverslag van den Haag-West ,,De Kommissie uit den kerkeraad voor de behartiging van het kerkelijk leven te Curasao brengt rapport uit en stelt voor de Gereformeer den te Curacao voorloopig te beschouwen als „buitenleden" van den Haag-West, ter plaatse een tweetal ouderlingen te benoemen, spoedig een predikant te beroepen voor Curacao, die mede namens de andere kerken door den Haag- West zal worden uitgezonden. Tevens wordt voorgesteld, dat door onze kerk een kollekte voor den arbeid aldaar gehouden wordt. Deze voorstellen worden na breede bespreking aan genomen." Zending onder de Joden. Dezer dagen is in een der bladen meegedeeld, dat Deputaten der Geref. Kerken voor de Zen ding onder de Joden aan den Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-Oost schriftelijk medegedeeld hebben, dat zij meenen geen finan- ciëelen steun te kunnen toestaan voor bezoldi ging van een hulpprediker, welke voornoemde Kerkeraad voornemens was voor dit doel aan te stellen. Nader wordt hierover gemeld Er bestond een formeel bezwaar, dat in zulk een zaak eerst de Generale Synode moest wor den gehoord. En dan was er een materieel be zwaar, dat een hulpprediker eventueel slechts voor korten tijd zou zijn en vooral omdat De putaten steeds van oordeel zijn geweest, dat voor dezen moeilijken arbeid geschoolde krach ten noodig zijn, waarom de missionaire dienaren des Woords voor den Zendingsarbeid onder de Joden dan ook een speciale opleiding te Leipzig ontvingen. K. B. S. KORT VERSLAG van de Vergadering van de Classis Tholen, gehouden Woensdag 3 Februari 1932 te Bergen op Zoom. 1De vergadering wordt door den praeses geopend. Hij laat zingen Ps. 2 7, leest een ge deelte van 1 Kronieken 29 en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. Rilland-Bath heeft een diaken afgevaardigd, wien keurstem wordt verleend. Er zijn twee instructies. 3. In het Moderamen nemen zittingDs. Vreugdenhil, praeses br. Tange als scriba en Dr. Veltenaar, assessor. 4. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en met een kleine wijziging ge arresteerd. 5. De praeses leest de ingekomen stukken voor a) Classis Woerden inzake de schorsing van Dr. Ubbink b) Classis Arnhem inzake de afzetting van Ds. Jaspers. Met leedwezen wordt van deze dingen kennis genomen c) brochure: Indien de slang heeft gebeten. Voor kennisge ving aangenomen. 6. Instructies: 1. Oud-Vossemeer vraagt voortgang met censuur-zaak. De Classis geeft conditioneel „advies". 2. Poortvliet vraagt con tinueering van den dienst van den Heer K. de Vries als „oefenaar". De classis verleent de toe stemming tot continueering. 7. Ds. Andree doet enkele mededeelingen over de Zending en het Hospitaal te Magelang. 8. De rondvraag naar artikel 41 D.K.O. le vert niets bizonders op. 9. Rilland-Bath vraagt en verkrijgt drie vaca turebeurten, Poortvliet één. De predikanten Le Cointre, Spoelstra, Veltenaar en Vreugden hil worden aangewezen. 10. Algemeene rondvraag. Ds. Le Cointre deelt mede, dat zijn kerkeraad er op aandringt, hem eenig bericht te geven, wanneer er zieken zijn, die kunnen worden bezocht door hem en doet mededeelingen aangaande de Evangelisatie in Zeeland. 11. De volgende vergadering wordt vastge steld D.V. 4 Mei a.s. 12. De assessor leest het persverslag. 13. De praeses sluit de vergadering en ver zoekt den assessor voor te gaan in dankzegging. Namens de Classis Tholen, C. VELTENAAR, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Theol. Zending Evang. Fac. V.U. o/d Joden Zeeland Anna Jacoba Polder 18.73 15.03 12.37 Bergen op Zoom 34.41 25.33 35.35 Krabbendijke 21.50 27.19.39 Oud-Vossemeer 10.06 5.11.20 Poortvliet 6.6.50 5. Rilland-Bath 13.45 12.66 14.06 Tholen 6.72 9.20 6.34 VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens op 15 Februari 1932. Praeses, Ds. A. Koning, opent de vergadering laat zingen Ps. 105 24, leest 1 Corinthe 2 en gaat voor in gebed. Een ouderling met kennisgeving afwezig. Notulen worden na lezing geteekend. Ingekomen StukkenSchrijven van Firma Dekker, verwezen naar de Orgelcommissie. Rapporten. Praeses heeft veel zieken bezocht meestal lichte gevallen. Gelukkig kon van toe nemend geestelijk leven worden gesproken. Br. Sanderse rapporteert over z'n bezoek aan de Jaarvergadering der Knapenvergadering. Het feest kan als geslaagd worden beschouwd. Br Koole rapporteert over de Classicale vergade ring. Naar aanleiding hiervan werd gesproken over het Classicale quotum. De gevraagde cijfers zul len worden verstrekt. Voor het bezoeken van de J. V. wordt aan gewezen Br. Hillebrand. Enkele tuchtgevallen worden besproken. Diaconale Zaken. Enkele steunaanvrage wor den besproken. Het agendum voor de gemeente-vergadering wordt vastgesteld. Rondvraag geen bijzonderheden. Lezing persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad op Maandag 15 Februari 1932. Aanwezig alle leden, behalve Oud. Wonder- gem, die ongesteld is. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Circulaire Kok, Kam pen, betr. Belijdenisuitgaven, in handen van den predikant. 2. Steunaanvrage Ned. Militairen Bond afdeeling Bergen op Zoom, naar de Com missie ad hoe. 3. Schrijven Fa. Dekker, Goes, betr. orgelstemmen, naar de Commissie van Be heer. 4. Verzoek van het Bestuur Ring Seroos kerke der J. V.en tot gebruik kerkgebouw 's av. op 9 Maart '32 (Biddag). Gaarne ingewilligd. 5. Schrijven Ds. Kuiper, Souburg, namens een classic. Comm. om gegevens zullen worden verstrekt. Kerkelijke stand. GedooptGerard Jakobsen Janz. Rapporten. Br. Tavenier brengt verslag uit van zijn bezoek aan de M.V. „Sursum Corda". Br. Meijers rapporteert over de gehouden Clas- sisvergadering. Verslag wordt gedaan over en kele bezoeken, die werden gebracht. Diaconale Zaken. Verschillende gevallen wor den behandeld. De vergadering van den Kerkeraad met de belijdende leden der gemeente wordt bepaald op Woensdag 24 Februari a.s., 's avonds 7 uur. Censura Morum. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. BorsselenDriewegen. Nadat reeds eenigen tijd voor ons vast stond, dat onze Herder en Leeraar, Ds. C. van Schie, door lichamelijke ongesteldheid genoodzaakt zou zijn om zijn eme ritaat te nemen, was het Zondag 7 Februari voor de gemeente volkomen werkelijkheid ge worden, waar hij in een ambtelijk schrijven van ons afscheid nam, niet in staat zijnde om dat persoonlijk te doen. In korte trekken liet hij ons iets zien van den lijdensweg die de Heere met hem houden wilde, zoodat hij zijn arbeid onder ons niet kon verrichten zooals hij dat wilde. In hartelijke bewoordingen nam hij vervolgens af scheid van de gemeente, haar den zegen des Heeren toebiddende. De beide kerken Borsselen en Driewegen. VOORTGEZETTE VERGADERING der Classis Middelburg op Donderdag 3 Maart a.s. in de Hofpleinkerk. Aanvang 9 uur.*) 1. Opening. 2. Per. examen van Cand. H. Scholing, ber. pred. van Arnemuiden. Volgorde der vakken Preekvoorstel. O. T. door Ds. Scheele. Psalm 1 en Prediker 1. N. T. door Ds. Douma. Rom. 14 en 1 Cor. 8. Dogmatiek door Ds. Ringnalda. Symboliek door Ds. Heij. Ethiek door Ds. Pestman. Kerkgeschiedenis door Ds. de Bruijne. Kerkrecht door Ds. Kuiper. Ambtel. vakken door Ds. Lindeboom. Inhoud H. S. door Ds. Visser. 3. Behandeling Rapport der Commissie tot herziening van de percentagecijfers voor de Classicale Quota. 4. Rondvraag. 5. Sluiting. Namens de roepende kerk van St. Laurens, A. KONING, Praeses. J. KOOLE, Scriba. Op verzoek is de aanvang der vergade ring gesteld op 9 uur met 't oog op de behan deling van genoemd Rapport, opdat de rappor teur, Br. Pouwer, de gelegenheid zal hebben te genwoordig te zijn. Schriftgezag en Wetenschap door Prof. Dr. G. Ch. Aalders, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Eene in druk verschenen rede, gehouden op de jaarvergadering voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag te Groningen 1 Juli 1931. Duidelijk laat de hooggeleerde schrijver in deze brochure tegenover Cramer en Barth zien de specifiek Gereformeerde beschouwing over het Schriftgezag om vervolgens te wijzen op het nauwe verband, dat bestaat tusschen Schrift gezag en wetenschap. Hij ziet de taak der we tenschap als de heilige roeping om God te ver heerlijken, wat dan niet anders geschieden kan dan in gebondenheid aan het Schriftgezag. Hier uit vloeit dan voort, wat de roeping is van de Vrije Universiteit. Dit geschrift kan verhelderend werken en de lezing er van zij aanbevolen vooral in deze da gen, nu het Schriftgezag telkens weer in geding komt. Dat de uitgever Kok als naar gewoonte zorg de voor nette uitvoering, behoeft nauwelijks vermeld. K. B. A. S. Schrift los te laten. Het leven in de volle wer kelijkheid hier uitgebeeld, ook de geloovige in zijn strijd. Dit boek boeit, maar moet met on derscheid gelezen worden. Wie het leest om nu eens te genieten van het wondere geestelijke le ven in bepaalde kringen, verstaat de strekking van dit boek niet voor zulk een gaat ook ver loren de rijkdom des geloofs, welke ons hier tegenschittert. De Gereformeerde Kerken. Hand boekje voor haar Geschiedenis Kerken ordening door Th. Delleman. V.D.M. te Aalten. Zendings-Eeredienst door W. E. Gerritsma. V.D.M. te Aalten. Uitgave N.V. „De Graafschap", Aalten. Dit werkje verschijnt in 2 uitgaven, met vra gen en blanco bladzijden voor het catechetisch onderwijs en zonder vragen voor uitdeeling aan belijdeniscatechisanten en particulier gebruik. De beide predikanten van Aalten bieden ons door hun gemeenschappelijken arbeid een boekje aan, dat voor het catechetisch onderwijs van groote beteekenis is. Met zeer veel genoegen maakten wij kennis met deze uitgave. Hier niet een opsommen van feiten, zoodat wij door het bosch de boomen niet meer zien, maar een overzichtelijke mede- deeling van de hoofdfeiten van Geschiedenis en Zending. Van leden der Gereformeerde Kerken mogen wij verwachten, dat zij deze kennis zich eigen hebben gemaakt, waarom wij dan ook 't boekje gaarne als leiddraad zagen gebruikt bij het ca techetisch onderwijs. Het is dikwijls zeer moeilijk, vanwege den beperkten tijd voor dit onderwijs een goede keu ze te doen uit geschiedenis en Zending. Het feitenmateriaal te groot, hier echter het meest noodzakelijke bijeengebracht en bijgewerkt tot heden. De besluiten van de Synode van Utrecht in 1905 in een aanhangsel bijgevoegd, worden Ge schiedenis en Zending behandeld op catechisa tie, dikwijls in een te beknopten vorm, Kerken ordening en eeredienst schieten er vaak bij in. Ook daarin hebben de opstellers voorzien door ons het meest algemeene mede te deelen. Een practisch werkje, waaraan de predikanten veel kunnen hebben, maar ook belijdende leden, waarom wij dan hopen, dat dit boekje door ve len zal worden gebruikt en bestudeerd. Moge het spoedig uitverkocht zijn als bewijs, dat het werkelijk in een behoefte voorziet. Middelburg. SCHEELE. VERANTWOORDING ven LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van een zuster der Gemeente f5 voor de Kerkvan Nelly Goverse 325 halve centen voor het Hospitaal. Met dank. D. Scheele. Middelburg Met dank aan degever(sters)door tusschenkomst van mej. Arnoldi een heerenpak van de fam T.ook heerenkleeding door tusschenkomst van dhr. Feijvan de fam. W. eenige lectuur en een f 1.uit Westkapelle en St. Laurens dames- kleeding. Voorts nog een bescheiden vraag wie helpt ons aan een dames-mantel en schoenen in alle maten die wij gaarne dankbaar ontvangen. Broeders en Zusters wil door uw gebed en steun bij den voort- duur met ons mede arbeiden in het werk der Evan- geliesatie, waarvoor wij allen verantwoordelijk zijn. Namens de Evang-commissie, Korteknie, Secr. Molstraat 26. K a p e 11 e-B i e z e 1 i n g e. Met hartelijken dank door bemiddeling van br. A. I. Catsman te Aarden burg ontvangen f 10.van N. N. te 0. voor Schoolhulp Zeeland. Met verdere aanbeveling. A Scheele. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van fam. W uit het busje 8 halve centen 238 centen 24 kinten 4 nikkels en 14 dubbeltjesvan Maatje v. d. Voorde 60 halve centenvan zuster R enkele jaargangen van „De Jonge Vrouw" en „Meisjesleven" van fam. G 140 halve centen, een zakje zilverpapier en een zakje capsules en van Johan Fregeres 56 halve centen 13 kloten 4 nikkels 6 dubbeltjes en 2 kwartjes, een pakje zilverpapier en 'capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling II. Bijb. Gesch.„De tien plagen" Ex. 511 door Mies Harinek ReciteerenCato de Vos. Serooskerke. Onder hartelijken dank ont vangen van een zieke zuster der gemeente f 1, voor de kerkf 1,voor de Diaconie en f 0,75 voor de Zending. Eveneens met veel dank ontvangen voor de kerktelefoon van dezelfde f 2,van een broeder, die jarig geweest is (ter navolgingf 2,— en voorts nog twee giften elk groot f 2,50. Zoo komen we het gewenschte doel gestadig dichter bij. Maar we zijn er nog niet Grootere en kleinere giften blijven dus zeer welkom. Wie wil voor dit sympathieke doel nog een bijdrage geven of toe zeggen? W. F. M. Lindeboom. VEREENIGINGSLEVEN. V. op Geref. Grondslag Pred. 12:1a te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 7 30 uur in het Ver- eenigingsgebouw. Onderwerp NT. „De Volkstelling"2 Sam. 24. 1 Kon. 21, door vr. P. Boone. Vrij onderwerp„Het Gezag", art. 2 van Ons Program, door vr. S. de Kam. Om Vaders plaats door Ds. D. Ho- genbirk. Uitgave N.V. Gebr. Zomer Keuning, uitgeversmaatschappij, Wage- ningen. Wie kent Ds. Hogenbirk's „Neveldijk" niet Ook dit aangekondigde boek leidt ons in de kringen van de valsche mystiek. Scherp neemt de schrijver alles waar hij laat ons zien, welke groote gevaren er aan verbonden zijn de Heilige Geref. Jongelingsver. „Herman Paukeel", Middelburg. Nieuwe Testament schets I, deel II. Johannes en de Heere Jezus door vr. Kögeler. M. 0. Schets 9Dienstbaarheid door vr. L. King- mans. Knapenvergadering ,£amuêl", Middelburg. Afdeeling III. B. G. Ex. 32 en 341—8 door vr. Cevaal. K. G. Calvijn, III door vr. Houmes. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 21 FEBRUARI 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBDRG. Hofpleinkerk 9 30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. E. Douma te Oostkapelle. Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Domburg 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 cn 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9 30 uur ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. C J. Kuiper Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9 30 uur ds. J. C. J. Kuiper 2 uur Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5 30 uur ds. H. A. Wiersinga Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9 30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9 30 en 5.30 uur Geersdijb 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 uur 2 uur ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma Lezen eener Leerr. ds. F. J. v. d. Ende Voorber. H. Av. 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 cn 6 uur ds. M. Heuzeveldt 's morg. Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaira 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9 30, 2 en 6 uar dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. P. G. Jongbloed te Marken. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Velten?ar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uar Borsseie 9.30 uar 2 uar ds. C. Vonk ds. J. Koolstra ds. A. Koning te St. Laurens Driewegen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. Koolstra Kapelle-Biezelinge 930 en 2 nar ds. A. Scheele Goes 930 en 5.30 uur ds. W. H. v. d. Vegt 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.60 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uar ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terreuzen 9 30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post Cand. C. B. Bavinck te Rotterdam, ds. Th. Potma ds. D. J. de Vries ds S. Groenevcld ds. A. B. W. M. Kok Geref. Jongelingsver. ,£ola~Fide", Middelburg. N. T. schets 41. Het Hoogepr. Gebed, vr. J. H. Louwerso. V. G. Een nieuwe Geest, vr. P. Coumou.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3