KERKNIEUWS* BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. drie zuidelijke provincies. Op andere plaatsen is het wel eens zoo geweest, dat er voor de exploitatie van een Zendingsziekenhuis bijna geen geld uit Holland noodig was, doordat de inkom sten in Indië de uitgaven grootendeels dekten. In dit geval mochten de Zendende kerk toch eigenlijk niet spreken van „ons ziekenhuis". On getwijfeld zal het mede-zorgen voor het zieken huis de liefde ervoor aanwakkeren. Ofschoon het nu voor het werk wel bezwa ren heeft, dat men door het gemis van regee- ringssteun niet met een grootschen opzet begin nen kan, zoo is dit toch niet enkel maar nadeel. Het laat zich aanzien, dat de bestaande zieken huizen in de toekomst niet meer de ruime subsi dies zullen krijgen, die zij tot nu toe ontvingen. Overal zal men dus moeten gaan bezuinigen. Nu is het altijd gemakkelijker een nieuwe huis houding klein te beginnen dan een bestaande terug te brengen op kleiner voet. Daarbij komt nog, dat men tegenover de inheemsche bevolking vrijer staat, als men geen regeeringssteun geniet, wat in dezen tijd van nationalistische opleving, waarin zooveel wantrouwen bestaat tegen alles, wat van „den overheerscher" komt, voor de Zending niet zonder beteekenis is. Er is nu een begrooting gemaakt, waarbij uit gegaan is van het bedrag, dat volgens de toezeg ging aan Ds. Merkelijn jaarlijks door de kerken van de drie Zuidelijke provinciën bij elkaar kan worden gebracht voor de medische dienst. Dit betreft dus de exploitatie en niet de koop, ver bouw en eerste inrichting van het huis. Dit be drag wordt in Indië nog vermeerderd met in komsten uit de particuliere praktijk en contri buties van belangstellenden, natuurlijk in de eerste plaats van de leden der Gereformeerde kerk te Magelang. Voor deze gelden kunnen wij nu, naar mijn berekening, 40 patiënten verple gen, die weinig of niets betalen kunnen on- en minvermogenden dus. De groote meerderheid van de patiënten, die onze Zendingsziekenhuizen bevolken, behoort tot die categorie. Dit zal U zonder meer wel duidelijk zijn, als ik U vertel, dat de doorsnee Javaansche boer moet huishou den van ongeveer 12.per maand. Hierbij is de opbrengst van zijn land en erf (rijst, groen te, enz.) omgerekend in de geldswaarde. Ook onze huisbedienden (vaak mannen met een ge zin) verdienen niet meer dan 20.per maand zonder kost. Toch is het goed iedere patiënt, die niet heelemaal zonder middel van bestaan is, iets te laten bijdragen in de kosten van de verpleging. Deze kleine bijdragen hebben echter meer pae- dagogische waarde, n.l. om waardeering te leeren voor de geboden hulp, dan dat zij de inkomsten belangrijk vermeerderen. Naast deze 40 bedden wil ik nog 10 plaatsen inrichten voor wat beter gesitueerde patiënten, Javanen en Chineezen, een enkele maal ook arme Indo-Europeanen, krijgen wat betere ligging, voeding en bediening en betalen daarvoor 1,50 tot 2.50 per dag. Daar dit bedrag ongeveer gelijk is aan de gemiddelde verpleegkosten per patiënt op de inheemsche afdeeling, kan deze z.g. 3 de klasse zich zelf bedruipen en is dus gemakkelijk uit te breiden als de plaatsruimte het toelaat. Onder de vrouwelijke patiënten, die bij mij komen met allerlei spciaal vrouwelijke kwalen, zijn altijd veel priaji-dames, die zich liefst in deze afdeeling laten opnemen. Voorloo- pig heb ik niet meer dan 10 plaatsen kunnen maken, omdat er in het huis ook nog enkele kamers beschikbaar moeten blijven voor 2de klasse patiëntendat zijn voornamelijk Euro peanen en verder enkele gegoede Javanen en Chineezen. Vroeger bestond er in Magelang een Europeesche kliniek, waarover ik U in mijn eer ste brief iets geschreven heb. Het is vooral de wensch van de Magelangsche dokters, dat er in het Zendingsziekenhuis enkele plaatsen beschik baar zijn voor opname van hun klasse-patiënten. Wij hopen deze patiënten ook iets van de Chris telijke barmhartigheid te kunnen laten zien door de verpleging in een Zendingsziekenhuis en mo gen van deze afdeeling een kleine winst ver wachten ten bate van de onvermogenden-afdee- ling. Ik hoop ook in voorkomende gevallen de hulp der specialisten ter plaatse te ontvangen voor de behoeftige patiënten. De chirurg heeft deze hulp al toegezegd gratis of tegen een geringe vergoeding. Het boven geschetste plan hoop ik nu ten uit voer te kunnen brengen en daarna verder te zien. Het is nu wel een bijzonder moeilijke tijd om met iets nieuws te beginnen. Daarom moet de opzet eenvoudig en klein zijn. Als God zijn zegen over dit nieuwe werk geeft en ik U ver blijdende berichten mag zenden, mogen wij ook verwachten, dat Hij de wegen zal banen en de middelen zal aanwijzen om de medische zending voor steeds meerderen ten zegen te doen zijn. In een volgende brief vertel ik U nog iets meer over de financiën, over het personeel en ook nog iets over het hulphospitaal te Parakan. G. J. DRECKMEIER. AANGENOMEN NAAR Oudehorne Cand. J. L. Bakker te Santpoort. NeedeCand. K. Meima te Groningen. BEDANKT VOOR DedemsvaartA. J. Bos te Mariënberg. WestervoortCand. J. L. Bakker te Santpoort. SchoonoordCand. K. Meima te Groningen. Gisteren verscheen het jaarboek 1932 en met begrijpelijke belangstelling werd gezien het algemeen overzicht, dat duidelijk maakte, dat in 1931 het aantal onzer kerken vermeerderde met 4 (734 tegen 730 in 1930), dat der dienst doende predikanten met 30 (697 tegen 667 in 1930); de vacatures verminderden met 16 (140 tegen 156 in 1930); het zielenaantal steeg met 4573 (575727 tegen 569154 in 1930) en dat der belijdende leden met 5253 (279317 tegen 274064 in 1930). Deze getallen gelden voor het gansche land. En nu Zeeland Wie in de laatste weken het oog liet gaan over de opgaven van inwoners in de verschil lende plaatsen, zooals „De Zeeuw" ons die mededeelt, trof het, dat de toename van inwo ners uiterst gering is op de meeste plaatsen en zelfs gaan verschillende achteruit, zeker door vele verhuizingen. Onwillekeurig wekte dit de gedachte, dat daarin reeds te zien was, dat de groei der Zeeuw- sche Kerken ook niet groot zijn zou. Ons jaarboek 1932 bevestigt dit volkomen eenige kerken slechts gingen beduidend vooruit in ledentalandere iets of bleven stationair en zelfs gingen verschillende in ledental achteruit. Gelijk in het burgerlijke is ook voor het ker kelijke leven de reden te zoeken in den trek naar grootere plaatsen. In Zeeland zijn 53 kerken, 41 dienstdoende predikanten, 12 vacatures27012 zielen en 13882 leden, zoodat de groei in Zeeland slechts is 234 in zielental en 204 belijdende leden. In alle Classes is er in deze cijfers eenige klimming te bespeuren n.l. Axel 59 en 43 Goes 7 en 55 Middelburg 129 en 74 Tholen 31 en 27 Zie- rikzee 8 en 5 cijfers die wel iets te zeggen hebben. De Koning der Kerk, Die Zeelands Kerken in 1931 zoo getrouw behoedde en verzorgde, verlate ze ook in 1932 niet en bij de zware levensstrijd en bestaanszorg doe Hij allen vast staan in het geloof, dat de wereld overwint. Het jaarboek uitgegeven bij de Firma Ooster- baan Le Cointre munt uit door zeer helderen druk verschaft inlichtingen over den ganschen kerkelijken arbeid en kost slechts 1. Bij allen, die willen medeleven, ten zeerste aanbevolen Mechelen 411932. In gebruik geno men het kerkgebouw, waarin vergaderen zullen de Gereformeerden in die plaats en omgeving. Ds. Winter van Antwerpen sprak over Mat- theus 5 15 en 16 de woorden, die gebeiteld staan boven den ingang. Verdere toespraken hielden Ds. Meijnen van DordrechtDs. Wie- lenga van Alblasserdam Ds. Maaskant van Brussel en niet te vergeten de zoo welbekende Ds. Lauwers, voor wie het eene feesture moet zijn geweest, nu hier de kroon werd gezet op zijn voorbereidende arbeid. Ds. A. L. Ruys, predikant der Geref. Kerk te Dinteloord heeft tegen Aug. a.s. aan de Classis Klundert eervol emeritaat aange vraagd. Ds. Ruys studeerde aan de V.U. en werd candidaat 9 Febr. 1892 en dienden de kerken Fijnaart 18921894, Serooskerke (W.) 1894 1897, Ooltgensplaat 18971901, Montfoort en Linschoten 19011908, Dinteloord vanaf 21 Juni 1908. Te Ooltgensplaat en Dinteloord (Boompjes- dijk) werden door Ds. Ruys Chr. Scholen ge sticht. Te Dinteloord gaf hij den stoot tot op richting eener A. R. Kiesvereeniging in 1918. Aan den Boompjesdijk te Dinteloord hield Ds. Ruys sedert 1911 geregeld 's winters Evangeli satiesamenkomsten. Tijdens de mobilisatie gaf hij aan de militairen te Steenbergen catechisatie- onderwijs. Bij Kon. besluit van 7 Januari is aan Jean Baptiste Vanhaelen, te Hoek, geboren te St. Gilles bij Brussel (België), 26 November 1899, op zijn verzoek, toestemming verleend tot het aanvaarden der bediening van dienaar des Woords bij de Geref. Kerk te Gerkesklooster- Stroobos. Ds. J. B. Vanhaelen, die het beroep aan nam naar Gerkesklooster-Stroobos, waar hij 23 Jan. a.s. zijn intrede hoopt te doen, nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Hoek (Zeel.). Velen waren opgekomen, om dezen dienst des Woords bij te wonen. Ds. Vanhaelen had tot tekst gekozen Hebr. 6 48. Na de prediking richtte hij een persoonlijk woord tot Ds. J. S. Post, die de classis Axel vertegenwoordigde, het dagelijksch bestuur der gemeente en ten slotte tot den Kerkeraad en de Gemeente. Ds. Post sprak namens de Classis en als vriend hem har telijk toe, terwijl namens Kerkeraad en Gemeen te woorden van dank en waardeering werden gesproken door ouderling W. H. Louwerse. K. B. Groen van Prinsterer door Prof. Dr. P. A. Diepenhorst. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Met groote ingenomenheid kondigen we hier aan het lijvige boekdeel van ruim 500 bladzijden, waarin Prof. Diepenhorst een levensbeschrijving geeft van Groen van Prinsterer. Terecht begint de „Inleiding" te verklaren „Groen van Prin sterer leeft nog". Zijn invloed op ons volks leven is nog altijd groot en wordt nog grooter. Daarom leeft ook de begeerte dezen zoo heel grooten man nader te leeren kennen, om ook beter te verstaan het verband tusschen zijn le ven en zijn werk. Aan dat verlangen komt dit boek op uitne mende wijze voldoen, door zijn rijken inhoud en door de wijze, waarop de auteur zijn werk heeft verricht. Men leest dit boek „als een ro man". Het boeit van het begin tot het einde. Om eenig denkbeeld te geven van het vele, dat hier geboden wordt, noemen we enkele van de 12 hoofdstukken, waarin de stof verdeeld is: Groen van Prinsterer in zijn jeugd De eerste jaren na Groens academietijd Groen's gees telijke ommekeer Het werkleven van Groen Groen van Prinsterer als historicus Groen van Prinsterer en de kerkelijke strijdGroen van Prinsterer en de schoolstrijd. Bijzonder belangrijk vonden we het hoofdstuk: Groen's geestelijke ommekeer. Wat ons aangaat, hadden we dit hoofdstuk graag nog wat uitge breider gezien, ook al zijn we dankbaar voor wat we hier ontvingen. Dit boek moet door zeer velen worden aan geschaft en bestudeerd. Onze Jongelingsvereeni- gingen zullen goed doen dit boek aan te schaf fen voor hun bibliotheek. Evenzoo de Mannen- vereenigingen, die hier vele gegevens vinden over den kerkelijken strijd in de vorige eeuw. Ook de Schoolvereenigingen, die zooveel ver plichting hebben aan den door Groen van Prin sterer gevoerden schoolstrijd. Het is noodig dat de besturen met dien strijd op de hoogte zijn. En als er Kiesvereenigingen zijn en Propaganda- clubs die bibliotheken houden, dan mag zeker daarin dit werk niet ontbreken. Korte Verklaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling. I en II Petrus door Dr. S. Greijdanus. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen 1931. Het is altijd een vreugde de verschijning van weer een nieuw deel der „Korte Verklaring der H. Schrift" te mogen aankondigen. Reeds zijn vele deelen verschenen. Over het O. T. werden reeds zulke verklaringen gegeven over Jozua, Koningen (le boek), Psalmen, Jesaja, Jere- mia, Klaagliederen, Daniël, de kleine profeten (van Obadja tot Zefanja). En over het N. T. Marcus, Johannes, Galaten, Efeze, Filippensen, Colossensen, Thessalonicensen, Hebreën en de Openbaring. Hoe rijk deze verzameling nu ook al is, ze is nog voor uitbreiding vatbaar. En ze werd nu weer uitgebreid door een deeltje, waarin Prof. Greijdanus behandelt de beide brieven van den apostel Petrus, waarin deze nauwkeurige geleerde den rijkdom van het Woord ontvouwt. Tusschen spel en ernst, door Phé Wijnbeek. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Blijkens een ondertitel wil dit een boek zijn voor oudere meisjes. Daar is het ook zeker wel voor geschikt. De bladzijden, waarin beschre ven wordt het sterven van het lieve, vroolijke kind, dat door een ongeluk getroffen werd, lij ken ons de beste. Men voelt iets van de ont roering, die de schrijfster zelve daarbij gevoeld heeft. Als we echter niet zoo lang daarna de jonge menschen uit die beproefde familie zien gaan naar een tooneeluitvoering en waar dan nog al opgevoerd zou worden „Het verraad" uit Merijntje Gijzens jeugd dan Jijkt ons dat van die jonge menschen erg ongevoelig, afge dacht nog van de andere bezwaren daartegen. De moeder van Joke zou beter gedaan hebben hier haar dochter niet vrij te laten in de be slissing. Die Joke is ook nog al wat egocentrisch. En voor zulke zielen zou het wel eens een ze gen kunnen zijn, als er niet overal een divan beschikbaar was. Fre's Meisjesjaren door Nel van der Vlis. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen 1931. Met genoegen lazen we dit vlot geschreven verhaal, over de kweekschool-periode van een viertal vriendinnen Fré, Stien, Wil en Lock. Het bezwaar, tegen dit boek ingebracht door hen, die oordeelen die kweekschool en haar leeraars te kennen, omdat enkele leeraars daarin wat al te duidelijk en dan niet al te sympathiek zou den geteekend zijn, kunnen we niet beoordeelen, omdat wij die kweekschool niet kennen. Er is anders veel zon in dit boek, wat te meer te waardeeren valt omdat er zooveel verschijnt, waarin alles zoo wat narigheid is. Jonge meisjes vinden hier goede lectuur, waaruit ze ook wel wat leeren kunnen. Van Jeruzalem naar Rome. Derde deelvan Antiochië naar Rome, door Dr. B. Wielenga. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Met bekwamen spoed heeft Dr. B. Wielenga zijn grootsch werk over de Handelingen der apostelen voltooid. Het derde en laatste deel verscheen dezer dagen. Dit laatste deel ken merkt zich door dezelfde kwaliteiten, als de beide vorige en waarop we bij de verschijning van het eerste deel wezen. Naast een nauwkeu rige exegese van den tekst vindt men hier een duidelijke uiteenzetting van de beteekenis van het Woord Gods voor het leven. Over tal van bijzonderheden gaat hier licht op. En dit alles wordt gegeven gelijk dat van Dr. Wielenga te verwachten was in schoonebeeldrijke taal. Dit werk zal voor tal van jaren het standaard werk blijven onder de populaire commentaren. We wenschen Dr. Wielenga geluk, dat het hem gegeven werd dit werk te mogen voltooien en ons Geref. volk, dat het weer een uitnemende verklaring op een belangrijk boek van den bijbel, rijker werd. Op den Uitkijk. Kerstnummer 1931. Onder de Kerstnummers waarmee onze ge- illustreerde Christelijke tijdschriften uitkwamen, kan het Kerstnummer van „Op den Uitkijk" met eere worden vermeld. Het is een lust voor de oogen door de talrijke buitengewoon mooi uit gevoerde illustraties. Het verwijst in mooie leer zame artikelen en verhalen naar de beteekenis van het Kerstfeit en is maar niet een „Winter nummer" maar metterdaad een Kerstnummer dat we warm kunnen aanbevelen. HEIJ. Calvijn. Een levensschets door Dr. E. Stickelberger. Uit het Duitsch ver taald door J. D. Boerkoel, Predikant te Amsterdam (Watergraafsmeer). Uit gave van J. H. Kok N.V., Kampen, 1931 Reeds dikwijls hadden wij over dit boek hoo- ren spreken, zoodat er door ons met belang stelling kennis van werd genomen. Wij wenschen dit boek in velen handen. Wij moeten het werk der reformatoren kennen in onze dagen. Calvijn's jeugdjaren worden niet geteekend het begint met Calvijn op 19-jarigen leeftijd, maar wat de schrijver ons van hem meedeelt, na dien tijd, is van zulk belang, dat wij het moeten weten. Hoe fijn wordt alles geteekend, op het bekende proces van Servet valt het juiste licht, Calvijn was niet de man van den brandstapel. Over de vertaling en uitgave niets dan lof. Gereformeerde Ethiek door Prof. Dr. W. Geesink. Voor den druk gereed gemaakt en voorzien van een levens beschrijving door Prof. Dr. V. Hepp. Eerste deel. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen, 1931. Het lang verwachte studieboek is verschenen. Prof. Geesink mocht het zelf niet meer beleven, doch een van zijn leerlingen heeft het voor de pers klaargemaakt. Een levensbeschrijving door Prof. Hepp gegeven, gaat aan het werk vooraf. Op zichzelf reeds een genot deze levensbeschrij ving te lezen. Wat het studiewerk betreft, vinden wij daarin allereerst, de inleiding met behandeling van de vraagstukken daaraan verbonden. In het eerste deel van de Ethiek wordt behandeld de Chris telijke zedelijke norm, in het tweede deel wordt besproken het Christelijk-zedelijk subject, dat in het later te verschijnen deel zal worden voort gezet, waaraan dan nog toegevoegd wordt het Christelijk zedelijk handelen. Wat een voorbereiding heeft de uitgave van dit werk gevraagd. Bijna twee jaar gingen hier mee heen, doch deze voorbereiding doet dit Standaardwerk op het terrein der Ethiek des te meer tot ons spreken. Onmisbaar voor den theoloog, maar ook voor den meer georienteerde van het grootste belang. Moge het tweede deel spoedig verschijnen. Moeders Dubbelleven door M. G. BakhovenMichels. Geïllustreerd door Hein Kray. Uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Een verhaal van strijd. Een moeder, welke noodig is in haar gezin, maar die zich zoo voelt aangetrokken tot het maatschappelijk leven, dat zij zich voor haar werk in huis niet ten volle kan geven. Dit kan natuurlijk niet bevredigen. De rust vindt zij weer in het gezin. Een bekend thema, in talrijke variatie in het leven voorkomend, maar toch van zulke beteekenis, dat het niet genoeg kan gezegd worden, dat een dubbel leven het huisgezin arm maakt. De schrijfster weet ons te boeien. Het Zonnetje in het Paradijs door Hendrika Kuypervan Oordt. Uitge versmaatschappij Holland, Amsterdam. Een heel ander genre dan het vorige. Mevr. Kuyper voert ons in deftige kringen, oude hui zen en weet alles op zulk een wijze te teeke nen, dat het voor u leeft. Wij slaan een blik in het leven, dat voorbijgaat, het is alsof dit de schrijfster smart. Scherp is de teekening der fi guren, de karakters worden ragfijn ontleed, een mooi stuk psychologie. Dit boek vraagt uw volle aandacht, vraagt herlezing. Het geestelijk element schijnt mij niet sterk te zijn. De Eer van de Vlag. Uit het dagboek van een Hollandschen recruut in de jaren 18301832 door W. van den Akker. Uitgave van J. H. Kok N. V., Kampen. Een boekje bestemd voor de hoogste klassen onzer scholen en voor de schoolbibliotheek. Het verhaal speelt zich af in de dagen van de schei ding van België. Het kan geen kwaad in onzen tijd onze geschiedenis te laten spreken. Als zoo danig kunnen wij het aanbevelen. Middelburg. SCHEELE. De Diaconie der Geref. Kerk, Middelburg, deelt mede, dat de nieuwe broeders diakenen als volgt zijn ingedeeld Wijk 5 Br. J. W. Kögeler in plaats van Br. C. de Bruin. Wijk 6Br. J. J. Ornée in plaats van Br. A. de Kam. Wijk 12 Br. L. A. Tange in plaats van Br. C. Meliefste. Wijk 18 Br. J. Abrahamse in plaats van Br. I. de Wolff. De Diaconie voornoemd, H. VAN DRIEL, Voorzitter. I. DE WOLFF, Secretaris. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 14 Januari 1932. De leiding is bij Ds. Scheele, die Ps. 25 1-9 leest en voor gaat in gebed. Notulen gelezen en na enkele kleine verande ringen goedgekeurd. Ingekomen Stukken 1. Een verzoek om de Ontwapeningsconfe rentie in den gebede te gedenken. Wordt goed gevonden. 2. Een schrijven van een broeder met ver zoek om de belangen der schipperskinderen te behartigen. Zal door persoonlijk bezoek van den Wijkpredikant beantwoord worden. 3. Bericht van de Diaconie betreffende de verdeeling der functies. 4. Van de familie den Hartigh een dankbe tuiging voor de deelneming bij het overlijden van haar man en vader betoond door den Ker keraad. 5. Een vraag van een broeder aangaande het lidmaatschap van een neutrale vereeniging. Zal beantwoord worden. 6. Een attest van A. W. Reynhout uit Breda. 7. Een verzoek, dat de Kerkeraad bekrachti- ge, de benoeming van Dr. Dreckmeier als arts aan het Hospitaal te Magelang. Hieraan wordt voldaan. Hetzelfde wat de arbeidsovereenkomst en de Instructie aangaat. De Centrale Commissie van Evangelisatie zal aan B. en W. der gemeente Middelburg verzoe ken kosteloos inzage te mogen ontvangen van het bevolkingsregister. In de vacature van Br. Leenhouts in het Zen dingscomité wordt benoemd Br. Tazelaar secun di Sanderse en v. d. Welle. Ingekomen een doopattest van Marie Adriana Davidse uit Westkapelle. Woensdagavondcommissie 2 doopaanvragen, 1 doopattest en 1 lidmatenattestatie. In behandeling worden genomen 2 brieven van bezwaarde broeders, die zich met het besluit van den Kerkeraad inzake de prediking, niet kunnen vereenigen. Er zal geantwoord worden, dat deze zaak op de eerstvolgende algemeene vergadering met de gemeente zal worden behandeld. Rondvraag Een Broeder vraagt een bewijs van den Kerkeraad, dat hij lid is van de Gere formeerde Kerk met het oog op de avondmaals viering in andere plaatsen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 2