Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. No. 51. Vrijdag 18 December 1931. 45e Jaargang. UITHÊT WOORD, DADERS DES WOORDS. KERKBODE REDACTIE: Ds. A. C. HE IJ TE KOUDEKERKE en Ds. D. SCHEELE TE MIDDELBURG. MEDEWERKERSD.D. L. BOUMA, W. M. LE COENTRE, F. J. v. d. ENDE, A. B. W. M. KOK, J. VAN LONKHUIJZEN, F. STAAL Pzn., A. SCHEELE en R. J. VAN DER VEEN ABONNEMENTSPRIJS: per halfjaar bij vooruitbetaling ƒ2. Afzonderlijke nummers 8 cent. ADVERTENTIEPRIJS15 cent per regelbij jaarabonnement van minstens 500 regels belangrijke reductie. UITGAVE VAN DE PERSVEREENIGING ZEEUWSCHE KERKBODE ADRES VAN DE ADMINISTRATIE: FIRMA LITTOOIJ G OLTHOFF, MIDDELBURG Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot Vrijdagmorgen 9 uur te zenden aan de Drukkers LITTOOIJ G OLTHOFF, Spanjaardstraat, Middelburg. TELEFOON 238. GIRONUMMER 42280. Met het oog op de komende Feestdagen moet de Zeeuwsche Kerkbode inplaats van Vrijdag 25 December Woensdag 23 dezer verschijnen en het nummer van 1 Januari Woensdag 30 dezer. Berichtgevers van predikbeurten en Adver teerders gelieven hiermede rekening te houden. DE ADMINISTRATIE. WISSELING VAN LICHT EN DONKERHEID. De dag is uwe, ook is de nacht uwe Gij hebt het licht en de zon bereid. Ps. 74 16. De zomer heeft niet beantwoord aan de voor stelling welke wij ons gewoonlijk van dit jaar getij vormen. De temperatuur was voortdurend aan den lagen kant. Dagen waarop des morgens de zon verrees aan een helderen hemel om al spoedig, als zij haar zenith nadert al haar licht en haar warmte uit te stralen hebben we maar weinig gekend. Het was meer zoo, dat wij den ken moesten aan de bekende woordenDe wolken kwamen weder na den regen. Bij den zomer behoort de hitte, doch een schier ondra gelijke hitte bleef uit, zoodat de mensch buiten op den akker en op het veld zonder al te veel moeite en inspanning zijn arbeid kon verrichten. De groeikracht leed er echter niet onder. Op de weiden was er steeds overvloedig voedsel voor 't vee en de voorraadschuren werden volgeladen met hooi, tengevolge waarvan de veehouder met gerustheid den winter kon zien naderen. Bo vendien brachten nazomer en herfst zeldzaam goed weder. Telkens dachten wij, dat de vele regenvlagen en herfststormen wel komen zou den, maar wij moesten ons eiken morgen ver wonderen over de schoone najaarsdagen en dit duurt tot heden toe. Intusschen werden de dagen steeds korter. De zon kwam eiken morgen later op, en daalde eiken dag vroeger. Er viel soms een weinig neer slag en er waren enkele dagen, waarop een dikke mist en nevel het uitzicht beletten, maar meestal was de gezichtseinder helder. Voor bizondere rampen bleven we bewaard. De gezondheidstoestand onder menschen, vee en vruchten liet weinig te wenschen over en voor we er aan dachten, naderden de Kerstdagen met snelheid. Hoewel we dus overvloedige stof heb ben 's Heeren trouw en goedheid te loven, toch moogt ge u niet voorstellen, dat er een opge wekt leven in deze omgeving heerscht. Wij heb ben nog weieens eenige afwisseling, als de van ouds veel geëerde St. Nicolaas verschijnt, ge volgd door lange rijen van kinderen, alsmede van volwassenen, die er gelegenheid en tijd voor hebben. In groote plaatsen heerscht eenige drukte met het oog op het naderend Kerstfeest, maar dat kennen we hier niet, of het moet zijn, dat er vele openbare vergaderingen gehouden wor den, waaraan de leden van de antirevolutionaire partij druk mee doen en waarvan we uitgebreide verslagen in de bladen kunnen lezen. Veel licht is er niet. In 't middenpunt van aller belangstelling staat de moeilijkheid, waar mede alle rangen en standen in 't maatschappe lijk leven worstelen en deze zijn inderdaad vele, zonder dat er gegronde hoop bestaat, dat wij er spoedig doorheen zullen zijn. Wij kunnen zeg gen dat de zorgeloosheid gaandeweg terrein ver liest. De sombere gestalte algemeen bekend on der den naam „vrouw zorg" dringt bijna elke woning binnen en ieder ziet uit naar de Kerst dagen, welke ook nu weer een aangename af wisseling zullen brengen in het eentonige en zware leven van vele menschen. Wij zouden ons daarover kunnen verheugen, indien er in te bespeuren viel, het echte heimwee naar die dagen, dat uitdrijft naar het gebed, maar hoewel wij gelooven mogen, dat er hier in 't Noorden van ons land ook nog wel ge vonden worden, die uit de donkerheid het oog richten naar den opgang uit de hoogte en die met vreugde den nacht zullen begroeten, welke schooner is geweest dan de dagen, toch stuit men schier overal op harten, die vol zijn van de tijdelijke ongelegenheden, en maar weinig schijnen te gevoelen van den diepen nood, waarin overheden en volken zijn gekomen. In elk geval is het wel tijd voor allen, die ver stand van kermen hebben om zich te wenden tot Hem, die eenmaal op zoo heerlijke wijze de belofte vervuld heeft, dat zij die in donkerheid leefden een groot licht zouden zien en die ook nu nog de Machtige is het licht te doen uit stralen in alle donkerheid van 't leven. Veel steunsels, waarop een mensch zich bij voorkeur verlaat vallen weg, maar wij kunnen veilig blijven gelooven wat de dichter zingt De dag is d' uw' ook vormdet Gij den nacht. Gij schiept het licht, de zon met gloed en stralen: Door U is d' aard gesteld in juiste palen Elk jaarseizoen hebt Gij tot stand gebracht. Wonderlijk is 't, dat niettegenstaande alle schokkende gebeurtenissen de zon, de maan en de sterren hun tijd kennen en dat het Woord in zijn kracht gebleven is voortaan zullen zo mer en winter op elkander volgen en na zooveel eeuwen blijkt ons altijd de waarheid ervan. Op Zijn Woord kunnen we rekenen. Ook nu zullen er wel geloovigen zijn die klagen Zouden Zijn beloftenissen, verder haar vervulling missen, doch deze klachten hebben zij vergeten en er zijn uren gevolgd, waarin zij met een geloovig hart zeidenD' Allerhoogste maakt het goed, na het zure geeft Hij 't zoet. Ofschoon het niet aangenaam is, dat wij met de volken deze donkere tijden beleven moeten, toch moet elk verstaan, hoe noodig het is, dat wij steeds meer ons vertrouwen op menschen, inzonderheid op ons zelf verliezen, want dit is de weg waarlangs God Zijn volk leidt, opdat er altijd ten minste enkelen zouden zijn, die uit eigen ervaring weten wat het zegtals een ont- bloote tot God te roepen, teneinde Hem straks de eëre te geven, door te betuigen De Heere is mijn rotssteen en sterkte en Hij is mij tot heil geweest. Ook nu blijft Hij de Herder, die de volkeren als kudden leidt, al is 't, dat zij door de angsten zich heen wringen moeten en daarom zijn ook zij thans zalig, die terwijl zij in don kerheid wandelen al hun vertrouwen op Hem stellen, want Hij doet alle dingen medewerken ten goede, die naar Zijn voornemen geroepen zijn en eens zal geen wisseling in licht en don ker hen meer benauwen. BOUMA. EEN NIEUWE KERKBODE. Er verscheen een nieuwe Kerkbode onder den naamGereformeerde Kerkbode voor de Geref. Kerken op Schouwen-Duiveland en Tho- len. Als hoofdredacteur wordt vermeld Dr. J. van Lonkhuijzen te Zierikzee, terwijl de Geref. predikanten op die eilanden als medewerkers worden genoemd. Uitgever is de heer J. van der Wal te Bruinisse. Dat we van deze uitgave konden kennis ne men v/as niet omdat ons namens de redactie een exemplaar werd toegezonden of omdat de uitgever dat deed uit zichzelf, maar doordat een belangstellend lezer van onze Kerkbode ons een exemplaar deed toekomen. De meedeeling aangaande deze nieuwe uit gave ontlokt menigen lezer allicht den uitroep maar is het dan noodig, dat er in Zeeland naast de Zeeuwsche Kerkbode nog een Kerkbode ver schijnt Geeft dat niet versnippering van kracht, die tot verzwakking leiden moet V Wanneer iemand die vragen zou stellen, dan wete hij, dat hij bij die klacht wanneer die namelijk maar niet de nieuwe Kerkbode geldt den hoofdredacteur van deze nieuwe Kerkbode aan zijn zijde heeft. Dr. van Lonkhuijzen schrijft maandelijks brie ven in „De (Amerikaansche) Wachter". In één van die brieven heeft hij over de verbrokkeling op allerlei gebied, die tot verzwakking leidt, z'n klacht opgeheven. Hij heeft daar gezegd ruim 50 Kerkbodes Hij heeft daarin geraden „laat Heraut en Bazuin, De Standaard en De Rotter dammer toch samensmelten. Dan hebben we meer eenheid, meer vaste leiding en ge spaart aan de menschen een kapitaal aan leesgeld en lees tijd." Uit deze exclamaties moet men wel den in druk krijgen, dat Dr. van Lonkhuijzen zeer ge bukt gaat onder de verbrokkeling van krachten en daarom niet schroomt zeer ver gaande voor stellen te doen om toch tot meer eenheid te ge raken. Heraut en Bazuin saamsmeltenTwee bladen, die elk een eigen historie hebben van jaren. De Bazuin, die al 79 jaar bestaat en De Heraut, waarvan het eerste nummer al verscheen Vrijdag 7 December 1877. Twee bladen, die in die lange jaren elk een eigen plaats gekregen hebben temidden van onze Geref. Kerken. Die in hun tweeheid juist de eenheid bevorderen. Aan de saamsmelting van die twee bladen zou den elk die ons kerkelijk leven kent, zal dat toestemmen enorme bezwaren verbonden zijn. Wie dan toch voorstellen durft die beide bla den maar samen te smelten moet wel een zeer grooten eenheidsdrang in zich gevoelen en zich dan ook scherp verklaren tegen elke actie, die een bestaande eenheid zou willen verbreken. Toch treedt Dr. van Lonkhuijzen op als hoofdredacteur van een aparte Geref. Kerkbode voor Schouwen-Duiveland en Tholen Maar dan moeten daarvoor ook wel buiten gewoon dringende redenen zijn. De hoofdredac teur van de nieuwe Kerkbode gevoelt, dat hij verplicht is daarvan rekenschap te geven. En als reden geeft hij dan op het bijzondere van het eiland Schouwen-Duiveland. „We leven hier op een eiland. Dat wil zeggen wat afge zonderd van de wereld. Op een eiland, dat zijn eigen leven leeft, zijn eigen volk, zijn eigen ka rakter, zijn eigen problemen en moeilijkheden heeft. Maar ook zijn eigen roeping voor het kerkelijk en christelijk leven." Hierbij trekt het nu al aanstonds de aandacht, dat de hoofdredacteur van een Kerkbode voor Schouwen-Duiveland èn Tholen, dat laatste eiland eenvoudig negeert. Hij spreekt van „ons eiland", dat een eigen karakter heeft en daarom een eigen Kerkbode moet hebben. Als het nu de regel moet zijn, dat elke streek, die min of meer een eigen karakter heeft en een eigen leven, daarom ook een eigen Kerkbode moet hebben dan moet het eiland Tholen ook een eigen Kerkbode hebben en niet meedoen met Schouwen-Duiveland. Elk die met het Zeeuwsch Geref. Kerkelijk leven op de hoogte is, weet, dat Tholen weer anders is dan Schou wen-Duiveland. Zou dus met die motiveering misschien nog kunnen gerechtvaardigd worden een eigen Kerk bode voor Schouwen-Duiveland alleen, zeker niet die van een Kerkbode voor twee eilanden, die nog weer een onderscheiden karakter dragen. BovendienSchouwen-Duiveland is wel een apart eiland maar is dan tegelijk weer een on derdeel van een eilandengroep en die heele eilan dengroep vormt ondanks onderlinge verschillen toch weer een eenheid. En dat niet alleen door het kerkverband, waarin al de kerken daarin aan elkaar verbonden zijn, maar ook door nau we innerlijke verwantschap. Zoo ergens dan is hier voor iemand, die een sterken eenheidsdrang in zich gevoelt, een ge legenheid om dien eenheidsdrang uit te leven. Ware het zoo, dat er in Zeeland eens verschil lende kerkbodes bestonden voor de onderschei den streken, dan kon van zoo iemand verwacht worden, dat hij den oproep zou laten uitgaan: „zooveel Kerkbodes, voor één provincie laat men die toch samensmelten, dan doet men meer krachtAls men toch geen reden ziet voor het onderscheiden bestaan van Bazuin en Heraut, dan is er zeker geen reden voor het onderschei den bestaan van een Kerkbode voor Schouwen- Duiveland èn voor Tholen èn voor Zuid-Beve land èn voor N. Beveland èn voor Walcheren èn voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen èn voor Westelijk-Zeeuwsch Vlaanderen, ook al hebben die elk weer iets, waarin ze van de an dere zich onderscheiden. Nu doet zich echter het geval voor, dat er voor heel Zeeland één Kerkbode bestaat. En dat al sinds vele jaren. Dat samensmelting dus i niet noodig is. De eenheid is er al. Het is alleen maar noodig om die eenheid te bewaren, j Nu doet zich verder het geval voor, dat de Persvereeniging, die deze Kerkbode uitgeeft, ge- 'i toond heeft het hare te willen doen om die een- j heid te bewaren en te versterken. In het nummer j van 26 Juni van dit jaar schreef de voorzitter der Persvereeniging, Ds. A. Scheele, daarover j een artikel, waarvan we een deel in dit nummer nog weer laten afdrukken. Aan datzelfde onder werp werd een heel artikel gewijd in het num mer van 30 October. En eindelijk aan alle ker- keraderi werd een circulaire gezonden met ver zoek om medewerking. Ons dunktvoor iemand, die een sterken eenheidsdrang in zich gevoelt een drang zóó sterk, dat hij zelfs Bazuin en Heraut zou willen saamsmelten was hier de weg gewezen en gebaand om dien eenheidsdrang uit te leven opdat althans een bestaande eenheid zou bewaard en versterkt worden. Het doet ons leed, dat niet deze weg betreden is, maar de geheel andere, waarin men poogt een bestaande eenheid te verbreken. De heer D. uit Goes, die ons het proefnummer van de nieuwe Kerkbode zond waarvoor we hem hier nog vriendelijk danken en die zelf van Schouwen-Duiveland afkomstig is, zond ons een brief, dien we onder „Ingezonden" opnemen. We hopen dat zijn woord op Schouwen-Duive land en ook op Tholen weerklank zal vinden. Voor ons Zeeuwsch Gereformeerd kerkelijk leven, dat ondanks nuanceeringen, een eenheid vormt hebben we noodig één Kerkbode. En heeft men in de onderscheiden deelen van Zee land eigen wenschen, laat men dan aan de uit- noodiging van de Persvereeniging gehoor geven en die kenbaar maken en zoo meewerken om de bestaande eenheid te bewaren en te versterken. HEIJ. ZEEUWSCHE KERKBODE. Op de laatste ledenvergadering van de Pers vereeniging „Zeeuwsche Kerkbode" kreeg het bestuur opdracht ons blad zoo in te richten, dat alle kerkeraden en classes de officieele berichten ter opname zouden kunnen inzenden. De korte notulen van alle classes en ook van de Part. Synode worden steeds direct geplaatst, zoodat dit in orde kan geacht. Nu is de klacht wel eens, dat onze Kerkbode schijnt een blad alleen voor de kerk van Mid delburg, wijl die officieele berichten en gegevens in betrekking van vereenigingen plaatsen doet, terwijl van alle andere kerken alleen die van Serooskerke de korte acta inzendt der kerke- raadsvergaderingen. Het bestuur der Persvereeniging bericht hierbij, dat aan alle kerkeraden het recht is toegekend te doen als Middelburg en Serooskerke, wijl ons blad wil wezen een blad ten dienste van alle kerken in Zeeland. Daarom wordt bij dezen het verzoek gedaan aan alle kerkeraden: zendt s.v.p. in, wat gij aan gaande uw kerk wilt opgenomen zien en blijkt dan, dat er overvloedig copie komt over kerke lijke vergaderingen van classes en kerkeraden, benevens nieuws van vereenigingen, zoo zal dat voor het bestuur een bewijs zijn, dat alle kerke raden willen medewerken, dat de Zeeuwsche Kerkbode een blad is voor alle deelen van Zee land en tevens zal het een stimulans zijn voor het bestuur zich te beraden op welke wijze ons blad het best kan ingericht, ook met het oog om de verschillende berichten classis-gewijze te plaatsen. Laat de kerkeraden maar beginnen berichten en korte handelingen der vergaderingen in te zenden en het overige volgt als van zelf. De Kerkbode komt in nog veel te weinig ge zinnen. Laat nu eens ieder medewerken, dat zij komen gaat zoo mogelijk in alle gezinnen. De klacht wordt wel eens gehoord, dat het blad wat duur is toch niet te duur maar juist, als het eens meer algemeen gelezen werd, zou het bestuur ook weer daarin een reden vinden kunnen om die klacht te doen verstommen. Eén Zeeuwsche Kerkbode voor heel Zeeland, zij de leus. Werkt ieder mee, dan kan dat en zal het ook gebeuren, want als het er op aankomt en het moet, dan schittert steeds der Zeeuwen vol harding, totdat het beoogde doel is bereikt en niet nutteloos schreven onze vaderen „Luctor et Emergo". In Godes kracht en door het geloof, dat de wereld overwint. K. B. A. SCHEELE. ONZE STADSEVANGELISATIE. Onze Stadsevangelisatie worstelt met tekorten. A.s. Zondag wordt onze jaarlijksche collecte gehouden. Moge de heerlijke offervaardigheid der ge meente ook dan weer blijken Reeds ontving ik een smakelijk voorproefje. J.l. Maandag hield onze Meisjesvereeniging „Doet wel aan allen" haar jaarvergadering. Op dit „onder onsje" werd in de pauze gecollecteerd voor onze Stadsevangelisatie. Die collecte, gehouden onder slechts 32 jeug dige zusters bracht precies 10.op. Ja, dat is kras 10. Alexander de kopersmid was op deze verga dering en in deze collecte ten eenenmale afwe zig. En ik was o zoo dankbaar RINGNALDA.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 1