BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Ie. zich vóór den a.s. rustdag te wenden tot den Raad der Geref. Kerk te Zevenhoven, om hem te bewegen tot erkenning en uitvoering van het bovengemeld classis-besluit inzake de schorsing 2e. om met Dr. Ubbink nader saam te spre ken, om hem, zoo mogelijk, tot herroeping van zijn dwalingen te brengen, en hiertoe den bij stand in te roepen van de professoren der Theol. School en van de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit". Protest van Dr. J. G. Ubbink. Dr. J. G. Ubbink heeft aan den kerkeraad van Zevenhoven en aan de commissie der classis Woerden het volgende schrijven gericht „Toen mij Zaterdagavond 1.1. (21 Nov. '31) 10 uur in mijn woning door mijne ouderlingen werd medegedeeld, dat ik ook door den Kerke raad geschorst was, heb ik mij daarbij, om wan orde en scheuring te voorkomen, neergelegd, doch tevens medegedeeld, dat ik hiertegen zou protesteeren. Hetgeen ik bij dezen doe. Ik protesteer tegen de wijze van behandeling mijner zaak. Terwijl ik noch op eenig punt van Gods Woord was afgeweken, noch ook in iets tegenover het kerkelijk instituut had overtreden, is de kerkelijke procedure tegen mijn persoon, om het verschijnen van mijn boek, in minder dan 2]/2 dag afgedaan. Donderdagmiddag begon men met de bespreking en werd in 2 uren be sloten tot het benoemen van een commissie, die met mij handelen moest Vrijdag 's morgens be gon het onderzoek der Commissie, des avonds was ik reeds door de Classis geschorst en den volgenden avond door den Kerkeraad, zoodat ik reeds den volgenden dag het Woord niet meer bedienen mocht. Men is met een haast tegen mij tewerk gegaan als tegen een moordenaar. Ik protesteer tegen de onwettigheid mijner schorsing. Wijl ik nog niet door mijn Kerkeraad geschorst was, had ik als voorzitter, en niet de Classis of de Classicale commissie den Kerke raad bijeen moeten roepen, had ik tegenwoordig behooren te zijn, om te praesideeren, te leiden en voor te lichten. Nu heeft onwettig de Clas sicale Commissie gedaan, wat des voorzitters was. Bovendien was de Kerkeraadsvergadering in dit geval onwettig, wijl zij niet afgekondigd werd, en de Gemeente, met wier medewerking ik beroepen werd, eveneens geheel gepasseerd werd, en dit waar spontaan uit haar midden van zoo goed als alle manslidmaten een adres aan de Classis gericht was, om geenerlei beslissing te nemen, dan nadat mij eerst ruimschoots (be doeld was publiek) gelegenheid gegeven was mij te verdedigen. Bovendien onwettig, wijl de kerkeraad zijn besluit tot schorsing nam onder den misleidenden aandrang der Commissie, dat zoo ik niet vóór den Zondag nog geschorst werd, het kerkverband verbroken was. Ik protesteer tegen de Roomsche wijze, waar op ik geschorst werd niet naar den eenigen „onfeilbaren regel" van Gods Woord (Art. VII onzer Confessie, maar eenerzijds om een afwij king van een wel algemeen gangbare, maar nooit door onze Kerken bindend verklaarde Schrift opvatting, en anderzijds om een vermeende af wijking van onze Belijdenis, doch op een punt, waarop zij zichzelve tegenspreekt. Doch formeel niet op Gereformeerde, doch Roomsche wijze. Ik protesteer tegen de onwaarheid en onrecht matigheid der gronden het ingaan tegen de H. Schrift en het ontkennen, dat de kerk van God gewild is. Terwijl de waarheid juist deze is, dat de gangbare voorstelling in onze kerken van de graphische inspiratie zich in niets, noch op de Schrift, noch op de Belijdenis beroepen kan, en ik integendeel mij juist op beide, op Schrift en Belijdenis beroep, en daarmee geheel overeen kom en met geheel mijn boek geheel van de Schrift uitga. Het doel van geheel mijn boek juist Gods Woord en Gods Kerk is. Daarom, in naam van recht en waarheid, ver zoek ik ten ernstigste en met den meesten aan drang, vóór nadere bespreking met de Commis sie, met of zonder hoogleeraren, schorsing mij ner schorsing. Terwijl ik op geen enkel wezen lijk punt afwijk van de Gereformeerde leer, ben ik geschorst op grond van Art. 79 en 80 K.O. (om de grove zonde van valsche leer of ketterij), zonder dat ook maar met één woord gezegd wordt, welke valsche leer of ketterij ik geleerd heb. Midderwijl hoop ik, waar nu ook door de Classis publiek een valsch getuigenis gegeven is aangaande mij en mijn boek, ook publiek de waarheid van mijn boek, die niet alleen een zaak der Geref., maar van alle kerken is, te verdedigen, voor deze waarheid te strijden en van haar te getuigen Proponenten bij de Gereformeerde Kerken. Te Kampen heeft de Theologische School de volgende candidaten, die in de Geref. kerken beroepbaar zijn: P. D. van Dijk, Wons (Fr.); P. B. Lengkeek, Aelbrechtkade 86, Rotterdam N. van Haeringen, Dedemsvaart K. Meima, H. W. Mesdagstr. 7, Groningen P. K. Keizer, Dracht 421, Heerenveen. Van de candidaten aan de Theol. School te Kampen nemen geen beroep in overweging, doch zullen gaarne des Zondags voor een gemeente optreden de heeren K. G. Idema, Geref. pas torie, Winsum (Gr.); I. M. de Graaf, Villa „Hogerheide" ZeistW. H. van Zuylen, Spui straat 18, Kampen F. L. Bos, Geref. pastorie, Uithuizen. Te Amsterdam heeft de Vrije Universiteit de volgende Theol. candidaten, die beroepbaar zijn in de Geref. KerkenJ. L. Bakker, Frans Net- scherlaan 9, Santpoort C. B. Bavinck, Berg- schelaan 246, Rotterdam C. van der Boom, Delftweg 24, Overschie H. Franzen, Bleekers- eiland5, MeppelM. P. van Dijk, M. H. Tromp straat 37 III, Amsterdam A. P. Heiner, Nieuwe Hoven 43, Gorcum S. Hania, Vred. de Vries- straat 50, Leeuwarden H. J. Knauff, Nassau- kade 78, Amsterdam J. Knoppersen, Dorpstraat, Putten (Gld.); T. Klein, Uithuizermeeden R. v. Maare, Loenen a. d. Vecht E. Masselink, Schutstr. 90, HoogeveenH. M. Muller, Ar- chimedesweg 36, Amsterdam J. Meijer, Geref. Pastorie, NiezijlW. J. v. Otterloo, Eikbosscher- weg 258, Hilversum P. Robbers, Sluistraat 5, Amsterdam J. H. Slagers, Anna Paulownalaan 8, Soestdijk F. Strikwerda, L 70a, Lollum (Fr.); H. Scholing, Kerkeveld C 98, Alteveer. Geen beroep nemen in overweging de Theol. candidaten: J. L. Bakker, Vaartweg 61, Hil versum J. Becker, Gierstr. 50, HaarlemH. v. d. Brink, v. Stolberglaan 10, Zeist J. v. d. Horst, Kinkerstraat 74III, Amsterdam; P. Luyendijk, Akeleystraat 122, Den Haag J. H. Mulder, Westersingel 38, Leeuwarden A. W. Wymenga, le Helmerstr. 88, Amsterdam J. A. Tiemens, Koningstraat 31, Arnhem J. Wegge- mans, Amazonestraat 33, Amsterdam H. J. Westerink, Stationstraat 126, Nunspeet, Tel. 84. IC. B. S. Middelburg. A.s. Donderdag Smal. Alle broeders worden verwacht laat niemand wegblijven, wijl aanwezigheid wordt vereischt vanwege opmaking van een Zendingsacte. HET MODERAMEN. Classis Axel. De kerken in de Classis Axel worden opge roepen ter classicale vergadering, die D.V. Dins dag 19 Januari a.s. in de Consistoriekamer der Geref. Kerk te Terneuzen zal gehouden worden. Aanvang der vergadering om 9J^ uur. Punten voor het agendum worden vóór Za terdag 2 Januari a.s. bij den eerstondergeteeken- de ingewacht. Namens de roepende Kerk van Hoek, De Kerkeraad, Ds. J. B. VANHAELEN, Praeses. J. GEELHOED, Scriba. De afgevaardigden van de kerken Axel en Zaamslag hopen a.s. Maandag 14 December, 's namiddags drie uur, te vergaderen ten huize van Ds. Kok te Zaamslag, tot het nazien van de stukken in verband met het aannemen van het beroep naar de kerk van Gerkesklooster c.a. van Ds. J. B. Vanhaelen te Hoek en het appro- beeren daarvan. Namens de kerkeraden bovengenoemd, A. B. W. M. KOK. Zaamslag, 9 December '31. Vacaturebeurten in de classe Zierikzee gedurende Januari tot en met Maart 1932. GEERSDIJK. 10 Januari Ds. Z. Hoek. 7 Februari Ds. F. Staal. 13 Maart Ds. J. linger. OOSTERLAND. 10 Januari Ds. U. Elgersma. 14 Februari Ds. J. B. Vogelaar. 21 Maart Dr. J. v. Lonkhuijzen. WISSENKERKE. 10 Januari Ds. F. J. van den Ende. 14 Februari Ds. ML Heuzeveldt. 13 Maart Ds. Meester. Namens de deputaten, Z. HOEK. Kerken verschuldigde bedrag. De deputaat der Classis Zierikzee voor art. 13, F. J. VAN DEN ENDE. j Kamperland, 9 December 1931. Brouwershaven 95.Bruinisse 85.50 Colijnsplaat 95.Geersdijk 42.75 Haam- j stede 80.75 Kamperland 175.75 Nieuwer- j kerk 57.Oosterland 23.75 Scharendijke j ƒ85.50 Wissenkerke ƒ38.Zierikzee 123.50; j Zonnemaire 47.50. Theologische School te Kampen. Met vriendelijken dank ontvangen van den correspondent te Vlissingen 10.nagezon den contributie over de jaren 1930 en 1931. De correspondent voor de Classis Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 10 December 1931. Middelburg. Maandag 7 December hield de Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" haar 18e Jaarvergadering in de Bogardzaal. Ds. Scheele, die zoo welwillend was een ope ningswoord te spreken, las ons voor uit Lukas 1 4655. Na een korte toelichting hiervan, en de beste wenschen voor onze vereeniging uitsprekend, gaf hij het woord aan onze Presi dente, die een hartelijk welkomstwoord sprak, inzonderheid tot Ds. Scheele en de Brs. Damen en Wolf als afgevaardigden der Diaconie. Daarna hoorden we de gewone verslagen van Secretaresse en Penningmeesteresse. Uit het ver slag der eerste bleek, dat de volgende goederen werden vervaardigd 12 Mansflanellen, 6 onder broeken en 3 mansborstrokken, 12 vrouwenhem den, 6 rokken, 6 meisjeshemden, 8 directoirs, 12 jongenshemden, 19 jongensonderbroeken, 13 jon gensborstrokken, 8 schorten, 10 onder jurkjes, 24 lakens, 12 kussensloopen, 3 kinderbroekjes, 3 kinderborstrokjes, 9 paar sokken, 5 paar mans kousen, 3 paar jongenskousen, 3 paar vrouwen kousen. Hieruit blijkt, dat we ook dit jaar weer iets hebben mogen doen voor de armen der ge meente. Ook onze begunstigers nog een woord van dank voor hun geldelijken steun, hopende dat ook zij bij voortduur ons mogen helpen om zoo iets te doen voor de armen. Br. Damen sprak namens de Diaconie goede wenschen voor onze Vereeniging. Wij hopen, dat God nog vele jaren ons moge zegenen, en veel liefde schenken voor dit werk der barmhartigheid. Een slotwoord werd gesproken door ouderling v. d. Kuip, die na het laten zingen van Ps. 72: 11, de vergade ring met dankgebed sloot. Mej. v. d. KUIP—POTAPPEL, Penningmeesteresse. Mej. v. DORT—'TANGE, Secretaresse. Gezelle Meerburg's Scheurkalender 1931, met premie „De Dochter der Zee", door Johanna. Uitgave D. H. Littooij, Terneuzen. Van harte aanbevolen. De medewerkers heb ben gezorgd voor goede, opbouwende lectuur. Is de keuze uit de vele scheurkalenders u moei lijk, neem deze. De premie is bijna uitverkocht, van de kalenders nog voorraad. Middelburg. SCHEELE. VERGADERING van den Kerkeraad St. Laurens, 7 December 1931. Praeses Ds. A. Koning. Een broeder ouderling is met kennisgeving afwezig. Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 1272, leest 2 Timotheus 1 110 en gaat voor in gebed. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken a. Suppletiefonds 's Heerenloo, Groot Em- maus, Lozenoord en Dr. M. Willem v. d. Berg Stichting zal door de Diaconie worden gesteund; b. Collecte voor den geestelijken arbeid onder de Zuiderzeewerkers, zal aan worden voldaan c. Centrale conferentie van ouderlingen zal gevolg aan worden gegeven d. Nationaal Chr. Onderw. Ver. Amsterdam, zal een gift worden toegezonden. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken Van R. Booij, Tijnje (Fr.), Zondagsschool- arbeid, Steunaanvraag van een der kerken in Nederland, Vaderland, ter behartiging der be langen van Protestantsche Nederlanders in Duitschland, en een schrijven van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Alsnu werd besproken een ingekomen schrij ven van B. en W. gericht aan de Diaconie om zich te doen vertegenwoordigen op een vergade ring waar besproken zal worden het vormen van een sub-commissie in verband met het Nationaal Crisisfonds. De Diaconie zal aanwezig zijn. Verder was een verzoek ingekomen van de Meisjesver. om op 18 Dec. a.s. afgevaardigden van de Diaconie te zenden teneinde gemaakte goederen in ontvangst te nemen. Met blijdschap wordt dit vernomen en na tuurlijk zal de Diaconie op haar post zijn. Rapporten. Praeses over ziekenbezoek, Broe der Boon van zijn bezoek aan de Meisjes ver eeniging en Broeder v. d. Hofstede van zijn catechisatiebezoek. Verder deelt de Praeses nog mede, dat Broe der C. Hendrikse tot onze blijdschap genegen is zitting te nemen in de Zendingscommissie. Diaconale zaken worden besproken en men kan hierin ook merken dat deze broeders hun tijd kennen. Besloten wordt tweeden Kerstdag geen dienst te houden. Rondvraag. Een broeder doet enkele mede- deelingen omtrent de financiëele commissie en ook vraagt een der broeders, welke tevens lid is van de Zendingscommissie, om het kerkgebouw in de maand Januari waarin dan Ds. v. Nes zal spreken over de Jodenzending met vertooning van lichtbeelden. Geen bezwaar. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. De Gereformeerde Kerken in de Classis Zie rikzee worden dringend verzocht, de heden ver vallende kwartaal-bijdrage voor artikel 13 (eme ritaat) zoo spoedig mogelijk te willen gireeren of storten op mijn girorekening 41873. Hieronder volgt de opgave van het door de verschillende VERANTWOORDING va» LIEFDEGAVEN ZENDING. In dank ontvangen van Janneke Bakker te Axel een pakje zilverpapier, 1 kwartje en 5 dubbeltjes. Uit het busje Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" 10.30. Van Wim van Dort 400 h.c. en een pak zilverpapier. Van Betsie Leijnse 100 h.c. Een flink pak zilverpa pier van Marie en Piet Krijger. Door bemiddeling van den Kassier der Diaconie ƒ1.uit de collecte. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningm. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen een pak zilverpapier en 100 h.c. van Adri en Marie v. Sparrentak, Serooskerke en een doosje zilv. van Henderina Abrahamse. Molstraat 90. Mej. C. LITTOOIJ. Met vriendelijken dank ontvangen uit Grijpskerke 300 halve centen voor het Hospitaal te Magelang. Ds. HEIJ. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen van een onbekenden gever een groot pakket kleeding- stukken. Namens de Evang. Commissie, KORTEKNIE, Secretaris. Molstraat 26. VEREENKGINGSLE V E N. Knapenvergadering SamuëlMiddelburg. Afdeeling III. B. G. les 23. Job door vriend Klerq. K. G. les 13. Naar een nieuwen tijd door vriend Kabboord. Meisjesvereeniging MeisjesroepingMiddelburg. Geen vergadering, zie M.G.J.C. Middelburgsche Geref. Jeugd Centrale. Donderdagavond 17 Dec. 8 uur, consistorie Gast- huiskerk 3e Cursusavond van Ds. Wiersinga, Vlis singen. J. V. op Geref. Grondslag „Eben-Haëzer" te Biggekerke. Vergadering Zondagavond half 7 in de Chr. School. 1. Gew. Gesch. Ruths keuze. Ruth 1. Vriend J. Polderman. 2. V. G. Kerkhervorming in ons land. Vriend P. Verhage. 3. Improvisatie. Vriend A. de Buck. Op deze vergadering worden de begunstigers en verdere belangstellenden verwacht. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Bijb. Gesch. Jacob bij Laban, Gen. 29 1535 en 3025—43. Kerkgesch.Ulrich Zwingli. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg. Middelburg. SchriftstudieGodsdienst door vriend Leenhouts. Verhouding tot de Chr. Vakorganisatie door vriend J. C. de Wolff. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck". Vergadering op D.V. 18 Dec. a.s. des avonds 8 uur, consistorie Gasthuiskerk. Onderwerp„Links en rechts op ethisch gebied" door den Heer J. Stoel. Alle Geref. broeders welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 13 DECEMBER 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur dr. C. Veltenaar te Tholen. 2 uur dr. C. Veltenaar 6 uur dr. C. Veltenaar Vrijdag 18 December av. 7.30 uur, Uitzending van Mej. Dr. Dreckmeier, Directrice van ons Zen- diDgshosoitaal. Verschillende sprekers. Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda Bed. H. Av. 6 uur ds. D. Ringnalda Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. A. Wiersinga te Vlissingen. Verkiezing Ambtsdrager. Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. P. J. 0. dè Bruijne Donderdagav. 7 uur ds. W. F. M. Lindeboom te Serooskerke. Winterlezing. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Kondekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapeile 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Verkiezing Ambtsdrager. Veere 9.30 en 2 uur J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Kerstcollecte. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser Bed. H Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bruinisse 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kampe rland 9.30 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nienwerkerk 9.30 en 2 uur ds. M. Heuzeveldt Voorm. Voorber. H. Av. 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9 30 uur ds. J. P. Unger 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 Krabbendijke 9 en 2 uur Woensdagav. 6.45 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur uur ds. J. Spoelstra uur ds. W. M. le Cointre ds. A. Andree ds. J. Smelink te Loosduinen. Winterlezing. dhr. K. de Vries Cand. A. P. Heijner te Gorinchem. Lezen eener Leerr. ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. RING „VLISSINGEN EN OMSTREKEN". Vergadering D.V. Donderdag 17 Dec. a.s. in het ver. gebouw te Koudekerke, des avonds om 8 uur. „De Jongeling en het Huwelijk" door Souburg. „De behandeling van de Vad. Gesch. op onze J. V." door Meliskerke. Baarland 9.30 unr 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Kapelle-Biezelmge 9 30 en 2 Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 9.30 uur 2 uur Heinkenszand 9.30 uur 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Krumingen 9.30 en 2 uur Nietwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. C. Vonk ds. Joh. Booij ds. J. Koolstra ds. J. Koolstra Lezen eener Leerr. mr ds. A. Scheele ds. H. v. d. Vegte ds. C. Vonk Openbare Belijdenis. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. Joh. Booij Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL, Aardenburg 9.30 en 2.30 uur ds. D. J. de Vries nam. Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9 en 2 uur ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vanhaelen nam. Voorber. H. Av. Oostburg 9.30 en 2 uur ds. Th. Potma Schoondijke 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9 30 en 2 uur ds S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3