BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. UIT DE PERS. Ontevreden PREDIKBEURTEN is, dat de prediking het volk niet maar zooge naamd sticht, maar ook vooral onderwijst. Want, de ervaring heeft wel zeer duidelijk geleerd, dat „iemands handelingen worden bepaald door zijn gedachte aan God en mensch, zijn levensbeschou wing, op den voorgrond tredende en leidende ideeën". De preekstoel moet weer óók een leer stoel zijn. Dr. Lynch zegt „misschien beïnvloedt diè kansel tenslotte het gedrag en de verhouding der menschen nog het meest, die grondig onder wijst aangaande natuur en wezen van God en het offer gebracht door Jezus Christus. Zoo voel ik zeer sterk dat wat de Kerken juist nu meer dan wat anders ook, noodig hebben, is een ke rende kansel". Hij zou willen, dat de prediker week na week de groote, fundamenteele leer stukken aan het volk zou onderwijzen. K.B. S. Naamlooze Vennootschap W. D. Meinema te Delft, najaar 1931 cata logus van de Bibliotheek voor Zon dagsschool, school en huis. Catalogus van Boekwerken enz. van La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. Catalogus N.V. J. H. Kok te Kampen. Drie catalogi. Een rijke keuze voor elk wat wils. Bij den boekhandel zeker te verkrijgen. Ieder kan zich een goed boek aanschaffen naar eigen keuze, wijl de variatie zoo groot is. Middelburg. SCHEELE. Korte Verklaring. De bekende Korte Verklaring der Heilige Schrift met Nieuwe Vertaling, verschijnend bij den uitgever J. H. Kok te Kampen, zal binnen kort weer met enkele belangrijke deelen worden uitgebreid. Van de hand van Prof. Dr. A. Noordtzij komt de bewerking van het Boek Ezechiël, terwijl de Brief aan de Romeinen, die reeds ter perse is, tot hoofdstuk 9 bewerkt is door wijlen Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen, en daarna door Dr. D. Jacobs. «De Gemeene Gratie." Naar wij vernemen zal van het bekende standaardwerk van Dr. A. Kuyper„De Ge meene Gratie" een nieuwe, onveranderde her druk verschijnen bij den uitgever J. H. Kok te Kampen. Het werk is ter perse en het drukken is reeds zóó ver gevorderd, dat het eerste deel spoedig kan verschijnen. Wie een inzicht heeft in de groote beteekenis van dit werk, dat voor een der beste werken van Dr. Kuyper geldt, zal zich verheugen dat dit boekwerk na eenige jaren niet in den handel te zijn geweest, thans weer verkrijgbaar is. Heeft het orgelspel nog beteekenis door W. Zorgman, Organist Groote Kerk te Breda. Oosterbaan Le Coin tre, Goes, 0.25. Als men de muziekgeschiedenis der laatste eeuwen nagaat, de ontwikkeling der muziek en die der instrumenten, dan is het geen wonder, dat men tot bovengestelde vraag komt. In de laatste jaren schijnt er evenwel in ons land meer belangstelling voor orgelspel (met orgel wordt hier bedoeld het kerkorgel) te ko men. Vooral ook door het geregeld uitzenden van orgelconcerten door middel van de radio. Die meerdere belangstelling tracht men even eens aan te wakkeren door het houden van „orgeldagen". Op de eerste ervan werd het hiergenoemde onderwerp behandeld. De schrijver gaat na, de speciale beteekenis, die het orgel heeft voor den openbaren eeredienst en bespreekt dan de ver schillende eigenschappen, die een goed organist moet bezitten, om het spel aan zijn doel te doen beantwoorden. Bij de koralen moet speciaal de aandacht geschonken worden aan de harmoni satie. De schrijver wijst op 't gebruik van andere accoorden dan drieklanken en omkeeringen ter verkrijging van een bepaald klankkarakter. Soberheid is o.i. evenwel gewenscht. Nog wordt een middel aan de hand gedaan om het rythmisch zingen te bevorderen. Hier is een moeilijkheid, vooral als het betreft de be geleiding van een groote menigte. Deze onderwerpen worden op een populaire en prettige wijze behandeld. De bedoeling van het geschriftje is dan ook de belangstelling van de velen te wekken, die wel geregeld de godsdienstoefeningen bijwonen, maar die nog zoo weinig van de groote betee kenis van het orgelspel overtuigd zijn. Colleges en Vereenigingen, die aan de ver spreiding willen meewerken, kunnen dan ook bij afname van meerdere exemplaren, aanzien lijke reductie krijgen op den prijs. M. van N. Cand. M. Heuseveldt van Rotterdam deed Zondag 29 November 1931 zijn intrede bij de Geref. Kerk te Nieuwerkerk. Als bevestiger trad op Ds. J. D. v. d. Velden, Em. predikant van Rotterdam, die in den mor gendienst sprak over Jeremia 1 vers 11 en 12. Na de bevestiging sprak Ds. J. D. v. d. Velden, Ds. M. Heuseveldt hartelijk toe. De gemeente wekte hij ernstig op haar predi kant in het gebed te gedenken en verzocht staan de te zingen Ps. 134 3. Des avonds deed Ds. M. Heuseveldt zijn in trede met een predikatie over 2 Petrus 1 vers 19. En wij hebben het profetische woord dat zeer vast is en gij doet wel, dat gij daarop acht hebt, als op een licht, schijnende in eene duistere plaats, totdat de dag aanlichte en de morgenster opga in Uwe harten. Na de predikatie werden toespraken gericht tot den Kerkeraad, den consulent Ds. Z. Hoek, den bevestiger, den Burgemeester, de catechisan ten, Jongelingsvereeniging, Meisjesvereeniging en Knapenvereeniging en tot de gemeente, Geref. Kerk Nieuwerkerk. Ds. M. Heuseveldt werd namens Kerkeraad en Gemeente toegesproken door Ouderling C. L. dé Jonge en een hartelijk welkom toegeroe pen in ons midden en verzocht de Gemeente staande onzen Herder en Leeraar toe te zingen Ps. 121 vers 4. De Consulent, Ds. Z. Hoek, tevens afge vaardigde van de classis Zierikzee, sprak onzen Dienaar des Woords in welgekozen woorden aan en verzocht de gemeente te zingen Ps. 133 vers 3. Daarna wendde Ds. J. D. v. d. Vedlen als bevestiger zich tot Ds. M. Heuseveldt en sprak hem hartelijk toe en sprak tot de Gemeente haar Dienaar maar veel op te dragen aan de troon der genade. Tenslotte sprak de Burgemeester van Nieu werkerk Ds. M. Heuseveldt toe en dankte de gemeente Nieuwerkerk voor de ontvangen uit- noodiging en hoopte dat er zegen op zijn arbeid mocht wezen. Beide keeren was het kerkgebouw meer dan vol, vooral des avonds. Onze gemeente is 12J^ jaar vacant geweest. Namens den Kerkeraad, A. J. ROTTE. Nieuwerkerk (Z.), 1 December 1931. N.B. Het adres van de Geref. Kerk is Ds. M. Heuseveldt te Nieuwerkerk (Zeeland). VERGADERING van den Kerkeraad Breed. Middelburg, 3 December 1931. Voorzitter Ds. Scheele, die opent, Joh. 3 11 20 leest en voorgaat in gebed. Absent 6 ouderlingen, 9 diakenen. Notulen, goedgekeurd. Ingekomen stukken. 1. Br. Verburg aanvaardt benoeming tot ouderling. 2. Br. Geschiere idem. 3. Br. Van Wallenburg vraagt ontheffing, die wordt verleend. 4. Vraag om doopattesten uit naburige gemeenten. Ze zullen gezonden worden. 5. Verschillende steunverzoeken, doorgezonden aan Commissie ad hoe, waarvan één met advies om 20.te geven. 6. Enkele stukken van Commissie van Beheer, doorgezonden. 7. „Bid en Werk" vraagt een predikant om jaarverga dering te leiden, toegestaan. 8. Jaarverslag van Zustercom. voor linnenkast-Zending. Het Comité zal schriftelijk dank worden gezegd voor den arbeid. Woensdagavondcommissie 5 attestaties en 1 doopattest ingekomen. Vacature ouderlingtweetal de brs. I. A. Goedbloed en G. J. Spierens. Stemming 20 Dec. na de morgengodsdienstoefening in de Noorder- kerk, Rondvraag. Op een desbetreffende vraag blijkt, dat de predikanten op de hoogte zijn met den diakonalen arbeid in de gemeente. Censura morum. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. De Diaconie der Gereformeerde Kerk van Middelburg bericht hiermede, dat gemeenteleden, die in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van onderkleeren, hiervan opgave kunnen doen bij één der diakenen. HET MODERAMEN. Buiten v icantwoordelijkheid dec Redactie.) De linnenkast van het nieuwe Zendingshospitaal, Wie van ons, vrouwen, weet niet hoe onmis baar in een huishouding de linnenkast is. Ruimschoots voorzien of slechts met het aller- noodigste gevuld er buiten kan men niet. Zoo is het ook in een ziekenhuis en het geldt ook voor ons nieuwe Zendingshospitaal, dat D.V. 1 Maart a.s. te Magelang zal geopend wor den. Dus zal dan de linnenkast van lijf- en huis- houdgoed dienen voorzien te zijn om de patiën ten te kunnen helpen. Voornamelijk moeten nu nog doeken gezoomd worden. Nu is de tijd, die we daarvoor hebben, te kort om dit naar de naaivereenigingen te sturen, die geregeld voor de linnenkast werken. Want om alles tijdig te kunnen afzenden, zoodat het even vóór de opening van het hospitaal te Magelang is, moet het goed 1 Januari a.s. klaar zijn. En nu weten we geen andere weg dan de hulp in te roepen van alle zusters uit Middel burg en omgeving, die bereid en in staat zijn hierin een handje te helpen door enkele stukken te willen zoomen of dit te laten doen. Wel is het geen bizonder geschikte tijd nu om met een verzoek te komen wat extra werk op zich te willen nemen, maar we vertrouwen, dat er onder ons wel zooveel belangstelling in het Zendings werk is en bereidwilligheid om dit te steunen, dat we ons daarvoor wel eenige moeite willen getroosten als dat noodig is. En hoe meer zich voor deze taak geven, des te kleiner is ieders deel daarvan vele handen maken licht werk. Vrijmoedig vragen we dus wie van de zus ters helpt ons om deze doeken vóór 1 Januari a.s. in orde te krijgen En we zijn wel zeker dat ons vertrouwen in de hulpvaardigheid van onze Geref. zusters niet beschaamd zal worden het is werk voor de komst van Gods Koninkrijk. Willen de zusters, die bereid zijn te helpen, dit liefst zoo spoedig mogelijk doen weten aan één der onderstaande adressen C. FANOYvan Riet, Lange Burg. M. CALJOUW, Londensche Kade. L. v. NOPPENde Kam, Korte Heerengracht. C. PIETERSE, Noordweg. C. WAGENAAR, Markt K 4. Middelburg, December 1931. Bovenstaand schrijven gelezen. Tenvolle on derschrijven wij het verzoek. Wie van onze zusters weinig tijd heeft neme weinig voor haar rekening, wie veel tijd heeft helpe het Comité met veel goederen klaar te maken. Als allen wat doen, vele handen maken licht werk, zijn de goederen spoedig gereed. De dames Comité leden wachten uw antwoord. Wij hopen, dat 1 Januari D.V. alles klaar is. Dr. Dreclcmeier zou alles dan nog kunnen meenemen. Wij rekenen op u; Indïë heeft het noodig, het is Gods zaak. D. SCHEELE. Het tegenwoordig leven bevredigt de men schen niet. Er zijn dan ook legio ontevreden menschen, en ze vermeerderen met den dag. Er wordt algemeen verlangd naar betere tijden. Et- worden droomen gedroomd van een toekomst, waarin de aarde bij thans vergeleken een hemel zal zijn. Men is zelfs in de laatste jaren met de afbraak van de oude wereld begonnen, om daarna tot een nieuwbouw over te gaan. Eerst breken, dan bouwen, zoo wordt er gezegd. Het is alleen maar beangstigend, dat men wel heeft afgebroken, maar dat er tot nog toe niet van iets nieuws en van iets beters valt te gewagen. We nemen het intusschen den menschen niet kwalijk, dat ze droomen van een hemel op aarde en dat ze spreken van een paradijs. De mensch is voor een paradijs geschapen. We zijn er uit afkomstig. Onze eerste ouders hebben er gewoond. De mensch is niet geboren om altijd brood der smarten te eten. Hij is geschapen voor de zaligheid. Voor het licht en het leven. Voor den vrede en voor de vreugd. Maar de mensch heeft zich door het in geven des duivels en door moedwillige onge hoorzaamheid van het paradijs en van den hemel beroofd. En toch kan hij dat paradijs en dien hemel weder verkrijgen. Wanneer hij er maar om bidt in den naam van Jezus. Wanneer hij maar van harte bidt, zooals Jezus dat zijn discipelen geleerd heeft „Uw Koninkrijk kome." (De Bazuin) H. W. Laman VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Jo Versluys 17 halve centen en een doos zilverpapier van Dientje Sturm 75 halve centen, een pak zilver papier en een pak theelood van Piet Vader (Aagje Dekenstraat) een doos zilverpapier, capsules, post zegels en sigarenbandjesen voor verkochte Zen dingskalenders ontvangen van Anton de Bree 6.50, van Jos Veenendaal 6.95, van Maatje Verhage 7.10, van Piet Vader (Scheldestraat) 6.30 en 1.15, van Marie Rietmulder 5.40 en van Maatje de Bruyne 7.20. Nu volgen nog drie kinderen, dus wordt vervolgd Namens de Zendingscommissie, W. KARREMAN, Penningra. St. Laurens. Met vriendelijken dank ontvangen van de kinderen van W. Wattel 150 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningm. Middelburg. Gevonden in de collecten bestemd voor de Wintercollecte 2.0.50 van N. N. 1.Hiervoor hartelijk dank. C. WILLEBOORDSE, Kassier Diaconie. Middelburg. Ontvangen voor het Hospitaal van N. N. 15.van Jan en Lijntje van Moolenbroek 300 opgespaarde halve centen. Met dank. D. SCHEELE. LINNENKAST-COMITÉ. Met hartelijken dank ontvangen uit Blerick, ver zameld door Mevr. Heemskerk, 31.50 aan contri butie en 5.van de kinderen der Chr. School, Geref. Kerk van St. Laurens 10.Zendingscom missie te Aardenburg 10.uit 's Gravemoer van Mevr. Verlare 46.50, van Mej. de Wagenmaker 6.en 2.60, uit het busje in het Rusthuis te Middelburg, van Mej. A. J. Pouwer van N. N. uit Middelburg 1.50. S. E. HEIJ—GOSLINGA, Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro 169757 Ds. A. C. Heij. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wa genaar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. Nog ontvangen voor het Kerstfeest ƒ1.van Mej. Wagenaar uit Middelburg. Met nog 2.aan nagiften zullen we dit geld nog zenden naar Magelang. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Heinkenszand. Onder hartelijken dank ontvangen van N. N. uit Middelburg een gift van 10.voor Kerk en Diaconie. JOH. BOOIJ. VEREENIG INGSLEVEN, KRING „WALCHEREN" VAN GEREF. MEISJESVEREENIGINGEN. Vergadering D.V. Donderdag 10 Dec. a.s. in de Gasthuiskerk te Middelburg, 's avonds half acht. Agenda Inleiding. Gew. Gesch. O. T. Genesis 24. „Eliëzer en Rebekka" door Vlissingen. Na de PauzeReciteerwedstrijd. RING SEROOSKERKE (W.). Vergadering op 11 December om 19 uur in de consistorie Geref. Kerk te Serooskerke. 1. Inl. „Vaders en Kinders" door vriend A. Geerse van Oostkapelle. 2. Inl. „De waarde van den Ringarbeid" door vriend J. de Lange van Domburg. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 7 üiir in het V ereenigingsgebouw 1. Generale repetitie met 't oog op 40-jarig jubileum. 2. Bespreking huishoudelijke zaken. Woensdagavond 7 uur in het Vereenigingsgebouw Feestelijke bijeenkomst ter herdenking van het 40- jarig jubileum der Vereeniging onder leiding van den Eeere-Voorzitter, Ds. A. C. Heij. Gecombineerd Jaarverslag door den Secretaris, vriend D. Kerkhove. Historisch overzicht 18911931 door den Voor zitter vriend A. Maas. Verder is voor een rijk programma gezorgd Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afdeeling III. B. G. les 22. Jacobs sterven. Gen. 48 en 50 door vriend Janse. Vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsver. Herman Faukeel", Middelburg. O. Testament. Schets 28 door vriend Kerkhove. A. R. Beginselen. Artikel 18: „Onze Koloniën" door vriend M. Breel. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. Art. 24. Vriend P. Wisse. Letterkunde. Vriend D. v. Swigchem. 6 uur Noorderkerk 9.80 uur Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Geen vergadering. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 6 DECEMBER 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Bed. H. Av. ds. D. Scheele Dankzegging, ds. D. Ringnalda Voorber. H. Av. 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 uur Cand. E. Masselink te Hoogeveen. Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. M. Vreugdenhil 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5,30 uur ds. H. A. Wiersinga Kerstcollecte. Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5 30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9.30, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 5.30 uur 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur dr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Lezen eener Leerr. ds. F. J. v. d. Ende ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. H. J. Knauff te Amsterdam. Thoien 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Kapelle-Biezelinge 9 30 en 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 uur 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9 en 2 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. Joh. Booij ds. A. Scheele ds. J. v. d. Guchte te Veere. Lezen eener Leerr. ds. Joh. Booij Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, M'burg. O. T. 41. Eli en zijn zonen. 1 Sam. 14. Vriend J. Willeboordse. O. P. 19 III. De sociale wetgeving. Vriend K. Ton. CLASSE Aardenburg 9.30 uur 2.30 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 uur 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9,30 en 2 uur A XEL. Lezen eener Leerr. ds. Th Potma Voorber. H. Av. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanbaelen ds. Th. Potma Lezen eener Leerr. ds. D. J. de Vries Bed. H. Av en Dankz. ds S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3