OFFICIEELE BERICHTEN* INGEZONDEN STUKKEN* PREDIKBEURTEN Ds. A. Adema, overgekomen van Opende (Gr.), werd Zondag bij de Geref. Kerk van Ten Boer bevestigd door zijn zwager Ds. W. J. van Enk te Vries, met een predikatie over Jona 4, waarbij hij naging: 1. de houding van Jona te genover het Woord Gods, 2. de houding van den Heere tegenover Jona. Des middags deed voor een tjokvolle kerk de nieuwe leeraar zijn intrede met een predikatie over 1 Tim. 1 15. De raad van de Geref. Kerk te Rotter dam heeft besloten het beroepingswerk voor een half jaar op te schorten met het oog op de tijds omstandigheden. De heer P. Koster, oefenaar bij de Geref. Kerk van Valthermond, denkt 1 Maart a.s. zijn arbeid als zoodanig neer te leggen. Hij is dan 80 jaar oud en heeft meer dan 50 jaren in dienst der Kerken gearbeid. In 1852 te Middelburg geboren, is hij 14 Juni 1880 zijn arbeid onder de Joden begonnen en daarmee zeven jaren voortgegaan. Op 20 Nov. 1887 werd hij voorganger (leerend ouderling) bij de Geref. Kerk van Zoetermeer-Zegwaart. En sinds 11 Augustus 1912 is hij als zoodanig aan de Geref. Kerk van Valthermond verbon den. Vorig jaar vierde hij onder veel belang stelling zijn gouden feest. De heer Koster heeft immer bijzonder trouw en ijverig gearbeid. Ook de Chr. School te Val thermond is in 1915 onder zijn leiding tot stand gekomen. Van de Geref. Zondagsschoolvereeni- ging „Jachin" in Nederland is hij lid van het Hoofdbestuur en penningmeester. Onderscheiden malen maakte de heer Koster deel uit van een Generale Synode der Geref. Kerken. Totaal-cijfers. Blijkens de officiëele cijfers, zijn in 1930 makingen en schenkingen ten goede gekomen aan Kerken, kerkelijke instellingen en kerkelijke instellingen van weldadigheid, tot een bedrag van totaal ruim 3 millioen 7 ton. Daarvan ontving de Ned. Herv. Kerk ruim 654.000 de Waalsche Kerk, de Duitsch-Evang. Gemeen ten en het Evang. Luthersch Kerkgenootschap resp. 6000, 6500 en 39.000 de Herst. Evang. Luth. Kerk 1050de Evangelische Gemeenten 5000 de Doopsgez. Kerk 24.700; de Remonstrantsche Kerk 12.100 de Geref. Kerken 182.111.40; de Chr. Geref. Kerk 22.553.50 de Geref. Gemeenten 4900 het Nederl. Israël. Kerkgenootschap 37000 de Nederl. Protestantenbond 14.000 het Leger des Heils ruim 10.000 de Roomsch-Katholieke Kerk bijna 2 millioen 8 ton de oud-Bisschop pelijke Klerezy 1500. (Bazuin) Onder den titel „Hongaarsche Indrukken" schreef Prof. Brouwer in het Algemeen Week blad voor Christendom en Cultuur o.m. het vol gende „Verblijdend was het daarom op te merken, dat er ook van de theologische school te Kam pen drie afgevaardigden aanwezig waren. Van die zijde weigert men alle samenwerking met de Gereformeerde volkskerk van Nederland, op het terrein van de Zending, van de Wereldbond der Kerken, van practisch Christendom. Men zoekt evenwel met de Gereformeerde volkskerk van Hongarije gaarne samenwerking. Hier is de brug der samenwerking met de Nederlandsche volkskerk geslagen. Zoo kan via Hongarije de verhouding in ons land verbeteren. Dan zal het een sterk Protestantsch Nederland kunnen wor den." In de Bazuin trok het onderstaande stuk van de hand van Prof. Dr. H. Bouwman de aandacht KERKRECHTELIJK ASSEN. ,,Dr. J. van Lonkhuijzen schreef in De Amerik. Wachter van 2 September 1.1. dat hij, zooals bekend is, het niet geheel eens is met de kerk rechtelijke besluiten van Assen, en dat hij op de Zeeuwsche Predikanten-conferentie in Mid delburg bij de bespreking van een referaat de gedachten in zijn „brochure over dat onderwerp ontwikkeld nog eens had gereleveerden dat onder applaus der vergadering. Daar was er niet één bij, die het vóór de kerkrechtelijke methode van Assen opnam. Ik ben er dan ook zeker van dat als de kerken, wat God genadig verhoede, nog eens zulk een strijd moesten door maken, dat zij niet weer diezelfde kerkrechtelijke methode zouden gebruiken." Het komt ons voor dat Dr. van Lonkhuijzen wel wat spoedig dankbaar geweest is voor het applaus der Zeeuwsche predikanten, en dat hij wel spoedig klaar is met zijn oordeel over het kerkrechtelijke besluit van Assen. Ik mag over dit punt wel meedeelen, dat ik kort na genoemde vergadering met Zeeuwsche opkomenden geest uit den afgrond, en het ge brek aan verootmoediging dat overal opgemerkt wordt. predikanten sprak, die ook hadden geapplaudi- seerd, doch die geen gronden voor hun gevoelen konden inbrengen, en die ook toonden de mo tieven van Assen niet ten volle te hebben in gedacht. In de tweede plaats mag ik aan Dr. van Lonkhuijzen wel de illusie ontnemen, dat hij de gedachte der Nederlandsche kerken heeft gevat. De besluiten van Assen zijn uitvoerig verdedigd door De Haraut, De Bazuin en door Ds. Jansen, en geen enkel bezwaar is publiek van Gerefor meerde zijde daartegen ingebracht." „De Hoogeschool te Sarospatok heeft bij gelegenheid van haar jubileum drie hoogleeraren in NederlandProf. Dr. F. W. Groesheide, Prof. Dr. T. Hoekstra en Prof. Dr. A. Noordtzij tot eereprofessoren benoemd. Zooals vanzelf spreekt is dit eereprofessoraat niet anders dan een eeretitel, zooals wij bij zulk een jubileum ge woon zijn eere-doctoraten uit te reiken. Mogen we onzen hooggeachten medewerker Prof. Gros heide, maar ook de beide andere hoogleeraren, die deze eervolle onderscheiding ontvingen, hier mede van harte gelukwenschen. Het wetenschap pelijk eerekruis hun verleend, hebben zij ten volle verdiend ook door wat ze voor Hongarije hebben gedaan. Vooral echter waardeeren we deze onder scheiding, omdat er uit blijkt, hoe de Calvinisti sche beweging in Nederland in Hongarije wordt gewaardeerd en daardoor de oude banden van het Gereformeerde volk in ons vaderland met de Calvinisten in Hongarije worden versterkt. Het optreden van onze Gereformeerde hooglee raren in Hongarije om daar, ook aan de Hooge school te Sarospatok, voorlezingen te houden, heeft blijkbaar een uitnemenden indruk gemaakt en het Calvinisme beter doen verstaan. De thans verleende onderscheidingen geven daaraan uiting, en zoolang het bij een eereprofessoraat blijft en men maar niet poogt om dit tot een werkelijk professoraat te maken, wat ons op te groot verlies zou te staan komen, zijn we voor deze onderscheiding onzen voormannen geschon ken, van harte dankbaar." (Heraut) De Zondagavonddienst. We hebben, het zij met dankbaarheid erkend, in onze gemeente lang geen klagen over de op komst 's Zondagsavonds. Maar toch, het kon nóg beter, al weten we wel, dat het door al lerlei oorzaken 's avonds nooit zoo goed kan zijn als 's morgens. Buiten degenen, die wettig verhinderd zijn en die zijn er natuurlijk altijd, zijn er toch ook wel, die willekeurig thuisblijven, die den Heere met één beurtje afschepen dan hebben ze hun plicht gedaan, en verder is de Zondag voor hen. Dat vindt men overalop sommige plaatsen heel erg en iets daarvan is ook wel onder ons aanwezig. Men heeft mij wel eens gevraagd „U moest eens weten, wie ge des zomers onder kerktijd zooal ziet wandelenDan zeg ik „Vertel het mij maar niet, want ik krijg er pijn van in mijn hart." Akelig, nietwaar, die gods dienstige, water- en melkachtige slappigheid Och neen, wij Gereformeerde menschen moeten nu niet denken, dat wij met onze sabbathsheili- ging al heelemaal boven op den berg zijn. Daar mankeert bij ons nog heel veel aan. Bidt vooral niet„O God, ik dank U, dat ik Zondags geen jood ben, of geen heiden of niet roomsch of geen wereldsch mensch Bidt liever Zondags avonds, eer ge slapen gaat„O God, wees mij zondaar genadig Neem mijn zonden, ook mijn Sabbaths-zonden uit meedoogen gunstig weg, ge denk die niet". We vreezen, dat degenen, die zoo makkelijk uit de kerk thuisblijven, dit laatste gebed 's Zon dagsavonds niet dikwijls bidden want als ze het baden, bleven ze niet zoo gemakkelijk thuis. Thuisblijven uit willekeur zonder voor den Heere geldige redenen is niet naar het Woord, nooit geweest en zal het ook nooit worden maar 't is naar het vleesch, welks bedenken vijandschap is tegen God, want het onderwerpt zich niet aan de wet Gods. (Uit een Kerkbode) K. B. S. Buiten v -.rantwoordelijkheid der Redactie.) ONRECHTMATIGE ANNEXATIE, Zeer geachte Redactie, Het is mij een behoefte even te reageeren op uw artikel „Verkeerde Indruk" in het vorig num mer van onze Kerkbode. Even ongaarne als U meende te moeten pro testeeren tegen den verkeerden indruk, die door den correspondent van de Amerikaansche „Wachter" gegeven wordt van de laatstgehou den Zeeuwsche Geref. predikantenconferentie, even onbehagelijk gevoel ik mij, nu ik mij ver plicht acht Uw opmerkingen van harte te onder steunen en daarmede openlijk partij te moeten kiezen tegen den bewusten correspondent, voor wien gij en ik overigens veel achting en vriend schap koesteren. Het is een noodzakelijk kwaad dat wij het te gen één collega moeten opnemen om alle andere collega's in Zeeland van onbedoelde nochtans daadwerkelijke blaam te zuiveren. Prof. Grosheide heeft in het Noord-Hollandsch Kerkblad van 2 October zijn verbazing over onze conferentie uitgesproken en waar hij uit sluitend kon afgaan op wat hij in de Ameri kaansche "Wachter las, kunnen wij zijn verwon dering volkomen begrijpen. Prof. Bouwman is in de Bazuin van 9 Octoberj gevolgd en schrijft„Het komt ons voor dat Dr. v. L. wel wat spoedig dankbaar geweest is voor het applaus der Zeeuwsche predikanten". Wij meenen nu niet te mogen zwijgen. Immers dat niet één der Zeeuwsche predi kanten het voor de kerkrechterlijke methode van Assen opnam, zou inderdaad afkeurenswaard geweest zijn, wanneer de referent die methode had bestreden. Van zulk een bestrijding was echter geen sprake. De referent was ondergeteekende. En ondergeteekende heeft letterlijk het vol gende gezegd in zijn referaat over „Het ambt der geloovigen" „Ware het practisch mogelijk geweest het zou in 1926 de allerbeste gang van za ken geweest zijn, wanneer dat gedeelte van de Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid, dat aan het Woord des Konings trouw gebleven was, krachtens het ambt der geloovigen van zijn petestas jurisdictionis gebruik gemaakt had, hetgeen nu door de Synode moest ge schieden, v/at kerkrechtelijk, allicht niet vol maakt, toch in de gegeven omstandigheden zoo volmaakt mogelijk was." Hiertegen kwam geen protest, want hier werd Assen niet bestreden, doch verdedigd. Het is waar dat Dr. v. L. uit het geciteerde een bestrijding distilleerde en meende er steun in te vinden voor zijn opvattingen. Hij sprak daarover op geestige wijze. DAT verwekte hilariteit. Het is Dr. v. L. toevertrouwd een vergadering te amuseeren. DAT verwekte applaus. Maar materieel was het beslist onjuist om, gelijk Dr. v. L. deed, bovengenoemde passage te beschou wen als voor hem te zijn „regen op het late nagras". Geachte Redactie, dat is onrechtmatige an nexatie van de woorden door mij gesproken. Uw D. RINGNALDA Jr. Ontvangen collecten van de kerken in de clas sis Middelburg. Voor de Hulpbehoevende Kerken in de Pro vincie Arnemuiden 19.70 Domburg 14.93 Gapinge 6.71 Grijpskerke 24.15 Koude- kerke 22.41 St. Laurens 17.02 Meliskerke 18.66 Middelburg 137.69 Oostkapelle 10.47 Serooskerke 33.73 Souburg 38.64 Veere 21.42 Vlissingen 82.75 Vrouwepol der i 5.77 Westkapelle 5.60. Voor de Theologische SchoolArnemuiden 16.15 Domburg 12.54 Gapinge 6.19 Grijpskerke ƒ31.92; Koudekerke 21.14; St. Laurens 19.75 Meliskerke 18.83 Mid delburg 140.41 Oostkapelle 14.33 Seroos kerke 33.40 Souburg 42.71 Veere 20.62 Vlissingen 79.80 Vrouwepolder 14.52 Westkapelle 5.68. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH Middelburg, 16 October 1931. Classis Zierikzee. De roepende kerk van Zierikzee, na gehouden overleg met de kerk van Brouwershaven, plaatst hierbij het peremptoir examen van Candidaat J. Meester, ber. pred. te Brouwershaven alsnog op het agendum voor de classicale vergadering, welke staat gehouden te worden op Woensdag 28 October a.s. te Zierikzee. Namens den Kerkeraad, J. VAN LONKHUIJZEN, pr. U. GORTER, scriba. Zierikzee, 12 October 19331. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen f 2,50 voor de Dia conie van een zuster die niet ter kerk kan komen 100 halve centen voor de Zending van Koos Leijnse. Hartelijk dank. D. Scheele. I Knapenvergadering „Samuel" Middelburg. Afd. III. B. G. les 16, Octobernummer „Jacob bij Laban" Gen. 291535 en Gen. 302543 door vr. Nieu- wenhuizen. V. G. les 10. Karei de Stoute door vr. Clement. Middelburg. Gevonden in de collecte voorde Kerk f 1.voor de Zending onder de Joden fl. voor de verspreiding der Heilige Schrift fl,voor de Zending f 1,— voor de Stads-Evangelisatie f 0.50. Voor deze giften hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvan gen van Mej. D. een jaargang Schouwvenster. Namens de commissie voornoemd, Korteknie, Secr. Molstraat 26, Middelburg. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Neeltje en Tinus Kruijt een doosje zilverpapier; van Koo en Jootje Suurmond een reuze doos cap sules mooi geplet en een kistje zilverpapiervan Dina de Wit een complete jaargang Timotheusvan Adrie de Booij een zak capsules en zilverpapiervan zuster K. 1 gulden uit dankbaarheidvan Jo en Kees Louwerse 32 halve centen, 8 kluten en een pakje zilverpapiervan Anth. Maas twee bussen capsules, twee bussen zilverpapier, 28 halve centen en 3 nikkels; van Mina Boogaard een pakje zilverpapier vanSuus, Mientje en Cor Leijnse 100 halve centen, een flinke doos capsules en een ferme doos zilverpapier en van Bastiaan en Fransien Arendse een doos zilverpapier en capsules Namens de Zendingscommissie, W. Karreman. Penningmeester. Terneuzen. Ontvangen collecten uit de classis Axel voor Hulpbeh. Idioten van de navolgende ker ken Aardenburg f 9.95 Axel f 85.76 Oostburg f 17.35Zaamslag f 4106Schoondijke f 28.36van de Geref. kerk Oostburg voor Hospitaal Wonosobo f 18.62van de Geref. kerk Oostburg voor Ver strooide Geref. in Ned. Indië f 18,36. M. Riemens. Middelburg. In dank ontvangen van Pieter Theodorus van Belzen te Arnemuiden 25 halve cen ten en een pakje zilverpapier; van Mej. A. f 1,en door tusschenkomst van Mej. v. Dijk van N.N. f 1, HOSPITAAL MAGELANG. Door tusschenkomst van Mej. v. Dijk van N.N. f 0,50. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen van ds. Koning uit de Knikker f 15.uit de Zen dingsbusjes van Greta Boon f 2.17 van Jannetje de Bree f 2.65van Francina Hillebrand f 5.23 van Prina Riemens f 5 48van Neeltje Sanderse f 2.15. Samen f 17.68. Namens de Zendingscommissie, D. Willemse, Penningm. KERSTFEEST „PARAKAN". Met hartelijken dank ontvangen van N. N. te Kou dekerke f 1,in 40 opgespaarde 2^-centstukken Zendingscommissie Geref. Kerk Vlissingen f 10, Vriendelijk aanbevelend. S. E. Heij—Goslinga. Geref. Pastorie Koudekerke. Post-giro ds. A. C. Heij 169757. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg G. B. art. 8 en 9. Van de drieënheid Gods vr. M. Pouwelse. Huish, zaken. J. V. op Geref. grondslag Pred. 12 la Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur Ver. Gebouw. Onderwerp GeloofsJBelijdenis Art. 22 door den voor zitter vr. A. Maas. Voordracht door vr. C. Sinke. Pauze. Improvisatie vr. P. Izcboud Gz. Ringonderwerp „Kerk en Jeugd" door vr. C. Francke. Geref. Jonglingsver. „Herman Faukeel" Middelburg O. Test. Schets 26. „Israël verlost uit Egypte", Ex. 5 tot 15 door vr. A. Wattel. Vaderl. Gesch. Schets 5. „De Kruistochten" door vr. A. Cornelisse. Meisjes vergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. „Dienstmaagd en Vrije" door Cato de Vos. Na de pauzeVad. Gesch. „Floris V, door Emmie v. Sluis. Bijdrage Anna de Kam. Afd. II. Bijb. Gesch.De verwoesting van Sodom en Go- morra, Gen. 18 1633 en 19 129 door Maatje Verstraate. Na de pauzeReciteeren, Leintje Kingmans. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Zending. Vrij onderwerp, vr. C. Franse. A. R. Art. 3. De geschiedenis van ons kiesstelsel, vr. A. Cornelissen. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 18 OCTOBER 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte verschillende doeleinden. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur Cand. J. L. Bakker Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapiuge 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur dhr. Coumou Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Voorber. H. Av. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Voorber. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur dhr. Coumou 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9.30 en 2 uur 6 uur Lezen eener Leerr. ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN* Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendyke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. P. Bakker te Ellewoutsdijk. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. W. H. v. d. Vegt 's Gravenpoldor 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. J. E. Reijenga te Ureterp. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. Potma ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. De koninklijke intocht in Jeruzalem. Matth. 211—11 (schets 21 (1) van den Leidraad. Kerkgesch. De eeredienst, schets 29 v. d. Leidraad. ADVERTENTIE N. Door Gods goedheid werden wij verblijd met de geboorte van een Dochter HENDRIKA ALETTA. G. BRILLENBURG WURTH. G. A. BRILLENBURG WURTH— van Leeuwen. Rotterdam, 15 October 1931. Randweg 107.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3