KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN Taham Mochtadi groeide voorspoedig op het werd een flinke stevige jongen en genoot een goede gezondheid. Op 7-jarigen leeftijd besloot zijn vader hem, zooals dat door de gewoonte der Javanen werd geëischt, op een Santrischool te doen, waar hij den Koran zou leeren lezen, en altijd zou inwonen, met vele andere kinderen bij den leeraar. Taham was vlug van begrip en maakte snelle vorderingen. Hij was dan ook nog niet lang in dat Javaansche „internaat" of hij kon de Ara bische letters van de Koran reeds lezen en het onderwijs van den Kjahi in zich opnemen. Zijn ouders verheugden zich zeer en voelden dat het gebed voor hun kind verhoord werd. Toen Ta- ham Mochtadi de studieschool doorloopen had in het jaar 1868 begeerden zijn ouders dat Ta- ham thuis zou komen, opdat nu het feest gehou den zou kunnen worden, dat de Javanen „Kata- man" noemen, hetwelk beteekentfeest van de voleinding der studie, daar Taham nu reeds het leeren lezen van den Koran voltooid had. Bovendien moest Taham naar de gewoonte der Mohammedanen besneden worden, opdat hij nu terecht den naam van Mohammedaan zou dragen. Nadat aldus de intree in de Mohammedaan- sche gemeenschap had plaats gehad, bleek Ta ham zeer ijverig te zijn in het onderhouden van de Mohammedaansche instellingen en werd daar over zeer door de bewoners van zijn dorp ge prezen. Zijn gedrag was goed, hij had een ne derig karakter en had zijn naaste lief. Zijn ouders, die dit zagen, hadden er hun kind er des te meer lief om. Alleen vonden zij het jammer, dat Taham al leen maar Arabische letters kon lezen en geen Javaansche of Latijnsche letters daarom beslo ten zij hem te laten leeren op de openbare school te Temanggoeng. Daar leerde hij ongeveer twee jaar en kon toen de eigen Javaansche letters en ook onze Latijnsche letters lezen. Men vond het niet noo- dig dat Taham nog langer op school ging en dat hij nu bekwaam genoeg was om Tjarik (schrijver) in de dessa te worden. Een verzoek daartoe werd toen gedaan tot den Wedana, het Districtshoofd, in Temanggoeng, die het goed vond, dat Taham voortaan Tjarik zou worden bij zijn eigen vader, de loerah van Loenggé. Ook toen hij Tjarik was nam hij toe in de kennis van den Mohammedaanschen godsdienst en in de vervulling van allerlei godsdienstplich ten. Bovendien zijn hulpvaardigheid verminderde niet, want hij trad zelfs op als onderwijzer van zijn dorpsgenooten in den Mohammedaansche godsdienst en leerde zoowel aan kinderen als aan volwassenen den Koran lezen. De menschen van zijn dessa hielden al meer van Taham, nu hij niet alleen Tjarik, maar ook hun onderwijzer wou zijn in den Mohamme daanschen godsdienst. Alleen vonden zijn ouders het jammer, dat hij nog niet getrouwd was daarom keken zu uit naar een vrouw voor hem en vonden in de dochter van het dorpshoofd van het naburige Dinding, een geschikte vrouw voor hun zoon. Naar de gewoonte der Javanen, die den naam van hun vader aannemen, zoodra zij getrouwd zijn, heette Taham Mochtadi nu voortaan Martodihardjo. Martodihardjo was er zich van bewust, dat hij nu de kinderschoenen ontgroeid was en dit prikkelde zijn ijver in den arbeid opdat hij in de behoeften van zijn gezin zou kunnen voorzien deze ijver trok de aan dacht van den Wedana van Temanggoeng, door wiens beslissing Martodihardjo ook Tjarik mocht zijn van nog 4 andere dorpen en hij daardoor onder de Javanen een welgesteld en gezien man werd. A. MERKELIJN. BEROEPEN TE Zalt-BommelCand. O. Bouwman te Kampen. Watergraafsmeer (Amsterdam-Oost2de pred. pi.)G. C. Berkouwer te Oudehorne. AANGENOMEN NAAR Nieuwerkerk (Z.): Cand. M. Heuzeveldt te Rotterdam. Haren (als hulppred.): Cand. F. Strikwerda te Lollum. Bedum (2de pred. pl.)Cand. A. S. Timmer, hulppred. aldaar. 's-GravendeelJ. M. Spier te Dussen (N.-B.) en Meeuwen. LexmondD. Coumou, Cand. te Middelburg. BEDANKT VOOR Pijnacker-NootdorpCand. M. Heuzeveldt te Rotterdam. Meppel(vac. B. Hagenaar): Cand. A. S. Timmer, hulppred. te Bedum. NeedeD. Coumou, Cand. te Middelburg. VoorthuizenJ. Bos te Monnikendam. Bij de overdracht van het rectoraat aan de Vrije Universiteit, deelde Prof. Dr. H. H. Kuyper mede, dat hij dit jaar voor 't eerst had ingeschreven 93 studenten (53 in de Theologie, 17 voor de Rechten, 16 voor de Letteren, 6 voor de Wis- en Natuurkunde, 1 voor de Medische Faculteit) wat 't hoogste aantal was dusver be reikt. Gerecenseerd werden 490 studenten. Theologische School te Kampen. De overdracht van het rectoraat zal plaats hebben Woensdag 9 December des avonds te 7 uur in de groote aula. Het aantal studenten bedraagt 155, van wie 18 voor de eerste keer zijn ingeschreven. De komende ontwapingsconferentie. De classis Leiden der Geref. Kerken heeft naar aanleiding van een voorstel van den kerkeraad van de Geref. Kerk van Noordwijk aan Zee, luidende „De classis wende zich tot de classis Den Haag met het verzoek een biduur uit te schrijven, voorafgaande aan de Ontwapenings conferentie, die in het begin van het volgend jaar zal worden gehouden", na eenige gedach- tenwisseling met algemeene stemmen besloten zich tot de classis Den Haag te wenden met zulk een verzoek, opdat in een biduur als door Noordwijk bedoeld wordt èn in het gebed èn in de prediking de nationale en de internationale nooden zullen worden gedacht. Cand. J. Kapteijn, van Almelo, werd Zon dag j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Lochem door Ds. J. J. Bouwman, van Al melo, met een predikatie uit 1 Petr. 5 24, over „het weiden van de kudde Gods" en deed des namiddags zijn intrede met een predikatie over Hand. 242, sprekende over„het vol harden van Christus' Kerk in gebondenheid aan het Woord". De Vereeniging „Het Anker" voor Geref. Evangelisatie onder de schippers heeft van een onbekenden gever een obligatie-geldleening gem. Amsterdam, groot 1000, ontvangen. Ds. J. L. Jaspers. De raad van de Geref. Kerk te Lunteren, heeft, in samenwerking met de raden der kerken van Bennekom en Ede, Ds. J. L. Jaspers, em. pred. van de Geref. Kerk te Lunteren, geschorst. De officiëele uitspraak luidt als volgt „De kerkeraden van de Geref. Kerken van Lunteren, Ede en Bennekom, kennis genomen hebbende a. van een schrijven door Ds. J. L. Jaspers, emeritus-dienaar des Woords bij de Geref. Kerk van Lunteren, gericht aan den Kerkeraad van Lunteren, waarin hij verklaart „in geenen deele in te stemmen met de dogmatische en kerkrech telijke beslissingen van Assen", en voorts uit spreekt „indien bijvoorbeeld van een der Ker ken in Hersteld Verband de uitnoodiging om in haar midden in de bediening des Woords voor te gaan tot mij kwam, deze te moeten aanvaar den" b. van het feit, dat Ds. Jaspers, blijkens be richt in de dagbladen, waarvan de juistheid door hemzelf schriftelijk aan den Kerkeraad van Lun teren is bevestigd, aan het genoemde voornemen ook gevolg heeft gegeven constateerende, dat Ds. Jaspers dus naar zijn eigen getuigenis de confessioneele uitspraak der Generale Synode van Assen verwerpt, en zich openlijk schaart aan de zijde van Dr. Geelker ken en het schisma en dat dus de voorafgegane, langdurige pogingen om hem tot andere gedach ten te brengen niet hebben mogen baten besluiten met diep leedwezen Ds. J. L. Jaspers, met ingang van 11 September 1931, volgens art. 80 K.O., in zijn ambtelijke bediening te schorsen, en van dit besluit kennis te geven aan Ds. Jas pers en aan de Classes van de Geref. Kerken in Nederland". K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 28 September. De Secretaris. Middelburg. Bijbelverspreiding. De deurcollecte bracht 177.68 op. Iets min der dan verleden jaar, hetgeen, gezien de zorg volle tijdsomstandigheden, zeer bevredigend is. Allen, die medewerking verleenden, inzonderheid de collectrices, maar ook allen die van „offerzin" blijk gaven, hartelijk dank Stadsevangelisatie. De jaarvergadering wordt Vrijdag 2 October gehouden in de Gasthuiskerk n.m. 8 uur. Wij verwachten er alle medewerkers sters RINGNALDA. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Op a.s. Donderdag 1 October hoopt onder- geteekende de gewone zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het in ont vangst nemen en uitkeeren van de Emeriti-gelden en voor het innen van de tweede helft van het classicale quotum. Voor rekening der kerken komt Arnemuiden 111.69 en 31.25 Domburg ƒ33.51 en 9.38; Gapinge ƒ44.68 en ƒ12.50; Grijpskerke 122.86 en 34.38 Koudekerke 134.03 en 37.50 Meliskerke 134.03 en ƒ37.50; Middelburg ƒ614.30 en 171.88O. en W. Souburg 178.72 en ƒ50.Oostkapelle 89.36 en 25.Serooskerke 201.25 en 56.25 St. Laurens 89.36 en 25.Veere 100.51 en 28.13Vlissingen 268.08 en 75.Vrouwepolder 89.36 en 25.West- kapelle 22.34 en ƒ6.25. Noordsingel S 156a. C. POUWER. Ondergeteekende bericht hiermede aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 1 October zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Hulpbehoevende kerken in de provincie. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 25 September 1931. De Heere heeft groote dingen gedaan, dies zijn wij verblijd. De Geref. Kerk van Nieuwerkerk (Z.) heeft de blijde tijding ontvangen van den Eerw. Heer M. Heuzeveldt, Theol. Cand. te Rotter dam, dat hij volle vrijmoedigheid heeft mogen ontvangen om de roeping naar onze kerk te zul len opvolgen. Geve de Koning der Kerk dezen jeugdigen dienaar des Woords veel zegen op zijn arbeid, is de wensch van Kerkeraad en Gemeente. Namens allen, A. J. ROTTE. Nieuwerkerk (Z.), 21 September 1931. Classis Zierikzee. Classis Zierikzee vergadert D.V. op Woens dag 28 October. Het agendum, waartoe ook be hoort de examinatie van Cand. Heuseveldt, zal nader worden meegedeeld. De roepende kerk van Zierikzee, Namens den kerkeraad, J. VAN LONKHUIJZEN, Praeses. U. GORTER, Scriba. Zierikzee, 21 September 1931. De deputaat voor art. 13 (emeritaat) in de Classis Zierikzee verzoekt, nu de Classicale ver gadering verdaagd is tot 28 October, aan de Kerken in de Classis, dat ze zoo spoedig moge lijk en zeker vóór eind September, de hieronder aangegeven bijdrage voor art. 13 storten of gi- reeren op rekening 41873 van ondergeteekende. Brouwershaven 95.Bruinisse 85.50; Co- lijnsplaat 95.Geersdijk 42.75 Haamstede 80.75 Kamperland 175.75 (reeds ontv.) Nieuwerkerk 57.Oosterland 23.75 Scharendijke 85.50 Wissenkerke 38. Zierikzee 123.50 (reeds ontvangen); Zonne- maire 47.50. Uit naam der Classis, F. J. VAN DEN ENDE. Kamperland, 23-9-1931. 8 Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. art. 21. Van de voldoening van Christus, vr. C. Antheunisse. V. G. art. 25. België en Nederland, vr. M. Ton. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 24 September 1931. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 22 broeders. Praeses opent de vergadering, leest Ps. 150 en gaat voor in gebed. Praeses spreekt zijn blijdschap uit weder in het midden der vergadering aanwezig te zijn en brengt op diens verzoek de groeten over van Ds. P. H. Graefe te Görlitz aan de kerk te Mid delburg. Ds. Ringnalda antwoordt Ds. Scheele in harte lijke bewoordingen en verzoekt hem namens den Kerkeraad Ds. Graefe bij gelegenheid schriftelijk de groeten van de vergadering over te brengen. Notulen vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukkeneen kennisgeving van overlijden van Mevrouw de Wed. J. Telkamp, zal met een schrijven van deelneming worden beantwoord. Een uitnoodiging tot bijwoning van de herdenking van het 65-jarig bestaan der Jon- gelingsvereeniging „Herman Faukeel". Afge vaardigd worden Ds. Scheele en Ouderling Pou- wer. Een schrijven van den Kerkeraad te S. in zake een dooplid, zal worden beantwoord een schrijven aan de kerken der garnizoensplaatsen in handen gesteld van Ds. Ringnalda een jaar verslag van de Zendingsactie der Studenten aan de Vrije Universiteit, in handen gesteld van het Zendingscomité een steunverzoek in handen ge steld van de Commissie ad hoe. een drietal ingekomen attestaties aanvaard. Rapportentwee rapporten worden uitge bracht aangaande leden die zonder attestatie zijn vertrokken, aan de betrokken kerkeraden zal een schrijven worden gezonden. Door de jeugdouderlingen wordt rapport uit gebracht betreffende hun arbeid onder de on trouwe doopleden. Een tweetal zal door wijk- predikant en ouderling worden bezocht en zoo- noodig een termijn van drie maanden worden gesteld. Voorts wordt door jeugdouderlingen eenige mededeeling omtrent de jeugdverenigin gen gedaan. Op grond van een desbetreffend rapport, wordt een doopattest aanvaard. Ds. Ringnalda brengt rapport uit omtrent een aan de Classe gevraagde inlichting. Op voorstel van de Sectie wordt een ontrouw dooplid onder het opzicht der jeugdouderlingen gesteld. Met de voorbereidende werkzaamheden van de samenstelling der lijst van candidaat ouder lingen wordt een aanvang gemaakt. Volgende week breed. 22 October a.s. Sectie. 29 October a.s. smal. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Z E)N DING. Middelburg. In dank ontvangen uit het busje van der S. f 1.671/»Marietje Meiers Seisplein 180 h. c., uit het busje Familie de P. f 17,26uit de busjes der Gereform. Zondagschool alhier f 44, en een groote doos zilverpapier en theelood van de lste klas der Gravenstraat-school. Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Dientje Sturm een reuzepak zilverpapier, cap sules en postzegelsvan Lena Mommaas een par tijtje sigarenbandjes en zilverpapier van Jo, Marietje en Dikkie Nonnekes een pak zilverpapiervan Johan Jansen een partij theelood en van Jo en Jan Bakker een zakje zilverpapier. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen een pak zilverpapier van de kinderen van de Chr. School te Koudekerke van Marietje Bolier, en van Piet Dronkers, Noordweg, Middelburg. Mej. C. Littooij, Molstraat. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg N. T. 35. Wijze en dwaze maagden, vr J. Wille- boordse. V. G. 11. Onder Spaansche dwingelandij, vr. L. Willeboordse. Geref. Jonglingsver. „Herman Faukeel" Middelburg. Gel. Bel. art. 19. „Van de vereeniging en het onderscheid der twee naturen van Christus in één persoon" door vr. A. Leenhouts". Kerk. Gesch. Schets 4, „Van het Oosten naar het Westen" J. V. Blad 49, Jaargang 39, door vr. J. Janse. Knapenvergadering „Samuel" Middelburg. Afd. I. B. G. les 9. door vr. Schout. K. G. les 35 door vr. W. de Rijke. Alle vrienden worden verwacht. Nieuwe leden zijn ook welkom. Afd. IH. co* G. les 13. „Izaaks huwelijk" door vr. Kingmans K. G. Luther vervolg, door vr. van Swighem. Geref. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke. Vergadering in Vereen.-gebouw Zaterdagavond 8 uur. Inleiding N. T. Het doel en het leeren door Gelijkenissen door vr. M. Boone. InleidingA. R. beginselen, Art. 10, schets 182 door vr. W. de Schipper. Meisjes vergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. Na de pauze Vad. Gesch. „Graaf Willem I," door Marie Cornelisse. Bijdrage Mies Harinck. Afd. II. Bijb. Gesch. Abraham de Hebreër, door Betsy Fran^.oijs. ReciteerenJo Oggel. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Geloofsleer De Voorzienigheid Gods. „B. en B." 14 Febr. 1930. Maatsch. Onderwerp De apostelen des Heeren en de vrouw. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 27 SEPTEMBER 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. School. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. A. Koning Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds P. J. O. de Bruijne Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr 7 uur ds. W. F. M. Lindeboom Gapinge 9.30 uur dhr. Coumou 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. M. Vreugdenhil Collecte Theol. School. 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur dhr. Coumou Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 10 en 3 uur 7 uur Lezen eener Leerr. ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur ds. J. D. v, d. Velden te Rotterdam. Oosterland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. D. v. d. Velden? Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. A. P. Heijner te Gorinchem. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES* Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk ds. G. van Heiningen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. W. H. v. d. Vegt 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Cand. P. Bakker te Ellewoutsdijk. Wemeldinge 10 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolph aartsdijk 10 Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 uur 2.30 uur Hoek 10 uur 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. C. Kapteijn te Amsterdam, ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. Potma ds. J. B. Vanhaelen ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3