KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTENT PREDIKBEURTEN op de geheele instelling. Over deze instel ling werd Bodelschwingh in 1872 predikant directeur en, indien van iemand, dan geldt 't van hem, dat hij de rechte man was op de rechte plaats. Onder zijn liefdevolle en energieke leiding is deze instelling uitgebreid en uitgebreid, totdat Bethel, nog tijdens 't leven van B., een stadje werd met 5000 inwoners. 4) Vervuld met heilig geloofsenthousiasme begon hij zijn arbeid met den veelzeggenden tekst voor intreepredikatie„De snoeren zijn mij in liefelijke plaatsen gevallen, ja, een schoone erfenis is mij geworden". Zijn rijke gaven voor het werk der Chris telijke barmhartigheid kwamen hier tot volle ontplooiing. In zichzelf vergetende liefde gaf hij zich geheel aan de zieken en ellen- digen. Diep was hem in de ziel gedrongen ik mag mijn leven niet voor mijzelf houden, ik ben verplicht mijn leven voor anderen tot een zegen te maken. Zoo legde hij vrijwillig zijn leven op 't altaar der zelfver loochening. Zoo beleefde hij het woord, dat we in alles elkanders schuldenaars zijn en was hij een levende bevestiging van de waarheidde liefde zoekt zichzelve niet. Zijn leven straalde iets af van Christus' leven. De liefde van zijn Heiland werd in hem zichtbaar. Hij werd niets anders dan een middel om anderen te zegenen en stelde zich geheel ter beschikking van zijn medemenschen. Maar zóó werd zijn eigen leven ook al rijker zijn leven aan anderen wegschen kende, vond hij al meer het leven. Evenwel zoo werd zijn leven ook steeds drukker. Ds. H. Pierson heeft eens gezegd „Die weinig lief heeft, krijgt weinig te doen. Die iets meer lief heeft, krijgt iets meer te doen. Die volmaakt lief heeft, krijgt een werk te doen, waaraan geen eind en een arbeidsveld, waaraan geen grens is". Dit woord wordt bewaarheid in Bodel schwingh. Zaamslag. KOK. (Wordt vervolgd). x) B. had een voortreffelijken opvolger voor zijn werk gevonden in den candidaat Berg. 2) In de Schriftenniederlage der Anstalt Bethel is in 1896 uitgegeven DieFagebach- aufzeichnungen aus dem Feldruge 1870 von F. v. B. 3) Zie„Von dem Leben und sterben vier seliger Kinder" von F. v. B. verschenen in de Schriftenniederlage der Anstalt Bethel. 4) Op 't oogenblik zijn er naar mij verstrekte gegevens 8000 menschen woon achtig, voor een deel patiënten en voor een ander deel helpers en helpsters in allerlei takken van dienst. TWEETAL TE TwijzelCand. H. J. ten Brink te Amsterdam. Cand. A. van Dijk te Rotterdam. Zuidwolde (Gr.)Cand. H. J. ten Brink te Amsterdam. Cand. G. J. Hoytema te Franeker. BEROEPEN TE Neede Cand. D. J. Coumou te Middelburg. DedemsvaartS. Wesbonk te Hoorn. Zuidwolde (Gr.)Cand. G. J. Hoytema te Franeker. Beetgum F. Guillaume te Oosterend (Fr.) Twijzelcand. H. J. ten Brink te Amsterdam. Bergum Th. Boersma te Hijlaard. Gerkesklooster-Stroobos J. S. Post te Axel. BEDANKT VOOR Pijnacker-Nootdorp A. van de Weg te Ottoland. Ds. J. Gommer, Geref. predikant te Aalten, ontving van de classis Zutphen op zijn verzoek eervol emeritaat, met ingang van 1 December a.s. Ds. Gommer werd ge boren 16 Sept. 1861. Hij ontving zijn oplei ding aan de Theol. School te Kampen, waar hij in Juni 1891 het cand. examen aflegde. In zijn eerste gemeente, Grijpskerke in Zeeland, deed hij 22 Nov. van dat jaar zijn intrede. Hij zal dus voor den ingang van zijn emeritaat de veertig dienstjaren hebben bereikt. Van Grijpskerke ging hij 6 Aug. 1899 naar zijn tegenwoordige gemeente. In verschillende classicale en provinciale de- putaatschappen heeft Ds. Gommer zitting. Zoo is hij o.m. kerkvisitator in de classis Zutphen zuidelijk gedeelte. Op een nader te bepalen dag hoopt Ds. Gommer afscheid te nemen van zijn gemeente. Hij blijft te Aalten wonen. Ds. W. H. van der Vegt nam Zondag j.l. voor een overvol kerkgebouw afscheid van de Kerk te Bergum, wegens vertrek naar Goes. Hij had tot tekst 2 Joh. 8 en handelde over„de roeping der Gemeente ten opzichte van het werk van den dienaar des Woords", waarbij gewezen werd op 1. het gevaar dat dreigt, 2. de wacht die betrokken moet worden, en 3. het loon dat uitgekeerd zal worden. Diaconalia. Mag nog even herinnerd aan de 42ste Centrale Diaconale Conferentie D. V. te houden te Haarlem op Woensdag 2 Sept. 1931, in de Sociëteit „De Vereeni- ging", Lange Bagijnenstraat. Aanvang 's mor gens 10y4 uur. Het agendum wijst er op, dat zeer belang rijke vragen zullen worden behandeld, zooals o. a. blijkt uit de punten 5, 7 en 10. Met belangstelling zullen velen de bespreking en beantwoording juist in dezen tijd tegemoet zien. Ook het referaat van dr. J Hoek lokt aan. 't Is te hopen, dat ook de Zeeuwsche diaconiën een ruim contingent voor de Haar- lemsche vergadering leveren zullen. Samenspreking en onderricht is steeds noodig, ook nu. Theol. School te Kampen. De inschrij ving van nieuwe Studenten en de recensie is bepaald op D. V. Vrijdag 18 Sept. e. k. des middags van 24 uur. Zij die zich op grond van Diploma Eind examen Gymnasium of Staats-examen willen laten inschrijven worden op 18 Sept. ver wacht des morgens om half tien in het ge bouw der Theol. School, Oudestraat 6. Namens het College van Hoogleeraren, Dr. J. Ridderbos, Secretaris. Familie en Diaconie. Van ds. C. B. Schoemakers, em.-pred. der Geref. Kerk te Katendrecht, treffen we in de »Kraling- sche Kerkbode" een verhaal aan van wat hij in vacantietijd bij een zijnei\gastheeren mee maakte Op zekeren dag belde iemand bij den gastheer aan. Hij noemde zich X. IJ., thans wonende te Z. Toen een der dochters kwam zeggen, dat een zekere heer IJ. haar vader wenschte te spreken, was het voor hem geen onbekende naam en zonder eenige aarzeling werd de vreemdeling binnengelaten. Nauwelijks gezeten maakte hij zich bekend als de zoon van wijlen de weduwe IJ., die eenige jaren geleden was overleden. Die weduwe was een bekende in de gemeente. Jaren aaneen was zij door de Diaconie ondersteund. Na een en ander over de familie-aange legenheden gesproken te hebben, deelde de heer IJ. mede, wat eigenlijk het doel van zijn komst was. »Mijn moederzoo zeide hij, heeft vele jaren ondersteuning genoten van de kerk, zoudt u mij kunnen zeggen, over hoeveel jaren die ondersteuning heeft geloopen en hoe groot het bedrag was, dat zij wekelijks uit de Diakoniekas heeft ontvangen Mijn gastheer, een oud-ouderling, kon daar op niet voldoende antwoorden, maar zond zijn dochter naar den Penningmeester van de Diaconie, die in zijn onmiddellijke nabijheid woonde, met de vraag of hij gelegenheid had bij haar vader te komen en zoo ja, of hij dan het kasboek van de Diaconie wilde mee nemen. Na eenige minuten kwam de Diaken-Pen ningmeester, het kasboek werd opengelegd en men ging aan het tellen hoeveel jaren de weduwe IJ. was ondersteund en hoe groot het bedrag was geweest, wat zij in die jaren had ontvangen. Het bleek een respectabele som te zijn. „Ja, ziet u heeren, de Heere heeft mij met aardsche goederen gezegend. Als arme jongen van een door de Diaconie ondersteunde we duwe, moest ik zeer vroeg mijn handen uit de mouw steken om iets voor moeder te verdienen en dus mee te helpen om in haai en ons onderhoud te voorzien. Later toen ik een zelfstandige positie in het leven kreeg, heb ik zeer veel zegen op het werk mijner handen mogen ondervinden. Naast de Diaconie heb ik moeder naar mijn vermogen geholpen. En de Heere is steeds doorgegaan met Zijn zegeningen. En nu gevoel ik, dat ik voor de roeping geplaatst word, ja, het is de drang van mijn hart geworden om alles terug te geven wat moeder als ondersteuning uit de Diaconiekas ontvangen heeft". Tegelijk haalde IJ. zijn portefeuille voor den dag en telde de belang rijke som uit, die hij stelde in de handen van den Diaken-Penningmeester. Het is te begrijpen, dat de oud-ouderling en de diaken hun ooren en oogen niet konden gelooven, en zoo op ongedachte wijze voor een verrassing werden geplaatst. En toen zij een paar dagen later daarvan mededeeling deden in een vergadering van den Kerkeraad, was er onder de broederen dankbare blijd schap niet alleen dat door deze koninklijke gift de vaak bijna ledige kas van de Diaconie was gevuld, maar ook was er vreugde in het hart, dat de zoon van die weduwe hiermee zijn roeping had verstaan. Nadat ik dit verhaal had aangehoord was mijn eerste opmerking dat is niet alledaags zoo iets behoort tot de zeldzaamheden in ons kerkelijk leven. Hoe dikwijls moet er geklaagd worden over de kinderen, die zich het lot van hun behoef tige ouders niet aantrekken, terwijl zij daar voor wel in staat zouden zijn. Wat kunnen de nabestaanden, de familieleden zich gemak kelijk afmaken van hun in armoede verkee- rende verwanten met te zeggen Zij zijn leden van de kerk en nu moet de kerk ook maar voor hen zorgen, zoo durven kinderen en familieleden zeggen, die heel goed in staat zijn de helpende hand te bieden. Het is waar, dat de kerk des Heeren voor haar arme broeders en zusters moet zorgen het is haar een eere en een voorrecht dat te mogen en te kunnen doen. Maar toch, met nadruk moet nog eens gezegd worden, dat vóór alles de kinderen der nabestaanden een roeping hebben te vervullen, n.l indien zij daartoe bij machte zijn. Is het niet hard en vreeselijk als kinderen, die wel helpen kunnen, tot hun ouders of familieleden, tot hun verwanten, die in be hoeftige omstandigheden verkeeren, zeggen: „gaat heen en wordt warm" en dan ze weg zenden met ze te verwijzen naar de kerk waartoe ze behooren Moet bovenstaand verhaal ons niet aan sporen om onze roeping na te komen Ik twijfel er niet aan of dergelijke verrassingen zouden het deel worden van menige Diaconie. K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer niet 31 Augustus maar Maandag 7 September De Secretaris. AGENDUM voor de Vergadering der Classis Middelburg op Dinsdag 8 September 1931, in de Hofpleinkerk te Middel burg. Aanvang 91/2 uur. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen ds. Ringnalda, praeses ds. Pestman, assessor ds. Lindeboom, le scriba ds. Koning, 2e scriba. 4. Ingekomen stukken. 5. Rapporten. 6. Instructies. 7. Rondvraag art. 41 D. K. O. 8. Aanwijzing roepende kerk. 9. Lezing der korte notulen. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Namens de roepende kerk van Grijpskerke, H. Pestman, praeses. A. Pouwer, scriba. Ondergeteekende bericht hiermede aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D. V. Donderdag 3 September zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk om de collecte voor de Hulpbehoevende kerken in de Provincie in ontvangst te nemen. Ontvangen collecten voor de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit van de ker ken in de classis Middelburg Arnemuiden f 18,05; Domburg f 11,64; Gapinge f8,34; Grijpskerke f 24,31 Koude- kerke f 23,12 St. Laurens f 18,71 Meliskerke f 15,24; Middelburg f 134,54; Oostkapelle f 13,70Serooskerke f 35,80Souburg f 37,56; Veere f 19,85Vlissingen f 72,33Vrouwe polder f 14,67 Westkapelle f 4,25. De classic, correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 28 Aug. 1931. Veere, 27-l-'31. Zondag 23 Augustus was het voor de Geref Kerk alhier een blijden dag, daar Ds. J. v. d. Guchte, na vorige week daartoe bevestigd te zijn, zijn intrede deed. Z.Eerw. had als tekstwoord gekozen Efeze 4 11 en 12 en sprak over „de ver zorging van het leven der kerk door den Heere Jezus Christus" en ging daarbij na le. wat deze verzorging inhoudt2e. de wijze, waarop ze geoefend wordten ten 3e op welk doel zij zich richt. Na het einde der predicatie volgde ver schillende toespraken en richtte Z.Eerw. zich ten slotte tot zijn gemeente. Vervolgens werd de nieuwe leeraar namens den kerkeraad toegesproken door br. W. de Wolfnamens de classis Middelburg door Ds. Pestman van Grijpskerkeen namens de burgerlijke Overheid door den Heer Dronkers, Burgemeester van Veere. Ten slotte werd door de gemeente Z.Eerw. toegezongen de zegenbede uit Ps. 134 3. Stelle de Heere dezen jeugdigen dienst knecht tot een rijken zegen voor deze Zijne gemeente is de wensch en bede van kerke raad en gemeente. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Veere, H. Luijk, Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van een zuster der Gemeente f 2,50 door tusschenkomst van br. Adri- aanse, waarvoor hartelijk dank. C. WiUeboordse kassier Diaconie. Middelburg. Gevonden in mijn brievenbus een „dankoffer", groot f 25,te verdeelen als volgt: f 5.voor de kerk, f 5,voor de armen, f 5, voor het Rusthuis, f 5,voor de Zending en f 5,— voor de Stadsevangelisatie Met wederkeerige groeten en dank aan N. N. Ringnalda. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Mej. Jongepier, Dampoortstraat een pak t.heelood. Mej. C. Littooij. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Fransien, Maatje en Jaap de Bruijne 100 halve centenvan Corrie, Mina en Maatje van Belzen 37 halve centen 3 kluten en een doo3 zilverpapier van de zes jongens van Steketee, hun zusje Marie zoomede hun nichtje Mina v. d. Werf 184 halve centen en een tasch zilverpapiervan Frans Bakker een pak zilverpapier en capsulesvan Anton de Bree een pakje zilverpapier en van Jo de Valk een doos zilverpapier, 23 halve centen en 5 kluten. Wie nu Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. V E R E E N I G I N G SL E V E N. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg Zending. De godsdienst der Javanen J. B. Jrg. 37 No. 30, 33, 40, 42, vr. J. Wiegel. 0. T. art. 18 1 en 2. Onze koloniën, vr. J. Poppe Geref. J.V. te Koudekerke. Zaterdagavond 8 uur Vereenigingsgebouw. Inl. Geloofsbelijdenis Art. 20, door vr. C. Sinke. Inl. Vad. Gesch. De Kruistochten en de gevolgen daarvan, door vr. P. Izeboud Gz. Vrienden, denkt aan voorstudie M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch.Het Natuurverbond. Gen. 8 19einde en Gen. 9118. Schets 7 (2) Leidr. Oud. Test. Maatsch. Onderwerp: Beroepskeuze. Komt allen, gij, die 18 jaar en ouder zijt in con sistorie Gasthuiskerk, Donderdagsavonds 8 uur. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. N. T. art.- 35. Gelijkenissen aangaande Christus komst, vr. J. H. Louwerse. A. R. deel II, art. 2. Volksvertegenwoordiging, vr. J. Ton. Alle leden worden verwacht. CORRESPONDENTIE, A. A. te M. schikt. Uw schrijven is voor opname niet ge- Redactie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 30 AGUSTUS 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Emeritie-fonds. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur ds. D. Ringnalda ds. Allaart Cand. D. K. Wielenga te Franeker. ds. Allaart te Terbregge. ds. D. Ringnalda Cand. D. K. Wielenga te Franeker. Cand. IJ. de Graaf te Zeist, ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. ds. P. J. O. de Bruijne Lezen eener Leerr. ds. H. Pestman ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. M. Vreugdenhil Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. W. F. M. Lindeboom ds. Goudappel ds. J v. d. Guchte ds. H. A. Wiersinga Lezen eener Leerr. ds. P. J. O. de Bruijne ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE, Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 10, 3 en 7 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. Zonnemaire 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Cand. Coumou te Middelburg, ds. P. A. Zijlstra te Middelharnis. ds. Z. Hoek ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen Lezen eener Leerr. Terne uz en, 19 Aug. '31. Ontvangen collecten uit de Classis Axel voor de Hulpbeh. Kerken in de Provincie van de navolgende Kerken Aardenburg f 6.55 Axel f 72.90 Hoek f 12.— Oostburg f 17.91 Terneuzen f 47.01Zaamslag f 34 82 Schoondijke f 30,17. Van de Geref. kerk Axel voor de Zuiderzee-arbeiders f 47.27 en van de Geref. Kerk Schoondijke voor de Theol. School f26.31 van de Geref. Kerk te Hoek, voor Wonosobo f 5,M. Riemens. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. van Haeringen te Dedemsvaart. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. J. F. van Hulsteijn te Middelstum. '8 Gravenpolder 10.30 en 3 uur ds. J. Koolstra Bed. H. A. en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 10 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdyk 10 eu 2 uur ds. Joh. Booij ds. W. v. d. Bos te Nijkerk. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. RUSTHUIS MIDDELBURG. In dank ontvangen 1 mand appelen en 4 kisten peren. Waarnemend huisvader, C. Huiszoon. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondyke 10 en 3 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. F. J. v. d. Ende te Kamperland, ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand Bakker te Ellewoutsdijk. ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3