INGEZONDEN STUKKEN. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN* In afwachting van de bespreking der „Handelingen" door de redactie zij het door opname van het bovenstaande voorloopig genoeg. Zonderling. Ds. Gispen schrijft in de Schev. Kerkbode Ds. J. L. Jaspers, die na een diensttijd van slechts 19 jaar als predikant van de Kerk te Lunteren emeritaat ontving in 1924, heeft weder iets van zich laten hooren. Men herinnert zich dat hij een naamlooze brochure tegen de beslissingen van de Synode van Assen schreef en daarover onderhouden is namens de Classis Arnhem. Bij geruchte vernamen we, dat men met 't oog op zijne gezondheidstoestand niet verder met hem handelen zou. Sinds vernamen we van deze zaak niets. In de Overtoomsche Kerkbode van 26 Juli publiceert Dr. Geelkerken ,,met blijdschap" het verzoek van Ds. Jaspers, een brief, door dezen aan den kerkeraad te Lunteren ge- zogden. Uit dezen brief blijkt, dat een Deputatie, bestaande uit Ds. A. S. Schaafsma en K. Winkelman, tot hem gekomen is met 't voorstel, dat Ds. Jaspers aldus omschrijft »Ook thans wijst gij mij volgens mededeeling van genoemde Deputaten een weg welke ten gevolge zou hebben, dat de tijd van talmen en wachten en van werkeloosheid •weer voor twee jaar verlengd werd". Ds. Jaspers heeft 't voorstel van deze deputaten niet aangenomen. Hij schrijft aan 't eind van zijn brief aan den kerkeraad van Lunteren »Daar ik nu mijnerzijds in geen geval kon inkomen in het voorstel uwer Deputaten om eene for- meele verklaring te teekenen, dat na on derlinge bespreking een bevredigend resul taat werd verkregen en ik nog steeds in de overtuiging sta, dat de door Assen ge- slagen breuk zonde is voor God en ik de betreurenswaardige gescheidenheid der Ge deformeerde Kerken in twee afzonderlijke kerkverbanden in geweten niet erkennen kan, acht ik mij verplicht dit ook feitelijk niet te doen en dus, indien bijvoorbeeld van een der kerken in Hersteld Verband de uitnoodiging om in haar midden in de bediening des Woords voor te gaan tot mij kwam, deze te moeten aanvaarden". Ds. Jaspers heeft niet lang op eene uit noodiging van «Hersteld Verband" behoeven te wachten. In 't zelfde nummer van de Overtoomsche Kerkbode staat tevens een officieel bericht van «Deputaten ad hoe", dat ze kennis genomen hebbende van de door Ds. J. L. Jaspers, em. pred. bij de Kerk (O.V.) van Lunteren gepubliceerde «verklaring aan Ds. Jaspers gaarne het recht verleenden in onze kerk in de bediening des Woords voor te gaan". De gepubliceerde verklaring in 't schrijven aan den Lunterschen Kerkeraad is van 21 Juli j.l. en de mededeeling van »Deputaten ad hoc" is van 22 Juli j.l. Haastiger kan de toegang tot de kansels in Hersteld Verband niet aan dezen emeritus predikant ontsloten worden. We begrijpen »de blijdschap" van Dr. Geelkerken en ook het •gaarne" van Depu taten ad hoe. Zij hebben verloren Dr. van Leeuwen tot voor eenige weken predikant in Hersteld Verband in Leeuwarden, indertijd als een groot geleerde" en een groote aanwinst ingehaald met vreugde. Dr. van Leeuwen heeft volgens officieele publicatie niet ontslag gevraagd" maar •ge nomen" en heeft na des Zondags nog twee maal gepreekt te hebben in zijn kerk van Hersteld Verband zonder iets mede te deelen zich in die week bij de Herv. Kerk gevoegd om, naar verluidt, daar predikant te worden. Tegenover dit verlies staat nu de aanwinst van een Em. pren. der Geref. Kerken, die nu reeds 7 jaar emeritus is en het pensioen dier kerken ontvangt. Tijdens zijn emeritaat schrijft deze een naamloos geschrift tegen de Synode van Assen en zal nu gaarne optreden in Hersteld Verband. Wij kunnen niet anders dan zulk een wijze van doen zonderling vinden in elk opzicht. Verslapping. Ds. P. van Dijk van Zaandam waarschuwt in het »Noord-Hol- landsch Kerkblad* tegen den geest van ver slapping op kerkelijk gebied, die in onze kringen dreigt binnen te dringen. We stem men in met zijn woord. Hij schrijft We weten hoe 't gaat. In de Herv. Kerk treedt van avond Dr. H. opBeroemd redenaar. Nooit gehoord Ik kom tegen kerktijd om je Eigen dominé Och wat die catechismuspreeken ook altoos «Vanmorgen wordt in het H. V. ge preekt door mijn ouden schoolkameraad, 'k Moet toch eens zien wat die er van maakt!* »Zeg, waar heb jij gezeten 'k Zag je niet in de Kerk. O, weet je dan niet, dat we Dr. G. voor de Radio hadden Fijn, man. Wat is de Radio toch prachtig. Zeldzaam mooie preek net zooals hij schrijft. Zoo recht op den man afWe hebben met z'n allen genoten*. Met z'n allen Ja 'k heb nog een paar lui gevraagd, die hem ook wel eens hooren wilden als je een volgenden keer soms ook trek hebt, je komt maar, hoor I *Ja maar je eigen kerk?* Het zal je in den hemel niet gevraagd worden, tot welke kerk je behoord hebt*. Ziet ge, Amice, zoo is het gesprek, dat je af en toe opvangt. En daaruit maak ik één ding op dat het er met ons kerkelijk besef, en dus nog in erger mate met ons kerkbegrip echt droevig voorstaat. De geschiedenis van Afscheiding en Dole antie schijnt men niet meer te kennen. Ik kom in aanraking met Hervormde vrou wen, die met Gereformeerden getrouwd zijn, doch uit liefde tot de kerk, waarin zij ge boren werden en belijdenis deden, niet door haar man te bewegen zijn om over te komen naar de Gereformeerde Kerk. Ik heb voor zulke vrouwen meer respect, al deel ik haar redeneering niet, dan voor al die velen die in de practijk van hun kerk gang zoo gemakkelijk van kerk blijken te veranderen als van hun rok. Je moet toch werkelijk eens nalezen, Amice, wat de beteekenis is geweest van den strijd in 1834 en 1886. Maar wanneer in onzen slappen tijd onze voorgangers, en daar versta ik onder alleen die zekere leiding hebben te geven dominees, ouderlingen, onderwijzers, evangelisatie-arbei ders, ik zeg, wanneer in dezen tijd van zoo weinig kerkelijk besef zulke leidende personen den instituairen vorm van de kerk al evenzeer voor doodbijkomstig verklaren, dan vrees ik voor het geslacht dat komt. De fout ligt o.i. hierin, dat zoowel onder voorgangers als onder de leden het inzicht al meer begint te ontbreken wat onder kerk naar het Woord van God en de belijdenis moet worden verstaan. We zullen er op bedacht moeten zijn om dit vage idee voor meer klare begrippen te doen wijken. We zullen er op bedacht moeten zijn, dat de worsteling onzer vaderen tot handhaving en uitbreiding van de zuivere belijdenis een worsteling is, waar ook ons huidig en ons toekomstig geslacht zijn aandeel in behoort te nemen. Want Gereformeerd* beteekent zeer zeker een door Gods Geest gewrochte daad in het verleden. Maar het beteekent nog veel meer een door de Koning der Kerk ons opgelegde voortdurende roeping in heden en toekomst Kerkbouw. Eerste-steenleg- gingte Mechelen (België). Maandag 27 Juli is nu de eerste steen ge legd voor het nieuwe kerkje. Veel belangstel lenden, vooral uit Mechelen, waren aanwezig. O. a. ook Ds A. G. Barkey Wolf, uit Den Haag, de vorige predikant van Antwerpen. Het eerste werd het woord gevoerd door Ds. H. Winter, die namens den Kerkeraad de bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke wenschen uitte. Nadat eenige Psalmverzen gezongen waren, sprak ouderling J. Stadeler kort over het gedenkwaardige over de omstandigheden, dat het nieuwe kerkje verrees op de weide, die vroeger behoorde bij de kapel van Willem van Oranje. Als Mechelaar, die zijn mede burgers liefheeft, sprak hij in 't bijzonder den wensch uit, dat velen door de prediking en evangelisatie tot belijdenis van den eenigen Naam zouden gevoerd worden. Tenslotte werden treffende woorden ge sproken door Ds. A. G. Barkey Wolf. »Moge dit mosterdzaadje uitgroeien tot een boom, waarin de vogelen des hemels nestelen*, al dus spr., die het allereerste begin heeft mee gemaakt in Mechelen. Reeds nu is veel groei te bespeuren. Ook Nederland, inzonderheid Den Haag, leeft mede, als bewijs daarvan overhandigde de spreker een gift van fr. 12.000, om de bouwkosten tegemoet te komen. Deze ongedachte groote som werd door Ds. Barkey Wolf en zijn catechisanten in korten tijd verzameld. Weest echter ver zekerd, zoo eindigde spr., dat we niet alleen voor Mechelen offeren, maar ook bidden. Op verzoek van Ds. Winter metselde Ds. Barkey Wolf een gedenksteen in, waarna de aanwezigen nog eenigen tijd in dankbare stemming bij het bouwwerk bleven. De architect hoopt het kerkje begin De cember a.s. gebruiksklaar te kunnen opleveren. K.B. S. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) L. S. Sedert enkele jaren wordt den bewoners van ons Rusthuis voor ouden van dagen een auto-tocht over ons schoone eiland aange boden. Nu zijn er buiten het Rusthuis ook nog ouden van dagen of gebrekkigen, die even eens wel eens gaarne zoo'n tocht zouden willen meemaken, maar dit door verschillende omstandigheden niet kunnen, daarom vorm den ondergeteekenden een commissie die zal trachten die Broeders en Zusters zoo'n tocht aan te bieden op een nader te bepalen middag in Sept. Gaarne vernemen wij dan ook wie zijn auto voor dit doel wil beschikbaar stellen. Ouden van dagen van 70 jaar en ouder en gebrekkigen die aan deze tocht wenschen deel te nemen, kunnen zich vóór 23 Aug. a.s. opgeven aan een der Commissieleden. Zijn er onder de lezers van dit blad die voor dit doel een versnapering of een gift be schikbaar willen stellen ter veraangenaming van de tocht, dan zal die gaarne door één onzer in ontvangst worden genomen. De Commissie, W. E. Coumou, L.Delft H 1617. M. B. Fanoy, L.Burg B 16. P. van Sluijs, Noordsingel S 156f. W. Vermeulen Jr., Dwarskade G 111. M. Walraven, Segeerssingel V 60. Middelburg, 13 Augustus 1931. Met dit mooie plan kunnen wij niet anders dan sympathiseeren. Wij hopen dat de tocht goed moge slagen. Onze ouden van dagen moeten soms zooveel missen, waarom een ieder dit plan zal toejuichen. Waar er eenige onkosten aan verbonden zijn voor versnaperingen enz., laat de com missie ondervinden, dat de niet-auto-rijders ook het hunne willen bijdragen. D. Scheele. Nieuwerkerk (Z.) 10 Aug. '31. Be roepen tot Herder en Leeraar alhier de Eerw. Heer M. Heuseveldt, Theol. Cand. te Rotterdam. Namens den Kerkeraad, A. J. Rotte. Veere, 13 Aug. '31. Wegens ongesteld heid van den a.s. Dienaar des Woords, den Eerw. Heer J. v. d. Guchte, kan de intrede a.s. Zondag niet plaats hebben. De bevestiging zal echter D.V. geschieden in de n.m. Godsdienstoefening om 3 uur door den WelEerw. Heer Ds. P. van Strien van Haarlemmermeer. De kerkeraden die afgevaardigden zouden zenden, gelieve dit bericht te beschouwen als een algemeene kennisgeving. Namens den Kerkeraad der Ger. Kerk te Veere, H. Luijk, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad te Serooskerke, gehouden op Maandag 10 Aug. 1931. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Handelingen der ver gaderingen van de Curatoren der Theologische School. Zal circuleer en. Schrijven van archi tect Reitsma met bijlage betreffende kerk bouw, voor kennisgeving aangenomen. Aan vrage om een jaarlijksche bijdrage voor een Christel. Doofstommen-inrichting in Ned.- Indië besloten hiervoor jaarlijks f 10.af te zonderen. Schrijven van B. en W. van Serooskerke betreffende verbouw perceel D 831. Voor kennisgeving aangenomen. Kerkelijke Stand. Gedoopt Johannes Cor- nelis Meijers Jacz. Overleden Pieternella Wilhelmina SturmVersluis. Bij de Kerk van Middelburg zal een doopattest worden opge vraagd van iemand, die sinds eenige maanden alhier woonachtig is. Rapporten. Verslag wordt uitgebracht van het huisbezoek afgelegd in 25 gezinnen. Eenige regelingen worden getroffen met het oog op enkele alsnog af te leggen bezoeken. Naar de intrede van cand. J. v. d. Guchte te Veere op 16 Aug. a.s. worden afgevaardigd de brs. M. F. Sturm en C. Wattel. Ds. Lindeboom zal alsdan de Classis hebben te vertegenwoordigen, terwijl Ds. Eggink van Geldermalsen deswege a.s. Zondagmiddag zal voorgaan in den D. des W. Voor Zondag 6 Sept a.s. zal getracht worden voorziening te krijgen in den Predikdienst. Diaconale zaken. Advies zal worden inge- gewonnen betreffende een bepaald geval. Kassaldo op 1 Juli 1931 f 132.95i/2. Ont vangsten f 188.80. Totaal f 321.751/2. Uit gaven f275.10. Kassaldo op 1 Aug. '31 f 46.651/2- Censura Morum. Rondvraag. Sluiting. De Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. V1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen uit de collecte van 26 Juli j.l. een gulden, van Jo van Dijke een pakje zilverpapier, van Sini en Neeltje Kruijt een flink pak zilverpapier en van familie v. d. B. een mooi zendingsboek. Namens de Zendings-commissie, W. Karreman, Tuinstad Margrietenlaan 12. Middelburg. In dank ontvangen van de kin deren der Christelijke school Borssele een reuzendoos zilverpapierdoor bemiddeling van den hr. v. d. Maas, Krabbendijke, van de kinderen der Geref. school 115 h. c. en een groote doos zilverpapiervan Nellie Arnoldi uit Goes 1 pakje zilverpapier Namens de Zendings-commissie, L. A. Tange, penningm. M;i d d e 1 b u r g. Ontvangen uit de collectebus in het Rusthuis voor de Diaconie f 14,28V2, waarvoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier. M i d d el b u r g. In dank ontvangen voor de kerk de halve inhoud van de collectebus uit het Rusthuis ten bedrage van f 14,28V2- C. van der Kleijn, boekhouder. VEREENIGINGSLEVEN, Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg 0. T. 37. Richteren 11 vr. C. de Rijke. M. 0. schets 19. vr. J. Verhage. GEREF. JONGELINGVEREENIGIN KOUDEKERKE. Zaterdagavond 8 uur. Inleiding. O. T. Koning David te Hebron. C. Marrinisse. Inleiding Herdenking leidraad bes. II P. Laberijre. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 16 AUGUSTUS 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte uitzending Radio-dienst. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 uur ds. L. Oranje 6 uur ds. P. J. 0. de Bruijne te Vrouwepolder. Noorderkerk 9.30 uur ds. L. Oranje te Laren. 5.50 uur ds. D. Ringnalda Radio-dienst. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Cand. P. Bakker te Ellewoutsdijk. Domburg 9.30 uur ds. J. W. Eggink te Geldermalsen. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grypskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij 7 uur ds. P. Deddens te Rijswijk. Rede Jongel. Ver. St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr 2 uur ds. Gravendijk Meliskerke 9 uur ds. H. Pestman Bed. H. Av. 2 uur ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. P. Deddens te Rijswijk. Serooskerke 9.30 uur ds. C. Lindeboom te Amsterdam. Voorber. H. Av. 2 uur ds. J. W. Eggink te Geldermalsen. Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. C. Lindeboom te Amsterdam. Veere 9.30 uur ds. P. van Strien te Haarlemmermeer. 3 uur ds. P. van Strien Bevestiging. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE* Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. P. Unger Lezen eener Leerr. ds. F. Staal ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. Brouwer te Heinenoord. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 6uur Cand. H. v. d. Brink te Zeist. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Cand. H. v. d. Brink te Zeist. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES* Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 9.30 uur 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 10 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. I. K. Wessels te Harlingen. Lezen eener Leerr. ds. I. K. Wessels ds. Joh. Booij ds. H. J. Heida te Vlaardingen. Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL* Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. ds. F. Tollenaar te Den Helder, ds. J. B. Vanhaelen ds. Th. P. Potma ds. A. H. Oussoren te Ambt-Vollenhove. ds. S. Groeneveld ds. D. J. de Vries te Schoondijke.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3