INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN. Kerken van Semarang en Bandoeng instemming is uitgesproken met de onder b. genoemde toe komstige regeling en door de Kerken van Mid- den-Java met het overdragen van haar plaatselijk Zendingswerk aan de Classis. e. Met handhaving van het ten vorigen jare gevallen besluit omtrent de bijzondere positie van de Kerken van Medan, Pematang Siantar, Batavia en Soerabaja, er bij de Kerken van Batavia en Soerabaja op aan te dringen, dat zij alsnog naast haar plaatselijk, een bijdrage zullen geven voor het gemeenschappelijk Zen dingswerk. Na aanneming van dit voorstel stelt Ds. van Dijk voor thans ook over te gaan tot het aan wijzen van een Roepende Kerk voor den Miss. predikant. Om verschillende redenen stelt hij voor, daarvoor de Kerk van Bandoeng aan te wijzen. Aldus wordt besloten. De 42ste Centrale Diaconale Conferentie in de Geref. Kerken is bepaald op Woensdag 2 September a.s. in de Sociëteit ,,De Vereeni- ging", Lange Bagijnenstraat te Haarlem. Zij wordt gehouden onder voorzitterschap van den Heer J. H. Donner van Rotterdam. Er moeten drie Comité-leden worden geko zen die voor de provincies Overijsel en Gel derland zijn aftredend en, wijl zij niet in het diakenambt gebleven zijn, niet herkiesbaar, ter wijl voorzien moet worden in de vacature Noord-Brabant en Limburg. Dr. G. K. Schoep, geneesheer-directeur van het Christelijk Sanatorium „Sonnevanck" te Har derwijk, zal iets over den arbeid aldaar mede- deelen. Dr. J. Hoek, van 's-Gravenhage, lid der Com missie van Advies, hoopt een referaat te houden over het onderwerp De orde in het verzorgen Voorts is een viertal vraagstukken aan de orde gesteld, ingezonden door verschillende Diaconieën, en wel van Velp Welke zal de houding zijn van de Diaconieën der Gereformeerde Kerken in Nederland, betreffende het verstrekken van steun aan uitgetrokken werkloozen, die buiten hun schuld werden getroffen door de algemeene malaise, met werkloosheid en daardoor in een hulpbehoevenden staat vervallen? van DelftZijn er principieele bezwaren te gen en verdient het aanbeveling, om een gezin waarvan de man uitgesproken socialist en de vrouw lid der Geref. Kerk is, gezamenlijk met het Burgerlijk Armbestuur te onderhouden? De kinderen zijn doopleden der Geref. Kerk. (De man is nog jeugdig en reeds invalide.) van Haarlemmermeer O.Z. Welke houding moeten onze Diaconie n aannemen tegenover personen die een eigen bedrijf hebben, waaruit de inkomsten op gezette tijden van het jaar niet voldoende zijn voor het onderhoud van hun huis gezin, wanneer dit tekort vermoedelijk jaar op jaar terug zal komen en van Leiden In hoeverre mag het kerkelijk medeleven van steunbehoevenden, invloed uit oefenen op de hulpverleening der Diaconie Gevaren van het Ambt. We laten hier volgen een samenvatting van de redé, welke Ds. N. Buffinga, van Rotterdam, hield op den Theologischen Schooldag te Kam pen gehouden. Na gewezen te hebben op het voortreffelijke van het ambt, zoodat hij, die zich er echt toe geroepen weet, het voor geen konings kroon zou willen missen, noemt spr. enkele van de groote gevaren, die er aan verbonden zijn, en wel 1. Dienaren des Woords loopen kans, zich met een surrogaat van de bekeering tevreden te stellen en wel om tweeërlei reden a. omdat zij licht hun objectieve kennis in de plaats kunnen stellen van bekeering b. omdat zij hun arbeid voor den Heere kunnen aanzien als arbeid aan zichzelf. Het ambt zaligt hen niet. 2. Zij missen zelf den zegen van het ambt der zielezorg, omdat niemand hun het Woord verkondigt of hen nadert als zielszorger. 3. Omdat het ambt der Dienaren des Woords een openbaar ambt is, dat zich op de massa richt, ligt er het gevaar van het indruk willen maken en het bijval zoeken door ongeoorloofde middelen. Jacht maken op effect is niet uitge sloten. Bovendien is gevaarlijk, wat Prof. van Dijk zoo kernachtig „het enthousiasme van den kansel" noemde. 4. Dan vloeien er bovendien gevaren voort uit het ambt van Dienaar des Woords juist, wijl het een geestelijk ambt is te intiem en te veelvuldig omgang met het heilige stompt af. En als er dan nog tweespalt komt tusschen woor den en innerlijk leven, zoo ontstaat er onwaar achtigheid, die levens gevaarlijk wordt. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat iemand als handwijzer den weg ten hemel wijst en zelf buiten blijft in storm en nacht. 5. Ook de tijd, waarin wij leven, brengt groote gevaren mede voor een Godgevallige beoefening van het treffelijke ambt, gevaren en bezwaren, die naar drie richtingen nader worden aangegeven. Referaat Ds. H. S. Bouma. Na enkele inleidende woorden, wijst spr. er op, dat niet alles, wat tot de traditie kan worden gerekend, daarom als waardevol moet worden beschouwd. Dit geldt echter wel voor drie ele menten in de traditie van de Theol. School hare gebondenheid aan de Heilige Schrift, haar eerbied voor de belijdenis en hare liefde voor de Kerken. In dezen moet het tot dankbaarheid stemmen, dat van traditie kan worden gesproken. Door het bestaan van deze traditie heeft de School werk van beteekenis kunnen doen, niet het minst in de opleiding van de dienaren des Woords. In zoo verre het deze elementen geldt, moet dan ook de traditie worden bewaard. Dit eens te zeggen in deze periode, waarin zoo ve lerlei gevaar het Gereformeerde leven bedreigt, is zeker niet verkeerd. Ook de School heeft mede te werken in het afkeuren van wat ons bedreigt. Het beste, dat ze in hare traditie heeft, stelt haar tot dezen arbeid in staat, nu subjectivisme en individualisme ondergraven het gezag van de Heilige Schrift als het Woord van God, den eerbied voor de belijdenis en de krachtige open baring der kerk, en deze verkeerde beginselen niet slechts hun invloed openbaren in de „we reld" en in den christelijken kring in het alge meen, maar ook binnen onze kerken in hunne doorwerking gemerkt worden. Spr. toont dit nader aan en komt tot de conclusie, dat, om onverminkt te bewaren hetgeen ons werd toe vertrouwd, geëischt wordt worsteling naar bin nen en strijd naar buiten. Een reden van dankbaarheid is het, dat in deze dingen gerekend kan worden op de Theol. School, aan welke spr. toewenscht, dat ze in de toekomst getrouw mag blijven aan de traditie, welke in het verleden ontstond. De Thermometer. In de „Schev. Kerkb." wijst Ds. Feenstra er op, dat er voor het geestelijk leven der gemeente verschillende thermometers zijn. Eén van die is te vinden in de samenkomsten der gemeente. „Zeker, ik behoef nu toch wel niet te zeggen, dat als iemand trouw in kerk komt, dat alléén .reeds een bewijs zou zijn van hoogstaand gees telijk leven. Wij weten maar al te goed dat er ook hypocrieten zijn en menschen met een his torisch geloof, die eenmaal buitengesloten zullen worden. Maar nu het normale. Hoe staat het met dezen thermometer Daar zijn er die niet meer dan éénmaal den dienst des Woords bijwonen. En in de gelegen heid zijn geregeld te komen en het niet doen. Een paar argumenten wil ik noemen. Daar hebt ge ten eerste de wandelaars. Die tijdens den dienst des Woords een wandeling maken. Zij moesten zich voor God en de men schen schamen. En zij geven blijk vooral in da gen dat de thermometer hoog wijst, dat de ther mometer van hun geestelijk leven wel zeer laag staat. Daar hebt gij ten tweede de menschen, die, juist als de kerk begint, moeten dineeren. Stel u voor, dat kan niet veranderd worden. Dat hoort bij een zekeren stand. Bemerken zij dan niet, dat er een sterke daling is te lezen op den thermometer van hun geestelijk leven. Met zulke argumenten komen wij voor God niet klaar. Dan zijn daar ook nog de menschen, die thuis bij de radio luisteren. Ik denk natuurlijk niet aan onze zieken, en aan hen die thuis moeten blijven. Zij kunnen bijzonderen zegen genieten. Dan geeft de Heere Zijne beloften. Maar ik denk aan hen, die zonder wettige reden thuis blijven om dan naar de radiopreek te luisteren. Zij moeten be denken, dat zóó de gemeenschap der heiligen niet wordt beoefend. God wil de gehoorzaamheid en de orde. Alleen in dien weg geeft Hij Zijn zegen. En om dien zegen moet het te doen zijn. En daarom vooral in onze dagen, waarin de afval zoo onrustbarend toeneemt, laat ons toe zien. Beproeft u zelf. Denkt aan u zelf en aan uw gezin. Zie geregeld naar den thermometer. Christus heeft eenmaal geschreven aan een ge meente een brief, waarin Hij zegtIk weet uwe werken, dat gij noch koud zijt noch heetoch of gij koud waart of heet. Zoo dan, omdat gij lauw zijt, zal Ik u uit Mijnen mond spuwen." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1866 2 AUGUSTUS 1931 Zondag 2 Augustus is voor de leden en oud leden van „Herman Faukeel" een belangrijke dag, immers een dag waarop herdacht zal wor den, hoe voor 65 jaren de Jong. Vereen, te Mid delburg werd opgericht. En nu wij staan aan het eind dier 65 jaren en terugziende in 't ver leden, stijgt er onwillekeurig een danktoon op uit ons hart, een danktoon allereerst aan Hem, die ons in deze 65 jaren heeft bijgestaan en onze J. V. steeds over alle moeilijkheden en hin dernissen heeft heen geholpen. Heel vaak werd onze J. V. met ondergang bedreigd, doch steeds werd ze weer met vernieuwde krachten voort gezet. En wat een vruchten heeft de arbeid onzer J. V. afgeworpen. Er zijn mannen, die een voorname plaats in nemen in kerk of staat, en die eens leden waren onzer J. V., en weliswaar treden alle leden van „Herman Faukeel" niet even sterk op den voor grond, want er zijn er ook velen, die in alle stilte voortleven, doch ook de vruchten pluk ken, van hetgeen ze vroeger leerden op de J. V. En nu staan wij weer voor een nieuwe reeks van jaren, doch wij blijven betrouwen op Hem, Die ons tot hiertoe heeft voortgeholpen, en vertrouwen, dat God ons ook verder zal hel pen in de komende jaren, om het groote doel onzer J. V. degelijke mannen te vormen, die als stoere Calvinisten een plaats weten in te nemen in Kerk, Staat en Maatschappij, te doen verwezenlijken. En zoo wij slagen Gode alleen de eer Geen ijdele zelfverheffing, maar dank aan Hem, Die alles werkt in allen. Middelburg, 31 Juli '31. EEN LID. Hooggeachte Redactie Mag ik een klein stukje van Uw ruimte ge bruiken, om een anti-kermisactie aan te bevelen? „Vriendenkring" heeft ten doel, Gereformeerde jongens, die 's Zaterdagsavonds niet thuis blij ven, om welke reden dan ook, gezellig bezig te houden. Hij vecht tegen de straat. Die straat is in de kermisweek nog gevaar lijker dan gewoonlijk. Daarom organiseert „Vriendenkring" Dins dagavond een fietstocht en Vrijdagavond een roeitocht voor jongens. Maar de hoofdactie valt op Donderdag. Dan wordt in Mercurius (Koepoortstraat) een anti- kermisvergadering gehouden, waar allereerst Gereformeerde jongelui worden verwacht. Laten dan zij, die niet thuisblijven, Mercurius bezoeken. Allicht zijn er dan ook wel ouderen in de gelegenheid hun belangstelling voor 't werk van „Vriendenkring" te toonen door een bezoek. Ze zijn welkom Een advertentie in dit nummer der Kerkbode licht nader in. Met dank voor de plaatsing, Uw dw., K. HUIZENGA. Het huis „De gouden el" door Gera Kraanvan den Burg. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. In dit boek vindt men beschreven de heel gewone geschiedenis van dé familie Hildeink. Maar die heel gewone geschiedenis wordt dan zóó beschreven, dat men ook een interessante geschiedenis gaat vinden. En ook een leerzame geschiedenis. Het leven van onzen tijd met z'n mooie kanten maar ook met zijn bezwaren en gevaren treedt in de hier geteekende figuren in levende lijve voor het oog. De bezwaren zijn er en de gevaren, maar ook ziet men daarbij dat het Woord Gods een licht is op het pad en hoe het leven gezegend wordt van den mensch, die daarbij wil wandelen. Aan ouders, die kinderen hebben op te voeden en aan jonge menschen, die staan midden in de moeilijkheden van het opgroeiende leven, kunnen we het hartelijk aan bevelen. Zij kunnen er veel uit leeren, dat hun tot rijke winst kan zijn. Dit boek is één van de vier boekwerken, die dit jaar gezonden werden aan de leden van de „Vereeniging ter bevordering van Christelijke lectuur" van den uitgever J. H. Kok te Kampen. En op die nuttige Vereeniging willen we in dit verband dan nog eens wijzen. Men is lid van deze Vereeniging voor een contributie van 6. per jaar. Voor deze contributie ontvangen de le den dit jaar vier boeken A. v. Hoogstraten Schoch „De liefde van een moderne vrouw" Idsardi „Rozenhof" en het bovenaangekondigde boek en M. van der Duin, 1930, Een historisch verhaal. De prijs dezer boeken, ingenaaid, is in den gewonen boekhandel resp. 2.40 2.45 1.90 en 1.90, saam dus 8.65. Bovendien heeft elk lid het recht om elk jaar voor een bedrag van 5.aan ingenaaide boeken gratis te beschikken uit den Catalogus der Vereeniging. Voor zijn contributie van ƒ6.heeft men dus dit jaar voor een bedrag van 13.65 aan boeken. Voor dit lidmaatschap kan men zich ook opge ven door den boekhandel, waar men ook gratis het boekje kan krijgen, dat meerdere gegeven bevat. HEIJ. Middelburg. Gedurende mijn vacantie ge lieve men zich te wenden tot één der wijkouder- lingen en in bijzondere gevallen tot Ds. Ring- nalda. Ds. SCHEELE. Vacaturebeurten Arnemuiden. 9 Augustus Ds. Scheele. September Ds. de Bruijne. October Ds. Visser. November Ds. Douma. Ondergeteekende bericht hiermede aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 6 Augustus des voormiddags van 11—12 uur in de consistorie der Noorderkerk zitting zal houden tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 31 Juli 1931. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In de maand Juli werd gecollec teerd: Kerkbussen f91.97; Kerktelefoon f 160.40; aflossing f 142.05Theol. Fac. V. f 134.54 en huwelijks-collecte f 18.72. C. van der Kleijn boekhouder Kerk Middelburg. Gevonden in de collecte f 2,50 voor de Kerk en f 2,50 voor de Diaconie Hiervoor hartelijk dank. C. "Willeboordse Kassier Diaconie. ZENDING. V 1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank werd ont vangen van Willem en Tinus Kruit een pakje zilver papier van de Kinderen der Zondagschool 1. Groene- woud 4 dubbeltjes 1 nikkel 9 kluten 302 centen en 33 halve centen zoomede een reuzedoos zilverpapier en capsules en een doosje postzegels en sigarenband jes uit ons knikkertje 14 centen, uit busje Kerke- raadskamer 2 kwartjes, 4 dubbeltjes, 1 nikkel, 8 kluten 52 centen en 28 halve centenuit busje achterkamer jeugdgebouw 2 kwartjes 10 dubbeltjes 4 nikkels 16 kluten 166 centen en 6 halve centen van de kinderen der Chr. school Kasteelstraat 8 dub beltjes, 15 nikkels 112 kluten, 577 centen, 52 halve centenvan de kinderen der Chr. school Paul Kruger- straat 4 dubbeltjes, 20 nikkels 44 kluten 412 cen ten en 74 halve centen en van Trijntje Bouwsma 2 dubbeltjes, 2 kluten en een doosje zilverpapier. Mooi zoo Wie nu en wat? Namens de Zendingscommissie, W. Karreman Penningm. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen van de kinderen der 2e klas Heerengrachtschool, een pakje zilv. van Pietje v. As, en een pak zilverpapier en capsules van de kinderen der Chr. Bewaarschool en 100 halve centen en een pakje zilverpapier en eenige Belg. munten van Dina, Frans en Maarten Jobse te Oostkapelle. Mej. C. Littooij Molst. 90 Middelburg. Ontvangen van N. N. f 10 .- voor de kerk. Met vr. dank. D. Scheele. Middelburg. In dank ontvangen van Mej. J een doos zilverpapiervan de derde klas Graven- straatschool 2 doozen zilverpapier; van een ouden br. f 0,10. van br. K. f 4.en van de kinderen t uit de eerste klas Gravenstraatschool een groote doos 1 zilverpapier en lood. Namens de Commissie, L. A. Tange Penningm. f 59,53Hoek f 20,94 Oostburg f 19,06 Terneuzen f 71,04Zaamslag f 60,54. Aardenburg voor de Theol. Fac. V. f 7.87 en voor Wonosobo f 11,42. M. Riemens. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jonglingsver. „Herman Faukeel" Middelburg, a s. Zondag vergadering 's avonds half negen in de consistorie Gasthuis kerk. Alle leden en oud-leden worden verwacht. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 2 AUGUSTUS 1931, CLASSE MIDDELBURG* MIDDELBURG. Collecte Hulpbeh. kerken in de Provincie. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Scheele 6 uur Cand. Coumou Vrijdagmorgen 10.30 uur Huwelijksbevestiging. Noorderkerk 9.30 uur Cand. Coumou 6 uur ds. W. F. M. Lindeboom Arnemuiden 9.30 uur ds. J. C. J. Kuiper van Souburg. Voorb. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 en 2 uur ds. J. Visser te Kockengen. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur ds. Pestman van Grijpskerke. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. Pestman Voorb. H. Av. Koudekerke 9 en 2 uur ds. Vreugdenhil van Oud-Vossemeer. St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. Wiersinga Meliskerke 9 uur ds. M. Vreugdenhil 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Woensdag 1.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Voorb. H. Av. en Openb. Belijdenis. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. v. Strien van Haarlemmermeer. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 uur ds. D. Deddens Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. CLASSE ZIERIKZEE* Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5 30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Bed. 5.30 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. van Dijk te Rotterdam, ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar H, Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. F. A. den Boeft te Kralingen. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. H. v. d. Brink te 's Gravenhage. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES* Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 en 2 30 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. Terneuzen. Ontvangen collecten uit de Classis voor de Theol. School Aardenburg f 9,21Axel Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankz. Goes 9.30 en 5.30 uur ds. A. Dercksen te Feijenoord. 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. P. Smilde te Edam. Wemeldinge 10 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 uur ds. E. Beukema 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL* Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. van Puijvelde te Zuilen. Cand. G. J. Sybesma te Dedemsvaart. ds. D. J. de Vries te Schoondijke. ds. Th. P. Potma Lezen eener Leerr. Cand. van Exel te Utrecht, ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3