Nette Dienstbode KERKNIEUWS* BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN* ADVERTENTIEN. treurig het ook is, het is waar. En toch het zou zoo heel gemakkelijk anders kunnen. Men heeft niets waar voor te zorgen is en ieder is volkomen vrij en ieder oogenblik van den dag is voor ons zelf. Hoe groot de afstand ook moge zijn, de gelegenheid is er om de bediening des Woords bij te wonen. En niet alleen het moder nisme, maar ook het belijdende, het Calvinisme is tot daar doorgedrongen. Wieringermeer, Juli '31. M. LUNTEREN 1931. Mogen wij nog eens even de aandacht vesti gen op Lunteren 1931 Van 27 Juli1 Augustus, van 3 Augustus 8 Augustus, van 1015 Augustus en van 1722 Augustus worden daar conferenties gehouden vanwege den Zendingsstudieraad. Een gansche week verkeert men er onder Zendingsvrienden en Zendingsarbeiders. De deelnemersprijs is 20.per persoon, waarvoor men dan van Maandagmiddag tot Za terdagmorgen volledig pension heeft. Een deel van de vacantie in Lunteren door gebracht heeft velen zeer goed gedaan, 't Heeft hen geestelijk verkwikt, hun blik op den arbeid in het Koninkrijk Gods verruimd en ook heeft het leven daar in de heerlijke bosschen velen lichamelijk goed gedaan. Er wordt voor gezorgd, dat men niet den ganschen dag behoeft te luis teren. De middagen heeft men vrij voor rust of lichamelijke ontspanning. Met name willen wij wijzen op de 4e confe rentie, van 1722 Augustus. Deze zal inzonder heid aan de Jodenzending gewijd zijn. Al de zes Jodenzendelingen van Nederland zullen er aan deelnemen D.V. Ds. Kapteijn, Ds. Rottenberg en de heeren Kammeijer en Trotzianetzky zullen er cursussen leiden, terwijl Ds. ten Boom, vice-voorzitter en Ds. van Nes voorzitter is. Dr. Von Harling van het Institutum Judaïcum Delitzschianum te Leipzig ter opleiding van Jo denzendelingen hoopt er te komen spreken en ook Mevr. de Wed. Zalmann. Maar ook over de Heidenzending kan men op die conferentie allerlei hooren. Niet alleen dat er cursussen zijn onder leiding van Dr. Simon en Ds. Steinberg, maar Ds. Krij ger van Soemba denkt er ook te spreken over „De opleiding en het werk van den Goeroe Ind- jil op Soemba", en Zendeling Zijlstra over „De taak der Zending t.o. van het godsdienstige en sociale leven der Sa'dan Toradja's". Wij wekken onze broeders en zusters, die van de Zending in 't algemeen, maar ook van de Joden en Jodenzending in 't bijzonder allerlei eens willen hooren, op, zich zoo spoedig moge lijk, liefst vóór 28 Juli, voor deze conferentie aan te melden. Men kan zich ervoor opgeven aan 't bureau van den Zendingsstudieraad, Utrechtscheweg 64, Zeist. Ook zijn Ds. van Nes, Oostduinlaan 47, 's-Gravenhage en Ds. C. Kapteijn, Haringvliet- straat 59, Amsterdam-Zuid, de Jodenmissionaris- sen onzer Gereformeerde Kerken, gaarne bereid voor broeders en zusters die gaan willen, de op gave te doen. Men melde zich dan bij één dezer missionarissen aan. BEROEPEN TE Nieuwendam (gem. Amsterdam): M. Bouwman te Baambrugge. BurumA. Adema te Opende (Gr.). BEDANKT VOOR Gerkesklooster-StroobosW. L. Korfker te Barneveld. BolswardD. Zwart te Oudemirdum. Verslag van de Algemeene Vergade ring van de Nationale Vereeniging voor Geref. Voorbereidend Hooger Onderwijs, gehouden te Kampen op 25 Juni 1931, in het Hospitium Broe- derweg 15. De Voorzitter, Prof. Lindeboom, opent de vergadering. Alle primi-Curatoren (behalve de primus-Curator van Gelderland, Ds. Renting van Winterswijk, die door ziekte afwezig is, en wiens plaats ingenomen wordt door zijn secun dus, Ds. Esselink van Doorn) zijn tegenwoor dig, het grootste deel van de leeraren en enkele afgevaardigden of belangstellenden. De Voorzitter laat zingen Ps. 893, leest Efeze 6 110 en houdt over het voorgelezene een toespraak. De notulen van de vorige algemeene verga dering worden gelezen en goedgekeurd. De secretaris en penningmeester brengen ver slag uit. Nadat de commissie ten vorigen jare benoemd om de boeken van den penningmees ter na te zien gunstig verslag heeft uitgebracht, worden secretaris en penningmeester voor hun arbeid door den Voorzitter bedankt en wordt de penningmeester gedechargeerd. Tot commissie om de boeken van den pen ningmeester over 1931 na te zien, worden be noemd de heeren H. Krans en D. J. Telder, bei den wonende te Kampen. De aftredende primi-curatoren voor Noord en Zuid-Holland, Ds. C. Lindeboom te Amster dam en Ds. S. O. Los te Giessendam, worden met hunne secundi de heeren J. W. Egberts te Huizen en Dr. S. O. Los te Den Haag, bij ac clamatie herkozen. De vergadering besluit aan H.M. de Koningin het verzoek te richten ons Gymnasium met in gang van 1 Januari 1932 wederom te willen aanwijzen voor den tijd van zes jaar als be voegd tot het afnemen van eigen eindexamen. Dr. de Groot van Zuidlaren houdt een inte ressant referaat over het onderwerp „Onze tijd en zijn gevaren voor de jeugd". Na een aange name en levendige discussie met enkele leden van de vergadering wordt de referent door den Voorzitter hartelijk bedankt. Ds. C. Lindeboom wijst er op dat onze ver eeniging het volgende jaar haar zilveren jubi leum hoopt te vieren. Nadat Ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge in dankzegging aan den Heere is voorgegaan, sluit de Voorzitter de vergadering. Het bovenstaande geven wij eens plaats om er aan te herinneren, dat het deze Nationale Vereeniging is, die in 1907 overnam van onze kerken het Gymnasium verbonden aan de Theol. School te Kampen. Vroeger was er een littera- rische afdeeling aan die School, maar na de re organisatie in 1896 is die afdeeling omgezet in een Gymnasium. De Vereeniging, die in 1907 het Gymnasium overnam vindt hare leden door het geheele land, maar in de bijna 25 jaren zijn reeds velen der eerste leden en contribuanten overleden en lang niet altijd is de ledige plaats door anderen ingenomen. Als er over 't geheele land eens een 500 te vinden waren, die contri- bueeren wilde ƒ1.per jaar, dan was de fi- nantieele zijde van dezen arbeid safe. 't Zou toch wel kunnen We hopen, dat ook enkelen in Zeeland mee willen helpen. Te Poortegaal had Zaterdag j.l. in bijzijn van familie en belangstellenden de overdracht plaats van het monument, geplaatst op het graf van wijlen Ds. W. A. Willemse, in leven pre dikant bij de Gereformeerde Kerk aldaar en ten vorigen jare overleden. De drie Gemeenten, welke Ds. Willemsen gediend heeft, n.l. Oudega (W.), Wilnis en Poortugaal, hebben dit monument als blijk van liefde en waardeering aan de familie aangebo den. Op de steen staan ingebeiteld de woorden: Zalig zijn de dooden die in den Heere sterven. Ds. C. Stam, van Pernis, consulent van de Kerk van Poortugaal, voerde bij de overdracht het woord, tot de familie Willemsen getuigend van de liefde die nog leeft voor den ontslapene in de Gemeenten die hij heeft gediend, wat ook bleek uit de ingekomen brieven van Oudega en Wilnis. Daarna dankte Ds. J. F. Jonkers, van Schiedam, namens de familie Willemse voor de eer den overledene hierin nog bewezen. K. B. S. De Macedoniër. Zendingstijdschrift onder redactie van Dr. H. A. van Andel en J. C. van AndelRutgers, Solo Dr. F. L. Bak ker, OegstgeestDr. J. H. Bavinck, Solo Ds. P. J. Lambooij, Pajeti en Ds. D. Pol, Rijsoord. Uitgave van N.V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitgeversmaatschappij, Wa- geningen. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Ds. D. Pol deed me de vraag of de Mace doniër in Zeeland nog al gelezen werd. Nu is de gedachte, dat dit goed geredigeerde Zendings tijdschrift in deze streken alleen gelezen wordt door sommige kerkeraden en Zendingscommis sies. Gelukkig kan er aan toegevoegd, dat er ook nog wel broeders en zusters zijn, die er op geabonneerd zijn. Op verzoek zij op „de Macedoniër" nog eens de aandacht gevestigd en dit kan haast niet beter gedaan dan door over te nemen uit nummer 7 van Juli 1931 „de redactioneele mededeelingen". „De lijst van Redactie-leden is weer met één naam vermeerderd Dr. J. H. Bavinck te Solo weldra verschijnt in ons tijdschrift het eerste artikel van zijn hand. Van Ds. A. Pos te Djocja, benoemd tot twee den Docent aan de Theol. School aldaar, kwam bericht, dat hij wel niet een Redacteur-plaats accepteeren kon, vanwege drukke werkzaamhe den, doch zeker bij tijd en wijle voor „De Ma cedoniër" een bijdrage zou zenden. De uitbreiding der Redactie, zooals die ge durende de laatste maanden plaats vinden mocht, leidde tot de overweging, om terug te keeren tot de aloude traditie van maar één Redactie lid in Nederland. De hoofdinhoud van „De Macedoniër" zal, wil het naar wensch wensch gaan, toch komen moeten van onze menschen op het Zendingsveld. Dr. D. Bakker en Ds. D. K. Wielenga, beiden thans in den stand der emeriti, konden zich met deze gedachte vereenigen naast Dr. D. Bakker was toch al diens zoon Dr. F. L. Bakker als Redacteur in functie getredenen Ds. D. K. Wielenga zou zich dan nog wel eens in ons tijdschrift laten hooren. Een woord van bijzonderen dank voor wat Dr. D. Bakker en Ds. D. K. Wielenga jarenlang ten beste gegeven hebben, de eerste met name de Midden-Java-Zending en de tweede over de Zending op Soemba, worde hier nog uitdruk kelijk gebracht Voortaan zal het Redactie-adres zijn bij den ondergeteekende. Ds. Jac. van Nes en Ds. W. J. J. Velders zullen, als medewerkers voor de Joden-Zending, blijven schrijven. Ook zal Ds. B. Alkema met zijn gewaardeerde artikelen over Magie voortgaan. Zijn loffelijke toewijding voor verzorging en verspreiding van ons tijdschrift zag de nieuwe Uitgever aanvankelijk al beloond met een niet onbelangrijke vermeerdering van het getal abonné's. Wij durven hopen op toenemende belangstel ling. Het inzicht wint, dat de leden onzer Kerken, behalve aan „Het Zendingsblad", hoevéél dat geeft, ook behoefte hebben aan een tijdschrift, dat wat dieper de Zendingszaken beschouwen kan, en tevens inlichtingen geven over andere Zendingsterreinen dan het onze. Gaarne doen wij nog eens een beroep op aller medewerking. Bovenal echter staat onze verwachting op Hem, Wiens zegen wij ook in dezen arbeid niet missen kunnen. Met veel genoegen hebben we de verschillende artikelen gelezen, die ditmaal handelen over de hemelvaart van Mohammed Colportage-arbeid de Zending op Midden-Java en op Soemba met elkaar vergeleken iets over Magie Jodendom en Jodenheid en „van mijn uitkijk". Elk wat wils, kan hier wel gezegd en ver rijkt in kennis legt men dit nummer neer met de erkentenis, wat weten we nog bitter weinig van de moeiten, waarmee de Zendingsarbeiders te worstelen hebben. Wilt ge iets meer weten, dan ons Zendings blad bieden kan, dan hebt ge in dit uitnemend geredigeerde tijdschrift, wat ge zoekt. De uitgever doet zijn best om de Macedoniër er in te werken, 't Zou jammer zijn, dat de uit- gave moest gestaakt. jj Dat willen onze Zeeuwen zeker niet. Laat onze Zendingscommissies eens probeeren enkele abonnementen in elke kerk te plaatsen. Voor 5.per jaar hebt ge ruim 300 blad zijden uitnemende lectuur, die den blik verruimt en daarbij de belangstelling en liefde voor de Zending aanwakkert. Zij de vrucht van deze aankondiging, dat Wageningen berichten konin Zeeland is er qroei in abonnementental. K. B. S. Kapelle Biezelinge. Ontvangen 16 Jnli 1931 voor den Hospitaaldienst te Magelang van Wemel- dinge f 5.Yerseke f 40.Wolphaartsdijk f 15. Kapelle-Biezelinge f 21,40Heinkenszand f 30. Baarland 20.— Driewegen f 5.— Kruiningen f 20.— Borssele f 5.Nieuwdorp f 108.60 en Goes f 100, Te zamen f 370.A. Scheele. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 27 Juli a.s. De Secretaris. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 23 Juli 1931. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 19 broeders. Praeses opent de vergadering, leest Ps. 119: 121128 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken a. schrijven inzake orgel bespeling, doorgegeven met gunstig advies aan de Commissie van Beheer b. een schrijven van de kerk te H. betreffende een dooplid c. een schrijven van het moderamen van de kerkeraden in Garnizoensplaatsen, in handen gesteld van Ds. Ringnalda d. een verzoek om steun, verwezen naar de Commissie ad hoe. Woensdagavondcommissieeen drietal inge komen attestaties aanvaard een aangevraagde huwelijksbevestiging toegestaaneen aange vraagde attestatie zal worden verleend. Algemeene rapporten op advies van de wijk- ouderlingen wordt een ingekomen attestatie aan vaard. Rapport betreffende een doopaanvrage wordt uitgebracht, ter verdere behandeling in handen gesteld van praeses en wijkouderling. Sectie-rapporten. Besloten wordt een ontrouw dooplid te stellen onder opzicht der jeugdouder- lingen. Rondvraag. Hierbij komt ter sprake wat kan worden gedaan voor de vele candidaten die nog geen beroep naar een onzer kerken ontvingen. Na breedvoerige bespreking wordt besloten dat op a.s. classisvergadering hieromtrent een vraag zal worden gesteld. 20 Augustus a.s. Smal. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Rilland-Bath. VERGADERING der Classe Tholen D.V. op Woensdag 2 September a.s. Stukken voor de agenda in te zenden vóór Dinsdag 18 Augustus a.s. aan ondergeteekende. E. TANGE, Scriba. Serooskerke, KORT VERSLAG van de vergadering van den kerkeraad op Dinsdag 21 Juli 1931. Aanwezig alle leden. Opening op de gebruikelijke wijze. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Ingekomen Stukken. Acta der 1.1. Particuliere Synode van Zeeland, zal circuleeren steun aanvrage voor het Militair Tehuis te 's-Graven- hage naar de Commissie ad hoe om advies een schrijven van den kerkeraad van W., waarvan met belangstelling wordt kennis genomen. Kerkelijke stand. Kerkelijke Huwelijksbevesti ging aangevraagd op 5 Augustus a.s. door Cor- nelis Meyers (van Veere) en Martina Jacobsen. Gedoopt Wilhelmina Janse Jd. Doopattest ver zonden naar de kerk van Middelburg van Pie- ternella Meyers. Rapporten. Br. W. Louwerse doet verslag van de pas gehouden Buitengewone vergadering der Classis Middelburg. Br. J. Verhage idem van zijn bezoek aan de Knapenvereeniging. Verslag wordt uitgebracht van het huisbezoek gedaan in 70 gezinnen. Diaconale zaken. Rondvraag. Het kerkgebouw is op 8 Augustus a.s., bij ongunstig weer, ter beschikking gesteld van de Walchersche Jongelingsvereenigingen, ten einde te doen optreden de heer Chr. v. d. Heu vel, Lid der Tweede Kamer en een nader op te geven predikant der Geref. Kerk. Sluiting. De Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gevonden in de collecte f 1.voor het hospitaal Magelang f 1.voor de Zending onder de Joden f 1.voor Parakan. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. Middelburg. Ontvangen van N. N. f 2.50 (halve- stuivers) te verdeelen over Zending, Rusland, Joden zending, Evangelisatie en Denderleeuw (België)van N. N. f 2.(halve stuivers) voor de Zending125 stuivers, opgespaard door Jaantje en Annie de Kam, (50 voor het Hospitaal, 50 voor de Diaconie en 25 voor de Zending), hartelijk dank meisjesvan N. N. f 15.—, driemaandelijksche bijdrage voor het Hos pitaal van N. N. f 2.50 voor de Kerk f 2.50 voor de Diaconie, f 125 voor de Zending. Een mooi lijstje. Hartelijk dank. Voor verdere giften mij aanbevelend. D. Scheele. 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 26 JULI 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte aflossing geldleening. Hofpleinkcrk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. P. Deddens Noorderkerk 9.30 uur ds P. Deddens te Rijswijk, ds. P. Deddens ds. D. Scheele Cand. 0. Bouwman te Kampen. Domburg 9.30 uur ds. J. Visser te Kockenge. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur ds. E. Douma te Oostkapelle. Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Prof. Bouwman Koudekerke 9 en 2 uur ds. M. Wielemaker te Silvolde. St.. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. 7 uur ds. W. F. M. Lindeboom Rede Jongel. Ver. Mcliskerke 9 uur ds. M. Vreugdenhil 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur J.-C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. v. Gelder te Tiel. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Weatkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. ds. F. J. v. d. Ende te Kamperland, ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur ds. J. D. van Ginhoven te Vledder. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Cand. M. Heuseveldt te Rotterdam. Oosterland 9.30 en 2 uur ds. H. R. Nieborg te Barendrecht. Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendyke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. M. Kampei- te Meerkerk. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 30 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Voorber. H. Av. Goes 9.30 en 5.30 uur ds. N. Willemse te Hoofddorp, 's Gravenpolder 10 30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. G. H. de Jonge te Tzum. Wemeldinge 10 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL. LINNENKAST-COMITE PARAKAN—BLONDO—MAGELANG. Met hartelijken dank ontvangendoor bemiddeling Ds. D. Scheele f 1.—, van Mej. B. W. de Kam, de contributie van Vlissingen f 17.van Ds. G. J. Pontier, te Heerlen halve centen verzameld door Ad., Dik en G. v Mansum, f 0.90.— S. E. Heij-Goslinga Geref. Pastorie Koudekerke. Giro adres 169757 Ds. A. C. Heij. Aanvraag adres Mej. C. Wagenaar Markt K 4. Terugzendadres De Heer J. Volkers. Koster Noorderkerk Middelburg. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Donderdag 3.30 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Za&msl&g 9 30 en 2.30 uur ds. C. Diemer te Hillegersberg. ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. ds. Th. P. Potma ds. D. J. de Vries ds. J. C. Borgdorff te Nieuwlande. Huwelijksbevestiging. ds. J. v. d. Berg te Capelle a.d. IJsel. ds. A. B. W. M. Kok I gevraagd. Zondags vr\j. C. Bustraan, Opril 8, Goes.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3