FAMILIE BERICHTEN OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. PLAATST UWE IN DE door iemand, 't Wordt een vraagstuk afgestu deerd en nu geen plaats, terwijl er toch werk te over is. Abraham's geloof is noodig de Heere zal voorzien. Student-oefenaar. Over het besluit van de Classis Haarlem waarbij aan Prof. Dr. A. A. van Schelven het recht werd verleend aan stichtelijk woord te spreken, schrijft Ds. P. van Dijk, in de Kroniek van het „Geref. Theol. Tijd schrift" o.m. „We hebben nu het illustre voorbeeld ont vangen Wanneer ge door de voordeur uw doel niet bereiken kunt, er wojrdt wel ergens een achterdeurtje op een kier gezet. Professor-oefenaar In een tijd, dat Candida- ten, door professoren opgeleid, om een beroep schreeuwen. In een tijd, waarin om zich te kun nen oefenen, candidaten graag een vacanten Zondag voor niet komen preeken. Er is in mijn academiejaren een besluit geno men, dat geen student in zijn opleidingsjaren een stichtelijk woord mocht spreken. We moesten er een verklaring voor teekenen bij ons praeparatoiranders kregen we drie maanden straf-rust. Ik heb na het besluit van HaarlemSantpoort gedachtzou er ter naleving van den oefenaars stand ook niets voor te zeggen zijn, dat vierde jaars studenten zich aan de kerken presenteer den als oefenaars Dan kreeg dit begrip ook meteen eenige uit breiding Behalve dat ze „oefeningen" hielden voor de schare konden ze ook zichzelf oefenen, nu door de volledig bezette classes die gelegen heid voor sommigen nog lang op zich zou laten wachten. De geest van het Synodebesluit inzake de stu denten is wel anders, maar de letter staat het toe. En de kerken krijgen te meer een voorbeeld van boven af van een most loyal opposition tegen de adviezen van de Synode, waar ze tot heil van haar eigen inzichten en interessen be hoorlijk winst mee kunnen doen. Voorbeelden trekken K. B. S. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel der Geref. Kerken, gehou den 14 Juli te Schoondijke. Art. 1. De vergadering wordt geopend na mens de roepende kerk van Aardenburg door Ds. de Vries. Hij laat zingen Ps. 324, leest Phil. 1 111 en gaat voor in gebed. Art. 2. De lastbrieven worden nagezien en in orde bevonden. Art. 3. Het moderamen wordt aldus samen gesteld praeses Ds. Kok scriba Ds. de Vries assessor Ds. Groeneveld. Ds. Potma voor 't eerst ter vergadering, wordt een hartelijk welkom toegeroepen. Art. 4. Ingekomen Stukken a. Een schrijven van de kerk van H. b. De Handelingen van de Partic. Synode van Zeeland. Art. 5. Het schrijven van de kerk van H. wordt gelezen en toegelicht. De Classis besluit te adviseeren aan de kerkeraden en Diaconieën in dit bijzonder geval steun te verkenen aan de Diaconie van H. Art. 6. Art. 41 K.O. wordt behandeld. De kerk van Aardenburg vraagt tot consulent Ds. Potma. Wordt goedgevonden. Vacaturebeurten worden door deze kerk gevraagd en toegestaan door de classis. Ze worden aldus geregeld September de kerk van Hoek, October, Neuzen, November Oostburg. De kerk van A. vraagt en verkrijgt advies in een tuchtgeval. Art. 7. Rapporten. Ds. Post brengt rapport uit van de vergadering der Partic. Synode van Zeeland van 3 Juli 1.1. De classis neemt met groote blijdschap kennis van het besluit omtrent Aardenburg's kerk en spreekt den wensch uit, dat nu alle kerken der classis mogen medewerken. De kerken der classis zullen voor Art. 13 K.O. moeten opbrengen de som van 4964.08. Art. 8. Van den Zendingsarbeid wordt eenig verslag gedaan en een opwekkend woord wordt gesproken om inzonderheid de Medische Zen ding krachtig te steunen. Art. 9. De boeken der quaestores worden nagezien en in orde bevonden. Art. 10. De collectelijst voor het Synodejaar 19311932 wordt vastgesteld. Art. 11Roepende kerk voor de volgende vergadering is de kerk van Axeldeze verga dering zal D.V. gehouden worden 20 Oct. te Neuzen, aanvang half tien. Art. 12. Het moderamen voor die vergade ring zal zijnpraeses Ds. Postscriba Ds. Kok; assessor Ds. de Vries. Art. 13. De rondvraag wordt gedaan. Geen bijzonderheden. Art. 14. De Korte Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Art. 15. Ds. Kok sluit de vergadering met dankzegging. Op last der Classis, S. GROENEVELD, Assessor. Afscheid Ds. Runia. Ofschoon nog niet geheel hersteld van de ziekte waardoor Ds. Runia ruim 3 maanden ver hinderd was zijn gemeente voor te gaan in de bediening des Woords, betrad hij nog eenmaal den kansel om woord van afscheid te spre ken tot zijn gemeente en had daarvoor als tekst gekozen Hand. 20 35. Na het beëindigen van zijn predicatie werd hij toegesproken namens kerkeraad en gemeente door Br. J. Kwekkeboom. Deze wees Ds. Runia op de van God ontvangen zegeningen in deze bijna 16 jaren die hij in Arnemuiden gearbeid had, 2e. den tegenstand, dien hij vaak had in zijn arbeid en ten 3e. op de rijke belofte in Gods woord voor alle getrouwe dienstknechten. En zich tot de gemeente richtende wees hij ook haar op het groote voorrecht bijna 16 jaar te mogen genieten de zuivere bediening des Woords, maar dan ook de vraag wat .voor vrucht het voor haar heeft gehad, het zal aldus spr. öf ten voordeel öf ten oordeel voor U we zen. Tenslotte wenschte hij Ds. Runia nog een gelukkigen levensavond toe en verzocht de ge meente om haar scheidenden Leeraar toe te zin gen Ps. 121 4. Daarna was het woord aan den consulent Ds. D. Scheele. Deze sprak namens de Classis en gaf in korte trekken weer wat Ds. Runia geweest was op de meerdere vergaderingen en noemde hem een vurigen strijder voor de Geref. begin selen. Ook zei hij namens de Gemeente van Middelburg, dat Ds. Runia aldaar dikwijls het Woord gebracht had en dat recht wist te snij den. Ds. Runia zei hartelijk dank voor al het ge sprokene. Ook dankte Ds. Runia B. en W. voor hun betoonde belangstelling en verzekerde hen, dat ook voor Koningen en Overheden gebeden werd in 't midden der gemeente. Den kerkeraad werd ook nog hartelijk dank gezegd voor den steun, dien hij van hem mocht ontvangen in de vaak doorleefde moeilijkheden. Op verzoek eindigt Ds. Scheele met dankzeg ging. De belangstelling was buitengewoon groot, zoodat zelf de menschen een plaatsje zochten op de trap van de galerij. Dinsdagavond van 79 was er gelegenheid om afscheid te nemen van Ds. Runia en zijn gezin. Ook daar was goed waar te nemen, dat er innige banden gelegd waren tusschen predi kant en gemeente en moesten wij het van hem hooren, dat hij nooit gedacht had, dat er zoo veel liefde voor hem bestond, en dat hij ook nu pas mocht ervaren dat zijn arbeid ook in Arne muiden in ruime mate door God gezegend is, en daarvoor wil hij dan ook alleen den Heere de eere geven. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Arnemuiden, F. M. BAAIJENS, Scriba. KORT VERSLAG van de buitengewone vergadering der Classis Middelburg op Donderdag 16 Juli 1931. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend namens de kerk van Grijpskerke. Alle kerken blijken rechtmatig vertegenwoor digd te zijn. De praeses verwelkomt op hartelijke wijze Ds. Vreugdenhil, die weer voor 't eerst ter vergade ring was en vertolkt de blijdschap der Classis over zijn herstel. In het moderamen nemen zitting Di. Pestman, Lindeboom, Koning en Heij als praeses, assessor, le en 2de scriba. Cand. J. van der Guchte, beroepen predikant te Veere wordt peremptoir geëxamineerd in Ex. O. T. door Ds. Wiersingain Ex. N. T. door Ds. Koning in Dogmatiek en Symboliek door Ds. Heij in Ethiek door Ds. Vreugden hil in Kerkgeschiedenis door Ds. Scheele in Kerkrecht door Ds. Douma in Ambtelijke vak ken door Ds. de Bruijne Inhoud der H. S. door Ds. Visser. Met algemeene stemmen wordt besloten hem toe te laten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. De praeses wenscht hem daarmee hartelijk geluk. De vergadering zingt hem toe de zegenbede van Ps. 134 3. Bij instructie vraagt de kerk van Arnemuiden vacaturebeurten, die worden toegestaan. De aandacht der kerken wordt gevestigd op de collecte voor de radiodiensten. We zingen Ps. 84 6. De praeses gaat voor in dankzegging en sluit de vergadering. Namens de Classis, A. C. HEIJ, 2de Scriba. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Goes op Donderdag 16 Juli 1931 te Goes. Art. 1. Namens de roepende kerk van Ka- pelle-Biezelinge opent Ds. A. Scheele de verga dering. Hij verzoekt te zingen Ps. 77 7, leest een gedeelte van 2 Tim. 4 en gaat daarna voor in gebed. Daarna spreekt hij een hartelijk woord van gedenken deelneming in het verlies van de kerken Borssele en Driewegen in het overlijden van Br. A. Geelhoed, wijdt eenige gevoelvolle woorden aan het verscheiden van Br. Bastmeijer te Goes en gedenkt eveneens de afwezige Br. van Schie in zijn ziekte. Art. 2. Ds. Koolstra en v. Verijzer van Krui- ningen zien de credentiebrieven na. Alles is in orde. Borssele heeft een instructie. Art. 3. Moderamen neemt zittingPraeses Ds. E. Beukema Assessor Ds. Joh. Booij Scri ba Ds. G. van Heiningen. Art. 4. Notulen worden gelezen en zonder correctie vastgesteld. Art. 5. Ingekomen stukken a. Van Br. v. d. L. van H. een dankbetui ging voor de welwillendheid der classis hem be toond, door inwilliging van zijn verzoek. b. Van de kerken van Borssele en Driewe gen aanvrage van liefdebeurten wegens ziekte van haar D. d. W. Toegestaan. Art. 6. Rapporten. 1. Zendingsdag 2e Pinksterdag. Ds. A. Scheele doet finantieel verslag. De dag mocht een batig saldo opleveren. Het bezoek blijkt ech ter minder te worden. Commissie wordt dank gezegd. 2. KerkvisitatieDs. Beukema rapporteert overGoes, Borssele, Driewegen, Baarland, 's-Gravenpolder, Heinkenszand, Wolphaartsdijk, Wemeldinge. Ds. v. Heiningen over Kapelle-Biezelinge. Ds. Booij over Nieuwdorp, Kruiningen en Y erseke. Den visitatoren wordt door den Praeses dank gebracht. 3. Van de Particuliere Synode te Middelburg: Ds. Beukema rapporteert. De aanvrage om steun van de kerken B. en W. werd toegestaan. Col lecte art. 19 zal dit jaar niet worden gehouden. Wel zal gehouden moeten worden collecte voor de Evangelisatie in Zeeland. Genoemde collecte zal gestort worden op de October-classis. Art. 7. De voorstellen van Wolphaartsdijk worden na lange bespreking bij meerderheid van stemmen aangenomen. Commissie ad hoe wordt benoemdDs. v. Heiningen, Br. de Putter te Goes, J. Cok te Wemeldinge. Ze zal een for mulier hebben op te stellen dat door de propo nenten dient te worden onderteekend. Op de April vergadering zal voordracht dep. art. 19 gemaakt worden. Art. 8. Vacaturebeurten worden aldus ge regeld Wemeldinge (3) door Ds. Beukema, Booij, Scheele. 's-Gravenpolder (3) door Ds. v. Heiningen, Koolstra, Scheele. Yerseke (1) door Ds. C. Vonk. Art. 9. Rondvraag naar art. 41 wordt niet gehouden in verband met de pas gehouden kerk visitatie. Art. 10. Algemeene rondvraag levert 't vol gende op Kerk van Goes vraagt veretgenwoor- diging der classis bij a.s. intrede van Ds. W. H. v. d. Vegt. Ds. A. Scheele aangewezen. In verband met die intrede zal de classis con- tracta worden gehouden ter approbatie van de stukken van Ds. v. d. Vegt, gevormd door de kerken van Goes, Kapelle-Biezelinge en Nieuw dorp. Art. 11Datum van volgende vergadering wordt vastgesteld D.V. op 15 October half tien, Kruiningen is roepende kerk. Collecten die gestort dienen te worden Theol. Fac. V. U., Hulpbehoevende Kerken in de Pro vincie en in de Classis. Art. 12. Korte notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 13. De Praeses dankt en sluit daarna de vergadering. Op last der Classis, JOH. BOOIJ, h.t. Assessor. Gereformeerde Ethiek. Geesink's levenswerk. Jaren lang er op gewacht. Naar wij vernemen is thans bij den uitgever J. H. Kok te Kampen een boekwerk ter perse gegaan, welks beteekenis niet licht te hoog kan worden aangeslagen. Zooals bekend is heeft Prof. Geesink jaren lang, of juister zijn geheele leven gewerkt aan een Gereformeerde Ethiek. Sterk werd er door onze vooraanstaande mannen telkens bij Prof. Geesink op aangedrongen, het werk te publi- ceeren, omdat er zoo'n groote behoefte aan was. Thans zal dit werk verschijnen. De door Prof. Geesink bij zijn overlijden nagelaten copy moest persklaar worden gemaakt, wat is geschied door Prof. Dr. V. Hepp, die meer dan twee jaren aan dezen arbeid heeft besteed en voorts het werk heeft verrijkt met een uitgebreide levens beschrijving van Prof. Geesink. Het is niet te sterk gesproken, als we zeggen, dat de verschijning van Geesink's Gereformeerde Ethiek een feit van groote beteekenis is. Dit Werk zal van fundamenteele waarde blijken te zijn voor den opbouw en de verdere ontwikke ling van het Gereformeerde leven en denken. Het geheele omvangrijke werk zal compleet zijn in twee deelen, waarvan het eerste deel spoedig verschijnt, terwijl het tweede er vlug op volgen zal. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen uit de Zendingsbusjes van Jannetje de Bree f 2.18 van Francina Hillebrand f 6.38 van Prina Riemens f 4.96 van Neeltje Sanderse f 2.23 en van Adriana Willemse f 2.20, samen f 17.95. Namens de Zendings-commissie, D. Willemse, Penningm. V 1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank werd ont vangen van Jannie Aarnoutse een dikke bundel Chr. lectum en van Levie en Willie Sohier, Anton en Nellie de Bree, Kees Puijpe en de le klas der Chr. School in de Kasteelstraat resp. een pakje, een doos, nog een doos en een partij zilverpapier en capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen 268 h. c. van Adriana Hansen Ld., Waarde. Mej. C. Littooij, Molstraat 90. Middelburg. Ontvangen van N. N. voor het Rusthuis f 2,50 en van een zuster f 1,voor de zending, f 1,voor Hospitaal, f 1,— voor de kerk en f 1,— voor de Diaconie. D. Scheele. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een kist bananen. N. J. v. Commenée, Huisvader. Geref. Knapenvergadering „Samuel" Middelburg. De afdeelingen I en III gaan met vacantie tot 10 September D.V. Van Afd. II is het nog niet bekend. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Gel. Bel. art. 17. „Van de wederoprichting des ge vallen menschen" door vr. M. Breel. Vad. Gesch. Schets 5 en 6. „Gevolgen der Evan gelie prediking" door vr. C. Kingmans. KRING WALCHEREN DER GEREF. MEISJESVER. Vergadering Donderdag 23 Juli half acht in de Geref. Kerk te St. Laurens. In. Gew. Gesch. „De brief van Jacobus". „B en B" 14 Nov. 1930 door Grijpskerke. lnl. Zending„Waarom, door wie, en waar moet Zending worden gedreven." door Gapinge. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 19 JULI 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 nur ds. A. J. Bouma te Heerenveen. ds. A. J. Bouma ds. D. Scheele ds. D. Scheele ds. A. J. Bouma Lezen eener Leerr. ds. H. Pestman ds. J. E. Visser ds. P. Deddens Lezen eener Leerr. ds. P. J. 0. de Bruijne ds. H. Pestman Lezen eener Leerr. ds. A. C. Heij ds. A. Koning Voorber. H. Av. ds. M. Vreugdenhil ds. E. Douma ds. E. Douma Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom 7 uur Prof. dr. A. Noordtzij Rede Jongel. Ver. Souburg 9.30 en 2 uur J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. S. v. Wouwe te Arum. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Cand. Coumou Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 uur 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 uur 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9 uur Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 uur 6.30 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. Joh. Spoelstra te Anna Jacoba Polder Voorber. H. Av. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. P. G. Jongbloed te Marken. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 uur 2.30 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur ds. C. Vonk ds. J. D. van Ginhoven te Vledder. ds. G. van Heiningen ds J. Koolstra Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankz. 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma te Haamstede. Wemeldinge 10 uur ds. J. Koolstra 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 uur Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondjjke 10 en 3 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. Th. P. Potma ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3