FAMILIE BERICHTEN UIT DE PERS* KERKNIEUWS* BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN* PLAATST UWE IN DE maar moeten worden onderworpen aan arbitrage en zoo opgelost. Ook de internationale betrek kingen zullen meer en meer moeten worden be- heerscht door godsdienstige en ethische normen, waaraan tot op heden maar al te veel ontbroken heeft. Het zedelijk oordeel van de menschheid zal zich steeds meer moeten scharen aan de zijde van den vrede. Daarom deed de conferentie van Lambeth dan ook een beroep op de kerkelijke leiders van alle volkeren „om hun steun te ge ven aan de poging om deze idealen van vrede, broederschap en recht, waarnaar de Volken bond streeft, te bevorderen". In dit verband wor den dan ook met name genoemd, als al onze steun waardig, de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" en de Vereeniging „Wereldbond der Kerken", van welke laatste ook in ons land eene Afdeeling bestaat, 't Kan zijn nut hebben U in 't bijzonder bekend te maken met het doel van laatstgenoemde vereeniging (die ge wèl moet onderscheiden van de uitgesproken anti-militai- ristische vereeniging „Kerk en Vrede"). Deze vereeniging stelt zich dan ten doel a. De kerken op te wekken haar invloed te gebruiken bij het volk, de volksvertegenwoordi ging en de regeering, om een goede verhouding tusschen de volken tot stand te brengen en te onderhouden. b. Christenen van de onderscheidene gods dienstige genootschappen en vereenigingen samen te brengen, om de kerken in dit pogen te steunen. c. Samen te werken met de andere afdeelin- gen van den Wereldbond in de verschillende landen. d. Bij de Christenheid het bewustzijn te wek ken, dat de internationale verhoudingen moeten worden gebracht onder den invloed van het Evangelie van Jezus Christus en dat zij voor deze verhoudingen mede verantwoordelijk is. Aanvankelijk zaten in het Bestuur dezer Af deeling ook een paar onzer voormannen, die zich echter later hieruit hebben teruggetrokken. Men zal dus individueel moeten uitmaken, of men de verantwoordelijkheid voor het lidmaatschap de zer vereeniging mede dragen kan, of niet. Maar, hoe dit ook zij zeker is, dat de kerken ook op dit terrein een roeping hebben en alle leden der kerken zich hebben af te vragen, wat ze hierin ten goede doen kunnen. Want, het is toch bui ten alle twijfel, dat een Christen vurig voorstan der moet zijn van al, wat de vrede, met name ook die tusschen de volkeren (waarvan zoo ont zaglijk veel afhangt) kan bevorderen. Daarover dan een volgend maal nader. B. a. Z. Le C. GEBOORTEVERMINDERING, Dr. Knoppers schreef in het „Gereformeerd Jongelingsblad" het volgende interessante artikel: „Er bestaat in Nederland een Nationaal Bu reau voor Anthropologic. Anthropologic (van anthropos-mensch) is in het algemeen de wetenschap, die óók als natuur lijke geschiedenis van den mensch kan worden omschreven. Zij valt vanzelf in verschillende takken uiteen.1) Op de laatste algemeene vergadering van dit Bureau hield Dr, J, Sanders uit Rotterdam een voordracht bij lichtbeelden over „De geboorte vermindering te Rotterdam in de laatste 50 jaren". Interessante gegevens werden door hem ver strekt. Wij hebben daarbij natuurlijk in het oog te houden, dat deze gegevens alleen Rotterdam betreffen en daaruit mag geen conclusie voor ons geheele land volgen. Toch geven de mede- deelingen ons veel te overdenken. In de allereerste plaats is nagegaan de geboorte naar de beroepen. Het aantal kinderen bleek het laagst te zijn voor de ambtenaren. Per 100 ge zinnen bedroeg het aantal kinderen 228. Bij de hoogere intellectueelen 249. Dan volgen de ge schoolde arbeiders met 280, de geoefende ar beiders met 318, de middenstand met 373. Bij de geoefende arbeiders zijn gerekend het tram- en politiepersoneel. Zonder deze zou het aantal kin deren per 100 gezinnen van geoefende arbeiders 373 bedragen hebben. 100 Doktersgezinnen heb ben 232 kinderen, 100 domineesgezinnen 355. Bij de groep Neo-Malthusianen bedroeg het aan tal per 100 170. De referent maakte daarbij de opmerking, dat men uit dit laatste niet te ge waagde conclusies moet trekken, want dit zijn voor het overgroote deel jonge menschen, na den oorlog getrouwd deze huwelijken zijn nog niet afgeloopen, d.w.z. er zullen in deze gezin nen nog wel kinderen geboren worden. Wij la ten deze conclusie voor rekening van den referent. Een andere indeeling is gemaakt naar den godsdienst. In 9 verschillende godsdienstige groe pen zijn deze gezinnen verdeeld 1. Beide ouders Nederlandsch-Hervormd 2. Beiden Gereformeerd en Christelijk- Gereformeerd 3. Beiden Roomsch-Katholiek 4. Beiden Jood 5. Beiden eenzelfden anderen godsdienst 6. Beiden geen godsdienst 7. Vader Protestant en moeder Roomsch-Kath. 8. Vader Roomsch-Kath. en moeder Protestant; 9. Overige gemengde huwelijken. Het zal ons verheugen, dat in Rotterdam de Gereformeerden het grootste aantal kinderen hebben, n.l. 409 per 100 gezinnen. Dan volgen de Roomsch-Katholieken met 367, de Ned. Her vormden met 325, groep 5 met 299, groep 6 en 8 met 294, groep 7 met 283, de Joden met 272 en groep 9 met 254. Nu zijn de godsdiensten over de verschillende beroepen neit gelijkelijk verdeeld. Daarom heeft de referent ook het aantal kinderen berekend naar godsdienst en beroep der ouders. De con clusie was, dat bij alle 7 beroepsgroepen de Gereformeerden het hoogste aantal kinderen hebben. Dan volgen de Roomsch-Katholieken en daarna de Ned. Hervormden. Er is echter een andere zaak, die ons meer te zeggen heeft. Dr. Sanders heeft ook onderzocht, wanneer het huwelijk gesloten wordt, daar in den loop der laatste 50 jaar de geboorte regel matig is gedaald. Huwelijken 40 jaar geleden gesloten, hebben over het algemeen meer kinde ren dan huwelijken na den oorlog. In 6 perioden verdeeld, wordt aangetoond, dat voor alle be roepsgroepen een regelmatige, ongeveer even groote daling in de laatste 50 jaar is te consta- teeren. Worden de gezinnen naar de godsdienst- groepen verdeeld, dan blijkt ook, dat bij deze groepen zonder uitzondering de daling ongeveer evenveel bedraagt. Dr. Sanders komt daardoor tot de droeve conclusie, dat niettegenstaande de min of meer krachtige bestrijding, de geboor tevermindering toch ongestoord is doorgegaan. „Als een lavastroom, zegt hij, die alle hinder nissen, die hij op zijn weg ontmoet, omverwerpt en vernietigt, heeft de geboortebeperking zich voortgezet in den loop der jaren bij alle beroeps groepen en alle godsdiensten even sterk." De troost is hier nog, dat bij de Gereformeerden in alle perioden het aantal kinderen het grootst is geweest. Maar ook in dezen kring een even redige daling. Een andere conclusie, en deze is zeer droevig, is deze, dat Dr. Sanders op grond van zijn ge gevens, heeft moeten vaststellen, dat de geboorte beperking reeds direct bij den aanvang van het huwelijk wordt toegepast. In den loop der laat ste 50 jaren worden de kinderen minder snel op elkaar geboren en ook niet zoo spoedig mo gelijk na het trouwen. Wij willen hier niet ingaan op verschillende oorzaken, die tot het verschijnsel der geboorte beperking hebben medegewerkt. Ons artikel zou te lang worden. Maar dat deze gegevens, welke wij aantroffen in het „Algemeen Handelsblad", waarschuwend zijn, ook vóór ons, Gereformeer den, blijft wel als zeker staan, 't Is bejammerens- waard, wanneer een volk zichzelve verteert en de volkskracht en volksexpansie ondermijnd wordt. (De Reformatie.) J. W. 1) Zie o.a. „Christelijke Encyclopaedic", I, pag. 125, J. H. Kok, Kampen. TWEETAL TE TreebeekF. Dersselhuis te Oldeboorn. J. Snoey te 's-Gravenmoer. ZuilichemN. v. d. Bosch, Cand. te Nijkerk. A. P. Heiner, Cand. te Gorinchem. BEROEPEN TE Gerkesklooster-StroobosW. L. Korfker te Barneveld. Marum (Gr.): A. Adema te Opende (Gr.). Bolsward D. Zwart te Oudemirdum. Groningen (voor den miss. dienst op Soemba): P. J. Luijendijk, Cand. te Den Haag. AANGENOMEN NAAR Die ver (Dr.): J. W. de Jager, Cand. te Putten (Gld.). BEDANKT VOOR Genemuiden en voor Vrijhoeve-Capelle J. W. de Jager, Cand. te Putten (Gld.). Nieuwendam H. J. Jager te Jutrijp-Hommerts. Berlikum (Fr.). De raad van de Geref. Kerk alhier verzoekt plaatsing van onderstaande mededeeling „De kerkeraad heeft besloten, gezien minder- gewenschte praktijken, aan de gemeente te ver zoeken, niet meer op lijsten te teekenen, tenzij collectanten die hiermede van buiten komen, een toestemming van den b.g. kerkeraad hebben, om te collecteeren." Zendingsblad Geref. Kerken. Het aantal abonné's van het Zendingsblad der Geref. Ker ken is sinds April 1930 met 3400 gestegen zoo dat nu de oplage uit 77.100 exemplaren bestaat. Het zuiver winstsaldo over het laatste jaar is 21.281.40, wat ruim 1000 meer beteekent dan een jaar te voren. Uit het Zendingsblad zij het volgende overgenomen om te laten zien, dat God den arbeid op Soemba zegent Maoe Marroe. Hier is de derde plaats die een belangrijk punt is geworden in het Zendingswerk van Oost Soemba. Er was een priester die door Ds. Co lenbrander vermaand werd te bidden tot den Almachtigen God. Hij dacht er over na en na vele jaren is het resultaat dat een groote groep van 96 menschen konden gedoopt worden. K. B. S. Ter gedachtenis, twee gelegenheids redenen van Dr. J. H. Gunning J.Hz. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen 1931. Het zijn metterdaad gelegenheidsredenen, die ons hier geboden worden. De eerste is de rede, door Dr. Gunning 17 Mei j.l. gehouden te Wilhelminadorp, waar hij vóór vijftig jaar de Evangeliebediening aan vaardde. De tekst was Openb. 1 7a over de weder komst des Heeren. De tweede rede is een gedachteniswoord aan den vader van Dr. Gunning, Prof. Dr. J. H. Gunning, bij de onthulling van het Gunning- raam in de Groote Kerk van Vlaardingen op 7 Juni van dit jaar. De tekst is Jes. 40 68, de titelVia crucis via lucis de weg des kruises de weg des lichts. Het gedenkraam wil die ge dachte in beeld brengen. Op den voorgrond staat een groot kruis, voor een weg, die eindigt in het licht. De onderstelling van den auteur, dat er voor deze twee gelegenheidspreeken voldoende be langstelling is om hare afzonderlijke uitgaven te wettigen, achten we juist. Dr. Gunning is een heel bekende persoonlijk heid niet minder was dat zijn vader. In deze redenen kan men over beide veel lezen. En de herinnering wordt dan dienstbaar gemaakt aan de verheerlijking van Hem, wien te prediken de lust is van den zoon, gelijk het de begeerte was van den vader. Twee wegen Eén doel door W. Schippers. Uitgave: La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Een gezellige verdediging van de homoeopa thic. Geen wonder dan ook dat de laatste blad zijde een advertentie bevat tot aanprijzing van het boek van Dr. J. Voorhoeve. Daar loopt metterdaad alles op uit. Dokter Waldens is een verstokt allophaat. Maar door allerlei omstan digheden komt hij in nauwe aanraking met dokter Bruinsma, een jong sympathiek homoeophaat. Zelfs komt het zoover dat zijn dochter met de zen trouwt en de tegenstand gebroken wordt. Dit gegeven wordt dan uitgewerkt in een boei end verhaal, dat zich prettig lezen laat en heel mooie gedeelten bevat. Bijbelonderwerpen in alphabetische volgorde door P. J. Wierstra. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Het vraagt soms heel wat tijd na te zoeken waar in den bijbel over een bepaald onderwerp gehandeld wordt. En wie ernstig werkt wil dat toch weten omdat hij precies wil weten wat de bijbel daarvan zegt en niet met gissingen zich wil tevreden stellen. Het groote hulpmiddel daarvoor is de bekende Concordantie van Trommius, zoowel inde groo te als in de kleine uitgave. Maar zelfs de kleine uitgave vraagt nog een vrij groote uitgave, die niet ieder zich kan getroosten. Voor hen nu, die zich met bijbelstudies bezighouden, maar niet Trommius zich kunnen aanschaffen, is het boven aangekondigde boekje een niet onverdien stelijk hulpmiddel, dat we zeer kunnen aanbe velen, ook voor Vereenigingen, die maar over bescheiden middelen beschikken. HEIJ. Ontvangen collecten voor de Theologische School van de Kerken in de Classis Middelburg: Arnemuiden 14.50 Domburg 13.42 Ga- pinge ƒ17.16; Grijpskerke ƒ38.61 Koudekerke 22.33 St. Laurens 19.83 Meliskerke ƒ21.91; Middelburg 145.60 Oostkapelle 13.77 Se- rooskerke 35.54 Souburg 39.64 Veere ƒ19.Vlissingen ƒ76.Vrouwepolder ƒ15.70; Westkapelle ƒ5.80. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 3 Juli 1931. AGENDUM van de Buitengewone Ver gadering der Classis Middelburg op Donderdag 16 Juli 1931 in de Hof- pleinkerk te Middelburg, v.m. 9 uur. 1Opening. 2. Nazien der Credentiebrieven. 3. Vaststelling van het Moderamen. Ds. H. Pestman, Voorzitter. Ds. A. Koning, le Scriba. Ds. A. C. Heij, 2e Scriba. Ds. W. F. M. Lindeboom, Assessor. 4. Peremptoir-examen van den Eerw. Heer J, van der Guchte, ber. pred. te Veere. Preekvoorstel over Exodus 14:2215:1. Exegese O. T. (Ps. 110 en Obadja) door Ds. Wiersinga. Exegese N.T.(Efeze 1 en 2) door Ds. Koning. Dogmatiek en Symboliek door Ds. Heij. Ethiek door Ds. Vreugdenhil. Kerkgeschiedenis door Ds. Scheele. Kerkrecht door Ds. Douma. Ambtelijke Vakken door Ds. de Bruijne. Inhoud H. S. door Ds. Visser. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Grijpskerke, H. PESTMAN, Praeses. A. POUWER, Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In de maand Jnni werd gecollec teerd kerkbussen f 92,13hulpbeh. kerken in de Classis f 139,73emeritusfonds f 119,93 In dank ontvangen een gift van f 2,80, waarvan de belft voor de kerk en de helft voor de Zending. C. van der Kleijn, Boekhouder. GEREF. RUSTHUIS. Met vriendelijken dank ontvangen verschillende kistjes aardbeienden vriendelijken gevers hartelijk dank. De huisvader N. J. v. Commenée. LINNENKAST-COMITÉ PARAKAN—MAGELANG—BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mevr. Pouwer de contributie uit Goes f 132,50; Geref. Jonged. Ver. te Kapelle, door bemiddeling van ds. A. Scheele, f 10,van de naaikrans te Brouwershaven door Mevr. S. v. KleunenMolenaar f31,uit het busje van het Rusthuis te Middelburg door Mej. J. A. de Wagenmaker f 3,50. De Penningmeesteresse, S. E. HegGoslinga. Geref. Pastorie Koudekerke. Giro-Adres Ds. A. C. Heij No. 169757. A'ires voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending der goedereu den Heer J Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat Mid delburg. Let s.v.p. op de juiste adressen. j Middelburg. Het Comité voor Evangelisatie i in België, bericht met, vriendelijken dank te hebben ontvangen, als opbrengst der Prikkaarten, door tus- schenkom9t van den Heer Lavooij, verzameld door de vrienden van de Knapenvereeniging „Samuel" te ;i Middelburg f 39.75van den Heer A. Boot te Gro- j ningen van de kinderen der Christelijke School f 57,79 van den Heer van Hekken te Krabbendijke i; verzameld door de schoolkinderen f 13,65 van den Heer Deurloo Nieuwdorp, verzameld door de school kinderen f 11,70van Kees Pouwer te Rotterdam f 3,75van Mej. de K. Grijpskerke f 3,15 van den Heer O. te Middelburg f 3,75. Mej. A. M. E. Wattez, penningmeesteresse. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen een pak zilver papier van de kinderen der Christ. Bewaarschool te Serooskerke (W.) en een pak zilverpapier van E. C. V. te 0. en W. Souburg. Mej C Littooij, Molstraat F 90, Middelburg. VEREENIGINGSLEVEN* Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg N. T. schets 33 Matth. 171-9 vr. A. Vroon Huishoudelijke zaken. Geref. Knapen vergadering „Samuel" Middelburg. Afd. III. B. G. les 4, Juni No. door vr. P. Adriaanse. V. G. Karei de Groote door vr. J. Cevaal. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 5 JULI 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. S. J. Popma te Amersfoort. 2 uur ds. S. J. Popma 6 uur ds. D. Scheele Vrijdag 2 30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. E. Douma te Oostkapelle. Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur ds. J. Smelik Gapinge 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Cand. Coumou Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. Smelik te Loosduinen. 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. Haartsen te Nieuwe Pekela. Veere 9.30 en 2 uur ds. Moolhuijzen te Aarlanderveen. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Cand. Coumou 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brainisse 10 en 5 uur ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. J. van Lonkhuijzen Zonnetcaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland Bath 10 en 2.30 uur ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 nur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES* Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. B. Telder te Breda. 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. K. Prins te Naarden. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr, Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Benkema Wolphaartadijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL* Aardenbnrg 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Axel 9.30 en 2.30 uur ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur ds. J. B. Vanhaelen Oostburg 10 en 2.30 uur ds. Th. P. Potma Schoondjjke 10 en 3 uur ds. D. J. de Vries Terneuzen 10 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 10 en 3 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3