BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. In de pauze werd van de deelnemers aan de Conferentie een foto gemaakt en de maaltijd ge bruikt in Hotel „De Korenbeurs". De middagvergadering werd heropend met het zingen van Ps. 135 1 waarna het woord was aan den referent Mr. A. J. L. van Beeck Cal- koen te 's-Gravenhage over het onderwerp „De samenwerking der Diaconieën". Ter inleiding van zijn onderwerp wijst spreker op de vrijmacht Gods en zijn Souverein bestel. De gedachte hieraan geeft rust en dat is iets waaraan we in dezen tijd bijzonder behoefte hebben. Geeft deze tijd veel reden tot vrees, er is ook veel reden tot dank. In 't bijzonder wordt dit duidelijk als we letten op de plaats, die het diaconaat in dezen tijd inneemt. Hierdoor kan de kerk zijn als een baken in zee, doch wil dit het geval zijn, dan moeten we ook trachten die plaats te handhaven. En waar dit noodig blijkt moeten we dit doen door samenwerking tot steun van onvermogende Diaconieën. Er mag niet in worden berust, dat Diaconieën uit onvermogen hun taak niet ten volle kunnen verrichten. Trou wens dit behoeft ook niet, want de Generale Synode van 1927 heeft reeds een regeling vast gesteld om dit te voorkomen. De grondslagen van deze regeling geven aan, dat deze hulp en samenwerking moet geschieden van kerk tot kerk. Dit is in navolging van het geen de eerste Christengemeenten deden toen de Gemeente te Jeruzalem steun noodig had. Incidenteele hulp verdient geen aanbeveling, daar deze dan vaak te veel van omstandigheden afhankelijk wordt. Kas of fondsvorming is anderzijds niet ge- wenscht, omdat dan het gevaar ontstaat, dat niet de kerk maar het kas- of fondsbestuur de leiding krijgt. Ook mag hierbij niet gestreefd worden naar een omslag om de lasten gelijkelijk te doen dragen, want ongelijke lasten kunnen een zegenrijke beteekenis hebben, terwijl het om gekeerde, de nivelleering der lasten, zweemt naar het gevaarlijke communisme. Een uitzondering kan, wat fondsvorming be treft, worden gemaakt ten aanzien van de kosten van verpleging n.l. wanneer men deze voor ge- meene rekening wil nemen. De door de Synode vastgestelde regeling geeft daarom aan rekening te houden met het kerk verband. Volgens deze wendt de hulpbehoevende kerk zich tot de classe, die de zaak onderzoekt en zoo noodig een collecte uitschrijft. Referent is van oordeel, dat het een groot voordeel zou zijn voor ons kerkelijk leven indien deze wijze van samenwerking in de practijk toe passing vond. Het geloof in Gods Voorzienigheid maakt niet werkeloos maar moet ons nopen om al datgene te doen wat voorkomt en voorziet. Na het gebruik van een kopje thee krijgen verschillende broeders het woord om den referent nadere vragen te stellen of van gedachten te wis selen. Het bezwaar door enkelen tegen de regeling aangevoerd n.l. dat deze zeer langzaam werken, zal, meent referent, niet te hoog te moeten aan slaan daar ditzelfde kan gezegd worden van de regeling voor hulpbehoevende kerken. In afwachting van de hulp is er z.i. niets tegen te doen, zooals de Diaconie te Hoek deed en een voorschot aan te nemen. Tegen het hebben van een reservekas door de Diaconie zelve heeft spr. niet het minste bezwaar. Dat er een bepaalde lijn bij de inzameling der liefdegaven door de diaconieën gevolgd zal moe ten worden ligt voor de hand. Daarop zal bij het onderzoek door de classe ook wel worden gelet. Ter toelichting van hetgeen hij over fondsvor ming ter bestrijding van verplegingskosten heeft gezegd, merkt spr. op, dat dit niet betreft de al- gemeene ondersteuning, doch betaling van hulp, die anderen moeten verleenen. Hierbij verdient ook aanbeveling aansluiting bij maatschappelijke fondsen. Zelfs kan het gewenscht zijn, dat de Diaconie de daarvoor vereischte premie betaalt. Een der broeders vraagt of het niet gewenscht is bij behoefte aan te kloppen bij het Burgerlijk Armbestuur, wanneer dit overschot heeft en be heerder is van gelden afkomstig van onze Gere formeerde vaderen. Referent meent, dat oppervlakkig gezien, daar tegen geen ernstig bezwaar zal zijn, doch kan daarover geen gevestigde meening geven. De Voorzitter merkt op, dat deze laatste vraag van zooveel beteekenis is en in verband met de vele bijzondere omstandigheden, welke zich op dit gebied in Zeeland voordoen, zoo eigenaardig, dat het wellicht aanbeveling ver dient op een volgende conferentie hieraan een afzonderlijke bespreking te wijden. Voorts geeft hij aan op welke wijze in de classe Goes de Diaconieën elkaar onderling steunden, al was dit niet volgens de regeling door de Synode aanbevolen. Deze onderlinge hulp dateert trouwens van vóór 1927. Br. van Driel uit Middelburg merkt, in ver band met het nog niet in toepassing brengen dezer regeling op dat het ook moeilijk is daar een adres voor te vinden daar er nog geen depu- taten voor zijn benoemd. Br. Dieleman uit Hoek uit zijn voldoening, dat er, naar ter conferentie gebleken is, nog zoo verschillende wegen zijn om tekorten te voor komen en te dekken. De wensch van zijne Dia conie om leering op te doen uit de besprekingen van deze conferentie zal zeker in vervulling gaan. 8. Bij de rondvraag wordt door Br. v. Driel uit Middelburg een opwekkend woord gesproken tot contribueering aan het suppletiefonds der Rudolphstichting. Er zijn nog verscheidene Dia conieën die niet contribueeren en daardoor loo- pen de reeds deelnemende kans, dat bij hen om verhooging wordt aangeklopt. Br. Dees uit Zaamslag informeert of de Con ferentie niet zijn invloed kan aanwenden om de Centrale Diaconale Conferentie's enkel in het midden van het land te doen houden. Plaatsen als Groningen zijn z.i. te ver van Zeeland ver wijderd. De Voorzitter wijst er op dat Groningen als een uitzondering op den regel is te beschouwen. Een vraag door Br. van Overbeeke uit Ter Neuzen over de kosten van krankzinnigenver pleging wordt aangehouden. Aan een verzoek van dezen broeder om ook de bespreking over t het referaat te publiceeren zal zooveel mogelijk worden voldaan. Een der broeders geeft aan de Diaconie van Goes in overweging de Conferentie een volgend jaar te ontvangen in de lokalen bij de kerk in de plaats van in de kerk zelve. Daardoor zal het gesprokene z.i. beter kunnen worden verstaan. Hierna neemt de Voorzitter het woord, waar bij hij allen, in 't bijzonder den referent, de ad viseurs, en de ontvangende Diaconie dank zegt voor hunne medewerking om deze conferentie te doen slagen. Hij spreekt daarbij de hoop uit, dat het einde dezer conferentie het begin moge zijn van het weder moedig voortgaan in het volbrengen van de schoone taak den diakenen gesteld. Br. v. Driel zegt namens de Conferentie den Voorzitter, die steeds blijkt een eminente Voor zitter te zijn, dank voor zijne leiding. Hierbij sluiten zich Ds. Scheele namens de adviseurs aan; daarbij voegende dat zij met veel genoegen deze conferentie hebben medegemaakt. Br. v. Beeck Calkoen ging hierna voor in dank gebed, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. Middelburg. Ds. Ringnalda heeft tijdens zijn vacantie tot postadres Nassaulaan 42, Oegst- geest. Noodzakelijke wijkarbeid zal in de maand Juli voor hem worden waargenomen door Ds. Scheele, tot wien men zich dus in voorkomende gevallen wenden kan. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 29 Juni a.s. De Secretaris. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, Donderdag 25 Juni 1931. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 23 broeders. Praeses opent de vergadering, leest Psalm 150 en gaat voor in gebed. Notulen vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken a. een schrijven van de kerk te V. inzake een dooplid, in handen van wijkouderling gesteld b. een schrijven van de kerk te K. betreffende inwoning bij de kerk van Middelburg van een onder haar ressor- teerend gezin, voor kennisgeving aangenomen c. een schrijven van de kerk te Z. inzake een broeder d. een schrijven inhoudende een mede- deeling van het overlijden van een zuster, zal met een schrijven van rouwbeklag worden be antwoord e. een schrijven van de kerk te S. betreffende een broeder die kerkelijk tot haar behoort. Met dezen broeder zal een samenspre- king worden gehouden. Een drietal verzoeken om steun worden in handen gesteld van de com missie ad hoe. Woensdagavondcommissietwee ingekomen attestaties en drie doopattesten aanvaard een aangevraagde attestatie toegestaan. Een ingeko men attestatie en twee doopattesten in handen van wijkouderlingen gesteld. Een doopaanvrage toegestaan, een aangevraagde huwelijksbevesti ging toegestaan. Rapporten rapport wordt uitgebracht omtrent het verzoek van een broeder die zich onder het opzicht van den kerkeraad wenscht te stellen, alsmede omtrent een broeder die zich aan het opzicht der kerk wenscht te onttrekken. Het eerste wordt ingewilligd, in het tweede wordt berust. Sectierapporten. Sectie I om te berusten in het zich onttrekken aan het kerkelijk opzicht van een broeder, alzoo besloten. Om een dooplid tot het onderzoek toe te laten voor het afleggen van openbare belijdenis. Nog wordt rapport uitgebracht omtrent een lid dat zich aan het opzicht der kerk wenscht te onttrekken, waarin wordt berust. Sectie IIeen voorstel tot toepassing van de kerkelijke tucht wordt aangenomen. Algemeene rapporten. Broeder Heemskerk brengt rapport uit als afgevaardigde naar de Theologische Schooldag. Een voorstel om de censure ten aanzien van een broeder op te hef fen, wordt aangenomen. Naar de classisvergade- ring op 16 Juli a.s. worden afgevaardigd Ds. D. Ringnalda, primus Ds. D. Scheele, secundus en de ouderlingen K. Huizenga, primus en Korte- knie, secundus. Naar de jaarvergadering van de stichting „Vrederust" op 6 Juli a.s. te Bergen op Zoom ouderling Olthoff en diaken Fanoy. Vergadering: Sectie I 9 Juli a.s. Smal 23 Juli a.s. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Gezelle Meerburg's Christelijke Kalender voor het jaar 1932» Nu reeds de aankondiging van een nieuwen kalender voor het volgend jaar. De uitgever is er dus vroeg bij. Gezelle Meerburg's Christelijke Kalender is in vele huisgezinnen een bekende gids. Zij, die hem niet kennen, moeten er eens kennis mee maken. De ondervinding zal leeren, dat hier goed werk is geleverd. Medewerkers zijnDs. R. E. van Arkel, Ds. O. Boersma, Ds. A. Buffinga, Ds. D. J. Couvee, Ds. H. v. d. Elskamp, Ds. R. Hamming, Dr. J. Hoek, Dr. C. N. Impeta, Dr. G. Keizer, Dr. B. A. Knoppers, Ds. G. Laarman, Ds. B. v. d. Werff. Het Premieboek voor dit jaar is getiteld „De dochter der zee", door Johanna. Het schild geeft weer een reproductie naar een van de teekeningen van den bekenden Harold Copping. Prijs kalender f 0.90 met premieboek 1.55. M. Sch. Dr» A, Kuyper door Dr. P. A. Die penhorst. Uitgave De erven F. Bohn N.V. Haarlem 1931. De titel, gelijk die hierboven van het titelblad werd afgeschreven is eigenlijk niet geheel juist. Zooals ook bij eenig nadenken wel duidelijk wordt. „Dr. A. Kuyper", dat onderwerp is zóó veelomvattend en zóó veelzijdig, dat een nadere' begrenzing niet achterwege kan blijven. Die na dere omschrijving wordt dan ook aanstonds in den eersten regel van hoofdstuk I gegeven niet een biografie, maar een karakterschets. Het eerste hoofdstuk bevat dan enkele bio grafische gegevens als een inleidingin twee volgende hoofdstukken wordt dan gehandeld over Dr. Kuyper als geweldig strijder en over den inzet van den strijd een vierde hoofdstuk geeft een beoordeeling van den strijd. Een karakterschets alzoo over Dr. Kuyper als geweldig strijder. Het is zeker begrijpelijk, dat Prof. Diepenhorst uit dat oogpunt Dr. Kuy per beziet. Evenwel een ander gezichtspunt zou allicht nog meer geschikt zijn geweest om op Dr. Kuyper den rechten blik te krijgen, n.l. Dr. Kuyper als bouwer, in den zin van Nehe- mia's woord Wij, Gods knechten, zullen ons opmaken en bouwen. Maar een strijder, een geweldig strijder, was Dr. Kuyper ongetwijfeld ook. En het is een heel goed ding, dat in de Volksuniversiteits-biblio- theek, dit keurig, in handig formaat uitgegeven, deel gewijd is aan den strijd, dien Dr. Kuyper voerde. En het is een genot bij de beschrijving daarvan zich door Prof. Diepenhorst te laten leiden. Met zorg uitgekozen citaten uit Kuyper's redevoeringen spreken van het veelzijdig talent van dezen strijder. Dit boekje moet druk gekocht en gelezen wor den. Dr. Kuyper wordt vooral onder de jon geren lang niet zóó gekend als hij gekend moest worden. Zeer terecht haalt de schrijver een woord aan van Prof. Anema„Kuyper neemt in het hart onzer jongeren niet altijd die plaats in, die hem toekomt". Het kan alleen tot schade van die jongeren, en alzoo ook tot schade van het geheele Gereformeerde leven zijn, wan neer dat niet anders wordt. Een schets als Prof. Diepenhorst leverde moet wel de begeerte op wekken, nader met dezen heel groote bekend te worden. Christelijke Scheurkalender Uit de fonteinen des heils voor 1932, Deze scheurkalender, waarvan men ons het prospectus toezond, staat onder redactie van Ds. J. G. Feenstra te Scheveningen en Ds. Y. van der Zee te Amsterdam. Uitgever is J. van der Wal te Bruinisse. Het schild stelt voor Mozes bij de brandende braambosch. Deze jaargang is al de 35ste, waaruit wel blijkt dat deze kalender zich een plaats wist te veroveren en die ook wist te houden. Als premie wordt beschikbaar gesteld De man uit een Afrikaansch boschland door Ds. W. C. Wilcox, uit het Engelsch vertaald door Ds. J. Visser te Kockengen. Wankele wegen door Winterfeld Platen. Tweede druk. Uitgave La Ri viere en Voorhoeve, Zwolle. Dat dit verhaal reeds in tweeden druk ver scheen bewijst, dat het in breeden kring gunstig ontvangen werd. We kunnen dit begrijpen, ook al is het, dat hier en daar soms heel onwaar schijnlijke dingen verhaald worden, die de vraag doen rijzen of dat nu allemaal werkelijk gebeurd kan zijn. Met dat onwaarschijnlijke bedoelen we zeer bepaald, om van andere dingen nog maar te zwijgen, het debat in de vliegmachine. We heb ben wel eens gehoord, dat in een vliegmachine elk gesprek onmogelijk is tengevolge van het geraas der motoren. Het is dan wel wonderlijk als daar een heel debat gehouden wordt tusschen een groot aantal personen. Niet wonderlijk noe men we dat Rosa Thorbeck liefde gaat gevoelen voor Walter Eibenstadt. En des te beter komt dan uit haar trouw aan haar ongelukkigen ver loofde Gerd Thomson, die door haar liefde wordt gered. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank vermeld ik de ontvangst van een gift a f 15,als volgt te verdeelenf 5,— feestgave voor de Y. U.f 5,voor kerkbouw te Magelang f 2,voor kerkbouw te Mechelen f 2, voor Hongarije en f 1,voor Rusland. A. C. Heij. Ontvangen van de Meisjesvereeniglng „Prissilla" te Kapelle-Biezeliüge f 65,— voor verschillende doel einden. Met hartelijken dank en verdere aanbevelirg. Kapelle-Biezelinge. A. Scheele. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen van een dooplid der gemeente 20 nikkeltjes, 40 kluten en 60 halve centen. Ter navolging. Namens de Znndingscommissie, D. Willemse, Penningm. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen een pakje zilverpapier van Nelly Drost. Mej. C. Littooij, Molstraat 90 S e r o o s k e r k e. Onder hartelijken dank ontvan-. gen van een zieke zuster der gemeente 120 halve centen voor de Zending en voorts f 1.voor de kerkf 1.voor de Diaconie en f 1,voor den nood in Rusland. W. F. M. Lindeboom. Serooskerke. Gevonden in de collecte van j.l. Zondag 2 giften elk groot f 25,waarvan bestemd was f 15.— voor de Diaconie en f 10,— voor de kerk en f 10,voor de kerk f 10,voor de Dia conie en f 5,voor de Vrije Universiteit. Dc Boekhouder. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een kist bananen. De Huisvader, N. J. v. Commenée. Meisjes vergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch,„De zondvloed" door Rinie Huizenga. Na de pauzeVad. Gesch.Karei de Groote" door Jaantje Tange. Bijdrage Anna de Kam en Mies Harinck. Reciteeren Leintje Kingmans. Afd. II. Bijb. Gesch. „Tweeërlei geslacht" door Stien Pouwelse. Reciteeren door Bertha v. d. Moer. Geref. Jonglingsver. „Herman Faukeel" Middelburg. Gel. Bel. art. 16, vr. W. v. Moolenbroek. Na de pauze Huishoudelijke zaken. Meisjesver. „Doet wel aan allen" enz. hoopt a s. Dondeidag 2 Juli te vergaderen in plaats van Maandag 6 Juli. Het Bestuur. Vergadering J. V. „Timotheüs" te Oostkapelle in de Geief. Kerk. Aanvang zeven uur. I. N. T. „De Kamerling en Filippus" door A. Geerse. II. M. O. „De grondbeginselen van het Socialisme" door J. Melse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 28 JUNI 1931, CLASSE MIDDELBURG, MIDDELBURG. Collecte Emeriti-fonds. Hofpleinkerk 9.80 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Domburg 9.80 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grypskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meiiskerke 9 uur ds. de Jong te Bellingwolde. 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Vrijdag 1.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging, Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Cand. Scheele te Schoondijke. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 uur 5 uur Middelburg. In dank ontvangen van N. N. f 1,voor Parakan. D. Scheele. VEREENIGINGSLEVEN, Geref. Jongelingsver. Dr. LützenWagenaar, Middelburg 0. T. Schets 36. Richteren 6, 7 en 8, vr. Jan Verhage. O. T. Art. 17 1 en 2. Volkenrecht en Defensie, vr. M. Pouwelse. Cand. Bakker te Ellewoutsdijk. ds. J. P. Unger ds. D. Bremmer te Hoek van Holland. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 3 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. Oosterland 9.30 en 2 uur ds. D. Bremmer Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. J. Janse* te Eindhoven. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2.30 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 10.30 uur 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdyk 10 uur 2.30 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. uur dhr. D. Coumou te Middelburg. ds. H. Mulder te Amsterdam. Lezen eener Leerr. ds. G. van Heiningen ds. Joh. Booij Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema ds. G. van Heiningen Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL, Aardenbnrg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2 30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 10 en 3 uur Lezen eener Leerr ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. Th. P. Potma Bed. H. Av. en Dankz. ds. Sybrandy te Zwartebroek. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3