KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. ft tf ft PREDIKBEURTEN* telijk geloof heeft de menigte verloren. Dr. Ba- vinck heeft eens geschreven (en 't is er sedert j niet beter op geworden): ,,'t Is alsof wij niet meer weten, wat zonde en genade, wat schuld en vergeving, wat wedergeboorte en bekeering is." Ik vrees dat er buitengewoon oppervlakkig geleefd wordt. Dat we veelszins in eigen oog rijk zijn en meenen geensdings gebrek te hebben, terwijl we ellendig en jammerlijk en arm en blind en naakt zijn. Waar is er nog een innerlijk benauwd zijn onder zijn zonde Een roepen, een schreeuwen uit de diepte Waar is de echte blijdschap, dat de zonden zijn vergeven en men voor eeuwig van de straf is ontheven Waar zijn de geloofs helden in onzen tijd, de indrukwekkende persoon lijkheden, de eikeboomen der gerechtigheid, de vaders en moeders in Israël Ik maak deze opmerkingen niet van uit de hoogte der eigengerechtigheid. We staan hier allen schuldig. Maar laat ons oog voor het gevaar geopend zijn, en laten we God bidden, smeeken of Hij de kandelaar niet uit ons midden wegneemt om haar elders te plaatsen. Met vrees kan 'k de toekomst tegenzien, voor al ook wanneer 'k zie, dat velen hun kracht zoe ken in ijdel roemen en zich verheffen op inge beelde rijkdommen. De eerste liefde hebben wij verlaten. Moge Christus ons vervullen met Zijn Geest en liefde. We moeten dichter bij het middelpunt gaan leven deze opmerking van Prof. Grosheide is mij uit 't hart gegrepen. A. B. W. M. KOK. BEROEPEN TE Diever (Dr.): J. W. de Jager, Cand. te Putten (Gld.). O. en N. Wetering U. Elgersma te Haamstede. BEDANKT VOOR Giessen-Oudkerk en Giessen-Nieuwkerk F. Guillaume te Oosterend (Fr.). Watergraafsmeer Ph. C. v. d. Vliet te Utrecht. Te Moordrecht is door den Kerkeraad- der Geref. Kerk een gift van 850.ontvangen van iemand die onbekend wenscht te blijven. Ds. H. H. van Kapel, nam Zondag j. 1. afscheid van de Geref. Kerk van Kooten, spre kende over Jesaja 61 6a. Cand. J. Wagenaar van Heer Hugowaard werd Zondag j.l. door Ds. R. W. de Jong, em.- pred. te Santpoort, ingeleid tot zijn dienstwerk bij de Geref. Kerk te Willemstad. De bevestiger had tot tekst gekozen Ezech. 337 en sprak over de eigen kleinheid van den prediker, het Goddelijk ambt en het gewichtige van de taak. Toegezongen werd Ps. 134 3. Des namiddags deed Ds. J. Wagenaar zijn intree. Uitgangspunt der predikatie was Hebr. 4 14—16. De Part. Synode der Geref. Kerken van Gelderland besloot een bepaling aldus te wijzigen: „Neemt een predikant, wegens ouderdom of zwakte niet meer in staat zijnde een groote ge meente te dienen, een beroep aan naar een klei nere gemeente, dan zal zijn eventueel pensioen, bij zijn emeriteering, berekend worden naar het tractement, dat, ten tijde waarin zijn emeriteering valt, aan den predikant dezer groote Kerk alsdan wordt uitgekeerd." De Part. Synode van de Geref. Kerken in Groningen besloot, dat voor een predikant, die, voordat hij den veertigjarigen diensttijd heeft bereikt, doch reeds dertig dienstjaren heeft of den zestigjarigen leeftijd bereikte, een beroep naar een kleine Gemeente aanneemt, eventueel bij diens emeriteering zijn pensioen zal berekend worden naar het traktement, dat op het oogen- blik van zijn emeriteering wordt uitgekeerd door de Kerk, die hij het laatst voor zijn overkomst tot de kleine Kerk diende. Aanvaarding van subsidie door de Geref» Kerken in Noord-Brabant en Limburg, De classis 's-Hertogenbosch benoemde in haar October-vergadering een commissie met op dracht, advies uit te brengen over de vraag, of het geoorloofd of gewenscht moet worden ge acht, dat de Kerken in Noord-Brabant en Lim burg steun ontvangen van publieke kassen, offi- cieele en semi-officieele lichamen (De Kerken van Lutterade, Maastricht, Roermond en Tilburg ont vingen een gift van de burgelijke gemeente ter plaatse voor den bouw van een nieuwe kerk de Kerk van Eindhoven werd gesteund in den vorm van goedkoop verstrekten grond door de N.V. Philips en de Kerk van Treebeek ontving een gebouw van de Staatsmijnen ten gebruike. De Kerk van Lutterade werd bovendien door de Staatsmijn gesteund voor kerkgebouw). De commissie bovengenoemd heeft nu bij de classis 's-Hertogenbosch een breed uitgewerkt rapport ingediend, dat besloten wordt met het volgende voorstel A. De Classis 's-Hertogenbosch, gehoord het rapport der commissie spreke uit als haar gevoelen 1. dat ons bezwaar tegen zuivere subsidie van staat, provincie of gemeente, van welken aard ook, principieel is, en dus in het vervolg een dergelijke steun van overheidscolleges, niet meer dient te worden aangenomen of aanvaard. 2. dat bij het aanvaarden van steun door bui ten het Geref. kerkelijk leven staande personen, door bedrijven, of instellingen, de grootste voor zichtigheid dient te worden betracht, nimmer eenige bezwarende voorwaarde mag worden aanvaard en in geen geval zóó mag worden te werk gegaan, dat door de wijze van aanvaarding of gebruiken van den steun de kracht van ge tuigenis tegenover den gever of de geefster, noch tegenover de buitenwereld, ook maar eenigszins mag worden geschaad. 3. dat bij het aanvaarden of blijven aanvaar den van genoemden steun er naar moet worden gestreefd dat bij eventueel verlies daarvan (in trekking, weigering door de Kerk of practische onmogelijkheid als in het geval Treebeek kan worden verondersteld), de kerkelijke huishou ding niet in gevaar van ondergang worde ge bracht waartoe het noodzakelijk is dat de offer vaardigheid der gemeente niet ondanks, maar juist vanwege dien steun worde aangewakkerd en vergroot. 4. dat, mits het bovenstaande worde in acht genomen, er geen bezwaar is, in onze bijzondere omstandigheden, dezen steun te aanvaarden of te blijven aanvaarden, maar integendeel, het als een bijzondere zegen des Heeren moet worden beschouwd, dat juist in ons ressort door deze dingen het stichten en in stand houden van onze Kerken financieel mogelijk of beter mogelijk wordt gemaakt. B. Dit rapport met conclusies worde gede poneerd in het archief om te dienen als basis bij eventueele latere overwegingen, in de classi- cale vergaderingen en bij misschien te verwach ten, besprekingen door meerdere vergaderingen of anderszins. Zendingssynoden. In „Friesch Kerkblad" schrijft Ds. J. P. Klaarhamer naar aanleiding van de pas te Leeuwarden gehouden Zendingssynode: Zulk een Zendingssynode wijkt eeniger- mate af van onze gewone meerdere vergaderin gen. Dat ligt hieraan, dat de Zending uitgaat niet van alle Kerken saam, maar van een plaat selijke Kerk. En deze eene Kerk is volledig be voegd alles te doen. Stel dat de Kerk van Heeg financieel krachtig genoeg was om het geheele werk te bekostigen en dat ze daarbij beschikte over het noodig getal geschikte personen om te doen wat hier te lande gedaan moet worden, dan zou ze de andere Kerken in het geheel niet hebben te kennen. Er zou dan alleen bij de kerk visitatie vanwege de classis eenig onderzoek en toezicht plaats hebben. Maar zoo rijk en zoo sterk is Heeg niet, en is zelfs geen der groote zendende kerken in ons vaderland, ook Amsterdam en Rotterdam niet. Daarom moeten de andere Kerken te hulp geroe pen worden. Bij ons in Friesland is die samen werking zoo georganiseerd, dat de Kerken daar toe in provinciale Zendingssynode bijeenkomen. Maar zoo'n synode kan niet het heele jaar door zitting houden. Daarom wijst ze dan tien depu- taten aan, uit elke classis een, die voor haar die samenwerking bevorderen. Dit heeft vanzelf tengevolge, dat allerlei zeer gewichtige besluiten worden genomen, en moeten worden genomen zonder dat de Kerken er zich over kunnen uitspreken. Het Zendingswerk gaat door. En men kan niet alle zaken laten wachten tot de jaarlijksche synode. Dit behoeft ook niet. Want de zendende kerk is het van welke het Zendingswerk uitgaat. En de overige Kerken werken met haar samen vol gens een bepaald accoord, waarbij de medezeg genschap en de medeverantwoordelijkheid dier kerken nauwkeurig is omschreven. Meer hebben die kerken niet van de zendende kerk te vorde ren. Maar wel hebben zij het recht van haar eigen deputaten rekenschap te vorderen betref fende hun handelingen en adviezen. Dit laatste kan alleen gebeuren op de Zen dingssynode. Niet op de classisvergadering. Want niet de kerkeraad of de classis is hun last- geefster, maar alleen de provinciale Zendings synode. Daarom is het wel goed, dat men het dezen deputaten op die synode niet al te gemakkelijk maakt. Er loopt wel eens een vraag onderdoor naar den bekenden weg, althans naar den weg, die bekend kon en moest zijn. Maar dat is zoo erg niet. Veel beter zoo, indien men het er al thans niet te bont mee maakt, dan dat door al te groote bescheidenheid de synode onwetend zou blijven van wat ze langs anderen weg niet weten kon. Er blijkt zoo bij de kerken te zijn een wakend vertrouwen. Dat is ook noodig, want aan depu taten wordt groote vrijheid van beweging toe gestaan en daarmede een groote verantwoorde lijkheid op hen gelegd. Een wakkere Zendings synode voorkomt, dat van die vrijheid een al te ruim gebruik zou worden gemaakt, en neemt die verantwoordelijkheid van de deputaten over." Dr. G. Keizer sprak op de Conferentie van Ouderlingen te Arnhem over„Verlating van het Ouderlingenambt". De referent heeft het onderwerp vragender wijs behandeld. Hoewel onze kerkrechtelijke werken weinig of niet erover spreken, het kwaad komt, volgens spr. niet sporadisch maar vrij algemeen voor. Hij vroeg zich af, met welk verschijnsel we hier te doen hebben en hoe het zoo veelvuldig kan voorkomen, waar de gevolgen zoo ernstig zijn en den goeden gang van het gemeentelijk leven kunnen verzaken. Spr. onderscheidde vijf gestalten, waaronder deze verlating of wat daartoe leiden kan, voor kan komen. Hij groepeerde die aldus 1. een onwillekeurige onderschatting van het ouderlingenambt 2. een weloverwogen overschatting van eigen ambtsbediening 3. een ernstig of vermeend ernstig nemen van de vereischten door Gods Woord, bijzonder in de pastorale brieven gesteld aan de te .verkiezen ouderlingen 4. een gemotiveerd dringend verzoek om ontheffing van het ambt 5. wat de Kerkenorde noemt trouwelooze verlating van het ambt. Spr. wees voorts op een niet ernstig nemen van de zijde der Gemeente van de treflijkheid van het ambt en van de zijde der ambtsdragers een niet genoegzaam bedenken wat men betuigd heeft te gelooven met betrekking tot de verkie zing van zijn ambt. Een der verraderlijke ge volgen van het kwaad is, aldus spr., dat men het licht neemt met zijn ambtsbeloften en vooral onder de leden der Kerk, dragende het ambt der geloovigen, die dreigen met„ik zeg mijn lid maatschap op". Als voorbeelden van deze verlating geeft de H. Schrift Jona, Johannes en Markus. Met ernst bestraft de Schrift deze zonde. Komende tot den kerkelijken weg, is spr. van oordeel, dat bij de onwillekeurige onderschatting van het ambt voorzichtigheid in de behandeling en een zacht woord gewoonlijk de verlating zal voorkomen. Tegenover de tweede groep van verschijnselen herinnerde spr. aan „Wandel voor Mijn aan gezicht en wees oprecht". Deze groep draagt een zeer ernstig karakter. Bij de derde groep arbeide men om den bedrukten broeder te be vrijden en men late hem niet licht los. Bij de vierde groep houde men niet lang aan, dat het verzoek om ontheffing worde ingetrokken, doch men verleene die. Tegenover de trouwelooze verlating, houde de Kerk zich aan de Kerken orde, wijl die verlating een poging is tot ver breking van het Kerkverband. Tenslotte wees spr. op het noodzakelijke van in trouwe censura morum te oefenen door elkan der in den Kerkeraad vriendelijk te vermanen. K. B. S. Classis Middelburg, Buitengewone vergadering voor het peremp toir examen van den Eerw. Heer J. v. d. Guchte, beroepen predikant te Veere op Donderdag 16 Juli a.s., voormiddags 9 uur in de Hofpleinkerk te Middelburg. Namens de roepende kerk van Grijpskerke, Ds. H. PESTMAN, Praeses. A. POUWER, Scriba. Aan de kerken in de Classis Middelburg, Op a.s. Donderdag 25 Juni hoopt onderge- teekende de gewone zitting te houden in de con sistorie van de Noorderkerk voor het in ont vangst nemen en uitkeeren van de Emeriti-gelden. De bijdrage voor onze classis is op de laatste Particuliere Synode vastgesteld op 8935.36 per jaar of 2233.84 per drie maanden. Voor rekening onzer kerken komt per jaar. p. 3 mnd. Arnemuiden 5 446.76 tt 111.69 1 Yi% 134.04 33.51 Gapinge 2 178.72 ff 44.68 Grijpskerke 3M% 491.44 tt 122.86 Koudekerke 6 536.12 134.03 Meliskerke 6 536.12 tt 134.03 Middelburg 2 7H% 2457.20 614.30 O. enW. Souburg 8 714.88 tt 178.72 Oostkapelle 4 357.44 89.36 Serooskerke 9 804.20 tt 201.05 St. Laurens 4 357.44 89.36 4M% 402.04 tt 100.51 Vlissingen 12 1072.32 tt 268.08 Vrouwepolder 4 357.44 tt 89.36 Westkapelle 1 89.36 tt 22.34 8935.52 2233.88 Noordsingel S 156a. C. P. POUWER. Het Comité der Centr. Diaconale Conferentie der Geref. Kerken berichtte aan de Diaconieën dat de 42e Conferentie D.V. op 2 September a.s. te Haarlem zal gehouden worden. Punten ter behandeling en namen voor candi- daten-Comitélid, worden vóór 8 Juli e.k. inge wacht aan het adres van den len Secretaris, M. C. Wijnbeek, Talmalaan 28, Soestdijk. Serooskerke, KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad op Dinsdag 16 Juni 1931. Aanwezig alle leden. Opening op de gebruike lijke wijze. Notulen. Ingekomen Stukken. Steunaanvrage naar de commissie ad hoe circulaire betreffende kerk- verwarming naar de Commissie van Beheer agendum Jaarvergadering vereeniging „Jachin", voor kennisgeving aangenomen collecterooster Synodejaar 1931/32. Kerkelijke Stand. GedooptWillem Jacobus Sanderse Wz. Rapporten. Ds. Lindeboom en Br. C. Louwerse rapporteeren over hun bezoek aan de J. V. Rap port over huisbezoek in 43 gezinnen afgelegd, wordt uitgebracht. Daarna wordt in 't algemeen een bespreking gehouden over het huisbezoek, waarvan als resultaat o.c. wordt uitgesproken, dat de kinderen daarbij hebben tegenwoordig te zijn. Diaconale Zaken. Stand der kas. Kassaldo op 1 Mei '31 128.02J/£. Ontvangsten maand Mei 250.61. Totaal 378.63^- Uitgaven 235.80. Kassaldo op 1 Juni '31 142.83J^. Verslag wordt gedaan van de Zeeuwsche Diaconale Conferentie. Rondvraag. Sluiting. De Scriba. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. N. T. De eerste lijdensaankondigingen. Math. 16 13-28 en 17 1—13. Schets 19 v. d. Leidr. Na de pauze vrije werkzaamheden. Geref. Jonglingsver. „Herman Faukeel" Middelburg. N. T. Openbaringen 11, vr. B. Camper. M. O. schets 6 A en B. Overheid en maatschappij vr. L. J. Riemens. Geref. Knapenvergadering „Samuel" Middelburg. Afd. III. Bijb. Gesch. les 4, Juni No. De zondvloed door vr. C. Adriaanse. K. G. De Waldenzen door vr. Kingmans (vervolg) Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. art. 19, vr. Franse. V. G. De Revolutie in ons land, vr. Goverse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 21 JUNI 1931, CLASSE MIDDELBURG, MJDDELBDRG. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda ds. D. Ringnalda Cand. H. v. d. Brink te Den Haag. ds. D. Scheele Bed. H. Av. 6 uur ds. D. Scheele Voortzetting Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 uur 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 uur 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 ui Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Lezen eener Leerr. ds. A. C. Heij ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. dhr. Coumou te Middelburg, ds. P. J. 0. de Bruijne Cand. H. v. d. Brink ds. A. C. Heij Lezen eener Leerr. ds. A. Koning Lezen eener Leerr. ds. J. C. J. Knijper ds. E. Douma Souburg 9.30 uur 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Lezen eener Leerr. Cand. 0. Bouwman te Kampen, ds. H. A. Wiersinga ds. P. J. 0. de Bruijne Cand. Coumou Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE, Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 eu 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Oosterland 9.30 uur 6 unr Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. Spoelstra ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Theologische School te Kampen. Uit Vlissingen ontvangen door den Correspon dent A. Bergshoeff, de bijdragen over 1930 en 1931, totaal 62.Vriendelijk dank. De correspondent voor de Classe Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 18 Juni 1931. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N. N. f 2.50 voor onze Diaconie, Met dank. D. Scheele. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Wim en Tientje Huiszoon een doos zilverpapier en een zakje capsules, van familie S. een jaargang Schouwveniter, van Jaap, Joop, Truus en Maatje de Biuijne een pak zilverpapier en capsules en van Koo Suurmond Czn. een doos zilverpapier, capsules en postzegels. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. VEREENIGINGSLEVEN, Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. Inleiding over „Daniël V", door Nel Suurmond. Na de pauze Kerkgesch. „John Wichleff", door Marie Cornelisse. Bijdrage Corrie Leijnse. Afd. H. Bijb. Gesch. „De Zondeval" (A) door Rie de Vos. CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. P. J. Luijendijk te Berkel. Tholen 9.30 en 2 uux ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 unr ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 en 2.30 uur Kapelle-Biezelmge 10 uur 2.30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 10 30 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 uur 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. A J. Bouma te Heerenveen. ds. Joh. Booij Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur ds. J. S. Post nam. Red. H. Av. en Dankz. Axel 9.30 en 2.30 uur ds. C. Vonk te Baarland. Hoek 10 en 3 uur ds. J. B. Vanhaelen Bed. H. Av. in beide godsdienstoefeningen. Oostburg 10 en 2.80 uur ds. Th. P. Potma Voorm. Voorber. H. Av. Schoondjjke 10 en 3 uur dhr. W. Scheele Theol. Cand te Schoondijke. Terneuzen 10 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 10 en 3 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3