KERKNIEUWS* BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN* TWEETAL TE MeppelW. v. d. Heide te Zoutkamp. S. Neerken te Ulrum. Eestrum P. Klapwijk, Cand. te Berkel. J. Zwart, Cand. Leeuwarden. Ierseke A. J. Noordewier te Westerbork. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Rotterdam (vac. C. B. Bavinck): W. H. v. d. Vegt te Bergum. IJ. v. d. Zee te Amsterdam-West. BEROEPEN TE EestrumJ. Zwart, Cand. te Leeuwarden. Ede (tweede pred.pl.): J. Kremer, hulppred. aldaar. Giessen-Oudkerk en Giessen-Nieuwkerk F. Guillaume te Oosterend (Fr.). Veere Cand. J. van der Guchte te Bergen op Zoom („Vrederust"). Genemuiden Cand. J. de Jager te Putten (G.). Watergraafsmeer (2de pred.pl.): P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht. AANGENOMEN NAAR Leiden (vac.-H. J. Kouwenhoven 2de beroep): A. de Bondt te Pijnacker-Nootdorp. Dronrijp P. Klapwijk, Cand. te Berkel (Z. H.). Zwartebroek. Cand. J. R. Sybrandy deed intrede met 2 Cor. 12 9a na bevestiging door zijn vader Ds. J. Sybrandy van Stiens, die bij deze gelegenheid preekte over Tim. 4:1 en 2. Brouwershaven. Met eene predikatie over Romeinen 15 33 nam Ds. J. de Boer afscheid wegens vertrek naar Zuid-Beijerland. Ds. A. de Bondt hoopt Zondag 28 Juni a.s. van de Geref. Kerk te Pijnacker afscheid te nemen en Donderdag 2 Juli d.a.v. te Leiden be vestigd te worden door Ds. H. Thomas, aldaar. De intrede is bepaald op Dinsdag 7 Juli. Ds. L. Hoorweg Jr., Dinsdagavond als derde predikant bij de Geref. Kerk van Haarlem bevestigd door Ds. A. M. Boeijinga, pastor loei, deed aldaar zijn intrede. Intreetekst was Ps. 103: 17 en 18. Te Voorburg kwam in den Kerkeraad der Geref. Kerk de regeling van zitplaatsen in het kerkgebouw ter sprake. De „Kerkbode" van Voorburg en Leidschendam bevat daaromtrent het volgende „Het voorstel „vrijstelling van alle zitplaat sen", gedaan in de 1.1. gehouden ledenvergade ring, wordt nader besproken. Het voor en tegen wordt nauwkeurig overwogen, waarna het alge meen gevoelen is bij de tegenwoordige situatie den bestaanden regel te handhaven, omdat bij verandering gevaar bestaat, dat de families wor den gescheiden (een groot nadeel). Bovendien bestaat reeds groote vrijheid, aangezien 5 minu ten vóór den dienst alle plaatsen vrij zijn. Te Delft heeft de Diaconie der Geref. Kerk het initiatief genomen tot het oprichten van een Voorschotkas, niet onder eigen beheer, doch uitgaande van een vereeniging. Volgende week worden de belangstellende Gemeenteleden op een te houden vergadering verwacht, om definitief tot oprichting van de vereeniging te kunnen overgaan. De ontwerp-statuten zijn ge reed. Dr. S. O. Los, van Den Haag, sprak ter Algem. Vergadering der Vereen, van Predikan ten van de Geref. Kerken in Nederland over den grooten toevloed van dienaren des Woords voor genoemde Kerken. Terecht werd daarin, zoo schrijft Ds. J. D. van der Velden in de „Kralingsche Kerkbode", gewezen op het z.g. emeritaat, wanneer er een emeritus Dienaar des Woords een kleine Kerk zoo goed als volledig dient en toch emeritus blijft. Daardoor wordt de gelegenheid ontnomen, dat zulk een Kerk een candidaat of Dienaar des Woords beroept. We hebben steeds die praktijk afgekeurd en voor zulke uitnoodigingen dan ook vriendelijk bedankt. In „Opwaartsche Wegen" schrijft H. A. Mulder over„Stichtelijkheid en Litteratuur" het volgende „Iemand die preeken of meditaties schrijft en daarbij literaire bijoogmerken nastreeft, doet verkeerd. Er is 'n periode geweest, waar in het gebruik van alliteraties en dergelijke uiterlijk heden opgeld deed in de prediking. Men hoort het nog wel, maar het is afschuwelijk. Duizend maal liever een eenvoudig, ja, zelfs onbeholpen woord dat het hart raakt, dan een met vele vlaggetjes gepavoiseerde preek, waarin slechts de prediker wast en Christus minder wordt. Dat een dominé zijn stijl niet zou mogen verzorgen is daarmee niet gezegd. Omgekeerd verkoopt iemand die langs den weg der literatuur wil stichten, knollen voor citroenen. De nadruk valt hier op wil stichten, op de doelstelling. Men verft ook niet een houten huis zoodanig, dat het een steenen huis zal lijken. Men komt openlijk voor zijn materiaal uit." Men schrijft onsVoor eenige weken werd in dit blad het koopen van een bouwsteen aanbevolen voor de stichting van een kerkge bouw te Hoornsterzwaag aan den weg (Zuid oosthoek van Friesland). Dat hielp wel. Uit alle deelen des lands werden bouwsteenen besteld, maar toch nog lang niet voldoende. Er is 8000 noodig. En het is gewenscht, dat wij spoedig kunnen bouwen, hier, waar de revo lutionaire partijen met felheid trachten te breken. Laat nu ieder aan dit mooie werk helpen. Ge kunt uw geld toch niet beter besteden dan voor het zaaien van het zaad, hetwelk is het Woord des Koninkrijks. Er zijn bouwsteenen van 100, 50, 25, 10, 5.—, 2.50, 1.—. Wie zendt nu eens voor dezen arbeid 100 En wie dat niet kan, vindt licht keus uit bovengenoemd lijstje. Zend uw bijdrage op post rekening 79600 van Ds. H. Retel, pred. der Geref. Kerk te Hoornsterzwaag. (Rotterdammer) In de Rotterdammer stonden te lezen mooie overzichten over den Zendingsarbeid on zer Kerken op Java. Een tweetal stukjes willen we doorgeven. Poerbolingo. Het verslag over Januari-Maart 1931 van de Zendingswerkzaamheden op het terrein van de Geref. Kerken in Zuid-Holland Zuid, wordt door Dr. B. J. Esser van Poerbo- linggo begonnen met er op te wijzen, hoe onver antwoordelijk het is, één man voor een Zen- dingstaak te stellen, die veel te zwaar is voor één persoon, gelijk vroeger dikwijls geschiedde en ook thans nog menigmaal plaats heeft. Het gebeurt dan dat schier geen noemenswaardige vrucht wordt gezien op een terrein dat vrucht baar zou blijken wanneer het maar werd be arbeid door meer personen tegelijk. Die een mansposten zijn volgens hem onverantwoorde lijk spelen met levens en met geld. Hij vergelijkt het met iemand die alléén een omgevelde elk moet wegdragen die eene man staat zich echter te vertillen aan den boom, welke slechts door de kracht van twaalf menschen van zijn plaats is te krijgen, maar toch moet ook het loon voor zijn vergeefsch zwoegen worden betaald. Deze overwegingen doen hem dankbaar zijn dat hij mag werken met een schare van medewerkers en -werksters naast zich. Bijzonder maakt hij dankbaar melding van de steun die de administratie hem heeft geboden, die eigenlijk pas goed geregeld begon te worden toen Mej. J. C. Stoett in 1924 als deskundig boekhoudster deze te verzorgen kreeg. Zonder een goede boekhouding is niet alleen de uit breidende finantieele verantwoordelijkheid niet te dragen, maar wordt met het geld niet gedaan wat er mee kan geschieden. In 1925 kostte de colportage bijv. 1978.665 en toen werkten 6 colporteurs, en was er nog geen kiosk, en werd nog niet eens de helft verkocht en verspreid van wat in 1930 voor slechts 165 meer kon worden gedaan, in 1930 wees de exploitatie rekening voor de colportage 2142.835 aan, terwijl men toen werkte met 12 colporteurs, en men 1 kiosk had. Ook had men niet een mooi kerkgebouw en pastorie en daarin een Inlandsche dominee kunnen hebben, als de administratieve zijde niet goed verzorgd was geweest. En van Ds. Pos te Djocja „Wij mogen in heel het Zendingswerk op Midden Java een langzamen, doch gestadigen groei zien. Daaraan is een groot voordeel ver bonden. Wanneer ineens honderden menschen zich komen aanmelden voor den doop, is het vrijwel onmogelijk deze menschen behoorlijk te onderwijzen. Tot dusver is het echter in onzen Zendingsarbeid op Midden-Java zoo geweest, dat er ruimschoots gelegenheid was om de men schen, die den Heiland begeerden te dienen, ook behoorlijk onderwijs te geven, zoodat we de ver wachting mogen hebben, dat hun belijden niet een onbegrepen naspreken is van anderen, doch opwelt uit hun eigen hart. Ik heb mij er vaak over verbaasd, welk een klaar inzicht in de waarheid deze menschen hadden, en welk een vreugde het voor hen is over deze dingen te denken en samen te spreken. Ze hongeren naar onderwijs en genieten er in." Waar is uw kind 1 Te Missouri zeide eens een predikant in een groote vergadering van christelijke boeren „Vrienden, ik heb u recht lief, maar één ding moet ik u toch zeggen, mannen en vrouwen, iets dat me bij u is opgevallen. Wanneer ik bij u kom op uw boerderij, dan zie ik, dat ge eiken avond, voor ge u ter ruste begeeft, uw lantaarn aansteekt en naar den stal gaat om te zien of het vee wel goed gebonden is, opdat het niet zou kunnen losbreken. Ik heb echter nog geen van u naar het zolderkamertje of naar het ver trek, waar uwe kinderen slapen, zien gaan om te kijken of de zoon tehuis of de dochter op haar plaats is. Ziedaar een woord, dat nog wel tot andere menschen dan tot die boeren gezegd kan worden, niet waar (Kerkbl. Dr. en O. K. B. S. De Geestelijke verzorging van het Leger in Ned. Oost-Indië. Uitgave van het Indisch Comité te Nijmegen. Dit boekje van 45 pagina's, verlucht met scherpe photo's van enkele legerpredikanten en Chr. militaire tehuizen, is pittig en frisch ge schreven. Het bedoelt meerderen bekendheid te geven aan de geestelijke verzorging van ons leger in Ned. Oost-Indië en is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij den heer P. J. Brouwer, Sumatra- plein te Nijmegen. De origineele Ds. Ruysch van Dugteren, leger- predikant te Breda, opent de serie artikelen met een vers, dat uit zijn eigen dichtader gevloeid is en waarin hij onze soldaten, die naar Indië vertrekken, waar vele gevaren hen wachten, Gods bewarende, sterkende genade toebidt. De Leger- en Vlootpredikant in algemeenen Dienst, Ds. H. Janssen tracht in een inleidend woord vooroordeelen tegen het Indische leger weg te vagen. Hij schrijft op overtuigende wijze. De Indische legerpredikant Ds. W. M. Duyker te Bandoeng vertelt heel gezellig over Indië en roept onze jongens toe „Komt naar het land vol zon en houdt je goed Het artikeltje van Ds. G. v. Duinen, legerpredikant te Magelang geeft uitnemende adviezen, maar hij doet het op een naar onze meening, al te geestige wijze. De lijsten van militaire tehuizen en van de kerken op Java zijn zeer practisch. Geen onzer jongens, die als koloniaal naar Indië zou willen, verzuime eerst dit boekje te lezen. Ons Blad. Evangelisatie-maandblad voor jongens en meisjes. Uitgave Joh. Vlaanderen Oldenzeel, le Oosterpark straat 212, Amsterdam-O. De eerste nummers van dit nieuwe Evangeli satieblad maken een goeden indruk. Wij kunnen het ter verspreiding op Zondagsscholen en Evan gelisatie-bijeenkomsten hartelijk aanbevelen. De inhoud richt zich uitsluitend op kinderen. De Evangelisatie-lectuur neemt wel zeer sterk toe, maar dit blaadje heeft wegens zijn speciaal karakter eigen bestaansrecht. Moge het geen doodgeboren kind zijn. De abonnementsprijs is 0.60 per jaar. Bij getallen per maand 1025 ex. 2 cent, 2650 ex. IJ/2 cent, boven 50 ex. 1 cent per ex. De namen der medewerkers, onder wie Dr. Harrenstein en Mej. G. Ingwersen, klinken goed. Zes en twintigste Verslag van het Stationswerk. Maart 1931. De Nederlandsche Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes verricht mooi maatschappelijk en sociaal werk. In dit 26e ver slag kan men onder meer de adressen vinden, waarmede men zich schriftelijk in verbinding kan stellen, wanneer men iemand door de sta tionsjuffrouw wil laten afhalen in de groote steden van binnen- en buitenland. Hart en Handen door Berendien Schuiling. Uitgave Kok te Kampen. 1930. Een dichtbundeltje, klein en fijn, opgedragen „aan allen, die nog met mij heur Lente leven". Deze versjes getuigen van jeugdig talent en subtiele gedachten. Soms zien we Berendien Schuiling als een schreiend kind, dat zoo moe geworden is van het zoeken naar haar Vader, Dien zij nergens vinden kandan weer als een boetvaardige zondares, die haar schuld voelt groeien en roept om vergeving, maar ook wel als een stille Marie, zittend aan de voeten van Jezus, bij Wien ze haar levensdag geborgen weet. Maar altijd bewijst zij wat zij zegt „Dichten kun je alleen dicht bij God Een rustig uurtje deed mij in het lezen dezer eenvoudige verzen-zonder-opsmuk dicht langs den hemel gaan. De prijs is ons niet bekend. Het zal niet veel, dus omgekeerd evenredig aan de innerlijke waarde zijn. RINGNALDA. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 1 Juni a.s. De Secretaris. Ondergeteekende bericht hiermede aan de Geref. Kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 4 Juni a.s. des voormiddags van 1112 uur in de consistorie der Noorder- kerk zitting zal houden tot het in ontvangst ne men van de collecte voor de Theologische School. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 29 Mei 1931. Vacaturebeurten in de classe Zierikzee van Geref. Kerken over Juli, Augustus en September 1931. BROUWERSHAVEN. 9 Augustus Dr. J. van Lonkhuijzen. 6 September Ds. F. J. van den Ende. GEERSDIJK. 19 Juli Ds. F. J. van den Ende. 23 Augustus Ds. F. Staal. 13 September Ds. J. Unger. NIEUWERKERK. 19 Juli Ds. Z. Hoek. 23 Augustus Ds. J. B. Vogelaar. OOSTERLAND. 19 Juli Ds. U. Elgersma. 6 September Dr. J. van Lonkhuijzen. 27 September Ds. J. B. Vogelaar. WISSENKERKE. 19 Juli Ds. F. Staal. 23 Augustus Ds. J. Unger. 27 September Ds. Z. Hoek. Op last van de classe, Z. HOEK. VERGADERING Kerkeraad (Smal). Praeses Ds. D. Ringnalda. De vergadering geopend op de gebruikelijke wijze, daarna gebed en voorlezing van Jesaja 51 1—5. Appèl nominaal enkele broeders afwezig met en zonder kennisgeving. De notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken, voor kennisgeving aangenomen of doorgegeven aan de desbetreffende commissiën. Een afgevaardigde naar den Theol. Schooldag werd aangewezen. Een schrijven van den kerkeraad van St. Lau rens zal worden beantwoord. Een attestatie zal met een begeleidend schrijven worden verzon den de attestatiën van Broeder en Zuster Baart naar Rotterdam afgegeven eveneens aan de fam. Hage naar Amsterdam verdere aanvragen toe gestaan. Br. Sanderse benoemd tot sec. voorlezer. Rondvraag. Volgende week Breed. Dankgebed door Br. Sanderse. Sluiting. De Kerkeraad. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gevonden in de collecte: f 2,50 voor de kerk uit dankbaarheidf 2,50 van N. N. ter afdoening kerkelijke schuld f 10,uit dankbaarheid van een zuster der gemeente, waarvan f 5tvoor de armen en f 5,voor de kerk. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. Middelburg. Het Comité Evangelisatie in België bericht met hartelijken dank de opbrengst der prik- kaarten vau ds. de Bruijne, Vrouwepolder f 10, dhr. Oranje, Gapinge f 10,35 Mej. Kuipers, Vlissin- gen (meisjesvereeniging) f 10,50Truus v. d. Berg, Goes f 5.80 kinderen Gast, Middelburg f 7,50 kin deren Wattez f 7,55J. Wattel f 3,85L. Dorleijn f 4,80door bemiddeling van ds. A. Scheele, Kapelle- Biezelinge, gift van N. N. f 2,50 en N. N. f 1,20. A. M. E. Wattez, Penningmeesteresse. Middelburg. Ontvangen van N. N. f 2, voor de kerkvan N. N. f 2.50 te verdeelen voor kerk f 1.50 en de Zending f 1,—. Vriendelijk dank. D. Scheele. VEREENIGINGSLEVEN, Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. „De Schepping" (lb) door Annie van Ouwerkerk. Na de pauze bijdrage Do Ie Cointre, Corrie Breel en Jaantje Davidse. Afd. H. Bijb. Gesch. „De Schepping", door Gré Janse. Vad. Gesch. „Claudius Civilis" door Lydia Contant. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg 0. T. 35. De tijd der Rich teren, vr. J. Willeboordse. 0. P. Art. 16 1 en 2. Belastingwezen, vr. J. de Poorte. Geref. Jonglingsver. „Herman Faukeel" Middelburg. N. T. Openb. 10, vr. Leenhouts. Vaderl. Gesch. Schets III, „De beteekenis der Griek- sche en Romeinsche wereldheerschappij voor Europa. Schets IV. Ons land voor de prediking van het Christendom. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Letterkundig onderwerp: vr. A. Cornelissen. Zendingvr. W. Camper. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 31 MEI 1931* CLASSE MIDDELBURG* MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. C. J. Kuiper te Souburg. Voorber. H. Av. en Openb. Bel. Domburg 9.30 uur Cand. Coumou 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 unr Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur de. E. Douma 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2.30 u. ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur ds. J. C. J. Kuiper 2 uur ds. H. S. Bouma Veere 9.30 en 2 uur ds. H. Drost te Nieuw Buinen. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. Coumou CLASSE ZIERIKZEE* Brouwershaven 9.30 en 2 uur Cand. M. Kamper te Meerkerk, ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 6.30 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 unr Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur ds. M. Schuurman te Den Haag. Oosterland 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5 30 uur ds. J. van Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN* Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. J. Jonker te Werkendam. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES* Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2 30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. P. Prins te Deventer. 's Gravenpolder 10 30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. H. Smit te Rottevalle. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2 30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL* Serooskerke. Gevonden in de collecte een extra gift f 2,50 voor de kerk, f 2,50 voor de Diaconie en f 3,voor het Zendingshospitaal. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur 2.30 uur Schoondijke 10 uur Openb. 3 uur Terneuzcn 10 en 2.30 uur Zaamslag 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Lezen eener Leerr. ds. D. J. de Vries Openbare Belijdenis, ds. D. J. de Vries Bel. en Voorber. H. Av, Lezen eener Leerr ds. S. Groeneveld. ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3