BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN* veerde tot Doctor in de Wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Immanente Kritik zur Kantischen Religionsphilosophie", welke promotie geschiedde magna cum laude. Na gehuwd te zijn met een dochter van Prof. L. Lindeboom, deed Dr. Hoekstra in 1906 zijn intrede bij de Geref. Kerk te Hazerswoude. Van daar vertrok hij naar 's-Hertogenbosch, waar hij 9 Augustus 1908 zijn intrede deed. Voor ver schillende beroepen van elders werd hier door hem bedankt. Hij gaf zich met volle toewijding aan het ambtelijk werk in Brabant's hoofdstad, en ijverde als deputaat vanwege de Part. Synode van Noord-Brabant en Limburg, zeer voor den Evangelisatie-arbeid in die provinciën. Na ruim vierjarigen arbeid echter verwisselde hij den kansel met den katheder. De Generale Synode benoemde hem den 17den October 1912 tot Professor aan de Theol. School te Kampen. Op 16 Januari 1913 aanvaardde hij zijn hoog- leeraarsambt met een rede over „De Psychologie der religie en de ambtelijke vakken". De jaren die hij sedert aan de Theol. School mocht werkzaam zijn, kenmerken zich door toe- gewijden en vruchtbaren wetenschappelijken ar beid. Hem is opgedragen de ambtelijke vakken te doceeren, benevens psychologie, philosophie en logica. Dit terrein der theologische wetenschap heeft de liefde van zijn hart, en hij heeft hier in veel opzichten baanbrekend werk verricht. Hij heeft als een der eersten in ons land de behande ling der ambtelijke vakken verbonden met de wetenschappelijke beoefening der psychologie. Waardevolle publicaties verschenen van zijn hand, waarvan we allereerst noemen de „Gere formeerde Homiletiek" algemeen erkend als een standaardwerk eerste klas, rijpe vrucht van jaren studie, van zijn verdere geschriften, wijzen we o.m. op zijn geschiedenis van de philosophie, waarvan het eerste deel verscheen. „Psychologie en Catechese" en „Twijfel" die alle uitmunten door wetenschappelijkheid en helderheid. Ds. M. Elzinga, Geref. predikant te Groo- tegast, was 6 Mei j.l. 25 jaar aan deze Gemeente verbonden geweest. Het was niet de bedoeling dit grootsch te vieren, waarom er geen alge- meene bekendheid aan was gegeven. Op een voudige wijze is dit feit met de Gemeente her dacht, in een samenkomst in het kerkgebouw, waar Ds. Elzinga een gedachtenisrede hield over Hand. 26 22a „dan, hulpe van God verkregen hebbende, sta ik tot op dezen dag". Ds. G. Bouwmeester, van Andel en Giessen-Rijswijk, die Dinsdag 7 Juli intrede hoopt te doen bij de Geref. Kerk te Rotterdam, zal 21 Juni afscheid nemen van zijn tegenwoordige Gemeente. Ds. J. op 't Holt, wien eervol emeritaat verleend is, nam Zondag j.l. afscheid van de Geref. Kerk te Bolsward met een predikatie over 1 Petr. 5:10 en 11. Ds. L. Hoorweg, Geref. predikant te Voorthuizen, die het beroep naar Haarlem aan nam, ter vervulling van de derde pred.-plaats aldaar, nam Zondag onder groote belangstelling afscheid van zijn tegenwoordige Gemeente, met een predikatie over 2 Tim. 3:14 en 15. Te Rotterdam besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk pogingen aan te wenden voor het vervullen van de vacature ontstaan door het emeritaat van Ds. C. B. Bavinck, en alzoo wel dra het beroepingswerk ter hand te nemen. Ds. P. Melles nam Zondag wegens ver trek naar Grijpskerk (Gr.) afscheid van de Geref. Kerk te Gees (Dr.), waaraan hij ruim drie jaren verbonden was, met een predikatie over de apostolische zegenbede uit 2 Cor. 13 13. De Classis Dordrecht der Geref. Kerken zal haar volgende vergadering in September te Antwerpen houden. Reeds eerder werd besloten, dat voortaan elk jaar de Septembervergadering der Classis Dordrecht van de Geref. Kerken in België zal worden gehouden. Op die wijze hoopt men de jonge Geref. Kerken in België te sterken. De bouw van een Geref. Kerk te Mechelen, voor welke geld bijeengebracht werd, is thans verzekerd. Binnenkort zal er een aanvang mee worden gemaakt. Men heeft thans in België 3 geïnstitueerde Geref. Kerkente Antwerpen, Brussel en Gent, terwijl een vierde en een vijfde kerk in wording zijn te Mechelen en te Dender leeuw. Voorts wordt er veel Evangelisatie-arbeid verricht. K. B. S. Timotheüs. Ten einde nog weer eens de aandacht te ves tigen op dit tijdschrift en het alzoo aan te be velen, nemen we hier op de inhoudsopgave van het Lente-nummer No. 31. Hoofdartikel„Zie Ik ben met U" Indruk ken HoofdredacteurIn de voetstappen van haar Moeder. Geschilderd portret „Prinses Juliana". Lente in de haven. „Molen bij Voorschoten", ets van H. E. Roodenburg. De Schepping door A. Norel-Straatsma. Len telied, muziek van J. F. Tierie. Houtsnede van Han Krug. Vaderlandsche havens, door H. J. v. d. Munnik. Het stadstuintje, door Me vrouw Kuyper-van Oordt. Levenswaarde, ge dicht van H. W. Aalders. Als de Ribes bloeitdoor A. L. van Hulzen met illustratie. Bloedreiniging in het voorjaar, door Dr. J. Voorhoeve. Een koninklijk woord, door A. J. Drewes. Die Staatsformen Europas nach der spanischen Revolution, overzicht. Zit recht, door A. Lukkien. Gedachte. Zwanen, door A. J. L. Looyen. Referendum over „De nieu we Spelling. Kunstbijlage in vierkleurendruk naar een schilderij van J. van Vuuren „Schaaps kooi op de Veluwe". HEIJ. Op weg naar Sion, dagboek door Dr. J. H. Gunning J.Hz. Derde druk. Konings Uitgeverij te Baarn. Dit boek moge hier aangekondigd worden met de woorden van den schrijver zelf, ontleend aan het voorbericht. We lezen daar Bij den nieuwen druk. Met groote dankbaarheid geef ik dit woord als geleide aan den derden druk van „Op weg naar Sion" mede. Vijftig jaren heb ik nu het Evangelie van mijn Heiland mogen verkondigen, en deze bladzijden behelzen voor een groot gedeelte uittreksels uit mijne preeken, destijds door eene vriendin bij eengebracht, die thans niet ver van de honderd jaren meer af is en voor wie de verschijning van deze uitgave zeker niet minder verblijdend we zen zal dan voor mij. Telkens werd er naar dit boek gevraagd, dat reeds lang uitverkocht was. Ondanks den over vloed van Dagboeken heeft het zijn oude vrien den behouden, maar telkens meldden zich nieuwe aan, die het in 't ouderlijk huis of bij anderen hadden liefgekregen. Moge het voortgaan van den Naam, die boven alle namen is, te blijven getuigen, ook wanneer mijn naam niet meer onder de hier op aarde ver- toevenden genoemd wordt en spoedig vergeten zal zijn Ik heb alle stukjes zorgvuldig nagezien en op menige plaats een kleine wijziging aangebracht, die, hoop ik, eene verrijking, eene verdieping, eene verheldering van het Schriftwoord wezen zal. Aan eene „partij" heb ik nimmer behoord en ik ken maar twee „richtingen" die van God af en die naar God henen. Allen, die Hem eer lijk zoeken, zullen Hem ook vinden, want Hij wil gevonden worden. O, mocht de Heere Jezus, onze onvolprezen Zaligmaker, velen ook door dit zwak getuigenis dierbaarder worden aan het hart Als zij Zijne liefde wisten, Alle menschen werden Christen Bilthoven 1931. J. H. GUNNING J.Hzn. KORT VERSLAG van de Vergadering der Classis Tholen, op 6 Mei 1931 te Bergen-op-Zoom. 1. Ds. A. Andree opent de vergadering, laat zingen Psalm 146 3, leest Hand. 1 112, en gaat voor in gebed. 2. De Di. Spoelstra en Vreugdenhil zien de credentiebrieven na, een tweetal Diakenen wordt, gehoord de redenen hunner afvaardiging, keur stem verleend. Alle kerken zijn wettig vertegen woordigd. Over ééne afvaardiging zal, naar aan leiding van de notulen, nader worden gehandeld. Er zijn geen instructies. 3. Het moderamen wordt aldus vastgesteld Ds. A. Andree, Praeses, Br. E. Tange, Scriba, Ds. W. M. Ie Cointre, Assessor. 4. De Scriba leest de notulen der vorige vergadering, welke, na een enkele opmerking, worden vastgesteld. 5. In verband met een ter vorige vergadering gevraagd advies, doet de kerk van A. J. P. een nadere mededeeling. 6. Dr. Veltenaar brengt verslag uti van een onderzoek naar kerkrechterlijke onregelmatighe den in de kerk van P. Volgens het daarin-vast- gestelde advies wordt door de vergadering be sloten. 7. Met leedwezen wordt kennis genomen van een vertrouwelijk schrijven van de Classis 's Bosch. 8. Ds. Andree brengt rapport uit over het Zendingswerk, daarbij gewagende van veel zegen. In 't bijzonder handelt hij ook van de medische dienst. 9. De Classis besluit te steunen de aanvrage van de kerk te B. o. Zoom bij de Depp, van de Partic. Synode van Zeeland ter regeling van de Evangelisatie-arbeid. 10. Naar de Particuliere Synode van Zeeland worden afgevaardigd (nadat Ds. Andree heeft medegedeeld in de onmogelijkheid te verkeeren een eventueele afvaardiging op te volgen) als Dienaar des Woords de Di. W. M. Ie Cointre en C. Veltenaar en als hun secundi de Di. J. Spoelstra en C. A. Vreugdenhil. Als Ouderlingen de Brs. P. A. Schwartz en E. Tange (als hun secundi K. de Vries en P. Vogelaar). 11. De kerkvisitatie wordt vastgesteld in het begin van Juli. Nadere regeling wordt overgela ten aan de deputaten. 12. De rondvraag naar Art. 41 D.K.O. wordt gehouden. 13. R.-Bath vraagt en verkrijgt 3 vacature beurten, die vervuld zullen worden door de Di. Vreugdenhil, Andree en Le Cointre. 14. De rondvraag wordt gehouden, waarbij Ds. V. spreekt over de moeilijkheid van 't op brengen in dezen tijd m. n. van de Zendings- bijdrage. Ds. le C. vraagt naar den stand van de kas van de classis besloten wordt tweemaal geen classicale kosten te betalen. 15. De volgende vergadering wordt vastge steld op D.V. 2 Sept. a.s. 16. Nadat Ds. le Cointre in dankzegging is voorgegaan, sluit Praeses de vergadering. Op last der Classis, Ds. W. M. LE COINTRE, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Theol. School. Hulpb. kerken. Anna-Jacoba-Polder 17.43 H-94 Bergen op Zoom 31.17 33.58 Krabbendijke 16.16 15.07 Oud-Vosmeer 12.70 12.07 Poortvliet 3.75 4.75 Rilland-Bath 9.28 13.90 Tholen 6.50 5.92 KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee, gehouden 6 Mei 1931, te Zierikzee. De vergadering wordt geopend door Ds. P. J. Unger, die laat zingen Ps. 133 1 Cor. 13 leest en voorgaat in gebed. De credentialen worden nagezien door de broeders Ketelaar en Boot, die bij monde van eerstgenoemde rapporteeren, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. 't Moderamen wordt aldus vastgesteld Ds. P. J. Unger, Praeses Dr. J. van Lonkhuijzen, Scriba Ds. F. Staal Pz., Assessor. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De begrooting wordt vastgesteld op 300. Ingekomen stukken a. Een mededeeling uit de classis 's-Herto genbosch. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven uit de kerk van W. inzake steun aan een hulpbeh. kerk. Na eenige bespre king wordt besloten een commissie te benoemen, die opnieuw bedoelde kerk bezoekt en over den finantieelen toestand rapporteert op de eerstvol gende classis. c. Bezwaarschrift van een dooplid uit de kerk van K. De classis, de toelichting gehoord, keurt de handeling van den kerkeraad goed. Den be zwaarde zal worden gemeld, dat hij op de door hem gestelde vragen antwoord kan krijgen als hij in gehoorzaamheid zich aan den kerkeraad onderwerpt. De deputaat voor art. 13 K. O. brengt rap port uit en geeft toelichting over het verhoogde quotum. De voorgestelde begrooting wordt goedgekeurd. Zijn boek wordt nagezien en ac- coord bevonden. De deputaat voor de Zending doet enkele mededeelingen en wekt de kerken op om ge trouw te zijn in het storten van de vereischte bijdragen voor de Zending, zoowel voor 't hos pitaal als voor den hoofddienst. Ds. Hoek rapporteert over den evangelisatie- arbeid binnen de classis. In aansluiting daaraan wordt behandeld een instructie uit de kerk van Zierikzee, waaruit een voorstel wordt geboren, voor de komende Part. Synode van den volgenden inhoud „De classis stelt de Provinciale Synode voor, dat deze een systematischen gewestelijken evan gelisatie-arbeid onder ons Zeeuwsche volk ter hand neme en daartoe een krachtige organisatie voor dien arbeid in het leven roept met dien verstande, dat de Prov. Synode a. de plaatselijke kerken en classes der pro vincie opwekke in dezen te doen, wat de hand vindt om te doen b. besluite, dat alle kerken der provincie aan de bereids benoemde deputaten der Synode bin nen een gestelden termijn rapporteeren, wat door haar voor dezen arbeid gedaan wordt c. besluite dat genoemde deputaten aan de Synode rapporteeren d. besluite eene collecte aan de kerken der provincie op te dragen, indien een classe of kerk voor dezen arbeid steun vraagt en deze door de Synode wordt goedgekeurd e. besluite deze collecten te stellen onder beheer van genoemde deputaten." Ter Part. Synode worden afgevaardigd, van de dienaren des Woords Dr. J. van Lonkhuijzen en Ds. F. Staal Pz.t primi Ds. U. Elgersma en Ds. F. J. van den Ende, see. Van de ouder lingen de broeders J. Bienefeld en P. L. Dees, primi en J. van der Wal en P. M. Ketelaar, secundi. Op verzoek van Dr. van Lonkhuijzen wordt deze ontheven van het consulentschap van Oos- terland en in zijne plaats aangewezen Ds. P. J. Unger. De vacatuurbeurten worden geregeld. De omvraag naar Art. 41 levert geen bijzon derheden op. Op verzoek van den praeses dankt de scriba, waarmede de vergadering wordt gesloten. Op last der classe, F. STAAL Pz., Assessor. GEREF. KERK MIDDELBURG. Ingekomen met attestatie van j Batavia, Pieter Gilde, echtgenoote en 4 kinderen, Jacob Cats- straat S 95 Gapinge, Wed. Wondergem Schout, N. Vliss. Weg E 105 Goes, Christiaan Brik en echtgenoote, Lange Noordstraat L 107 Hoogeveen, Jacoba Smit, Dam G 33 Jakob Terpstra, Dam G 33 St. Laurens, Maria Sturm, Markt C 10 Rijswijk, Maatje den Decker, K. Singelstraat O 291 Veere, Adriaan Volmer en 2 kinderen, Kinderdijk P 94 Vlissingen, Willem Alewijnse, Emmastraat W 106. Ingekomen met doopattest vanVeere, Jan F. van Strien, Nederstraat O 191. GedooptCornelia Geervliet, Seisweg R 89 Cornelis P. Geldof, Winterstraat Q 101 Jan Huijsman, Veersche Weg B 127 Antje E. J. Mandemaker, Zach. Zansenstraat W 72 Maatje Meijers, Seisstraat Q 1 Pieternella van Sluijs, Breeweg C 43 Maria Tevel, Seisstraat Q 16. GehuwdAdriaan Volmer en Neeltje Ver meulen, Kinderdijk P 94. Vertrokken met attestatie naarBergen op Zoom, Maria Wagenaar, Koudek. Weg C 32 Ter Neuzen, Paschier A. Davidse, K. Noord straat L 80 O. en W. Souburg, Maria de Kroo, Seissingel R 237c Zeist, Isaac Goudswaard, Lat. Schoolstraat D 24. Vertrokken met doopattest naarDeventer, Cornelis M. Jansen, Noordplein M 220 Gouda, Johanna van Vlaanderen, Veersche Weg B 114 O. en W. Souburg, Abraham Joosse, Bellink- straat G 163. Overleden Johan G. Stevense, Verwerijstraat N 127. VerhuisdC. J. Dourleijn van N. Vliss. Weg E 112 naar Leliestraat S 151b; J. Joosse, van Segeerssingel V 66 naar Bree E 215 J. Meijers, van Brakstraat O 268 naar Korte Singelstraat O 291 Mej. J. de Priester van Schuitvlotstraat O 280 naar Lange Giststraat F 181 Mej. E. Sturm, van Spanjaardstraat E 89 naar Verwerij straat N 130a. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N. N. voor de kerk f 1,25. D. Scheele. Serooskerke. Gevonden in de collecte op Zondag 10 Mei een extra gift van f 10,f 5, voor de kerk en f 5,voor de Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. Ger<f. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. N. T. Christus intocht in Jeruzalem, vr. P. Wisse. V. G. De Fransche revolutie, vr. C. Alewijnse. Alle leden worden verwacht. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg Gew. Gesch. schets G (l) Leidr Oud Test. Gen. 4. Maatsch. Onderwerpschets 9 der Leidraad „Christus en de Vrouw". Donderdagavond 8 uur Consistorie Gasthuiskerk. Gecombineerde vergadering van de J. V. „Herman Faukeel", „Dr Liitzen Wagenaar", „Sola Fide" op Zondag 17 Mei 1931. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 17 MEI 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 uur ds. 1). Scheele 6 nor ds. D. Scheele Amemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. Koning Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur ds. II. Pestman Koodekerke 9 uur ds. A. C. Heij 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 uur ds. A. Koning 2 uur ds. D. Ringnalda Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A C. Heij Oostkapelle 9 en 2 uur Cand. D. J. Conmou Serooskerke 9.30 en 2 30 u. ds. W. F. M. Lindeboom Openb. Bel., Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. E. Smilde te Edam. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. II. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bruinisse 10 en 5 uur ds. J. Spoelstra te Anna Jacoba Polder. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. GeersJijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 6.30 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende G unr Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma 5 30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur ds. F. Staal Zierikzee 9.30 en 5 30 uur ds. J. van Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. P. Unger te Bruinisse. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur K. de Vries Rilland Bith 10 en 2.30 uur ds. P. C. Jongbloed te Marken. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 cn 2 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. G. van Heiningen Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. S. van Dijken te Nijkerk. 'o Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. J. C. Hagen te Sprang. Yerseke 9.30 en 2 uur Cand. J. Andree te Kiabbendijke. Wemeldingc 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstia Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 uur ds. G. van Heiningen 2.30 uur Lezen eener Leeir. CLASSE 3 XEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 uur 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 10 uur 3 mu ds. C. Diemer te Hillegersberg. ds. J. S. Post ds. A. B. W. M. Kok Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld Lezen eener Leerr. ds. A. B. W. M. Kok RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen een mand bloemkool, waarvoor hartelijk De Huisvader, N. J. Commenée. dank.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3