OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN. schappen, werd daar voorganger. Ernstig wijdde hij zich aan studie. Zijn maatschappelijk werk heeft hij tenslotte laten varen en is sinds 1822 openlijk als oefenaar opgetreden. Schiedam was daarbij aanvankelijk zijn ar beidsveld. Dat wijst er op, dat ook in dien don keren tijd er in onze gemeente waren, die trouw gebleven waren aan de Gereformeerde belijdenis. Ook hier door Gods genade arme verdoemelijke zondaren, die hun heil alleen zochten en vonden in het verzoeningswerk van Jezus Christus, Gods eengeboren Zoon. Toch schijnt het werk van Vijgeboom niet genoegzaam ingang gevonden te hebben. Het terrein van zijn werkzaamheid werd Axel en omgeving. In 1823 gaf hij een korte verklaring uit van de 37 geloofsartikelen. Welk een geest zijn werk ademde blijkt wel uit de titel van een zijner werkjes ,,De groot heid van Gods vrije genade" (1835). Hij schreef ook tegen de kerkelijke organi satie van 1816, het wangedrocht van Koning Willem I, dat zooveel kwaad heeft aangericht op onze Vaderlandsche erve. Het kenmerkende van die organisatie is, dat ze aan de geloovigen de gelegenheid benam de kerk te besturen naar de ordeningen van Chris tus. Christus werd onttroond. De staatsmacht regelde alles. Vrijheid van leer werd tevens ge waarborgd. Tegen die ongoddelijke organisatie, tegen de verloochening van de waarheid Gods richtte zich de prediking en het werk van J. W. Vijge boom. Het gevolg was, dat de vijandschap der val- schelijk dusgenaamde broeders werd opgewekt. De kerkeraad van Axel bemoeilijkte het werk van den oefenaar, liet zijn gezelschap zelfs door overheidsmacht verstoren. 22 Jan. 1823 heeft daarop J. W. Vijgeboom met de leden van zijn conventikel een acte van opzegging van lidmaatschap ingediend, „zich af scheidende van de Herv. Kerk te Axel en onder den naam van de „Herstelde kerk van Christus" terugkeerende tot de Drie Formulieren van Eenigheid en de Dordtsche kerkenorde en als zoodanig zich aandienende als de openbaring van de aloude Gereformeerde kerk". Hiermede was feitelijk de Afscheiding ingeluid. De eerste aanvanger van de scheiding werkte niet door, hoewel Vijgeboom overal het land doorging en predikte tot stichting van de ge loovigen. Vijgeboom was geen gestudeerd man, geen man om leiding te geven. Ook was er in zijn karakter iets, dat naar het scheen afstootte. Im mers na '34 is hij met de Afscheidingen mee gegaan. Als predikant werd hij te Bunschoten beroepen, maar afgewezen wegens „onoprecht heid". Hoe het zij, Vijgeboom was voorlooper van de afscheiding. Prediker van de vrije genade Gods. Een moedig man. Man van de geloofs daad. Hoon en schimp, tegenstand en geweld heeft hij getrotseerd. Zijn werk was de komst van de zwaluw, die de lente die komen ging aankondigde. K.B. S. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg op 5 Mei 1931. Art. 1. De vergadering wordt op de gebrui kelijke wijze geopend. Roepende kerk was die van Gapinge. Art. 2. Nadat de vergadering is geconstitu eerd nemen in het moderamen zitting Ds. Pest man, praeses, Ds. Koning, le scriba, Ds. Heij, 2de Scriba. Daar Ds. Lindeboom afwezig is, neemt op verzoek, Ds. Ringnalda zitting als as sessor. Art. 3. Cand. D. J. Coumou wordt praepa- ratoir geëxamineerd in Ex. O. T. door Ds. Scheele in Ex. N. T. door Ds. Douma in Dog matiek door Ds. Heij en met alle stemmen toe gelaten om te staan naar de Dienst des Woords en der Sacramenten, waarop hem acte wordt verleend. Art. 4. Aan Ds. J. Runia van Arnemuiden wordt, met bijstand van de deputaten ad exa mina der Partic. Synode, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Juli 1931. Daar Ds. Runia, door ongesteldheid verhinderd, niet ter vergadering is, zal hem schriftelijk mee- deeling hiervan gedaan worden, waarin hem dank zal gebracht worden voor den velerlei arbeid door hem in 't midden der Classis verricht. Art. 5. De Classicale quaestor doet verslag over de rekening 1930 inzake art. 13 K.O. Hij leest voor de begrooting voor 1931. Het eind cijfer voor de provincie is 24.606 en voor de classis 8858.34. Verslag en begrooting worden goedgekeurd. Art. 6. Voorlezing wordt gedaan van een vertrouwelijk schrijven uit de classis 's Bosch, waarvan met leedwezen wordt kennisgenomen. Art. 7. De notulen worden gelezen en vast gesteld. Art. 8. De door Meliskerke gevraagde liefde beurten worden toegezegd. Eveneens die voor de kerk van Arnemuiden. Art. 9. Ds. D. Scheele zal na vertrek van Ds. Runia optreden als consulent voor Arne muiden. Voor de kerk van Veere wordt als consulent aangewezen Ds. Koning te St. Laurens. Art. 10. De commissie inzake het bezwaar van br. W. te O. kon rapporteeren dat deze zaak tot een goed einde werd gebracht. Ds. Heij rapporteert, dat op de Classisverga- dering van 11 Mei 1920 een concept werd in gediend van een regeling voor de kerkelijke be vestiging van gemengde huwelijken, welk concept op de volgende vergadering werd aangenomen. De stukken van Ds. van Strien, bij zijn ver trek uit de Classis, zijn door de daarvoor aan gewezen kerken in orde gemaakt. Art. 11. Bij de rondvraag vraagt St. Laurens inlichtingen over een vereeniging, die bedoelt opleiding van evangelisatie-arbeiders. Geoordeeld wordt dat inlichtingen daarover elders moeten gezocht worden. Art. 12. Als primi-predikanten-afgevaardig- den worden gekozen Ds. Heij en Ds. Scheele. Als secundi Ds. Ringnalda en Ds. Wiersinga. Als primi-ouderlingen-afgevaardigden worden gekozen W. de Wolf van Veere en F. de Rijke van Koudekerke. Als secundi J. Baarschers te Vlissingen en P. Boon van St. Laurens. Art. 13. Ds. Scheele vraagt de volgende classisvergadering te houden in September. Een commissie wordt benoemd, bestaande uit de Di. Heij, Ringnalda en Scheele om van ad vies te dienen over vragen, te stellen bij het praep. examen inzake een onderzoek naar de beweegredenen. Ds. Douma doet een vraag over de kerkvi sitatie en zou graag meer meedeelingen hebben over den Zendingsarbeid. Visitatoren doen toe zegging aangaande de kerkvisitatie. Zooveel mogelijk zullen de gevraagde meedeelingen over de Zending worden verstrekt. Zoo mogelijk zal ook dit jaar op 2de Pink sterdag een classiscale Zendingsdag gehouden worden. In de plaats van Ds. van Strien wordt Ds. E. Douma benoemd als deputaat voor de Hulpbeh. Kerken. Voor examen Ethiek wordt aangewezen Ds. de Bruijne. Art. 14. Roepende kerk voor de volgende, op Woensdag 9 September te houden, vergade ring is Grijpskerke. Art. 15. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 16. De praeses laat zingen Ps. 68 10, gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der classis, A. C. HEIJ, h.t. 2de Scriba. VERGADERING van den kerkeraad (Breed) op 7 Mei 1931. Voorzitter Ds. D. Ringnalda. Na voorlezing van Ps. 68 1621 en gebed wordt appèl nominaal gehouden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken worden behandeld en zoo noodig in handen van desbetreffende commissiën gesteld. 3 doopattesten aanvaard mededeeling van de oprichting van een derde Jongel. Vereeniging, genaamd „Sola Fide" op haar verzoek wordt zij onder kerkeraadsopzicht gesteld. Een schrijven van de Jongel. Ver. „Lützen Wagenaar" door gezonden naar de Commissie van Beheer. 2 attestatiën aangevraagd één huwelijksbe vestiging aangevraagd twee doopaanvragen toegestaan een gezin, bestaande uit vier leden, kwam uit Serooskerke tot ons over. Rapport over aankoop stukken. Praeses herdenkt den arbeid van Br. J. Hage in het midden der gemeente. Rapport over de classikale vergadering door Br. A. A. M. Goote. Besloten wordt in overeenstemming te hande len met de rechtspersoonlijkheid der diaconie. Rapporten over het afscheid van Ds. P. van Strien en over nazien boeken evangelisatie. In behandeling komt een schrijven van de Commissie van Beheer inzake zitplaatsenkwestie. Ziende op de tegenwoordige toestand besluit de kerkeraad eenstemmig de zitplaatsen vrij te laten terwille van de saamhoorigheid der gezinnen en ieder langzamerhand zijn eigen plaats heeft. De eerste drie rijen zitplaatsen in de middenvakken van beide kerken blijven gereserveerd voor de ouden van dagen. Vragen worden gesteld inzake telefoon een collecte zal voor dit doel worden gehouden. 21 Mei Sectie 28 Mei Smal Sluiting. De Kerkeraad. Verhalen door J. K. van Eerbeek. De jongensjaren van Egbert de Wilde door J. K. van Eerbeek. Uitgaven van J. H. Kok, Kampen. Deze beide boeken van Eerbeek willen we tegelijk bespreken, hoewel het eerste reeds vorig jaar en het laatste nog maar voor kort in dit jaar verscheen. In het eerste geeft de schrijver losse, op zich zelf staande verhalen, waartusschen echter nog weer eenig verband bestaat omdat enkele per sonen in meer dan één verhaal terugkeeren, zoo als Ambtman en Beltman. De verscheidenheid van onderwerpen in deze opstellen maakt het niet mogelijk in een korte aankondiging alles te bespreken. We willen er dit van zeggen, dat er wondermooie en wonder diepe dingen in worden gezegd. Er spreekt soms diepe menschenkennis uit dit boek. En de auteur heeft ook de gave om vaak heel scherp te be schrijven. Het peil staat heel wat boven het ge wone. Stichtelijk in den ordinairen zin is het heelemaal niet. Toch, en misschien juist daarom, kan er opbouwende kracht van uitgaan. Wie echter een vlot, gemakkelijk te volgen verhaal zoekt, kan hier niet terecht. De lezer moet zich eenige inspanning willen getroosten. En ook is hier en daar noodig, dat hij critisch leest. Maar wie deze verhalen zöö kan en wil lezen zal er voldoening van hebben. In het tweede, hierboven genoemde boek, geeft de schrijver een doorloopend jongensver- haal, waarvan Egbert van bakker de Wilde de hoofdpersoon is. De wensch, die bij de lezing van de „verhalen" opkomt, van dezen schrijver één doorloopend verhaal te ontvangen, is daar mee vervuld. Maar dan niet zooals we dat had den verwacht. Als geheel staat dit jongensboek o.i. niet op het peil van „verhalen". Dat wil dan echter niet zeggen, dat het voor onze jongens niet geschikt zou zijn. Spannende tooneelen zooals jongens die gaarne lezen ontbreken er niet in en de levensles, die Egbert ontvangt, kan ook voor hen van nut zijn. Rozenhof, een verhaal uit het Frie- sche volksleven door Idsardi. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. „Rozenhof" is één van de vier boeken, die de leden van de Vereeniging voor Christelijke lectuur voor 1931 ontvangen. Later hopen we op deze Vereeniging nog eens te wijzen. Dit boek van den bekenden schrijver Idsardi lijkt ons niet het minste van hem. De soms wat langdradige uitweidingen ontbreken ook hier niet, wanneer buurvrouwenpraatjes in al hun breedte worden weergegeven of debatten in een koestal worden gevolgd. Maar daarnaast geeft het heel goede gedeelten in persoonsbeschouwing, vooral in de teekening van den dominee van Rozenhof, Ds. Mansveld. Het geheel is een leer zaam stichtelijk verhaal. Die Zijn Naam belijdende betee- kenis der openbare belijdenis door Di. Bavinck, Kuyper, Elshove, Meijster, Buffinga, Velders en Tazelaar. Uitgave: J. H. Donner, Rotterdam, 1931. Het was van den Rotterdamschen uitgever zeker wel een goede gedachte om, toen hij een boekje wilde laten verschijnen, dat dienst zou kunnen doen als herinnering aan de openbare belijdenis, aan alle predikanten van de Geref. Kerk te Rotterdam een bijdrage te vragen, want voor de catechisanten moet het wel aangenaam zijn, dat zij hierin van alle predikanten hunner kerk een woord meekrijgen op den levensweg. Ds. Bavinck schrijft over Zijn Naam belijden, Dr. Kuyper overBelijdenis en Sacrament en verder zijn de onderwerpen achtereenvolgens De belijder van Christus -- in zijn persoonlijke verhouding tot God en de kerk in het huisgezin en de Zending en de Evan gelisatie. Ook voor buiten Rotterdam is dit boek je zeer aanbevelenswaardig. Een specifiek Rot- terdamsch cachet draagt het niet. Ongegrond verlangen door G. G. Gijben. Uitgave Oosterbaan en Le Cointre, Goes. In deze brochure poogt de heer Gijben aan te toonen, dat het verlangen naar een breedere confessioneele omschrijving van ons Schriftge- loof z.i. ongegrond is. Hij keert zich daarin tegen hen, die in enkele Kerkbodes critiek gaven op het besluit van de Arnhemsche Synode en geeft daarbij dan een heele uitweiding over de „Kerk bodes". HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N. N. f 15. voor Hospitaalvan zuster P. f 5.te verdoelen over Kerk, Diaconie, Zending en Rusthuis. Met dank D. Scheele. K a p e 11 e-B i e z e 1 i n g e. Ontvangen voor Mage- lang-Hospitaal een doos zilverpapier en 100 halve centen van Janna van Liere Cd. te 's Gravenpolder en van Mevrouw S. Oud-Vossemeer f 1.20 voor Mechelen. Voor alles hartelijk dank. Met aanbeveling, A. Scheele. Meliskerke. In dank ontvangen voor de Zending 180 halve centen van Martina Torenaar 2 gulden gevonden in de collecte en uit het busje van Cornelia en Adriana Clarisse f2.585. K. Polderman, Penningm. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Corrie Verslaijs een pakje zilverpapier en cap sules van Adiie Schout een zak idem en 42 halve centen van zuster V. een zakje zilverpapier, capsules en postzegels; van Saaitje en Piet Huser een reuzen- zak met theelood, capsules, zilverpapier en één Oostenrijksche postzegel en van Annie en Nellie Wisse een pakje zilverpapier. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Middelburg. In dank ontvangen van de kin deren van F. Joosse, Terneuzen een pak zilverpapier van Mej. A. f 1.uit het busje van de familie v. 1). f 18,42 van Wim van Dort 395 h. c, Maatje Ver sluis, Klein Vlaanderen 70 h. c en zilverpapier; van Catrien Wattel, Noordweg, zilverpapier, verkoop zilverpapier f 0 40; van Mej Arnoldi een flinke kist capsules van Mej. N. 2 groote pakken zilverpapier uit het busje van W. de Sch. f 6,32'/2van de kin deren school Gravenstraat een groote doos zilver papier van Itinus Sanderse een doos zilverpapier van Kees Tange een zak zilverpapier. HOSPITAAL MAGELANG. Door bemiddeling van Mej. Huiszoon van Mej. L. f 1,door tusschenkomst van Mej. B. Tange van Mej. L. f 1,van Mej. A. f 1,en van br. G. f 10, als te weinig betaald aan contribulie. Zijn er nog meer broeders 5f zusters die hier van overtuigd zijn? Ik wil het ook van hen graag ontvangen Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm. Middelburg. Met dank ontvangen een pakje zilverpapier en capsales van Kootje la Soe, Arne muiden en een doos zilverpapier en capsules van Joos v. d. Broeke, St. Laurens. Mej. C. Liltooij, Molstr. 90. VEREENIGINGSLEVEN, Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg N. P. 31. Het eten met tollenaren en zondaren. Matth 9 9-17 vr D. de Vos M 0. 38. Het loon der werklieden vr J. Boone. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gescli„Gij zijt de Christus," door Do le Cointre. Na de pauze: Ke.kgesch: „Ulrich Zwingli," door Leintje Kingmans. BijdrageNel Suurmond en Ina Graafhuis. Afd. II. Bijb. Gesch„De kranke aan het badwater Bet- hesda" door Rie Buijze. Vad. Gesch „Koningin Wilhelmina (III)" door Marie Leenhouts. Reciteeren: door Tini Loodewijk. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg Afd. III. Bijb. Gesch. les la De Schepping door vr. Jonkheer. Vad. Gesch. „De Volkenbond" door vr. Janse. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Geen vergadering. Geref. Jonglingsver. „Herman Faukeel" Middelburg. Ge v. Gesch. „De Theocratie van Israël" deel 2 door vr. M. Wattel. Vad. Gescb. „De beteekenis van de Grieksche en Romeinsche wereldheerschappij voor Europa" door vr. J. Jonkheer. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 10 MEI 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theo!. School. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 uur ds D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele D. 9.30 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 unr ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 unr Cand D. J. Coumou D. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser D. 9.90 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Openb. Bel. 2 mr Lezen eener Leerr D. 1030 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grijpskerke 9 uur ds. H. Pestman 2 uur Lezen eener Leerr. D. 9 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij D. 9 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 eu 2 unr ds. A. Koning D. 9.30 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Cand. D. J. Coumou 2 uur ds. H. Pestman D. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma D. 9 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. D. 9.30 uur Cand. J. v. d. Guchte te Bergen op Zoom. Soubnrg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper D. 9 30 unr ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. Joh. Koning te Schipluiden. D. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr 2 uur D. 8.30 uur West.kapelle 9.30 uur D. 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Openb. Bel. ds. P. J. O. de Bruijne ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. en Openb. Bel. 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur D. 6 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 6.30 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 unr Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 D. 9.30 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5 30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. P. Unger ds. F. Staal ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. H. R. Nieborg te Rarendrecht. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. ds. J. van Lonkhuizen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. J. Andree D. 9 30 uur ds. A. Andree Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 nor ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. Lezen eener Leérr. Lezen eener Leerr. r ds. A. Scheele dr. C. Bouma te Den Haag ds. D. Ringnalda te Middelburg, ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. Lezen eener Leerr. Dankz. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. - ds. Joh. Booij Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Benkema Lezen eener Leerr. ds. G. van Heiningen CLASSE A XEL. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur D. 9.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapefle-Biezelinge 9 30 en 2 Goes 9.30 en 5.30 uur D. 9.30 uur 's Gravenpolder 9.30 uur 2 unr D. 9.30 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur D. 9 30 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 uur 2 uur Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur D. 9 uur Oostburg 9.30 en 2 uur D. 9.30 uur Schoondyke 9.30 en 2 uur D. 10 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. J. B. Vanhaelen Cand. Kamper te Meerkerk. Cand. Scheele te Schoondijke. ds. D. J. de Vries es. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3