Predikbeurten it ONS RENTMEESTERSCHAP. De Lijdensweken liggen weer achter ons. We hebben weer stil gestaan bij dat onnaspeurlijk heilgeheim dat Gods Zoon zich voor ons wilde geven. Het was aldoor een geven. Een geven als Borg en Middelaar aan de straf, aan den vloek, aan de satanische machten, aan het oor deel, aan de hel, aan den dood, aan de men- schen, aan God. En toen kwam het Paaschfeest, dat Hij zichzelf gaf aan ons met de gerechtig heid en het leven voor zondaren verworven. Om zonde te vergeven, om bedroefden te troos ten, dwalenden terecht te brengen. Zoo blijft Hij zich geven. Ook na zijn opstanding. Nu nog aldoor. Door Zijn Woord en Geest. In Hem en in Zijn geven ligt al onze schat, onze troost, onze hope. Maar dan komt de vraag Hoe staan wij daar tegenover Leerden wij ons door Zijn genade Hem toewijden uit dankbaarheid Zeker, aller eerst met ons hart en leven. Maar daartoe be hoort ook ons geven. Neen, dring dat laatste stuk niet in overgeestelijkheid terug. Dat geven is een voornaam stuk, ik zeg niet van het Ko ninkrijk Gods, maar wel van onzen arbeid voor dat Koninkrijk. En tot dien arbeid werden we bij vernieuwing op het Paaschfeest geroepen. „Ga heen en zeg mijnen broederen", zoo luide het woord van den Verrezene tot Maria. Onze liefde voor Hem en onze blijdschap in Hem moet zich overzetten in actie. Het is heerlijk in aanbidding als de Magdaleensche aan zijn voeten te liggen, maar het is nog heerlijker in gehoorzamen arbeid zijn bevel te volbrengen en anderen de blijde tijding van onzen Borg en Middelaar mee te dee- len. Dat is de taak van de kerk in deze periode, waarin zonde en genade, duisternis en licht, droefheid en blijdschap met elkander worstelen. Predikers van Jezus' opstanding te zijn Ieder in zijn plaats En dat niet alleen tot de broede ren, maar zeker ook tot den breeden kring daar achter, tot de afgedwaalden nabij en de heidenen verre. Immers bij Zijn hemelvaart komt het be vel, dat evangelie uit te brengen tot alle volken. En daar zijn er nog zoovele die in donkerheid en duisternis gezeten zijn. Of die van het licht afgedwaald zijn. Niet enkel van verre maar in onze naaste omgeving. Was het Prof. Grosheide niet, die onlangs een kreet slaakte Hadden we maar geld Zeide hij niet dat alleen in Amster dam er werk in overvloed was voor al de Theol. studenten van Kampen en Amsterdam saam als zij tot de bediening des Woords zouden geko men zijn Als er maar geld was, dan kon onze evangelisatie-arbeid zooveel uitrichten, maar er is geen geld, zoo luidde de klacht („Bazuin", 20 Maart 1931). Maar ook ik vraag Is dat wel zoo Is er geen geld. Ik las daar in hetzelfde blad dat naar de statistiek in 1930 uitgekomen over het voorgaande jaar (1929) er door het Hollandsche volk uitgegeven is in dat jaar de verbazende som van 173 millioen gulden voor tabak en die van 167 millioen gulden voor alcoholische dranken. Ik schrik van die cijfers. Dat is dus saam 340 millioen gulden voor de „weelde" artikelen daareven genoemd. Reken dat ons Geref. volk een tiende deel der natie is dan wil dat zeggen dat door ons Geref. volk 34 millioen voor even genoemde zaken uitge geven wordt. Nu verder. Hier ligt naast mij de begrooting van de laatst gehouden Synode be treffende de inkomsten en uitgaven der Geref. Kerken voor de Zending. Daar uit maak ik op, dat de Geref. Kerken voor de Zending uitgeven ongeveer de som van een half millioen gulden per jaar. Ik ga die cijfers nog nader bekijken. En dan zeggen ze mij dat het bedrag per hoofd per jaar voor evengenoemde „weelde" artikelen is 22.34 voor het rooken en 21.50 voor den drank. Nu neem ik gaarne aan dat er in Geref. kringen niet zooveel gedronken wordt (ik hoop dat mijn veronderstelling overal juist is), maar zeker wordt er in onze kringen niet minder ge rookt dan in andere. Dat was 22.34 gulden per hoofd per jaar voor het rooken. En voor de Zending was het 73 cent per jaar. Dat is nog nader bekeken 44 cent per hoofd voor rooken per week en V/2 cent per week voor de Zending. En voor de evangelisatie moet dit cijfer nog veel minder zijn. Als ik het raam dat het ]/2 cent per week per hoofd is (voor de personen be- hoorende tot de Geref. Kerken), dan denk ik dat ik het nog te hoog geschat heb. Ik schrik er van. En nu laat ik het andere „weelde-artikel" nog buiten bespreking. Deze ontstellende cijfers hebben mij iets te zeggen gehad. Ik hoop, ze zullen ook een bood schap tot anderen brengen. Neen, ik veroordeel niet alle genotmiddelen of weelde-artikelen, ik zie in rooken geen zonde, maar als ik deze cijfers leg naast die voor Zending en Evangelisatie, dan geloof ik dat vooral in dezen tijd die ver houding buiten alle proportie is. En er ernstig naar gestreefd moet worden dat ze anders wor den. Waar zit verder de fout Is ons Geref. volk onwillig om voor Gods Koninkrijk te geven? Ik geloof van niet. Zie als het enthousiasme op vlammen mag hoe het dan gewillig en bij machte is op het jubileum der V.U. een feestgave van een half millioen gulden saam te brengen. Neen, ik geloof niet dat in de onwilligheid in het alge meen (ik ontmoet wel eens rentenierende heeren en dames waar ik versteld van sta zoo weinig als ze geven voor sommige instellingen) neen, niet in het algemeen ligt in onwilligheid de fout. Maar de fout is dat we onsystematisch geven. We moeten leeren eerst voor Gods Koninkrijk te geven en dan voor ons zelf, en voor weelde. Zeker, zegt ge, ik geef voor de kerk. Goed, maar daarnaast toch nog minstens 44 cent per week voor één weelde-artikel, en maar V/2 cent voor Zending en x/2 cent voor evangelisatie, toch zeker ook behoorende bij Gods Koninkrijk. En niet achter aan. We moeten de oude sleur uit. We moeten geen aalmoezeniers zijn, maar rentmeesters. Dat we wetenzóóveel voor Gods Koninkrijk en dat ook weer verdeeld, zooveel voor kerk, zoo veel voor Zending, zooveel voor evangelisatie, enz. Een der voornaamste problemen voor de Hollandsche Geref. Kerken zullen zij haar roe ping naar behoorlijk kunnen vervullen, is m.i. de systematische financiering van den arbeid voor het Koninkrijk Gods. Daartoe moet ons volk opgevoed worden. God leert ons dat in Zijn Woord. Afgezien nog van het feit of we dat toepassen moeten en of we daarmee er af zijn, zoo leert Hij ons toch dat Israël zijn tien den geven moest. Dus naar vast systeem geven moest. En in het N. T. „naar vermogen". Dan moeten we dus uitrekenen wat we geven, om te weten of we naar vermogen geven. En dat is de kracht van b.v. de Geref. broeders in Amerika, die geen cent subsidie ontvangen voor scholen, kerken, Zendingshospitalen, gestichten, enz. En daardoor meer leerden het particulier initiatief te systematiseeren. God weet wat ons inkomen is en wat wij geven wij behooren het ook te weten. Hij houdt boek, wij behooren het ook te doen. VAN LONKHUIJZEN. TWEETAL TE Yerseke P. de Eeijter te Zwartsluis. G. de Jager te Putten. BEROEPEN TE Harlingen I. K. Wessels te Burum. PoortugaalJac. Andree, cand. te Krabbendijke. Hijken J. E. Booy, cand. te Alphen a. d. Rijn. Zunderdorp en HolyslootS. J. Dokter, cand. te Helder. AANGENOMEN NAAR Amerongen R. de Jager te Nunspeet. Gorredijk Jac. van der Staal, cand. te Bosch en Duin (U.). BEDANKT VOOR Leiden (vac.-H. J. Kouwenhoven) A. de Bondt te Pijnacker-Nootdorp. Wolfheze. Intrede van Ds. F. H. van Loon met 2 Cor. 5 20 en 21 na bevestiging door Ds. J. H. Koers van Oosterbeek, die sprak over Rom. 10:15b. Sneek. Ds. H. M. Dethmers vroeg emeri taat aan met ingang van 30 April a.s. Op 12 Juli 1891 deed hij intrede als predikant te Paesens en 2 September 1900 te Sneek, waar met Ds. D. P. Koopmans in 1906 de samen smelting der Geref. Kerken A en B bewerkt werd. Ds. Dethmers, die 31 jaren te Sneek heeft gestaan, bewoog hier zich op velerlei terrein. Drs. E. de Jong, predikant bij de Geref. Kerken te Bellingwolde en te Nieuweschans, die het beroep aannam naar Pematang Siantar (Oost kust Sumatra), hoopt van zijn tegenwoordige gemeenten afscheid te nemen op Zondag 31 Mei a.s., en wel des morgens van Bellingwolde en des middags van Nieuwe-Schans. De vermoede lijke datum van bevestiging en intrede is 16 Aug. e.k. waarschijnlijk zal Ds. C. Mak van Medan als bevestiger optreden. In Brabant en Limburg. Ds. G. J. Pon tier te Heerlen schrijft in de „Geref. Kerkbode voor Noord-Brabant en Limburg" „Het drukt en kwelt en pijnigt mij al bijna 16 jaar, dat we met betrekking tot onzen Evangeli satie-arbeid maar zoo weinig daden kunnen stel len. 't Is voor mij en anderen die liefde in hun hart gevoelen voor onzen Evangelisatie-arbeid geen kleine zaak, dat we niets doen, terwijl wij zien, dat het geld van Noord-Nederland wel gaat naar België en Duitschland en Indië, maar dat men o zoo karig is in het geven voor Brabant- Limburg." Deze klacht van Ds. Pontier zij hierbij nog eens gebracht onder het oog van de Geref. Ker ken van Zeeland en dat met des te meer vrij moedigheid, omdat de kerken in Brabant en Lim burg toonen, dat zij krachtig willen medewerken in den arbeid te Magelang. Kunnen alle kerken niet eens een collecte voor den arbeid in Noord-Brabant en Limburg hou den 't Zou de broederen daar sterken in den arbeid, die roept tot het werk der evangelisatie. Onlangs na de bevestiging van den jongen do- miné van Zevenbergen, vroeg br. Schalenkamp, de actieve penningmeester der Evangelisatie in genoemde provinciën, me nog eene aanbeveling tot krachtige hulp van de Zeeuwsche Kerken, want naar zijne meening deed Zeeland er nog zoo weinig voor. Daar is iets waars in. Laat Zeeland een dui delijk antwoord geven door een groote gift of collecte. In de Rotterdammer staat het volgende te lezen „In de vorige week gehouden vergadering der Vereen, van Geref. Predikanten heeft Dr. S. O. Los, van Den Haag, een causerie gehouden, waarin hij wees op en handelde over den moei lijken toestand waarin de proponenten bij de Geref. Kerken verkeeren, wij4 zij tegenwoordig moeilijk een beroep kunnen bekomen. Maar de toestand wordt er voor hen zeker niet beter op, wanneer ook nog de gelegenheid tot proponeeren beperkt wordt doordat de vacante Kerken veel vuldig emeriti-predikanten uitnoodigen om in de godsdienstoefeningen voor te gaan. Zulke kerken kunnen natuurlijk niet steeds proponenten uitnoodigen. En dan kan 't wel eens zoo uitkomen, dat er binnen kleinen kring be trekkelijk veel emeriti-predikanten optreden. Zoo werden we getroffen door de publicaties der Godsdienstoefeningen binnen Classis Utrecht der Geref. Kerken. Daar gingen in vier vacante Ker ken niet minder dan vier emeriti-predikanten van groote stadskerken in den dienst voor. We wil len en mogen daar geen aanmerking op maken maar ons dunkt, dat Theol. candidaten, die be roepbaar gesteld zijn en reeds maanden ambte loos rondloopen, gaarne een „preekverzoek" ook uit die kerken ontvangen zouden hebben." Een moeilijk punt is hiermede aangeroerd, waarin het al heel lastig is een uitspraak te doen. Toch schrijnt het, als men hoort, dat verschil lende candidaten geen beroep ontvangen en zelfs wordt gezegd, dat er haast geen preekverzoeken meer door sommigen worden gezien. En toch zijn er nog zoovele behoeften en roept het werk van alle zijden. Hierover is zeker het laatste woord nog niet gezegd. K. B. SCHEELE. OFFICIEELE BERICHTEN. AGENDUM voor de vergadering der Clas sis Middelburg op Dinsdag 5 Mei 1931 in de Hofpleinkerk te Middelburg. Aan vang 9.30 uur. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen. Praeses Ds. Pestman. Assessor Ds. Lindeboom. Ie Scriba Ds. Koning. 2e Scriba Ds. Heij. 4. Praeparatoir Examen van Candidaat D. J. Coumou te Middelburg. Preekvoorstel over Coll. 3 14. O. T. Ds. Wiersinga (Jesaja 40). N. T. Ds. Douma (Romeinen 6). Dogmatiek Ds. Heij. 5. Lezing der Notulen. 6. Ingekomen stukken. 7. Instructies. 8. Rapporten. 9. Afvaardiging naar de Particuliere Synode. 10. Rondvraag art. 41 D.K.O. 11. Aanwijzing roepende kerk. 12. Algemeene rondvraag. 13. Lezing der korte notulen. 14. Sluiting. Namens de roepende kerk van Gapinge, P. J. O. DE BRUIJNE, Praeses. A. AARNOUTSE, Scriba. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Veere noo- digt de zusterkerken in de Classis uit, bij het afscheid van den WelEerw. Heer Ds. van Strien op D.V. 26 April a.s. 2 afgevaardigden te zenden. Verzoeke vriendelijk voor 24 April a.s. op gaaf, daar dan plaatsen gereserveerd zullen wor den. Namens den kerkeraad der Geref. Kerk te Veere, H. LUIJK, Scriba. Theologische School te Kampen. Ontvangen van br. Houterman de contributies uit Gapinge 15.75 en van br. Polderman de contributies uit Meliskerke-Biggekerke-Zoutelan- de 34.Vriendelijk dank. Zij, die nog de contributies niet afdroegen, worden er aan her innerd, dat de datum 1 Mei spoedig nadert. Dan wordt het boekjaar gesloten. De class, correspondent, J. OLTHOFF. Middelburg, 17 April '31. Serooskerke. VERGADERING van den Kerkeraad op Maandag 13 April 1931. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken. Steunaanvragen naar de Commissie ad hoe. Verder is ingekomen het Agendum voor de 12de Zeeuwsche Ouderlingen conferentie op 29 April a.s. te Bergen op Zoom te houden. Afgevaardigd wordt als primus Br. J. de Wolf, sec. Br. C. Jobse. Kerkelijke stand. Overleden Johanna Louwerse Jd. Kerkelijke Huwelijksbevestiging aangevraagd tegen 15 April a.s. door Jan Boone en Hendrika van den Broeke. Rapporten over het huisbezoek afgelegd in 19 gezinnen worden uitgebracht. Ter vergadering komen de belijdeniscatechisanten, die door den Kerkeraad werden onderzocht en aan de Ge meente t.z.t. zullen worden voorgesteld, t.w. Ja cob Adriaanse Simon Barentsen Johannes Gi- deonse Lein Geschiere Pieter Huyssoon Az. Izak Huibregtse Cornelis Arie Louwerse Wz. Krijn Meijers Sz. Jacobus Melis Cz. Frans Sturm Pieter Schoe Adriaan Wondergem Jz. Adriane Janna Coppoolse Cd. Leuntje Wonder gemGeldof Jannetje Goedbloed Ad.; Jacomina Maria Gideonse Catharine Elisabeth Meijers Cd. Catharina Elisabeth Meyers Jd. Maatje de Vos Suzanna Wagenaar. Naar de a.s. Classicale vergadering worden (bij afwezigheid van den predikant) afgevaar digd als primi de Brs. C. Jobse en M. F .Sturm secundi de Brs. W. Louwerse en J. de Wolf. Tijdens de studiereis van Ds. Lindeboom naar Palestina en Egypte is in de predikdienst als volgt voorzien 19 April n.m. Ds. D. Ringnalda 26 April v.m. en n.m. Cand. A. P. Heiner van Gorinchem 3 Mei Ds. J. C. J. Kuiper van Oost en West-Souburg 10 Mei n.m. Ds. D. Scheele (Voorbereiding); 14 Mei (Hemelvaartsdag) Cand. J. v. d. Guchte, van Bergen op Zoom. De viering van het H.A. wordt bepaald op 17 Mei e.k. Alsdan tevens Openbare Belijdenis des Geloofs. Om zooveel mogelijk alle leden in de gelegenheid te stellen beide diensten bij te wo nen wordt besloten op dien Zondag de namiddag- dienst eerst om half drie te doen aanvangen. Diaconale Zaken. Ontvangen over Maart met inbegrip Kassaldo vorige maand 404.13. Uit gaven 195.50. Goed slot op 1 April 208.63. Rondvraag. Br. de Wolf wenscht den predi kant een aangename en voorspoedige reis over Bijbelschen bodem, waarvoor deze hartelijk dankt. Sluiting. De Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van een znster uit dank baarheid f 10.=, f 5.—, voor de kerk en f 5 voor de armen) En uit Westkapelle f 5.61 voor de Zending. D. Scheele Middelburg. In dank ontvangen van „Pietje" 70 halve centen en 6 stoivers voor het Zendings hospitaal. Ringnalda. Middelburg. In dank ontvangen van de kin deren Gast een pak zilverpapierdoor bemiddeling van Marietje Scheele een doos zilverpapier. Hartelijk dank, kinderen, ik zal het aan Mej. C. Littooij door geven. D. Scheele. VEREENIGINGSLEVEN, Gcrtf. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg, vergadert Donderdags om 8 uur in de consistorie Nooderkerk. O. T. art. 22, vr. C. Franse. M. O. II ait. 1, vr. H. Hamelink. M. G. J. C. Ds. Ringnalda hoopt a. s. Zaterdagavond, 8 uur in de Hofplein-consistorie d°n cursus over de Uitver kiezing voort te zetten. Jongelings-Vereenigingen op G. G. „Dr. Lutzen Wagenaar", „Herman Fankeel" en „Sola Fide". Gecombineerde ledenvergadering op Zondag 19 April consistorie Gssthuiskerk. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch.„De Heiland en de Sabbath", door Stien Verstraate. Na de pauze „Maarten Luther" door Do le Cointre. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg Afd. III. B. G. les 9 door vr. P. Adriaanse. V. G. „Nederland en Indië" door vr. Cevaal. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch Schets 17 (2) Leidraad N. Testament LetterkundeDe van Dekema's". Donderdagavond 8 uur consistorie Gasthuiskerk. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 19 APRIL 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur ds D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 unr ds. D. Scheele 6 uur ds. J. C. J. Kuiper te Souburg. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 mr ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 30 uur ds. P. van Strien te Veere. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 nur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. J. C. J. Kuiper 2 uur Lezen eener Leerr. 0o8tkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Voorber. H. Av. en Openb. Bel. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 uur Bruinisse 9 30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 unr Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5 30 Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5 30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. J. Jonker te Werkendam, ds. J. P. Unger Lezen eener Leerr. ds. F. Staal ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d Eude Lezen eener Leerr. uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. ds. J. van Lonkhuizen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 unr ds. C. Diemer te Hillegersberg. Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. J. v. d. Guchte te Bergen op Zoom. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 unr ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk ds. Joh. Booy Lezen eener Leerr Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Geen opgaaf ontvangen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur ds. L. Horvath ber. Pred. te Debreczen, Hongarijë. Heinkenszand 9.30 uur Lezen eener Leerr 2 uur ds. Joh. Boojj Voorber. H. Av. Yerseke 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Openb. Bel. en Bed. H. Av. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. A. Andree te Krabbendijke. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE A XEL Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. D. J. de Vries ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen Lezen eener Leerr. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3