m Predikbeurten t FAMILIE BERICHTEN PLAATST UWE IN DE Nieuwendam (Amsterdam-Noord): A. v. d. Weg te Ottoland. Delft (als vierde miss. pred. voor Solo): H. v. d. Brink, Cand. te 's-Gravenhage. BaarnW. Seinen te IJmuiden. Gorredijk J. van der Staal, Cand. te Bosch en Duin (U.). Baarn W. Seinen te IJmuiden. BEDANKT VOOR Meppel en voor Sneek: D. Zwart te Oudemirdum Bolsward W. v. d. Heide te Zoutkamp. AANGENOMEN NAAR Pematang Siantar (Sumatra's Oostkust): E. de Jong te Bellingwolde. Ds. B. Hagenaar, overgekomen van Mep pel en Zondag 1.1. door zijn collega Ds. A. Schweitzer bevestigd bij de Geref. Kerk te Amsterdam-Noord, deed Woensdagavond aldaar zijn intrede, daarbij predikend over Ps. 51 17. Te Arnhem werd door wijlen den heer Jb. Kaspers een belangrijk deel van zijn vermogen gelegateerd aan de Geref. Kerk tot een bedrag van ongeveer 40.000. Daarvan is bestemd 20.000 voor de Diaconie en 20.000 voor de Kerk. Onder het laatste bedrag is begrepen het perceel Eusebiusbuitensingel 32. Ds. J. J. Miedema heeft in de „Gron. Kerkbode" den wensch uitgesproken, dat ervoor de Geref. Kerken nog weer eens een nieuwe uit gave van de Kerkenordening verschijne, waarin ook worden opgenomen de belangrijkste besluiten van de Synode te Assen, Groningen en Arnhem. Cand. C. M. van der Loo, van Den Haag, werd Zondag j.l. bevestigd bij de Geref. Kerk van Appelscha, door zijn schoonvader, Ds. Joh. Jansen, van Wierden, met een predi katie over Jeremia 1 610 na de bevestiging werd toegezongen Psalm 134 3. Des middags deed Ds. van der Loo zijn in trede, het Woord bediend uit Ex. 4:12. Ds. S. J. P. Goossens, tevoren predikant bij de Geref. Kerk te Achlum, die het beroep aanvaardde van de Geref. Kerk te Appingedam voor den Mission. Dienst op Soemba, en thans woont te Soestdijk, werd Dinsdagavond in de Geref. Kerk te Appingedam als zoodanig beves tigd door Ds. J. H. Lammertsma, predikant al daar, die tot tekst had gekozen Ps. 22 28, 29 ,,de profetie door den Geest van Christus van de toebrenging der heidenen tot de kennis des Heeren", waarbij hij sprak over: 1. de veelom vattende belofte en 2. de blijde zekerheid van die toebrenging. Na de bevestiging werd gezongen Ps. 22: 12 en 14. Daarna hield Ds. Goossens zijn intreepredika- tie en wel over Joh. 19 19 en 20b „het kruis met het opschrift in drie talen", kruis van Chris tus, over Jezus den Nazarener, is gekruisigd, 2. de gekruisigde Jezus is toch Koning, 3. Jezus de gekruisigde Koning is voor alle volken. Ds. C. B. Bavinck, Gereformeerd predi kant te Rotterdam, heeft in het kerkgebouw in de Hovenierstraat, waarin hij indertijd ook zijn intreepreek hield, afscheid genomen van de Geref. Kerk te dier plaatse, die hij gedurende bijna 37 jaren heeft gediend. Na zijn officieel afscheid in December j.l. is hij voor zijn Ge meente nog wel eenige malen in den dienst des Woords opgetreden, doch daar hij deze week Rotterdam verlaat en zich te Amersfoort gaat vestigen, was het gisterenavond de laatste maal dat hij voor haar optrad. Ds. Bavinck deed in zijn predikatie uitkomen, dat hij steeds heeft gebracht Jezus Christus en Dien gekruist. Ook dezen avond wilde hij daar aan dienstbaar maken, maar tevens de eere ge ven aan God, den Vader, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Spr. koos als teskt Hooglied 5 16b „En al wat aan Hem is, is gansch begeerlijk". Naar schatting zijn er, aldus lezen we in „Miss. Monthly", ongeveer 15J^ millioen Joden op de aarde, waarvan 10 millioen in Europa en 5 millioen in Noord-Amerika, vooral in New- York. Gedurende de 19e eeuw gingen 224.000 Joden door den doop over tot het Christendom. Sedert de wereldoorlog wendden in Rusland 60.000, in Polen 40.000 en in Hongarije 97.000 Joden zich tot het Christendom. We hopen, al dus voegt het blad er aan toe, dat ze zich wend den tot den levenden Heere, anders zal hun ver andering geen eeuwig voordeel beteekenen. Tijdens het ontzettende noodweer, dat Schotland in 1833 teisterde, en vele inwoners deed denken, dat de dag des oordeels was aan gebroken, wekte een moeder haar zoontje uit den slaap en riep „SandySandySta op Sta op De dag des oordeels is gekomen". De knaap sprong op en riep in geestdrift uit„God zij geloofd Ik ben gereed En wij ('s-Gravenh. Kerkblad.) Prof. Dr. J. Waterink schrijft in „De Re formatie" „Indien; er één brandend vraagstuk voor de Gereformeerde Kerken is, dan is het wel dat van de Gereformeerde jeugd in de groote stad. Het gaat met die jeugd verkeerd. Vooral met de jongens. We hebben niet de beschikking over veel cij fers, maar de getallen, die we kunnen noemen geven geen opwekkend beeld. Van een onzer grootste stadskerken hebben we enkele getallen (we verklappen zoo weinig mogelijk bijzonder heden). In drie jaren tusschen 1895 en 1905 werden gedoopt in die kerk 1274 jongens. Van deze zijn er, zoover bekend, thans 102 overleden; blijft 1172. Van deze 1172 deden er 3 belijdenis vóór hun twintigste jaar 481 na dat levensjaar van de overige 688 werden er 173 „uit het oog verloren" omdat het gezin met de kerk brakvan de overige 515 verbraken er ruim 320 (één opgaaf zegt 321, een andere 327 zelf den band met de kerk. De overblijvende personen (194 of 188) „hooren er nog bij" denkt ge. Neen, omtrent 173 van deze was geen op gaaf te verkrijgen (door verhuizing, vertrek naar Amerika, Indië enz.) de overige goede 20 „le- yen nog mee" als „dooplid". Ziedaar enkele cijfers. Het zou een onderwerp voor een studie van jaren zijn, om een volledig beeld te geven het opmaken van bovengenoemd staatje eischte reeds dagen. Maar we kunnen er uit leeren, dat er een ernstig gevaar dreigt. Als we maar eerst dat zien." Ja, als we dat maar eerst zien. Onstellend is zulk lijstje en met schaamte moet beleden wij gaan niet vrij uit voor God. Het trof ook ons meermalen, dat er minder jongens dan meisjes tot belijdenis komen. De reden ligt toch werkelijk niet altijd en niet alleen daarin, dat 't vrouwelijke geslacht sterker is in aantal dan het mannelijke. Waar ligt de oorzaak? Werkelijk niet altijd in het gezin en de bearbeiding, al zal ook daar aan dikwijls veel ontbreken. God wat en de wereld wat dooft allen waarachtige levensernst. Velen willen vrij zijn en niet gebonden door eene belofte, hoe goed ook geweten wordt, dat een bondskind niet goedkoop tegen alle verma ning in zondigt en dat God ook in hun Zijne eere zoeken zal. Spreekt over belijdenis en de een is te jong de ander te oud en een derde meent, dat kunt ge toch zoo maar niet doen. Was het maar ernst, dan zou de eisch des Heeren beter worden ver staan en 't zou ook brengen tot belijdenis voor God met de bede om licht en wijsheid Intusschen blijve eisch voor de ambtsdragers „caveant consules" niet alleen in de steden, maar, zoo moet er aan toegevoegd, ook op de dorpen. O, ik weet het welEr zijn altijd men- schen, die, wanneer men met hen over kerkgaan en trouw kerkgaan spreekt, terstond met het antwoord gereed staan O, ik weet het wel, wat me in de kerk verteld (ook een term) wordt. Wat ik voor mijn zaligheid noodig heb, behoeven ze mij niet meer te vertellen. En dan zijn er, die er nog heel vroom klinkend aan toevoegen Mijn zaligheid zal er toch zeker niet van afhan gen, of ik trouw in de kerk kom, ja of neen. Aan dit type menschen dacht ik, toen ik in een van onze oude schrijvers de eigenaardige vraag lasKunnen zij ook zalig worden, die naar niets anders vragen, dan naar hetgeen strikt tot hun zaligheid noodig is Daarop werd dit eigenaardige antwoord (ter overweging geef ik het door aan alle belanghebbenden) neerge schreven Het bestaat niet dat zulke menschen, die al het overige, wat niet in rechtstreeksch verband met hun zaligheid staat, verwaarloozen, een recht geloof hebben aangaande de dingen, die wel in een rechtstreeksch verband met hun za ligheid staan. En dan worden daarvoor de vol gende gronden opgegeven 1. Wie bezorgd is over zijn zaligheid, wil daarvan de meest zekere en duidelijke kennis bezitten (daarom trouw ter kerk!). 2. Wie door een waar geloof God aanhangt interesseert zich zeer voor Gods wil en geboden (daarom trouw ter kerk!). 3. Wie het ware geloof bezit, zoekt niet al leen zijn eigen zaligheid, maar ook de verheer lijking van God (daarom trouw ter kerk!). 4. Het ware geloof (zooals alle levende din gen) zoekt zijn eigen bestendiging en aanwas (daarom trouw ter kerk!). 5. Het ware geloof wordt door alle dingen, die tot zijn wezen behooren en er mee in ver band staan, ten zeerste vermaakt (daarom trouw ter kerk Tot zoover de schrijver. Ik wil er alleen nog dit bij zeggen wanneer we aan deze maat het gedrag van verschillende kerkleden meten, dan krijgen we niet den vas ten indruk, dat zij het ware geloof bezitten. En dat is wel verschrikkelijk wanneer men meent te zullen ingaan en men zal niet kunnen. (Zwijndr. Kerkb.) In het jaar 1929 werd volgens de officieele opgaven van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek voor niet minder dan 173 millioen gulden verrookt en voor ruim 167 millioen gulden aan alcoholische dranken besteed. Aan rooken werd uitgegeven per hoofd der bevolking 22.34, aan alcoholische dranken 21.50 per jaar. Wat het „drinken" betreft, hopen we, dat de leden onzer Gereformeerde Kerken ver onder het gemiddelde zullen blijven, al vreezen we, dat bij de 167 millioen ook nog heel wat „Gereformeerd geld" zal worden gevonden. Maar we kunnen gerust vaststellen, dat wij als Gereformeerden aan het „rooken" van harte meedoen en dat we aan de 173 millioen het onze wel hebben bijgedragen. En nu vragen we wanneer en zoolang zulk een bedrag voor dit genotmiddel besteed wordt, mag men dan nog spreken over te zware lasten, die ons op de schouders zouden gelegd worden, en kan men dan nog klagen over te grooten finantiëelen druk (Geldersche Kerkbode.) Een vraag slechts hoeveel is daarbij uit ons goede Zeeland De vraag van Ds. Renting is ad rem. K. B. SCHEELE. OFFICIEELE BERICHTEN. AGENDUM voor de Classicale vergadering op Dinsdag 21 April a.s. in de Gere formeerde Kerk te Ter Neuzen. Het Moderamen voor deze vergadering bestaat, volgens art. 10 H. R., uit de Brs. Ds. de Vries, Praeses Ds. Groeneveld, Scriba Ds. Vanhaelen, Assessor. Orde der werkzaamheden. 1. Opening (9J^ uur) door den Praeses. 2. Nazien en rapport Credentialen. 3. Lezing en vaststelling der notulen. 4. Behandeling der Ingekomen Stukken. (Zie bijlage I.) 5. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. In verband daarmede behandeling der voor stellen en instructiën der Kerken. (Zie bijlage II.) 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten enz. (zie 8 en 9 art. 11 H.R.). 9. Aanwijzing roepende kerk. Vaststelling van datum. 10. Vaststelling korte notulen. 11Sluiting. Namens de roepende kerk van Zaamslag, A. B. W. M. KOK, Praeses. J. KOSTEN, Scriba. Zaamslag, 4 April 1931. B ij 1 a g e n. Praeparatoir Ex. van Cand. Scheele. Exegese O. T. Micha I. Exegese N. T. Hebr. VI. TekstJoh. 11 25 en 26. Peremptoir Ex. van Cand. Potma, beroepen predikant te Oostburg. Exegese O. T. Ps. 3 en 4. Amos I. Exegese N. T. 2 Thess. 2 en 2 Cor. V. Particuliere Synode. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Middelburg, het vorig jaar daartoe aangewezen, roept de Zeeuwsche Kerken op ter Particuliere Synode op Woensdag 3 Juni 1931, te Middelburg (Hofpleinkerk) De namen van de afgevaardigden der Classes, met hunne secundi en met opgave van hun adres sen, alsmede de stukken en voorstellen, voor het agendum worden ingewacht tot Dinsdag 16 Mei a.s, bij den eerst-ondergeteekende. Namens den Kerkeraad der Geref, Kerk te Middelburg, D, SCHEELE, Praeses. C. P. POUWER, Scriba. Middelburg, 2 April 1931. L. S. De kerken van Middelburg, St. Laurens en Souburg zullen D.V. Donderdag 16 April des morgens 11 uur in de consistorie van de Hof pleinkerk samenkomen voor approbatiestukken van Ds. P. van Strien van Veere. Namens den Kerkeraad van Middelburg, D. SCHEELE, Voorzitter. C. P. POUWER, Scriba. BOEKAANKONDIGING. Belijdenis, Avondmaal, Tucht door Ds. A. Littooij. Zesde, omgewerkte druk, bezorgd en van een inleiding voor zien door Ds. P. van Dijk, Pred. der Geref. Kerk te Zaandam. Uitgave D. H. Littooij Az., Terneuzen. Gelijk uit den titel al blijkt gaf Ds. van Dijk in dezen zesden druk niet een herdruk zonder meer, maar een omgewerkten druk. Aan zulk een omwerking zijn gelijk Prof. Bouwman in De Bazuin opmerkte en Ds. van Dijk in zijn voorbericht herinnert - bezwaren verbonden. Tot die omwerking werd evenwel besloten om bij deze uitgave rekening te houden met enkele bezwaren die in de kerkelijke pers waren inge bracht, waarvan Ds. van Dijk de gegrondheid niet geheel wilde ontkennen. De ingewikkelde zinsbouw werd zoo eenvoudiger gemaakt en een indeeling in hoofdstukken gegeven. Jammer, dat die hoofdstukken niet in een inhoudsopgave wer den vermeld. Moge het, keurig uitgegeven, boekje ook zoo bijdragen tot recht verstaan van het verband tusschen belijdenis, avondmaal en tucht. Het is bizonder geschikt voor uitdeeling aan hen, die belijdenis doen. De prijs behoeft daarvoor geen beletsel te zijn. Het kost maar 65 cent en bij getallen wordt het nog goedkooper geleverd. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen door bemiddeling van Br. C. Willeboordse f 2.50 (gevonden in de collecte) voor het Hospitaal; f 4 50 van N N. voor het Hos pitaal. Hartelijk dank. D. Scheele. Oostkapelle. Met vriendelijken dank ontvangen 100 halve centen voor de Zending van Cornelia de Voogd. Namens de Zendingscommissie. L. de Kam. Az. Penningm. Sero oskerke. Met hartelijken dank ontvangen ten behoeve van de plaatselijke Radio-kerkdienstuit zending in dit jaar f 10 30, gecollecteerd op de brui loft van j 1. Woensdag, zoodat met de vorige collecte der Zang ad fl5 57V2. thans f25 87'/2 voor dit doel ontvangen werd. Onder vooitdurende aanbeveling, W. F. M. Lindeboom. Gevonden in de collecte j 1. Zondag f 4 50 voor de Zending. Met hartelijken dank. RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen een partij sinaasappelen. Den vriendelij ken gever daarvoor hartelijk dank. De Huisvader, N. J. v. Commeneé. Middelburg. Gevonden in de collectenvan N. N. uit dankbaarheid voor de armen f 2,50voor de Zending f 0,25. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. ZENDING. S t.-L aureus. Met hartelijken dank ontvangen uit de Zendingsbusjes van Sientje Hillebiand f 5.83, van Prina Riemens f4 93, van Neeltje Sanderse f 2 63, van Jaantje Willemse f 1.70, van Jannetje de Bree f 1.35, samen f 16.44. Namens de Zendingscommissie, D. Willemse, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Geschschets 5 Leidr. Oud. Test. Gen 3. (2e- ged) GeloofsleerDe Voorzienigheid Gods B. B. 18 Oct. 1929 en 3 Jan. '30. Donderdagavond 8 uur Consistorie Gasthuiskerk. „Samuel" en „Nunia". Gecombineerde Samenkomst op Zaterdag 11 April te 7 30 in het Militair Tehuis, waar als spreker hoopt op te treden de heer G. Laernoes, H. e. S in Ned. 0. Imet een vertelling over West-Java, als toelich ting op vele Indische platen en voorwerpen. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. G. B. art. 4 Kanonieke boeken der H. S. vr. J. Verhage. V. G. 7. De kruistochten en de gevolgen daarvan. vr. S. de Vos. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg N. T. Openb. van Joh. 9, vr. A. Cornelisse. A. R. Art. 13 Handhaving v h. recht, vr. C. J. Hooftman. Varia, vr. A. van Maldegem. i IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 12 APRIL 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Hulpbeh. kerken in de Provincie. Hofpleinkerk 9.30 uur ds A. C. Heij 2 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. W. F. M. Lindeboom te Serooskerke. Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. H Pestman Arnemuiden 9 30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. D. Ringnalda Koudekerke 9 uur ds. H. Pestman 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Openb. Belijdenis. Woensdag 1.45 uur ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9 en 2 uur Cand. Lengkeek Oostkapelle 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Woensdag 1 30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 uur Bruinisse 9 30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 5 30 unr Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 uur 5 30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. J. P. Unger Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma Lezen eener Leerr. ds. J. van Lonkhuizen Lezen eener Leerr. ds. F. J. v. d. Ende ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. van Lonkhuizen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. J. A. Winter te Kielwindeweer. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES* Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Geen opgaaf ontvangen '8 Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Yerseke 9.30 en 2 uur ds. H. Hoekstra te Hoogvliet. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 urn- Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. J. Vroolijk te Scheveningen. ds. D. J. de Vries S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3