Predikbeurten zijn blootgelegd. Het zijn meest vrij aanzienlijke huizen, er zijn er onder met 22 kamers, en de meeste hebben privé-kapelletjes, met onder den vloer familiegraven. Er is veel terracotta werk gevonden, voorts allerlei vaatwerk. De oogst aan tegels met opschriftten is zeer rijk. Men meent met de gevonden documenten zoo goed als zeker al die gebouwen te kunnen datee ren, en plaatst ze dan in de 22e en 21e eeuw voor Chr., concludeerend dat we hier te doen hebben met woningen uit de dagen van Abraham, wiens leven moet vallen ongeveer 2000 voor Chr. Dit ,,uit de dagen van Abraham" is dus nog wel betrekkelijk, gezien reeds de ruime da teering van twee eeuwen, waarin ook toen reeds veel kon veranderen. Maar wel kunnen we weer zien bevestigd, dat niet, gelijk sommigen zich onbewust licht voorstellen, Abraham zoo onge veer uit een soort oertijd bijna zonder bescha ving, wordt naar voren geroepen, maar dat inte gendeel zijn gehoorzamen aan Gods roeping voor hem inhield een wegtrekken van het toenmalige centrum van hoog opgebloeide cultuur, naar onbekende toekomst en onbekende, cultureel la ger staande landen zijn geloof schittert er niet te minder door. (Rotterdammer) „Het Christendom gaat achteruit, mijn heer Dit zijn de woorden van een Israëliet, die reeds verscheidene jaren de Messiasbode niet ontvan gen wil. Hij zendt voortdurend dit blad als ge weigerd terug. Toen ik hem bezocht, in een onzer provincie steden was het, zette ik hem eerst het doel van mijn komst uiteen, wijl hij het vroeg. Maar ik was volgens hem op een verkeerd kantoor, want hij was een orthodox Israëliet, en zou zich dus zeker niet laten overhalen tot het Christendom. Daar ik daarover echter niet gesproken had, zeide ik nogmaals, dat ik met hem spreken wilde over zijn eigen bijbel, die wij het Oude Testa ment noemen (sommige Joden doen dat ook, zelfs rabbijn Dr. M. de Hond). Maar ook daar van was hij niet gediend. Het Jodendom zou zich zelf wel redden, en als iemand wat onderzoeken wilde, dan kon hij dat ook in zijn eigen kring wel doen. Daarbij hadden ze de Christenen niet noodig. Toen ik hem naar de beteekenis van Jesaja 53 vroeg, zeide hij ,,0 ja, daar beginnen jullie altijd over ,,Dat is geen wonder, want daarin zijn eigen lijk vervat alle dingen, die de Joden vergeten en die wij Christenen gelooven. Daarin staan woor den, die op niemand anders dan Christus toege past kunnen worden „Maar volgens onze opvatting is dat toch zoo niet „Wat is dan uwe opvatting „Hoor eens, mijnheer, daar spreek ik nu lie ver niet over Zijne vrouw en een jongeling hadden staan luisteren, en zeiden niets. Ik liet een tractaat achter, en de inhoud daar van zal hij waarschijnlijk wel gelezen hebben, nadat ik was weggegaan. Niet lang daarna sprak ik een jongeling uit dat stadje op een andere plaats, en vernemende, dat hij met dezen Israëliet wel eens gesproken had, vroeg ik hem, wat hij van hem wist. Toen bleek mij, dat deze Israëliet meende gemerkt te hebben, dat het Christendom van de zen tijd' niet zoo is als van vroeger. Hij had altijd gewoond in dezelfde plaatsen van zijne jeugd af had hij geloopen met manufacturen in deze plaats en in de omgeving. Nu had hij vroe ger veel moeten hooren van geloovige menschen, die hem van Christus hadden gesproken. En overal merkte hij aan de menschen, dat hunne vroomheid hen daartoe drong. En hij kon dat blijkbaar dragen in hen. „Maar het Christendom gaat achteruit, mijn heer Tegenwoordig spreekt niemand meer er over met me K. B. SCHEELE. OFFICIEELE BERICHTEN. KORT VERSLAG van den Kerkeraad (Breed) van Middelburg, Donderdag 2 April 1931. Aanwezig 27 leden. De Praeses, Ds. Scheele, leest Ps. 22 2532 en gaat voor in gebed. Notulen van de vergadering van 5 Maart ge lezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken gedeeltelijk, respectieve lijk doorgezonden aan diakenen, sectie en com missies, gedeeltelijk afgehandeld. Eene schenking van 600.aanvaard op eene voorwaarde aan den kerkeraad bekend, evenzoo eene schenking van 500.voor de Kerk, 500.voor de diaconie en 500. voor de plaatselijke Zendingskas. Eene attestatie ingekomen en eene attestatie aangevraagd. Rapporten over nazien der boekingen uitge bracht. Besloten de voorziening in de vacaturen in den Kerkeraad tot het najaar uit te stellen. Volgende week geen vergadering. Besloten wordt als roepende kerk de Parti culiere Synode van Zeeland op te roepen tegen Woensdag 3 Juni a.s. De Kerkeraad. L. S. De e.k. vergadering der classis Middelburg van de Geref. Kerken zal D.V. gehouden wor den op Dinsdag 5 Mei 1931. Punten voor het agendum kunnen tot 14 April gezonden worden aan den laatstondergeteekende. De Raad der Geref. Kerk van Gapinge (h.t. roepende kerk), P. J. O. DE BRUIJNE, Praeses. A. Aarnoutse, Scriba. Gapinge, 1 April 1931. Serooskerke. Vergadering van den Kerkeraad op Maandag 30 Maart 1931. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken. Steunaanvrage naar de Commissie ad hoe. Enkele aanbiedingen worden voor kennisgeving aangenomen één idem gaat naar de Commissie van Beheer om advies. Kerkelijke stand. Overleden Willem Wattel Bz. gedooptH. A. Schout Az. en Adriana Poppe Md. kerkelijke huwelijksbevestiging aan gevraagd tegen Woensdag 8 April a.s. om 1.30 uur door Jacobus M. Sturm en Jacoba Meijers attestatie aangevraagd naar Oostkapelle door Leintje Wondergem. Rapporten. Br. W. Louwerse rapporteert in gunstigen zin over zijn bezoek aan de J.V. Over verschillende bezoeken voorts nog verslag uit gebracht. Tot de gemeenschap der kerk wordt toegelaten Cornelia Schout, echtgen. van P. Kodde (overgekomen uit het Nederd. Herv. Kerkgen.). De Commissie inzake verhooging vrij willige bijdragen, overeenkomstig de mededeelin- gen gedaan op de vergadering met de belijdende leden, brengt verslag uit van haar voorbereiden de arbeid en wordt verzocht daarmee voor te gaan. Diaconale Zaken. Rondvraag. Sluiting. De Scriba. Classis Zierikzee vergadert D.V. op Woens dag 6 Mei a.s. Stukken voor het agendum als mede mededeeling welke collecten gestort moe ten worden, worden ingewacht bij eerstonderge- teekende voor 18 April a.s. De roepende Kerk van Zierikzee, J. VAN LONKHUIJZEN, Praeses. U. GORTER, Secretaris. Zierikzee, 1 April 1931. VERGADERING Classis Goes D.V. op Donderdag 16 April 1931 des voor middags 10 uur in de Consistorie der Geref. Kerk te Goes. Agendum: 1. Opening. 2. Lastbrieven. 3. Aanwijzing Moderamen. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Benoeming van afgevaardigden naar de Par ticuliere Synode. 7. Aanwijzing deputaten naar art. 7 H. R. 8. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 9. Regeling vacaturebeurten. 10. Rondvraag. 11Lezing Persverslag. 12. Sluiting. Collecten, die gestort dienen te worden 1. Theol. Fac. V. U. 2. Hulpbeh. Kerken in de Provincie. 3. Hulpbeh. Kerken in de Classis. 4. Bijdrage voor Curasao. De Raad der Geref. Kerk van Heinkenszand (h.t. roepende kerk), JOH. BOOY, Praeses. L. VAN VESSEM, Scriba. Heinkenszand, 1 April 1931. De eerstvolgende vergadering der Classe Tho- len zal D.V. worden gehouden op Woensdag 6 Mei a.s. Stukken voor de agenda voor of op 21 April a.s. aan ondergeteekende. Op last der Classe, E. TANGE, Scriba. Rusthuis Middelburg. Leveranciers en verdere belanghebbenden wor den verzocht er nota van te nemen, dat het adres van den boekhouder van het Rusthuis thans is Br. J. J. Dronkers, Noordweg S 223 j. Namens het Rusthuisbestuur, F. DAMEN, Secretaris. GEREF. KERK MIDDELBURG. Ingekomen met attestatie vanAmsterdam, Pieternella C. v. d. Woestijne, Bogardstraat D 38 Kamperland, Anna N. Leenderte, Noord singel S 156 Kapelle-Biezelinge, Maria de Boer- Timmermans en 1 kind, Nieuwlandsche Weg St. Laurens, Marinus van den Broeke, Heeren gracht M 33 Willem P. Davidse en gezin, Lage Weg E 97a Ter Neuzen, Dina de Kam, Bree E 208 Rotterdam, Jacob P. Baan, Bierkade G 205 Scheveningen, Jan IJsselstein en gezin, Hee rengracht M 46 Oost en West Souburg, Wil lem de Voogd en gezin, O. Vliss. Weg V 13 Vlissingen, Adriana J. Alewijnsevan den Berge, Emmastraat W 106Adriana N. Goote, N. Vlissingsche Weg E 143. Ingekomen met doopattest vanOostkapelle, Jannetje Geldof, Gasthuis Pieternella Joziasse, Gasthuis Leuntje Pattenier, Gasthuis. Gedoopt: Jacomina van Aartsen, Penninghoek- singel L 65a Cornelia S. Adriaanse, Seissingel R 183 Adriana E. Andriessen, Veersche Sin gel S 127 Pieter A. Asscheman, Walensingel Q 284 Pieter A. Boucherie, Seisweg R 164 Laurens Davidse, Jodengang R 213b Johanna M. Dubois, Vliss. Wagenplein P 8 Jozias W. Goudswaard, K. Noordstraat E 41 Janneke E. de Meijer, Leerlooierssingel Q 248 Maarten van Roon, Langeviele K 219. GehuwdSjouke Gras en Cornelia Bolier, Heerengracht M 33 Jan Boone en Nelly A. Baas, Jodengang R 227. Zich onder het opzicht gesteldAdriaan C. Flipse, Bellinkstraat G 163 Pieternella Ver meulenWiggers, Kinderdijk P 94. Vertrokken met attestatie naarAlkmaar, GrasBolier, Heerengracht M 33 Amsterdam (Z.), Tannetje Davidse, Schoorsteenvegerssingel Q 80 Arnemuiden, Adriaan Dourlein en gezin, Segeersweg V 108 Bergen op Zoom, Cornelis IJsseldijk, Penninghoek L 58 Breda, Elizabeth A. Adriaanse, Hoogstraat I 127 Delft, Lena Baan, Bierkade G 205 Dordrecht, Sea van Dijk, Wal A 12 Zutphen, Maria Weeda, Wagenaar- straat D 81. Vertrokken met doopattest naarGorkum, Catharina J. de Vos, Seisweg R 151a Wasse naar, Jacob J. Sukkel, Langedelft. OverledenWed. BlaasGillissen, L. Gist- straat F 204 P. Ingelsevan Sparrentak, Gra venstraat I 278 W. P. de Jonge, Gravenstraat I 246 J. H. Verhage en M. J. Verhage, N. Vliss. Weg E 105 P. M. Walraven, Noordweg S 238 S. A. WandaSakko, Rusthuis. Verhuisd L. BooneWattel van Hofplein la naar Lambrechtstraat L 102 Mej. W. Broerse van Gasthuis naar Lond. Kade H 57 Wed. S. Davidse van Segeerssingel V 62 naar Spanjaard straat F 58 J. den Hollander van Dam G 100 naar N. Oosterschestraat N 96 Mej. J. C. Jan sen van Dam G 100 naar N. Oosterschestraat N 96 Mej. D. van Luijk van Rotterdamsche Kade naar Kinderdijk P 101 Mej. J. A. Mar kus van Dam G 100 naar N. Oosterschestraat N 96 E. de MeijerJansen van Rosendaal van Korte Geere K 366 naar Leerlooierssingel Q 248 Mej. E. Switters van Rouaansche Kade G 122 naar Langedelft A 91 Mej. J. den Toonder van Koudekerksche weg D 1 naar „Gasthuis" Mej. M. v. d. Vijver van Loskade P 247 naar „Gast huis" C. Weeda van Wagenaarstraat D 81 naar Noordpoortstraat M 6 P. J. Wolf van Teerpakhuizenstraat P 28 naar Wal B 76. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) „JACHIN" EN DE ZONDAGSSCHOLEN. In onzen tijd, zoowel in de stad als op het platteland is het werk der evangelisatie dringend noodig. Vervreemden en afgedwaalden van de waar heid zijn er niet bij honderden, maar bij duizend tallen en onder hen talloos veel kinderen. Bij allen geestelijken rijkdom die ons volk en land nog bezit, is er een schreiende geestelijke armoede. Een der beste middelen, zoo niet het beste middel in het werk der evangelisatie is nog steeds de Zondagsschool. Naast het kind, wordt hier het gezin bereikt. Sticht daarom Zondagsscholen, waar ge zoo mogelijk maar eenigszins kunt. Laat geen poging daartoe ongebruikt. Sluit U met Uw arbeid aan bij „Jachin" onze Gereformeerde Zondagsschoolvereeniging, die dit werk op de best georganiseerde wijze ver richt. „Jachin" geeft LI kostelijke voorlichting in haar Handboek, Zondagsschoolrooster, door haar Maandblad „De Zondagsschool" en door tal van andere uitgaven. „Jachin" biedt U steun in elk opzicht, zoo noodig ook financieel. Men wende zich daartoe tot den Heer P. Koster, te Valthermond-Oost en voor de uitga ven tot den Heer A. Verleur, Schoterboschstraat 4 te Haarlem. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Mej. Meijers een pak theeloodvan br. A. f 1,50; van Mej T. 32 h. c door tusschenkomst van Mej. Meijers 25 cent van Mej. K. en van Mej. C. Littooij, Molstraat 4 gulden, 2 kwartjes, 6 dubbeltjes. 32 stuivers, 7 centen, 9l7 halve centen f 11,3572' HOSPITAAL MAGELANG. Van br. A. f 1,50van Mej. D. f 1, Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm. V e e r e. Ontvangen voor de Zending lOOli.c. van Francientje Bakker en zilverpapier van Willem Onderdijk. Hiervoor dank De Zendingscommissie. Dhr. C. P. van Boven te Nieuwdoip zond aan mijn adres de netto-opbrengst van de op 11 Maart ge geven uitvoering van de Christelijke Zangver. „De Lofstem" aldaar, groot f 37,80. Dit bedrag is be stemd voor het Zendingshospitaal te Magelang. Met vriendelijken dank aan de leden van „De Lofstem", dat zij op deze wijze willen medewerken aan den Zendingsaibeid, zijn deze gelden doorge zonden naar Middelburg. Vinde het goede voorbeeld veel navolging. A. Scheele. Kapelle-Biezelinge, 31-3-31. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Maatje de Bruijne A<tr. 45 halve centen, een zak capsules en zilverpapier en een zakje postzegels; van een onbekende broeder of zuster een zak zilver papier waarin ook aanwezig 30 halve centen en aan getroffen voor mijn schuurdeur een zak capsules en zilverpapier; van familie P. een jaargang Schouw venster, twee jaargangen „In en Om ons Huis" en twee jaargangen Macedoniërvan Jo Versluijs 40 halve centen en een doos zilverpapier en capsules van Marie Kieviet een doos idem van een zendings vriend 1 gulden en van Jo Stroo en Annie Schuil- werve 20 kluten, 14 halve centen en een doos zilver papier en capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen een pak zilverpapier en theelood van de kinderen Asscheman, Middelburg; van Kaatje la S)e, Arne muiden een pakje zilverpapier en 60 h c., een pakje zilverpapier van Janna de Visser, AagteKeike. Mej. C. Littooij, Molstr. 90 Serooskerke. Gevonden in de collecte 2 gul den voor kerktelefoon en 5 gulden voor Zendings hospitaal en voor de Zendingbusje wijlen Anna Flipse f 2,1272", van Kaatje Louwerse Wd. 100 halve centen en van Marinus Jobse 200 halve centen. De Boekhouder. M e 1 i s k e r k e. In dank ontvangen voor de Zen ding uit de busjes van Rogier en Adiiaan Koets f 3,69 en van Cor en Cornelia Clarisse f 1,70. K. Polderman, penn. Middelburg. Ontvangen f 10,van N. N. voor de Zendingvan een zuster f 5,voor de kerk; van een familie f 25,voor de kerk; van N N f 10,25 voor de vervolgden in Rusland en Chiua van een zuster f 10,voor de Zending en f 10,voor het Hosp taal. Vriendelijk dank. D. Scheele. Ter neuzen. Ontvangen uit de Classis Axel Collecten voor Hulpbeh kerken in de Provincie Aardenburg f 6,83; Axel f 32,74Hoek f 11,85 Oostburg f 11,68 Terneuzen f 50,12 Zaamslag f 31,80. Voor Evangelisatie België Hoek f 10,95Zaam- riag f 10,M. Riemens. Middelburg. In Maart werd gecollecteerd Biddag f 176,26; Kerkbussen f 94,17: Theol. Fac. der V. U. f 133,32Emeritusfonds f 118,28 cate- chesatiebus f 15,68 en een gift a f 8,voor de LINNENKAST-COMITE PARAKAN—BLONDO. Met hartelijken dank ontvangenvan Mej. Joz. Francke de contributie uit Grijpskerke f 43,20 Geref. kerk te Sleemvijk (NBr) f 2,50, van Mevr. de Bruijne de contributie leden Vrouwenvereeniging te Vrouwepolder f 48,50. S E. Heij-Goslinga, Geref. Pastorie, Koudekerke. Giro-adres Ds. A. C. Heij, No. 169757. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wagenaar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, M'burg. RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen van een Fam. uit Middelburg en Vlis singen eenige boeken, waarvoor wij hartelijk dank zeggen. De Huisvader, N. J. v. Commence. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 5 EN MAANDAG 6 APRIL 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Maandag 9.30 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia M. 9.30 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur ds. J. E, Visser Gapinge 9.30 uur ds. P. J. 0 de Bruijne 6.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Openb. Belijdenis. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij M. 9.30 uur ds. J. C. J. Kuiper St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning M. 9 30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma M. 9 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Woensdag 1.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. J. Kuiper M. 9 30 uur ds. A. C. Heij Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 uur 2 uur Bruinisse 9 30 en 2 uur M. 9.30 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur M. 9.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Lezen eener Leerr. ds. J. van Lonkhuizen ds. J. P. Unger ds. J. P. Unger ds. F. Staal ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Cand. J. v. d. Guchte te Bergen op Zoom. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. Spoelstra te Anna Jacoba Polder. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5 30 uur ds. J. van Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. M. Ie Cointre Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. nieuwe kerk. C. van der Kleijn, boekhouder. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 uur 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur CLASSE 3 Aardenburg 9.30 en 3 uur M. 9 30 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur M. 9 30 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk ds C. van Schie Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. A. Scheele Openb. Belijdenis. Lezen eener Leerr. ds. Joh. Booij Cand. J. Zwart te Leeuwarden. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema ds. G. van Heiningen XEL. ds. C. Diemer te Hillegersberg. ds. C. Diemer ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. P. Klapwijk te Berkel. Cand. P. Klapwijk ds. D. J. de Vries S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3