Predikbeurten dikant, aan wien als speciale taak zal zijn op gedragen de behartiging van den evangelisatie- arbeid binnen het ressort der classis. Aan depu- taten ad hoe werd verzocht, op de volgende vergadering met een meer omschreven voorstel te komen. De Classis Schiedam van Geref. Kerken besloot een Commissie te benoemen, om de roe ping der Kerk, inzake het probleem van den oorlog in studie te nemen en over een half jaar met haar rapport te komen. Tot leden van de commissie zijn benoemd Ds. Kraan, Ds. Stam en Ds. Heida. Naar we destijds meldden, heeft ook de Classis Leeuwarden van Geref. Kerken een Commissie benoemd, om deze kwestie in studie te nemen. Met veel genoegen lazen we het ons toe gezonden Bergen op Zoomsch Kerkblad, waarin opgenomen is het jaarverslag van de Geref. Kerk te Bergen op Zoom over 1930. De opsteller Ds. Ie Cointre geeft een duidelijk en uitvoerig overzicht in betrekking tot het ker kelijke leven zijner gemeente. Achtereenvolgens wijst hij op den kerkeraad in samenstelling en vergaderingen kerkvisitatie dienst des Woords en der Sacramenten gezon gen Psalmen tucht, huis- en ziekenbezoek gees telijke verzorging en catechisatie, Zending, evan gelisatie, diaconie en vereenigingsleven. 't Moet voor de menschen van Bergen op Zoom een genot zijn in zoo helder revue den loop van 1930 voor den geest te zien voorbij trekken. De opsteller heeft zich met accuratesse van zijn plicht gekweten. Voor andere kerken kan het overzicht als een leerzaam voorbeeld strekken. Voor de toezending van dit nummer onzen dank. Te Schoonhoven ontving dezer dagen de Gereformeerde Kerk van den heer Joh. Mesker, mede uit naam zijner overleden echtgenoote E. Mesker-Huisman, een zilveren Avondmaalser- vies. Het bestaat uit een zware schenkkan van bijzonder fraaien vorm, vier bekers, schaal, twee borden en een tweetal zeer practische offerbus jes. Op de schaal is een inscriptie aangebracht, bevattende de opdracht en de namen der schen kers. Dit royale geschenk, dat vervaardigd werd in de zilverfabriek van Gebr. Seton te Schoon hoven, vormt een waardig geheel met het voor enkele jaren grondig vernieuwde kerkgebouw, en werd door den Kerkeraad met grooten dank aan vaard. K. B. SCHEELE. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) PROCLAMATIE. Aan de Christen arbeiders in Zeeland. In algemeenen zin kan gezegd worden, dat het beeld wat ons hedendaagsch maatschappelijk leven laat zien, er een is van schrille tegenstel lingen. Hoort men eenerzijds de oud liberale geestes- gedachte proclameeren, dat het leven van den arbeid slechts een koopwaar, een handelsproduct is, en derhalve met den arbeid en arbeider kan gedaan worden wat willekeur en macht ten beste geven anderzijds toch staat het zoo, dat door verwerping van God en Zijn dienst, en derhalve van verachting van alles wat den mensch, en dus ook den arbeider, hoog houdt, een geest geboren wordt, die zal leiden tot revolutionnair geweld, en derhalve tot nog grootere ellende op maatschappelijk terrein als thans te aanschouwen valt. In de eerste en voornaamste plaats brengen wij de zeer ernstige, en overweging verdienende gebeurtenissen van onzen tijd, onder de aan dacht van de arbeidende bevolking van Zeeland. Het kan toch niemand onbekend zijn, dat de tijd waarin wij leven, ook in onze provincie, er eene is die sterk henendrijft naar een toestand, die op den duur onhoudbaar worden zal. Wanneer wij letten op de drijfveer van ons maatschappelijk-economisch-leven, dan ontwaren wij als christenen een streven dat zich richt op en heenstreeft naar- een maatschappelijke orde, of wanorde, die, zoo er geen krachtige tegen maatregelen worden genomen, zullen leiden tot een toestand welke onze vaderen hebben ge kend. Een toestand waarin met God en Zijn Ordinantieën niet meer zal worden gerekend. Toestanden waaruit voort zal vloeien dat niet meer de mensch, en dus ook niet de arbeider, zal worden gezien als een beelddrager Gods, geschapen met een onsterfelijke ziel, en levende ter bearbeiding der door God geschapen wereld tot onderhoud van het menschelijk bestaan. Waneer we letten op het feit dat, terwijl God de aarde zegent met goederen, zóó, dat er op geheel de wereld een groote overproductie van goederen is en dus voor alle menschen, ook voor de arbeiders volledig levensonderhoud aanwezig is, en we zien dan anderzijds dat thans op ge heel de wereld twintig a vijf en twintig millioen arbeiders zuchten onder den geesel der werke loosheid, dan zegt ons dit, dat in het maatschap pelijk leven met de orde Gods niet wordt ge rekend. Het moet dan ook niet verwonderen dat de arbeiders die zich niet stellen onder de tucht van het recht Gods, zichzelf een macht gaan vormen, die als het kan zich wreken zal over zooveel onrecht. Waar nu in zulke tijdsomstandigheden de op lossingen worden gezocht van uit elk levens beginsel, zou het niet geheel uitgesloten zijn dat de bevolking onzer provincie, zich eenerzijds zal gaan wenden tot de liberale- en anderzijds tot de socialistische beweging onzer dagen. Dit zal echter in onze christen provincie niet plaats mogen hebben. Zal er oplossing komen in de sociale verhou dingen van onzen tijd, dan zal noodig zijn dat men weer gaat rekenen met God en Zijn geboden. Alleen in den weg van gerechtigheid zal zegen te verwachten zijn. Dure plicht der aan God en Zijn Woord vast houdende werklieden is het, zich te vereenigen, om een arbeidersorganisatie in het leven te roe pen, die, in gehoorzaamheid aan God voor de gemeenschappelijke belangen opkomtdie niet de hoogere en lagere standen der maatschappij I van elkander verwijdert en als vijanden tegen over elkander stelt, maar in tegendeel de banden, die de maatschappelijke klassen saamhouden, vaster te snoeren die den arbeider niet van gezin en kerk vervreemdt, maar den familieband aan haalt, den godsdienstzin scherpt en versterkt, den vrede najaagt met allen, kortom een organi satie die zijn grondslag, richting en doel vindt in God, die 't middelpunt is der wereldgeschie denis. En zoo achten wij het thans plicht, om te ge tuigen tegen de beginselen van den individueel- liberalistischen en socialistisch-revolutionnairen geest die meer dan voorheen thans stelselmatig tracht zijn ideeën als heil-aanbrengend den volke aan te prijzen als deugzaam voor het leven der maatschappij, doch welke niet anders dan tot nog grootere ellende zullen leiden. Wij willen tegen deze beginselen strijd voeren, en roepen U op mede te helpen, niet enkel door ze uit de hoogte te veroordeelen, maar door ze te beoordeelen en te toetsen aan de beginselen van waarheid, recht en billijkheid. Wij toch wen- schen geenszins doof te zijn voor des arbeiders klachten, maar willen met II aangeven de mid delen, die tot verbetering kunnen leiden, en al- zoo bewijzen dat wij warme belangstelling heb ben voor de belangen onzer mede-arbeiders in Zeeland. Wij wekken U daarom op niet langer van verre te blijven staan, maar roepen U toe, vormt christelijke vak-organisatie Het wordt algemeen erkend, dat aan het lot van den arbeider veel kan en moet verbeterd worden. De arbeider heeft er recht op. Wij wenschen hierop te wijzen, doch zullen geenszins voorbij zien wat reeds is bereikt. Doch met name ten plattelande moet er nog veel be veiligd worden. Voornamelijk in dezen tijd. De gevaren welke dreigen zijn groot. Opmerkelijk is dat in plaatsen waar nog geen vakorganisatie is thans reeds loonsverlaging is toegepast. Met recht en billijk heid wordt niet gerekend. Tegen deze practijken zullen uiteindelijk positieve Christelijke levens beschouwingen moeten worden gesteld. Zal Zeeland behouden blijven bij het beginsel van recht en gerechtigheid naar den eisch van Gods Woord dan zal versterking der christelijke vakbeweging noodzakelijk zijn Sluit U daarom aan bij de Christelijke vak beweging. De Besturen der Christelijke Besturenbonden te MIDDELBURG. SOUBURG. VLISSINGEN. GOES. TERNEUZEN. AXEL. Comité voor Duitsche TheoL Studenten aan de Theologische School en aan de Vrije Universiteit Met grooten dank aan de verschillende Kerken en aan enkele particulieren, die ons een bijdrage toezonden, waardoor het aan een paar Theolo gische Studenten uit Duitschland mogelijk wordt gemaakt, om gedurende een jaar de colleges te kunnen volgen aan de Theologische School en aan de Vrije Universiteit, deelen we mede, dat tot hiertoe (3 Februari 1931) door ons uit het geheele land voor dit doel werd ontvangen een totaal bedrag van 1177.37. Van de 730 Gereformeerde Kerken in ons land waren er ongeveer 200, die ons met een gave hebben verblijd. Ruim 500 lieten tot hiertoe niets van zich hooren. Wanneer de laatstgenoemde Kerken door mid del van dit schrijven nog eens aan de circulaire worden herinnerd, welke haar verleden jaar werd toegezonden, dan twijfelen we er niet aan, of ook zij doen ons weldra een gave toekomen. Het is een zeer geschikt middel, om het Ge reformeerde leven in Duitschland te versterken, wanneer aanstaande Duitsche predikanten in de gelegenheid worden gesteld, om een tijdlang de lessen aan onze Gereformeerde Hoogescholen te kunnen volgen. Het College van Hoogleeraren der Theologi sche School en de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit spraken dat met nadruk uit. Met vrijmoedigheid wenden we ons tot die Kerken, welke nog achter bleven en wekken ze op, om zoo spoedig mogelijk een bijdrage of collecte toe te zenden. Uit de Provincie Zeeland zonden 10 van de 53 Kerken een totaal bedrag van 38.—. De 43 Zeeuwsche Kerken, die ons tot hiertoe teleurstellen, willen ons nu wel spoedig ver blijden met een collecte of gift. We ontvingen van Baarland 2.50 Haam stede 2.50 Heinkenszand 2.50 Koudekerke (Z.) 2.50 Nieuwdorp 5.Serooskerke 3.Oost en West Souburg 2.50 Ter- neuzen 2.50 Vrouwepolder 5.Zierik- zee 10. Men zende collecten of bijdragen aan het adres van een der beide laatste onderteekenaars. Met heilbede verblijven we A. W. F. IDENBURG, 's-Gravenhage. Mr. A. VAN DER DEURE, Beusekom. Giro No. 6374. Ds. G. RENTING, Winterswijk. Giro No. 39308. In de circulaire van Juni 1930 was helaas het Gironummer van den Heer van der Deure foutief opgegeven. Het is niet 6394, maar 6374 BOEKAANKONDIGING. Het Schouwvenster, weekillustratie voor het Christelijk gezin. Uitgave N.V. Mij. E. J. Bosch, Amsterdam. Niet minder dan de Spiegel kan het Schouw venster voor het Christelijk gezin worden aan bevolen. Het nummer van 20 Maart had al bij zonder mooie illustraties o.a. van de oude Via Appia, bekend uit Paulus' reis naar Rome en van de Tombe van Cecilia Metella gelegen aan dien weg. Bij deze illustraties gaf S. P. Ooms een leerzaam artikel. M. van der Hilst schrijft over Kerkbouwstijlen bij keurige foto's van ver schillende kerken, o.a. de kathedraal van Canter bury, de Münster te Freiburg i. Br. de Dom te Keulen en te Milaan. Het bijschrift bij het portret van Ds. J. F. Jonkers bevat een vergis sing daar deze niet Hervormd maar Geref. pre dikant te Schiedam is. Timotheus, Geïllustreerd Weekblad. Uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Ook op dit bekende tijdschrift willen we nog eens de aandacht vestigen. Het is weer van een geheel ander karakter dan De Spiegel en Het Schouwvenster. De lectuur staat hier op den voorgrond. Maar wat het aan illustraties geeft en dat is ook weer niet weinig - is altijd keurig verzorgd. Het nummer van 14 Maart geeft o.a. Giethoorn, heel vroeg in 't voorjaar, een re productie van een schilderij van Pieter van Slin- geland Moedergeluk en in beeld en woord een blik in het klompenmakersbedrijf. Onder den ti tel „Kleine leeddragers" wordt verteld van het moeilijke maar ook gezegend werk op 's Heeren- loo, Losenoord en Groot-Emaus, de stichtingen van barmhartigheid, die pas het 40-jarig bestaan vierden. Jaarboekje van het verband van Evangelisatie-commissies van Geref. Kerken in Nederland 1931. Dit is dan de tweede jaargang van dit jaar boekje. Door den saamsteller, Ds. D. Ringnalda Jr., in onderscheiding van den eersten, die als een „onrijpe vrucht" werd aangeboden, terecht genoemd een „rijpende vrucht", omdat kan ge wezen op den groei van het Centraal verband van Evangelisatie-commissies van Geref. Kerken. De Statistiek geeft in 25 bladzijden een opgave van de bij het Centraal Verband aangesloten Geref. Evangelisatie-Commissies. Voor Zeeland vonden we opgave van Axel, Baarland, Middel burg en Oostburg. Er zijn in Zeeland toch wel meer Evangelisatie-commissies Zijn die dan niet bij het Centraal Verband aangesloten? Of is ver zuimd daarvan opgave te doen Ds. Ringnalda schreef een leerzaam algemeen overzicht, dat hij stellen kon in opgewekten geest. Verder werden opgenomen korte bijdragen o.a. van Ds. Hagen „Dankbaar Voorwaarts" van Prof. Grosheide „Vinden" en van P. Storm P. Stanley Jones „Christus langs den Indischen heir- weg" en „Op iederen weg Christus". HEIJ. OFFICIEELE BERICHTEN. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 30 Maart. De Secretaris. Ondergeteekende bericht hiermede aan de Geref. Kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 2 April des voormiddags van 1112 uur in de consistorie der Noorderkerk zitting zal houden tot het in ontvangst nemen van de collecten voor de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 27 Maart 1931. Theologische School te Kampen. Ontvangen van Br. Schoonaard de contributies uit Middelburg 72.en van Br. de Poorte uit Veere 22.50. Beide bedragen zijn iets hooger dan het vorig jaar. Vriendelijk dank. De correspondent Classe Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 27 Maart '31. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen voor de Kerk f 2,50. Met dank D. Scheele. Middelburg. Met dank ontvangen van P. J. 250 halve centen voor de Zending. Ringnalda. VEREENIGINGSLEVEN, Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd I. Bijb. Gesch„Het eerste wonder van den Heiland," door Jaantje Davidse. Na de pauze MemoriseerwedstrijdAnna Berke- veldt, Leintje Kingmans, Francien Roose, Rinie Hui- zenga, Francien v. Sluys en Ina Graafkuis. Bijdrage door Jeanne v. Ouwerkerk. Afd II. Bijb Gesch. „Het eerste wonder van den Heiland" door Bets Tange. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. en B. Gecombineerde vergadering. 0. T. 33 Mozes dood Dint. 31-32-33 en 34. vr. C. de Rijke. Na de pauzeVrije werkzaamheden Afd. B. N. T. Schets 29, De arbeiders in den wijngaard, vr. Goedhart. V. G. De Fransche revolutie, M. Ton. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg Afd. A. N. T. Openb. 9, vr. A. Cornelisse. A. R Handhaving van het Rechtvr. C. J. Hooftman. Varia, vr. A. v. Maldegem. Afd. B. Openb. van Joh. Hfdst. 10 door vr. Camper. V. G. Rchets 5 door C. Govertse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 29 MAART 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Doopsbediening 's morg. Noorderkerk. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. C. Goote te Oud-Beijeiland. 2 nnr Cand. H. v. d. Brink 6 uur Cand H. v. d. Brink Vrijdag 7 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. C. Goote Arnemuiden 930 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leeir. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne V. 5 30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman V. ds. H. Pestman Koudekerke 9 e:i 2 uur ds. A. C. Heij V. 6 30 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning V. 7 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E Douma V. 6 30 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom V. ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Cand. H. v d. Biink te Den Haag. 2 uur Lezen eener Leerr. V. 7 15 uur ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vronwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. V. 5.30 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bruinisse 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr. V. 5 30 uur ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F Staal V. 5 30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. Oosterland 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek V. 6 30 uur ds. J. Spoelstra te Anna Jacoba Polder. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5 30 uur ds. J. van Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uor ds. W M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland Bith 9.30 en 2 uur ds. J Spoelstra Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9 30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur ds. J. J. Bouwman te Almelo. V. 5.30 uur ds. D. Scheele 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds D. Ringnalda te Midde burg. V. 6 uur Cand. J. Kapteijn te Almelo. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdyk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE a XEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 uur 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Zondag a.s. gecombineerde vergadering der J. V. Herman Faukeel in de consistorie Gasthuiskerk des avonds 8.30 uur. Lezen eener Leerr. ds. A. B. W. M. Kok Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen Cand. J. Andree te Krabbendijke, Voorm. biduur voor het gewas. V. 6 uur Lezen eener Leerr. Schoondjjke 9.30 en 2 uur ds. D. J. de Vries Donderdag 3.30 uur ds. D. J. de Vries Huwelijksbevestiging. V. 5.30 uur ds. D. J. de Vries. Terneuzen 9.30 en 2 uur S. Groeneveld Zaamslag 9.30 uor Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. B. W. M. Kok T

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3