f f Predikbeurten 1®[ een bazar door predikanten, vooral met het oog op de daarmee gepaard gaande loterijen, enz. Volgens het Kerkeraadsverslag werd dit schrij ven met groote blijdschap door den geheelen Kerkeraad aanvaard. Besloten werd over deze zaak een commissie te benoemen, om een breed en gedocumenteerd advies aan de Gemeente te geven. Ds. W. Doorenbos, overgekomen van Gerkesklooster-Stroobos, heeft Zondag 1.1. zijn intrede gedaan bij de Geref. Kerk op Urk. Als bevestiger trad op zijn voorganger, Ds. J. J. Bouwman van Almelo, die tot tekst had 1 Cor. 4:1 en 2, en sprak over de uitdeelers over van de verborgenheden Gods, en wel le. over hun ambt 2e. over hun eer en 3e. over hun trouw. Na de bevestiging werd staande toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. Ds. Doorenbos deed des avonds zijn intrede, daarbij het Woord be dienende uit Rom. 12:4 en 5 hij sloot zich hiermee aan bij de predikatie van 's morgens, door te spreken over de eenheid van de Ge meente Gods voor die eenheid in de veelheid is noodig liefde en nederigheid de punten waar over hij zijn stof had verdeeld warenle. de eenheid van Christus' Kerk 2e. haar vele leden en 3e. de eisch van harmonische samenwerking. In de Rotterdammer gelezen Vrijdagavond 1.1. trad Mr. H. Bijleveld, van Amsterdam, op voor het Kamperstudentencorps ,,F. Q. I." om te spreken over „Het probleem van den oorlog". Spreker begint met er op te wijzen, dat elke oorlog een hernieuwde vredes- actie tengevolge heeft. Zoo ook de wereldoorlog. Waar Go dons in dezen tijd plaatst hebben we de roeping dit probleem nader onder de oogen te zien. Daarbij nemen we als grondslag den Bijbel, d.i. Gods Woord en de Historie. Ons verstand en ons sentiment mogen dus niet den toon aangeven, maar moeten door ons gevangen geleid worden tot de gehoorzaamheid van Chris tus. Bij dit probleem is vooral van belang, wat men verstaat onder volk en onder overheid 1°. volk: God heeft de menschen uit éèénen bloede geschapen, in volkomen harmonie met God en medemensch. De zonde zet alles om Lamech. Na de zondige machtsconcentratie van Babels torenbouw „scheidt de Allerhoogste de volken der wereld van een". God heeft de natiën gesteld, daarom is elke poging tot een groote eenheidsstaat vruchteloos Alexander, Napoleon, Roomsche Kerk in de M. E. 2°. Overheidna de zonde gaat de wereld, aan zichzelf overgelaten, den ondergang tegen. Dit blijkt vóór den zondvloed. Daarom geeft God de overheid. Uit Gen. 9 en Rom. 13 blijkt de taak, de verantwoordelijkheid, de beteekenis van de overheid. Ze moet de samenleving mo gelijk maken door het recht te handhaven na tionaal (politie en justitie), maar ook internatio naal (leger en vloot). Waar dit alles zoo is, nemen de ontwapenaars de stutten weg, die God onder het leven gesteld heeft. Hun werk baat noch den vrede, noch het recht. God heeft ge boden Gij zult niet dooden ja maar ook Wie des menschen bloed vergiet, zijn bloed zal door den mensch vergoten worden. De oorlog is een gevolg van de zonde, maar daarom nog niet zelf zonde, evenmin als de kastijding, die een vader zijn kind geeft. Wel moeten we de oorlog, als een gevolg van de zonde, zooveel mogelijk be perken, alleen rechtvaardige oorlog. Volkenbond, internationale ontwapening, het zwaard mag niet afgelegd, maar wel in de schede gestoken wor den, als er voldoende waarborg is voor de hand having van het recht. Vervolgens werd nog ge sproken over de z.g. Christusmoraalde on houdbaarheid van die opvatting der bergrede, die sommige ontwapenaars geven, werd aange toond. Tot slot werd er op gewezen, dat Gods liefde en Gods recht nooit met elkaar in strijd zijn Golgotha. Na de pauze werd door velen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. Mr. Bij leveld antwoordde uitvoerig. O.a. werd gespro ken over het oorlogsrecht (bacteriologische en chemische oorlog), de souvereiniteit van eiken staat afzonderlijk, het recht van interventie, ver- dedigings- en aanvalsoorlog, Pan-Europa, de positieve taak van den Christen. K. B. SCHEELE. OFFICIEELE BERICHTEN. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 2 Maart a.s. De Secretaris. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Tholen van Geref. Kerken, gehouden op Woensdag 18 Februari '31, te Bergen op Zoom. Art. I. Ds. W. M. Le Cointre opent de ver gadering. Hij laat zingen Psalm 86 vers 6, leest voor Psalm 122, en gaat vóór in gebed. Art. II. De Praeses spreekt een woord van welkom tot eenige aanwezige gasten, en tot den heer Andree, die als examinandus ter vergade ring is. Art. III. Door de afgevaardigden van Poort vliet worden de credentialen nagezien. Het blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. Twee kerken hebben een secundus-afgevaardigde. Eén kerk heeft een diaken afgevaardigd wien, de redenen gehoord keurstem wordt verleend. Art. IV. In het moderamen nemen zitting Ds. W. M. Le Cointre, Praeses Br. E. Tange, Scriba en Ds. C. A. Vreugdenhil, Assessor. Art. V. Praeparatoir examen van den Eerw. Heer Jac. Andree, Theol. Cand. te Krabben- dijke. De benoodigde stukken zijn ter tafel en worden in orde bevonden. Een commissie doet onderzoek naar de beweegredenen, die den can- didaat bewogen hebben, om te staan naar het ambt van Dienaar des Woords, welke een gun stig rapport uitbrengt. Hij levert een preek- voorstel naar aanleiding van Hebreën II vers 2428 Ds. Vreugdenhil examineert Exegese O.T. (Psalm 29); Ds. Le Cointre Exegese N.T. (Colloss. 3) en Dogmatiek. Het examen heeft een gunstig verloop. Nadat de heer Andree be loofd heeft niets te zullen leeren, wat niet in overeenstemming is met de belijdenis der Geref. Kerken, wordt met algemeene stemmen besloten hem beroepbaar te stellen. In hartelijke bewoor dingen deelt de Praeses hem dit mede en wenscht hij hem geluk met den goeden afloop van zijn examen waarna op zijn verzoek de vergadering staande zingt de zegenbede uit Psalm 134. Art. VI. De scriba leest de notulen der vo rige vergadering, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Art. VII. Ingekomen Stukken a. een vertrouwelijk schrijven van de classis Utrecht. Met leedwezen wordt van den inhoud hiervan kennis genomen. b. een schrijven van br. v. d. Berg te Brui- nisse, Secr. van het Provinc. Fonds voor Hulp behoevende Idioten, inhoudende een verzoek om een classicalen deputaat voor genoemd fonds te benoemen. De momenteel fungeerende deputaat wordt gecontinueerd. c. een schrijven van br. C. Lobbezoo te Bergen op Zoom, classicaal deputaat voor den arbeid onder de militairen, inhoudende een ver zoek namens de Dep. der Gen. Syn. der Geref. Kerken ter behartiging van de geestelijke belan gen onzer militairen, om opnieuw voor 1931 1.per 100 leden voor genoemden arbeid af te staan. Alzoo wordt besloten. Art. VIII. Rapporten. a. In verband met het aan de kerken der classis toegezonden rapport over den Evangeli satie-arbeid te Bergen op Zoom, verzoekt Ds. Le Cointre de bijdrage hiervoor op de volgende vergadering te zullen storten. b. Ds. Andree brengt rapport uit over den stand van zaken betreffende den Zendings-arbeid te Magelang. Hij verzoekt om op de vergadering in Sept. D.V. te houden de toegezegde vrijwillige bijdrage voor de exploitatie-kosten van het Hos pitaal te Magelang te willen storten. Tevens ver zoekt hij om, zoo eenigszins mogelijk, deze bij dragen te verhoogen. Art. IX. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. Een kerk vraagt en ontvangt advies in een bepaalde zaak. Art. X. Regeling vacaturebeurten. De kerk van Rilland-Bath vraagt en verkrijgt 3 vacaturebeurten. Art. XI. De volgende vergadering zal worden gehouden op Woensdag 6 Mei D.V. Art. XII. De Assessor leest het persverslag, hetwelk wordt vastgesteld. Art. XIII. De Praeses sluit de vergadering, nadat de Assessor is voorgegaan in dankzegging. Namens de Classis voornoemd, C. A. VREUGDENHIL, h.t. assessor. De volgende collecten werden geïnd Theol. Hulpbeh. Zending Fac. der Stud. onder de V. U. Joden Anna Jacoba Polder 19.24 11.94 19.95 Bergen op Zoom 29.42 26.30 25.33 Krabbendijke 13.26 12.12 24.37 Oud-Vossemeer 10.40 9.91 5. Poortvliet 6.4.50 5. Rilland-Bath 12.78 8.13 13.11 Tholen 6.67 6.12 9.13 VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 26 Februari 1931. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 22 broeders. Praeses opent de vergadering, leest Luc. 22:1-7 en gaat voor in gebed. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken een schrijven van de kerk- van Veere, inhoudende dank voor de gezonden kanselbijbel en het begeleidende schrijven, een schrijven van de kerk te V. inzake een lid een verzoek tot het vervullen van een spreekbeurt ten bate van de christelijke inrichting tot ver pleging van vallende ziekten te Heemstede, ver wezen naar breed een schrijven van de kerk te E. inzake een lid een aanvrage om steun verwezen naar de commissie ad hoe. Woensdagavondcommissie een aangevraagd doopattest toegestaan, drie ingekomen attestaties aanvaard en een doopaanvrage toegestaan. Ds. Ringnalda brengt rapport uit over de ge houden classisvergadering o.a. omtrent het advies van de classis om over te gaan tot toepassing van de 2e trap der censure betreffende een tucht- geval, en de inlichtingen betreffende de samen stelling van de bestaande regeling in gevallen van gemengde huwelijken. De statisticus, Br. Fanoy, komt ter vergade ring, de wijkboekjes worden voorzoover noodig bijgewerkt en verlaat, nadat hem dank is ge bracht voor zijn arbeid, de vergadering. Ds. Ringnalda brengt verder rapport uit van de gehouden vergadering der garnizoenskerken, waar belangrijke besprekingen zijn gehouden, om tot meerdere eenheid te komen. Een besluit wordt genomen tot het invoeren van uniforme vragenlijst bij het opkomen van militieplichtigen behoorende tot de Geref. Kerken. Een rapport wordt uitgebracht omtrent een zuster die zich onder het opzicht der kerk wenscht te stellen. Br. Heemskerk brengt rapport uit inzake de grensregeling. SectierapportenOmtrent het onderzoek der belijdeniscatechisanten wordt door beide secties zeer gunstig gerapporteerd. Een rapport wordt uitgebracht aangaande een broeder die tot de gemeenschap der kerk wenscht toegelaten te worden. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. Volgende week breed in de consistorie der Hofpleinkerk. De Kerkeraad. Veere, Februari 1931. Tot droefheid van Kerkeraad en Gemeente, werd door onzen Leeraar medegedeeld, dat hij een tweede beroep naar de Geref. Kerk van Haarlemmermeer (O. Z.) had ontvangen, welk beroep door zijn Eerwaarde was aangenomen. Ruste des Heeren zegen op dit besluit. Namens den Kerkeraad, H. LUIJK, Scriba. BOEKAANKONDIGING. Valerius' Gedenck-clanck door M. J. Leendertse, U. M. Holland Amsterdam. In dit aan Dr. K. Huizenga opgedragen, sier lijk uitgevoerd boekje, geeft de schrijver, wat we zouden willen noemen, een medidatie over Valerius' Gedenck-clanck. Het kan niet dienen om dit geschiedkundig werk van dezen schepen van Veere te doen kennen. Dat men het kent, daarvan gaat de schrijver uit. Maar dan doet hij treffend de schoonheid daarvan uitkomen door de liederen van Valerius te zetten temidden der geschiedkundige gebeurtenissen. En alzoo treedt aan het licht hoe de strijd in die dagen ge streden werd met een krachtig geloof in God, die alle dingen regeert door een geloof, dat kracht gaf tot kloeke daden maar ook tot een volkomen rusten in Gods wil. We hopen daarom dat men, vooral in Zee land, van dit boekje kennis zal nemen opdat men den Gedenck-clanck leere waardeeren en door lezing daarvan de herinnering aan Gods daden levendig houde. Jaarboekje van de Geref. Kerk van Middel burg 1931. Uitgave Littooij Olthoff. Dit handig boekje met z'n vele gegevens over het kerkelijk leven mag in geen Geref. gezin te Middelburg ontbreken. Behalve over de zaken van de Geref. Kerk bevat het ook meedeelingen over het vereenigingsleven en dat ruim genomen. Landbouwcrisis enz. door W. de Buck. De Gewestelijke organisatie Zeeland van Pa trimonium liet op groote schaal verspreiden een vlugschrift over de Landbouwcrisis, de Land- arbeidersloonen en de Sociale wetgeving. Schrij ver daarvan is de Heer W. de Buck. Het lijkt ons goed geslaagd en voor het doel heel ge schikt. Moge wat hier gezegd wordt overden king en behartiging vinden. De Macedoniër. Zendingstijdschrift No. 1. Uitgave van N.V. Gebr. Zomer en Keuning's, uitgeversmaatschappij, Wageningen. Kwam dit Zendingstijdschrift tot nu toe uit bij Edzo Venema, met ingang van 1931 heeft de bovengenoemde Maatschappij de uitgave op zich genomen. Voor deze maatschappij een heele onderneming, want dit uitnemende Zendingstijd schrift, hoewel het eenige Gereformeerde, had te weinig abonne's. We hopen dat het haar ge lukken zal meer belangstelling daarvoor te wek ken. Het blijkt, dat zij daartoe krachtige pogin gen wil aanwenden, ook door den aantrekkelij- ken vorm, waarin net nu verschijnt. Behalve de leden van de redactie Dr. D. Bakker, Di. Lam- booy, Pol en D. K. Wielenga, hebben hun mede werking toegezegd Dr. F. L. Bakker en Dr. en Mevr. van Andel. Ook Ds. Alkema. Onjuist lijkt ons in de opgave van de redactie op den omslag de vermelding Ds. D. Bakker te Djoc- jakarta, dit zal wel moeten zijn Dr. D. Bakker te Santpoort. Ook misten we de opgave van den abonnementsprijs. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen f 1van N. N voor de kerk; van wed. H. f 2,50 voor het hospitaal. D. Scheele.. Midde lburg Gevonden in de Collecte f 2.50 voor de kerkf 2 50 voor de Diaconie, Hiervoor hartelijk dank, C. Willeboordse, Kassier, Met vriendelijken dank van N. N. ontvangen een pakket kleedingstukken. Namens de huisbezoek-Commissie, Korteknie, Secr, Molstraat N 26. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen een zak zil verpapier van Lou en Henk Tissink; door tusschen- komst van Mej Alewijnse f 1,van Mej J. V. door bemiddeling kassier Diaconie f 2,50; uit bet busje van Mej. de E f 3,53 catechesatiebus Hofpleinkerk f 16,895catechisatiebus Gasthuislcerk f 17,22. HOSPITAAL MAGELANG. Van Mej B. f 0,50Mej. B. M. f 1,Mej B. f 0,25; Mej. 0. fl,dhr. M. fl,dhr. J. f 0,50 br. A. f 2,br. J. f 1,br G f 2,5f) br. G. f 0,50 dames C. f 1.br. J. f 0,75Mevr. v. S. f 0 50br. B f 0 50 br. D. 0 50 br H. f 1.— br. C. f 0,50 en ontvangen van den Kassier Diaconie f 2,50. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Vlissingen. Met haitelijken dank ontvangen van zuster A. M. 70 halve centen, 45 centen, 14 kluten en 3 nikkels zoomede een pakje zilverpapier en capsules van zuster J G. 130 halve centen van Leuntje en Jan Heij tek 100 halve centen, een doos zilverpapier en een pak capsulesvan Jan Sanderse een doos idem en van Kees Pnijpe ook een doos idem. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman. penningm. Met vriendelijken dank ontvangen voor de Zending van Anth Maas Anthz. f 4.317i gecollecteerd op een bruiloft. Ds. Heij. Ontvangen Collecten voor de Zending onder de Joden van de Ger. Kerken in de Classis Middelburg Arnemniden f 12,15; Domburg f 11,04; Gapinge f7,54, Grijpsk^rke f 24,20; Koudekerke f 19,47; St. Laurens f 16,50; Me'iskerke f 15,05; Middelburg f 125,60 Oostkapelle f 10,82 Serooskerke f 35,51 Souburg f 29,68; Veere f 16 45; Vlissingen f 71,75; Vrouwepolder f 14,85; Westkapelle f 5,42. De Classic. Correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 27 Februari 1931. VEREENIGINGSLEVEN. RING MIDDELBURG. Vergadering op Vrijdag 6 Maart a.s. des avonds 7 30 uur in het Militair Tehuis. Model inleiding door dr. Lützen Wagenaar afd. B. Vrij onderwerp door Arnemuiden. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. Zending. Geschiedenislijnen Jrg37 No 27 vr. J. de Poorte Na de pauze, Voordrachten Memoriseeren. Afd. B. N. T. Schets 27. Het uitnoodigen tot den maaltijd door vr. J. Poppe. M 0. Schets 15. Gerechtigheid als eisch voor de oplossing der sociale kwestie door vr. J. de Rijke. „Samnel" en „Nunia". Gecombineerde samenkomst Zaterdag 28 Februari 7'/2 uur hi het Mil. Tehuis. Spreker dhr. J. W. Swigckem. Onderwerp „Als een bloem". Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg 1 Maart Propaganda-vergadering Inleiding: De volkeren der wereld door C. Antheu- nisse. Varia door H. Oggel, B. Camper en A. Cornelisse. InleidingWaarom lid der J. V. L. Kingmans. De Propaganda-Commissie. Consistorie Gasthuiskerk 8.15 uur. Afd. B. Openb. v. Joh. hoofdstuk 9, vr. P. de Boks. V. G. schets 4, vr. P. Wisse. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. Schets 16 (2 en 3) Leidraad Nieuw Testament, Opvoedkunde „Gezin en School" „B en B 30 Aug 1929. Donderdagavond 8 uur Consistorie Gasthuiskerk. T IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 1 MAART 193L CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Geref. Jeugdcentrale te Middelburg. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. en Openb. Belijdenis. 2 uur ds. J. C. J. Kuiper te Souburg. 6 unr ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9 30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Grijpskerke 9 en 2 uur ds. Pestman Koodekerke 9 e:i 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur ds. J. C. J. Kuiper 2 uur ds. D. Ringnalda Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Cand. C. M. v. d. Loo te Den Haag. Bruinisse 9 30 en 2 uur ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geers lijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur ds. Joh. den Boer Bed. H. Av. en Dankz. 6 uur ds. C. Veltenaar te Tholen. Oosterland 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Scharendijke v\30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5 30 uur ds. J. van Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland Bath 9.30 en 2 uur Cand J. v. d. Guchte te Bergen op Zoom. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borasele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9 30 uur 2 uur Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 uur 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur CLASSE 3 ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Bed. H. Doop. ds. P. van Strien te Veere. ds. Joh. Booij ds. J. B. Vanhaelen te Hoek. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema ds. G. van Heiningen XEL Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post Cand. R. van Maare te Loenen a.d. Vecht. Cand. S. Dokter te Den Helder. Schoondyke 9.30 en 2 uur ds. D. J. de Vries nm. biduur voor het gewas. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok Oostburg 9.30 en 2 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 3