DE HOFPLEINKERK GEOPEND. Met meer dan gewone belangstelling hebben wij uitgezien naar dezen avond, welke van blij vende beteekenis zal blijven in de geschiedenis van Middelburg's Gereformeerde Kerk. Aan de rijke historie van onze plaatselijke kerk wordt wederom iets toegevoegd, maar tegelijkertijd wordt een tijdperk van haar afgesloten. De ouderen onder ons kunnen niet zeggen ge lijk Israël na zijn herbouw van den tempel, de nieuwe tempel valt bij de oude in 't niet, maar toch is het te verstaan, dat er zijn, die met wee moed terugdenken aan hetgeen in 1892 ge schiedde. Toen ook feest in haar midden. Om dit ech ter goed te verstaan, moeten wij de historie laten spreken. In Middelburg was een Christelijk af gescheiden gemeente, geboren uit de afscheiding, welke actie begonnen was door den welbeken den Ds. H. Cock, predikant te Ulrum. Door allerlei gebeurtenissen, elkaar niet begrijpen, ver- eenigden zich een groep van ontevredenen, die zich niet. konden vereenigen met aanvraag erken ning van den Staat der Nederlanden en loslating van den naam Gereformeerd, om alzoo de ver volging van die tijden te ontgaan, onder den naam van Gereformeerde gemeenten onder het kruis. Ook in Middelburg ontstond zulk een ge meente, bediend door Ds. H. van den Oever van 18581861 en Ds. M. Keulemans van 15 Sept. 1861—10 Nov. 1889. De verhouding tegenover elkaar was gespan nen, maar langzamerhand kwam er toenadering en het was op de Synode van 1869 te Middel burg, dat de hereeniging plaats vond. De naam, waarmee men optrad in het publieke leven, luidde van dien tijd „Christelijk Gereformeerde Kerk". Ds. M. Keulemans, die in dien tijd hier per- dikant was met Ds. A. Littooij, de voorganger van de Chr. afgescheidene gemeente, was mede lid van die Synode. Men vergaderde toen in een perceel in de St. Pieterstraat als kerk in gebruik genomen 24 Oct. 1858, waar wij thans vinden de drukkerij van de Middelburgsche Courant. De beide gemeenten bleven hier bestaan, al was er goede samenwerking. Dat er blijdschap was vanwege de vereeniging van broeders en zusters, die bij elkander behoorden, blijkt ons uit het verslag van de notulen van den bijzon- deren kerkeraad op 18 Juni 1869, waarin wij lezen„De leeraar geeft verslag van de ver eeniging, die er is gesloten na breede discus- siën en inlichtingen verblijdt men zich algemeen over Gods daden". Men had hier dus 2 gemeenten van de Chris telijke Gereformeerde Kerk, afdeeling Gasthuis- kerk en afdeeling St. Pieterstraat. Véle jaren diende Ds. Keulemans alhier hij arbeidde met rijken zegen, velen kwamen tot be keering en in dien kleinen kring heerschte, hoe veel zonde er ook mocht zijn, een krachtig ge loofsleven. Na 28 jaren dienst meende Ds. Keu lemans te moeten vertrekken naar Zierikzee. Men treurde hierover. Welk een rijkdom ligt in de volgende woorden uit de kerkeraadsnotulen van 14 Nov. 1889 „Onze leeraar nam Zondag j.l. voor een zeer groote schare belangstellenden in de Waalsche of Fransche Kerk zegenend af scheid, naar aanleiding van Hebr. 13 8. Tevens wordt medegedeeld, dat hij hedenmorgen door een commissie uit den kerkeraad en onder vele bewijzen van liefde en belangstelling uitgeleid is naar de boot, na ten huize van Br. Peters knie lende gebeden te hebben, is hij scheep gegaan." Onderscheidene beroepen werden uitgebracht, totdat men Cand. W. HL Oosten, reeds overle den als predikant te Scheveningen, Br. den Har- tigh en ondergeteekende woonden zijn begrafenis bij namens onze kerk, bereid werd gevonden de roeping naar Middelburg B. te aanvaarden 26 October werd hij te Middelburg bevestigd. Reeds spoedig openbaarde zich plaatsgebrek. Men zocht naar uitbreiding kerkgebouw, totdat men ten slotte de hand wist te leggen op een stuk grond gelegen aan het Hofplein te Middel burg. De notulen leerden ons, dat bouwen van een kerk niet gemakkelijk is, bezwaren van aller lei aard en interne moeilijkheden kunnen zich voordoen, maar zij zijn er om overwonnen te worden. Zoo ook hier. De bouw van een nieuwe kerk en pastorie kwamen tot stand en 10 Nov. 1892 was een onvergetelijke dag voor de Hof pleiners. Waarom noemden zij hun kerkgebouw niet de St. Pieterskerk, als een herinnering aan het verleden, toen in deze buurt stond de thans afgebroken ^St. Pieterskerk Onvergetelijk was die dag in die samenkomst traden op Ds. Keulemans, Littooij en Oosten. Men was blij zulk een ruim kerkgebouw te be zitten, maar de tijd heeft geleerd, dat lang, heel lang dit kerkgebouw niet :zou staan. Geen eeuwen zagen op haar, gelijk op de Gasthuiskerk, waarvan gisteravond voor onze samenkomsten de deur werd gesloten, neder. Geen Generale Synode werd in haar gehouden. Van het ker kelijke leven was de Gasthuiskerk het centrum, in aansluiting met de geschiedenis. De beroemde Zendingssynode van 1896 binnen haar muren. Maar toch in die jaren is zij van groote beteeke nis geweest. Ds. Oosten's arbeid is niet vergeten en zijn opvolger Ds. Bouma van 5 Juni 1898 6 Jan. 1925 te Middelburg was een man met een leidende positie in het kerkelijk leven van Zee land. Na de uittreding met de doleantie was in Mid delburg ook een Nederduitsch Gereformeerde (doleerende) kerk gekomen onder leiding van Ds. Klaarhamer. Spoedig vreenigden zich de afscheiding en doleantie met elkander, n.m.l. in 1892, al bleef er op vele plaatsen een gedeeld kerkelijk leven alzoo ook hier onder de namen A., B., C. In 1917 werd het ééne ongedeelde kerk. De samensmelting heeft zeer zeker medege werkt aan den bouw van de nieuwe kerk. Reeds dikwijls was over verbouw gesproken, maar het resultaat bleef nihil, totdat in 1928 een commis sie werd benoemd om te adviseeren over nieuw bouw en over twee predikantsplaatsen. Wat heeft die commissie dikwijls vergaderd, tot 14 maal toe! De kerkeraad kon zich niet altijd vinden in de gegeven adviezen, maar de broeders van de Commissie en de Commissie van Beheer gre- pen steeds moed. De gemeente werd steeds inge licht, zoodat in Januari 1930 de kerkeraad besloot tot nieuwbouw van de Hofpleinkerk met alge- meene stemmen. Maandag 14 April werd met den afbraak be gonnen 5 Juli werd de eerste steen gelegd en 29 December wordt de kerk in gebruik genomen. Soli Deo Gloria. Een ander, een nieuw kerkgebouw bezitten wij nu. Excelsior, van de St. Pieterskerk naar het Hofplein en thans een eenvoudig, modern kerkgebouw, aan de eischen van architectuur beantwoordende. De gemeente is verheugd. Wij rekenen als menschen, op een langer leven Mijnheer de Commissaris van Zeeland, Ex cellentie, Uw tegenwoordigheid stellen wij op hoogen prijs. Uw meeleven met de Christelijke actie is ons bekend. U staat aan het hoofd van een roemrijke provincie op allerlei terrein, eene provincie, waar men leerde „Luctor et Emergo Dat ik U mag toespreken, zelf geboortig uit Zeeland, vervult mij met blijdschap. Onze pro vincie groeie onder Uw leiding mogen de scha duwen van den tegenwoordigen tijd en van den crisis wijken en onze provincie ervaren Gods rijken zegen. Mijnheer de Burgemeester. In Middelburg, de oude veste, het middelpunt van Zeeland's tuin, de stad, waar de eeuwen spreken, staat dit nieu we kerkgebouw. Ook aan onze uitnoodiging is door U namens B. en W. gehoor gegeven. Ook voor Uw medeleven en tegenwoordigheid danken wij U. U hebt mede den bouw doen vergemak kelijken en de keurige afwerking van het trottoir rondom ons kerkgebouw stellen wij zeer op prijs. Wees er van verzekerd, dat in onze gemeente steeds de burgerlijke overheid aan Gods genade- troon wordt opgedragen en zij er alzoo onder Uw burgemeesterschap rust en vrede en wel vaart in deze mooie, schoone, oude stad met wereldsche vermaardheid. In Uw aller tegen woordigheid mede van de classis verheugen wij ons, een blijk van meeleven, sympathie, een dankzegging. Als voorzitter van den algemeenen kerkeraad past het mij, onze erkentelijkheid te betuigen aan de Commissie van Beheer, die het werk namens den kerkeraad deed uitvoeren en in het bizonder aan de bouwcommissie uit haar midden. Maar niemand zal het ons euvel duiden, als wij ten slotte alles concentreeren in ons medelid A. de Poorte, de ziel van het werk, de ontwerper van dit gebouw. Geen werk was hem te veelgeen vrijen tijd ontzag hij, altijd en steeds weer be reid om van advies te dienen, ook bij teleur stelling. Uw vrijen tijd gaaft gij, maar ook en dat wenschen wij als kerkeraad hier in het pu bliek mede te deelen, gij hebt alles kosteloos gedaan, gij verdiendet voor de gemeente ettelijke duizenden guldens. Uit liefde deedt gij dit alles zouden wij U niet danken Maar bovenal den Schepper danken wij, die zulke bloesemen laat zien in zijn gemeente-gaarde. De opzichter was steeds op zijn post en liet over alles zijn oogen gaan. Keurig werk leverde onze aannemer Br. M. Walraven wij kunnen er ons van overtuigen. Een staf van helpers hebben hem bijgestaan als metselaar mogen wij noemen Walraven en de zijnen als schilder Kleinenberg en zijn werklie den als electricien de heer van Westende en zijn kundige vaklui de monteurs ontzagen geen moeite als loodgieter J. Pouwer als meubel fabrikant de heer Onstenck. De stoffeerders Kodde, Kögeler en Wiener hebben alle lof van hun werk. Allen, wie ook en op welke wijze, medegewerkt hebbende, danken wij. De Mannenvereeniging en Jeugdvereenigingen boden een zilver doopvont aan een Dames comité, bijgestaan door Br. Caljouw en door gansch de gemeente deed kerk en zalen stoffee- ren. Haar arbeid voor den kerkeraad is een blijvende gedachtenis. Hoevelen schonken geen giften, tot ontroering toe, als men weet, wie een offer brachten Een nieuw orgel zal worden bespeeld door de organisten van Noppen en Wagenaar, een orgel, geleverd door de Firma Dekker te Goes, waar van wij verwachten, dat het aan alle eischen zal voldoen. Ook hieraan werd veel arbeid ten koste gelegd. Gemeente dankzegging voor alles leeft in ons hart. Een nieuwe kerk maar ook een nieuwe dan 38 jaar mogen vele geslachten onder Gods zegen hier vergaderen worde dit kerkgebouw het centrum van het Gereformeerde leven in Zeeland en vervulle het waardig de plaats van de St. Barbarakapel, waar eens de mis werd be diend en later het levende Woord werd ver kondigd. De gemeente is verheugd en gaarne aanvaardt de kerkeraad dit kerkgebouw uit de handen van de Commissie van Beheer, maar voordat het plechtig in gebruik wordt genomen, nog enkele toespraken, welke bij deze plechtigheid niet ge mist kunnen worden. koster. Br. G. Midavaine gaat heen. Ook met hem een tijdperk afgesloten. Wij hadden onzen, ouden, trouwen koster lief. Wij hadden hem nog zoo gaarne gehouden, doch het kan niet an ders. De rust gunnen wij hem van harte, dewijl wij kunnen verstaan zijn aanvraag om ontslag. Veel diende hij, maar veel belooft de Heere aan Zijn dienaren zij het ten tijde des avonds voor hem steeds licht en ook voor zijn echtge- noote, die door ziekte niet kan tegenwoordig zijn. Br. Drost, u roepen wij een hartelijk welkom toe als koster van dit kerkgebouw. De Gasthuis kerk gaat gij verlaten een nieuwe periode treedt gij in, zij het onder 's Heeren gunst voor u en de uwen een heerlijk tijdperk in Zijn sparende genade, welke gij in dit jaar zoo bijzonder hebt ondervonden. Zoo gaan de tijden voorbij en veranderen, maar God blijft dezelfde, meeleven van velen, gelijk u ook uit het volgende schrijven blijkt. (Een schrijven van Br. P. C. Koster, een oud- Middelburger, thans te Valthermond wordt voor gelezen.) God dezelfde, welk een troostZijn Woord blijft in der eeuwigheid. Alles moge vergaan, Hij blijft. Jezus komt en met het gebed van het Maranatha in het hart, verklaar ik namens den kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Mid delburg, dat wij het alleen van God verwachten, en dit gebouw voor Zijn dienst alleen willen gebruiken, kon het zijn velen tot zaligheid en 's Heeren heerlijkheid. Ds. Oosten nam het vorige kerkgebouw in ge bruik met de woorden Komt en ziet Gods da den (Ps. 66:5a). Komt en ziet Gods daden, in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes nemen wij dit kerkgebouw in gebruik voor den dienst der gebeden, des Woords en der Sacramenten, zij het tot aan de voleinding der eeuwen. Middelburg. SCHEELE. ORGELBESPELING HOFPLEINKERK MIDDELBURG. Vrijdagavond a.s. 2 Januari zal in de Hof pleinkerk van 89 uur een orgelbespeling wor den gehouden op ons nieuwe orgel door den Heer T. Ferwerda, organist van de Nieuwe Kerk. Goede waar behoeft geen krans. Wij hopen, dat velen gebruik van deze gelegenheid zullen maken. Het zal de moeite waard zijn. Een drie tal psalmen zullen gezongen worden. Toegang vrij. Middelburg. SCHEELE. SoestA. D. R. Polman te Rhoden. S. Wouters te Dronrijp. BEROEPEN TE Hijken Cand. F. Boonstra te Zuidwolde. Zuilichem Cand. J. R. Sybrandy te Stiens. Yerseke: H. Brink te Onderdendam. AANGENOMEN NAAR Zuid-Beijerland: Joh. den Boer te Brouwershaven Emeritaat. Ds. P. Bos van Stadskanaal moet voornemens zijn om gezondheidsredenen eervol emeritaat te vragen. Ds. P. Bos is 60 jaar en heeft 37 dienstjaren en diende achtereenvolgens de kerken van Zuid broek, Ten Boer, Delfzijl, Winsum en sinds 1921 Stadskanaal, alle kerken in de Provincie Gro ningen. In „de Bazuin" wordt aan dat bericht toege voegd „Weer een dienaar, tevens curator der Theol. School, die naar den mensch gesproken, te vroeg emeritus wordt. De Heere geve hem eenswillendheid. Het is een zware zaak. „Blijkt Uw weg, o Vader, niet Onze weg te zijn, Blijkt Uw wil niet onze wil En Uw gaaf gemis Vader, maak ons hart dan stil In de duisternis". Enschede. Zaterdagmiddag der vorige week had de eerste-steenlegging plaats van de nieuwe Geref. Kerk aan den Lasondersingel alhier. Tal van gemeenteleden woonden de plech tigheid bij, welke werd verricht door den oud sten predikant der gemeente, Ds. E. Prinsen, die sprak naar aanleiding van Genesis 26 22 „Re- hoboth. Want nu heeft de Heere ons ruimte gemaakt en wij zijn gewassen in dit land". Ommen. „De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft zich met het oog op den bouw eener nieuwe kerk tot de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk gericht met het vriendelijk verzoek, gedurende den kerkbouw van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk te mogen gebruik maken. Dit verzoek is echter van de hand gewezen en het kerkgebouw geweigerd. De Chr. Hist, en Vrijz. leden van het kerkbestuur waren de Ge reformeerden goedgunstig gezind de leden der Herv. Geref. Staatspartij stemden eenparig tegen. Ze hebben willen aantoonen, dat bij hen Her vormd en Gereformeerd zich slechts in naam met elkaar verdraagt." Het is al jaren geleden, dat we op politiek terrein op een plaat werden gewezen op „het spook van Ommen", 'k Meen, dat het was bij de verkiezingen voor de 2e Kamer, toen Dr. A. Kuyper, candidaat was voor de A.R. Zouden daar in Ommen de heeren van de Herv. Geref. Staatspartij soms ook spoken zien of vreezen ze ontheiliging van het kerkgebouw, als de Geref. er een dienst houden of nog erger is het uit vijandschap tegen „de afgescheidenen" en „doleerenden" We hopen, dat we ons vergissen, 't Zou al te erg zijn, maar houding en uitspraken zijn al te bekend. Ds. J. A. C. Rullmann. Het vertrek van Ds. J. A. C. Rullmann, missionair predikant van de Geref. Kerk van Rotterdam voor Poerboling- ga, naar Indië is thans bepaald op 24 Juni a.s. per s.s. „Dempo". Tot dat oogenblik is zijn adres: Van Lenneplaan 41 te Soest. Weg met de waarzeggers. De Christelijke staatspresident van China schijnt het, ook in zijn regeeringspractijk, met het Christendom ernstig te meenen. Naar het Christelijk persbureau ver neemt, heeft hij o.a. thans een sterke campagne ingeleid tegen waarzeggerij en tooverij. Aan de districts- en staatsbesturen is een regeeringsbe- sluit gezonden, waarbij hen opgedragen wordt, binnen 3 maanden er voor te zorgen, dat de gezamenlijke waarzeggers enz. te hunnent tot een ander beroep overgaan. Hebben zij in dien tijd dat niet vrijwillig gedaan, dan moeten de overheden hen zonder meer gedwongen aan an der werk zetten. China geeft hierin de z.g.n. christelijke volke ren uit het Westen een voorbeeld, beschamend zelfs. Geknipt uit de Utrechtsche Kerkbode het volgende Onlangs kwam op een Classicale vergadering de vraag ter sprake, of het wenschelijk is de discussies in de officiëele acta op te nemen. Prof. Rutgers schreef eens„Mijns inziens moet men zooveel mogelijk elke notuleering van overwegingen, beoordeelingen, enz. trachten te voorkomen. Gewoonlijk notuleert een kerkeraad (en niet minder een classis) enkel zijn besluiten en meer te notuleeren doet nooit eenig goed en heeft nooit nut, maar doet integendeel door gaans veel kwaad. Het komt slechts aan op de bewaring in de notulen van hetgeen een kerke lijke vergadering beslooten dan natuurlijk met de overwegingen, die niet één of meer leden uitspraken, maar die de kerkeraad zelf geformu leerd aannam." Met deze uitspraak kunnen wij winst doen. 't Kan ook geen kwaad daar nog eens op te wijzen, wijl er altijd nog menschen zijn, die gaar ne voorlezen, wat zij de vorige maal woordelijk hebben gezegd. Dat is de bedoeling van notulen niet. Het woord van Prof. Rutgers worde gelezen en in praktijk gebracht. Zijn woord heeft allicht meer effect dan dat van andere. In de Kerkbode voor Drenthe en Over- ijsel lazen we het volgende De Hersteld-Apostolischen. Wij lezen in de Engelsche pers, dat de Hersteld-Apostolische gemeente, die in Engeland veel gegoede leden telt, daar wellicht ontbonden zal moeten wor den, daar al de 12 apostelen zijn gestorven zon der nieuwe apostelen te roepen en zoodoende de secte geen enkel wettig prediker meer heeft. Een interessante vraag hierbij is, hoe het nu zal moeten gaan met het groote vermogen der secte, dat op 30 millioen Pound Sterling, dat is dus op 1360 millioen begroot wordt. Als de secte ontbonden is, is er geen wettig erfgenaam. Men overlegt, of dan niet het bezit voor weldadige doeleinden bestemd zal moeten worden. Over de „interessante vraag" zullen de En- gelschen wel discussieeren en het tot een goed einde brengen, maar het eerste gedeelte hoe is dat te rijmen 't Is een eigenaardige tijd In de gemeente der Zwitsersche Evange lische Kerkelijke Vereeniging komt de Heidel- bergsche Catechismus weer meer en meer in eere, meldt de „Ref. Kirchenzeitung". Vooral in het kanton heeft hij zijn intocht gedaan. Een gunstig teeken Het „Geref. Jongelingsblad" bevatte dezer dagen de volgende tien wenken 1. Zeg niets, waarvan gij niet gaarne wilt, dat God het hoort (Ps. 141:3). 2. Zing niets, waarvan gij niet weet, dat het aangenaam klinkt in de ooren Gods (Ef. 519).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1931 | | pagina 2