Predikbeurten pkniew5 nog bij, dat de werkloosheid schier in alle landen een voortdurende herinnering blijft, dat het ner gens in orde is. Wij willen niet zeggen, dat de moed allerwege ontbreekt, maar feit is wel, dat hij steeds vermindert. De tijden, welke het meest geschikt leken, dat zij verandering ten goede zouden brengen gaan voorbij, maar de verwach ting werd niet verwezenlijkt. Het is inderdaad een droef gezicht, een volk voortdurend teleur gesteld en ook niet meer luisterend als er van gunstige perspectieven gesproken wordt. Al ont staat op deze wijze een algemeene opinie, dat er gezocht moet worden naar alle oorzaken, welke ons deze ontmoedigende verschijnselen gebracht hebben, wij weten maar al te goed, dat daardoor de nieuwe dageraad nog niet is ge komen. De werkelijkheid is zoo machtig, dat wij haar niet veranderen kunnen. Ofschoon het bij ons nog niet zoover gekomen is, als bij Israël, want soms worden er nog rede voeringen gehoord, die in breeden kring welda dig aandoen, zooals onlangs die van den oud minister Heemskerk, welke een goede uitwerking hebben op de stemming op vergaderingen zooals te Goes eenigen tijd geleden, waar de belangen van de land- en tuinbouw bepleit werden, zooals het behoort. Er is echter één ding, dat met zorg vervullen kan. De klachten raken over 't alge meen alleen den maatschappelijken druk, waar onder wij gebogen gaan en te weinig wordt in gezien, dat er nog meer oorzaak van klacht is, over de verhouding waarin ons volk tot God, Zijn Woord en Zijn dienst staat. Op de klacht van Israël volgt nog een, die van geheel anderen aard is. Ik ben verbroken vanwege de breuk der Dochter mijns volks, ik ga in 't zwart, ontzet ting heeft mij aangegrepen. Deze klacht is per soonlijk en zij gaat heel wat dieper dan de al gemeene door het volk voortdurend geslaakt en toont een open oog te hebben voor de zonde, waaraan het volk in al zijn rangen en standen schuldig staat. Het is een klacht uit de diepte der ellende, uit een verbrijzeld hart en zij ver tolkt de diepste oorzaak van alle teleurstelling en zij vraagt schijnbaar moedeloos Is er geen balsem in Gilead, is er geen Heelmeester aldaar. Waarom is de gezondheid der Dochter mijns volks niet genezen Ook toen had men gezocht naar geneesmiddelen en men had al zijn leeftocht aan de medicijnmeesters ten beste gegeven, doch men had niet gegrepen naar den eenigen balsem van Gilead en niet gegrepen den Heelmeester, die alle wonden heelt en alle smarten lenigt. Hier wordt de vinger op de wonde gelegd en hier wordt gewezen op de ontzettende vergeet achtigheid, waaraan Israël schuldig stond. Hier wordt de eigenlijke oorzaak aangetoond, waar door de gezondheid uitgebleven was. En nu ga ik niet zoover om te beweren, dat ons eigen volk in zijn geheel gelijk is aan het volk des O. verbonds, maar wel durf ik te zeg gen, dat wij te vaak hebben vergeten de bekende waarheidWie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen en dat er alleen weer een da geraad zal zijn, als er terugkeer komt tot God. Wij hebben op Prinsen vertrouwd en vleesch tot onzen arm gesteld en daarom kunnen de gevolgen daarvan niet uitblijven. Wij hebben een oog voor al wat een mensch vermag en daarom zijn de meest geschikte tijden voorbij gegaan zonder dat de uitkomst kwam, welke wij verwachten. Laat ieder daarom zijn wegen door zoeken en nagaan wat er verkeerds is geweest in ons hart en ons leven. Het is nogal gemak kelijk om met velen te gaan zitten bij den klaag muur en mee den klaagzang over de algemeene malaise aan te heffen, doch iets anders is het om met den profeet zich zelf te vernederen voor 't aangezicht Gods en zichzelf en zijn eigen volk aan te klagen bij Hem, die ook ons doet deelen in de wrange vruchten, welke het verlaten van den eenigen Springader des levens draagt. Of we de roede zullen opmerken, welke slaat, of we Hem te voet zullen vallen, die beschikt over vóór en tegenspoed, in elk geval blijft het waar Gewis er is een God die leeft en op deez' aarde vonnis geeft en eveneens leert de ervaring van alle tijden. Zalig hij, die in dit leven, Jacobs God ter hulpe heeft Hij, die, door den nood gedreven, Zich tot Hem om troost begeeft Die zijn hoop in 't hachlijkst lot Vestigt op den Heer, zijn God BOUMA. BEROEPEN TE Delft (als 4e pred. voor den miss. dienst te Solo): J. H. Sillevis Smitt te Semarang. Kollumerpomp J. R. Sybrandy te Stiens. BEDANKT VOOR Rotterdam J. L. v. d. Wolf te Bussum. Leiden W. A. Wiersinga te Weesp. Kerk-institueering. In opdracht van de classis Warffum is, onder leiding van den ker- keraad van Middelstum, te Kantens de Geref. Kerk geïnstitueerd. De verkozen ambtsdragers zullen door den consulent, Ds. J. F. v. Hulsteyn, van Middelstum, in het ambt bevestigd worden. De classis Haarlem besloot in haar jongste vergadering, dat te Castricum, onder leiding van den kerkeraad van Beverwijk, de ambten zullen worden ingesteld, en dat Ds. F. Kramer zal op treden als consulent van de kerk te Castrcum. Cand. J. J. Bosma, van Zuidwolde (Gr.), hoopt Zondag 11 Januari 1931 intrede te doen als predikant der Geref. Kerk van Krabbendam (N.-H.), na bevestiging door Ds. G. Lugtigheid, van Leens. Legaat. De Geref. Kerk van Delft heeft van de familie v. V. uit Baarn een legaat van plm. 17.000 voor de Zending te Solo ont vangen. Uit de Bazuin worden de volgende cijfers overgenomen. Ons Rijk betaalt voor predikantstractementen aan de Hervormde Kerk ƒ1.181.801. In Zeeland zijn 107 predikantsplaatsen waar voor het Rijk betaalt 105.370. De Rijkstractementen zijn tusschen 0 en 3300.—. Verder ontvangen de Doopsgezinden 11.850. Hersteld Lutherschen4.325. Remonstranten 20.000. Evang. Lutherschen 37.536. Roomsch-Katholieken 704.698. En de Gereformeerden vraagt ge Natuurlijk niets Het zou ook uwe eer te na komen. Geen zil veren koorden in en om Christus' Kerk. Volgens de Internationale Zendingsraad is er door de Protestantsche Kerken in 1928 voor de Zending verzameld de som van 133 millioen, waarvan in N. Amerika 70 millioen, in Engeland 33, Duitschland 3J/?, Zweden 2J^, Noorwegen 2, Nederland 1 x/2 en Zwitserland x/2 millioen. De klacht wordt geuitdat het vasteland van Europa zich niet ernstig inspant om Christus' opdracht in Mattheus 28 19 te vervullen Is dat werkelijk waar Ieder christen geve voor Gods aangezicht het antwoord. BOEKAANKONDIGING. Niet interessant, en tochIets uit de geschiedenis van den arbeid der Afd. Arnhem van de Nederl. Midder nachtzending-Vereeniging, door J. K. van Loon. Dit boekje bewijst de waarheid van wat Dr. H. Pierson eens zei, dat de zonde niet interes sant is, en óók, dat de beschrijving van de be strijding der zonde wel interessant kan zijn. Hier vindt men het verhaal van den strijd tegen de ontucht, zooals die in Arnhem onder buitenge woon zware omstandigheden met groote trouw en rijken zegen gestreden werd. Wat hebben de mannen, die zich tot dien strijd opmaakten moeten verduren Het lijkt nu ongeloofelijk, dat de Overheid toen zóó dorst optreden tegen hen, die op allerlei wijze hun steun en bescherming waardig waren. De Nederlandsche Middernacht-Vereeniging zond dit geschrift nu aan de kerkeraden, onder bijvoeging van een 50-tal geperforeerde bons a 10 cent om die zoo mogelijk te verzilveren en met dat geld den noodigen arbeid van die Ver eeniging te steunen. Wanneer de predikanten hun grootere catechesanten vragen hen hierin te helpen, twijfelen we niet, of die bons zijn spoe dig verkocht. De arbeid, waarop door dit boekje nog eens weer bijzonder de aandacht werd ge vestigd, is dien steun ten volle waard. De kajuitsjongen van Heemskerk door H. Kingmans, uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Dit nu in boekvorm uitgegeven verhaal ver scheen eerst als feuilleton in de Groningsche Kerkbode. Toen bleek reeds dat het de jongens boeide. Wat waarlijk ook wel te begrijpen is. Kingmans kan vertellen en als de stof dan ont leend wordt aan de avontuurlijke reis van Wil lem Barendsz en Heemskerk naar Nova Zembla, dan is er spanning van 't begin tot het eind. We kunnen het dan ook van harte aanbevelen. Van mcnschenharten en menschen- geluk door A. K. Straatsma. U. M. Holland, Amsterdam. In dezen, bijzonder keurig uitgegeven, bundel geeft Ds. Straatsma drie schetsenArmoede Maarten, de Visscher en Frits en Jauke, een mislukte synthese tusschen de groote stad en het platteland. Het literaire talent van dezen schrijver maakt de lezing tot een genot maar meer nog de rake typeering. De rijke rentenier, die meende, dat hij zich wel een plaats in den hemel had waardig gemaakt omdat hij een nieu we toren op de kerk had laten zetten en omdat hij op z'n zestigste jaar een gift gegeven had, van 60.en die gift telkens, wanneer hij weer een jaar ouder was geworden, ook met één gulden had vermeerderd, wordt in z'n ar moede treffend geteekend. Maarten, de Visscher, die een offer weet te brengen om de nagedach tenis van z'n vromen vader te eeren, en daarom van z'n huwelijksplannen afziet, toont wat gees telijke kracht vermag. En buitengewoon geestig wordt in het laatste stuk geschetst, hoe een on benullig heertje, opgevoed in een achterstraatje van een groote stad, op het platteland verzeild en verliefd geworden op een rijke boerendochter toont absoluut niet te verstaan, hoe men, op het platteland, hem beschouwt. Maar meent hij zelf, dat een huwelijk van hem, den heer uit de stad met een boerenmeisje toch eigenlijk een mesal liance zou zijn, zoodat nog de grootmoedigheid zijnerzijds moest geprezen, wanneer hij zich over dat eenvoudige meisje zou ontfermen, op „Meeu wenhof" wordt hem, vooral door de boerin, en zóó dat hij het zelf voelt, heel duidelijk aan het verstand gebracht, dat men daar ook aan een mesalliance denkt, waarom hij in een minimum van tijd buiten de deur staat. Vooral voor menschen uit de groote stad, die op het platteland verzeild raken, bijzonder leer zaam. Kerstkinderen door Wilna. U. M. Holland, Amsterdam 1930 met hout sneden van Dirk Boode. Dit in kloek formaat uitgegeven, met een schoon lettertype gedrukt en met fraaie hout sneden verlucht boek is een lust voor de oogen. En wat zullen we van den inhoud zeggen Wilna heeft ongemeen schrijverstalent. Dat komt ook in dit boek uit. Het zijn vooral levensmoe den, die door haar geteekend worden de oude grootvader, met z'n heilsoldatenpet de land- looper, mislukkeling door drankmisbruikde trouwe huismoeder, die bezweek onder den groo- ten last in de zorg voor haar gezin het nichtje, dat twintig jaar van haar leven gegeven had voor de verzorging van een oude lastige bloed verwante en die dan weer kracht putten uit het geloof in het Kerstkind. Dat is alles schoon. Toch dunkt ons een niet klein bezwaar, dat naar de eigenlijke Kerst-boodschap meer geraden moet worden. Het is zeker uitnemend, dat men het zooals dat gewoonlijk wordt uitgedrukt er „niet dik oplegt". Maar een eenvoudige klare verkondiging van het Evangelie van den Zoon Gods, die kwam om ons zalig te maken door de verzoening onzer zonden, mag niet ontbreken in een boek, dat door zijn titel de aandacht vraagt voor het Kerstfeest. Wie beschrijven wil de kracht en vrucht van het geloof in het Kin- deke van Bethlehem, moet ook doen zien, waar om dat geloof zoo'n kracht heeft. Op de rots door Benjamin Vallatton, uit het Fransch vertaald door W. J. Goedbloed, Em. pred. Uitgave Kok te Kampen. Wanneer de vertaler in zijn „Voorwoord" zegt, dat dit boek hem dadelijk pakte, toen hij nog maar enkele pagina's gelezen had, kunnen we hem dat niet nazeggen. In 't begin vonden wij het moeilijk te volgen, ook al omdat het haast niet mogelijk was een goed inzicht te krij gen in de geschetste familieverhoudingen. Maar het heeft ons wel „te pakken gekregen" en toen ook vastgehouden tot het heel mooie einde toe. Dit uit het Fransch vertaalde boek draagt een heel ander karakter dan de vele, die, uit het Duitsch vertaald, op de boekenmarkt komen. Maar het is zeker niet minder. Het heeft literaire beteekenis en geeft vooral in het hoofdstuk „Tijden van stilte" wat dienen kan tot het leeren kennen van den eenigen troost. En hoe zou dat ook anders kunnen in een geschiedenis van nakomelingen der Waldenzen De heerlijkheid van het Oosten. Naar wij vernemen zal met enkele dagen bij den Uitgever J. H. Kok te Kampen een niet alle- daagsch boek verschijnen, 't Is een werk van Dr. B. Wielenga over „De heerlijkheid van het Oosten", en geeft indrukken van een reis naar de landen rondom de Middellandsche Zee. Naast de vele reisbeschrijvingen over het Bij- belsche Oosten neemt dit nieuwe werk een ge heel eigen plaats in. En door de voorname kwa liteiten van het werk zal dit boek op den voor grond komen. Als deze Auteur vertelt van Pom- peji en de Aya Sophia in Konstantinopel, van Damaskus en de Libanon, van Nazareth en Si- chem, van Jeruzalem, den Klaagmuur, den Tem pelberg, van het land der farao's, van Karthago en Malta, en van zooveel meer, dan gaat alles voor den lezer leven. En men geniet van des schrijvers geheel eenige visie op de landen van den Bijbel. Dit boek van Dr. Wielenga zal zeker alom in ons land sterk de aandacht trekken. HEIJ. OFFICIEELE BERICHTEN. Middelburg. De Commissie van Beheer deelt mede, dat de Hofpleinkerk ter bezichtiging wordt opengesteld voor de leden en belangstellenden Maandag 29 December, van 14 uur dat bij de ingebruikneming 's avonds van dien zelfden dag de leden onzer kerk van 6.15 uur af toegang hebben door de twee hoofddeuren aan het Hofplein dat de kerkeraadsleden, de afgevaardigden en de ambachtslieden, die aan het kerkgebouw ge werkt hebben, toegang hebben door den zijingang; dat na kwart voor zeven alle plaatsen vrij zijn. De Secretaris, M. B. FANOY. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van de kin deren der Christelijke school Gravenstraat, een groote doos met zilverpapier; uit de catechesatiebus Gast- huiskerk f 15.14uit de catechesatiebus Noorder- kerk f 14,37. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm, Middelburg. In dank ontvangen van de familie van een overleden broeder f 5,voor de Kerk en f 5 voor de Diaconie. C. van der Kleijn. Oostkapelle. Door wijlen Mej. M. J. T. W. Lantsheer is een bedrag van f 500,geschonken aan de Diaconie der Geref. Kerk. Met dankbaarheid hebben wij dit bedrag aanvaard. De Diaconie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 28, WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 EN DONDERDAG 1 JANUARI 1931. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Collecte voor den Evangelisatiearbeid in eigen stad. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. H. A. Wiersinga 6 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. H. A. Wiersinga Maandagavond 7 uur Ingebruikneming Hofpleinkerk Hofpleinkerk W. 7 uur Noorderkerk W. 7 uur D. 9.30 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur W. 6 uur D. 9.30 uur Domburg 9.30 uur 2 uur W. 5.30 uur D. 9.30 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur 6.30 uur W. 7 uur ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda ds. D. Ringnalda ds. J. Runia ds. J. Runia ds. J. Runia Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser ds. J. E. Visser ds. J. E. Visser ds. P. J. 0. de Bruijne Lezen eener Leerr. ds. A. C. Heij Zendingsrede. ds. P. J. 0. de Bruijne Grijpskerke 9 uur ds. H. Pestman 2 uur ds. E. Douma W. 6 uur ds. H. Pestman D. 9 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 unr Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. C. Heij W. 6.30 uur ds. A. C. Heij D. 9.30 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning W. 6.30 uur ds. A. Koning D. 9.30 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. A. C. Heij 2 uur Lezen eener Leerr. W. 5 30 uur ds. H. A. Wiersinga Oostkapelle 9.30 uur ds. E. Douma 2 uur ds. H. Pestman W. 6 uur ds. E. Douma D. 9.30 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele W. 6.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom D. 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 nor ds. D. Ringnalda W. 5.30 uur ds. D. Scheele D. Geen dienst Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien W. 6 30 uur ds. P. van Strien D. 9.30 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 uur ds. H. A. Wiersinga 5.30 uur ds. D. Scheele W. 7.30 uur ds. H. A. Wiersinga D. 9.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leeir. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne W. 5.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. W. 7.30 uur ds. J. E. Visser D. 9 30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma W. 7 uur ds. Joh. de Boer D. 9.30 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar W. 5 30 uur ds. J. P. Unger D. 930 uur ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal W. 6 uur ds. F. Staal D. 9.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. W. 6.30 uur Lezen eener Leerr. D. 9 30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. P. Unger Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur ds. J. van Lonkhuizen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 W. 7 uur D. 9.39 uur Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur W. 6.30 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur uur ds. J. Spoelstra uur ds. J. Koolstra ds. W. M. Ie Cointre ds. W. M. Ie Cointre ds. A. Andree dhr. K. de Vries ds. C. Veltenaar Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur W 6 uur D. 9.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur W. 6 uur D. 9.30 uur Kaprile-Biezelinge 9.30 en 2 uur W. 5 30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur W. 7.30 uur D. 9.30 uur 's Gravenpolder 9.30 en W. 6 uur D. 9.30 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur W. 6 uur D. 9.30 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningcn 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartedgk 9.30 en 2 uur W. 6 uur D. 9.30 uur CLASSE ds. A. Scheele ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. C. Vonk ds. A. Scheele ds. M. Schuurman te Den Haag. ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. ds. D. Scheele te Middelburg. 2 uur ds. Joh Boog Verkiezing Ambtsdragers. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. L. Horvath te Eindhoven. Cand. J, v. d. Guchte te Bergen op Zoom. Cand. J. v. d. Guchte Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema ds. G. van Heiningen ds. G. van Heiningen ds. G. van Heiningen A XEL. Aardenbnrg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur W. 5.30 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 uur 2 uur W. 6 uur ds. J. S. Post ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Lezen eener Leerr. ds. D. J. de Vries Cand. C. v. d. Loo te Den Haag. Cand. C. v. d. Loo ds. D. J. de Vries Lezen eener Leerr. ds. D. J. de Vries ds. D. J. de Vries Bevestiging Ambtsbroeders. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok D. 9.30 uur Schoondgke 9.30 uur 2 uur W. 5 30 uur D. 9 30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3