t Predikbeurten mir Giessen O. en N. KerkD. Zwart te Oudemirdum. 40-jarig Jubileum. 30 Nov. C. B. Bavinck te Rotterdam S. Bosma, em. pred. te Lochem M. Meyering te Delfzijl C. B. Schoemakers te Katendrecht J. Sybrandy te Stiens. Dr. H. S. Pruijs, de oudste der Geref. Zendingsartsen, zal thans op dringend advies der geneesheeren, met verlof naar Holland gaan. Zoo iemand, dan heeft Dr. Pruijs recht op bui- tenlandsch verlof. Sinds 1906 is hij niet weer in Holland geweest. Hij heeft dus 24 jaar aan één stuk in Indië doorgebracht. Naar het voor nemen is zal hij nu met een paar kinderen in gezelschap van Dr. F. L. Bakker en diens gezin met de „Marnix van St. Aldegonde", die 26 Nov. a.s. van Batavia vertrekt, naar Holland komen. Te Delft is bij den Kerkeraad der Geref. Kerk in overweging de vraag of aan de drie parochies meer zelfstandigheid zal worden ge geven of dat op den duur tot Kerksplitsing zal moeten worden overgegaan. Ds. G. Biersteker, overgekomen van Sua- meer, werd Zondagmorgen j.l., na een vacature van ruim 2J/£ jaar bij de gecombineerde Geref. Kerken van Metslawier en Niawier bevestigd. Als bevestiger trad te Metslawier op Ds. E. Nawijn, van Ooster-Nijkerk, met een predikatie over Col. 4 6. Des avonds deed Ds. Biersteker zijn intrede te Niawier met een predikatie over Col. 1 28. Ds. C. van der Woude, van Schiedam gekomen, werd Zondagmorgen bij de Geref. Kerk van Leeuwarden bevestigd. Ds. S. W. Bos, aldaar, trad op in de Oosterkerk met een beves tigingsrede over 1 Cor. 3:10b en 11. Haast ongelooflijk. Ds. E. H. Broekstra schrijft in de Leidsche Kerkbode aan zijn vriend in Sion o.m. ,,Men schroomt niet op een dusdanige wijze de gezangenkwestie tegen onze Kerken uit te buiten, dat men het als ergerlijk aan de kaak moet stellen. Tenminste, de bekende Professor Wisse doet zulks. Laat ik u mededeelen, hoe deze professor gemeend heeft in den dienst des Woords zich te mogen uiten. Het is door hem gesproken, toen hij in de Christ. Gereformeerde Kerk te Rijnsburg voor eenige weken het Woord bediende. Professor preekte over het bouwen op een steenrots of op een zandgrond. En toen meende hij dit te moeten zeggen, natuurlijk om de hoorders toch maar zeer afkeerig van de Ge reformeerde Kerken te maken, dat 't bouwen op de steenrots veel langzamer gaat dan op zandgrond. En dat het gebeurt dat het eerste huis half gereed is en het andere al onder de kap is, terwijl de dwaze bouwer hoog in ,,een lied zit te zingen, dat de Arnhemsche Synode hem in de vingers gestopt heeft". Prachtig gevonden, vindt ge niet Maar wat zegt ge nu wel van zulk een bestrijding van de Gereformeerde Kerken Ik noemde het boven een ergerlijk staaltje en tot mijn spijt kan ik het niet anders bezien. Temeer is dit zoo, omdat zooiets gezegd wordt in een preek van denzelf den professor, die voor eenigen tijd in, naar ik meen De Wekker vermaande, toch elkaar niet steeds te bestrijden men moest daarmee toch eëns ophouden, een woord dat toentertijd door Prof. Kuyper in De Heraut is overgenomen en onderstreept. En als men dan preekt, dus min of meer in een besloten kring is, aarzelt men niet op deze wijze te preeken. Dat Prof. Wisse de Gereformeerde Kerken meent te moeten bestrij den, kan ik verstaan en is inzonderheid van hém goed te verstaan. Maar laat hij dan een princi- pieele bestrijding geven en niet op deze wijze, welke o zoo goedkoop is, maar ook minderwaar dig, optreden." Nietwaar het is, dat een betrouwbaar man als Ds. Broekstra bovenstaande mededeeling doet, anders zouden we zeggen ongelooflijk. Heraut. Ongelooflijk Als het gaat tegen de Gerefor meerde Kerken mag er nog al wat gezegd. En 't zou me zeer verwonderen, als we over die kwestie niet nog meer zullen moeten hooren. Overigens is het bovenstaande een zeer kras staaltje van bestrijding. Men blijve eerlijk Kerk en Openbare School. Te Ursum (bij Schermerhorn, N.-H.) waar de Gemeenteraad besloten heeft tot het bouwen van een nieuwe Openbare School werd daarvoor een subsidie van de Ned. Hervormde Diaconie groot 14.000 aanvaard. Een wonderlijk bericht. In het moderne Noord-Holland zijn wel andere toestanden dan elders. De kerk blijkt er nog in nauw contact met de Openbare School te staan. Maar a propos, heeft een Diaconie het recht gel den, die geofferd zijn voor de behoeftige leden der Gemeente weg te schenken voor de stichting van een Openbare School Ook al zou er nog zulk een kapitaalfonds liggen. Wat zeggen onze Diakenen nu daarvan Uit het leven van Livingstone. In het Maandblad van de Geref. Zending, onder redactie van Dr. H. Beets (N.-Amerika) vonden wij het volgende vermeld „Toen Livingstone op reis zou gaan naar Af rika, was er een oude Schotsche dame, Mevr. Mac Roberts, die dertig pond (d.i. 360) had opgespaard, en die aan hem ter hand stelde met de mededeeling, dat zij hem dat geld ter be schikking stelde, om daarvoor een geschikten knecht te huren, waardoor hij voor veel onge mak op reis kon gevrijwaard worden de knecht moest overal meegaan en deelen in al zijn moei ten en offers. Livingstone huurde daarvoor zijn getrouwen knecht in zijn levensgeschiedenis be kend als Sebalwe. Eens wierp in het binnenland van Afrika een leeuw Livingstone ter aarde, verbrijzelde het been van zijn linkerarm en was op het punt hem te verscheuren, toen deze knecht er in slaagde de aandacht van den leeuw van zijn slachtoffer af te trekken en op hemzelf te rich ten. Hij wilde zijn meester redden ten kosten van zijn eigen leven. De leeuw sprong op hem toe, maar juist op dat oogenblik schoten de anderen van het gezelschap den leeuw neer, en Livingstone's leven was gered. Nog 30 jaar heeft hij zijn geweldig pionierswerk in de binnenlan den in dienst van het Christendom kunnen voort zetten. Dat had de edele Schotsche vrouw nooit kun nen denken, dat middellijk haar gift tot zulk een heerlijke redding en uitkomst meewerken zou. („L. Kb.") K. B. SCHEELE. OFFICIEELE BERICHTEN. Middelburg. De belijdeniscatechisaties zullen D.V. beginnen Woensdag 10 December van 910 uur. D. RINGNALDA. D. SCHEELE. Classis Middelburg. Ondergeteekende verzoekt de afgevaardigden der kerken op de a.s. Classicale vergadering van 3 December de bijdragen (1 cent per lid) te willen storten voor de verzorging van de qeestelijke belangen der militairen. D. RINGNALDA Jr., Deputaat ad hoe. Ondergeteekende bericht hiermede aan de Kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag a.s. 4 December des voormiddags van 1112 uur in de consistorie der Noorder- kerk zitting zal houden tot het in ontvangst ne men van de collecte voor de Verstrooide Gere formeerden in Indië. Ontvangen collecten voor de Hulpbehoevende Studenten van de Geref. Kerken in de classis Middelburg Arnemuiden 17.40 Domburg 10.59 Ga- pinge 6.30 Grijpskerke 22.52 Koudekerke 23.62 St. Laurens 15.88 Meliskerke 15.15; Middelburg 129.49 Oostkapelle 11.77^; Serooskerke 27.20; Souburg 31.18; Veere 15.22J/£ Vlissingen 65.65 Vrouwepolder 11.45; Westkapelle 6.58. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 28 Nov. 1930. AGENDUM voor de vergadering der Clas sis Middelburg op Woensdag 3 De cember 1930, in de Gasthuiskerk te Middelburg. Aanvang 9 uur. 1Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen. Praeses Ds. Koning Assessor Ds. Heij le ScribaDs. Douma 2e ScribaDs. Wiersinga. 4. Ingekomen stukken. 5. Instructies. 6. Examen van den Eerw. Heer G. J. Kuiper, ber. Dienaar des Woords te O. en W. Souburg. a. Preekvoorstel. b. Exegese O. TestamentObadja, Ps. 84, Ds. Scheele. c. Exegese N. Testament1 Cor. 1 en 2, Ds. Koning. d. Dogmatiek Ds. Ringnalda. e. SymboliekDs. Heij. f. EthiekDs. Runia. g. Kerkgeschiedenis Ds. van Strien. h. KerkrechtDs. Douma. i. Ambtelijke vakkenDs. de Bruijne. j. Inhoud H. SchriftDs. Visser. 7. Rondvraag Art. 41 K. O. 8. Rapporten. 9. Benoeming Deptt. naar Art. 9 H. R. 10. Algemeene rondvraag. 11. Lezing korte notulen. 12. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Arnemuiden, J. RUNIA, Praeses. F. M. BAIJENS, Scriba. BOEKAANKONDIGING. Kerst- en Nieuwjaarsuitgaven van de N.V. J. M. Bredée's U. M., Rot terdam. Laten we mogen volstaan met een, ten deele saamvattende, opgave van den inhoud van het door deze Firma ons gezonden pakket en hier en daar een enkele opmerking bij te voegen. We vonden er in de Martha-Kalender, uitgege ven ten voordeele van de Martha-stichting te Alphen a.d. Rijn. De voorzijde der blaadjes werd voor den maand Januari bewerkt door Ds. J. Ooms die van Februari door Ds. van Mele en elke volgende maand heeft dan weer een andere bewerker. Het schild is niet mooier maar ook niet leelijker dan dit doorgaans het geval is. Verder een goedkoope uitgave van „Eens pel grims reize naar de eeuwigheid" door John Bunyan. Een werk dat zooals algemeen be kend is nog altijd de aandacht verdient en in handig formaat werd uitgegeven. Voorts ver halen voor de jeugd „Juffrouw Cathrien" door Jeanne Marie (leeftijd 1317 jaar) 209 bl. „Van drie kleine Wijzen en een ster" door Betsy, 47 bl. „Toen Mop ziek was" (leeftijd vanaf 9 jaar) door Francina, 64 bl. „En 't sneeuwde" door E. W. van 't Hofften Hoeve (58 jaar, 47 bl.) „Jaap en zijn vliegende Hol lander" door P. Noordmans (58 jaar, 40 bl). Dan nog een elftal kleine verhaaltjes van 16 bladzijden. Onderscheidene van deze verhalen lazen we met veel genoegen omdat de juiste kindertoon er in getroffen werd en de strekking is het echt religieuse leven in het kinderhart te versterken. Voor een uitvoerige bespreking dezer boekjes leze men Jachins boekbeoordeeling. Dan nog een aantal heel mooi uitgevoerde reproducties van beroemde schilderijen, tot uitdeeling, die zeker het kindergemoed zullen toespreken. Op de keuze van enkele zou wel een aanmerking te maken zijn. Heel goed leken ons :de afneming van het kruis Daniël in den leeuwenkuil de opwekking van den jongeling te Naïn. Minder goed David voor Saul Mozes in de biezen (het kind ligt een heel eind buiten de biezen) en Jozef voor Farao. Voeg bij dit alles nog een wandkalender- tje in drie bladen versierd met de in schitterende kleuren weergegeven bloemen van die bepaalde tijden van het jaar, dan is wel duidelijk dat deze Firma weer veel goeds gaf. HEIJ. CORRESPONDENTIE. K. te M. Voor uw breedvoerig schrij ven mijn dank. Uwe veronderstelling was juist en niets zou me meer hebben bevreemd dan de tijding, dat U was gegeven een bevredigend ant woord. Met de strekking van Uw briefaccoord. K. B. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank ontvangen van één mijner catechisanten een fonkelnieuwen Statenbijbel met de volledige kantteekeningen, naar de beste uitgave van Keur, in de tegenwoordige spelling, ten gebruike in de nieuwe kerk. Ringnalda. Middelburg. Ontvangen voor de nieuwe kerk f 2,50 van N N. uit dankbaarheidvan N. N f 10,—; van een zuster f 5.en van een catechisante f 2. D. Scheele. Middelburg. In November werd gecollecteerd Dankdag f 233,36 Kerkbussen f 122,22 Verstrooide Geref. in Indië f 131,67Theol. School en V. U. f 143.44Catechisatiebus f 15,25Huwelijkscollecten f 5 577* en f 7,28 Voorts ontvangen door bem. van Onderling Pouwer van een eifenis f 48,en voor de Kerk f 25, Door bemiddeling van Ouderling Davidse voor de kerk f 2,van Mej. G. f 1,voor den Dankdag. C. van der Kleijn, Boekhouder. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Jannie Aarnoutse een jaargang Thimotheüs, een jaargang Schouwvenster en nog diverse Chr.Wectnur van Corrie, Mina en Maatje van Belzen een doos zilverpapier van een zakje capsulesvoor verkochte Kalenders van Marie Rietmnlder f 7.65van Dientje Sturm f 6 50; van Berdien Bolier f 6.10 en van Lena Mommaas f 9 35; van Mina en Nellie Schets 1 kwartje, 1 dubbeltje, 6 centen en 22 halve centen. Er zijn kinderen die al twee maanden een Zendings boekje ter lezing hebben, die brengen dat natuurlijk gauw terug hè Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penniDgm. Met vriendelijken dank ontvangen van Grietje de Witte honderd halve centen. Ds. Heij. Koudekerke, 27 Nov. 1930. KERSTFEEST—PARAKAN—BLONDO. Met dankbaarheid kan ik vermelden dat er dit jaar voor de Kerstfeestviering f 115,07 inkwam. Hartelijk dank aan allen die ons in staat stelden zulk een groot bedrag te verzenden. S. E. Heij—Goslinga. Geref. Pastorie, Koudekerke. Door Mej. Pouwer nog ontvangen van N. N. f 1, welk bedrag nog mee verzonden is Middelburg. Met dank ontvangen voor het intérieur Hofpleinkerk van de fam. D. f 1,— en van Mej B. f 1,—. Namens de Commissie, A. Gast, Seisweg 144. Middelburg. In dank ontvangen van een zuster onzer gemeente f 10,voor de nieuwe Hofpleinkerk. A. D. Littooij. VEREENIGINGSLEVEN, Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. N. T. 25 en 26. Lazarus door vr. J. Verhage. V. G. 4. Ons land voor de prediking van het Christendom door vr. A. Vroon. Afd. B. N. T. Schets 251. De rijke man en de arme Lazarus door vr. J. Poppe. A. R. Art. 4, IV. De vrije loop van Gods Woord door vr. J. Ton. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg Afd. I. B. G. les 254, Nov. No. door vr. Leijnse. K. G. les 20 Nov. No. door vr. Sanderse. Afd. III. B. G. les 254 Nov. No. door vr. C. Adriaanse. K. G. Nieuwere Secten (Slot) door den leider. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg Afd. A N. T. Openbaringen 6, W. v. Moolenbroek. A R. Art. II 5, Organische vertegenwL. Riemens Varia, W. Kingmans. Afd. B. G. B. art. 12. P. Walraven. M. 0. art. 12. Het Chiisten Socialisme. G. Boon. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. II. Bijb. Gesch Naar Efeze door Saar Berkeveld. Na de pauze. Reciteeren door B?ts Tange. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. Gelijkenis van den verloren zoon. Vrij onderwerp Wat leest het Geref. Meisje IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 30 NOVEMBER 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9 30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2uur Gapinge 9.30 uur 6.30 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 uur 2 uur Lezen eener Leerr. ds. P. J. 0. de Bruijne ds. H. Pestman ds. A. C. Heij Lezen eener Leeir. ds. A. Koning Openb. Bel. Meliskerke 9 uur ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. A. Wiersinga Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 uur 2 uur Bruinisse 9 30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 5.30 uur Oosterland 9.30 uur 5.30 uur Scharendijke 9.30 uur 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9 30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. F. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. Spoelstra ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuizen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Coiotre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath &30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez;.n eener Leerr. CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk ds. C. van Schie Bed. H. Av. en Dankz. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. Teemen te IJmuiden. 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra te Kruiningen. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. G. van Heiningen CLASSE A XEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondyke 9 30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 unr Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. J. v. d. Guchte te Bergen op Zoom. ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok ADVERTENTIE N. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smartelijk ljjden, onze geliefde Echtgenoote en zorg zame Moeder, Behuwd- en Groot moeder ELIZABETH LORIER, geb. Marinissen, in den ouderdom van 62 jaar en bfjna 7 maanden. De Heere doe ons in Zijnen wil berusten. Uit aller naam, D. LORIER. St. Laurens, 25 November 1930. Voor de vele bewijzen van deel neming, zoo van hier als van elders ontvangen, tijdens de ziekte en het overlijden van onzen geliefd°n Man, Vader, Behuwd- en Grootvader PI ETER ABRAHAMSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens do Familie, Wed. P. ABRAHAMSE— Kwekkkeboom. Serooskerke (W.), November 1930. ds. D. Scheele ds. J. Runia te Arnemuiden. ds. J. Runia ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Naast God, mijn hartelijken dank aan allen die hun belangstelling hebben be toond met mijn 85en jaardag op 20 November j.l. C. POUWER. Oost-Souburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3