i KERKNIEUWS Predikbeurten BEROEPEN TE Nieuwendam (Amsterdam N.) G. C. Berkouwer te Oudhorne. AANGENOMEN NAAR SuameerCand. M. Norg te Zwolle. Reitsum Cand. S. Wagenaar te Bozum. BEDANKT VOOR Rhoon G. Bouwmeester te Andel. O. en N. Wetering P. J. O. de Bruijne te Vrouwepolder. O. en N. Bildtzijl: Cand. S. Wagenaar te Bozum. Het oordeel van een Professor over de Synode van Arnhem „Er is gewerkt als een paard. Van den Synodalen auto-tocht, schoon in uit zicht gesteld, is niets gekomen. Er zijn zelfs afgevaardigden geweest, die ge durende hun vijf-weeksch verblijf niet eens den Rijn hebben gezien. In deze gaat de Synode met een vrij gewe ten uit. Maar de indruk van meerderen was, dat er te onmethodisch is gewerkt. Bij het scheiden van de markt werd er een verstandig besluit genomen, n.l. om in het ver volg een typiste aan te stellen, die de konklu- sies van alle commissioriale rapporten tikt en vermenigvuldigt. Als die nu maar vroeg genoeg worden rondgedeeld, kan dit een bezonken oor deel bevorderen en het improvisorische mini- maliseeren. Daarmee is men er echter nog lang niet. Wat wij aan het begin van de Synode voor spelden is uitgekomen. Aan de commissies is te voren te weinig tijd gegund. Te vroeg ving de Synode met haar publieke zittingen aan. Zoo kwam het, dat de commissies nog in de laatste week moesten vergaderen. En treft men dan een praeses, die er een handje van heeft, om de rapporten, wanneer de discussies daarover te ingewikkeld worden of hem niet bevallen, naar de commissies terug te zenden, dan is Leiden geheel in last. Een enkele maal lokte dit dan ook verzet uit. Hier dienen verbeteringen te worden aange bracht. Deze Synode had een bepaalde signatuur. Kort uitgedrukt kan men zeggenzij droeg de signatuur van den praeses. De praeses had het agendum geheel in zijn hoofd. Hij beschikt over een groote mate van scherp zinnigheid, welke, hoe moe hij er soms ook kon uitzien, hem geen oogenblik verliet. Daaraan paart zich bij hem een bewonderens waardige handigheid. Telkens wist hij zijn zin binnen te halen. Want hij was geen voorzitter, die verbergde, wat hij zelf gaarne wilde. Integendeel, op sommige momenten openbaar de hij dat met woorden, armen en beenen tegelijk. Zijn houding van de laatste drie weken ver schilde zeer van die in de eerste twee. Hield hij zich eerst meer op den achtergrond, later stelde hij zijn opinie meer op den voor grond. Dikwijls oefende hij kritiek op rapport of konklusie vóór nog iemand aan het woord was geweest. Zelfs gebeurde het, dat hij kortweg het ,,ad patibulam" uitsprak, zonder de Synode verder te raadplegen, in de onderstelling ongetwijfeld, dat indien zij bezwaar had tegen het oordeel, zij zich wel zou uiten. Toch zou ik niet gaarne willen, dat dit op onze Synodes regel werd. Ik voel meer voor de gewoonte, dat de prae ses de vergadering laat spreken en zelf zooveel mogelijk zwijgt. Ik geloof ook, dat dit voor een goeden gang van zaken gewenscht is. Men voorkomt zoodoende ook ontevreden heid bij hen, die het gevoelen van den praeses niet deelen. We hopen Ds. Schouten nog vaker in het praesesgestoelte van onze Synode te zien. Hij heeft er de kwaliteiten voor. Maar op het aangewezen punt korrigeere hij zich. Reformatie. Het is waar, dat de „broeder-praeses" zich soms krachtig gelden liet, maar meermalen bleek toch weer duidelijk, dat goedwilligheid en in schikkelijkheid geen onbekende woorden voor hem waren, want aan verschillende hem gedane verzoeken voldeed hij gaarne. Wie begaat geen fouten Aan den praeses- Synode hulde Uitbreiding Belijdenis. Na gewezen te hebben op het schrijven van Prof. Grosheide ter dezer zake, gaat Ds. B. in de Kerkbode van Haarlem verder „Ik geloof niet, dat hier een symptoon is open baar geworden van geestelijke onmacht, die in traag conservatisme vrijwillig armoede lijdt. Veeleer was het een bewust verzet tegen zulk een uitbreiding der belijdenis, die ons toch niet sterker maakt en allerlei nieuwe bezwaren en gevaren schept. Een kernachtige, korte belijdenis is in den strijd der geesten meer waard, dan een die min of meer kunstmatig gedurig wordt uitgebreid. Ik zal hier niet herhalen het betoog van prof. Ridderbos in zijn memorie, toegevoegd aan het rapport der deputaten. Dit is zeker, dat zijn woord meerderen, die voorheen vóór uitbreiding waren, van overtuiging heeft veranderd. En zijn pleidooi zal wel den sterksten invloed hebben gehad op de stemming der Synode. Aan allen die zich thans onprettig gevoelen door de beslissing van Arnhem, zij lezing of herlezing van dit pleidooi aangeraden. En wie zou prof. Ridderbos durven duwen in den conservatieven hoek Hiermede zullen meerderen het wel eens zijn. K. B. S. BOEKAANKONDIGING. De Dood van Yperen. Naar wij vernemen zal binnenkort bij den uitgever J. H. Kok te Kampen een boek ver schijnen, dat zeker in bijzondere mate de alge- meene aandacht zal trekken, niet alleen in onze christelijke kringen, maar ook ver daarbuiten. Het boek heetDe Dood van Yperen en is geschreven door den bekenden Duitschen auteur Pastor Wilhelm Schreiner. In Duitschland werd de publicatie van dit boek een tijdlang door de censuur tegengehou den toen het eindelijk verscheen, greep men allerwege naar dit boek, zoodat in korten tijd herdruk op herdruk werd uitverkocht. De tiende druk is reeds verschenen. Dit boek is de terwille van de waarheid nood zakelijke tegenhanger van Remarque's lm Wes ten nichts neues. Remarque is eenzijdig, geeft slechts een halve waarheid. De Dood van Ype ren laat de andere zijde zien. De Dood van Yperen is het boek van het welbewuste zelf-offer, van ziele-grootheid een boek, waarin het ideëele zichtbaar en tastbaar is. Men ziet, men beleeft hier, dat, sterker dan alle misère, machtiger dan alle onheil, geweldi ger dan de dood, het ideaal is, dat, zelfs, ja juist in den persoonlijken ondergang, overwint. HEIJ. OFFICIEELE BERICHTEN. KORT VERSLAG van de buitengewone vergadering der Classis Middelburg, gehouden te Middelburg, 15 Oct. 1930. 1. Ds. Runia opent de vergadering, laat zin gen Ps. 138:1, leest Efeze 4:116 en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien door br. v. d. Putte (Souburg) en br. v. d. Wal Westkapelle) en in orde bevonden (de kerk van Souburg heeft een instructie). 3. Het Moderamen wordt als volgt samen gesteld Ds. Koning, praeses Ds. Douma, le scriba Ds. Heij, assessor Ds. Wiersinga, 2e scriba. 4. Peremptoir examen wordt afgenomen aan Cand. H. Pestman, beroepen pred. te Grijps- kerke, (preekvoorstel over Hand. 13:612). Ex. O.T. wordt gevraagd door Ds. Wiersinga Ex. N.T. door Ds. Koning Dogmatiek door Ds. Heij Symboliek door Ds. Ringnalda; Ethiek door Ds. Runia Kerkgesch. door Ds. Scheele Kerkrecht door Ds. van Strien Ambtelijke vak ken door Ds. v. Strien Inhoud der Heilige Schrift door Ds. Douma. Hij wordt toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramen ten, waarna praeses hem toespreekt en de ver gadering hem zingend toebidt Ps. 1343. Br. Pestman onderteekent de verklaring, die voor Dienaren des Woords in 1619 is vastgesteld. 5. Souburg vraagt met het oog op het pe remptoir examen van Cand. Kuiper de Novem- ber-classis enkele weken te verschuiven. Als datum wordt vastgesteld 3 December. 6. Bij de rondvraag dankt Grijpskerke voor de in de vacature verleende steun en vraagt vertegenwoordiging der classis bij de intrede van br. Pestman op 9 November. De praeses zal de classis vertegenwoordigen. Op voorstel van Ds. Heij wordt br. C. van Noppen benoemd als classicaal correspondent voor de Schoolzending. 7. Kort verslag wordt gelezen en goedge keurd. 8. Notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 9. Nadat de praeses is voorgegaan in dank zegging, sluit hij de vergadering. Op last der classis, H. A. WIERSINGA, 2e Scriba. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Goes gehouden te Goes op 16 October 1930. Art. 1. Namens de roepende kerk te Goes opent Ds. Scheele de vergadering. Hij laat zin gen Ps. 122 vs. 3, leest Psalm 122 en gaat voor in gebed. Art. 2. Ds. Scheele spreekt enkele woorden naar aanleiding van het feit, dat we als classis voor de eerste maal in deze localiteit vergade ren en geeft enkele herinneringen in verband met de vorige vergaderplaats. Art. 3. Ds. Beukema en ouderling Bogaards zien de credentiebrieven na. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Art. 4. Het moderamen wordt als volgt sa mengesteld Ds. Koolstra, PraesesDs. Van Schie, Assessor Ds. Vonk, Scriba. Art. 5. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. Art. 6. Ingekomen is een schrijven van een broeder. Art. 7. De handelingen van de Prov. Synode worden besproken. Art. 8. Benoeming deputaten. Er wordt geen class, correspondent benoemd, maar de ropende kerk zal zelf de classis samen roepen. Archiefbewarende kerkGoes. Kerkvisitatoren Ds. Beukema en Ds. Scheele met de secundi Ds. Booy en Ds. Van Heiningen. Regeling vacaturebeurten Ds. van Heiningen. Voor collecten V. U. Ds. Koolstra. Hulpbeh. kerken: Ds. van Schie, sec. Ds. Vonk Regeling examina: Ds. Scheele en Ds. Koolstra Art. 9. De kerk van 's-Gravenpolder vraagt een consulent. Daartoe wordt aangewezen Ds. Vonk. Art. 10. Regeling vacaturebeurten 's-GravenpolderDs. Beukema, Booy, Van Heiningen. Wemeldinge Ds. Koolstra, Scheele, Vonk. YersekeDs. Beukema, Koolstra. Art. 11. Rondvraag ad Art. 41 D.K.O. levert niets op. Art. 12. Bij de rondvraag spreekt Ds. Beu kema over de quota. Ds. Van Schie verzocht op de volgende class, vergadering de contributies voor de Theol. School te ontvangen. Ds. Scheele spreekt over de wenschelijkheid om op de vergaderingen kerksgewijs te zitten. Aldus wordt besloten. Art. 13. Volgende classisvergadering D.V. Donderdag 17 Januari 1931 's morgens om 10 uur. Roepende kerk 's-Gravenpolder. Dan te storten de collecten voor Theol. School, Joden- zending, Hulpbeh. Studenten. Art. 14. Lezing korte notulen. Art. 15. De voorzitter gaat voor in dank gebed en sluit de vergadering. Op last van de classis, C. VAN SCHIE, h.t. Assessor. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). VoorzitterDs. D. Ringnalda. De vergadering wordt geopend. Na het zingen van het gebed des Heeren vers 3 en na lezing van Handelingen 6 17, wordt er gebeden. De scriba leest, na appèl nominaal, de notulen der vorige vergadering. Zij worden goedgekeurd. Een schrijven van Br. v. A. zal worden be antwoord drie steunverzoeken in handen ge steld van de commissie ad hoe Woensdag avondcommissie attestatie aangevraagd door Catharina Amelia Polderman naar St. Laurens door Jan Scheele naar Terneuzen met attesta tie gekomen uit Veere Pieter Looise en Adriana Pieternella Verhage attestatie aangevraagd naar Vlissingen door Adriaan Joosse door Wed. de Rijke naar VlissingenDoop aangevraagd voor hun zoon Adriaan door Jan Sinke en Neel- tje Geljon. Twee aanvragen voor aansluiting telefoon in handen van de desbetreffende commissie gesteld. Ds. Ringnalda rapporteert over de laatst ge houden classis. Een viertal amendementen en voorstellen ge daan inzake voorstel Commissie van Beheer over de plaatsenregeling, worden voorgelezen en in behandeling genomen. De voorstellers verdedigen hunne voorstellen. Het volgende voorstel wordt aangenomen ziende de moeilijkheden, welke voortvloeien uit een besluit, hetzij voor of tegen gezinsbanken, overwegende dat nog dient te worden afgewacht de toestand, welke zich zal ontwikkelen bij het gebruik van beide kerkgebouwen, dat voorals nog geen beslissing inzake de zitplaatsen zal worden genomen, wijl de nieuwe toestand na verloop van een viertal maanden zeer zeker ons de richting zal wijzen, welke het beste, het meest veilige en het doeltreffendste zal zijn. Nominatie voor ouderlingen en diakenen. Besloten wordt een jubileum-collecte te hou den voor de gehouden jubilea van de Theol. School en Vrije Universiteit. Rondvraag. Sluiting. Volgende week Sectie6 Nov. Breed Br. Abrahamse dankt. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N. N. uit dank baarheid f 10,voor de nieuwe k«rkvan N. N. f 10,(5,voor kerk en f 5,voor armen) f 2,50 van een zuster bij een mijner bezoeken in deze week van een familie, de in 1929 toegezegde gift, bedragende f 10,driemaandelijksche bijdrage f 2,50 voor de diaconie, f 1,25 voor de Zending. Alle gaven hebben mij zeer verkwikt. Dankbaar en verder in afwachting. Ds. Scheele. KERSTFEEST—PARAKAN—BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mevr. S. te Kapelle f 2,50; uit, de Kerkcollecte te Koudekerke f 1,00. Vriendelijk aanbevelend, S. E. HeijGoslinga. Geref. Pastorie, Koudekerke. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen van Mej. H. een pakket goederen. Namens de Evang. Comm., Korteknie, Molstraat 26. TWEE GESCHENKEN. Middelburg. Van een znster der gemeente ontving ik een Statenbijbel voor het platvorm van onze nieuwe kerk. Voor een der lokalen werd mij aangeboden een plaqnette van Dr. Kuyper, waarvoor wij gaarne een plaats zullen zoeken. Welk een meeleven. Voor een volgende maal weer andere mededeelingen. D. Scheele. ZENDING. Middelburg. Met hartelijken dank ont vangen 1 pak zilverpapier en theelood van de leerlingen der Chr. School Heinkenszand, 1 pak zilverpapier en capsules van Wim Westveer, Heinkenszand en een doesje zilverpapier [van Cor Willemse, St. Laurens. Mej. C. Littooü. Molstr. 90. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen van Jan Walraven 150 halve centen. Uit de Zendings busjes van Lientje Hillebrand f 4 73van Prina Riemens f 3,87 van Neeltje Sanderse f 3,42van Jaantje Willemse f2,58; van Jannetje de Bree fl,86. Samen f 16.46. Namens de Zendingscommissie, D. Willemse, Penningm. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van familie R. een jaargang „Spiegels"; van Stof- felina Lavooij twee jaargangen Thimotheüsvan Janna Aarnoutse een flinke bundel Chr. lectunr, n.l. Schouwvenster, In en om ons huis, Jonge Vrouwen enz. enz.van Adrie de Booij en Bouwina Holtkamp elk een pak zilverpapier en capsulesvan Rina Min derhout en Betsie van As en prutsje zilverpapier van Mientje Jobse 87 halve centen, een doosje siga renbandjes, een doos capsules, een doos zilverpapier en nog eens een reuzedoos capsules en een groote doos zilverpapier (Is het een flink meisje Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagen aar, Middelburg Afd. A. N. T. schets 23. De verloren zoon door vr. J. Verhage O. P. art. 13'*, vr. J. v. d. Welle. I _Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afd. II. Vr. Kerkhove. Bijb. Gesch. Menschelijk gebrek Goddelijke zegen. Kerk. Gesch. door den Leider. Afd. III. B. G. les 248, Oct. No. door vr. Janse. K. G. les 18, Oct. No. door vr. P. Adriaanse. Trouwe opkomst gewenscht. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg Afd. A. G. B. art. 8 en 9. De Drieëenheid, J. Janse. Letterkunde, II. Oggel. Varia, G. Ruitenbeek. Afd. B. 0. T. schets 17, Izak, Ch. Schutte. M. 0 schets 11, De Sociaal-Democratie II, G. Boon Varia, P. Walraven. RING MIDDELBURG. Ringvergadering op Vrijdag 31 October, des avonds 7.80 uur, in het Mil. Tehuis. Rooster: Gebed op de J. V. door St. Laurens. De methodieke rapporten door Herman Faukeel, afd. B, van Middelburg. De Ring-Secretaris, J. C de Wolff. CORRESPONDENTIE. Iedere week ontvangen wij voor de rubriek Ver- eenigingsleven de agenda van verschillende vereeni- gingen. Dikwijls wordt vergeten bij het agendum te vermelden, welke vereeniging het betreft en zijn de briefjes soms niet overduidelijk, zoodat opname achterwege moet blijven. Wij hopen dat de verschillende Secr. voortaan vol ledig en duidelijk hun opgaven zullen inzenden. De Administratie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 26 OCTOBER 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. W. F. M. Lindeboom Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Koudekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. D. Ringnalda Souburg 9.30 en 2 uur ds. H. A. Wiersinga Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.S0 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. den Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar ds. U. Elgersma Voorber. H. Av. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. H. J. Winter te Antwerpen. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. Fanoy te Eindhoven. Voorber. H. Av. 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. A. Koning te St. Laurens. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. G. van Heiningen Voorber. H. Av. CLASSE 3 XEL. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. II. Bijb. Gesch. Menschelijk gebrek, Goddelijke zegen door Bets Tange. Na de pauze: Riciteeren door Bep Graafhuis. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondyke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 unr Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. A. de Ruiter te Giesendam. ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3