O KERKNIEUWS Predikbeurten onder verantwoordelijkheid aan de zendende kerk d. dat in de instructie van het Europeesch personeel der Zendingshospitalen moet zijn op genomen, dat men aan het toezicht van den Raad van Toezicht is onderworpen 3. de nadere regeling van het toezicht op de Zendingshospitalen met inachtneming van het sub 2 bepaalde over te laten aan de Zendende Kerken. 4. aan de te benoemen deputaten voor de Zending op te dragen geen instructie naar Art. XII der Zendingsorde goed te keuren waarin ontbreekt wat sub 2d is bepaald. Dr. H. A. van Andel rapporteerde over Me- dans Zendingsplan op Sumatra. Overeenkomstig het voorstel van Commissie IV werd besloten le. goed te keuren, dat de kerk van Medan de geestelijke bearbeiding van de Javanen op Sumatra ter hand neemt, 2e. aan de te benoemen deputaten voor de Zending op te dragen, op daartoe strekkend gemotiveerd jaarlijksch verzoek van de Kerk van Medan, deze ten behoeve van haar Zen- dingsarbeid onder de Javanen op Sumatra te steunen met een bedrag van ten hoogste 3.500 per jaar. ülj TWEETAL TE Schiedam A. J. Bouma te Heerenveen. J. v. d. Meulen te Soest. DuurswoudeC. Boon, Cand. te Amsterdam. G. J. Sybesma, Cand. te Dedemsvaart. BEROEPEN TE Oostburg E. Mobach, Cand. te Haarlem. Westmaas T. Torsen, Cand. te Baarn. GrijpskerkD. J. Velsius te Musselkanaal. Willemstad S Hoekstra, Cand. te den Haag. MijdrechtS. Hoekstra, Cand. te Den Haag. Duurswoude C. Boon, Cand. te Amsterdam. AANGENOMEN NAAR Ter Aar D. Warnink, Cand. te Amsterdam. Ommen W. de Graaf te Hoogersmilde. Hoornsterzwaag, als evangelisatie-predikant S. Retel, Cand. aldaar. BEDANKT VOOR Zuid-Beijerland T. de Vries te Raamsdonk. Reitsum H. van Kapel te Kooten. Numansdorp-KlaaswaalS. Hoekstra, Cand. te 's-Gravenhage. Humor. Een Amsterdamsche lezer, dien ik hartelijk dank voor z'n vriendelijk woord, wijst er in zijn schrijven op, dat op de Synode de humor niet ontbrak,,met groote eenstem migheid verklaarde n.l. de Synode, dat ze heele- maal niet éénstemmig was". Ge ziet ook hier weerhuomr is een lach een een traan. ,,De Bazuin." In de „Open Poort", orgaan van den Evangelisatiearbeid der Geref. Kerken in België, schrijft Ds. A. Lauwers Behoefte aan boeken. Wie van onze Hollandsche lezers wil zijn boe kenkast nog eens nazien, of daarin misschien niet een boek is, dat hij wel zou kunnen en willen missen Het is voor de Evangelisatie bibliotheek van Denderleeuw. Deze beschikt nog maar over een zeventigtal boeken en er is weinig geld in kas, om nieuwe te koopen. En ze lezen toch zoo graag. Straks komen weer de lange avonden en dan willen wij de menschen, vooral de jongen onder hen, thuis houden met een goed boek, bij de warme kachel. Zie dus eens wat ge missen kunt en zend het dan op aan den Heer J. Jansen, v. Oldenbarne- veldtstraat 28, Amsterdam, die dan wel voor doorzending naar België zorg dragen zal. Gaarne ondersteunen wij dit verzoek. Vrouwenkleeding. We lezen in N.-Hol- landsch Kerkblad In de groote en de kleine pers leest men gedurig van aanrandingen door onverlaten op jonge meisjes gepleegd. Natuurlijk kan men beweren, en dat bewe ren is juist, dat dat nog gevolg is van de gods dienstige en zedelijke verwildering, die na den oorlog ingetreden is. Zeker is het waar, dat het zedelijk peil van ons volk in doorsnee angstwekkend gedaald is, vooral ook wat aan gaat het zevende gebod. Maar men heeft on gelijk, wanneer men alleen aan de mannen de schuld daarvan geeft. Een zeer, zeer groot deel van de schuld komt op rekening van de vrouw. Haar moraal is ook bedenkelijk ge daald. Ook door haar toedoen zakt de pu blieke eerbaarheid. Groote taak is hier weg gelegd voor de Christenvrouwen, om door woord en voorbeeld op de publieke opinie in te werken en van Christus' geboden van kuischheid en zedelijke reinheid te getuigen. Zij moeten dan ook een exempel geven van zedige kleeding. Nogmaals te zeggen, dat de hedendaagsche kleeding van de vrouwen met enkele uitzonderingen, onzedelijk is, is water naar de zee dragen. Niet minder te consta- teeren, dat daardoor heel wat zinnelijke lusten en onheilige driften ontbranden. Veel van wat men thans onveiligheid noemt, heeft zijn oor zaak in vuil begeeren, dat door de wijze waar op de vrouw zich tegenwoordig vertoont, op gewekt is. Wie Christenvrouw is, is niet van de we reld, en dient den moed te hebben, om te strij den tegen zoo groot en gruwelijk kwaad, dat hare sexe vernedert en naamloos veel ellende voor het tijdelijke en het eeuwige leven na zich sleept. Lees nu nog het volgende stukje. Een verheugenis. In de N. R. Ct. zag ik een plaatje. Een rijtje jonge meisjes in matrozen pakjes. Let op, wat er bij geschreven was „Wat treft u het meest wanneer u deze illustratie be kijkt De eerlijke uitdrukking van de lieve, la chende meisjesgezichten Neen. Het meest treft, dat deze kinderen zoo wél bekleed zijn, en het treft als iets aangenaams. Want eerlijk gezegd, in deze mid-zomertijd van watersport, heel veel watersport en zwemwedstrijden kan men geen courant, geen geïllustreerd blad opslaan of men wordt onthaald op al te veel bloote armen en beenen en ruggen enEn hoe bekoorlijk deze ook zijn mogen, men heeft waarlijk wel eens het gevoel van het goede te veel te krijgen. Waarbij dan nog komt, dan het naakt een kos tuum is, dat heel moeilijk is te dragen. Hoe bij zonder verstandig dan ook van de Mode, dat zij de vrouw weer in de lange kleeren heeft in gebakerd. Een verandering, die een verheugenis is." Ja, wanneer die tegenwoordige naalctlooperij weer eens voor goed een einde zal nemen Ge lijk na vorige periodes van naaktlooperij wel meer gebeurd is 't Zou inderdaad een blijde gebeurtenis zijn, zij het ook zonder beschuit met muisjes. De vrouwen krijgen van dat blootver- toon maar rheumatiek, en dat gaat je immers voor hen aan je hart. Maar het is loon naar verdienste Ze zijn vaak genoeg gewaarschuwd En waarlijk, sommige mannen krijgen van deze tentoonstelling genoeg. We voegen beide stukjes uit N. H. Kerkblad en uit de N. R. Ct. bijeen. „Uit de Bazuin." Raak en scherp, maar waar. Middelburg. SCHEELE. OFFICIEELE BERICHTEN. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Middelburg der Geref. Kerken, gehouden 10 September 1930 in de Gasthuiskerk te Middelburg. Art. 1. Ds. Visser opent, namens de roepen de kerk van Westkapelle, de vergadering, laat zingen Ps. 87 1, leest Ps. 87 en gaat voor in gebed. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de afgevaardigden van Arnemuiden. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Meliskerke zond wegens ziekte van haar predikant twee ouderlingen. Westkapelle vaardigde een diaken af, wien keurstem verleend werd. Art. 3. In het moderamen nemen zitting Ds. Heij, praeses Ds. Douma, assessor Ds. Wier- singa, le scriba Ds. de Bruijne, 2e scriba. Art. 4. De praeses memoreert de ziekte van Ds. Vreugdenhil en wenscht hem beterschap toen en aan de kerk van Meliskerke bij den voortduur Gods bijstand. Ds. Scheele wordt ge- lukgewenscht met zijn beslissing, inzake het be roep naar Rotterdam, Ds. van Strien, die voor alle drie beroepen bedankte. De kerk van Grijps- kerke idem met haar a.s. predikant, terwijl de praeses tenslotte zich met een woord van wel kom richtte tot Ds. Lindeboom van Serooskerke. Art. 5. De notulen der vorige vergadering worden door Ds. Scheele gelezen en met een kleine wijziging goedgekeurd. Art. 6. Naar aanleiding der notulen stelt Ds. Wiersinga voor, een vaste classicale ac tuaris te benoemen, met 't oog op de moeilijk heden voor 't wisselend scribaat. Geadviseerd wordt, dit voorstel op het agen dum voor de volgende vergadering te plaatsen. Art. 7. Ingekomen stukken zijn er niet. Art. 8. Meliskerke vraagt hulpdiensten aan voor de eerstvolgende maanden. Ds. Visser zal hiervoor een regeling treffen. Souburg vraagt voor 26 October vacaturedienst aan. Wordt toe gestaan. Idem Grijpskerke voor Sept. en October. Deze laatste kerk vraagt ook aan, zoo mo gelijk, vervroeging der Novemberclassis. Anders een buitengewone Octobervergadering met 't oog op het examen van haar beroepen predikant. Het laatste wordt besloten. Art. 9. Ds. Wiersinga rapporteert over den gehouden Zendingsdag op Korenbloem. Deze dag mag in alle opzichten geslaagd heeten. Ge adviseerd wordt dit werk voort te zetten. Ds. Heij brengt rapport uit over de financi- eele zaak van het Hospitaal te Magelang. Aan de kerken wordt gevraagd, of zij voor de mini- mumbijdragen kunnen instaan. Alle kerken stel len zich garant. Op het agendum der volgende classis zullen de bijdragen gespecificeerd worden. Nog wordt meegedeeld, dat een huis om voor Hospitaal in te richten, werd aangekocht. Ds. Scheele brengt rapport uit over Art. 13. Art. 10. Rondvraag naar Art. 41 levert niets bijzonders op. Art. 11. Als roepende kerk voor de beide volgende vergaderingen van 15 Oct. en 12 Nov. a.s. wordt Arnemuiden aangewezen. De buiten gewone classis van 15 Oct. zal aanvangen om 9 uur. Art. 12. Bij de algemeene rondvraag stelt Ds. Heij voor, de kerkvisitatie eerst te doen aan vangen in het begin van het volgende Jaar. Wordt goedgevonden. Ds. Douma verzoekt de kerken er aan te den ken, om de bijdragen voor de Evangelisatie in België vóór de volgende vergadering te storten op zijn gironummer of hem af te dragen. Art. 13. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 14. De vergadering wordt door den praeses gesloten, nadat deze in dankzegging is voorgegaan. Op last der classis, P. J. O. DE BRUIJNE, 2e scriba. Vacaturediensten Classis Middelburg voor September en October. Souburg, 26 October, Ds. Wiersinga. Grijpskerke, Ds. van Strien en Ds. Scheele. J. E. VISSER, Dep .ad hoe. Ontvangen collecten voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie van de Geref. Kerken in de classis Middelburg Arnemuiden 14.40 Domburg 8.Ga- pinge 6.50 Grijpskerke 25.58 Koudekerke 21.22 St. Laurens 17.85 Meliskerke 16.53 Middelburg 130.64 Oostkapelle 13.Serooskerke 36.55 Souburg ƒ28.86 Veere 18.25 Vlissingen f 89.56 Vrouwepol der 13.81 Westkapelle 5.—. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 19 September 1930. Aan de kerken in de classis Middelburg. Donderdag 25 Sept. a.s. hoopt ondergetee- kende zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het uitkeeren en in ont vangst nemen van de Emeriti-gelden. Arnemuiden 92.33 Domburg 27.70 Ga- pinge f 36.93 Grijpskerke 101.56 Koudeker ke 110.79 Meliskerke 110.79 Middelburg 507.78 O. en W. Souburg 147.72 Oost kapelle 73.86 Serooskerke 166.19 St. Lau rens 73.86; Veere 83.09; Vlissingen 221.58; Vrouwepolder 73.86; Westkapelle 18.46. C. P. POUWER. Noordsingel S 156a. De eerstvolgende vergadering van de Classis Axel zal D.V. gehouden worden op Dinsdag 21 Oct. a.s. Punten voor het agendum worden ingewacht bij ondergeteekende scriba der roe pende kerk van Oostburg voor 4 Oct. e.k. W. CATSMAN. Classis Zierikzee. De classicale vergadering der classis Zierikzee is, met het oog op het examen van candidaat Unger, uitgesteld tot Woensdag 29 Oct. a.s. De roepende kerk van Zierikzee, J. VAN LONKHUIJZEN, Voorz. W. VOGELAAR, Scriba. De Kerken in de Classis Zierikzee worden verzocht, nu de Classis uitgesteld is, de gewone bijdrage voor artikel 13 (emeritaat) zoo spoedig mogelijk te gireeren of te storten op rekening 41873 van Ds. F. J. v. d. Ende te Kamperland. Kamperland, 17-9-1930. IJerseke. De overdracht van de gedenksteen op het graf van Ds. B. Meijer, overleden 15 November 1929, zal plaats hebben Zaterdag a.s., des namiddags 3 uur. Namens den kerkeraad hoopt Ds. A. Scheele deze plechtigheid te ver vullen. De Kerkeraad. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In de maand Augustus werd gecollecteerd Emeritifonds f 138 70, Aflossing Pas torie f 141 36, Hulpbeh. Kerken in de Prov. f 130 64, Kerkbussen f157 35, Huwelijkscollecte f 6.45 en fl. voor de Zending. C. vau der Kleijn, Boekhouder. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen van Mevr. V. een pak ondergoederen. Namens de Evang. Commissie, Korteknie. Molstraat 26. Middelburg. De collecte ten bate van de Vereeniging tot verspieiding der H. Schrift, heeft opgebracht f 188,46. Allereerst dank aan onzen God, dat Hij de harten wilden neigen tot offervaardigheid ook niet te vergeten een woord van hartelijken dank a;an de dames, die zoo vriendelijk waren ons dit jaar weer te helpen. Het deel der gemeente Kpude- kerke, dat kerkelijk te Middelburg meeleeft, deed de collecte in stijgenden lijn gaan. De damrs collectanten vonden met het mooie weer velen niet thuis. Van hen, die niet thuis waren, houden we ons ten zeerste aanbevolen. P. Loof. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank werd ont vangen van Marie de Ridder 92 halve centen van Lena Mommaas een doos capsules en zilverpapier van Annie en Nellie Wisse een pakje postzegels en een pakje zilverpapier en van Bram Jasperse 38 halve centen, een flinke zak capsules en een zakje zilverpapier. Vacanties voorbij, schoonmaak vangt aan en wij verwachten in spanning diverse verrassingen, Namens Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Ontvangen Collecten uit de Classis Axel voor Hulpb. Studenten van de navolgende Kerken Aardenburg f 6,85 Axel f 39,34 Hoek f 15,89 Terneozen f 52,40Zaamslag f 34,23. Van de Geref. Kerk Oostburg voor Hulp. kerken in de Prov. f 15,56. M. Riemens. Middelburg. Ontvangen een tientje, te ver- deelen over de kerk en hospitaal. Den gever of geefster vriendelijk dank. D. Scheele. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. G. B. Inleiding, vr. J. Boone. Vrij onderwerp, vr. T. Vroon. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. Maatje Verstraate. Na de pauze Riciteeren. Afd. III. De vergadering vangt weer aan Zaterdagavond a.s. van 8V29V2 uur. R'ngvergadering der Ring Middelburg op Vrijdag 26 September 's avonds 8 uur, in 't Militair Tehuis. RoosterIs onze bond interkerkelijk door Dr. Lützen Wagenaar B. De plichten aan het lidmaatschap der J. V. ver bonden door Grijpskerke. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Propagandavergadering Gasthuisconsistorie 8.15 u. Inleiding „Gideon" door Vr. Oggel. Referaat: „Het doel onzer J. V. door vr. Wattel. De Propaganda Commissie. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg Afd. B. O. T. schets 16 door D. de Graaf. V. G. schets 31 door G. Cornelisse. De Synode besloot gisteren dat over 3 jaar de Synode te Middelburg zal gehouden worden. Verworpen werdUitbouw Belijdenis. Geen nieuwe Deputaten werden benoemd. Noorderkerk 9.30 uur IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 21 SEPTEMBER 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. 6 uur ds. A. Koning te St. Laurens, ds. A. van Dijken te Rhenen. Voorber. H Av. 2 uur ds. A. van Dijken 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.39 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. D. van Ginhoven Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. S. Zuidema te Apeldoorn. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. W. F. M. Lindeboom 2 unr ds. D. Scheele Voorber. H. Av. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma 6.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Zendingsrede. Serooskerke 9.30 en 2 uur Prof. Dr. Hoekstra te Kampen. Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. A. Wiersinga Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. J. D. van Ginhoven 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 uur 6 30 nur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 unr Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 cn 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. Zonnemaiie 9.30 en 2 uur ds. Joh. den Boer Cand. J. Overduin te Zeist, ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lez. eener Leerr. C and. S. Hoekstra te Den Haag. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur ds. W.M le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. J. Jansen Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 10.30 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. C. Vonk Cand. A. de Ruiter te Giesendam. ds. Joh. Booij ds. K. Oussoren te Broek Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema 1. G. van Heiningen CLASSE 3 XEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 uur M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. schets 11. Leidr. N. T. Lukas 4 14-44, Vrije werkzaamheden. ds. J. S. Post Voorber. H. Av. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen Bed. H. Av. 3 uur ds. J. B. Vanhaelen Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 10 en 3.30 uur Cand. A. Bosjes te Schermerhorn. Donderdag 2 30 uur ds D. J. de Vries Huwelijksbevestiging. Schoondyke 10 uur ds. D. J. de Vries Bed. H. Av. 3 uur ds. D. J. de Vries Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M Kok GEEFT UW ADVERTENTIES TER PLAATSING AAN HET ADVERTENTIEBUREAU VAN LITTOOIJ OLTHOFF MIDDELBURG.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3