zonden) B. dat de aanvaarding waarvan sub A sprake is, slechts een voorloopige is, omdat krachtens het besluit van de Synode van Groningen 1927 wijziging in de formulieren alleen van kracht kunnen worden, wanneer daarover met die bui- tenlandsche kerken, welke met de onze in cor respondentie staan en dezelfde formulieren heb ben, overleg is gepleegd C. Deputaten te benoemen, die in opdracht ontvangen om 1. met de Buitenlandsche Kerken, sub B be doeld, in correspondentie te treden over de wij zigingen, welke de Synode voorloopig heeft aanvaard en daarover haar oordeel in te winnen; 2. de Christelijke gebeden en de Formulieren, gelijk die thans zijn vastgesteld, uit zaakkundig oogpunt te herzien, opdat daarin eenheid van schrijfwijze wordt gebracht 3. de volgende Synode van advies te dienen over de vraag of het niet wenschelijk is het auteursrecht van de herziene Christelijke gebe den en Formulieren voor de Gereformeerde Ker ken in Nederland te verzekeren en, zoo ja, op welke wijze dat zou kunnen geschieden en te vens in hare handen ter fine van advies advies te stellen de missive van de firma J. Brandt Zonen te Amsterdam en van de N.V. wijlen A. Jongbloed, uitgeverszaak te Leeuwarden. Dr. K. Dijk rapporteerde namens Commissie II over het verkenen van promotierecht aan de Theologische School. Dr. Dijk liet aan zijn rapport voorafgaan de voorlezing van een brief van Dr. G. Keizer, Curator der Theol. School, die mededeelde, dat hij zijn handteekening onder het rapport van Curatoren, terugnam. De Commissie kwam in haar rapport niet tot eenige conclusie, maar stelde voor, dat de Sy node zou uitspreken, welke van deze wegen de kerken moeten inslaan. Over dit voorstel ontstond een breede dis cussie. Achtereenvolgens voerden het woord Prof. Dr. S. Greydanus, Ds. K. Fernhout, Dr. W. A. van Es, Ds. W. W. Meynen, Ds. W. Breuke laar en de heer M. A. D. H. Schalekamp. Dr. K. Dijk beantwoordde de over het rap port gemaakte opmerkingen, waarna Prof. Dr. J. Ridderbos het standpunt van de meerderheid van Curatoren der Theologische School verde digde. Daarna voerden het woord Ds. J. Douma, Ds. C. B. Bavinck, Prof. Dr. T. Hoekstra, Prof. Dr. H. Bouwman, Ds. H. H. Schoemakers, Prof. L. Lindeboom, Ir. G. de Rooy, de heer J. v. d. Meulen Pz., Ds. H. Meijering, Ds. N. Duurse- ma, de heer J. Olthoff, Dr. H. Kaajan, Ds. J. L. Schouten, Prof. Dr. S. Greydanus en Prof. Dr. J. Ridderbos. Dr. K. Dijk deed mede namens Ds. K. Fern hout en Ds. W. Breukelaar een voorstel, waar over een breede discussie ontstond. Het woord voerden hieroverProf. L. Lindeboom, Prof. Dr. T. Hoekstra, Prof. Dr. H. Bouwman, Prof. Dr. S. Greydanus, Ds. J. Douma, Dr. W. A. van Es, Ds. N. Duursema, en na beantwoor ding door Dr. K. Dijk in tweede instantie Prof. Dr. T. Hoekstra, Ds. T. Gerber, Prof. Dr. A. Honig, Ds. H. Meyering en Prof. Dr. J. Ridderbos DRIETAL TE GrijpskerkH. J. Jager te Jutrijp-Hommerts. L. van Urk te Sexbierum. D. J. Velsink te Musselkanaal. TWEETAL TE Oudega (Sm.): J. C. J. Kuiper, Cand. te Haarlem M. Norg, Cand. te Zwolle. BEROEPEN TE Urk S. Wouters te Dronrijp. Oudega (Sm.): J. C. J. Kuiper, Cand. te Haarlem Sprang Cand. Joh. C. Hagen te Delf.t BEDANKT VOOR Ierseke en Haarlemmermeer (Oostzijde) P. van Strien te Veere. Het Promotierecht. Donderdagmiddag kwam op de Generale Sy node in behandeling het door de daartoe aan gewezen Commissie ingediende voorstel De Generale Synode, kennis genomen hebbende van de voorstellen inzake de instelling van het Doctoraat aan de Theol. School en van de desbetreffende rap porten van oordeel, dat de Kerken tot deze instel ling niet behooren over te gaan dan met ge noegzame eenparigheid constateerende, dat zulk een eenparigheid thans niet bestaat besluit le. onder deze omstandigheden over de in gediende rapporten geen beslissing te nemen en mitsdien de bovengenoemde voorstellen zoowel die tegen als die voor de instelling van het Doctoraat ter zijde te leggen 2e. hartelijk dank te betuigen aan de Cura toren en Hoogleeraren voor al den arbeid door hen in dezen verricht. De Commissie Ds. W. BREUKELAAR. Ds. J. DOUMA. Ds. K. FERNHOUT. Dr. T. HOEKSTRA. Ds. H. MEIJERING. J. OLTHOFF. Dr. J. RIDDERBOS. G. DE ROOY. H. SCHEFFER. J. WEERSTRA. Mede onderteekend door Dr. H. BOUWMAN. L. LINDEBOOM. Dit voorstel is met algemeene stemmen aan genomen. Middelburg's vraag op de Centrale Dia conale Conferentie. Middelburg stelde de vraag Is het toe laatbaar, dat een Diaconie er haar goedkeuring aan hecht, dat een arme der Gemeente behalve diaconalen steun ook nog steun ontvangt van een vereeniging, die buiten het Gereformeerd kerkelijk leven staat Aan de bespreking over deze vraag namen afgevaardigden uit Middelburg, Rotterdam, Amsterdam-Zuid, Scheveningen, Zandvoort, Delft, Katendrecht, Hilversum, Enschedé, Kam pen en Enkhuizen, alsmede de adviseur Dr. J. Hoek, van Den Haag, deel. Ten slotte werd na langdurige bespreking onder applaus aanvaard de volgende door Dr. Hoek voorgestelde conclusie ,,De Centrale Diaconale Conferentie, overwe gende, dat gevallen denkbaar zijn, dat de Dia conie haar goedkeuring niet behoeft te onthou den aan aanvullenden steun, die door vereeni- gingen buiten het Gereformeerd Kerkelijk leven geboden wordt, mits er waarborg zij, dat de Diaconie het opzicht over dergelijke ondersteun de personen of gezinnen behoudt, spreekt uit, dat de vraag der Diaconie van Middelburg te algemeen gesteld is om haar zonder meer ont kennend of bevestigend te beantwoorden." Wegens overweldige Synode-copy hiermee volstaan. Middelburg. D. SCHEELE. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) HERHALINGSOEFENINGEN TE BREDA IN 1930. Nu de herhalingsoefeningen weer voor de deur staan, heeft het Plaatselijk Christelijk Mi litair Verband te Breda de ontvangst van hen, die onder de wapenen komen en belang stellen in den geestelijken arbeid onder de militairen, wederom zoo goed mogelijk voorbereid. Tehuis voor militairen. Het schitterende, op 7 Augustus j.l. geopende nieuwe Tehuis voor Militairen, Keizerstraat 3a, d.i. aan het eind der z.g. Lange stallen, staat iederen dag voor U open. Een keer of 5 wordt er een bijzondere ontspanningsavond gegeven, o.a. wordt op Maandag 22 September de Land- stormfilm vertoond. Samenkomst van officieren en onderofficieren. Ter kennismaking en ter bespreking van onzen arbeid worden H.H. officieren en onderofficie ren uitgenoodigd tot een samenkomst in het Te huis voor Militairen op Maandag 8 September te 20.00 uur. Godsdienstoefeningen. 14 September. Hervormde Kerk, Groote Markt. 10.00 uur Ds. M. C. van Mourik Broekman. 18.30 uur Ds. J. H. H. van Beem (Afscheids- predikatie). Gereformeerde Kerk, Karnemelkstraat. 9 uur Ds. B. Telder. 10.30 uur Ds. Ringnalda. 17.30 uur Idem. 21 September. Hervormde Kerk, Groote Markt. 10.00 Ds. F. J. J. Loeff. 18.30 uur Idem. Gereformeerde Kerk, Karnemelkstraat. 9, 10.30 en 17.30 uur Ds. B. Telder. Godsdienstige Samenkomsten. Vanwege de Legerpredikanten, zal één Gods dienstoefening worden gehouden op Donderdag middag van 18 Septemer onder leiding van Ds. Ringnalda van Middelburg, de alhier gedurende de herhalingsoefeningen opgeroepen Reserve le- gerpredikant. Voorts is er op Dinsdag 16 September ten 19.30 uur een samenkomst in de Hervormde Kerk, waar als sprekers zullen optredenDs. F. J. J. Loeff, Ned. Herv. predikant te Breda Ds. B. Telder, Gereformeerd predikant te Breda; en de Edelachtb. Heer P. van Rees, Burge meester van Papendrecht met het onderwerp .Wilhelmus". Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd door een zangvereeniging, een soliste en een organist. We hopen van harte, dat hetgeen voor U, die hier tijdelijk onder de wapenen komt, wordt verricht, zal gewaardeerd worden door trouw bezoek aan het Tehuis en bij de samenkomsten, Gode ter eer en U tot rijken zegen. Het spreekt vanzelf dat onze arbeid nog al wat kosten met zich mede brengt, en waar onze kas bijna uitgeput is, doen wij ook een dringend beroep om financieelen steun, aan allen die be lang stellen in onzen arbeid. Indien ons van vele zijden eens een gulden of een rijksdaalder gezonden wordt, kunnen wij daar zooveel mee bereiken. Vergeet onzen peningmeester dus niet Zijn adres is A. van Harberden, Singelstraat 3 te Breda, postrekening No. 46702. Namens het Verband voornoemd, L. KEGGE, le Luitenant der Artillerie. C. J. FRAANJE, Sergeant der Infanterie (S.D.O.A.). Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op de advertentie in de Kerkbode van heden avond van de Gereformeerde Mannenvereeni- ging ,,Dr. Herman Bavinck" te Middelburg. Ve len verdiepen zich gaarne in de vraagstukken van het Gereformeerde leven. De Mannenver- eenigingen vinden overal meer en meer ingang en het ledental groeit over het geheele land bo ven onze verwachting. Ook in Middelburg zul len er ongetwijfeld velen gevonden worden, die én door studie én door uitwisseling van gedach ten willen medewerken aan de onderlinge op bouwing en verdieping der beginselen. Komt al len voorzoover gij nog geen lid zijt Vrijdag 19 September naar de vergadering waar Ds. D. Scheele een opwekkend woord hoopt te spreken. HET BESTUUR. Christelijke Volksbibliotheek te Middelburg. Zaterdagavond 13 Sept. a.s. van 7 tot 9 uur zal D.V. onze bibliotheek in de Consistorie der Noorderkerk weder geopend zijn. Het is ons een behoefte aan allen, die ons bij dezen arbeid het vorig jaar hebben gesteund, hiermede onzen dank te brengen, doch bovenal aan God, Die ons het eerste jaar na de oprichting zoo rijkelijk heeft willen zegenen. Het vorige leesseizoen werden door ons 2928 boeken uitgegeven, waar onder 173 behoorende tot de rubriek stichtelijke lectuur, 201 historische werken, 1969 ontspan ningslectuur en 585 kinderlectuur. De zomer- vacantie is door ons benut om de bibliotheek belangrijk met nieuwe werken uit te breiden en we hopen daardoor steeds meer te kunnen vol doen aan de eischen, die aan een goede christe lijke bibliotheek kunnen worden gesteld. Ook het aantal leden dat het vorige jaar van de bibliotheek gebruik heeft gemaakt, stemde tot dankbaarheid, toch meenen wij, dat, gelet op het groote belang voor ons en onze kinderen bij christelijke lectuur, en de zeer geringe leesprijs der boeken, dit aantal nog belangrijk kan worden uitgebreid. Wij hopen, dat steeds meerderen onder ons mogen gaan inzien, hoe noodig het is, uit ons gezin de dikwijls schoonschijnende, maar in den grond der zaak verderfelijke lectuur te weren. De invloed hiervan is vaak veel grooter dan oppervlakkig wordt gedacht. Het is daarom noodig dat door het christelijke boek ook voor ontspanning en ontwikkeling een ruime plaats in ons gezinsleven wordt ingenomen, waarop het recht heeft. Dat velen dit mogen inzien en lid worden van onze Christelijke Volksbibliotheek HET BESTUUR. OFFICIEELE BERICHTEN. Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad op 8 September 1930. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken. Jaarverslag Zondags- schoolvereeniging „Jachin". Zal circuleeren. Ver zoek van de afd. Middelburg van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding om een licht beeldenavond in onze Kerk te mogen houden op 8 October a.s. Wordt toegestaan. Verzoek van de Vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift om een aanbeveling van den kerkeraad voor een collecte langs de huizen te houden op 16 Sept. a.s. Wordt gaarne gegeven. Circulaire betreffende vertooning ter plaatse van de Java- Soembafilm. Wordt besloten daarop niet in te gaan, daar het grootste deel der gemeente, ook van de kinderen, deze film reeds in Middelburg heeft gezien. Agendum classicale vergadering. Afgevaardigd worden als primi Ds. W. F. M. Lindeboom en Oud. W. Louwerse. Sec. Oud. Joh. Wondergem. Kerkelijke stand. Met atte statie ingekomen van 's-Gravenhage-West Neel- tje P. Melis met doopattest van Gapinge Ca- tharina Joosse attestatie aangevraagd naar Ar- nemuiden door Cornelis Flipse en Francina Flipse geb. Versluis (Echtel.). Gedoopt: Pieter Lourens van J. Boone en Johanna Cijvat, Janna Wilhelmina van R. Dronkers en S. Wondergem, Jacobus van G. van Keulen en Dina Marinusse, Jan van W. Vogel en K. Corbijn. Rapporten. De brs. Wondergem en Melis rapporteeren over hun bezoek aan de J. V. ,,Pred. 12 la" br. de Wolf over zijn bezoek aan de M. V. „Sursum Corda". Brs. ouderlin gen rapporteeren over het huisbezoek dat ge daan werd. De Praeses deed 40 bezoeken. Diaconale Zaken. Inkomsten der Diaconie over de maand Augustus. Kassaldo 103.05. Collecten 232.23. Totaal 335.28. Uitgaven 198.41. Kassaldo met vorig saldo 136.87. De collecte voor de kerktelefoon heeft opge bracht 81.03. Het tekort is hierdoor voor '2/s gedekt. De kerkeraad spreekt de hoop uit, dat het ontbrekende door nagiften zal worden aan gevuld. Bij de rondvraag deelt de praeses zijn voor nemen mede om Dinsdag 16 Sept. a.s. de cate chisaties aan te vangen. Sluiting. De Scriba. L.S. E.k. vergadering van de Classis Goes D.V. op 16 October a.s. Punten voor het agendum in te zenden vóór 27 Sept. a.s. bij odnergetee- kende. Namens de roepende kerk van Goes, J. JONGEPIER, Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N N. f 2,voor de diaconie f 1,voor de kerk f 1,voor ons Rusthuis. Van een zuster voor de kerk 50 stuiveis (f 2 50) Met dank. D. Scheele. ZENDING. V 1 i s s i n g c n. Met haltelijken dank ontvangen van Micntje Snijders een mooie doos zilverpapier; van de jongens van A. Steketee en Mina van der Werf 137 halve centen en een pakje zilverpapier; van Rina Minderhout een zakje zilverpapier en van Pitt en Sineke Vader 18 halve centen, 2 nikkels en een pakje zilverpapier. Namens de Zendings-Commissie, W. Karreman, penningm. Middelburg. In dank ontvangen van mej. M. f 1.uit het busje van mej. S. de E. f325, door tnsschenkomst van ds Scheele f 1 25 van br. de V. 150 stuivertjes, 100 li c. gelijk f8 Namens de Commissie, L A. Tange, Penningm. Middel b n r g De f ch> ijver(ster), zich noemende mede-pelgrim, van het in de collecte gevonden briefje aan het aires van één der broeders Diakenen, wordt namens onze Diaconie verzocht zich bij den scriba, br. P. Schoonaard, te vervoegen. De Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN, Geref. Jongelingsver Dr. Lülzen Wagenaar, Middelburg Afd A 0. T. 21 22. Gelijkenissen, vr. A. Vroon. M. 0. 14 A Barmhartigheid, vr. J. Wiegel. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd A. G. B. Art. 8 Dat God ccnig is enz. vr. C. Alewijnze. V. G. Schets 29. Waar het thans om gaat. vr. W. Graafhuis. Trouwe opkomst zeer gewenscht. Afd. B Openb. van Joh Hfst. 4. M. Pouwelse. Kerkgeschiedenis Art. 9. P. Wisse. Propagandaverg. der Geref. Mannenvereeniging Dr. Herman Bavinck op D V 19 Sept. a s in het gebouw der C. J. M. V. Singelstraat alhier, aanvang 's avonds 8 nar. Opwekkende rede van ds. D. Scheele. Onderwerp art. 3o Ned. Geloofsbelijdenis door dhr. P. Melicfste. Toegang vrij. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg Gew. Gesch. De Ballingschap. Schets 33, Oud-Tes Geloofsleer. De bestemming van den mensch. B. en B. 7 Juni 1929. Meisjesvergadering „Nuuia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. Maatje Riemen?. Na de pauze vrij* werkzaamheden. Vergadering van half 7 tot half 8. Consistorie Gasthuiskerk. Alle meisjes van 12-14 jaar hartelijk welkom. Afd. II. Bijb. Gesch. Leintje Kingmans. Vrij onderwerp F. Roosse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 14 SEPTEMBER 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den II. Doop in de Gasthuiskerk. Collecte Theol. School. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Snheele 2 uur ds. J. D. van Ginhoven 6 uur dr. S. O. Los Lutherschc Kerk 9.30 uur ds. J. D. van Ginhoven (Znidsingel) te Vledder. Noorderkerk 9.30 uur dr. S. 0. Los te Den Haag. 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O de Bruijne Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Koudekerkc 9 en 2 uur ds. A. C. Hejjj 7 uur ds. W. F. M. Lindeboom Rede voor de J. V. St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. P. van Strien 2 uur Lezen eener Leerr. Otislkapellc 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. C. Haartsen te Nieuwe Pekela. Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. van Strien Vlissingcn 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Brui: issc 10 en 5 uur ds. Joh. den Boer Cand. L. Batelaan te Bodegraven. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geers lijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur dr. J. van Lonkhuijzen Kamperland 9, 2 en 6 uur dr. C. Veltenaar te Tholen. Nieuuerkeik 9 30, 2 en 6 uur dhr. van Burgeier te Driebergen. Oostcrland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur ds. J. Spoelstra te Anna Jacoba Polder Sch are j dijk e 2.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaiie 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur ds. W.M leCointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. J. van Nes te 's Gravenhage. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur KapJle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur Góes 9.30 en 6 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. G. Elshove te Rotterdam, 's Gravenpolder 10.30 en 2 30 uur Lezen eener Leerr. HeinkcnszaDd 10 en 2 30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Cand. A. H. Oassoren te Broek. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstia Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE 3 XEL. Aardenburg 9.30 uur 6 nur Axel 9.30 en 2.30 nar Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur De Meisjesvereeniging Doet wel aan allen enz. hoopt a.s. Maandag 15 Sept. haar vergaderingen weer te beginnen. Het Bestuur. Lezen eener Leerr. ds. H. Z. de Mildt ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. H. Z. de Mildt te Renkum. Bed. H. Av. 2.30 uur ds. H. Z. de Mildt Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Schoondijke 10 uur ds. D. J. de Vries Gedachtenisrede 50-jarig bestaan der kerk. 3 uur ds. D. J. de Vries Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaaroslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3