Predikbeurten V. U. voor hun arbeid en dienst der Geref. Kerken. Prof. Dr. T. Hoekstra stelde namens Commis sie II een conclusie voor inzake de zekerstelling van het bezit van de eigendommen der gezamen lijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Na kleine wijziging werd de conclusie als volgt vastgesteld 1. zeven deputaten te benoemen met op dracht a. een onderzoek ter bevoegder plaatse in te stellen aangaande de rechtspersoonlijkheid van de gezamenlijke Geref. Kerken in Nederland. b. indien het resultaat van dit onderzoek naar hun oordeel niet bevredigend is, maatrege len te ontwerpen, waardoor het eigendomsrecht van de bezittingen der gezamenlijke Geref. Ker ken in Nederland juridisch gewaarborgd is en zooveel mogelijk moeilijkheden bij en een even tueel schisma zullen kunnen worden vermeden. 2. Tot deputaten voor deze zaak te benoe men om de volgende Synode van advies te die nen Prof. Dr. H. Bouwman, Ds. J. L. Schouten, Ds. W. Breukelaar, Ds. D. Pol, Dr. K. Dijk (sa- menroeper), Prof. Dr. A. Anema en Mr .G. H. A. Grosheide. De heer P. Rijsdijk rapporteerde namens Com missie IV over de kosten der deputaten voor de Zending onder de heidenen en mohamme danen. Op voorstel der commissie werden deputaten onder dankzegging gedechargeerd. Verder rapporteerde de heer Rijsdijk over het punt „Zendingsstudie der Studenten". Overeen komstig het advies van Commissie IV werd be sloten aan deputaten op te dragen, uit de Gene rale Kas voor de Zendingsstudie onder de stu denten van beide inrichtingen weder een bedrag per jaar uit te trekken. Aan Dr. Pos te Djokjakarta werd per radio telegram mededeeling gedaan van zijn dezen morgen gevallen benoeming. Ds. J. A. C. Rullman rapporteerde namens Commissie IV over Wonosobo. Overeenkomstig het concept-voorstel van Zendingsdeputaten, overgenomen en aangevuld door Commissie IV werd besloten 1. Nogmaals uit te spreken, dat op grond van den historischen band tusschen de Gerefor meerde Kerken in Nederland en het Zendings terrein Wonosobo, en de gelegenheden, die daar thans voor de Zending bestaan, dit Zendingster rein niet losgelaten mag worden. 2. Goed te keuren, dat de Kerk te Delft en de andere Kerken van Zuid-Holland (noordelijk gedeelte), met het oog op de zware eischen, die het Zendingswerk te Solo aan deze Kerken stelt, het Zendingsterrein Wonosobo loslaten. 3. Het Zendingsterrein Wonosobo ter ver ging over te geven aan de Kerk te Heeg en de met haar in de Zending medewerkende Kerken van Friesland onder de navolgende bepalingen a. te Wonosobo moet het Zendingshospitaal worden gesticht waarvoor de Regeering subsidie heeft toegezegd b. de kosten voor den bouw en de eerste in richting van het hospitaal zullen komen voor re kening van de Generale Kas der Zending, voor zoover deze kosten niet uit de voor dit doel aanwezige gelden, de subsidie der Regeering en de hiervoor nog inkomende gelden, kunnen wor den gedekt c. de vaststelling van de plannen voor den bouw en de eerste inrichting, alsmede van de begrooting, zal geschieden in overleg met en onder goedkeuring van de Deputaten der Gene rale Synode voor de Zending d. de rekening en verantwoording voor den bouw en de eerste inrichting moet door de de putaten van de Generale Synode voor Zending worden goedgekeurd e. voor de kosten der geregelde verzorging van dit Zendingsterrein, zoowel wat betreft den Medischen dienst, als den Hoofddienst en den Schooldienst, zal de Kerk te Heeg en de met haar samenwerkende Kerken in Friesland wor den gesteund met een bedrag uit de Generale Zendingskas, gelijk staande aan 90 van de daarvoor op de begrooting vastgestelde bedragen met dien verstande evenwel, dat deze verzor ging aan de Friesche Kerken niet meer zal mo gen kosten dan 2000 per jaar en dat derhalve het percentage van de subsidie uit de Generale Zendingskas eventueel verhoogd moet worden, wanneer de kosten voor de Friesche Kerken de 2000 zouden te boven gaan f. de begrooting van ontvangst en uitgaaf voor de verzorging van dit terrein zal elk jaar worden vastgesteld in overleg met de deputaten van de Generale Synode voor de Zending ter wijl bij deze deputaten telken jare ook zal wor den ingediend een afschrift van de goedgekeurde rekening en verantwoording g. elke Generale Synode zal, gehoord het advies harer deputaten voor de Zending, het maximum van het bedrag der ondersteuning voor deze Zending vaststellen overeenkomstig de ge bleken behoefte, doch met dien verstande, dat het percentage van 90 niet kan worden ver laagd en wat voorts als sub e. is gestipuleerd niet kan worden gewijzigd zonder bewilliging van de Kerk te Heeg en de met haar samen werkende Kerken. 4. Alle kerken dringend uit te noodigen een collecte te houden voor het hospitaal te Wono sobo binnen één jaar en de te benoemen depu taten op te dragen de kerken, die alsdan geen collecte hebben ingezonden, op te wekken, dit alsnog ten spoedigste te doen. 5. De te benoemen deputaten machtiging te verleenen, de Kerken van Friesland te steunen met zoodanige subsidie als hun billijk zal voor komen, met dien verstande echter, dat deze sub sidie een bedrag van 20.000 niet zal mogen te boven gaan. 6. De handelingen van deputaten in deze aangelegenheid verricht goed te keuren, en bij zondere waardij uit te spreken voor hun velerlei bemoeiing om deze zaak tot een goed einde te brengen. Ds. Breukelaar rapporteerde over het punt „Zendingsbureau' Overeenkomstig het voorstel van Commissie IV werd besloten 1. tot de oprichting en instandhouding van een Zendingsbureau over te gaan. 2. de uitvoering daarvan op te dragen aan de te benoemen deputaten voor de Zending on der de volgende bepalingen a. dat het bureau moet worden gevestigd in een centraal gelegen stad b. dat onder dit bureau zal worden samen gebracht wat in het Zendingsrapport te dezer zake is genoemd en wat verder naar het oordeel der deputaten daarvoor geschikt zal worden geacht, terwijl de stukken van bijzondere waarde moeten worden geborgen in een brandvrije kast of kluis c. dat de deputaten zijn gemachtigd onder verantwoordelijkheid van de volgende Generale Synode het personeel, dat voor dit bureau noo- dig is te benoemen en te instrueeren en d. dat voor de kosten van het bureau mag worden beschikt over een bedrag uit de Gene rale Kas der Zending tot ten hoogste 3000. per jaar. Ds. G. J. Breukelaar rapporteerde namens Commissie V over dit verslag. Na een enkele wijziging werden de conclusies als volgt vostge- steld le. de Geref. Kerk van Brussel dank te zeg gen voor den arbeid, door haar verricht 2e. aan de Kerk van Brussel de ambtelijke behartiging van de geestelijke belangen der ver strooide Gereformeerden in Frankrijk-Noord tot de e.k. Generale Synode op te dragen 3e. aan de kerk van Brussel toe te zeggen een schadeloosstelling voor het afstaan van den dienaar des Woords tot een bedrag van 1000.- 's jaars, plus een vergoeding voor reis- en ver blijfkosten tot een maximum van 500.'s jaars. 4e. De kerk van Brussel te verzoeken op de eerstvolgende Generale Synode verslag van haar arbeid uit te brengen en rekening en verantwoor ding te doen. TWEETAL TE Urk H. Wiersema te Oldehove. S. Wouters te Dronrijp. AANGENOMEN NAAR Bruinisse J. P. Linger, Cand. te Haarlem. BEDANKT VOOR O. en W. Souburg H. R. Pel te Suawoude. Westmaas P. van Strien te Veere. Beroepbaar. Cand. A. de Ruiter is van nu af bereid een eventueel beroep uit de Geref. Kerken in overweging te nemen. Zijn adres is Giessendam B 274, of Kampen Broederweg 2. Goes. Het was voor de Geref. Kerk van Goes, en tevens voor de Classis Goes een gewichtige ure, toen Zondagavond de nestor der Gereformeerde Kerken in de classis Ds. R. J. v. d. Veen, uit Goes, afscheid van zijn gemeente nam, die hij 34 jaar als predikant heeft gediend. Was er Vrijdagavond bij de ingebruikneming der nieuwe kerk een groote menigte aanwezig, nu was de schare schier nog grooter. Van de in <jle buurt liggende zusterkerken (die des avonds nooit dienst hebben) waren talrijke personen per. auto of fiets naar Goes gekomen, om deze plech tigheid bij te wonen. Er waren over de duizend personen aanwezig. Na de gebruikelijke opening en gebed, sprak Ds. v. d. Veen eerst een kort persoonlijk woord. Het is voor hem een ure van beteekenis, nu hij den herderstaf neerlegt, die hij 34 jaar geleden, 24 April 1896, hier in Goes opnam. Het is hem een wonder en genade van God. Spr. zal niet veel verhalen van deze 34 jarige periode, ofschoon de verzoeking hiertoe groot is. Waarom zal hij gevoelige snaren aan raken Er zijn blijde en droeve dagen geweest. Hij zal op dezen laatsten avond geen blz. uit zijn levensboek scheuren, maar het Woord Gods bedienen, waarvoor hij tot tekst koos Hebr. 13 2122 De God nu des Vredes, die den grooten Herder der schapen door het bloed des eeuwigen testaments uit de dooden heeft weder- gebracht, namelijk onzen Heere Jezus Christus, die volmake u in alle goed werk, opdat gij zij nen wil moogt doen, werkende in u hetgeen voor hem welbehagelijk is, door Jezus Christus, omwelken zij de heerlijkheid, in alle eeuwigheid. Amen. Als thema werd gesteld de Voorbede des Apostels om volmaking, waarbij twee pun ten naar voren werden gebracht, le. Van wien de Apostel de vervulling van deze bede ver wacht. 2e. Wat in die bede van Hebreeërs ge vraagd wordt. Met stille aandacht werd de schoone uitwerking van dit tekstwoord beluis terd. Nadat gezongen was Ps. 6814 en 17, richtte Ds. v. d. Veen zich tot het Dag. Bestuur der stad Goes, dat vertegenwoordigd was door Burgemeester G. A. Hajenius, secretaris Van Ballegoyen en wethouder Mr. Goedbloed en dankte dit college in het bijzonder voor den steun bij den bouw der nieuwe kerk ontvangen. Daarna wendde hij zich tot de talrijke afgevaar digden der zusterkerken der classis Goes. Dit is voor spr. een moeilijk oogenblik, om zich van de classis los te maken. Hij dankte voor het groote vertrouwen, steeds in hem gesteld, door de talrijke afvaardigingen aan hem opgedragen. Voorts tot Ds. Heij, van Koudekerke, die na mens de Zeeuwsche Kerken tegenwoordig was. Verder tot den kerkeraad en tot de gemeente zelf. Spr. heeft de gemeente lief en heeft veel met haar doorleefd. Met groote liefde voor haar gaat spr. heen. Gaarne had hij zijn cchtgenoote meegenomen, God wilde het echter anders. Haar graf blijve in de hoede der gemeente achter. Met een ernstige bede tot de catechisanten om zich trouw onder de lessen van den consulent Ds. A. Scheele te voegen, besloot spr. Onder diepe stilte en groote ontroering verliet Ds. v. d. Veen den kansel, welke thans door Br. M. Quakkelaar beklommen werd, die op hartelijke wijze den scheidenden leeraar dankte voor zijn trouwen arbeid en wenschte hem namens de ge meente een blijden levensavond toe en verzocht de gemeente hem toe te zingen Ps. 121 4. Ds. A. Scheele sprak namens de classis Goes een woord van warmen dank. Burgemeester Hajenius wenschte ook Ds. v. d. Veen, namens de stad Goes, een blijden levensavond toe, en sprak persoonlijk nog een afscheidswoord. Ds. Heij sprak namens de Zeeuwsche Ker ken, die hem noode zullen missen. Ds. v. d. Veen had in Zeeland een leidende positie. Zijn verricht werk zal in dankbare herinnering blij ven. Met Ps. 7211 werd deze plechtigheid gesloten. Diep onder den indruk verliet de scha re het kerkgebouw. Van de gelegenheid om af scheid te nemen met een handdruk werd door velen gebruik gemaakt, wel een bewijs dat ge meente en leeraar met elkaar diep verbonden waren. Plaatsverdeeling. De tijd is daar, dat in Kampen de Westerkerk in gebruik zal worden genomen. Daar het stelsel van verloting in de kerk geen aanbeveling verdient heeft de com missie besloten dat zij, die een plaats begeeren voor zich en hunne gezinnen, deze kunnen kie zen en opdat ook deze keuze naar orde en regel zal gaan, zal zij geschieden naar den leeftijd van de hoofden der gezinnen, en wel zoo dat de oudste de eerste keuze heeft over alle plaat sen der kerk, en zoo vervolgens. Blijft nog over de plaatsgelden. Gaarne had de Commissie de plaatsen gratis toegewezen, maar gezien het groote tekort, dat dreigt, kan dit niet. Men zal nu twee niet te hooge uniformprijzen van alle plaatsen aannemen, die door alle leden wel betaald kunnen worden. Voor deze moeilijke vraag staat ook de kerk van Middelburg. OFFICIEELE BERICHTEN. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 12 Sept. a.s. Tijd en plaats als gewoon. De Secretaris. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 4 September 1930. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 26 broeders. Praeses opent de vergadering, leest Filip. 4 vers 17 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken een schrijven van de Vereeniging ter verspreiding van de Heilige Schrift inhoudende een verzoek tot aanbeveling van een collecte aan de huizen, wordt ingewil ligd, een schrijven van het comité der Java- Soembafilm, verwezen naar de Zendings-Com- missie, een schrijven van American Acousticon and Dictograph-Compagny inzake kerktelefoon, verwezen naar de commissie van Beheer Agen da Classisvergadering, afgevaardigd worden primus Ds. D. Scheele en Br. Sanderse, als se cundi de broeders Pouwer en Van Swigchem. Het Heilig Avondmaal zal D.V. worden ge houden op Zondag 28 September a.s. in de Gasthuis- en Noorderkerk, in de laatste ook des avonds. Op den voorafgaanden Zondag zal voor bereiding worden gehouden. Bij gehouden censura morum blijkt dat geen der broeders bezwaren heeft. Woensdagavondcommissie een aangevraagde huwelijksbevestiging wordt toegestaan, drie aangevraagde attestaties aanvaard, vier aange vraagde attestaties en twee doopattesten toege staan. Rondvraag Namens de Diaconie wordt ver zocht Zondag a.s. voorbede te doen voor de te houden Centrale Diaconale Conferentie. Hierna wordt overgegaan in vergadering smal. Ingekomen stukken een schrijven van de kerk te G. in handen gesteld van de Evangeli satie-Commissie een ingekomen attestatie voor onderzoek in handen van wijkouderlingeii' ge steld een schrijven van een broeder in handen van wijkpredikant en wijkouderling gesteld, een verzoek van een broeder om zich met zijn gezin onder het opzicht van de kerk te stellen, zal door wijkouderlingen worden onderzocht. Na bespreking wordt besloten bij drie dien sten in één kerkgebouw, alleen na den laatsten dienst in de consistoriekamer te eindigen met dankzegging. Volgende week sectie en 25 September a.s. smal. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. De Kerken der Classis Middelburg worden beleefd verzocht op a.s. Classisvergadering te storten de 2e bijdrage voor de Hulpbehoevende Kerken, voor elke Kerk als volgt Arnemuiden 25.Domburg 7.50 Ga- pinge 10.Grijpskerke 27.50 Koudekerke ƒ30.Meliskerke ƒ30.Middelburg 137.50; en W. Souburg 40.Oostkapelle 20. Serooskerke 45.St. Laurens 20.Vee- re 22.50 Vlissingen 60.Vrouwepolder 20.Westkapelle 5. J. LOUWERSE Wz., Penningmeester. Gapinge, Sept. 1930. Ondergeteekende hoopt D.V. volgende week zijn catechisaties te hervatten. Dinsdag 56 uur meisjes uit de stad beneden 16 jaar. 7.308.30 uur meisjes uit de stad van 1618 jaar. 8.309.30 uur meisjes uit de stad boven 18 jaar. Woensdag 78 uur jongens beneden 16 jaar. 89 uur alle jongens boven 16 jaar. Plaats Noorderkerk. Trouwe opkomst direct gewenscht. Ik mag zeker rekenen op de medewerking der ouders. Onze jeugd is het zaad des Verbonds. D. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Van een mijner oud-catechisanten ontving ik f 10,— voor onze nieuwe kerk. Hem zeg ik hartelijk dank. Zijn meeleven was een verkwikking. Door N. N. een br. uit Zeeland, werd aan den kerkeraad te Middelburg f 50 gezonden voor ons hospitaal. Hem wordt bij dezen geantwoord dat penningmeester is de Heer C J. Hondins, Vlasmarkt te Middelburg, doch ondergeteekende is altijd bereid giften te ontvangen en af te dragen. Ook voor deze gift zijn wij dankbaarmogen er meerdere volgen. D. Scheele. In dank ontvangen door bemiddeling van de fam- v. Sighem te Westkapelle, van hun op 11 Juni over leden dochtertje Kaatje, verzameld op haar ziekbed f 5,— waarvan f '2,50 voor de Zending en f 2,50 voor het Hospitaal. Ds. J. E Visser. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd A. G. B. Art. 8. Dat God eeuwig is enz. vr. Alewijnse. V. G. Schets 29. Waar het thans om gaat. vr. W. Kingmans. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. 0. T. 26. Israël verlost, vr. C. de Rijke. K. G. 10. Voortgang der Reformatie, vr. J. de Poorte. M.V. „Meisjesroepingu, Middelburg. Gew. Gescb. Schets 10 N. Testament. Joh. 4 1—42. Geloofsleer. De bestemming van den mensch schets 34 B. en B. 7 Juni 1929. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 7 SEPTEMBER 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Gasfhmskerk 9.30 nnr ds. D. Snbeele 6 nnr ds. J H. Telkamp Noorderkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp te Utrecht. 2 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. J. E. Visser te Domburg. Arnemuiden 9 30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur ds. P. J. 0 de Biuijne 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. Boon te Amsterdam. Koudekerke 8 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 unr ds. K. Veen Oostkapelle in de Herv. Kerk 2 en 6 uur ds. E. Douma Serooskerke 9 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Cand. L. Batelaan te Bodegraven. Veere 9.30 en 2 unr ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Job. den Boer Bruinisse 10 en 5 uur dr. J. van Lonkhuijzen Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. R. Bakker ber. pred. te St. Pan eras. Geers lijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kampei land 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkeik 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 cn 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9. iü en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5 30 uur Lezen eener Leerr. Zonnemai-e 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE TH O L EN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur ds. W.M leCointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. C. Diemer te Hilligersberg. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9 30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur Cand. M. B. v. t. Veer ber. pred. te Zevenbergen, 's Gravenpolder 10.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2 30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Cand. A. Bosjes te Schermerhorn. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2 30 uur ds. G van Heiningen CLASSE 3 XEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende te Kamperland, ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. E Mobach te Haarlem. Voorber. H. Av. ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3