t KERKNIEUWS Predikbeurten FAMILIE BERICHTEN PLAATST UWE IN DE volk het gerucht, dat de Calvinisten in het stuk van het Avondmaal ..qualijk" leerden en dat hun gevoelen streed tegen de Confessie van Augs burg die in Duitschland door zoovele vorsten aangenomen was. Men waarschuwde dat het aannemen van de Calvinistische dwaling het land in grooten nood zou brengen, maar dat men bij het aannemen van de Augsburgsche Confessie de hulp van alle Duitsche vorsten te wachten zou hebben. Zelfs de Roomsche wethouders mengden zich in het geval en lieten verluiden, dat er geen vrede of rust in het land zou we zen, als men de Augsburgsche Confessie niet aannam. De Gereformeerden, die zich over deze agi- gatie toch wel eenigszins bezorgd gingen maken, verzochten nu aan den bekenden prediker Jan Arendsz „dezen slag door toegeven en rekkelijk heid te breken". En hij heeft aan dit verzoek ook voldaan. Op een Zondagmorgen in de maand October 1566 las hij van den kansel het tiende en dertiende artikel van de Augsburgsche Confessie, die handelen over het gebruik van de Sacramenten en het Avondmaal, openlijk aan de gemeente voor. Hij vermaande daarna zijn hoorders, dat zij zich toch niet door achterklap en onware beschuldigingen zouden laten diets maken, alsof er bij hen eenig verkeerd gevoelen werd gepredikt en zelfs verzekerde hij met na druk, dat de Gereformeerden niets leerden, dat met de zooeven genoemde artikelen in strijd was. Die krasse uitdrukking zou bijna den indruk kunnen wekken, alsof Jan Arendsz hier in zijn conciliante houding tegenover de Lutherschen zóó ver ging, dat hij feitelijk het Gereformeerde gevoelen verloochende. Maar de historie-schrij ver Brandt, die dit feit vermeldt, trekt toch deze slotsom niet. Volgens hem zou deze uitdrukking zoo zijn op te vatten, hetzij dat Jan Arendsz hetgeen hij van het Avondmaal zeide, verklaarde naar hetgeen hij den inhoud der Schrift achtte te zijn, te weten, het teeken den naam latende behouden van het beteekende, óf dat hij, de woorden nemende voor de opvatting van de Lutherschen en zijn gevoelen behoudende, hen in 't hunne wilde dulden, omdat hij het verschil niet zoo groot achtte, dat men zich daaraan had te stooten. In elk geval blijkt uit deze bijzonderheid, die wij ontleenden aan een rede, die wijlen Prof. Rutgers indertijd gehouden heeft over Calvijns invloed in de Nederlanden, hoe ver de Gere formeerden bereid waren hun Luthersche mede christenen tegemoet te komen, al waren er het zij volledigheidshalve opgemerkt ook ande ren die, vooral om de felle houding die de Lu therschen vaak tegenover de Gereformeerden aannamen, van een dergelijk breed standpunt niets hebben moesten. Eigenaardig is, dat nu, vier eeuwen later, een dergelijk verschijnsel, zij het onder heel andere vormen, nog is waar te nemen. Want men kan zonder vrees voor tegenspraak zeggen, dat er onder Gereformeerden heel wat meer waardee ring is voor Luther en diens levenswerk, dan onder de Lutherschen voor Calvijn en het zijne. Amst. Kb. BEROEPEN TE Ierseke P. van Strien te Veere. Boornbergum: H. Post, cand. te Hollandscheveld O. en W. Souburg H. R. Pel te Suawoude. Haarlemmermeer O.Z. P. van Strien te Veere. Zwartebroek M. B. van 't Veer te Goes. BEDANKT VOOR Den Helder J. Meijer te Hoogeveen. Nieuw kerkorgel. Voor de in aanbouw zijnde Gereformeerde Kerk aan het Hofplein te Middelburg, is aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes een or gel besteld, met 2 klavieren en vrij pedaal, te bouwen volgens pneumatisch systeem, met elec- trische windvoorziening. Het front wordt ontworpen in overleg met den architect der Kerk, en het is de bedoeling, dat het instrument gelijk met de ingebruikne ming der nieuwe Kerk, zal worden in dienst gesteld. Zondag werd in de ochtendgodsdienst oefening der Geref. Kerk van Batavia Dr. H. Holtrop, gekomen van IJmuiden, als tweede pre dikant, in de vacature-Ds. J. C. Rullmann, be vestigd door Ds. J. Ubels. De gemeente zong den nieuwen predikant toe Psalm 119:9. Des avonds verbond Dr. Holtrop zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie over vers 7 van het le hoofdstuk van het Boek der Openbaringen van Johannes„Ziet, Hij komt met de wolken, en alle oog zal Hem zien, ook degenen die Hem doorstoken hebben en alle geslachten der aarde zullen over Hem rouw bedrijven". In een gloedvolle rede toonde Dr. Holtrop uit den inhoud dezer woorden het thema zijner Evangelieverkondiging aan de komst van Christus door de eeuwen heen naar Zijn volle openbaring op den „dies irae, dies illa", den laatsten dag. Vooral in Indië, waar het gevaar groot is, dat men door een materialistische levenshouding het gezicht op den grooten gang der wereld gebeurtenissen verliest, zal de Evangeliepredi king steeds weer moeten heenwijzen naar den komenden Christus. In zijn toespraak tot de gemeente verklaarde de nieuwe predikant verheugd te zijn, zich aan deze gemeente te mogen wijden, vooral aan dat deel, hetwelk verstrooid en in de eenzaamheid zit. Namens kerkeraad en gemeente heette de Heer H. Geerlings Dr. Holtrop welkom de ge meente zong op zijn voorstel den nieuwen pre dikant toe Ps. 134 3. Beide malen was het kerkgebouw op Kwi- tang stampvol. Dinsdagavond heeft de gemeente gelegenheid op een ontmoetingssamenkomst na der kennis te maken met den jongen predikant. De Gutenberg-Bijbel. Voor anderhalf millioen dollar aan Amerika verkocht. De beroemde Gutenberg-bijbel uit het kloos ter St. Blasien, Schwarzwald, een van de mooi ste op perkament gedrukte en in drie banden gebonden exemplaren, is aan Dr. Otto Volbehr te New York verkocht. Gisteren is de bijbel, die meer dan 400 jaar in het bezit van het klooster was geweest, op het Amerikaansche gezantschap te Weenen aan den kooper overhandigd. Dr. Volbehr heeft haar onmiddellijk weer verkocht aan de Congresbibliotheek der Vereen. Staten voor een bedrag van anderhalf millioen dollar. („H.Bld.) De Gereformeerden in Ned.-Indië. De classis Batavia der Geref. Kerken heeft in haar jongste te Batavia gehouden vergadering beraadslaagd over een plan tot het voeren van Zending onder de Chineezen van Midden Java. Met algemeene stemmen werd besloten dit werk gemeenschappelijk aan te vatten. Medegedeeld werd dat pogingen worden aan gewend om precken over Indië radiografisch uit te zenden met een particulieren zender. Tot institueering van een kerk te Pematang Siantar, die een eigen predikant zal beroepen en tevens het verstrooide werk op Sumatra zal ter hand nemen, werd besloten. De volgende vergadering zal 1, 2 en 3 Juni 1931 te Djocja worden gehouden. Ook daar de Zending tot meerdere ontplooiing. Een unicum. Veere's pastor ontving niet minder dan drie beroepen. Wij wenschen hem sterkte toe. Zondag mocht de Geref. Kerk van De Glind haar eersten predikant sedert haar open baring, 26 Dec. 1916, in Cand. G. Zeyl, geko men van Sneek, ontvangen. Cand. Zeyl werd dien morgen bevestigd door den consulent, Ds. W. L. Korfker van Barneveld, met een predi cate over Spreuken 13 17b. Aan de handop legging nam men den bevestiger mede deel Ds. H. B. Visser, van Noordwijk-Binnen. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwen pre dikant staande toe Ps. 134 4. Zondagavond deed Ds. Zeyl zijn intrede, spre kende over Jes. 55 811. Toegezongen werd Ps. 118:7. De belangstelling was zeer groot. Onder de talrijke aanwezigen werden o.m. op gemerkt afgevaardigden der genabuurde Ker ken van Amersfoort, Barneveld, Scherpenzeel, Voorthuizen en Zwartebroek, de heeren Donner en Pikma voor het Bestuur der Rudolphstichting, de heer de Graaf van Oegstgeest namens het Bestuur der Mr. J. P. Adolphstichting en B. en W. van de gemeente Barneveld. Calvin-Seminary te Grand-Rapids. Door den Heer Willam van Agthoven, lid der Chr. Geref. Kerk te Cincinnati, zijn, blij kens de „Grand Rapids Press", behalve andere (philanthropische) inrichtingen in Cincinnati, in zijn testament bedacht Calvin Seminary, Calvin College, beide te Grand Rapids het Christian Psychopatic Hospital, te Cutlerville het Bethes- da-Sanatorium voor t.b.c.-lijders te Denver de Zending onder de Heidenen en de Inwendige Zending, beide uitgaande van de Chr. Kerk in Noord-Amerika. Aan elk is 25.000 dollar ver maakt, te zamen dus 150.000 dollar. Enkele jaren geleden werd het bouwen van een hospitium voor Calvin Seminary en College te Grand Rapids mogelijk gemaakt door de rijke bijdragen van wijlen den heer Van Agthoven. Ook zulk een gift voor ons Hospitaal en het was er. Mooie legaten. Naar de „Standaard" verneemt, heeft de Ver- eeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag te Amsterdam twee belangrijke lega ten ontvangen, n.l. uit de nalatenschap van wij len Mej. S. M. Nussink te Zutphen 18040.73 en van wijlen Mevr. de Wed. Moei, geb. v. d. Vaan, te Nijkerk 34691.58. Voor den kansel. „Let op uw kleeding, zei Ds. Gildemeester, als ge eens zonder den „mantel der liefde", die veel bedekt, moet optreden geen fantasiekleu- ren of -kleeren op den kansel. Zorg voor uw gebarenspreid niet alle vingers uit, alsof ge aan den ouderling van dienst wildet demonstree- ren uw welverzorgde nagels. Let bij het voor lezen op de onzichtbare interpunctieéén tel wachten bij een komma, twee tellen bij een kommapunt en drie bij een punt. Spreek zuiver Nederlandsch en laat nooit merken, dat een Hagenaar „bekeurd" wordt door een mooie schilderij en „bekoord" door een agent van po litie. Zeg nooit „laat ons zingen vers 1 en 2, want dan gaat de gemeente misschien optellen en zingen vers 3 zeg dus de verzen 1 en 2 of het eerste en het tweede vers. Pas op voor valsche zalving, die sommige woorden kan ma ken tot melkwitte vloeken. Let op de verzor ging, ook van kleinigheden in den preekvorm en de kanselmanieren want al zult ge natuurlijk nooit opgeven ons winkeliersgezang, Gezang 117, (nering voor den winkelier, voor den koop man druk vertier)dit is toch waarheid de rechte prediker is altijd een echte heer, gentle manlike in al zijn manieren. Snoei uw preeken men zegt meestal te veel er is moed toe noodig om bepaalde gedachten te schrappen, opdat de preek niet te vol, te warenhuisachtig worde Hoed u voor valsche beeldspraak. Zorg ook naar je gehoor toe te komen, want het gehoor moet niet tot den prediker komen. De inleiding moet de sfeer scheppen van het tekstverband. Zijt ge klaar, lees dan de preek nog eens duch tig over met de pen in de hand En denk er omde preek mag nooit een causerie wezen, zoo, dat je van wal steekt in de vage hoop, na een uur „land" ontdekt te hebben. Heb steeds een thema, een bepaalde gedachte, die als een fuga het geheel beheerscht. Dan neemt de ge meente die mee naar huis. Leert van je voor beelden maar volgt ze niet blindelings na anders zal het van jullie gelden „de Egypte- naren verzochten het ook, en zij verdronken". Bovenstaande stuk lazen wij in het Gerefor meerd Kerkblad van Overijssel en Drenthe. Een stuk ter overdenking, dat ook ons wel iets heeft te zeggen. Middelburg. D. SCHEELE. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Dr. Westphal's „Jezus van Nazareth". Het zal den vrienden van Evangelisatie-werk zeker genoegen doen te vernemen, dat de derde druk van dit prachtig boekje, in October 1927 .verschenen, een zeer gunstige afname geniet. De eerste twee edities, in totaal 30.000 exem plaren, die in den oorlogstijd verschenen, wer den gratis uitgereikt aan onze jonge mannen, die onder de wapenen waren en er om verzochten. Van velen kwamen dankbetuigingen in met de mededeeling, dat het lezen tot zegen geweest was. Aangezien van verschillende zijden ge vraagd werd of er nog exemplaren te bekomen waren, besloot het Nederlandsche Comité over te gaan tot de uitgifte van een 3de druk, dit maal echter niet om ze weer gratis te versprei den, maar om ze voor Evangelisatie-doeleinden zonder eenige winst tegen den kostenden prijs te verkoopen. Boeken waarvoor iets betaald werd, hebben meer kans gelezen te worden, dan die welke voor niets worden aangeboden. En dat is het doel, dat verkregen moet worden. De vrees bestond echter, dat er niet voldoende koopers gevonden zouden worden. Met groote dankbaarheid kan worden meegedeeld, dat na anderhalf jaar reeds 11.500 boekjes verkocht waren. Vooral voor Evangelisatie- en Jeugdwerk worden ze veel gevraagd. Predikanten gebruiken ze bij hun catechisatie-onderwijs. Vereenigingen die onder militairen werken, blijken ze zeer te waardeeren. Ook Java behoort tot de goede afnemers. Toch is het gewenscht opnieuw de aandacht op dit boekje te vestigen. Het is een harmonie der vier Evangeliën. Voor het saamstellen hiervan werd het Evangelie van Lukas gebruikt en wer den de andere Evangeliën aanvullend er aan toe gevoegd. Zoo ontstond een harmonisch geheel, waar alle licht op den Persoon van den Christus wordt saamgetrokken. Door zijn vorm, zijn vele noten en toelichtingen lokt het boekje tot lezen en is voor Evangelisatie zeer geschikt. Een voordeel voor hen, die niet gewoon zijn den Bijbel te lezen is, dat in ons boekje alle gebeurtenissen en gesprekken slechts éénmaal voorkomen. Bij bestelling van minstens 10 stuks bij den Heer D. KING te Heemstede, postgiro 96024, worden ze portvrij geleverd a 0.60 per exem plaar. Voor particulier gebruik, zijn ze in den boek handel verkrijgbaar, in een mooi stevig bandje a 1.25. De uitgeefster hiervan is de N.V. Uit gevers Mij J. H. KOK te Kampen. Het Nederlandsch Comité A. J. DA COSTA, Amsterdam. Mevr. C. VAN EEGHEN—Van Marle. „Midduin", Aerdenhout. J. H. KOK, Kampen. Mej. C. M. E. KUYPER, Amsterdam. H. W. VAN MARLE Jr., Amsterdam. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN, Haarlem. L. J. VAN WIJK, Amsterdam. D. KING, Koedieflaan 62, Heemstede. OFFICIEELE BERICHTEN. Middelburg. Volgende week geen vergade ring van de Commissie van Beheer. De Secretaris. Middelburg. Donderdag 4 September zal een breede kerkeraadsvergadering worden gehouden. HET MODERAMEN. Middelburg. Zooals U allen wel bekend is, hebben we in het najaar een bazaar voor het interieur der nieuwe kerk. De datum is vastge steld op 7, 8 en 9 October. We hebben reeds aardig wat ontvangen en de gevormde kransjes zijn nog druk bezig om verschillende dingen te maken. Er is echter heel wat noodig en alles is dan ook hartelijk welkom. We zouden gaarne half September alles in ons bezit willen hebben. Mevrouw Scheele wil zoo vriendelijk zijn alles in ontvangst te nemen. We vertrouwen op uw aller medewerking. HET BESTUUR. Hulpdienst Meliskerke voor September. Ds. D. Scheele. Ds. P. v. Strien. Ds. H. A. Wiersinga. Ds. E. Douma of Ds. A. C. Heij. Dep. ad hoc. J. E. VISSER. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen voor de nieuwe kerk f 7 50 van een zuster der gemeente. D. Scheele. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van br. K. f 4,en van br. G- 320 halve centen. Namens de Commissie, L. A. ïange, Penningm. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. In dank ontvangen 2 kisten peren en 3 kisten bloemkool. Huiszoon, waarnemend Huisvader. Veere. Met dank ontvangen 3 guldev 10 cent gecollecteerd op de bruiloft van L. de Rijke en M. v. d. Bosse. De Zendingscommissie. Middelburg. Ontvangen collecten voor de Theologische faculteit der Vrije Universiteit van de Ger. kerken in de Classis Middelburg Arnemuiden f 13,90Domburg f 13,76 Gapinge f 8,70 Grijpskerke f 39,75 Kondekerke f 23,92 St Laurens f 18,49Meliskerke f 19,44 Middelburg f 123,31Oostkapelle f 12,52 Serooskerke f 37,— Souburg f 33,31Veere f 17,18 Vlissingen f 69,— Vrouwepolder f 17,26; Westkapelle f 5,83. De Classic. Correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 22 Augustus 1930. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg. Afd. A. en B. Zondag 24 Aug Gecombineerde ledenverg. 's av. 8V2 "tir in de consistorie Gastubiskerk. Onderwerp Bespreking concl isie contact commissie Bioscoopbezoek door den voorzitter. 4^a de pauzeHuishoudelijke zaken. T IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 24 AUGUSTUS 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Gasthuiskerk 9.30 uur dr. H Kaajan te Utrecht. 6 unr ds. D. Scheele Waalsche Kerk 930 uur ds. A. J Fancy (St. Pieterstraat) te Eindhoven. Noorderkerk 9.30 unr ds. D. Scheele 2 uur dr. H. Kaajan 6 uur ds. A J. Fanoy Arnemuiden 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur ds. J. E Visser Voorber. H. Av. 2 uur ds. D. Scheele Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur ds. P. J. O de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. Mobach te Haarlem. Kordekerke 8 en 2 unr ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 unr ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 uur ds. P. Deddens 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Deddens Serooskerke 9.30 en 2 uur ds C Lindeboom te Amsterdam. Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. N. Kruijswijk te Hilversum. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. N. Kruijswijk te Hilversum. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. ds. Job. den Boer Cand. A. H. Oussoren onder Akkerwoude. Lezen eener Leerr. ds. F. Staal ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d Ende Lezen eener Leerr. ds. H. de Lange te Ooltgensplaat. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Brouwershaven 9.30 en 2 unr Bruinisse 10 en 5 uur te Broek Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur GeersHijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemai e 9.30 en 2 uur CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 u. ds. D. J. B Allaart Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. J. Runia te Arnemuiden. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapdle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 10.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eenar Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolpbaartsdijk 10 en 2 30 uur ds. F Tollenaar te Den Helder. CLASSE AXEL. Aardenbnrg 9.30 en 6.30 uur ds. A. B. W. M Kok Axel 9.30 en 2 30 uur ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur ds. J. B. Vanhaelen Oostburg 10 uur ds D J de Vries 2.30 uur ds A. B. W. M. Kok Schoondijke lOuur Lezen eener Leerr. 3 uur ds D J de Vries Terneuzen 9 30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 unr ds. H. J. Kouwenhoven te Oegstgeest.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3