Predikbeurten m FAMILIE BERICHTEN PLAATST UWE IN DE zou er weinig liefde aan hem verloren zijn ge gaan. Zoo oud als ik word, vergeet ik dien avond niet weer. Wat hebben we met z'n beiden een zure din gen op moeten eten mijn broeder ouderling en ik. Mijn broeder ouderling was weinig van zeg gen. Maar wanneer hij iets zei, dan was het ook raak. Hij was een Nathanaël, een man zonder bedrog met een hart van goud, maar kort van stofkort aangebonden. We zijn dien avond gelukkig weer te boven gekomen. Wat is dat al een jaren geleden De Heere moet Zijn dienstknechten dikwijls als in den kuil der leeuwen bewaren. Sommige christenen kunnen hun ambtsdragers soms zoo knauwen en lurven. Wijlen Ds. Hoekstra sprak eertijds niet ten onrechte van domineesknauwers. Een eeretitel is dat niet. We hebben mijnheer van der Grim dien avond in allen gemoede onderwezen, wanneer er bij ons dan maar zoo weinig naar zijn zin was, dat hij dan niet beter kon doen dan zijn biezen te pakken, en dit dan liefst haastelijk te doen en verder zijn welvaart en zaligheid maar ergens elders te zoeken. Mijn ouderling vertelde hem, wat zijn moeder vroeger gewoon was te zeggen, wanneer haar kinderen ontevreden waren, met wat moeder voor hen gedaan had. Dan zeide zijn moeder „staat het jullie niet aan, zet het dan maar zeven voeten van je af want iets anders geef ik je nietik ben overtuigd, dat het goed is". En dat kon ze ook gerust wel zeggen. Want ze deed haar best voor de kinderen. Mijnheer van der Grim met zijn zure ontevre denheid is bij zijn onvolmaakte gemeente geble ven. Toen we buiten waren, zei mijn broeder ouderling „Zal ik u eens wat zeggen, dominee?" „Die ontevredenheid is anders niet dan een reactie van zijn geweten". Ge moest eens weten, hoe ontevreden de menschen spreken over dezen man. Zijn ontevredenheid over ons zou ver dwijnen als sneeuw voor de zon, wanneer hij meer zijn best deed, zich de menschen tot vrien den te maken, indien hij ze maar beter bediende. Hij was geen prompte zakenman, die de men schen waar naar hun geld gaf. Dit kwam later meer en meer uit. Daarom had mijn ouderling wel gelijk toen hij zeide„Zijn ontevredenheid is een reactie van zijn geweten". Er vielen vele aanmerkingen op hem te maken. Dat wist hij ook wel. En dat maakte hem tegen anderen zuur. Maar Van der Grim bleef Van der Grim. Er zijn zondaars, die zich niet bekeeren. En dan zoeken ze het kwaad bij anderen in plaats van bij zichzelf. Dat is wel jammer, vooral voor henzelfwant ze worden steeds zuurder. En anderen hebben er den last maar van. H. W. L.(AMAN) VIERTAL TE O. en W. Souburg J. Krüger te Elburg. A. J. Noorderwier te Westerbork. J. M. Spier te Dussen. H. R. Pel te Suawoude. BEROEPEN TE SleenJ. Overduin, Cand. te Zeist. Achlum T. de Boer, Cand. te 's-Gravenhage. Ambt-Vollenhoven (A.) en te Krabbendam A. H. Oussoren, Cand. te Broek onder Akker- woude. Ambt-Vollenhove (B.) H. Post, Cand. te Hollandscheveld. Westmaas P. van Strien te Veere. Metslawier-Niawier G. Biersteker te Suameer. AANGENOMEN NAAR Leeuwarden (4e pred. pl.) C. v. d. Woude te Schiedam. BEDANKT VOOR Ierseke P. M. Veldhuijzen te Paesens. ZwartebroekJ. v. d. Leek te Zaltbommel. Oudega (Small) P. M. Veldhuijzen te Paesens c.a. Lutjegast. Cand. K. A. Scheeres hoopt D.V. Zondag 7 Sept. a.s. intrede te doen na bevestiging door Ds. J. H. Koers van Oosterbeek. Ds. J. van Dijk hoopt Zondag a.s. te Duurswoude afscheid te preeken Zondag 7 Sep tember d.a.v. bij de Geref. Kerk van Schildwolde intrede te doen, na bevestiging door Ds. D. Prins, van Donkerbroek. St. Jacobi-Parochie. Cand. D. Hoornstra deed intrede met eene predikatie over 2 Thess. 3:1. Als bevestiger trad op Dr. A. Kuyper van Rotterdam, die sprak over Spreuken 13 17b. Ds. P. van der Werff hoopt D.V. Zon dag 14 September afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Boornbergum, om Zondag 21 Sept. d.a.v. te Ferwerd intrede te doen. Ds. G. Lugtigheid, gekomen van Schoon oord, werd Zondag bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Leens door zijn vader, Ds. J. Lugtigheid, van Uithuizermeeden, met een pre dikatie over 2 Petrus 5:2 en 4. Den bevestigde werd Ps. 134 3 toegezongen. Des middags deed de nieuwe leeraar intrede, sprekende over 2 Cor. 4:5—7. Cand. G. Melles, van Zwolle, hoopt Zondag 24 Augustus a.s. intrede te doen bij de Geref. Kerk van Wartena, na bevestiging door Ds. H. Hangelbroek, van Wirdum, en Zondag 31 Augustus a.s. bij de Geref. Kerk van Eerne- woude, na' bevestiging door Ds. H. R. Pel, van Suawoude. Ds. H. H. Schoemaker, Geref. predikant te Enumatil, herdenkt D.V. 20 Augustus a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Schoemaker, 3 April 1878 geboren, werd in 1905 candidaat aan de Theol. School te Kampen. Hij aanvaardde het predikambt te Hollandsche Veld en stond daarna te Wezep, Zwartsluis en sinds Mei 1925 te Enumatil. Te Rotterdam hoopt de Kerkeraad der Geref. Kerk in de eerste Septembervergadering het beroepingswerk weer ter hand te nemen. Ds. H. Alting, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Voorschoten, heeft zijn 80sten verjaardag gevierd. Hij was predikant achter eenvolgens te Waardhuizen, St. Anna Parochie, Emmen, Westbroek en Voorschoten. In laatst genoemde plaats verkreeg hij 3 Juli 1921 na 47- jarigen dienst eervol emeritaat. Ds. Alting is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Als afgevaardigde van de Part. Synode van Groningen naar de a.s. te Arnhem te hou den Generale Synode der Geref. Kerken zal, volgens de „N. Prov. Gron. Crt.", niet Ds. P. Bos te Stadskanaal, maar Ds. N. Y. van Goor te Zuidhorn de zittingen der Synode bijwonen. Te Charlois heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk de beschikking gekregen over een bouwterrein aan den Carnissesingel. De grond kost 18.000. Een vorig bouwplan kwam te kostbaar uit. De architect A. J. van Doorn te Rotterdam heeft nu bouwplannen in gereedheid gebracht, volgens welke het nieuwe kerkgebouw in totaal 1024 vaste zitplaatsen (beneden 826, gaanderij 198) krijgt. De vorm van het grondplan is een rechthoek met twee zijbeuken. De kansel met daarboven het orgel staat in de lengte-aslijn met aan weers zijden een zijbeuk. De hoofdingangen bevinden zich aan de beide zijgevels der kerk, dus niet zooals gewoonlijk vlak tegenover den kansel. De bijgebouwen bestaan uit een catechisatie lokaal voor 64 leerlingen, een kamertje voor predikant en diaconie met daaronder den kelder voor de centrale verwarming. Links van de or gelgaanderij nog een kamertje voor den orga nist en de motor voor het orgel, en eindelijk de kosterswoning. De kostenberaming is hoog stens 200.000 (orgel, meubilair, stoffeering enz. inbegrepen). De Gref. Kerk van Aalten hield eene collecte voor den nood der Zending op Nias. Deze collecte bedroeg 170.Volgens „de Graafschapper" is dezer dagen de volgende dankbetuiging ontvangen, welke was opgesteld in de taal der Niassers met bijgevoegde vertaling in het Duitsch Hilisimaetavo, 23.5.1930. Groet en dank voor de Gemeente van Christus te Aalten in Holland van de genen die uw gave ontvangen hebben, Ik, de Pandita Filemo, wien God als helper in Zijn arbeid naar Zuid-Nias gezonden heeft, ik dank u als vertegenwoordiger van alle Chris tenen voor uw geschenk, dat tot ons gekomen is als een middel om de gemeente Gods in Zuid- Nias te vergrooten, n.l. de geldsom van 172.77 gld. En ik dank ook God, Die u als instrument gebruikte om ons dat geld te geven. Eveneens hoop ik van God en onzen Heere Jezus Chris tus, dat uwe liefde, die gij ons hebt bewezen, tot een zegen in Zijne gemeente zij, evenals een maal de 5 brooden en de 2 visschen, die de Heere Jezus zegende, 5000 menschen spijzigde. Moge God u het goede, dat wij ontvangen heb ben, vergelden, opdat op u toegepast moge wor den, wat Hij eenmaal sprak „Wat gij een van mijne minsten gedaan hebt, dat hebt Gij Mij ge daan". Amen. Ik groet u allen in den Naam van onzen Heere Jezus Christus. Pandita Filemo. De „Open Poort" schrijft iets over het Evangelisatie-werk in België, dat zich steeds meer uitbreidt, 't Volgende is wel van belang „Vroeger was het werk meer beperkt tot wat de Geref. Kerk van Brussel op dat terrein ver richtte. In Antwerpen en ook in Gent werd ons blad verspreid, doch daarbij bleef het. De om standigheden waren van dien aard dat die broe ders aan een anderen vorm van arbeid niet konden denken. „Nu is alles veranderd In Antwerpen zoekt men in een volksbuurt naar een lokaal, waar het Evangelie kan worden verkondigd. In Mechelen tracht men een plaats van samenkomsten te vinden, waar de enkele Geref. gezinnen, die er wonen, kunnen samenkomen, en waar dan ook het Evangelie aan de Roomsche bevolking wordt gebracht. In Denderleeuw zien wij met den dag nieuwe bezoekers. Wij hopen dat er na enkele maanden weer een zeker aantal Roomschen be lijdenis van hun geloof in den algenoegzamen Zaligmaker zullen mogen afleggen. „Ons blad wordt nu met ongeveer drie dui zend exemplaren gratis onder ons volk ver spreid. In Gent werd het blad onder leiding van Ds. Ganzevoort in vele wijken uitgedeeld, zelfs op de markt worden ongeveer twee hon derd exemplaren uitgegeven. Gent betrekt voor gratis verspreiding duizend exemplaren van ons blad. Antwerpen en Mechelen zullen saam onge veer hetzelfde getal verspreiden. Wij beschik ken ook te Brussel en te Denderleeuw over een duizendtal exemplaren." Gezangen in Amerika. Van Dr. H. Beets, van Grand Rapids, lezen we over de jongste Synode der Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika o.m. het volgende in zijn „Missionary Monthly" „Wat ongetwijfeld vooruit wordt geacht door velen in den lande is het besluit om een artikel in de Kerkenorde zóó te wijzigen, dat men in de Chr. Geref. Kerk niet alleen de Psalmen Davids zingt in den openbaren eeredienst, maar ook door de Synode goedgekeurde hymns. Ze ker net zooals de Constitutie der Geref. Kerk het uitdrukt. Er waren er die vreesden, dat het Hollandsche element zulke wijziging niet zal goedkeuren. Doch als het gebeurt schuilt er mis verstand. Onze vroede en vrome vaderen te Dordrecht (1618'19) gaven verlof om naast de Psalmen ook enkele liederen te zingen. Se dert eeuwen staan die achter in ons Psalmboek. Welnu, dat deel des Dordtschen besluits wordt uitgebreid. Ook in Nederland heeft men uitge sproken in de Gereformeerde Kerken, dat het niet tegen Gereformeerd beginsel is om wat ge zangen te zingen. Denk aan het Dordtsch be sluit. Daarom zal ons volk daar ook wel mee instemmen op den duur, ons oudere volk. Prof. ten Hoor hield een prachtig en krachtig pleidooi voor zuivere Gezangen. En in de Engelsche taal zijn zulke heerlijke liederen, de Goddelijke Drieëenheid verheerlij kend, de Verkiezing bezingend, en vooral, den Heiland en den Heiligen Geest in hun werken grootmakend. Daarom achten wij de Synodale beslissing een gepaste aanvulling van den Psalm bundel. Een Commissie zal nu ook een bundel liederen kiezen. Moeilijk zal dat wel niet vallen. Reeds lag er een selectie, een uitgelezen bundel van prachtige liederen, voor de Synode. De United Presbyterians hebben mooie selecties achter de Psalmen. En Ds. H. J. Kuiper bracht een keurgave saam in zijn „New Christian Hymnal". Wat de Gen. Synode van Arnhem besluiten zal De Raad van de Geref. Kerk te Middel burg diende bij de a.s. Gen. Synode het voor stel in de volgende Generale Synode te houden te Middelburg, 't Werd werkelijk ook tijd, want na 1896 is dit niet meer gebeurd. Altoos weer hetzelfde verwijt. Onze hoofdredacteur citeerde in „De Heraut" uit het persverslag eener rede, gehouden door Ds. M. ten Broeke, Herv. pred. te Westeremden, let terlijk de volgende passage „Men heeft in 1834 de Afgescheidenen en in 1886 de Doleerenden uitgebannen, trouwe leden der kerk, die hun Heere liefhadden, menschen die groote offers voor de kerk over hadden." Deze eerlijke erkentenis was voor Prof. Kuy per aanleiding tot de vraag, of men nu van Confessioneele zijde niet eens zou ophouden met het onverdiende verwijt, dat de „afgescheidenen" en „doleerenden" eigenmachtig en eigenwillig de Hervormde Kerk hebben verlaten. Weerklank vond die broederlijke vraag niet. Althans, in een bidstond voor kerkherstel te Spijk (Gr.) is blijkens het verslag in „De Geref. Kerk" - door Dr. J. J. Woldendorp (na de opmerking dat de tegenwoordige orga nisatie gezien moet worden „als een oordeel Gods gelegd op onze kerk) het volgende gezegd: „Met dat oordeel Gods heeft men in 1834 en 1886 niet gerekend. Zij, die de Herv. Kerk in die jaren verlieten, hebben zich niet gebogen onder het oordeel Gods, maar zichzelven het brevet van „getrouwheid" uitgereikt en alle an deren van ontrouw beschuldigd. Maar wat zij „getrouwheid" noemen en voor „geloofsmoed" aanzien is niets anders geweest dan een weg kruipen van onder het oordeel Gods, een wan delen in een eigenwilligen weg inplaats van zich verootmoedigen voor God Gelijk men ziet, altoos weer hetzelfde on verdiend verwijt K.B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. Tijdens mijn uitstedigheid van 18 Augustus tot 28 September wende men zich voor ernstige ziektegevallen e.d. tot Ds. Scheele. RINGNALDA. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 21 Augustus a.s. hoopt onderge- teekende zitting te houden voor het in ontvangst nemen van de 2e helft van het classicale quotum: Arnemuiden 25.Domburg 7.50 Gapin- ge 10.Grijpskerke 27.50 Koudekerke 30.Meliskerke 30.Middelburg 137.50; O. en W. Souburg 40.Oostkapelle 20.Serooskerke 45.St. Laurens 20.Veere 22.50 Vlissingen 60. Vrouwepolder 20.Westkapelle 5. Noordsingel S 156a. C. P. POUWER. Classis Zierikzee. Voorloopig bericht. De classis Zierikzee zal D.V. vergaderen op Woensdag 17 September. Namens de roepende kerk, Dr. J. v. LONKHUIJZEN, Praeses. W. VOGELAAR, Scriba. Classe Zierikzee. Voor 't geval er zieken, behoorende tot een van de Geref. Kerken, in 't ziekenhuis te Noordgouwe vertoeven worden de kerken vriendelijk verzocht, daarvan onder- geteekende in kennis te stellen, die aan 't clas- sicaal-besluit bij deze herinnert. Ds. Z. HOEK te Zonnemaire. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gevonden in mijn brievenbus f 10.—, waarvan f 5.— voor de Kerk en f 5 voor de armen. Hartelijk dank. Ringnalda. Middelburg. Na afloop van de samenkomst op den laatsten Kermisdag, ontving ondergeteekende van een bezoekster f 0 50 voor den Evangelisatie- arbeid. Hartelijk dank. P. Loof. Ter neuzen. Ontvangen collecten uit de Classis Axel voor Hulpbeh Kerken in de provincie Aarden burg f 6.69, Axel f 61.20, Hoek f 13.91, Terneuzen f 47 52, Schoondijke f 24 36 en Zaamslag f 40 10. Collecte Geief. Kerk Terneuzen voor Evangelisatie N -B. en L. f 48 22. M. Riemens. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Dina, Frans en Maarten Jobse te Oostkapelle 160 halve centen en een pakje zilverpapier. Mej. C. Littooij. Molstr. Middelburg. Middelburg. In dank ontvangen van Mej. D. zilverpapier en capsulesvan Catrien Wattel zilver papier van de kinderen der school Gravenstraat zilverpapier, lood en capsulesuit het winkelbusje v. d. Slikke f 1,745 aan verkocht zilverpapier f 1, van een onbekende f 1,50 Namens de Commissie, L A. Tange, penningm. VEREENIGINGSL EVEN. De Geref. Mannen-Vereen. „Dr. Herman Bavinck" vergadert D.V. Dinsdag 19 Aug, 's avonds 8 uur, Consistorie Noorderkerk. Onderwerp: „Ware en valsche Mystiek", inl. dhr. A. Gast. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 17 AUGUSTUS 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Collecte voor Hulpbeh. Kerken in de Provincie. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda Jr. 2 uur ds. N. Willemse 6 uur ds. D. Ringnalda Sr. Luthersche Kerk 9.30 uur ds. N. Willemse (Zuidsingel) te Hoofddorp. Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda Sr. te Den Haag. 6 uur ds. D. Ringnalda Jr. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. P. Deddens. te Rijswijk. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur ds. P. J. O de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Koudekerke 8 en 2 uur ds. A. J. Fanoy te Eindhoven. St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Voorber. H. Av. 7 uur ds. N. Willemse te Hoofddorp. Rede Jong. Ver. Woensdag 2 uur ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Deddens Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. C Lindeboom te Amsterdam. Souburg 9.30 en 2 uur Cand. J. C. J. Kuiper te Haarlem. Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda te 's Gravenhage. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Voorber. H. Av. Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. den Boer Bruinisse 10 en 5 uur ds. Z. Hoek Bed. H. Av. en Dankz. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 u. ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. C. Vreugdenhil Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kap^lle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 10.30 en 2.30 uur ds. I. K. Wessels te Burum. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2 30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur ds. Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2 unr C.L.A.M, van Puijvelde te Zuilen, ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. J. Overduin te Zeist, ds D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. Thielen te Maassluis.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3