Predikbeurten leven na 1892 hartelijk toegewijde „meesters", die de wijsheid van het gissen kennen. Ik zie er gaarne menschen, die achter zich voelen niet den zweepslag van een rist moties over welk voorstel dan ook. Maar achter zich hebben het vertrouwen hunner Kerken, die niet op hun vooringenomen standpunt, maar op hun inzicht, geloof en ge weten hun liefde voor het geheel der Kerken rekenen. Maar waar ik de samenstelling onzer Synodes altoos nog op die vrije, d.w.z. niet-gebonden wijze heb gezien, voel ik iets voor hetgeen dezer dagen een achtenswaardige ouderling me beken de „Och, die heele motie-beweging ishij gebruikte den naam van een bekende winterkost. „Als de heeren op de Synode zijn, volgen ze toch hun eigen meening." Zoo is 't wel eenigszins, Amice. Maar als ik de grenzen van eigen autoriteit niet meer ken, zal ik te moeilijker mij naar de autoriteit van anderen voegen. Maar daarom is die motie-beweging ook zoo gevaarlijk. Ziet ge, dat het in den grond der zaak een gezagskwestie is 't Gezag der meerdere vergaderingen Zaandam. P. v. Dijk. BEROEPEN TE Zevenbergen en te Opperdoes Cand. M. B. van 't Veer te Goes. Helder J. Meijer te Hoogeveen. Grijpskerke Cand. H. Pestman te 's-Gravenhage. Oudega P. M. Veldhuizen te Paesens. AmersfoortS. Wouters te Dronrijp. AANGENOMEN NAAR Dwingeloo Cand. H. Zandbergen te Enschedé. Brummen Th. J. Mudde te Exloërmond. 's-Graveland P. Boes te Beetgum. BEDANKT VOOR SmildeJ. J. Bouwman te Almelo. Achlum, Appelscha, Bruinisse, Opperdoes, Sprang en Westmaas Cand. H. Zandbergen te Enschedé. Ds. J. Brouwer heeft Zondag j.l., onder zeer groote belangstelling zijn afscheid gepreekt als predikant der Geref. Kerk van Oude- en Nieuwe-Wetering. Hij had tot tekst Markus 13 37. Ds. G. Lugtigheid heeft Zondag j.l. van de Geref. Kerk van Schoonoord afscheid ge nomen met een predikatie over Deut. 33 27. Ds. Th. Delleman, van Giessen Oud- en Nieuwkerk, die het beroep naar de Geref. Kerk te Aalten aannam, zal D.V. 31 Augustus a.s. afscheid nemen van zijn tegenwoordige Gemeen te. De bevestiging te Aalten zal geschieden op Dinsdag 9 September d.a.v. door Ds. J. H. Don- ner, van Broek op Langendijk, terwijl de intrede is bepaald op Vrijdag 12 September 1930. Ds. J. W. Eggink hoopt Zondag 24 Aug. a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Willemstad en Zondag 31 Augustus intrede te doen te Geldermalsen. Als bevestiger treedt op Ds. J. Booy van Heinkenszand. Ds. P. van der Marei hoopt Zondag 24 Augustus a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Krabbendam en Zondag 31 Augustus d.a.v. intrede te doen te Driesum. Als beves tiger zal optreden Ds. A. Koning, van St. Lau rens. Te Zuidwolde (Gr.) is in den ouderdom van 50 jaar overleden Ds. H .Enserink, predi kant der Geref. Kerk aldaar. Ds. Enserink werd in 1905 predikant te He- teren. Hij diende achtereenvolgens de kerken Nieuwveen, Wilsum (Bentheim), Siddeburen en Onstwedde en sedert 1924 zijn tegenwoordige gemeente. Onlangs vroeg hij emeritaat aan wegens voort durende ongesteldheid. Te Driebergen is in den ouderdom van 71 jaar overleden Ds. H. N. Basoski, emeritus predikant van de Geref. Kerk van Moerdijk. Ds. Basoski werd in 1859 geboren. Eerst op gevorderden leeftijd kwam hij tot het predik ambt. Sinds 19 Juli 1908 was hij voorganger bij de Geref. Kerk van Moerdijk. In 1904 kwam hij op art. 8 tot het predikambt. 29 Jan. 1922 ontving hij emeritaat en vestigde zich te Drie bergen. Met Ds. Basoski is een man heengegaan, wiens leven en werken voor de Moerdijk van groote beteekenis zijn geweest. Hij was er de groote stuwkracht van de Gereformeerde actie, die er dan ook onder zijn leiding tot rijke ont plooiing gekomen is. Het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk van Westerlee werd vorige week in een samenkomst met de gemeente in gebruik genomen. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door Ds. J. Tijmes, die een toespraak hield over Psalm 92 2a „Het is goed, dat men den Heere love". De kerkeraad der Geref. Kerk van Kam pen heeft besloten tot verkoop van de Hagen- poortkerk. De Nieuwe Westerkerk zal binnen kort in gebruik worden genomen. Te Hazerswoude heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten tot den bouw van een nieuwe kerkeraadskamer, twee lokalen bij het kerkgebouw en een kosterswoning. De Classis Rotterdam der Geref. Ge meenten, vergaderd onder voorzitterschap van Ds. G. H. Kersten, heeft uitgesproken het lezen van preeken van Philpot als regel niet aan te bevelen. Hoewel die preeken menige leering en vertroosting bevatten, heeft Philpot toch den kinderdoop verworpen, terwijl dit feit ook niet op zich zelf staat. Ter 41ste Centrale Diaconale Conferen tie der Geref. Kerken, die Woensdag 10 Sep tember a.s. te Groningen staat gehouden te wor den, moeten vier comité-leden gekozen worden. De heeren F. J. Rietveld te Hilversum (voor zitter) C. van Venetiën te Roermond en B. van den Bosch te Meppel zijn, wijl zij niet in het diakenambt gebleven zijn, niet herkiesbaar. Ds. N. Buffinga, van Rotterdam, hoopt een referaat te houden over „Het principieele ver schil tusschen diaconalen steun en overheids steun". Voorts komen enkele vraagstukken aan de orde. De Diaconie van Amsterdam-West zond voor het agendum een vraag in Mag de Diaconie haar medewerking verleenen, opdat een onder steunde werk krijge, waaraan niet-noodzakelijke Zondagsarbeid verbonden is De Diaconie van Middelburg stelde de vraag Is het principieel toelaatbaar, dat een Diaconie er haar goedkeuring aan hecht, dat een arme der Gemeente, behalve diaconalen steun, ook nog steun ontvangt van een vereeniging, die bui ten het Geref. Kerkelijk leven staat De Diaconie van Zwolle deed de vraag: Voor wiens rekening komen de onkosten van aanleg en onderhoud der ziekentelefoon ten behoeve van leden der Gemeente, die deze kosten zelf niet kunnen dragen Eindelijk kwam van de Diaconie van Lange- slag de vraag inLigt het op den weg van een Diaconie aan een broeder der Gemeente een voorschot te geven voor een reis naar een ander werelddeel Zoo ja, op welke gronden kan het worden verdedigd Zoo niet, welke redenen kan ze dan voor een weigering bijbrengen Prof. Dr. H. Bouwman, Dr. J. Hoek en de redacteuren van het „Diac. Corr.blad" Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen en Mr. R. van Maare hopen de Conferentie weer van advies te dienen. De Diaconie van Groningen biedt aan den vooravond een ontvangstsamenkomst aan. Alle samenkomsten hebben plaats in de „Har monie". In Joego-Slavië verleent de Staat vooral in financieel opzicht voorrechten aan de Kerk, doch anderzijds matigt hij zich op Kerkelijk ge bied een ongeoorloofde zeggenschap aan. Zoo behoort het verkiezen van Kerkelijke leiders tot de rechten van de plaatselijke auto riteiten. De Minister schrijft het leerplan voor godsdienstonderwijs voor. Men schrijft aan de „Stand." Naar we vernemen heeft de Burgemeester van Antwerpen Frans van Cauwelaart de Protestantische markt- prediking op het grondgebied van Antwerpen verboden. Deze tijding is in Protestantsche kringen met diepe teleurstelling ontvangen, te meer, omdat, wat de Antwerpsche burgemeester doet, toon aangevend is voor het gansche Vlaamsche land. We hadden dezen maatregel van Frans van Cauwelaert, die in Holland vele vrienden telt, niet verwacht. Wel wisten we, dat deze burge meester R.-Katholiek is, doch we meenden ook, dat hij voorstander van gewetensvrijheid was. Voorzoover ons bekend, hebben de Protes tantsche marktpredikers geen aanleiding tot klachten gegeven. Ze hebben bij de straatprèdi- king meer hun kracht gezocht in de prediking van het Evangelie, dan in het aanvallen of af breken van de Roomsche Kerk. Relletjes kwa men hoogst zelden voor, zoodat voor een po litiemaatregel geenerlei aanleiding bestond. De Belgische grondwet waarborgt de vrij heid van godsdienst, en we vragen ons tever geefs af, hoe deze burgervader dezen maatregel daarmee kan rijmen. De Roomsche processie beweegt zich vrijelijk op Antwerpsche straten en voor Protestanten is marktprediking de eeni- ge wijze, waarop ze publiekelijk kunnen getuigen. Is het daarom billijk, dat de Protestanten in België met de communisten over één kam wor den geschoren Ook daar tegenstand Blijkens het „Kerkblad der Geref. Ker ken in Ned. Oost Indië" hebben de directies der S. S. en der N.-I.S., op haar lijnen 50 pCt. reductie afgestaan voor de bezoekers van de vergadering der Classis Batavia van Geref. Kerken. Het verleenen van reductie geschiedde op de volgende wijze Voor de heenreis wordt door alle deelnemers de volle vrachtprijs betaald. Ge durende hun reis vertoonen ze bij de eerste con trole door een hoofdconducteur behalve hun plaatsbewijs, het legitimatiebewijs, dat ze van hun handteekening hebben voorzien. De con ducteur vult dit in en geeft het terug. Dit in gevulde legitimatiebewijs wordt aan den scriba van de classis gegeven die daarvoor een vrij- biljet verstrekt voor het zelfde traject en dezelf de klasse, als voor de heenreis. De terugreis moet aanvangen uiterlijk op den 2den dag na het einde van de Classis. Van de eendaagsche kan geen gebruik ge maakt worden. Zou dat ook in Nederland niet mogelijk zijn K.B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. Middelburg, Men gelieve zich voor ernstige ziektegevallen uit mijn wijk tot 16 Augustus te vervoegen bij Ds. Ringnalda. D. SCHEELE. Ondergeteekende bericht hiermede aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 7 Augustus des voormiddags van 1112 uur in de consistorie der Noorderkerk zitting zal houden tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 1 Augustus 1930. D.V. 16 Sept. a.s. moet gestort o.a. eene col- I lecte voor de Kas Hulpbeh. Idioten enz. Dit rust op eene vergissing, want volgens Art. 13 van de Handelingen der Part. Synode van Zee land 1930 is vastgesteld, dat dit jaar voor die Kas geen collecte zal gehouden. Nu eene bescheiden vraag aan de broederen. Mag in overweging gegeven inplaats daarvan eene collecte te houden voor den evangelisatie- arbeid aan de Zuiderzee-werken Ieder is overtuigd van de noodzakelijkheid. K. B. S. Vergadering der Classe Tholen D.V. op Woensdag 3 September a.s. in het vergaderlo kaal te Bergen op Zoom, des v.m. om 9 uur. Stukken voor de agenda in te zenden voor Dinsdag 19 Augustus a.s. bij ondergeteekende. E. TANGE, Scriba. INGEZONDEN STUKKEN. De fietstocht der Middelburgsche Geref. Jeugd Centrale. Achter het gloednieuwe vaandel schaarden zich Zaterdagmiddag 26 Juli 'n goede honderd dertig wielrijders en -rijdsters om de voorge nomen fietstocht aan te vangen. 't Zonnetje, dat de geheele week uit zijn hu meur was geweest, lachte nu weer en vroolijk wapperde het oranje-wit-blauw voor de groote schare uit. Op Serooskerke sloot Ds. Lindeboom zich met een gevolg van een kleine 80 deelnemers en deelneemsters bij de stoet aan. Er heerschte een opgewekte stemming. Nadat men zich op Oranjezon wat verkwikt had en er een foto was genomen, sprak onder de Lindeboomen Ds. Lindeboom. Over de beteekenis van de jeugdjaren ging het, de jaren, waarin het fundament wordt ge legd en de levensrichting bepaald, een richting, welke slechts zeer sporadisch in het later le ven gewijzigd wordt. Gebouwd moet er, ge werkt ook op de Vereenigingen, in biddend op zien tot Hem, van Wien alle wijsheid neerdaalt. Deze „hagepreek" werd met groote belangstel ling aangehoord. Toen werd er weer opgezeten en ging het door vroon en bosschen richting Domburg, met steeds weer voor allen uit die vroolijk wappe rende driekleur. Krijgen we nu volgend jaar nog een vroolijk trompetsignaal er bij Op Domburg werd genoten van strand en duin, waarna langs de Seisweg de terugtocht aanving. Dankbaar en voldaan kwam de M. G. J. C. op het Molenwater aan, waar ze uit elkaar ging met de belijdenis op de lippen en zeker toch ook wel in het hart? dat het Gods naam is, die alle eer moet ontvangen, ook van de ze geningen dezen middag aan de Jeugdvereeniging geschonken. C. H. LUDIKHUIZE, Secretaresse. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN PARAKAN. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. B. W. de Kam te Vlissingen f 16.50. Mevr. S. E. Heij—Goslinga. Geref. Pastorie - Koudekerke. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt K 4 Adres voor terugzending van goederen den heer J. Volkers, koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. Middelburg. In dank ontvangen voor den Kerkbouw een gift a f 5.— en een gift a f25.— ge vonden in de Diaconie-collecte. C. van der Kleijn, boekhouder. SCHOOLHULP ZEELAND In langen tijd mocht ik niets verantwoorden. Nu zijn ontvangen 2 giften, nl. een van f 5.uit N. en een a f250 van mej. D. te Middelburg. Voor deze giften vriendelijk dank, waarbij mag gevoegdverder aanbevolen, want hulp is er altijd nog te bieden. A. Scheele. Kapelle-Biezelinge, 31 Juli 1930. V r o u w e p o 1 d e r. Een gift, collecte Geref. Kerk f 1 en uit het busje vae de kinderen der Chr. School f 1.45 voor het Hospitaal te Magelang, waar voor hartelijk dank. Namens de Zendings-commissie, M. v. d. Broeke Sz., Penningm. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van de kinderen der Chr. School in de Kasteelstraat f 11.63 en in de Paul Krugerstraat f 7.15s; van de 3e klasse der eerste school een doos zilverpapier en van de le klasse der tweede school een reuzendoos zilverpapier, theelood, capsules en postzegels, van Nellie en Anton de Bree een doos idem, vanLeuntje en Jan Heijstek 38 halve centen, een doos zilverpa pier en een pakje capsules en sigarenbandjes, van Stijntje, Koosje en Roelie Blaauw een doos zilver papier en van familie R. een jaargang Timotheus. Namens de Zendings-commissie, W. Karreman, Penningm. Middelburg. In dank ontvangen door bemid deling van ds. Visser opgespaard zilverpapier van Kaatje van Sighem van Westkapelle, die 11 Juni jl. overleden is Mej. C. Littooij, Molstr. 90. Middelburg. In dank ontvangen van N. N. f 2.50 voor de Kerkf 2.50 voor de Diaconie; f 1.25 voor de Zending met opschrift: 3-maandelijksche bij drage. D. Scheele. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 3 AUGUSTUS 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBDRG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Collecte aflossing kerk. Oasthniskerk 9.30 uur ds. H. H. Schoemakers te Kampen. 2 uur ds. J. C. Dagevos 6 uur ds. D. Ringnalda Luthersche Kerk 9.30 uur ds. J. C. Dagevos (Zuidsingel) te Ouderkerk a. d. Amstel. Noorderkerk 9.30 unr ds. D. Ringnalda 6 uur ds. H. H. Schoemakers Arnemuiden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur ds. A. Boekenoogen te Wijhe. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Koudekerke 8 en 2 uur Geen opgaaf ontv. St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. H. Schoemakers Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 6 30 uur ds. J. C. Dagevos Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Donma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. Krijger te Elburg. Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. CLASSE ZIERIKZEE. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. D. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. Joh. den Boer Lezen eener Leerr. ds. T. Bouma te Rijsenburg. Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9 30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN» Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geers lijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 5.30 uur Oosterland 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra ds. K. Spoelstra te Meeden. ds. A. Andree dhr. K. de Vries ds. J. W. Gunst te Oegstgeest. dr. C. Veltenaar Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES» Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. J. v. d. Berg te Capelle a. d. IJsel. 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur ds. A. Jansen te Langerak. Heinkenszand 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. J. v. d. Berg te Capelle a. d. IJsel. Yerseke 9.30 en 2 uur ds. C. M. Huizenga te Scharnegoutum. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. W. S. Pontier te Maasdijk. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdyk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL» Aan de Kerken in de Classis Goes. In de Korte Notulen van j.l. 10 Augustus staat vermeld, dat op de volgende yergadering .van Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondjjke 10 en 3 uur Donderdag 11 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. D. de Wit te 's Hertogenbosch, ds. J. B. Vanhaelen Cand. C. Boon te Goes, ds M. van Wijk te Bolnes, ds. M. van Wijk Huwelijksbevestiging, ds. S. Groeneveld ds. R. J. v. d. Veen te Goes. GEEFT UW ADVERTENTIES TER PLAATSING AAN HET ADVERTENTIEBUREAU VAN LITTOOIJ G OLTHOFF MIDDELBURG»

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3