Predikbeurten iï BEDANKT VOOR Sleen, Giessen O. en N. kerk, Oostburg en Schiermonnikoog Cand. E. T. v. d. Born te Renkum. Een vriendelijk verzoek uit België De Kerkeraad der Geref. Kerk van Antwer pen verzoekt predikanten, die een Zondag van hun vacantie in België doorbrengen en die ge negen zouden zijn een liefdedienst voor den klei nen kring van Antwerpen's Gemeenteleden, die te Mechelen wonen, te vervullen, zich te wen den tot den predikant van de Geref. Kerk van Antwerpen, Ds. H. J. Winter, 14 Delinstraat. Ds. J. Brouwer, predikant der Geref. Kerk van Oude- en Nieuwe-Wetering, hoopt 20 Juli a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. De a.s. jubilaris werd 23 Nov. 1864 te Nij- kerk o. d. Veluwe geboren. Hij bezocht het pro gymnasium te Harderwijk en het gymnasium te Amersfoort, waar hij in zijn eersten kerkelijken strijd gewikkeld werd en weigerde geloofsbelij denis af te leggen bij den modernen predikant. Te Nijkerk deed hij daarom belijdenis des ge- loofs. Ds. Brouwer studeerde daarna aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en vervolgens aan de Vrije Universiteit aldaar. Aan de Gem. Univer siteit heeft hij gestudeerd onder Van Toorenen- bergen, Matthes en Gunning, aan de V.U. volg de hij de colleges van Dr. A. Kuyper. In 1890 deed Ds. Brouwer zijn intrede te Naaldwijk en op 17 Dec. 1893 te Oude- en Nieuwe-Wetering. Einde van deze maand gaat Ds. Brouwer met emeritaat om zich te vestigen te Nigtevecht met de bedoeling de kleine Geref. Kerk aldaar zoo veel mogelijk hulp te verleenen. Te Ameide zal het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk op Woensdag 6 Augustus a.s. in gebruik worden genomen. In dezen eersten dienst zal voorgaan Ds. J. Dekker Hzn., van Lexmond. Te Ede werd gecollecteerd een gift van 500, waarvan 150 voor schuldaflossing, ƒ50 voor de Evangeiisatie en 300 voor het Evan gelisatiegebouw. Te Drachten-Noord werd door de Geref. Kerk een gift van duizend gulden ontvangen de helft voor de Kerk, de helft voor een te stichten Rusthuis. De Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika zal zich ter Generale Synode te Arnhem van de Geref. Kerken in Nederland doen vertegen woordigen door Dr. Y. P. de Jong, predikant te Grand Rapids (Michigan), die 4 Nov. 1903 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot Doc tor in de Godgeleerdheid gepromoveerd is. Als secundus voor genoemde vertegenwoordi ging is aangewezen Ds. J. de Han, eveneens van Grand Rapids, die omstreeks den bestemden tijd toch een reis naar ons land denkt te maken. In het verslag van een Gemeenteverga dering te Solo meldt men, dat het beroepen van een vierden missionairen predikant aan de orde is gesteld. Besloten werd, dat Dr. H. A. van Andel en Br. J. Beumer als gemachtigde van de Kerk te Solo in deze zaak zullen optreden. Soemba. In een te Assen gehouden ver gadering van Deputaten voor de Zending op Soemba, het Zendingsveld der Geref. Kerken in de provincies Groningen, Drenthe en Overijsel, deed de Kerk van Hoogeveen nadere mededee- lingen over het instellen van diensten naar Art. 19 der Zendingsorde te Pajeti. De kring zal het Maleische karakter laten varen en als Gemeente in de prediking en de catechisaties een Soenba- neesch karakter aannemen. De dringende behoefte aan een dienaar des Woords voor Oost-Soemba deed de Deputaten een Commissie aanwijzen voor samenspreking over deze zaak met Gedeputeerden van de Ge nerale Synode naar Art. 4 Zendingsorde. Na de ramp, die Soemba trof, schreef Ds. Lambooy een brief, waaruit het volgende wordt overgenomen Na de bandjir gaat zooveel mogelijk alles weer zijn gewonen gang. Alleen het Ziekenhuis is nog niet heelemaal op dreef, omdat daar nog teveel aan gedaan moet worden, waarvoor geen geld is. De schade is daar het grootst. Over particuliere schade praten wij niet, maar graag ontving ik spoedig een bedrag om de schade aan gebouwen e.d. te betalen. Ons huis moest grondig gerepareerd worden en opnieuw gewit, tevens het erf hersteld. Zoo ook de andere hui zen. In het Ziekenhuis echter was er veel meer. Een van de wanden van een mannenzaal was geheel ingedrukt. Putten met afdaken wegge spoeld, alle kasten en banken waren öf weg öf geheel stuk, uit de voorraadkamer waren 30 mud rijst vernield, niet gerekend de andere levens middelen die in voorraad waren, maar het ergst hadden geleden de huisjes van de getrouwde ver plegers, waarvan een groot gedeelte ingestort was en de woning van de ongetrouwde verple gers, die geheel in elkaar gezakt was. Veel ligt nu nog, omdat de gelden ontbreken, alleen het allerergste is hersteld. Aan de deputaten voor de Zending op Soemba is machtiging verleend om een plan voor de uitzending van nog een missionair dienaar des Woords naar Soemba voor te bereiden. Ook weer een bewijs, dat de Zendingsarbeid rijkelijk gezegend wordt. Dr. H. Slettenaar, uit Nijverdal vertrok ken wegens benoeming als Zendelingarts aan het Geref. Zendingshospitaal te Poerworedjo, is met zijn echtgenoote op de plaats van bestem ming gearriveerd en berichten, dat zij er zich zeer wel gevoelen en de arbeid hun voldoet. Dezer dagen las ik in een der Kerkbladen welk is me ontgaan het volgende „Drie dingen dienen wij te weten en te be hartigen. In de eenzaamheid moeten we waken over onze gedachten in het huisgezin over ons humeur in het gezellig leven of verkeer met menschen moeten we heerschen over onze tong." 't Kan eens nuttig zijn wie weet K. B. S. BOEKAANKONDIGING. Een echte Oranje door J. Lens. Uitgave Oosterbaan en Le Cointre, Goes, 1930. De komende vijftigste verjaardag van onze Koningin deed den Heer J. Lens naar de pen grijpen om een mooi verhaal te schrijven over het leven onzer Vorstin, dat bij Oosterbaan en Le Cointre bijzonder keurig werd uitgegeven. De prijs 75 cent is niet hoog als men bedenkt dat het boekje 125 bladzijden telt en vele mooie illustraties bevat. Bij afname in groote getallen wordt belangrijke reductie verleend. We hopen, dat dit werkje in vele duizendtallen onder de kinderen van ons volk zal verspreid worden. Zoo'n boekje heeft blijvende waarde. En niet beter kunnen we doen dan onze kinderen be kend maken met de schoone historie van het huis van Oranje. Neveldijk, uit het leven van gods dienstige dorpsmenschen door D. H. van de Vliet Wz. (D. Hogenbirk Jz.). Vierde vermeerderde druk. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen, 1930. We vonden reeds gelegenheid elders in onze Kerkbode te wijzen op de verschijning van den vierden druk van dit reeds bekend geworden boek en het ter lezing aan te bevelen. Over zielszorg zijn op onderscheiden ouder lingen-conferenties, in degelijke referaten al heel wat leerzame dingen gezegd. En het is goed, nuttig en noodig dat daarvan kennis wordt ge nomen en getracht wordt het in de practijk te gebruiken. Toch meenen we, dat nog meer dan uit zulke referaten te leeren is uit dit levende boek. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat men de bedoeling van den auteur niet aanstonds vat. Zoo'n misverstand is al openbaar geworden. Deze auteur is er niet één van twaalf in een dozijn. Hij heeft in sterke mate iets persoonlijks. Zooals bijv. ook Hein de Mat. Maar als het misverstand blijft dan ligt dat toch aan den le zer, die maar niet wil begrijpen, dat, wanneer in dit boek wel wordt gespot, dat niet is spot met „het heilige, maar om het heilige heilig te houden". Psalmen in den nacht, door P. De- volery, naar het Fransch door H. J. van der Munnik. N. V. Uitgeversmij. E. J. Bosch Jbz. Dit boek kunnen we, tot onze spijt, niet aan bevelen. We betreuren dit te meer omdat er in behandeld wordt een belangrijke episode uit het lijden en strijden der Hugenoten en de schrijver ongemeen talent bezit. Met oordeel des onder scheids gelezen kan dit boek dan ook niet al leen leering maar ook genot verschaffen. Even wel worden o.i. psalmen hier in verkeerd licht gezet, wanneer ze dienst moeten doen om te verheerlijken wat in heel veel gevallen geest drijverij was. Het was al erg genoeg, dat die Jean Peiraube z'n leven lang zich als liet be- tooveren door de ietwat geëxalteerde Florette, en dat beide niet luisterden naar de vermaning van haar oom Ds. Daniël Deleuze, dat zij op een dwaalweg waren en daarvan moesten terug- keeren. De preek door dezen gehouden bevat een gerechtvaardigde veroordeeling van wat de Hugenoten toen bestonden. En dat verkeerde mag niet voorgesteld als een gevolg van de be zieling, die er van de psalmen uitgaat. Enkele opmerkingen over Gerefor meerde Schriftbeschouwing door W. M. le Cointre V.D.M. Oosterbaan en Le Cointre, Goes. Onnoodig te zeggen, dat we ons verblijden over dezen herdruk in boekvorm van de artike len, die Ds. le Cointre in onze Kerkbode schreef over dit belangrijke en in onze dagen zoo ac- tueele onderwerp. De lezers zullen zich herin neren hoe daarin op heldere wijze verschillende vragen, die met het Schriftgeloof saamhangen, werden besproken. En wat in de herinnering al spoedig weer vervaagt, kan nu worden vastge legd door lezing en herlezing. Dit boekje mag zeker niet ontbreken in de bibliotheken van Geref. Mannen-, Jongelingen- en Meisjesvereeni- gingen. De Firma Oosterbaan en Le Cointre zorgde voor een artistieke uitgave. Gezelle Meerburg's Christelijke Ka lender voor het jaar 1931. Uitgave D. H. Littooij Az., Terneuzen. Van dezen kalender ontvingen we het proef- schild met prospectus. We zijn daardoor in staat mee te deelen, dat het schild voorstelt een ont moeting van Ruth en Boaz en dat voor de voor zijde der blaadjes medewerking werd toegezegd door Di. van Arkel, Boersma, Buffinga, Couvee, Van de Elskamp, Hamming, J. Hoek, C. N. Im- peta, Keizer, Knoppers, Laarman en Van der Werff. Ds. C. Kapteijn, Zendeling onder de Jo den, heeft de zorg voor de achterzijde. Als pre- mieboek wordt gegeven „Gevoegd naar Gods wil" door Gerry. Hou Zee. Eerste Christelijk Jeugd- jaarboek onder redactie van Q. A. de Ridder en P. J. Risseeuw. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen, 1930. Dit boek is een begin. Immers het eerste Jeugd-jaarboek. En dan een goed en hoopvol be gin. De redactie heeft hierin een dertiental bij dragen verzameld, die zonder twijfel alle jon gens en meisjes zullen boeien. En meer dan dat. Daar zijn leerzame bij zoo die over de aviatiek en „Wat onze handen kunnen maken". Andere, die het gemoed treffen, vaderlandsliefde wekken, Oranje-boven leeren roepen, de wilskracht sta len, de waarde van bedachtzaamheid doen zien enz. Van deze korte verhalen kan een groote kracht ten goede uitgaan. Laten de ouders hun kinderen, die over 't algemeen graag lezen, dit boek in handen geven. En die niet graag lezen, zullen hierdoor tot lezen komen. Het geld, hier aan besteed, brengt z'n rente wel op. Dit jaar- j boek moet er ingaan. HEIJ. Goud op Oranje door L. Penning. Naar wij vernemen is bij de N.V. Uitgevers maatschappij E. J. Bosch Jbzn. te Amsterdam ter perse een tot dusverre onuitgegeven werkje van den algemeen geliefden schrijver L. Penning. On der den titel Goud op Oranje, geeft L. Penning hier een populaire schets van het leven van H. M. Koningin Wilhelmina. Deze levensschets is geschreven korten tijd vóór het overlijden van Penning, en wordt uitgegeven ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de Koningin. In het werkje worden opgenomen verschillende foto's betrekking hebbende op het leven van Ko ningin Wilhelmina. OFFICIEELE BERICHTEN. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel, gehouden 15 Juli 1930 te Schoondijke. Art. 1. Namens de roepende kerk van Ter- neuzen opent Ds. Groeneveld de vergadering hij laat zingen Ps. 89 1, gaat voor in gebed en leest Psalm 119: 105112. Een woord van dank en blijdschap wordt ge sproken in verband met het bedanken van Ds. Vanhaelen voor het beroep naar Klaaswaal en Numansdorp. Art. 2. De lastbrieven worden nagezien en in orde bevonden. Alle kerken zijn wettig ver tegenwoordigd. Art. 3. Het Moderamen wordt aldus samen gesteld Ds. Post, Praeses Ds. Kok, Scriba Ds. Groeneveld, Assessor. Art. 4. De Notulen zijn gelezen en goed gekeurd. Art. 5. Ingekomen stukken a. De Handelingen van de Partic. Synode van Zeeland b. Een schrijven van de kerk van Medan, voor kennisgeving aangenomen c. Een schrijven van den Kerkeraad van Z. wordt besproken en behandeld. Art. 6. Art. 41 K.O. De kerken van Aarden burg en Oostburg vragen vacaturebeurten de kerk van Axel heeft een instructie wordt be handeld. Art. 7. De vacaturebeurten worden geregeld. Aardenburg zal geholpen worden in den Dienst des Woords in September door Ds. Groeneveld, in October door Ds. de Vries, in November door Ds. Post. Oostburg in September door Ds. Post, in October door Ds. Vanhaelen, in No vember door Ds. Kok. Art. 8. Verslag wordt gedaan van de Partic. Synode en van den arbeid der Zending. Art. 9. Voor de volgende classis behooren gehouden te worden de collecten voor de Theol. Fac. der V.U. en de Hulpbeh. Studenten, ter wijl de collecte voor het Zuiderzee-Comité, in- zooverre nog niet gehouden, bij de kerken wordt aanbevolen. Art. 10. Inzake tucht op doopleden wordt een beslissing genomen in overeenstemming met de bestaande Classicale regeling. Art. 11. Roepende kerk voor de volgende vergadering zal zijn de kerk van Oostburg. Ze zal D.V. gehouden worden 21 Oct. te Terneu zen, aanvang half tien. Art. 12. Het Moderamen voor die vergade ring zal zijn Ds. Vanhaelen, Praeses Ds. Post, Scriba Ds. Kok, Assessor. Art. 13. De rondvraag wordt gehouden. Geen bijzonderheden. Art. 14. De Korte Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Art. 15. De vergadering wordt met dankge bed gesloten door Ds. Post. Namens de Classis, S. GROENEVELD, Assessor. KORT VERSLAG van den Kerkeraad te Serooskerke, gehouden op Maandag 21 Juli 1930. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen stukken Aan de Kerken van Gie- sen-Rijswijk en Rossum zal een bijdrage worden gezonden voor kerkbouw. Indien door ongunstig weer het zomerfeest, georganiseerd door de Gereformeerde Jeugdver., op 9 Augustus a.s. op de Korenbloem niet kan doorgaan, wordt gaarne het kerkgebouw beschik baar gesteld. Aan het verzoek om een aanbeve ling voor een inzameling ten bate van de Blin- deninrichting „Wolfhezen" kan niet worden vol daan. Rapporten Br. Sturm rapporteert gunstig over zijn bezoek aan de Meisjesver. Sursum Corda. Brs. Ouderlingen rapporteeren over het huisbe zoek gedaan in 37 gezinnen. De Praeses deelt mee, dat 36 bezoeken door hem werden gedaan. Diaconale zaken. Besloten wordt, gelet op het advies van de Prov. Diac. Conferentie de Zeeuw- sche Hervormde Diaconessen-inrichting, jaar lijks te steunen met een bijdrage groot 50. voor de aanstelling van een zuster, die ook de leden onzer gemeente zal helpen, mits genoemde Vereeniging, aan den Kerkeraad overlegt een staat van ontvangsten en uitgaven. Rondvraag. Sluiting. De Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N. N. voor de V.U. f 1 50. Met dank. D. Scheele. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen .uit de Zendingsbusjes 2e kwartaalvan Jannetje de Bree f 1.75 van Sientje Hillebrand f3.96; vanPrina Riemens f 5.05 van Neeltje Sanderse f 3 60 en van Adriana Willemse f2 80, samen f17.16. Namens de Zendings-commissie, D. Willemse, Penningm. Middelburg. In dank ontvangen van de 1ste en 2de klas Christelijke School Vrouwepolder 1 groot pak capsules en zilverpapier Jan Teune, zilverpapier Piet Tange, zilverpapier; Mej. D. een zak capsules en een zak zilverpapier van br. A. f 4,f 2,— voor de Zending en f 2.voor het inrichten van het hospitaal, die ik ds. Scheele heb overhandigd en van Jans Mondeel een zak zilverpapier. Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. N.T. 20. Het doel van gelijkenissen, vr. J. Verhage. V.G. 2. De strijd om de wereld-heerschappij, vr. J. J. Fran^oys. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 27 JULI 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. L. E. Smilde Noorderkerk 9.30 uur ds. L. E. Smilde te Nieuw-Vennip. 2 uur ds. W. M. le Cointre te Bergen op Zoom. 6 uur ds. W. F. M. Lindeboom te Serooskerke. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. Mulder te Leeuwarden. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Grijpskerke 9 en 2 uur ds. J. Dijkstra te Haulerwijk. 7 uur ds. J. Dijkstra Zendingsrede. Koudekerke 8 uur ds. A. C. Heij 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. Mulder- te Leeuwarden. Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. C. Heij Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Dourna Bed. H. Av. en Dankz. 7 uur ds. J. Mulder Rede Jong. Vereen. Serooskerke 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur ds. D. Ringnalda Souburg 9.30 en 2 uur dhr. S. J. de Boer Hulppred. te Amstelveen. Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre te Bergen op Zoom. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur CLASSE TH Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. Joh. Booij te Heinkenszand. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. K. Spoelstra te Meeden. Tbolen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES, ds. Joh. de Boer ds. P. van Strien te Veere. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. J. F. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Cand van Burgerier te De Bildt. Cand. van Burgerier Voorber. H. Av. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek OLEN, Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Bed. H. Av. en Dankz. Kapelle-Biezelinge 10 uur Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. van der Veen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur ds. L Horvath Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Yerseke 9.30 uur ds. A. Scheele Bed. H. Av. 6 uur ds. A. Scheele Nabetrachting. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen Voorber. H. Av. CLASSE AXEL, Aardenburg 9.30 uur 6.30 uur Lezen eener Leerr. ds. M. van Wijk te Bolnes, ds. A. B. W. M. Kok Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk te Bolnes. Schoondijke 10 en 3 uur dhr. J. Hartekamp Theol. Cand. te Zutphen. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. B. W. M. Kok Axel 9 uur 2 30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3