Predikbeurten vestigen te Beetsterzwaag en daar de kleine Geref. Kerk te dienen. Ds. Koopmans werd 18 October 1868 geboren, studeerde te Kampen, deed 9 Nov. 1890 intrede te Langerak, vertrok vandaar in 1892 naar Ede (bij Dokkum) en verbond zich in 1899 aan de Geref. Kerk van Sneek. Bij herhaling maakte Ds. Koopmans deel uit van de Generale Synode. Rectificatie. Ds. Schoemakers te Kampen beklaagt zich over het bericht, ook in onze Kerk bode opgenomen, dat de Kerk van Kampen 20 maal heeft beroepen en dat ze even zoovele ma len een „bedankje" ontving. Het was niet 20 maal, maar 17 keer. Het beroepingswerk zal nu, in verband met niet-sluitende begrooting, stilstaan. Dat Kampen toch „De Heraut" meldt, dat de (roomsche) gemeenteraad van Geleen een subsidie van ten hoogste 5000 verleend heeft aan den Kerke- raad van de Geref. Kerk te Lutterade (L.voor de stichting van een kerkgebouw. Vreemde dingen gebeuren er toch, zei laatst iemand. Stel u eens voor, dat dit gebeuren kan in deze eeuw. Zou zoo iets mogelijk zijn geweest 100 jaar geleden Zeker niet. Onderstaand bericht leek ons van zoo hoog belang, dat wij het doorgeven. Den 16en Juli van het jaar 1890 werd door het Ned. Zendeling Genootschap Dr. Alb. C. Kruyt als Zendeling uitgezonden naar Posso (Midden-Celebes) De thans 61-jarige stond toen voor groote moeilijkheden, wat niet zeggen wil, dat deze er thans niet meer zijn. Maar Dr. Kruyt was de pionier van de Zending onder de Toradja en dat beteekent op Zendingsgebied enorm veel strijd en ontbering. Hij wist het vertrouwen der Toradja te winnen, waarbij een bewonderens waardig geduld werd ten toon gespreid. Onder den zegen Gods wist hij de grondslagen van het Toradja-heidendom zoodanig te ondergraven, dat na verloop van tijd de een voor, de ander na van de Toradja tot het Christendom over ging. Van Dr. Kruyt geldt in bijzonderen zin Die gelooven, haasten niet. Krachtigen steun ondervond hij bij zijn ar beid van zijn vrouw en van Dr. N. Adriani, die Dr. Kruyt's Werk aanvulde met zijn taalkennis. Zonder Dr. Adriani, die in 1926 overleed, zou de geschiedenis der Zending in Posso denkelijk anders geschreven moeten worden. Zeer zeker heeft Dr. Kruyt dit voor gehad, dat de Westersche invloeden langen tijd Posso voorbijgleden, maar dit neemt niet weg, dat zijn arbeid bijzondere moeilijkheden had, welke met taai geduld overwonnen moesten worden. Dr. Kruyt leidt nog steeds de gevechten te gen heidendom en Islam. Zoowel in het Zuiden tegen de mohammedanen als in het Westen te gen de bergvolken rukt het Christendom gesta dig voorwaarts en in het Oosten vragen de be woners zelfs Christenleeraren, om hen te onder wijzen in den weg ter zaligheid. (Rotterdammer) Zoo zegent God den arbeid der Zending. Zij het ons tot een spoorslag niet te vertragen. Tenslotte eene korte opmerking aller over weging waard in deze dagen. „Stille gehoorzaamheid. Hoe moeilijk zijt gij Aan den aardschen arts onderwerpen wij ons wel, maar hoe zwaar valt het geduldige patiën ten van den hemelschen Geneesheer te zijn En toch, Hij vergist zich niet. „Wat ik doe, is u thans te wonderbaar, maar gij zult het na dezen verstaan." K. B. S. OFFICIEELE BERICHTEN, KORTE NOTULEN van de vergadering der classis Goes op Donderdag 10 Juli 1930. 1. Namens de roepende kerk van Driewegen opent Ds. C. v. Schie de vergadering, laat zin gen Ps. 871, leest Ps. 87 en gaat voor in gebed. 2. Op verzoek zien Ds. v. d. Veen en Br. Bakker de credentie-brieven na, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig zijn vertegenwoordigd. Aan een diaken van Wemeldinge wordt keur stem gegeven. Baarland zond den secundus. Goes en Nieuwdorp hebben instructies. 3. Ds. van Heiningen van Wolphaartsdijk wordt een hartelijk welkom toegeroepen. 4. In het Moderamen nemen zitting Ds. A. Scheele, Praeses Ds. C. v. Schie, Scriba Ds. J. Koolstra, Assessor. 5. Notulen der vorige vergadering worden door Ds. J. Koolstra gelezen, en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 6. Een ingekomen stuk van de kerk van Medan wordt voor kennisgeving aangenomen. 7. Rapporten a. Van Ds. E. Beukema over de intrede van Ds. van Heiningen te Wolphaartsdijk. b. Van Ds. E. Beukema over den Evangeli satie-arbeid in België. c. Van Br. Douw over den Zendingsdag. Ontvangsten 303.585 Uitgaven 155.25 Batig saldo 148.335 Enkele wenschen worden geuit wat betreft den verkoop van programma's voor den volgenden Zendingsdag. d. Van Ds. E. Beukema over kerkvisitatie gehouden te Kapelle-Biezelinge en te Goes. e. Van Ds. A. Scheele over kerkvisitatie ge houden te Nieuwdorp, Borssele, Driewegen, Baarland, 's-Gravenpolder, Heinkenszand, Wol phaartsdijk, Wemeldinge, Kruiningen en Yerseke. Kerkvisitatoren worden voor hun werkzaam heden en de rapporteurs voor hun goed over zicht dank gezegd. f. Van Ds. A. Scheele over Zendingsaange legenheden. Gaarne zag hij, dat de kerken der classis het door hen verzamelde bedrag voor het hospitaal storten. 8. Emeritaatsaanvrage van Ds. R. J. van der Veen, Ds. Beukema en Br. Westveer zien de stuk ken na, welke in orde worden bevonden. Het concept voor emeriteering wordt voorgelezen. Verder zal deze zaak behandeld worden, als de Deputaten art. 49 ter vergadering zijn. 9. De kerk 'van Nieuwdorp vraagt en krijgt advies over een censuurgeval. Geadviseerd wordt voort te gaan tot de tweede kerkelijke vermaning in betrekking tot een broeder dier gemeente. 10. Aan de orde komt nu de instructie van de kerk van Nieuwdorp, waarin zij herziening vraagt van het betrekkingscijfer der classicale kosten. Geadviseerd wordt om op één van de vol gende vergaderingen met een voorstel te komen, waarin aangegeven wordt de grond, waarop zij de bepaling van het betrekkingscijfer 't meest wenschelijk acht. 11Regeling der vacaturebeurten 's-Gravenpolder Ds. v. d. Veen en Ds. Vonk. Wemeldinge Ds. Vonk, Ds. Beukema, Ds. Booij. 12. Onderzoek naar art. 41 K.O. wordt niet gehouden, omdat het rapport van kerkvisitatie zoo juist gelezen is. 13. Wolphaartsdijk dankt de predikanten der classis voor hun diensten tijdens het vacant- zijn der gemeente, en inzonderheid Ds. Beukema voor zijn consulentschap. De kerk van Kr. vraagt steun voor haar dia conie aan de andere diaconieën der kerken in de classis. 14. De Deputaten art. 49 K.O. zijn ter ver gadering gekomen en worden welkom geheeten. Ze zien de stukken na, die betrekking hebben op de emeritaatsaanvrage van Ds. R. J. v. d. Veen. Gesteund door de Deputaten wordt door de classis aan Ds. R. J. v. d. Veen op de meest eervolle wijze emeritaat verleend tegen 1 Sept. 1930. Ds. F. Staal spreekt namens de Deputaten tot Ds. v. d. Veen gevoelvolle woorden van afscheid. De praeses, Ds. A. Scheele, spreekt namens de Classis een hartelijk woord van weemoed en dank. 15. Goes vraagt Ds. A. Scheele als consulent tegen 1 Sept. wordt toegestaan. In verband hiermee wordt Ds. Koolstra vanaf dien datum consulent van Yerseke. 16. Goes verzoekt afvaardiging naar de in gebruikneming van haar nieuwe kerk op 28 Aug., en naar het afscheid van Ds. v. d. Veen op 31 Aug. Het eerste wordt opgedragen aan het mode- ramen, het tweede aan Ds. A. Scheele. 17. Daar dit de laatste maal is, dat de clas sis in het oude kerkgebouw vergadert, wordt de kerk van Goes dank gezegd voor het ge bruik der consistorie. Op de volgende classisvergadering moeten ge stort worden de collecten a. voor de Theol. Fac. der Vrije Universiteit b. voor de Hulpbeh. Kerken in de provincie c. voor de Hulpbeh. kerken in de classis d. voor de Prov. Diaconale Kas voor Hulpbeh. Idioten. Volgende vergadering zal D.V. gehouden worden op Donderdag 16 Oct. 1930. Roepende kerkGoes. 18. De korte notulen worden gelezen. 19. Ds. v. d. Veen spreekt nog een woord van afscheid. 20. Nadat staande gezongen is Ps. 72 11 en Ds. F. Staal in dankgebed was voorgegaan, sloot de praeses met hamerslag de vergadering. Op last van de classis Goes, J. KOOLSTRA, h.t. Assessor. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 17 Juli 1930. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 32 broeders. Praeses opent de vergadering, leest Ps. 43 vers 35 en gaat voor in gebed. Bij monde van Br. J. Joosse wordt Ds. D. Scheele als blijk van waardeering in verband met zijne beslissing, inzake het beroep van Rotter dam, een aantal boeken overhandigd. Ds. Scheele spreekt zijn dank uit en zegt dat het hem gebleken is zoowel voor als na zijn beslissing, dat er tusschen hem en de gemeente hartelijke banden bestaan. Notulen vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukkenEen schrijven van Br. I. de Wolff om hem in verband met de reorga nisatie, als secundis-organist der Hofpleinkerk eervol ontslag te verleenen, wordt hem dien overeenkomstig verleend. Woensdagavondcommissie een doopaanvrage toegestaan. De rapporten verband houdende met de gun ning van den bouw van het nieuwe orgel in de Hofpleinkerk worden besproken. De voorstellen der daartoe aangewezen commissie worden aan genomen. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. GEREF. KERK TE MIDDELBURG. Ingekomen met attestatie uitAardenburg, Sara J. C. van Overbeeke, „Gasthuis" Drie wegen, Jacobus Krijger en gezin, Noordsingel R 64 Geesteren-Gelselaar, Wilhelmina Tange, Jo- dengang R 230 Grijpskerke, Jacoba Schout, Noordsingel R 56 Meliskerke, Henderik Lou- werse, Vlasmarkt L 16; Serooskerke (W.), Joost Broerse, Kinderdijk P 95 Jacoba Provoost, Tramsingel E 4 Jacomina Ton, Loskade P 263 Souburg, Pieter Koole en echtgenoote, 't Zand Pieternella C. MaasAdriaanse, O. Vliss. Weg V 3 Surhuisterveen, Egbert H. Kuipers, Vliss. straat K 49. Ingekomen met doopattest uit t Amstelveen, Berend J. Selles, Stationsstraat P 44d; Feijenoord, Jacobus Meijers, Brakstraat O 268 Cornelis Tevel, Sleeperssingel Q 178 Vlissingen, Mari- nus A. Meeuwse, N. Vliss. Weg E 143a. GedooptJan J. v. d. Berge, Molenstraat O 109 Pieternella G. J. Bostelaar, L. Giststraat F 186 Suzanna Broerse, Kinderdijk P 95 Izak Hamelink, Kerklaan D 113; Gelina Jobse, N. Vliss. Weg E 158 Elizabeth de Jonge, Balans E 108 Lein Kodde, Nieuwlandsche Weg U 13 Sara Meliefste, O. Vliss. Weg E 199 Hendrik de Meijer, K. Geere K 366 Jacobus P. Pouwer, Nadorst S 250a Suzanna Puijpe, Schroeweg V 41a Laurens de Rijk, Noordweg S 214 Tan netje Sturm, Seisweg R 150 Marinus van Wal lenburg, Noordweg S 223g Sjoerd Westerterp, Noordsingel S 158a. Vertrokken met attestatie naarAmsterdam (W.), Willem C. Ruijtenburg en echtgenoote, Noordsingel S 199, Jasperina P. Quist, Markt C 11 Arnhem, Frederika E. van Bommel, Veer- sche Singel S 42a Domburg, Leonora Dronkers, Stationsstraat P 44 Eindhoven, Jacob Wat- tel, Schroeweg Gapinge, Maatje Dingemanse Maas, O. Vliss. Weg V 3 Koudekerke, Jan de Witte en gezin, Arn. Voetpad T 90 St. Lau rens, Frans Boone, Seisweg R 136 Elizabeth MarinissenMaas, O. Vliss. Weg V 3 Leeu warden, Catharina J. van Driel, Langeviele K 390 Rijswijk (Z. H.), Maatje den Decker, Mag- dalena J. den Decker en Cornelia Poortvliet, L. Delft H 9 Zeist, Wed. PouwelsBlase, Heerengracht M 41. Vertrokken met doopattest naarRotterdam, Geertruida E. Wondergem, Baanstraat Q 231 Utrecht, Janna Versluijs, Beenhouwerssingel K 70a. Overleden Cornelis Boone, Krommeweele K 100 Jacob Gideonse, Seissingel R 237e Adri- aan Jongepier, Rusthuis. VerhuisdWed. Bolleurs van Veersche Weg S 254m naar L. Singelstraat N 178 Maatje Caljouw van Noordweg S 243 naar Blauwendijk P 40 F. Damen van Brakstraat O 271 naar Veersche Singel S 140 J. Heuseveldt van Veer sche Singel S 140 naar Heerengracht M 25 C. Hondsmerk van L. Giststraat F 182 naar Nieu we Haven I 109 Mej. A. en L. Hubregste van L. Singelstraat N 195 naar Molstraat N 24 K. Huizenga van Rotterd. Kade O 225 naar Spanjaardstraat E 70 P. Jongepier van Werf- straat P 160 naar Dampoortstraat O 205c Eli zabeth Spruijt van Jodengang R 227g naar Hof plein E 1 e Wed. Verhorst van L. Singelstraat N 178 naar Korendijk P 57 Cornelia J. de Vis ser van Heerengracht M 43a naar Smidsbolwerk O 101a J. de Vriend van N. Vliss. Weg E 121 naar C 248 J. W. Willemsen van Koren dijk P 78 naar N. Vliss. Weg E 182b. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) DE HOUDING VAN HET GEREFOR MEERD JEUGDCONGRES TEGENOVER HET GEBRUIK VAN DE FILM. Zooals reeds werd medegedeeld, is van 11 tot 13 Juni 1930 te Ermelo vanwege de Contact- Commissie, bestaande uit de Moderamina van de drie Geref. JeugdbondenNed. Bond van J. V. op G. G„ Bond van M. V. op G. G. in Nederland en Bond voor Geref. Jeugdorganisa tie, een Congres gehouden, waar door Ds. N. Buffinga van Rotterdam het onderwerp werd ingeleid „Onze houding tegenover het gebruik van de film". Na een uitvoerige bespreking van dit onder werp werd aan het Moderamen van voornoem de Commissie opgedragen, om het resultaat der discussie in conclusies neer te leggen. Deze zijn thans als volgt vastgesteld 1. Het is noodzakelijk, voor den Geref. le venskring te komen tot het afbakenen van eigen positie tegenover den film, gelet op de groote gevaren en bezwaren, welke zich ook op dit gebied voordoen. 2. De dramatische film, onder welke alge- meene benaming worden saamgevat het verfilm de drama, het verfilmde boek en al wat verder niet tot stand kan komen zonder de medewer king van de tooneelwereld, behoort te worden verworpen a. omdat de verfilming het drama zoowel als het boek verminkt en/of er de ziel aan ontneemt b. om de in onze kring erkende bezwaren tegen het hedendaagsche tooneel. 3. Te aanvaarden zijn, mits zijzelve of de vertooning er van niet strijden met eenigen norm van Gods Wet a. films, die een wetenschappelijk of popu lair wetenschappelijk karakter dragen b. films, die alleen gefotografeerde werkelijk heid geven c. Films, die een historische gebeurtenis weer geven, welke gereconstrueerd werd zonder me dewerking van het beroepstooneel d. het verfilmde sprookje, onder dezelfde voorwaarde als in c. genoemd e. de teekenfilm. 4. De bioscoop moet als contrabande worden beschouwd a. om den film, dien zij in den regel vertoont; b. om de bijprogramma's c. om de wereldsche sfeer, die daar heerscht. 5. Ten opzichte van de schoolbioscoop dient de grootst mogelijke voorzichtigheid te worden betracht. Het veiligst gaat men, als men den goeden film in de eigen lokaliteiten vertoont, vooral omdat daarbij de explicatie van zeer groote beteekenis is. 6. Uit de doelstelling van de Geref. Jeugd organisaties vloeit voort, dat voor haar eigen lijken arbeid het gebruik van de film noch noo- dig noch gewenscht is. In bijzondere gevallen kunnen de organisaties der Geref. Jeugdbeweging de films, sub 3 genoemd, vertoonen. 7. Op grond van het in de conclusies 2 tot en met 5 opgenomene is het noodig, voor eigen levenskring te komen tot een eigen filmarchief, subsidiair een film-catalogus. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N. N. f 1.—van de Zendingsnaaikrans f 7.50 van N. N. uit dank voor herstel f 10.van 'n broeder die vroeger in Middel burg woonde f 2 50. Deze giften werden bestemd voor nieuwe Kerk en haar interieur. D. Scheele. Middelburg. Gevonden in de collectenf 2.50 voor de nieuwe Kerk f 1.— voor Vrederustf 1.— voor de Zending onder de Joden f 2.50 voor School- hulp van Mej. D. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier-Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. G. B. Art. 37. Het laatste oordeel, vr. A. Vroon. Zending Organisatie v d. diensten, vr. J. v.d. Welle. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afd. II. Bijb. Gesch. „Petrus achter Jezus" door vr. de Vos. Vad. Gesch „De historische optocht" door vr. Verstraate. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 20 JULI 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. A. de Bondt te Pijnacker. 2 uur ds. D. Scheele 6 unr ds. J. D. Wielenga Lutheische Kerk 9.30 uur ds. D. Scheele (Zuidsingel) Noorderkerk 9.30 uur ds. J. D. Wielenga te Franeker. 6 uur ds. A. de Bondt Arnemuiden 9 30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur ds. K. Sietsma te Eindhoven. Gapinge 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur ds. Gravendijk te Dordrecht. Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. Pestman te Den Haag. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Woensdag 2 uur ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9 uur ds. K. Sietsma te Eindhoven. 2 uur ds. E. Douma Oostkapelle 9 uur ds. E. Douma 2 uur Lezen eeuer Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. Bavinck te Gramsbergen. Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom. Vrouwepolder 9.30 uur ds. Gravendijk te Dordrecht. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur ds. Joh. de Boer ds. M. Wielemaker te Silvolde. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. A. H. Oussoren te Broek. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 30 uur ds. Elgersma Kamperland 9 en 2 uur ds. J. F. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. C. Veltenaar te Tholen. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9 30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. S. van Wouwe te Arum. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. D. J. de Groot te Woudsend. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. van der Veen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. N. G. Kersies te Wezep. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL, Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur 2.30 uur Schoondjjke 10 uur 3 uur Terneuzen 9 30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. D. J. de Vries Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok Serooskerke. Met dank ontvangen voor de Zending van L. Adriaanse Lz. 75 en van Koo Ge- schiere 100 halve centen en gevonden in de collecte f 2,50 en ook f 2 gulden voor de Kerktelefoon. ADVERTENTIE N. Ondergeteekende zegt hartelijk dank voor de vele belangstelling ondervonden op den 12den Juli en ook in de dagen van z\jn beroep. D. SCHEELE.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3