Predikbeurten stapel en op het schavot, in den kerker en in de gerechtszaal, overal getuigden de aanhangers der zuivere Waarheid voor Christus. Ieder kind der reformatie was een Zendeling. Men had geen aparte Zendelingen noodig om de „nieuwe leer" bekend te maken. Handelslui, winkeliers, marskramers, huislui, dienstboden alle aanhan gers der waarheid verspreiden haar. En als een vuur verbreidde zich de kennis der waarheid, en het nieuw ontstoken licht. Zoo was het in de dagen der Afscheiding. Het psalmgezang der Afgescheidenen in hunne huizen, hun gedrag op straat, hun ernst in de ontmoetingen met andere menschen, hun afkeer van de wereld alles predikte. Iedere Afge scheidene was reeds door zijn moedig uitkomen als Afgescheidene of „fijne" een Zendeling. Is dit bij ons ook zoo Iedere Gereformeerde een Zendeling Zoo moest het toch zijn. VAN LONKHUIJZEN. DRIETAL TE Harlingen J. Attema te Wolvega. Joh. Meijnen te Zalk. J. H. Staal te Garrelsweer. TWEETAL TE HaarlemA. Dercksen te Klundert. W. H. v. d. Vegt te Bergum. Amsterdam-NoordW. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom. W. van Gelder te Tiel. BEROEPEN TE NumansdorpJ. B. Vanhaelen te Hoek. Oud-LoosdrechtE. T. v. d. Born, Cand. te Renkum. AmersfoortG. C. Berkouwer te Oudehorne. AANGENOMEN NAAR LeensG. Lugtigheid te Schoonoord. AlteveerK. Boorsma, Cand. te Dokkum. BEDANKT VOOR Rotterdam D. Scheele te Middelburg. Reitsum K. Boorsma, Cand. te Dokkum. De Heer P. Koster voorganger bij de Geref. Kerk van Valthermond, herdacht Zondag avond j.l. zijn 50-jarige ambtsbediening in een predikatie over 1 Samuel 7 vers 12. De Heer Koster werd toegesproken door ouderl. Poort man namens de gemeente. D. Beumee, van 2e Exloermond, sprak namens de Classis Stadska naal. Verder spraken nog Ds. Velsink van Mus- selkanaal en Ds. Oosterheert van Terapel. Toe gezongen werd Ps. 134 3. Maandagavond werd de jubilaris en zijn familie in een samenkomst met de gemeente gehuldigd. Bij K. B. werd de eere-medaille verbonden aan de Oranje-Nassau- orde in goud aan den Heer Koster verleend. Cand. I. de Wolff, van Middelburg, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Mussel (Gr.), na bevestiging door Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen, met een predikatie over Ef. 3 vs. 14 tot 16. De nieuwe leeraar hield een predikatie over Jesaja 62 vers 1. Toespraken werden gehouden door ouderling Walsweer namens den kerkeraad, door Ds. Velsink namens de classis, door den Heer P. Bergmeyer, burgemeester, afgevaardig den Geref. Schoolver., Zondagsschoolvereen. „Capadose" te Kampen. Beide keeren was het kerkgebouw overvol. Ds. B. A. Bos nam Zondag j.l. in een tjokvolle kerk afscheid van de Geref. Kerk van Haarlemmermeer-Oostzijde bij zijn vertrek naar Assen. Hij bepaalde zijn aandachtig gehoor bij 1 Thess. 5 23, 24, sprekende over Innige bede van den Apostel om heiliging en bewaring der Gemeente, en stond achtereenvolgens stil bij 1. De noodzakelijkheid van, 2. de heerlijkheid van, en 3. de grond voor deze bede. Na de prediking richtte hij nog woorden van afscheid tot Gemeente, Kerkeraad, catechisanten, jeugd- vereeniging, Evangelisatievereeniging, Schoolver- eeniging en afgevaardigden van genabuurde Ker ken. Hierna werd Ds. Bos nog toegesproken namens den Kerkeraad door ouderling J. Colijn en door Ds. v. Loon als consulent en namens de Classis en genabuurde Kerken. Den scheiden den leeraar werd nog toegezongen Ps. 121 4 en Ps. 90 9. De Heer E. T. van den Born nam na een verblijf van een jaar als hulpprediker af scheid van de Geref. Kerk van Ede. In het evan gelisatiegebouw had deze plechtigheid in den Zondagmorgendienst plaats. Spr. koos als tekst 1 Petrus 5 10 en 11 en ontwikkelde daarbij de volgende gedachten 1Er is een eeuwige heer lijkheid 2. er is een roeping om te naderen 3. er is een eeuwige volmaking 4. er is een aanbidding voor zooveel heerlijkheid. Te Ommen heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten tot den bouw van een nieuwe kerk aan de Bouwstraat, op dezelfde plaats waar de te vervangen kerk thans staat. Uit Banjoemas. Dr. B. J. Esser deelt in zijn driemaandelijksch verslag van den Zendings- arbeid der Geref. Kerken in de voorm. residentie Banjoemas op Java mede, dat het aantal inland- sche en Chineesche Christenen, dat zich bij ge noemde Zending aangesloten heeft, thans een duizend zielen bedraagt. In Februari werden te Poerbolinggo twee Ja- vaansche mannen en zes Javaansche meisjes ge doopt, alsmede twee Chineesche vrouwen. Te Tjilatjap werden drie Javaansche mannen ge doopt. -De kerkeraad der Geref. Kerk van Hoo- geveen heeft als zendende kerk voor den post Pajeti de ambten in te stellen, welk besluit ge nomen is met medewerking van de miss. diena ren op Soemba en van de deputaten voor de Zending op Soemba. Dr. F. Veldstra, die geruimen tijd als chirurg werkzaam was in het Petronella Hospi taal te Djokja, zal in Juni zijn arbeid daar neer leggen om naar Soemba te gaan en als missionair arts te gaan werken in het ziekenhuis te Waika- boebak, dat 23 April 1.1. officieel geopend is. I Van December tot Februari zijn door de Sovjet-autoriteiten in den Krim alle predikanten in hechtenis genomen en in overvolle gevange nissen geworpen. Zelfs werd er een naar het Russische Duivelseiland Solowki verbannen en van een ander werd diens familie naar het Noor den getransporteerd. Een andere predikant stelde men weer op vrije voeten, doch legde hem eën belasting van 3000 roebels op, terwijl zijn trac- tement slechts 1600 roebel bedraagt. Toen de verkoop van zijn inboedel niet toereikend leek, werd hij als onwillige belastingbetaler opnieuw in de gevangenis geworpen. Ds. J. D. van der Velden schreef een le zenswaardig artikel over het zich aanbieden voor preeken per advertentie. Persoonlijk zijn wij het met hem eens en zijne gedachtenontwikkeling zal door velen onderschreven worden. Er schuilt een gevaar in en het oordeel der menschen is dikwerf „zeker niet veel zaaks" of „nooit een preekverzoek" enz. Dat we ons daarin niet vergissen, blijkt uit het stukje, dat overgenomen werd uit „de Rot terdammer" van den volgenden inhoud „Bij zulke aanbiedingen wordt veelal gedacht aannu jaaan tweede- of derderangs dominees Een soort, dat geleerd heeft in lijd zaamheid de dagelijksche zorgen te dragen. Maar nu, nu kunnen de Kerken dat „mindere soort" wel aan den kant laten staan, want nu is er een veel beter aanbod op de markt geko men. Nu is er een advertentie verschenen van iemand, die zich aanbiedt, als een „predikant uit een groote stad", die op één genoemden da tum nog „vrij" is en alsdan gaarne een Kerk wil dienen. Dat is geen alledaagsch aanbod. De Kerken kunnen nu van de gelegenheid profiteeren en dienen zich te haasten. Natuurlijk is een groote- stadsdominee veel en veel beter preeker, dan iemand uit 'n klein stadje of van ,,'n durp". Tweede en derde soort laat men nu maar op de markt staan. Er is nu iets veel beters. En hoe moet zoo'n „predikant uit 'n groote stad" zich gestreeld voelen, als de aanzoeken straks bij stapeltjes door zijn brievenbus rollen Welke perspectieven opent zulk een adver tentie Straks kunnen ook aanbiedingen volgen van emeriti uit de „groote steden" tevens voor huwelijksbevestigingen, om dan den eigen pre dikant, waar niets bijzonders aan is te passeeren en tegenover de eigen Gemeente met een „pre dikant uit een groote stad" te kunnen „geuren". O die advertenties Gereformeerd Comité Davos. Het dagelijksch bestuur van genoemd Comité, in vergadering bijeen op 23 Mei 1.1., hoorde het rapport, dat door den secretaris Ds. J. van der Meulen werd uitgebracht over zijn bezoek aan Davos in de maand April. Er werden ditmaal 52 bezoeken gebracht. Zon dagsmorgens werd godsdienstoefening gehouden in de week een lezing over een historisch onder werp „Grepen uit de geschiedenis der gods dienstvervolgingen' Getuigd mag worden, dat de arbeid niet zonder vrucht is. Er blijkt onder de zieken te zijn levendige be hoefte aan de troost van het Evangelie. Bezoeken worden zeer dankbaar gewaardeerd. Wederom mag met vreugde geconstateerd, dat de Directeur en de Directrice alles doen om den arbeid mogelijk te maken. De Herv. predikant Ds. Ten Doornkaat Kool man stond weder zeer bereidwillig zijn Zondag- schen dienst in het Sanatorium af. Besloten werd den kerkeraad te Utrecht te vragen Dl. v. d. Vliet 12 dagen af te staan voor het werk der geestelijke verzorging van Gere formeerden te Davos. Wanneer de kerkeraad te Utrecht toestemming geeft, hoopt Ds. v. d. Vliet half Juni de reis naar Davos te maken. Het valt te betreuren, dat blijkbaar niet alle kerken de noodzakelijkheid van ons werk inzien. Hoewel vele kerken (tot nu toe 216) den arbeid geldelijk steunen, zijn er toch meerderen, die niets van zich laten hooren. Beschamend is het voorbeeld der Indische ker ken. Van deze kerken kwam 125 aan giften in, dat is een achtste gedeelte van de inkomsten, die het Comité door giften van kerken en particu lieren ontvangt. De verwachting mag zeker gekoesterd, dat de kerken hier te lande meer dan tot dusver hun roeping voor de geestelijke verzorging van de Gereformeerde patiënten in Davos gaan verstaan en alle werk, ook de geregelde literatuurverzen ding ongehinderd kan worden voortgezet, 't Giro- no. van den penningmeester R. L. Haan te Gro ningen is 134937. K. B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 19 Juni 1930. Praeses Ds. D. Ringnalda. Aanwezig 28 broeders. Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 103 vers 1 en leest Ps. 48 vers 1014. Praeses acht het een groot voorrecht het offi- cieele bericht van Ds. D. Scheele, die gemeend heeft voor de roeping naar Rotterdam te moeten bedanken, te kunnen mededeelen, en voelt zich de tolk van den Kerkeraad en de gansche gemeente wanneer hij daarvoor zijn dank uit spreekt, allereerst aan God die hem alzoo in zijn overwegingen heeft geleid. Daarna wordt voorlezing gedaan van het schrijven door Ds. Scheele ingezonden. Staande de vergadering wordt besloten aan Ds. Scheele een telegram te zenden waarin de blijdschap van den Kerkeraad wordt uitgesproken. Overeenkomstig de keuze der gemeente wordt Br. van Swigchem tot ouderling benoemd. Hierna verlaten de Brs. diakenen de vergade ring en wordt overgegaan in smal. Een tuchtkwestie wordt behandeld en tot een goed einde gebracht. Woensdagavondcommissie een viertal aange vraagde attestatiën toegestaan, twee doopaan- vragen toegestaan, eveneens twee aanvragen voor huwelijksbevestiging. Volgende week smal. Rondvraag, daarna Sec tievergadering. De Kerkeraad. Aan de kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 26 Juni a.s. hoopt ondergeteekende de gewone zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk, voor het uitkeeren en in ontvangstnemen van de Emeriti-gelden. Op de laatstgehouden Partic. Synode werden de Emeriti-uitgaven voor de Provincie vastge steld op 20516.12 per jaar. De Classis Middelburg betaalt hiervan 36 of 7385.96 per jaar of 1846.50 per 3 maan den. Hiervan komt voor rekening der kerken Arnemuiden Grijpskerke Koudekerke Meliskerke Middelburg O.enW.Souburg Oostkapelle Serooskerke St. Laurens Veere Vrouwepolder Westkapelle Noordsingel S 156a. per jaar. per 3 mnd. 5 pCt. 369.30- 92.33 110.80; 27.70 2 147.72; 36.93 406.24; 101.56 6 443.16; 110.79 6 443.16; 110.79 27i^ 2031.12 507.78 8 590.88; 147.72 4 295.44; 73.86 9 664.74; 166.19 4 295.44; 73.86 332.36 83.09 12 886.32; 221.58 4 295.44; 73.86 1 73.84 18.46 Totaal 7385.96 1846.50 C. P. POUWER. Vacaturebeurten in de classe van Geref, Kerken van Zierikzee. BRUINISSE. 13 Juli Ds. J. v. Lonkhuijzen. 17 Aug. Ds. Z. Hoek. GEERSDIJK. 13 Juli Ds. J. B. Vogelaar. 17 Aug. Ds. F. J. van den Ende. 21 Sept. Ds. F. Staal. NIEUWERKERK. 3 Aug. Ds. Joh. de Boer. 7 Sept. Ds. F. J. van den Ende. OOSTERLAND. 27 Juli Ds. U. Elgersma. 24 Aug. Ds. J. B. Vogelaar. 28 Sept. Ds. J. v. Lonkhuijzen. WISSENKERKE. Juli Ds. F. Staal. Aug. Ds. O. Elgersma. Sept. Ds. Joh. de Boer. Namens classe, Z. HOEK, Deputaat. 13 17 28 Het Comité der Centrale Diaconale Conferen tie der Geref. Kerken berichtte aan de Diaconie ën, dat de 41ste Conferentie D.V. op 10 Septem ber a.s. te Groningen zal gehouden worden. Punten ter behandeling en namen voor candi- daten-Comitélid, worden vóór 5 Juli e.k. inge wacht aan het adres van den len Secretaris M. C. WIJNBEEK, Talmalaan 28, Soestdijk. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen voor kerkbouw f 1,— als een dankoffeitje voor het bedanken van ds. Scheele. A. D. Littooij. Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen voor het Jubileum van dhr. Koster, uit Middelburg van de Geref. Evangelisatiecommissie f 2 50, Geref. Zondagschool f 2.50, Mevr. de Wed. H. f 1 00, Mej. de Wed. de R. f 1.00, Mej. M. 50 ct., Dames S. f 1.00, uit Grijpskerke van dhr. J. H. G. f 2 50, dhr. A. G. f 1 00, Geref. Zondagschool te Z. f 5.00, Geref. Zon dagschool te H. f 2.50, Geref. Zondagschool te A. f 2,00. Mej. A. Schoonaard. Middelburg. Ontvangen van het echtpaar A. f 2 50 voor de nieuwe kerk als dankoffer voor genoten zegen. Van de weekafdeeling der Geref. Jongel. Ver. „Herman Faukeel" f 12.60 als opbrengst van een op hare vergaderingen geplaatst Zendingsbusje. In overleg met den Secretaris bestemde ik deze gift voor het Zendingshospitaal. Voor onze andere jeugdvereenigingen ter navolging Hartelijk dank. Ringnalda. KERKBOUW. Middelburg. In dank ontvangen door tus- schenkomst vanbr. L J. Lorier van W. f 8 van V. f 15.br. J. J. Ornée van D. f 2 50br. L. Joosse van W. f 15.van A. f 5.—br. A. J. Leenhouts van J. f 2.br. Y. Baan van V. f 5. van B. f 5.—br. C. Louwerse van V. f 10 van L. f 40.van N. N. f 50.br. T. Winter van R. f 1.50verder ontvangen van Wed. B. f 10.—P. f 40.—K. f 2.—, A. f 5.—, B. f 1.—, B. f 10 -, T. f 10.—. Totaal f 237.—. C. v. der Kleijn, Boekhouder. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 100 halve centen van de kinderen van J. Vreeke, een pak zilverpapier en sigarenbandjes van N. N. en een pakje capsules van Sientje Arendse. Namens de Zendings-commissie, N. J. v. Noorden, Penningm. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van de kinde ren van Meliefste te Serooskerke zilverpapieruit het busje van W. de Schipper f 3.79 door tusschen- komst van mej van Dijk van N. N. f 1.— van den kassier der Diaconie f 30.— catechisatiebus Noorder kerk f7.69 en catechisatiebus Gasthuiskerk f8.73. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Middelburg. Met hartelijken dank maakt de Zendende kerk van Middelburg melding, dat twee Zendingsvrienden een kast met medische instrumenten aan het op te richten hospitaal te Magelang ten geschenke hebben gegeven. Moge dit bewijs van liefde voor de Zending bij velen navolging vinden. S. den Hartigh. V 1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen uit collecte 15 dezer f 150van Marinus van de Putte 23 halve centen en een groot pak capsules, theelood en zilverpapier en van Corrie van Belzen (Weststraat) 12 halve centen, 2 kluten, een doos zilverpapier en een zak capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Calvijn", Vlissingen. Gew. Gesch. 0. T, bi. 19—34 Jrg. Ond. 1, „De Schepping van Hemel en Aarde" Genesis 1, Jac. Stroo. Anli-Rev. Beginselen, Art. XI, Schets 2 en 3, H. B. Woltering. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. N. T. 19, Dooden opgewekt II, door vr. J. Roose. V. G. I, Ontstaan van volkeren en vorsten door vr. J. Slotema. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch.„Lichamelijk opgestaan" door Rinie Huizenga. Na de pauzeReciteerwedstrijd doorEva de Boeft, Maatje Verstraaten, Anna Berkeveldt, Jaantje Davidse, Nel Drost en Maatje Polderman. Afd. II. Bijb. Gesch.„Lichamelijk opgestaan" door Janna Contant. K. G.„Julianus de afvallige" door Jaantje Tange. Bijdrage door Marie de Boeft. Afd. III. Bijb. Gesch.„Opgestaan en Gezien" door Jeanne Leendertse. Bijdrage door Saar Berkeveldt. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afd. III. Bijb. Gesch.„Lichamelijk opgestaan", vr. Jonkheer. Vad. Gesch. Les 49, vr. Joosse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 22 JUNI 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Collecte voor de Hulpbeh. Kerken in de Classis. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. L, Bounra te Hijum. 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. Diemer Lutheische Kerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda (Zuidsingel) Noorderkerk 9.30 uur ds. Diemer te Hillegersberg. 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Bevestiging ouderling. Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 unr ds. H. AWiersinga Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. Warnink te Amsterdam. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. van Dijk te Duurswoude. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Brninisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 mu ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. A. van Dijken te Rhenen. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 unr Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 5 30 uur ds. Z. Hoek Bevestiging Lidmaten. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M. Ie Cointre Krabbendyke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. P. C. Jongbloed Bed. H. Av. en Dankz, Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. van der Veen '8 Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. P. M. Veldhuizen te Paesens. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 uur ds. J. Koolstra 2.30 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 10 uur 3 uur Oostburg 10 en 2.30 Schoondijke 10 uur 3 uur Terneuzen 9.30 uur 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen Voorber. H. Av. ds. S. Groeneveld Bed. H. Av. en Dankz. ds. D. J. de Vries Bed. H. Av. ds. D. J. de Vries Voortz. H. Av. en Dankz. ds. J. B. Vanhaelen Lezen eener Leerr. uur Geen opgaaf ontv.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3