Predikbeurten FEUILLETON. Er is ter tafel een voorstel classis Goes inzake de Zending Dit voorstel wordt, eenigs- zins gewijzigd en aangevuld aangenomen en luidt, zooals 't aangenomen werd De Partic. Synode van Zeeland, gehouden 4 Juni te Goes, overtuigd, dat er een regeling voor storting van gelden in de Generale kas voor de Zending wezen moet, overtuigd, dat de tegenwoordige rege ling, dat 10% van alle voor de Zending ge- inde gelden moet gestort, niet billijk kan geacht le. wijl er een extra druk wordt gelegd op die kerken, die zich naar hun krachten ernstig inspannen om aan de eischen op hun Zen dingsterrein gesteld, zooveel mogelijk te voldoen 2e. de Kerken, die veel minder doen, alhoewel zij veel meer zouden kunnen doen, daar de tegenwoordige wijze van heffing nog eens extra worden bevoordeeld BESLUIT voor te stellen ter Generale van Arnhem le. Art. 25 van de Zendingsorde te wijzigen 2e. de benoodigde gelden voor de Generale Kas der Zending in 't vervolg te verkrijgen door een omslag naar het percentage gel dende voor de verschillende provincies, met dien verstande, dat het totaal bedrag, dat door een omslag gevraagd wordt, niet grooter is dan 10% van de inkomsten van alle Zendende Kerken. d. Rapport Theol. School. Ds. v. d. Veen, curator der Theol. School brengt dit rapport uit, waarin wordt herinnerd aan de viering van het 75-jarig bestaan der Theol. School. Den curator werd dank gebracht voor arbeid en verslag. e. Rapport art. 49 K. O. wordt uitgebracht door ds. Groeneveld, waarvan dankbaar kennis wordt genomen. f. Rapport archief brengt ds. A. Scheele uit. 't Archief is in goede orde. Meegedeeld wordt dat er een overeenkomst is gemaakt met de Kerk van Goes, die bij den bouw der nieuwe kerk tegen storting van een som ineens van f 800 voor de Partic. Synode van Zeeland een kluis wil inrichten, waarin 't Archief dan zal bewaard worden. De Partic. Synode keurt dit goed. g. Rapport quaestuur wordt uitgebracht door ds. Groeneveld. Rekening en begrooting worden met dank goedgekeurd. Eveneers wordt rapport uitgebracht over de gelden bijeen voor een kluis. Volmacht wordt ge vraagd en verleend, om bij ingebruikname van de kluis te Goes, aan deze kerk volgens overeenkomst de gemaakte onkosten te be talen. De begrooting van den quaestor wordt vastgesteld op f 2000, terwijl den quaestor 't recht wordt gegeven met 't oog op onkosten Generale Synode, desnoods nog f 1000 te vragen van de kerken. h. Rapport Deputaten van de Prov. kas tot ondersteuning van diaconiën enz. wordt uit gebracht door br. Ph. Wessels. Rapport en arbeid wordt met dankzegging goedgekeurd. Dit Synodejaar wordt voor dit doel geen collecte gevraagd. i. Rapport over het nazien van de boeken der quaestores. Alles werd in orde bevonden kasnazieners en quaestores werd dank ge bracht de laatsten werden gedechargeerd. Ten opzichte van de zaak grensregeling HoekTerneuzen worden brieven gelezen. De Partic. Synode besluit een commissie te benoemen om deze zaak te onderzoeken en indien mogelijk op te lossen. De classis Axel vroeg voor de kerk van Aardenburg f 1500 steun van de Partic. Sy node voor een predikant in Aardenburg, welke tevens Evangelisatiewerk verrichten kan in W est-Zeeuwsch-Vlaanderen De Partic. Synode nam in verband met dit verzoek het volgende voorstel aan De Partic. Synode der Geref. Kerken in Zeeland, vergaderd 4 Juni 1930 te Goes, Gezien de aanvrage van de kerk van Aar denburg om een steun van f 1500, om met HET GEZIN VAN JASPER HOGEWEG. III. ,,Ba", placht hij dan te zeggen, „voor de vro men moet je oppassen, daar kom je altijd bedro gen mee uit." Alleen, als Sara er bij was, dan wist hij zich in te houden. Om haar niet te bedroeven. Want van zijn vrouw hield hij zielsveel. Maar Sara bemerkte langzamerhand wel, dat vfr ^keeren van een ongeloovige niet mee viel. Wel had zij steun bij haar God gevraagd. Wel had ze menigmaal gesmeekt, of Hij door Zijn Geest het harde hart van haar man wou ver brijzelen, maar steeds tevergeefs. „Heere, bekeer hem, dan zal hij bekeerd zijn", riep ze meermalen op een dag, maar de Hoorder der gebeden hield zich doof. Ze hadden het niet altijd zoo goed gehad als nu. Er was zelfs een tijd in hun huwelijk ge weest, waarin ze in de diepste ellende verkeer den Jasper was in verkeerd gezelschap terecht gekomen en toen was hij aan den drank geraakt. Verreweg het grootste gedeelte van het geld, dat hij verdiende, was naar de kroeg verhuisd. Meermalen had het middagmaal bestaan uit aard appelen en azijn. En toch te midden van die u fj1- Sara zich gedragen, als een geloofs heldin. Steeds was ze vriendelijk tegen haar man gebleven, geen oogenblik was haar liefde verflauwd. Met den meesten tact had ze ge 't oog op den Evangelisatie-arbeid in West- Zeeuwsch Vlaanderen een eigen predikant te kunnen beroepen, Overwegende, dat hier is een aanvrage voor steun voor Evangelisatiearbeid, en dat deze taak afzonderlijk moet worden geregeld, besluit deputaten te benoemen voor den Evangelisatiearbeid in Zeeland, en de aan vrage van Aardenburg in handen dezer depu taten te geven. Ds. Staal brengt rapport hulpbehoevende kerken uit. Deputaten stellen voor alle verzoeken van hulpbehoevende kerken in te willigen en dit Synodejaar twee collecten te houden. De Synode gaat hiermee accoord. Deputaten wordt dank gezegd. 't Bezwaarschrift van br. J. v. A. te H. wordt gelezen. Na toelichting besluit de Partic. Sy node dien broeder te berichten, dat zijn be zwaar ongëgrond wordt geacht, en dat de Partic. Synode hierin overeenstemt met de kerk te H. en de Classis A. Een verzoek van de Classis Tholen en van de Classis Klundert aan de Partic. Syn. van Zeeland om de goedkeuring te hechten aan een grensregeling, wordt door de Partic. Sy node ingewilligd, waardoor de besluiten dier classes zijn gesanctioneerd. Een voorstel Classis Middelburg inzake 'n leerboek, wordt na eenige bespreking door de afgevaardigden dier classis teruggenomen. Het voorstel inzake het promotierecht van de Classis Goes, en eveneens een voorstel van de Classis Zierikzee van dezelfde strek king wordt toegelicht en besproken. Tijdens de discussie wordt een voorstel ingediend om in deze zaak geen beslissing te nemen ter Partic. Synode. Dit voorstel wordt verworpen. Daarna wordt gestemd over het voorstel Cl. Goes de Classis Zierikzee ging hiermee accoord. Dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen. De Synode besloot derhalve de a.s. Generale Synode te Arnhem te verzoeken le. dat zij uitspreke, dat naar haar mee ning tegen het uitoefenen van het promotie- recht door het College van Hoogleeraren aan de Theologische School geen bezwaar bestaat 2e. dat zij zulke maatregelen neme, als noodig zijn om de uitoefening van genoemd promotierecht door het College van Hoog leeraren aan de Theologische School mogelijk te maken en te bevorderen. Een aanvrage om steun voor studie wordt toegestaan. Tot afgevaardigden naar de Generale Sy node worden gekozen tot primi Ds. A. Scheele en Ds. R. J. v. d. Veen, en de ouderlingen A. C. Catsman en J. Olthoff, en tot hunne secundi Ds. A. C. Heij en Ds. D. Scheele, en de ouderlingen F. P. de Graaf en P. Vogelaar. Het Moderamen benoemt op verzoek der Synode de leden voor de commissie grens regeling Hoek en Evangelisatiearbeid in Zeeland. Benoemd worden in de Commissie voor de grensregeling Hoek-Terneuzen Ds. W. M. le Cointre, Dr. J. van Lonkhuijzen en ouderling C. Polderman, Biggekerke tot Deputaten voor Evangelisatie Ds. A. B. W. M. Kok, Ds. D. Ringnalda, Ds. W. M. le Cointre, Dr. J. van Lonkhuijzen, Ds. G. van Heiningen. Deputaten worden gecontinueerd. De vol gende wijzigingen hebben echter plaats Voor samenwerking met de archief bewa rende kerk Ds. F. J. v. d. Ende. Voor de ZendingClassis Middelburg, Ds. H. A. Wiersinga, secundus. Classis GoesDs. C. Vonk, secundus. Voor Deputaten art. 49 K. O. is 't adres Ds. S. Groeneveld. De volgende vergadering der Synode zal D.V. gehouden worden op den eersten Woens dag in Juni 1931, zoo deze niet valt in de Pinksterweek. Roepende kerk is Middelburg, alwaar de Synode zal samenkomen. tracht hem weer op het goede spoor te krijgen. Ze had gebeden, zonder ophouden en ze was daarbij vast overtuigd, dat God ditmaal haar gebed zou verhooren. En de Heere had haar niet beschaamd. Plotseling was de bezoeking over haar gekomen en even onverwachts was ze van haar geweken. Dat geschiedde aldus De eigenaar van het café, waarin Jasper zijn zuur verdiende penningen in drank omzette, was een zekere Banis. Deze man zag er vet en wel gedaan uit en in zijn gezin heerschte welvaart. Zelf dronk hij nooit, geen droppel. Hij wist maar al te goed, dat drankgebruik, zoo gemak kelijk leidde tot drankmisbruik, vooral in de omgeving, waarin hij verkeerde. Voor zijn klan ten was hij altijd uiterst vriendelijk en buiten gewoon gezellig. Hij kende alle mogelijke nieuw tjes en wist die steeds zóó smakelijk voor te dragen, dat het publiek er graag naar luisterde. Daarbij hield z'n vrouw de gelagkamer altijd even netjes. De vloer was kraakzindelijk, het koper- en nikkelwerk blonk je tegen, als je binnenkwam. Kortom, het was bij Banis altijd uiterst gezellig. En voor dit alles werd hij ruimschoots be loond door veel en langdurig bezoek. Menig werkman, die van plan was geweest om even binnen te wippen en een enkelen borrel te pikken, had het er zóó gezellig gevonden, dat hij inplaats van kort, heel lang was gebleven, en niet één, maar verscheidene glazen drank naar binnen had gewerkt. Ja, ja, vooral als dan juffrouw Banis ook nog gezellig kwam keuvelen, was het er éénig in De praeses dankt de Synode namens de Predikanten-Conferentie, en verzoekt een vol gend jaar weer zulk een Conferentie te mogen houden onder dezelfde voorwaarden. Wordt toegestaan. De vaststelling van de Korte Notulen wordt aan het Moderamen opgedragen, waarom zij niet worden gelezen. De praeses dankt de vergadering en namens de vergadering de roepende kerk voor de ontvangst der Synode. De assessor dankt den praeses voor de goede en aangename leiding der vergadering. Op verzoek van den praeses gaat de asses sor voor in dankzegging, waarna de praeses de vergadering sluit. Op last der Synode, S. Groeneveld, 2de Scriba. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In dank ontvangen van een zieke zuster der gemeente uit dankbaarheid voor de kerk telefoon f 3,50 voor de armen, f 3,50 voor ons Rust huis, f 1,— voor onze nieuwe kerkvan N.N. f 1,— voor onze Stadsevangelisatie. Ringnalda. Middelburg. Ontvangen van N.N. f 5,waar van f 2,50 voor Pinkstercollecte en f 2,50 voor Hos pitaal, f 1,voor Hospitaal (gevonden in de collecte). Met hartelijken dank. D. Scheele. Middelburg. Voor ernstige ziektegevallen ge lieve men zich van 16 Juni tot 4 Juli te vervoegen bij ds. D. Ringnalda. D. Scheele. Middelburg. Van een zuster te St. Laurens ontving ondevgeteekende voor Middelb. Stads-F,vang. ingebonden jaargangen van Chr. Vrouwenleven, Schouwvenster en Timotheus. Hartelijk dank voor dit blijk van medeleven. P. Loof, Se cr. C. C. Evang. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank werd ont vangen van de kinderen der le klasse van de Chr. school in de Kasteelstraat een groot pak zilverpapier en capsules en goed geteld één postzegel (van Argentinië)van Nelly de Rooy een doos capsules en zilverpapier zoomede 53 halve centen, 5 centen en 1 dubbeltje, terwijl voor verkocht zilverpapier en capsules ontvangen is f 0.85. Namens de Zendings-Commissie, W. Karreman, penuingm. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Calvijn", Vlissingen. Schetsen voor Schriftonderzoek „Het Beeld Gods" A. B. J. v. d. Hoeven. Kerk. Gesch. bl. 38—40 Jrg. Ond. 16. „Rome in de 19e en 20ste eeuw". P. Woltering. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Letterkunde Van twee schrijfsters, Johanna Bree- voort en L. E. (B. en B. 18 Oct. 1929). Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. G. B. Art. 36. Van het ambt der Overheid, vr. J. de Poorte. K. G. 9. In Nederland tot 1581, vr. A. v. d. Welle. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. B. Zending door B. A. Feij. A. R. art. 12 door M Pouwelse. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. „Gevonnisd" door Corrie Leijuse. Na de pauze: Bijdrage doorNel Drost en Ina Graafhuis. Reciteeren doorEva de Boeft, Stien Schoe, Maatje Verstraaten, Anna Berkeveldt en Jaantje Davidse. Memoriseeren doorMien Hendrikse. Afd. II. Wel vergadering De Geref. M. V. Dr. Herman Bavinck vergadert D.V. Vrijdag 20 Jnni as., des avonds 8 uur. in de Noorderkerk. Onderwerp„De Heilige Doop" door dhr. G. M. Feij. 3 het café Prettige menschen toch, die Banis en z'n vrouw, dachten de klanten. Altijd even vriende lijk, altijd even welwillend, altijd in hun humeur. En de meesten vonden het er veel gezelliger dan thuis en prefereerden dan ook het gezel schap van Banis en z'n vrouw boven dat van eigen vrouw en kinderen. Weer is het er erg gezellig bij Banis. Het is twaalf uur, dus etenstijd1. Maar verscheidene mannen denken niet aan eten, maar genieten van de gezelligheid van de familie Banis en drinken hun glaasje. Ook Jasper is onder hen. Van het drukke praten heeft hij een droge keel gekregen en om dit lichaamsdeel weer in z'n gewone doen te krijgen, wordt menig borreltje gebruikt. Maar aan alles komt een eind, zelfs aan de prettigste oogenblikken. Wel tracht de waard z'n gasten zoo lang mogelijk te houden en her innert hen er telkens aan, dat gezelligheid geen tijd kent, maar toch eindelijk zijn ze allen weg, naar huis om te eten. Jasper ook. Om te eten Daar komt plotse ling een ernstige trek op z'n gelaat. Had z'n vrouw vanmorgen nog niet gezegd, heel vrien delijk, maar toch ook heel duidelijk, dat ze geen cent meer in huis had om eten te koopen Zou er thuis wel eten zijn voor hemzelf en voor z'n vrouw en kinderen. „Och kom", stelt hij zichzelf weldra gerust, „Sara is zuinig, ze zal nog wel wat hebben om eten te koopen. Hij komt thuis, maar als hij de deur geopend heeft, komt z'n vrouw hem niet tegemoet. Dat IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 15 JUNI 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Gasthniskerk 9.30 unr ds. D. Ringnalda 2 unr ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Rnnia Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur ds. W. F. M. Lindeboom Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. van Hoek te Soestdijk. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Openb. Belijdenis. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur ds. A. J. Noorderwier te Westerbork. Vcere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vronwepolder 9.30 en 2 uur ds. Kouwenhoven Era. pred. te Oegstgeest. Westkapelle 9.30 en 2 uur CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 mu ds. Joh. de Boer Cand. R. Bakker te Kampen, ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. A. van Dijken te Rhenen. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Bed. H. Av. en Dankz. 5 30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leeir. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. J. Spoelstra Voorber. H. Av. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur 'ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. van der Veen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur ds. L. Horvath Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. J. Bakker te Hilversum. Voorber. H. Av. ds. D. J. de Vries Nam. Voorber. H. Av. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok was nog nooit gebeurd. Altijd, ook al kwam hij laat en al was hij niet geheel nuchter, was Sara opgerezen, als ze haar man hoorde en had hem vriendelijk ontvangen, hoewel dit laatste haar niet altijd gemakkelijk was gevallen. Als hij in de kamer komt, is de tafel wel ge dekt, maar het eten ontbreekt. De kinderen zit ten op den vloer. De één ziet nog somberder dan de ander. „Waar is moeder,,' vraagt Jasper. „In de keuken", antwoordt Bernard, de oud ste dan staat de jongen spoedig op en vraagt „vadertje, heeft U niet wat geld, om eten te koopen, we hebben allemaal zoo'n honger." Met een ruk keert Jasper zich om en gaat naar de keuken. Daar vindt hij Sara, hevig snik kend. „Wat mankeert jullie toch allemaal vraagt hij ruw. „Och, man", klinkt het antwoord, „de kinde« ren hebben honger en ik heb niets om ze te geven." Een oogenblik komt er een gevoel van mede lijden in Jasper op, een gevoel van medelijden voor zijn vrouw en van afschuw voor zichzelf. Maar dan, plotseling, weet hij zich „groot" te houden. „Het is hier een gezellige boel", schreeuwt hij. Den heelen morgen hard gewerkt en als je thuis komt, hoor je niets dan gegrien. Neen, dan ga ik maar weer naar Banis. Daar is het tenminste gezelliger." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3