|^j Zendingsrapporten. (Vervolg). Het spreekt nu verder van zelf, dat, als wij nu in Magelang een huis hebben, dat reeds als hospitaal dienst doet, we ons ook moeten beijveren om zoo spoedig mogelijk dat zelf in gebruik te nemen voor Zendingshospitaal. Daarin moge dan een prikkel liggen, dat allerwege in de kerken de roeping worde verstaan en de bereidvaardigheid worde gevonden om de voor de exploitatie noodige gelden bijeen te brengen Om de opening van het hos pitaal te bespoedigen, meende Ds Merkelijn dat wij goed zouden doen om een verzoek in te dienen bij de Generale deputaten voor de Zending, een jaarlijksche subsidie te geven van f 5000 per jaar, tot tijd en wijle de Regeeringssubsidie zou worden verkregen, desnoods met de toezegging dat die subsidie jaarlijks zou ver minderd worden. Hij grondde de rechtmatigheid van dat verzoek op het bijzondere van den toestand, dat de kerken van Zeeland en N.-Brabant en Limburg klein in aantal zijn en wij hier staan voor het beginnen van een Zendingshospitaal zonder regeerings subsidie. Besloten werd om dit verzoek bij Generale deputaten in te dienen. Mocht dat verzoek worden ingewilligd, dan zou eerder tot exploitatie kunnen worden overgegaan. Parakan-Comité. Kan in Magelang nog niet een hoofdhospitaal worden geopend, het hulphospitaal te Parakan blijft belangrijke diensten bewijzen. Zooals bekend is bestaat er een comité van zusters, dat zich wilde belasten met het inzamelen van gelden voor het hulphospitaal. Zij deden dat dan op verzoek van de Zendende kerk, die haar daarvoor benoemde. Later werd die opdracht nog uitgebreid en werden door dit comité ook gelden verzameld voor den medischen dienst. Door het besluit van de Partic. Synode van 1929, kwam hierin een verandering, omdat toen de arbeid voor den medischen dienst kwam voor de kerkeraden. Daardoor kwam de meening op, dat het Zuster-Comité wel kon ontbonden worden. Ook sommige leden van dat Comité waren die meening toegedaan en dachten er over aan de Zendende kerk te berichten, dat zij het werk als geëindigd beschouwden. Tot dit plan droeg ook bij, de onaangename ervaring, die zij soms opdeden, wanneer zij aan een kerkeraad vroegen om mede werking en ze dan ten antwoord kregen, dat zij zich bemoeiden met zaken die haar niet aangingen óf wel heelemaal geen antwoord kregen, en er dus van medewerking van den kerkeraad geen sprake was. Terecht waren de leden van dit comité van oordeel, dat wanneer van haar door de Zendende kerk een werk gevraagd wordt, zij dan ook om medewerking en steun mochten vragen. En die ontmoedigende ervaring was dan ook oorzaak, dat de neiging opkwam het bijltje er maar bij neer te leggen. Gelukkig is dat plan niet doorgegaan. Het zou jammer ge weest zijn, wanneer dit comité had opgehouden te bestaan. Immers er bestaan op onderscheiden plaatsen kleinere comité's, die voor Parakan gelden verzamelen en jaarlijks wordt alzoo nog een be langrijk bedrag daarvoor ontvangen. Dat geld dient dan om de naaikransen, die de goederen naaien, de goederen te verschaffen. Het zuster-comité bestaat dus nog. En het bestaat nog op verzoek van de Zendende kerk. Daarom is noodig, dat men, waar dat mogelijk is, dit comité steune, voor het doel, waarvoor het nu nog altijd werkzaam is. Dat werk is dan niet de medische dienst in het algemeen, maar de verzorging van de linnenkast van Parakans hulphospitaal en straks ook naar we hopen het hoofdhospitaal te Magelang. De kerkeraden hebben dus eerst te pogen, dat de gevraagde bijdrage voor het hospitaal te Magelang in hun gemeente worde bijeengebracht. Maar de mogelijkheid bestaat dat in hun kring ook nog wel een plaatselijk zustercomité daarnaast gelden ver zamelt voor de linnenkasten van Parakan en Magelang en laat zulk een kerkeraad, wanneer een verzoek komt daaraan mee te werken, het Comité dan steunen. Het adres voor bijdragen en giften aan dit Comité is nu Mevr. HeijGoslinga te Koudekerke. Zendings-Synode. De gedachte, dat de kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg in een Zendings-Synode zouden saamkomen, om daar gemeenschappelijk de Zendingszaken te behandelen, vond wel in stemming op de Partic. Synode van Zeeland, maar niet op die van de kerken in N.-Brabant en Limburg. Vooralsnog kan zulk een Synode dus niet worden saamgeroepen. Verandering 10% aan de Gen. Kas. Door de Classis Goes werd aangenomen een voorstel dat aan de Gen. Synode zou worden voorgesteld, een einde te maken aan de tegenwoordige wijze van heffing van 10% van alle voor de Zending bijeengebrachte gelden en de benoodigde gelden voor de Generale Kas der Zending in het vervolg te verkrijgen door een omslag naar het percentage thans geldende voor de verschillende provincies. Dit voorstel werd ook op de Classis Middelburg ge daan en aangenomen. De gedachte in dit voorstel belichaamd, kwam meerdere malen in de vergadering der Zendingsdeputaten ter sprake. Ge oordeeld werd dat zoo een groote onbillijkheid zou weggenomen worden. We hopen dus dat dit voorstel zal aangenomen worden op de Particuliere Synode en straks ook op de Generale Synode. Bij testamentaire beschikking. Naar aanleiding van een ingekomen vraag lijkt het ons goed hier aan te geven, hoe men bij mogelijke testamentaire beschikking, ten behoeve van onzen Zendingsarbeid juist adresseert. Men kan dat dan doen door te legateeren Aan de Gereformeerde Kerk te Middelburg ten behoeve van de Zending der Gereformeerde Kerken in ZeelandNoord-Brabant en Limburg. Bij de adresseering wachte men zich dus voor de fout, dat men „gemeente" zou schrijven in plaats van „kerk". En voorts kan men dan nader specialiseeren voor onderscheiden takken van den Zendingsarbeid, hetzij de hoofddienst, de medische dienst of schooldienst. Zendingsboekje Lok. Van het Zendingsboekje van den heer Lok, dat zoo uitne mend geschikt is, kennis van ons eigen Zendingsterrein bij te brengen, bleven nog een 500 exemplaren onverkocht. Besloten werd die nu beschikbaar te stellen voor 20 cent het exemplaar. De opbrengst komt geheel ten goede aan den Zendingsarbeid. Laat men nu op die plaatsen, waar indertijd geen of maar weinig exemplaren geplaatst zijn, deze gelegenheid gebruiken om geschikte Zendingslectuur in de gezinnen en scholen te brengen. Zoo mochten we U rapporteeren van veel goeds, dat vóór den Zendingsarbeid door den Heere verleend werd en U"~wijzen op veel arbeid, die nog aller toewijding vraagt. Moge de arbeid dan met opgewektheid worden Verricht en die door Gods gunst gekroond worden met Zijn onmisbaren zegen. Namens de Zendende kerk, D. SCHEELE, Praeses. S. DEN HARTIGH, Scriba. Namens de Zendingsdeputaten, F. STAAL, Praeses. A. C. HEIJ, Scriba. Mei 1930. THEOLOGISCHE-SCHOOL-DAG. De Theologische-School-Dag zal dit jaar D.V. op Donderdag 19 Juni te Kampen worden ge houden. Des avonds tevoren zal men samenko men tot een ure des gebeds in de Burgwalkerk, waarbij hoopt voor te gaan Ds. J. D. Boerkoel van Watergraafsmeer. Na afloop zullen de be zoekers van buiten worden ontvangen in de Aula der Theologische School. De vergaderingen van den 19en zullen in de Burgwalkerk worden gehouden, onder leiding van Prof. Dr. H. Bouwman. De morgenvergade ring zal aanvangen te kwart voor tien en om streeks twaalf uur eindigen. Het openingswoord zal worden gesproken door den Rector der School, Prof. Dr. J. Ridderbos. Daarna zal Dr. C. Bouma van 's-Gravenhage een rede houden over ,,Het huidige streven naar kerkelijke een heid en onze houding daartegenover". De middagvergadering zal aanvangen te twee uur. Hier hopen op te treden Ds. H. v. d. Els- kamp van Groningen, Onderwerp „Contact met het leven", Ds. K. Fernhout van Vreeland en Ds. J. v. Herksen van Ermelo. Wie logies begeert, zende tijdig bericht aan den pedel A. de Graaf, met opgaaf voor hoe veel personen en voor hoelang (voor een of twee nachten) het wordt gewenscht. De Commissie tot organiseering en leiding, Dr. H. BOUWMAN, Voorzitter. Ds. P. BOS. J. H. KOK. Ds. H. H. SCHOEMAKERS. Dr. J. RIDDERBOS, Secretaris. Aanbevelen dien dag mee te maken is on- noodig. Wie kan, die ga. Ook Zeeland zij er rijk vertegenwoordigd en de Heere geve een ge zegend samenzijn. S. TWEETAL TE Grijpskerk (Gr.) C. M. Huizinga te Scharnegoutum. J. Schelhaas te Tzummarum. BEROEPEN TE KollumC. W. Keur te Oudewater. Sleen E. T. v. d. Born, Cand. te Renkum. BEDANKT VOOR Haarlem (3e pred. plaats) D. van Dijk te Groningen. Amsterdam-Noord W. H. den Houting te Huizum. Lollum F. Dresselhuis te Oldeboorn. Ds. G. van Halsema, de 74-jarige em.- predikant der Geref. Kerk van Nijeveen (Dr.), wonende te Haren (Gr.), is 18 Mei 1.1. per „Statendam" te Hoboken (Noord-Amerika) ge arriveerd. Ds. van Halsema was voornemens aldaar drie maanden te vertoeven. De laatste drie weken van Juni dacht hij in Michigan door te brengen om familie en vrienden te bezoeken en ook de Synode der Chr. Ref. Church bij te wonen. Ds. Van Halsema is vergezeld van zijn dochter. Een krasse emeritus. Te Den Haag-West heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten een vierde preekgele- genheid te zoeken voor de bewoners der wijken gelegen achter het Bezuidenhout. Het is altijd verblijdend zulke berichten te le zen, omdat er uit blijkt, dat ook in de groote steden nog steeds vraag is naar de Gerefor meerde Kerk. Te Den Haag-West heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk een voorstel van enkele leden, om de verplichte aftreding van de leden van den Kerkeraad af te schaffen, na breedvoerige behandeling verworpen. Telkens weer duiken zulke besprekingen op, maar gewoonlijk met hetzelfde verloop. Toch ligt er iets in, dat tot nadenken stemt n.l. dat het zoo moeilijk is goede krachten te vinden of dat zij zich niet geven. De heer R. F. Kuiper, oefenaar bij de Geref. Kerk van Schiermonnikoog, hoopt Zon dag 29 Juni a.s. wegens bekomen eervol ontslag van genoemde Kerk afscheid te nemen. Te Kampen heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten het beroepingswerk in de vacature, ontstaan door het overlijden van Ds. J. J. Westerbeek van Eerten, waarvoor reeds ongeveer 20 maal zonder resultaat een beroep werd uitgebracht, voorloopig niet meer ter hand te nemen. Menschelijk te begrijpen is zulk besluit na zooveel teleurstelling, maar toch is het weer iets nieuws onder de zon. De stad der Theol. School zou geen 4e predikant kunnen krijgen Overgenomen uit de Rotterdammer Zendingsdag te Goes. Onder begunstiging van schoon weder werd alhier, in den lommer rijken boomgaard van den Heer De Bokx, de jaarlijksche Zendingsdag der Classis Goes der Geref. Kerken gehouden. Er was veel belang stelling, gerekend ook met het feit, dat de Her vormden, vlak in de buurt ook hun Zendings- feest hielden. Elk op zijn eigen wijze, brachten de sprekers hun Zendingsboodschap. Ds. Vonk, van Baar land, sprak het openingswoord, waarna Ds. F. den Boeft van Kralingen sprak. Ds. A. B. W. M. Kok, van Zaamslag, sprak over „Geeft het geen gij hebt" en Ds. W. J. J. Velders, de bekende voormalige miss. pred. voor de Joden over „Van Heinde en Ver". In zijn slotwoord wekte Ds. A. Scheele tot steun voor het door Ds. A. Merkelijn aange kochte huis, opdat dit aanvang mocht zijn, voor een volledig hospitaal. De Classis Goes mag met dankbaarheid op dezen welgeslaagden dag terugzien. Ds. Merkelijn heeft dat 26 kamerige huis aan gekocht voor rekening van de Zendende Kerk van Middelburg. Door deze aankoop geleid wil len zeker onze Kerken overwegen willen of we nu ook maar dadelijk beginnen zullen met het storten der bijdragen voor de exploitatie van het hospitaal toegezegd. In Walcheren doen dat reeds enkele kerken. Naar 'k meen deelde Ds. Heij mede, dat hij reeds van enkele kerken die bijdragen ontvangen had tot een totaal van 1000.en dat reeds voor de 2e maal. Laat ook de andere kerken dit ernstig overwegen. Uit de Oude Doos. Wijlen Ds. Gispen, Sr., herinnerde indertijd aan een proclamatie van den burgemeester van Amsterdam, waarbij de burgerij vermaand werd de vreemdelingen die toen in de stad waren, met rust te laten. Het zag vooral op eenige Chineezen, die Amsterdam bezochten. En dan zegt Gispen, op zijn eigen aardige manier„De Chineezen dragen, zooals ge weet een staart, namelijk aan hun hoofd, en afhangende langs den rug. Zekere schepselen aan hun staart te trekken was, in vroeger jaren, een geliefkoosd bedrijf van de mannelijke jeugd, maar sedert onze jongens lid zijn van de Vereeni- ging voor Dierenbescherming, is dit al veel ver beterd. Evenwel, die oude natuur, die geneigd is aan een staart te trekken, komt van tijd tot tijd nog wel eens boven, en vandaar, denk ik, dat sommigen, als ze een staart zien, hun handen niet thuis kunnen houden. „De Chineezen ondervinden ongeveer hetzelf de wat den predikanten wedervoer toen zij nog een steek droegen. Toen moesten we loopen", zegt Gispen, „met een hoop jongens achter ons, die zongen en scholden, terwijl volwassenen riepen „Schoevendraaier, kraai, bot, bot, bot De toenmalige burgemeesters vaardigden geen proclamaties uit om de bedienaren van den gods dienst te beschermen, 't Waren ook maar domi- nee's, die 't lijden moesten." En dan nog „Afgedacht van de vraag of het noodig is, dat de predikanten een kenmerkende kleeding hebben, geloof ik toch, dat, als de gods dienst en de Christelijke beschaving wat dieper wortel geschoten had bij het volk, de Chineezen niet zouden geplaagd worden, en ook de predi kanten meer zouden geacht worden om huns werks wil. Maar dit is, helaas bij overheid en volk, de diepste grond van vele kwade verschijn selen de eerbied voor God en mitsdien voor Zijn dienst is er uit." Is het thans, in 1930, veel beter dan in 1883? We vragen slechts. „Amer. Wachter." Zoo echt van Ds. Gispen Sr. K. B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. KORTE NOTULEN van de Provinciale Synode, gehouden te Goes 4 Juni 1930. Namens de roepende Kerk. van Goes opent ds. v. d. Veen de vergadering hij laat zingen Ps. 135:1,12, leest Ps. 135, en gaat voor in gebed. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. In het Moderamen nemen zitting na aan wijzing door de vergadering ds. R. J. v. d. Veen, praeses ds. A. Scheele, scriba ds. A. C. Heij, assessor en ds. S. Groeneveld, 2de scriba. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen door den scriba dier Synode, ds. W. M. Ie Cointre, en door de vergade ring goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Schrijven van Mevr. de wed. ds. C. S. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven tot oefening van het verband tusschen de Geref. Kerken en de Theol. Fac. der Vrije Universiteitwordt in handen ge steld van Deputaten art. 49 K. O. c. Schrijven van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Arnhem, roepende Kerk voor de a.s. Generale Synode te Arnhem, 19 Aug. e. v. d., met verzoek afgevaardigden voor die Synode te verkiezen, hunne namen te melden en tijdig in te zenden wat op 't agendum moet geplaatst worden. Er zal aan worden voldaan. d. Schrijven van het Algemeen Zuiderzee- Comité, met verzoek om de gevraagde col lecte aan te bevelen. Aan dit verzoek wordt voldaan, terwijl den afgevaardigden verzocht wordt dit eveneens ter classic, vergadering te doen. e. Schrijven van de Classis Klundert inzake grensregeling. Zal worden behandeld in ver band met een voorstel van den Classis Tholen. f. Nog kwamen in een bezwaarschrift, en schrijven omtrent een grensregeling. Beide zaken worden behandeld. De volgende rapporten worden uitgebracht. a. Rapport Art. 13 K. O. door ds. A. Scheele rekening en begrooting worden door de Synode goedgekeurd en aan Deputaten wordt dank gezegd. b. Rapport Art. 19 K. O. door ds. D. Scheele. Ook dit rapport wordt met dank- zegging goedgekeurd. De Synode besluit op voorstel van Deputaten dit Synodejaar één collecte te houden. c. Rapport Zending. Aan de kerken zijn de verslagen toegezonden, eveneens aan de leden der Synode. De praeses stelt de ge legenheid tot vragen open. Enkele vragen worden gedaan en beantwoord. De Synode besluit krachtig te steunen bij de Generale Synode de aanvrage van de Zendende Kerk van f 6000 jaarlijks voor den Hospitaaldienst te Magelang en hiervan kennis te geven aan de Generale Deputaten. Begrooting, rekening en verantwoording worden goedgekeurd en eveneens 't rapport. Aan Deputaten wordt dank gebracht voor den verrichten arbeid, terwijl de zaak der Zending ernstig bij de kerken wordt aanbe volen, ook de zaak van den Medischen Dienst, inzonderheid van huis en erf, zoo buitenge woon geschikt voor ons werk zijn, aange kocht.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 2