KERKNIEUWS Zendingsrapporten. Het rapport, dat aan de Partic. Synode van 4 Juni j.l. werd uitgebracht, nemen we in z'n geheel op in de Kerkbode. Wel wordt het ook afgedrukt in de Handelingen, die aan eiken kerke- raad worden toegezonden, maar het is gewenscht, dat alle broeders en zusters daarvan kunnen kennis nemen. Welcenv. en Eerw. Broeders. Terugkomst van Ds. Merkelijn in Magelang. Het Zendingsrapport kan ook dit jaar beginnen met iets te melden over de terugkomst van Ds. Merkelijn. Maar werd het vorig jaar daarmee bedoeld zijn terugkomst in het vaderland, nu is daarbij te denken aan zijn terugkomst in Magelang. Was het vertrek van Ds. Merkelijn en zijn gezin aanvankelijk bepaald op 28 Juni, door ongesteldheid van Mevrouw moest dat worden uitgesteld tot 26 Juli. Gelukkig kon toen, omdat de on gesteldheid geweken was, tot de terugreis besloten worden. De reis verliep voorspoedig en Woensdag 21 Augustus moch ten zij het genoegen smaken weer thuis te zijn. Laat ons over die thuiskomst hier doorgeven wat Ds. Merkelijn zelf ons daarover schreef,,Door goede hand waren alle meubelen op hun plaats gezet, het huis schoongemaakt en gewit, terwijl tal van bloem stukken ons huis opvroolijkten dat was een prettige entrée en we voelden in dat alles hoe sympathieke handen bezig geweest waren om onze aankomst zoo prettig mogelijk te maken. Weiiepen even naar onze achtergalerij om te genieten van het mooie uit zicht op den Soembing, de mooie berg, waarop we zoovele morgens hebben zitten staren en toen voelden we, dat we thuis waren, in ons eigen huis dat de zwervingen van 't verlof achter den rug lagen en we weer mochten zijn op de plaats, waar God ons in Zijn gunst tot arbeid heeft willen roepen. Toen voelden we ook, dat ons gezin verkleind was en we in ons huis niet meer de stem van onze beide kinderen zouden hooren. Maar gelukkig drukte dit ons niet neerwe waren blij thuis te zijn". Minder gunstige toestand op het Zendingsterrein. De blijdschap, weer thuis te zijn, nog verhoogd door een saamkomst in het kerkgebouw, waar door velen hartelijke wel komstwoorden werden gesproken, werd echter getemperd toen Ds. Merkelijn zich op de hoogte ging stellen van den toestand op ons Zendingsterrein. Minder opwekkend is wat hij ons daarover schreef, dat zijn afwezigheid niet bevorderlijk was geweest aan den bloeiaan den ijver had veel ontbroken sommiger wandel was slordigenkele scholen waren achteruitgegaan een helper moest voor een maand geschorst worden. Gelukkig kan hieraan worden toegevoegd, dat in een brief van Januari van dit jaar kon worden gemeld, dat nu door allen weer goed wordt gewerkt en alles zijn geregelden gang gaat. Daarin schrijft Ds. Merkelijn „Van onze Javaansche arbeiders hebben de meeste controle zeer noodig en ik ben daarom blij, dat God onzen weg weer naar dit terrein heeft gevoerd en we weer met volle kracht in het werk mogen bezig zijn. Reden om neer slachtig te zijn is er niet, tenzij we in de meening moesten ver- keeren, dat jonge plantjes de kracht van den volwassen boom moeten hebben. Trouwe arbeid voortdurend noodig. Temeer stemt dit weer tot dankbaarheid omdat de arbeid toch al zooveel bezwaren meebrengt. En niet het minst op ons Zendings terrein. De bevolking daar is conservatief aangelegd de volksbe wegingen werken daar minder door. Dat heeft een voordeel, voor zoover de verkeerde stroomingen daardoor ook minder kracht kunnen ontwikkelen. Maar daarin ligt ook een beletsel voor den ingang van het Evangelie. In dat opzicht is het anders gesteld in Djokja en Solo. In Magelang is de grond harder en moet ook de voorbereidende arbeid intensiever zijn. De helpers zijn dan ook wel eens moedeloos, wanneer door hen veel bezoeken zijn afgelegd, wapneer zij het Evangelie hebben gepredikt, wanneer door hen geworsteld is in 't gebed en zij dan toch zoo weinig vruchten zien. Gearbeid wordt er nu behalve in Magelang zelf in Tempel, Djamblangan, Blondo, Glagahombo, Setjang, Ngoewet, Temanggoen, Parakan, Djoema, Pingit, Kedoe. Den grootsten omvang kreeg de arbeid natuurlijk in Magelang. Daar arbeiden niet meegerekend de inlandsche dominee van de Javaansche gemeente 2 goeroe indjils, 3 onderwijzers en 2 colporteurs. Ook werkt daar een goeroe onder de Chineezen, die arbeidt voor rekening van de Europeesche gemeente te Magelang. Men heeft daar ook de Hollandsche scholen, die een steeds toenemend aantal leerlingen tellen. Verder kan hier wel worden volstaan met een verwijzing naar wat het vorig jaar in het Zendingsrapport werd meegedeeld over het aantal Zendings arbeiders en daar werd overgenomen uit wat Ds. Merkelijn schreef in de Zeeuwsche Kerkbode van 8 Febr. '29. Een en ander, hierboven meegedeeld, doet verstaan, dat onze missionaire predikant voortdurend op den arbeid moet toezien. Opdat hij nu niet een groot deel van zijn tijd zou moeten be steden aan administratief werk, werd een administrateur benoemd, voorloopig voor een drietal jaren. Ook dan zou zijn tijd daarmee nog teveel bezet zijn, wanneer hij niet veel hulp daarbij ontving. Maar de broeders Boelhouwer, Burggraaff en Hagen wilden ook nu zeer gewaardeerde diensten bewijzen. Finantieele toestand bevredigend. In het jaar 1929 heeft de Zending voor zeer groote uitgaven gestaan. Verhooging van de bijdragen der kerken met 10% was daardoor noodzakelijk en dat juist in een tijd dat een groot kapitaal bijeengebracht moest worden teneinde de beslissing over het bouwen van een hospitaal te Magelang in gunstigen zin te durven nemen. 1 Met dank aan God mag geconstateerd worden dat het beroep op de offervaardigheid der kerken gedaan, niet te vergeefs ge weest is. De kerken in Zeeland hebben de bijdragen daarvoor op de begrooting 1929 opgenomen, opgebracht. De kerken in N.-Brabant en Limburg niet geheel, waarbij echter niet vergeten mag worden dat deze Provinciën nog een achterstand hadden in te halen. De inkomsten dekten de uitgaven. Wel is het voordeelig saldo teruggeloopen van f 271.80 tot f 69.54, doch in Indië zijn niet alle gelden daarvoor op de begrooting geraamd en ook toe gezonden, benoodigd geweest. Op 31 December j.l. was in Indië een overschot van f 1039.18, waarmede het voordeelig saldo van f 69.54 moet verhoogd worden. Op de begrooting 1929 was geraamd van het Zuster Comité „Parakans Hospitaal" een bijdrage te zullen ontvangen van f 300. Doordat de inkomsten van dit Comité tengevolge van de actie voor het Hospitaalfonds gedaald zijn, is het niet in staat geweest een bijdrage voor den Hoofddienst af te zonderen. Deze tegenvaller is echter weer goed gemaakt door het ont vangen van een legaat ten bedrage van f 456.40. Op verzoek van den Penningmeester der Zending wordt hier nog een abuis, voorkomende in zijn aan „de kerken toegezonden Finantieel Verslag" over 1929", hersteld. Op pag. 3 en 4 komen voor „6 maanden rente van f 13.500 leening 1921 en van f 12.000, idem" wat zijn moest van f 25.500 en f 24.000. Voor het hospitaal is in 1929 bijeengebracht in Nederland in contanten f 20058.69 en in effecten f 600.nominaal. Te zamen met het voordeelig saldo per 1 Januari 1929 ad f 463.76 was op 1 Januari 1930 beschikbaar f 21721.95 in contanten of in effecten. Op 1 Mei 1930 was het fonds verder gestegen tot circa f 25000.waarvan f 5404.601/2 in contanten, f 12.600 nominaal in effecten en f 7000.tijdelijk geleend aan het fonds voor scholenbouw. In het schoolfonds kwam in 1929 in aan giften en bijdragen f 304.77. Schoolzending. Uit de practijk blijkt dat voor den Zendingsarbeid de inlandsche scholen meer vrucht dragen dan de Hollandsche scholen. De in landsche onderwijzers aan de inlandsche scholen krijgen gemakke lijker contact met de ouders en daarom moeten we op uitbreiding van het aantal inlandsche scholen bedacht blijven. Gaan de Hol landsche scholen van een vereeniging uit, zoodat ze van de Zen dende kerk geen uitgaven vragen, de inlansche scholen vragen dit wel. zoolang ze niet door de regeering worden erkend en gesub sidieerd. Daarom mag ook hier wel weer worden herinnerd aan het in het vorig jaar gedaan verzoek, dat de scholen in onze drie provincies zullen meewerken gelden daarvoor in te zamelen. In enkele classes werd reeds een hoofd der school bereid gevonden dit werk in de scholen van dat ressort aan te bevelen en de rege ling daarvan op zich te nemen. En-wel voor de Classis Axel: J. C. Jansen te Driewegen bij Terneuzen voor de Classis Goes F. P. de Graaf te Kapelle voor de Classis Zierikzee C. L. de Jonge te Nieuwerkerk voor de Classis AlmkerkC. van Veelen te Alm- kerk. Moge in de andere Classes spoedig dit goede voorbeeld ge volgd worden. Ds. Merkelijn schreef ons in z'n brief van Januari j.l. dat ze daar bezig waren een kist te vullen met allerlei dingen van het Javaansche leven, die dan een rondgang op de scholen zou kunnen doen en zoo de belangstelling voor het Zendingswerk verlevendigen. Belangrijk besluit inzake de Medische Zending. In verband met de Medische Zending werd op de vergadering van de Zendende Kerk met deputaten gehouden 19 Mei j.l. een belangrijk besluit genomen. Van Ds. Merkelijn ontvingen we het verzoek over te gaan tot den koop van een prachtig groot huis met een groot terrein (groot 32000 M.2). In dat huis heeft een dokter, voor eigen rekening, een particulier ziekenhuis voor Europeanen. Het is dus reeds als zieken huis ingericht. Van Dr. Offringa werd telegrafisch bericht ontvangen dat hij terrein en huis zeer geschikt achtte voor het doel. Wegens sterfgeval werd dit huis te koop aangeboden. De dokter, die het nu in gebruik heeft, wil het nog wel blijven huren voor f 300. per maand, maar wil het blijkbaar niet koopen. Zoo werd het aan Ds. Merkelijn aangeboden voor totaal f 45000.Een Schoolver- eeniging te Magelang, die een Europeesche school wil bouwen, wilde 5000 M.2 van het terrein overnemen voor f 12600.Latei- vroeg die vereeniging nog 1000 M.2 meer aan. Alzoo zou, wanneer we rekenen dat die Schoolvereeniging dan totaal -j- f 14000. betaalt, er voor de Zending te betalen zijn -J- f 31000.Dit geld is beschikbaar. In Nederland werd ontvangen voor het hospitaal f 26000.In Indië bracht Ds. Merkelijn nog f 7000.bijeen. Geoordeeld werd op de vergadering, waar dit belangrijk voorstel werd besproken, dat het onverantwoordelijk zou zijn, deze gelegen heid niet aan te grijpen. Natuurlijk blijven er bezwaren. Zijn al de gelden aanwezig om dit huis en terrein te koopen, nog niet zijn voldoende bijdragen toegezegd om een ziekenhuis te gaan exploi- teeren. Daarvoor zal jaarlijks f 15000.noodig zijn. Aankoop van het huis kon dus niet insluiten, dat ook aanstonds met de exploi tatie zou begonnen worden. Deze bezwaren werden dan ook onder 'toog gezien. Toch werd besloten aan Ds. Merkelijn een telegram te zenden, dat hij voor de Zendende Kerk huis en terrein voor dat bedrag kon koopen. Want in dezen weg werd opgemerkt de leiding Gods, die wij hadden te volgen. (Wordt vervolgd). BEROEPEN TE Driesum P. van der Marei te Krabbendam. Ferwerd P. v. d. Werff te Boornbergum. AlteveerCand. K. Boorsma te Dokkum. BEDANKT VOOR Driesum H. M. Ploeger te Appelscha. Alkmaar C. von Meijenfeldt te Feijenoord. Ds. J. F. van Hulsteijn, Geref. predikant te Middelstum, die dezer dagen zijn zilveren ambtsjubileum herdacht, heeft ter gelegenheid daarvan een gedachtenisrede gehouden, tot tekst hebbende Ezech. 3:17. Namens den Kerkeraad werd hij toegesproken door ouderling Schurings, namens de Classis Warffum door Ds. C. J. Bos te Uithuizen, door Ds. J. H. Lammertsma te Appingedam en door Burgemeester Van Anken. Keurige cadeaux werden geoffreerd. De Geref. Predikantenconferentie in de provincie Groningen is nader bepaald op 25 Juni a.s. te Groningen. Zooals reeds werd meege deeld. zal Ds. K. Spoelstra, van Meeden, refe- reeren over ,,De Godskennis van den pelgrim" (Cognitio Dei viatoris) en Ds. L. ten Kate, van Stedum, over„Versterking van het kerkelijk besef". Evangelisatie onder de Zuiderzee-arbeiders. De classis Bolsward der Geref. Kerken met erkentelijkheid voor al den arbeid van het „Al- gem. Geref. Zuiderzee Comité" tot nog toe ver richt in samenwerking met de kerk van Mak- kum c.a. en de classis Bolsward, achtende dat thans de tijd is gekomen om een kerkelijke regeling te treffen in aansluiting aan hetgeen tot dusver tot stand kwam, wendt zich mitsdien, wijl deze arbeid de Ker ken in het algemeen raakt, tot de Generale Sy node met het verzoek, dat deze Deputaten be- noeme, om met de betrokken kerken, de Depu taten der betrokken Classes, en het „Algem. Geref. Zuiderzee Comité" den verderen gang van zaken te regelen en de Kerken te advisee- ren jaarlijks voor dezen arbeid een collecte te houden. 'n Soortgelijk voorstel werd aangenomen door de classis Alkmaar. Almkerk. Door Ds. Hakman werd j.l. Zondag bekend gemaakt, dat van een onbekende gever de som van 100 werd ontvangen voor een gebouw van medische Zending. Stedum. Van wijlen Mevr. de Wed. H. ontving de Geref. Kerk een legaat van 1000.—. Hasselt. Van iemand, die onbekend wenscht te blijven ontving de Geref. Kerk een gift van 2500. De Kerkcent. In de Zondagsbode voor Nijmegen en omstreken schrijft Ds. Van S(elms): ,,Wat kan men nog doen in de tegenwoordige samenleving met een cent Letterlijk niets. Een sigaret van een cent rookt niemand, een fooi van een cent zal niemand willen aannemen en ook niet durven geven in een winkel is iemand met een cent gewapend niet in staat iets uit te richten zelfs de postzegel van een cent heeft afgedaan. Nergens in de tegenwoordige maat schappij kan men nog met een cent terecht, ner gens, nergens. En nu komt het afgrijselijk droe vige alleen in de kerk en in de jeugddiensten vindt menigeen het offer, dat hij brengt, juist uitgedrukt in het meest waardelooze geldstuk, waar hij zich overal voor zou schamen, in de cent. Laten wij heel bewust hier eens tegen strijden." Met het oog op de Pinkstercollecte zij dit ter ernstige overweging doorgegeven. En wat nog erger is, dat tegenwoordig de klacht vernomen wordt, dat zelfs de halve cent weer zijn weg naar de Kerk teruggevonden heeft. Of zou dat wezen „het penningske der we duwe" Een vraagteeken is hierbij wel op zijn plaats. Onder de vele besluiten, die de Parti culiere Synode van Zeeland gisteren nam, be- hooren ook die over doorzending ter Gen. Syn. van het voorstel der Classis Goes inzake de 10% van alle Zendingsgelden te storten in de Generale Kas en idem dat over het promotie- recht. De Korte Notulen zullen volgende week D.V. wel verdere inlichtingen bezorgen. Tot afgevaardigden naar de Generale Synode werden gekozen de predikanten Ds. A. Scheele te Kapelle en Ds. R. J. v. d. Veen te Goes (se cundi Ds. A. C. Heij te Koudekerke en Ds. D. Scheele te Middelburg), en de ouderlingen A. Catsman te Oostburg en J. Olthoff te Middelburg (secundi F. P. de Graaf te Kapelle en P. Vo gelaar te Anna Jacoba Polder). Door de vele werkzaamheden ditmaal ver bonden aan het scribaat der Part. Synode moet het voortzetten van de reeks over het „Collegium Qualificatum" een paar weken onderbroken. K. B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. KORT VERSLAG van de Class. Diac. Conferentie in de Classis Axel, gehou den op Dinsdag 20 Mei in de Geref. Kerk te Zaamslag. 1. Opening namens de roepende Diaconie van Zaamslag door Br. A. Dees op de gebrui kelijke wijze. 2. Presentielijst. Alle Diaconieën der Classis zijn vertegenwoordigd met gezamenlijk 18 Dia kenen, terwijl elf bezoekers aanwezig waren, alsmede de Adviseurs Ds. Groeneveld en Ds. Post. 3. Verkiezing Comité. Voorz. Jac. den Ha mer van Terneuzen, Sec. A. Dees van Zaamslag, Assessor Joh. Dieleman van Hoek. 4. Notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 5. Ingekomen stukken, geene ter tafel. 6. Financiëel verslag volgt en wordt in orde bevonden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 2