Predikbeurten officieele berichten. "boek aankondigin g. verantwoording van liefdegaven vereenigingsleven, in de gereformeerde kerken in zeeland op zondag 25 en donderdag 29 mei 1930 classe middelburg. classe zierikzee. classe tholen. classe goes. classe axel. den van de Classis Deventer en de genabuurde Kerken waren mede bij deze plechtigheid aan wezig. De institueering der Geref. Kerk te Borne is hiermede een feit. De Classis Deventer omvat thans 17 Kerken. Te Stedum werd door de Geref. Kerk van wijlen Mej. de wed. M. H. een legaat van duizend gulden ontvangen, vrij van rechten. Te Utrecht ontving de Geref. Kerk een legaat van Mej. B., bestaande in een obligatie van duizend gulden, vier obligatiën elk van vier honderd gulden en zes honderd gulden in con tanten, niet vrij van rechten. Voorts werd nog voor de Zending een gift van duizend gulden ontvangen. Rectificatie. Het jubileum van Dhr. P. Koster te Valthermond is niet in Juli, maar de eigenlijke datum is 14 Juni a.s. Het schijnt noodig te zijn volgens inge zonden schrijven van 2 predikanten van de Ge ref. Kerk te Apeldoorn de aandacht te vestigen op het volgende Misleidende Colportage. Dr. Gunning schrijft in Pniël onderstaande waarschuwing „Ons land wordt afgeloopen door colporteurs van Baptistische, Sabbatistische, Mormoonsche en andersoortige geschriften. Nu, wij leven in een vrij land. Doch waar ik tegen ópkom is, dat de meeste van die mannen onder een valsche vlag komen. Huis aan huis vertellen zij, dat zij komen voor „de Zending", waaronder bedoeld is „hun" Zending, vaak die van het Hamburg- sche Baptistengenootschap of het „vert. Intern. Zendingsgenootschap". Rara wat is dat Maar de goe-gemeente verstaat daar natuurlijk voor 95 procent de Zending onder de heidenen onder er. koopt dan, onder 't lief en vroom gepraat van den bespraakten colporteur, een veel te duur boek, om dan als de lieve broeder vertrok ken is, te merken, (of helaas ook wel niet te merken) dat men een sectarisch geschrift van zeer bedenkelijk allooi heeft gekocht. Laat men toch doen, wat ik vanmiddag nog deed, toen zoo'n ongenoode gast „voor de Zen ding" kwam colporteeren, hem vragen „komt u van Oegstgeest Waar is uw legimitatiekaart?" en als hij die natuurlijk niet toonen kan, hem onverbiddelijk wegzenden Wat werd de vrome broeder op éénmaal grof, brutaal en onhebbelijk „Broodvreter, je wordt betaald om eiken Zondag te liegen Ik vroeg hem, of hij geen brood at, maar kreeg alleen ten antwoord „je kunt Gods oordeel wachten", en toen stoof hij mijn deur uit, om bij mijn buurman aan te schellen. Hoe- velen loopen er in Ons goede landvolk vooral is veel te lichtgeloovig in deze. Als ze maar een paar teksten aanhalen en wat brutaal aanhouden koopen ze maar alles wat hun wordt voortgezet en in negen van de tien gevallen is het onge zonde, ongewenschte, onbetrouwbare lectuur. Neemt toch deze waarschuwing over, goedge zinde bladen en helpt ons dit euvel bestrijden Doe er zoo noodig winst mee. K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal) op Donderdagavond 22 Mei in de Gast huisconsistorie. Ds. D. Ringnalda opent de vergadering. Na het zingen van Ps. 98 4 en het lezen van Hebr. 10 1925 wordt Gods zegen afgesmeekt. 21 broeders aanwezig. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Twee attesten aanvaard 3 doopattesten inge komen 1 attest aangevraagd 5 doopaanvragen toegestaan. Een schrijven van een Br. zal worden beant woord een schrijven voor kennisgeving aange nomen een anonym schrijven wordt niet behan deld noch voorgelezen. Ds. Scheele brengt een uitvoerig verslag uit over de vergaderingen van Zendingsdeputaten. Br. J. Olthoff rapporteert over de classis ver gadering aanvraag tot overgaan 2de trap der censuur was toegestaan. Sectierapporten. Een schrijven van een Br. wordt naar breed verwezen, wijl noch voor sectie, noch voor smal ter behandeling. Een dooplid heeft zich onttrokken aan de ge meenschap onzer kerk. Gerapporteerd wordt over bijwoning intrede Ds. Lindeboom te Serooskerke over verzoek van Jachin tot het koopen van een gedenkboekje. De catechisatiën zullen volgende week ein digen. De vrije Zondagen van de predikanten worden vastgesteld. Ds. Ringnalda wordt verlof gegeven zijn dien sten als reserve veldprediker te vervullen. Rondvraag. Donderdag 5 Juni breed. Sluiting. De Kerkeraad. Ontvangen collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie van de Geref. Kerken in de classis Middelburg Arnemuiden 19.80 Domburg 9.17 Ga- pinge 6.15 Grijpskerke 24.77 Koudekerke 20.58 St. Laurens 15.Meliskerke 15.69; Middelburg 134.49 Oostkapelle 10.70 Se rooskerke 36.44 Souburg 35.25 Veere 16.06 Vlissingen 74.87 Vrouwepolder 15.31 Westkapelle 4.82. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 23 Mei 1930. Aan de leden der gemeente te Middelburg. Broeders en Zusters Nog steeds herinneren de puinhoopen in een der hoofdstraten van onze schoone stad aan den vervaarlijken brand van 7 December 1929. Welk een schade heeft het verterend vuur toen aange richt Dat heeft onder meer onze Stadsevange lisatie ondervonden, want de eenigste collecte, die jaarlijks voor dezen gestadig zich üitbreiden- den arbeid gehouden wordt, viel op den „Brand- Zondag", 8 December, toen er uit den aard der zaak slechts weinigen ter kerk konden gaan. Het noodwendig gevolg was dat de collecte voor onze Evangelisatie bijna de helft minder opbracht dan andere jaren, zoodat onze com missie nu reeds met een zeer aanzienlijk tekort moet werken en aan hare verplichtingen niet voldoen kan. Daarom besloot het Moderamen van den Ker keraad om op Hemelvaartsdag a.s. een extra collecte ter aanvulling van die op 8 December j.l. te doen houden. Hoewel ons tekort bijna 100 bedraagt, meenden wij U niet te mogen bezwaren met een volledige collecte op Zondag in 6 beurten. Wat wij vragen is slechts een re delijke en billijke aanvulling van de „brand- collecte", waartoe de ééne beurt op Hemelvaarts dag zich uitstekend leent. Onze Evangelisatie commissie vertrouwt dat de gansche gemeente van deze collecte ernstig nota zal nemen en met haar nood, nu deze bekend gemaakt wordt, zal meeleven. Ook in Middelburg zijn er vele on verschilligen, die van Gods Woord vervreem den, ja vijanden van het kruis zijn. Daarom hebben wij uit te gaan in de heggen en stegen om hen de blijde boodschap des heils te brengen. Onder meer is thans onze anti-kermisactie in voorbereiding. Maar de samenkomsten, die tij dens het feest der ijdelheid georganiseerd en de tractaten, die dan verspreid zullen worden, stellen ons voor nieuwe uitgaven. De Kerkeraad en de gemeente zijn geroepen zich voor al dezen arbeid geestelijk en stoffelijk garant te stellen. Wij hebben daarover in Middelburg niet te kla gen. Moge dat bij vernieuwing blijken door een verrassende opbrengst van de dringend-nood zakelijke collecte op den a.s. Hemelvaartsdag in dat ééne beurtje. Waarlijk wij vragen niet te veel en daarom durven wij ook nog wel een beroep te doen op allen, die den Hemelvaarts dag de kerkdeuren voorbijgaan, teneinde zich met hunne gezinnen te vermaken in bosch en duin. Wij zouden zoo gaarne ook van hen een kleine gave verwachten. Ieder dubbeltje of kwartje, bij één der ondergeteekenden te bezor gen, is ons welkom. Broeders en zusters, beschaamt ons vertrou wen niet. Ds. D. RINGNALDA Jr., Dam N.Z. 9. P. LOOF, Julianastraat W 26. I. VERELST, Pottenmarkt K 102. KsïS Het Moderamen van den Kerkeraad stemt met dit schrijven der Evangelisatie-commissie harte lijk in. Ds. D. SCHEELE, h. t. voorzitter. C. P. POUWER, scriba. Serooskerke (w.). Zondagmorgen werd Cand. W. F. M. Lindeboom uit Amsterdam N. in de Geref. Kerk bevestigd door zijn grootvader Prof. L. Lindeboom van Kampen. De bevestiger sprak over 2 Tim. 1 13 en 14. Zijn hoofdgedachte was De levenstaak van Timotheüs in den dienst des Wo:ords ten 1ste Wat die levenstaak om vat, ten 2de waardoor die levenstaak verzekerd is. Aan de handoplegging nam behalve de be vestiger Ds. C. Lindeboom van Amsterdam deel. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwen Leeraar Ps. 134 3 toe. Des namiddags verbond Z.E.W. zich aan de Gemeente met Rom. 1 16 en sprak over het Evangelie van Christus een kracht Gods tot za ligheid. Hij stond stil bij ten 1ste Wat dit is, ten 2de Wat dit eischt en ten 3de Wat het voorbeeld is van Paulus, die zich het Evangelie van Christus niet schaamt. Na zijn eerste pre diking als eigen dienaar des Woords sprak hij achtereenvolgens toe, den bevestiger, zijn ouders, den Kerkeraad, den Consulent, de Afgevaardig den der zusterkerken, de catechisanten, de heele gemeente en de afgevaardigden van Amsterdam (N.). De jonge predikant werd toegesproken na mens den Kerkeraad door ouderling de Wolf, namens de Classis door Ds. Douma, door Br. W. de Neef als afgevaardigde van de Kerk van Amsterdam (N.) en door zijn vader C. Linde boom. Hem werd toegezongen Ps. 119 9 (gewij zigd) en Ps. 118 12 (laatste helft). Beide malen was de kerk overvol. Namens den Kerkeraad, ABR. MELIS, Scriba. KORT VERSLAG van de Vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Zierikzee, gehouden Woensdag 14 Mei 1930 te Zierikzee. 1. Onder leiding van Ds. Z. Hoek van Zon- nemaire vangt de vergadering aan met het zin gen van Psalm 133 1 de lezing van Filipp. 2 en met gebed. 2. De credentialen worden onderzocht door de Kerk van Nieuwerkerk. Zierikzee blijkt twee instructies te hebben. 3. In het moderamen nemen zitting Ds. Z. Hoek als praeses Ds. U. Elgersma als scriba en Ds. F. J. van der Ende als assessor. 4. Hartelijk welkom wordt in 't bijzonder ge- heeten Ds. F. Staal, die weer uit ernstige ziekte herstellen mocht en die zijnerzijds de Classis dankte voor haar betoonde belangstelling. 5. Uit de Cl. Tholen werd op het gedane verzoek eenige hulp verleend bij de vervulling der vacature-diensten. 6. Eenige Kerken hebben de collecte voor Hulpbehoevende Idioten en andere ellendigen nog niet gehouden. Ze worden verzocht, dit alsnog te doen. 7. De notulen worden goedgekeurd. 8. De Kerk van Oosterland vraagt en ver krijgt steun voor de bediening des Woords. 9. Inzake art. 19 wordt verwezen naar de acta en besloten te vragen aan de Particuliere Synode, of de bestaande regeling niet in de te drukken Handelingen kan worden opgenomen. 10. D.V. zal Pinksteren twee Zendingsdag worden gehouden te Haamstede. De nadere re geling laat de Classis over aan de Commissie ad hoe. 11. De voorgestelde begrooting voor art. 13 wordt aanvaard. De Classis bevindt de rekening over het vorig jaar in orde. 12. De commissie voor evangelisatie brengt rapport uit. 13. Tot afgevaardigden naar de eerstkomen de Particuliere Synode worden gekozen de pre- i dikanten Ds. F. J. van den Ende en Ds. F. Staal als primide predikanten Ds. J. de Boer en Dr. J. van Lonkhuijzen als secudi de ouderlingen J. Bienefeld van Zierikzee en P. L. Dees van Geersdijk als primi de ouderlingen P. M. Ketelaar van Wissenkerke en J. de Waal van Bruinisse als secundi. 14. Ds. Staal brengt verslag uit over de Zen ding en moedigt aan tot het bijeenbrengen van het benoodigde voor 't hospitaal. 15. In behandeling komt het volgende voor stel van Brouwershaven „De Classis Zierikzee, kennis genomen hebbende van de Rapporten inzake het promotierecht der Theologische School van oordeel1dat de Theologische School als School van hooger onderwijs het wetenschap pelijk recht bezit om tot doctor in de theologie te promoveeren 2. dat er geen principiëel be zwaar tegen de uitoefening van dit promotierecht door het College van Hoogleeraren der Theo logische School bestaat 3. dat practisch het doctoraat in de theologie van belang is voor de Theologische School en voor den bloei der Ker ken betuigt adhaesie aan het minderheidsrapport in zake het promotierecht der Theologische School en brengt dit ter kennis van de Particuliere Sy node van Zeeland e.k. met verzoek er bij de Generale Synode op aan te dringen, de weten schappelijke opleiding aan de Theol. School tot volle ontwikkeling te laten komen, door aan die inrichting de doctorale studiën in te stellen en de gelegenheid tot promoveeren te openen." De Classis neemt dit voorstel aan met 21 stemmen voor en 3 blanco. 16. Rondvraag naar art. 41 en persoonlijke omvraag. 17. De Classis regelt de vacature-beurten. 18. De korte notulen worden vastgesteld. 19. De assessor gaat voor in dankgebed. Op last der classis, F. J. VAN DEN ENDE, Assessor. Kameraden door J. C. de Koning. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Een geschiedenis van zes jongens, waar later nog een zevental bijkomt. Hoofdpersoontje is Kees Kooren. Als de zes, jongens uit de stad, op een middag buiten op stap zijn, worden ze achtervolgd door een grooten troep jongeren van het dorp onder aanvoering van den jongen die later de zevende wordt onder de kameraden, maar toen nog als vijand tegenover hen stond, omdat één van de zes hem plaagde wanneer hij met z'n hondekar in de stad kwam. Die ach tervolging heeft vooral ernstige gevolgen voor Kees. Zijn poging om ook over een sloot te springen en alzoo met de anderen aan de achter volging te ontkomen, mislukt. Hij springt er in wordt dan straks, omdat hij niet gauw genoeg uit de voeten kon komen hij moest eerst nog z'n broek aantrekken, die hij om te drogen uit getrokken had gepakt door den boschwachter van het bosch, waarin zij te land gekomen wa ren en opgesloten in een schuur. Z'n kameraden laten hem echter niet in den steek. Een paar wagen het naar den baron te gaan, die op die buitenplaats woonde, om voor hun makker te pleiten. De baron blijkt een vriendelijk man, die zijn boschwachter bestraft om z'n onbesuis- den ijver en al de jongens met een vrachtauto naar de stad laat brengen. Nog meerdere avon turen volgen, wanneer de jongen van buiten vriendschap met hen sluit. Als Kees later bij den huisknecht van den baron logeert, ontdekt hij dat de boschwachter poogde het kasteel in brand te steken. Natuurlijk komt hij dan heelemaal bij den baron in de gratie en alles loopt goed af, ook voor z'n vader, die dan boschwachter wordt. Van harte kunnen we ook dit boek aanbevelen. Voor de bibliotheken van onze Knapenvereeni- ging zeer geschikt. HEIJ. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen van de kinderen van J. Buis een pak zilverpapier en 100 halve centen van Sara Jansen. Namens de Zendings-Commissie, A. J. v. Noorden, Penningm. Middelburg. Ontvangen van N. N. f 5, voor de Kerk en f 5,voor de diaconievan N.N. voor kerkbouw f 1,50. D. Scheele. ZENDING. "Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Ella van der Graaf een doos zilverpapier, van Tonnie de Klerk 100 halve centen en een doos cap sules en zilverpapier en van familie P. een bundel christelijke lectuur. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningmeester, Margrietenlaan 12. Met vriendelijken dank ontvangen een pak zilver papier van de kinderen (2e klas) der Chr. School, Heerengrachteen pak zilverpapier van de kinderen der Chr. School te Heinkenszand en een pak zilver papier van de kinderen der Chr. School te St Laurens. Mej. C. Littooij, Molstraat F 90. Middelburg Geref. Jongelingsver. „Calvijn", Vlissingen. Geloofsbelijdenis, Art. 32 „Van de orde en dicipline of tucht der Kerk", P. Woltering. M. 0. III, No. 4, „Wetgeving op den Arbeid", P. van Hekken. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. N. T. 18, Dooden opgewekt I, door vr. J. v. Sluijs. L. K. door vr. Vroon. Afd. B. Vrijdag 30 Mei. Een vrij onderwerp door vr. P. Koole. K. G., Schets 7, Schijnbare bloei der kerk door vr. A. Tange. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afd. III. B. G. Les 226 „Begraven", vr. Willeboordse. V. G. Les 47, vr. P. Adriaanse. Meisjes vergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch.„Begraven" door To de Vos. Na de pauze: Vad. Gesch.: „Schimmelpenninck en Koning Lodewijk" door Mien Hendrikse. Bijdrage door: Emmy v. Sluijs, Corrie Leijnse en Stientje Verstraaten. Afd. II. Bijb. Gesch.„Begraven" door Prien Schutte. Na de pauze Vad. Gesch.„Schimmelpenninck en Koning Lodewijk" door Pietje Klerq. Reciteeren door Tini Loodewijk, Betsy Francois en Anna Sanderse. Afd. III. Bijb. Gesch. „Gevonnisd" door Nel Kolsters. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. G. B. Art. 7. Volkomenheid der H. S. vr. J. J.Fey* M. 0. Art. 8. Invloed der Revolutie van 1789. vr. G. Ruitenbeek. Openbare Vergadering der J. V. op G. G. Pred. 12:1a te Koudekerke, te houden op D. V. Zondag 25 Mei in het Vereenigingsgebouw. Aanvang 7 uur. Rooster: lste uurGel. Bel. art. 1 te behandelen door vr. J. de Schipper. 2de uur. Vrij onderwerp „Waarom lid der J. V." te behandelen door vr. A. Maas. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. A. van Dijken te Rhenen. 2 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Waalsche Kerk 9.30 uur ds. D. Scheele (St. Pieterstraat) Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. A. van Dijken D. 9.30 uur ds. D. Ringnalda Collecte Stads-Evangelisatie. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia D. 9.30 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. D. 9.30 uur Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Bed. H. Av. D. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. Boukema D. 9 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij D. 9 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Bed. II. Av. en Dankz. D. 9.30 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur ds C. Vreugdenhil te Oud-Vosmeer. Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma D. 9 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds Lindeboom D. 9.30 uur Cand. van Ginhoven Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. A. Wiersinga D. 9 30 uur ds. D. Scheele Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur D. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Voorber. II. Av. en Openb. Belijdenis. ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Bed. H. Av. en Dankz. 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leeir. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke ?.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.^0 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 u. ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur dr. Jansen te Ein hoven. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur D. 6 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur D. 9.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur D. 9 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur D. 10 uur Goes 9.30 en 6 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen ds. A. Scheele ds. R. J. van der Veen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leeir. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen Aarden burg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 10 en 2.30 uur D. 10 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. Timmer te Groningen, ds. F. A. den Boeft te Kralingen, ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3