Predikbeurten Timmerman en Metselaar D. DEN HOLLANDER, zongen werd Ps. 134 3 en Ps. 121 4. Zoowel des ochtends als des avonds maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik van den heer Linde boom, die weldra als predikant der Geref. Kerk van Serooskerke (V/.) bevestigd zal worden, persoonlijk in de consistoriekamer afscheid te nemen. Ds. A. van der Vegt heeft Zondag j.l. als predikant der Gref. Kerk van Strijen, afscheid genomen. Reeds met 1 Febr. j.l. verkreeg hij, we gens voortdurende lichamelijke ongesteldheid, emeritaat. Hij was echter niet in staat voor de Gemeente op te treden. Nu werd zijn afscheids woord door een der ouderlingen voorgelezen. De grondtoon van dit afscheidswoord was, een zich neerleggen bij den wil van Hem, Wiens wensch het is dat het werk van dezen herder en leeraar zal ophouden. Dankbaarheid werd uit gesproken voor het goede dat God hem had geschonken in zijn ruim 28-jarig predikantschap. Met groote liefde gedacht hij de Kerken welke hij had mogen dienen, inzonderheid die, welke hij thans gaat verlaten. Veel welwillendheid en liefde werd in gezondheid en krankheid door de geheele gemeente betoond aan hem en zijn ge zin. Hij gaat heen, in liefde terugdenkend aan de Gemeente van Strijen. In zijn hart leefde nu Ps. 138 1, welk woord hij voor het laatst met deze Gemeente wenschte te betuigen in gemeen schappelijk gezang. Hierna werd door ouderling J. C. Diepenhorst namens Gemeente en Kerke- raad dank gebracht aan den scheidenden herder en leeraar, voor wat hij voor deze Kerk heeft mogen verrichten. Met groote waardeering werd gesproken over hetgeen op kerkelijk en ander terrein was tot stand gebracht. Vol medegevoel zal de Kerk van Strijen Ds. van der Vegt en diens gezin in liefde blijven gedenken. De Ge meente zong hierop haar predikant toe Ps. 121:4. Ds. A. Schippers, van IJsselmonde, die dezen dag de godsdienstoefeningen leidde, sprak woor den van dank en bemoediging tot den van zijn Gemeente scheidenden predikant, namens de Classis Barendrecht. Ds. J. B. van der Sijs preekte Zondag j.l. voor de Geref. Kerk van Kollumerpomp af scheid met Jesaja 54 10. Ds. A. K. Krabbe, tijdelijk Meppel, die onlangs te Mijdrecht afscheid preekte, hoopt Zondag 18 Mei a.s. intrede te doen als predi kant der Geref. Kerk van Hillegom, na bevesti ging door Ds. A. D. R. Polman, van Roden. Cand. I. de Wolff, van Middelburg, beroepen bij de Geref. Kerk van Mussel, is door de Clas sis Stadskanaal peremptoir geëxamineerd en toe gelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De intrede te Mussel is bepaald op Zondag 15 Juni a.s., na bevestiging door Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen. Te Nijmegen heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten, dat voortaan de wijk- ouderlingen bij het huisbezoek, er bij de radio luisteraars op aan zullen dringen lid te worden van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Voorts besloot de Kerkeraad, die lidmaten, welke lid zijn van een niet-Christelijke Radio-vereeniging, deswege kerkelijk te vermanen. De bekende Amerikaansche Zendelinge Johanna Veenstra, die onder de Soedan-negers in Zuid-Egypte met bijzonderen zegen werkzaam is, zal binnenkort hulp krijgen in Mej. Nellie Breen, uit Holland (Michigan), die gedurende acht jaar onderwijzeres is geweest. In Juli ver trekt zij naar Nigeria (Egypte), uitgezonden door den „Sudan United Foard", waarvan het hoofdkwartier te Londen gevestigd is. Te Leimuiden is bij collecte door de le den der Geref. Kerk een bedrag van 1290 opgebracht voor herstelling der kerkramen. Op Vrijdag 6 Juni a.s. zal D.V. te Mid delburg in de Gasthuiskerk, onder voorzitter schap van den heer Ph. Wessels te Goes, de 10de Zeeuwsche Diaconale Conferentie worden gehouden. Als adviseurs hopen aanwezig te zijn Ds. S. Groeneveld te Neuzen en Ds. D. Scheele te Middelburg. Mocht een dezer adviseurs ver hinderd worden, dan zal Ds. H. A. Wiersinga van Vlissingen als adviseur invallen. Door het Comité zijn voor de Provincie de volgende dubbelgetallen gesteld voor de Clas sis Walcheren de heeren H. van Driel (aftr.) en P. Schoonaard voor de Classis Axel de hee ren Joh. Dieleman te Hoek en P. van Over- beeke te Neuzen. In de morgenvergadering zullen, na afwikke ling van eenige huishoudelijke zaken, eenige interessante vragen aan de orde komen o.a. een vraag van de Diaconie der Geref. Kerk te Wolfaartsdijk „Door overlijden van de echt- genoote, belijdend lid der Geref. Kerk, komt een geregeld ondersteund gezin, feitelijk geheel bui ten het Kerkverband te staan. Het blijft echter, als voorheen kerkelijk meeleven. Is voor ver dere ondersteuning verwijzing naar het Burg. Armbestuur in overeenstemming met het Gere formeerd beginsel Daarna zal de heer J. W. Kögeler, van Middelburg, spreken over het on derwerp „Iets uit de praktijk der Rusthuis verzorging". In de middagvergadering zal als referent optreden Dr. J. Hoek, van Den Haag, met het onderwerp „De Diaconie en particulier hulpbetoon". Dat geen der Diakenen op deze belangrijke vergadering ontbreke. K. B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg der Geref. Kerken gehouden 13 Mei 1930 in de Gasthuis- kerk te Middelburg. Art. 1. Namens de roepende kerk van Vrou wepolder opent Br. Janse de vergadering, laat zingen Ps. 121:1, leest Ps. 111 en gaat voor in gebed. Art. 2. De Brs. van Grijpskerke zien de cre- dentiebrieven na. Deze worden in orde bevon den. Domburg zond een diaken, terwijl Melis kerke en Vrouwepolder wegens ziekte hunner predikanten, een ouderling in hun plaats af vaardigden. Art. 3. Het Moderamen vormt zich aldus Ds. Douma, praeses Ds. Wiersinga, assessor Ds. Ringnalda, le scriba Ds. Visser, 2e scriba. Art. 4. De assessor wenscht Ds. Douma van harte geluk met het door hem ontvangen beroep van Zuid-Beijerland en hoopt dat hij een goede keuze mag doen. Art. 5. De notulen van de twee vorige ver gaderingen worden gelezen en na een enkele wijziging goedgekeurd. Art. 6. De verschillende ingekomen stukken worden behandeld. Art. 7. Ter tafel komen verschillende rappor ten.Gerapporteerd wordt door Ds. Scheele over den op Pinkstermaandag a.s. op Korenbloem onder Serooskerke te houden Zendingsdag. Ds. Heij rapporteert over het Zendingshospitaal. Vervolgens besluit de classis de Particuliere Synode van Zeeland in Goes te houden, voor te stellen om door te zenden naar de Generale Synode van Arnhem het volgende voorstel 1°. een einde te maken aan de tegenwoordige wijze van heffing van 10% van alle voor de Zending bijeengebrachte gelden en 2°. de benoodigde gelden voor de Generale Kas der Zending in het vervolg te verkrijgen door een omslag naar het percentage thans gel dende voor de verschillende Provinciën. Br. Olthoff brengt hierna rapport uit als cor respondent der Theol. School. Art. 8. Instructies van Serooskerke, Middel burg, Domburg en Grijpskerke worden behandeld. De vacaturediensten worden geregeld. Dom burg krijgt vrijstelling hiervan voor haar predi kant tijdens het badseizoen. Bij de intrede van Cand. Lindeboom te Se rooskerke zal de classis zich door Ds. Douma laten vertegenwoordigen. Art. 9. Tot afgevaardigden naar de in Goes te houden Particuliere Synode worden gekozen Di. Heij en Scheele als primi, Di. Ringnalda en Wiersinga als secudi als Ouderlingen C. Pol derman en J. Olthoff als primi, J. Bosselaar en A. de Kam als secundi. Art. 10. Verschillende voorstellen komen ter sprake. Een voorstel van Middelburg tot door zending naar de Particuliere Synode aangaande het rapport der deputaten voor de Generale Synode betreffende Art. 13 K.O., vindt geen meerderheid. De classis neemt het volgende voorstel van de kerk van Middelburg over tot doorzending naar de Particuliere Synode te Goes zij spreekt uit het noodzakelijk te achten dat in het con cept van een officiëel leerboek onzer kerken zoodanige wijzigingen worden aangebracht dat het 1°. uitdrukking is van ons aller zienswijze; 2°. op geen enkel punt in strijd dreigt te komen met de drie formulieren van eenigheid en ver zoekt de Particuliere Synode deze uitspraak over te nemen en door te zenden naar de Generale Synode te Arnhem. Naar aanleiding van een voorstel van Mid delburg aangaande het promotierecht, spreekt de classis uit, in deze zaak geen beslissing te nemen. Ook vindt een voorstel van Middelburg be treffende het rapport over het vrouwenkiesrecht, bij de classis geen meerderheid. Art. 11. Bij de rondvraag naar art. 41 vraagt Middelburg advies en krijgt deze kerk toestem ming inzake een tuchtgeval. Art. 12. Als roepende kerk voor de volgende vergadering wordt Westkapelle aangewezen. De classis zal saamgeroepen worden op Woensdag 10 September 1930. Art. 13. De rondvraag levert niets bijzon ders op. Art. 14. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 15. De vergadering wordt door Ds. Douma gesloten nadat deze in dankzegging is voorgegaan. Op last der classis, J. E. VISSER, 2e Scriba. Vacaturebeurten Classis Middelburg voor de maanden Juni, Juli en Augustus 1930. GRIJPSKERKE. 22 Juni Ds. J. Runia. 13 Juli Ds. W. Lindeboom. 3 en 17 Aug. (des nam.) Ds. D. Ringnalda. Hulpdienst Meliskerke voor de maand Juni. Ds. W. Lindeboom. Ds. D. Ringnalda of Ds. J. Runia. Dep. ad hoe, J. E. VISSER. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen, gehouden te Bergen op Zoom, 7 Mei 1930. 1. Ds. Spoelstra opent de vergadering, laat zingen Ps. 84 2, leest Ps. 84 en gaat voor in gebed. 2. Het moderamen wordt als volgt vastge steld Ds. Spoelstra, praeses Br. Tange, scriba Ds. Le Cointre, assessor. 3. De credentie-brieven worden nagezien en in orde bevonden een diaken wordt, gehoord de reden, keurstem verleend. De Kerk van O. V. heeft twee instructie's. 4. De notulen van de vorige vergadering worden door den scriba gelezen en onveranderd vastgesteld. 5. Ingekomen stukken a. Een schrijven van de classis Zierikzee met verzoek, of de kerken onzer classis hulp willen verleenen in de vaca turebeurten aldaar. Wordt afgewezen. b. Idem van de classis Klundert, dat harer zijds bewilligd wordt in de grenswijziging, waar door Nieuw-Vosmeer komt te behooren tot Oud- Vosmeer. De kerk van O. V. heeft te dezer zake een instructie, strekkende om deze grens wijziging te onderwerpen aan de goedkeuring van de Part. Synode van Zeeland. Aldus wordt besloten. 6. Een tweede instructie van O. V. aangaan de pensioensregeling van oefenaars wordt, om redenen van formeelen aard, teruggenomen. 7. Afgevaardigd worden naar de Part. Sy node van Zeeland Di. A. Andree en W. M. Le Cointre (sec. C. Veltenaar en C. A. Vreugdenhil) en de Ouderlingen E. Tange en P. Vogelaar (sec. C. Haverhoek en K. de Vries). 8. Aan de orde komt het voorstel van de kerk te Krabbendijke inzake het promotie-recht, te verleenen aan de Theol. School te Kampen. Op voorstel van de kerk te Bergen op Zoom wordt door de classis, met 10 tegen 4 stemmen, be sloten zich daarover niet uit te spreken. 9. Ds. Andree brengt rapport uit over de Zendingsaangelegenheden, mét name over den gang van zaken ten opzichte van het te stichten hospitaal te Magelang. 10. De rondvraag naar Art. 41 D.K.O. le vert niets bijzonders op. 11. R. Bath vraagt en verkrijgt vier vacature beurten, Poortvliet één. 12. Bij de rondvraag wordt vastgesteld, dat de kerkvisitatie zal plaats hebben in de maand Juni, terwijl de volgende vergadering D.V. wordt bepaald op 3 Sept. a.s. 13. Nadat de assessor is voorgegaan in dank zegging, sluit praeses de vergadering. Op last der classis, Ds. W. M. LE COINTRE, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Hulpbeh. Hulpbeh. Theol. Kerken Idioten School Anna Jacoba Polder 17.76 18.63 25.72 Bergen op Zoom 29.79 33.11 31.68 Krabbendijke 17.53 19.61 19.31 Oud-Vosmeer 12.94 10.12.81 Poortvliet 5.69 5.90 5.15 Rilland-Bath 14.96 13.71 14.57 Tholen 6.72 7.37 9.45 VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen voor kerkbouw van N. N. f 1,N. N. f 5,en door middel van br. \Y. P. Wattel f 5,van Jaantje de Kam voor bet Hospitaal 100 stuiversdoor bemiddeling van br. Tange van M. Cornelisse voor het Zendingshospitaal 53 stuivers en 44 halve centen. Hartelijk dank. Ds. Scheele. RUSTHUIS - MIDDELBURG. Ontvangen van N. N. 4 mud aardappelen, 1 zak spinazie, waarvoor hartelijk dank. N. J. v. Commenée, huisvader. ZENDING. Voor de Schoolzending ontvangen van de Ger. School te Koudekerke (hoofdde heer J. G. Rui tenbeek, de som van vijftien gulden. Hiervoor hartelijk dank. Mei 1930. Ds. Heij. Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen een zakje zilverpapier van Stientje de Dreueen pak zilverpapier van de kinderen der Chr. Bewaar school Serooskerke en 250 h. c. van Kars en Cor de Later, Serooskerke. Mej. C. Littooij, Molstraat 90. Middelburg. In dank ontvangen van Jaantje Davidse een zak capsules door tnsschenkomst, van Mej. J. Riemens f 0,50 van N. N. en van Mej. N. een zakje zilverpapier en 61 h. c. Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm. V1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen van Nellie de Bree een doosje zilverpapier en cap sules, van Mina en Nellie Schets 20 halve centen en een doos capsules en zilverpapier, van Alie de Roo een pakje zilverpapier, van de kinderen der Zondag school in het Groenewond 1 dubbeltje, 1 nikkeltje, 2 kluten en l'J0 centen zoomede twee pakken zilver papier en capsules, en van Jo, Saarfje en Piet Huser een pak zilverpapier en capsules en van elk een dubbeltje. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. Mannen-Vereen. „Dr. Herman Bavinck", vergadert D.V. 23 Mei 's avonds 8 uur in de Noor derkerk. OnderwerpDoop en Avondmaal door den Heer G. M. Feij. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg N. T. Openbaringen 2. W. v. Moolenbroek. V. G. Schets 29. Waar 't thans om gaat. W. Kingmans. Afd. B. N. T. Openb. van Joh., hfdst. 2, J. Pouwelse. Voordracht, G. Boon. M. O art. 9. Opkomst der moderne vakbeweging, P. Cornelisse. Memorisatie, Ch. Schutte. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. Zending. Van de diensten, vr. J. Boone. K. G. 8 In Zwitserland, vr. C. de Rijke. Geref. Jongelingsver. „Calvijn", Vlissingen. Gew. Gesch. 0. T. bl. 4936 Jrg. Oud. 66, „Hiskia en Jesaja" 2 Kon. 18, 19 en 20; 2 Kron. 2132, C. Sanderse. Anti-Rev. Beginselen, Art. XI, schets 1, „De Staten- Generaal", 0. de Klerk. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch.Schets 9, Nieuw Test., Joh. 213-25, Joh. 3 1—21. Vad. Gesch.Napoleon. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd I. Bijb. Gesch. „Voor Romein en Edomiet" door Maatje Polderman. Vad. Gesch. „De laatste jaren van de republiek", door Dora le Cointre. Bijdrage doorFrancien v. Sluijs, To Schoe, Anna de Kam en Miep Loodewijk. Afd. II. Bijb. Gesch.„Voor Romein en Edomiet" door Jaantje van Ouwerkerk. Vad. Gesch. „De laatste jaren van de republiek" door Anna Joosse. Bijdrage door Lijntje Kingmans. Afd. III. Bijb. Gesch. „Voor Romein en Edomiet" door Do Heuseveldt. Na de pauze Reciteeren door Laura de Vos, Jaantje Leinse, Saar Berkeveld, Annie Govertse en Rie Buijze. Afd. III. B. G. Les 225 „Gestorven" vr. Graafhuis. V. G. „De Bataafsehe Republiek" vr. Izeboud. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 18 MEI 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Collecte Theol. School. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. A. Andree te Krabbendijke. 6 uur ds. D. Scheele Luthersche Kerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda (Zuidsingel) Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. A. Andree 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser- Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. A. Koning Voorber. H. Av. Grypskerke 9 en 2 uur Cand. Warnink te Amsterdam. Koudekerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Voorber. H. Av. Meliskerke 9 uur ds. A. C. Heij Openb. Bel. en Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 uur ds. E. Douma 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 uur Prof. Lindeboom Bevestiging. 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Intrede. Souburg 9.30 en 2 uur dhr. Burgier Hulppred. te Bilthoven. Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. van S trien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. van Strien Bed. H. Av. 2 uur ds. D. Scheele Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geers tijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 urn- Kamperland 9 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Voorber. H. Av. en Openb. Belijdenis. 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur dr. C. Veltenaar te Tholen. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.1:0 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9 30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leeir. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. I. de Wolf te Middelburg. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. J. A. C. Rullman te Batavia. 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur ds. J. Koolstra Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. R. J. van der Veen Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eener Leeir. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondjjke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen ds. J. S. Post ds. I). J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok ADVERTENTIE N. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afd. II. Bijb. Gesch. „Opgestaan" door vr. A. van Maldegem. Vad. Gesch. door den leider. De ondergeteekende, 28 jaar werkzaam ge weest zijnde bij de Firma Neugebauer, doch wegens opheffing van deze zaak zonder werk gekomen zijnde, neemt door deze de vrijheid U mede te deelen, dat hij voor eigen rekening zich als heeft gevestigd. Hopende U het vertrouwen waardig te maken en een prompte en nette bediening belovende, beveelt hij zich beleefd aan. JACOB CATSSTRAAT S 116. WERKPLAATS BELLINKSTRAAT 191,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3