Patrimonium Predikbeurten Vergadering Afd. Middelburg. Kring „Walcheren" van M. V. op G. G. Gapinge: Geloofsleer. Grijpskerke: Hoe moet onze Veree- niging zich naar buiten openbaren. Het Vrouwenkiesrecht. De classis Harderwijk besloot De Generale Synode besluite een eventu eel voorstel tot invoering van het vrouwen kiesrecht te verwerpen. De Classis Franeker verklaart zich eveneens tegen invoering van het vrouwenkiesrecht. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Vlaardingen, kennis genomen hebbende van de verschillende voorstellen inzake vrouwenkies recht, spreekt uit als zijn oordeel a. dat blijkbaar niet meer ontkend wordt, dat het toekennen van kiesrecht aan de vrouwen deze voert op het terrein van de regeering der Kerk, b. dat bij al de voortreffelijke hulpdiensten welke de vrouw blijkens Schrift en historie tij delijk moge vervuld hebben, de regeering der Kerk niet behoort tot de roeping der vrouw, weshalve zij de classis uitnoodigt het voorstel der Deputaten te aanvaarden en hiervan ter Particuliere Synode te doen blijken. De Kerkeraad van Idskenhuizen nam een voorstel aan daartoe strekkende dat de Generale Synode inzake het kerkelijk stemrecht der vrou welijke lidmaten geen beslissing neme, zoolang hieromtrent niet meer eenheid van inzicht bestaat. De Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Graven- hage-Oost, inzake het vrouwenkiesrecht in de Kerken van oordeel, dat in het rapport der Deputaten niet onbetwistbaar bewezen wordt dat de Schrift het actief stemrecht der vrouwen verbiedt dat evenmin uit de daaraan toegevoegde Me morie blijkt dat de Schrift het als noodzakelijk voorschrijft geeft de Classis 's-Gravenhage in overweging, de wenschelijkheid uit te spreken, dat de Kerken dit vraagstuk laten rusten totdat er meer een stemmigheid over de zaak is verkregen. De kerkeraad van Soest is het eens met het meerderheidsrapport. De kerkeraad der Geref. Kerk van Rijnsburg besloot aan de classis Leiden voor te stellen, dat zij aan de Particuliere Synode van Zuid- Holland-Noord voorstelle aan de Generale Sy node te verzoeken geen beslissing te nemen in zake de invoering van het vrouwenkiesrecht in de Geref. Kerken, maar daarmede te wachten, totdat een meer gemeenschappelijke meening in de boezem dier kerken is verkregen. Voorstel van de Kerk van Ijlst inzake het rapport vrouwenkiesrecht. De classis Sneek in haar vergadering van 30 April 1930, gehoord het rapport der dep. Syn. inzake het vrouwenkiesrecht, gelet op de volstrekt tegen strijdige en tevens onbevredigende conclusies, waartoe meerderheid en minderheid der Dep. komen, van meening dat uit de H. S. in deze materie nimmer een allen bevredigend pro of contra kan gehaald en derhalve alle verdere be handeling dezer kwestie tot vruchteloosheid is gedoemd, dringt er bij de Synode van Arnhem op aan, om definitief hierover te beslissen en wel in afwijzenden zin, omdat I. de H. S. geen duidelijk geluid laat hooren in zoo een belangrijke en in het leven der ker ken zoo ingrijpende zaak als het vrouwenkies recht. II. de meeningen zóózeer verdeeld zijn, dat aannemen van dit vrouwenkiesrecht aanleiding zou kunnen geven tot ernstige conflicten in den boezem der kerken. III. bij verreweg het grootste gedeelte der vrouwelijke lidmaten onzer kerken, de begeerte om dit kiesrecht uit te oefenen, niet leeft en invoering een zeer onrijpe daad zou beteekenen. IV. het raadzaam is ook allen schijn van moderne emancipatiezucht of beïnvloeding daar van te vermijden, wat invoering noodzakelijk met zich mee zou brengen. Dit voorstel door te zenden naar de Partic. Synode van Friesland-Zuid. K. B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. AGENDUM voor de vergadering der Clas sis Middelburg op Dinsdag 13 Mei in de Gasthuiskerk te Middelburg. Aan vang 9.30 uur. Opening. Nazien der credentiebrieven. Samenstelling van het Moderamen Praeses Ds. P. J. O. de Bruijne Assessor Ds. H. A. Wiersinga le Scriba Ds. E. Douma 2e Scriba Ds. J. E. Visser. Notulen. Ingekomen stukken. Rapporten. Instructie's. Rondvraag art. 41 K. O. Verkiezing afgev. Partic. Synode. Aanwijzing Roepende Kerk. Rondvraag. Lezing der Korte Notulen. Sluiting. Namens de Roepende Kerk van Vrouwepolder, P. J. O. DE BRUIJNE, Praeses. J. WATTEL, Scriba. Vrouwepolder, 30 April 1930. N.B. Inning bijdragen voor Hospitaal te Magelang 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. VERGADERING van den Kerkeraad (smal). Vrijdag, 25 April 1930. Praeses Ds. D. Ringnalda. Aanwezig 21 broeders. Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 86 6, leest 1 Cor. 15 vers 12 20 en gaat voor in gebed. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken schrijven van den kerke raad te Souburg in verband met afscheid Dr. Wurth. Afgevaardigd wordt Br. Suurmond en het schrijven verder doorgezonden naar het col lege van diakenen een schrijven van de kerk te B. inzake een lid in handen gesteld van wijk- ouderlingen. Woensdagavondcommissie2 aangevraagde doopattesten toegestaan. Sectierapporten: een ontrouw dooplid zal wor den opgedragen aan het opzicht der jeugdouder- lingen. Algemeene rapportenInzake het promotie- recht aan de Theologische School, wordt het volgende besloten De Kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk te Middelburg, kennis geno men hebbende van de rapporten inzake het pro- motierecht aan de Theologische School, voor opstellende, dat de kerken geen wetenschappe lijke graden of titels mogen verleenen, verzoekt aan de Generale Synode, voorzoover zij het principieel en practisch kan, te bevorderen, dat de candidaten der Theologische School bij de hoogleeraren van Kampen hun doctoraal examen kunnen afleggen en promoveeren. De kerkeraad zal dit voorstel inzenden op de e.v. Classisver- gadering met verzoek om steun en doorzending naar de Part. en Gen. Synode. Inzake het vrouwenkiesrecht wordt het vol gende besluit genomen. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Middelburg van oordeel, a. dat inzake het vrouwenkiesrecht noch het meerderheidsrapport, noch het minderheidsrap port argumenten aangeven die de eisch der H. Schrift met zekerheid weergeven b. dat het vrouwenkiesrecht niet leeft in de kerken, wijl deze er nog niet rijp voor zijn. stelt aan de Generale Synode voor geen be sluit te nemen in deze materie en alsnog te trach ten tot oplossing te komen. Inzake het rapport „Betere vooropleiding", wordt besloten volkomen instemming te betuigen. Rapport art. 13 K. O. wordt aangenomen te doen vervallen de alinea art. 4 „bij gebleken behoefte". Donderdag 1 Mei a.s. breed. Donderdag 8 Mei a.s. smal. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 1 Mei 1930. Aanwezig 27 broeders. De praeses, Ds. D. Scheele, opent de verga dering. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken 1. Dankbetuiging van den Zeeuwschen Bond van J. V. op G. G. voor beschikbaar gestelde kerkgebouwen voor de vergadering op Paasch- Maandag. 2. Aanvragen om steun worden in handen gesteld van de desbetreffende commissie. 3. Een schrijven van de Commissie van Be heer inzake geldleening ten behoeve van den kerkbouw. Met algemeene stemmen wordt be sloten een geldleening aan te gaan van 50.000 tegen 5 's jaar's. 4. Een schrijven van Br. Walraven, waarin deze ontslag vraagt als lid van de Commissie van Beheer. Dit ontslag wordt aanvaard, terwijl de vacature voorloopig niet zal worden vervuld. 5. Een verzoek van het Zeeuwsch Genoot schap van Wetenschappen om zorg te dragen voor de grafsteenen, die zich bevinden in de afgebroken Hofpleinkerk. Volgens het advies van de Commissie van Beheer wordt besloten deze ter beschikking te stellen van het Zeeuwsch Genootschap. 6. Een schrijven van Br. Heuseveldt, hou dende verzoek om ontheffing als ouderling, we gens voortdurende ongesteldheid. De kerkeraad ziet zich tot zijn groote spijt genoodzaakt deze ontheffing te verleenen. In deze vacature zal D.V. de volgende maand worden voorzien. 7. Een ingekomen attestatie wordt aanvaard, twee aangevraagde attestaties worden verleend, een doopaanvrage wordt toegestaan, evenzoo een huwelijksbevestiging. 8. Rondvraag. Volgende week Smal. De Kerkeraad. Theologische School te Kampen, Ontvangen van Br. Coppoolse de contributies uit Oostkapelle 20.Vriendelijk dank. De correspondent voor de Classe Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 2 Mei 1930. L. S. De onderscheidene quaestoren der Particuliere Synode worden verzocht hunne boeken met de bescheiden te willen zenden aan de roepende kerk 14 dagen voor de bijeenkomst der Parti culiere Synode op 4 Juni a.s. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Goes, R. J. VAN DER VEEN, Praeses. B. J. VAN DEN BERG, Scriba. Classe Zierikzee. De kerken worden verzocht op D.V. de Mei- classe de collecte voor Hulpbehoevende Kerken binnen de classe mede te brengen. Z. HOEK, Deputaat voor Hulpbeh. Kerken. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING!. Middelburg. Br. P. Kleijn uit den Haag meldde mij, dat bij ontvangen had voor het Hos- p'taal van J. B. L. te Renswoude f 1,van fam. K. te Nijverdal f 10, Voor Blondo van de Geref. kerk Bolsvvard f 2,50 Geref. kerk Oosterend f 2,50Zendingscommissic Geref. kerk Maassluis f 7,50. D Scheele. Middelburg. In dank ontvangen van Nina Dieleman 1 zak zilverpapiereen doosje ontvangen met 106 stuivertjes en 88 h cdit te vcrdeelen met het hospitaal ik heb de helft aan ds. Scheele afge dragen en alzoo aan uw wensch voldaan Marie Cor- nelisse van Door en Nel Le Cointre een doos zilver papier en uit het busje van br. Le Cointre f 2.55 En nu nog een kleine mededeeling aan de dames die onze Zendingsbladen wegbrengen. Wij hebben door een misverstand 160 bladen te weinig ontvangen, en daar wij er geen meer kunnen krijgen van den uit gever, hopen wij dat de br. en zusters ook zonder blaadje voor deze e e n e keer, toch hun contri butie zullen geven als de dames met hun kwitantie komen. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. V1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen van Jan Sanderse, twee doozen capsules en zilver papier Keesje Puijpe een zak zilverpapier en cap sules; Siebolt Prins een doos postzegels en een doos capsules en zilverpapier en van de kinderen der Chr. School in de Paul Krugerstraat f 10 06. Namens de Zendings-commissie, W. Karreman, Penningm Middelburg Ontvangen door bemiddeling van br. Commence van J. f 3 50 voor interieur kerk. D. Scheele. Middelburg. In April werd gecollecteerd: kerkbussen f 111,5 5 radiocollecte f 181,09; hulpbeh. kerken in de Provincie 1' 134,49catechesatiebus f 19,09; huwelijkscollecte f 15,82. C. van der Kleijn, Penningmeester. PARAKAN. Met hartelijken dank ontvangen van mej. B W. de Kam te Vlissingen f 19.25van mej. S. v Kleunen de Molenaar te Brouwershaven f20.van mej. M. J. Contant van de Meisjes-vereeniging K. U. II. W. G. D. Z. te Colijnsplaat f25 van P. A. de Visser te Eindhoven, namens de Zendings-commissie f50. Geref. Pastorie Mevr. S. E Heij—Goslinga, Koudekerke. Penningmeesteresse. Adres voor aanvrage van goederen om te naaien Mej C. Wagenaar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending der goederen den Heer J. Volkers, Koster Noordei kerk, Bogardstraat - Middelburg. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Calvijn", Vlissingen. Gew. Gesch. N. T., bl. 39—39 Jrg Oud. 60 „De Gemeente opnieuw vervolgd" Hand. 12. Jac. Kommers. Zending, bl. 20—38 Jrg. „De Terreinen afzonder lijk, de Residentie „Banjoemas. D. Stroo. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd A N. T. schets 17, vr J. J. Frangoijs. 0. T. art. 13 1 en 2, vr. J. v. d. Welle. Geref. Jongelingsver. „Herman Fankeel", Middelburg Afd A. G. B. Art. 6 vr. C. J. Ilooftman. K. G. Sck. 6 vr. A. Cornelissen. Geref. Knapenvergadering „Samucl", Middelburg. Afd. II. Bijb. Gesch. Gekruisigd door vr. Joosse. Kerk. Gesch. door den leider. Afd. III. B. G. Les 222 „Voor Romein en Edomiet" vr. Coinelisse. IC. G. Les 5 vr. Verspoor. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. „Voor den Joodschen raad" door Mien Hendrikse. Na de Pauze K. G. „Vervolging, Vivia Perpet.ua", door Ina Graafhuis. Bijdrage door: Nel Suurmond, Jaantje Davidse en Anna Beikeveld. Afd II. Bijb. Gesch. „Voor den Joodschen raad" door Jaantje van Ouwei kerk Na de Pauze K. G. „Vervolging, Vivia Perpetua", door Anna Sanderse. Bij Irage door Jaantje Tange. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 4 MEI 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBDRO. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Collecte aflossing geldleening. Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Luthersche Kerk 9.30 uur (Zuidsingel) Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9 30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur ds. C. Diemer te Hillig-'rsberg. ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda ds. C. Diemer ds D. Scheele ds J. Runia ds J. E. Visser Lezen eener Leerr. ds. P. J. 0. de Bruijn Lezen eener Leerr. ds. A. Koning Openb. Bel. en Bed. II. Av. en Dankz. ds. A. C. Heij ds. G van Heiningen Lezen eener Leerr. ds. II. A. Wiersinga Lezen eener Leerr. ds. E. Douma Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Openb. Bel. en Voorber. II. Av. Souburg 9.30 uur Cand. J. I). v. Ginhoven Beroepen Pied. te Vledder. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vronwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Openb. Bel. en Voorber. H Av. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Cand. Tj. van Wieren te Kampen. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoha Polder 9.30 en Bergen op Zoom 9.30 uur 6 uur Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 nnr 2 uur ds. J. Spoelstra Lezen eener Leerr. ds. W. M. le Cointre ds. A. And ree dhr. K. de Vries ds W. M. le Cointre dr. C. Veltenaar ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 nnr Borsselc 9 30 en 2 uur Bed Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 uur 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9 30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30en 2 uur Wolphaartsdijk 9 30 en 2 u. ds. Bed Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie II Av en Dankz. Lezen eener Leeir. ds, A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leen-, ds. Joh. Booij ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema H. J. Kouwenhoven te Leiden. II. Av. en Dankz. CLASSE AXEL. Aardenbnrg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9 30 en 2 uur Schoondijke 9 30 en 2 uur Terneuzen 9 30 en 2 uur Zaamsla? T30 en 2 our Lezen eener Leerr. ds. J S Post ds. J. B. Vanhaelen Cand Bether te Haarlem, ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A B. W. M. Kok ADVERTENTIE N. Maandag 5 Mei a.s. hopen D.V. onze lieve Ouders EVERT TANGE en JOHANNA MARIA DAVIDSE hun 25-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hunne dankbare Kinderen en Verloofden. Rilland-Bath, 2 Mei 1930. $^9 Maandag 5 Mei a.s. myn geliefde Piepgouders DIRK BEEKMAN LENA 1ZEB0UD hun 25-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hun dankbaar Pleegkind. Vlissingen, Nieuwstr. 25 boven. ««*>- Zoo de Heere wil, hopen onze geliefde Onders, Behuwd- en Grootouders JAN WILLEBOORDSE en ELIZABETH DAVIDSE op Maandag 5 Meias. hun 50 jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zjj nog lang ge spaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg, 2 Mei 1930. Noordweg S 210. Voor de vele blijken van belangstel ling, op myn 80sten geboortedag 29 April j.l. ontvangen, betuig ik door deze iniju oprechten dank. A. JOOSSE. Middelburg, 2 Mei 1930. Segeerssingel V 74. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvaugen na het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder PIETERNELLA KOSTER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. CORNEL1SSE. Arnemuiden, 1 Mei 1930. LEDEN VERGADERING op Dinsdag 6 Mei a.s. des avonds 8 uur in het Militair Tehuis. Alle leden worden dringend verzocht tegenwoordig te zijn daar er dien avond belangrijke zaken te behandelen zijn. D.V. DONDERDAG 8 MEI, 's avonds half acht, in de Gasthuiskerk te M'burg. Ieder is harteljjk welkom. Het Bestuur.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3